[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

mohadeseh.anzali

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه ، این اولین پست من در iran-eng است..برای درس مقدمات 1 ، ما 4 نفری این پله رو انتخاب کردیم که درست کنیم اما در مورد متریالش زیاد مطمئن نیستم، به نظر شما چه ماده ای می تونه بهتر حالت سنگ رو به خودش بگیره؟ مشاهده پیوست 170588 ممنون میشم کمک کنید :):smile:

با فوم سفید یا چوب رنگ شده سفید خوب بشه بنظرم.

potite

عضو جدید
سلام بچه ها یه ماکتی دارم که در قسمت بزرگی از بیس کار باید دریا رو نشون بدم،در واقع ماکت یه طرح ساحلی هست،به نطر شما بهترین راه برای نشون دادن آب و عمق دریا چیه؟جزوه ایی کتابی چیزی در این مورد میشناسین؟در واقع یه ماکت تروتمیز و نهایی هست دنبال یه راه خیلی تمیزو طبیعی برای نشون دادن آب میگردم که بتونم عمق آب رو هم در حد کمی نشون بدم. مرسی دوستان :)

♥ Elena ♥

عضو جدید
سلام بچه ها یه ماکتی دارم که در قسمت بزرگی از بیس کار باید دریا رو نشون بدم،در واقع ماکت یه طرح ساحلی هست،به نطر شما بهترین راه برای نشون دادن آب و عمق دریا چیه؟جزوه ایی کتابی چیزی در این مورد میشناسین؟در واقع یه ماکت تروتمیز و نهایی هست دنبال یه راه خیلی تمیزو طبیعی برای نشون دادن آب میگردم که بتونم عمق آب رو هم در حد کمی نشون بدم. مرسی دوستان :)

عکس بالا رو ببین یکی از بچه ها گذاشته جالب شده

بهتره کف جایی که میخوای آب باشه رو رنگ آبی بزنی ، آبی آسمونی چون دریا رنگش بازتاب رنگ آسمونه دیگه

بعدش روش تلق شفاف یا نایلون ضخیم بکشی ،برا اینکه طبیعی بشه نوک کاتر رو برعکس بکش روشون طوری که تا بخوره ولی برش نخوره اینطوری کلی اشکال شکننده و هندسی میتونی دربیاری که نشون دهنده امواج و یا سطح نا آروم ابه

Davood.117

عضو جدید
سلام :D
من ترم اول معماریم، استاد کارگاه مصالح گفت واسه هفته ی بعد یه ماکت انتخاب کنید که نه اسون باشه و نه سخت که نتونید انجامش بدید . حالا میخوام ببینم عکس ماکتی چیزی دارید که به دردم بخوره؟ ممنون.....

atefehkhanom

عضو جدید
عزیزم برای اب این کاری که من انجام دادم خوبه صحه قبل کار گذاشتم
میتونی از ژل استفاده کنی که طبیعی تر باشه

maryam_d

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز :gol:
من برای ساخت ماکتت پایان نامم به مشکل بر خوردم:
پروژه ی من یه سایت 14 هکتاری هستش که قراره به مقیاس 550/1 رو بیس 100*70 بسازمش.وقتی کارو بردم رو مقیاس متوجه شدم حد اکثر ارتفاع تو پروژم 18 سانتیمتر هستش.چون پروژه ی من گسترده و میشه کوتاه قد هستش تو ساختش مشکل دارم.اول تصمیم گرفته بودم با مقوا بسازمش اما حالا که مقیاس کار برام جا افتاده یکم برام مشکل شده.به نظرتون کارمو با بالسا بسازم بهتره یا مقوا؟ یا مصالح دیگه ای که قشنگ تر شه برا کارم میشناسید؟ساختش با کدوم راحت تره؟
در ضمن من بیس کارمو سفید زدم، به نظر شما حالا که کارم اینقدر کوتاهه رو بیس مشکی بسازم بهتر خودشو نشون نمیده؟ یا رو سفید بی عیب و تمیز تر به چشم میاد؟ تورو خدا راهنماییم کنید

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها من چون همیشه با نرم افزار کار کردم ماکتم خیلی ضعیقه به نظرتون چه جوری میتونم یاد بگیرم؟؟؟؟؟؟؟فیلم یا کتاب آموزشی خوب هس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه میشه جواباتونو تو پیام برام بفرستین چون من زیاد اینجا نمیام.ممنون میشم

lamsoo

عضو جدید
سلام. کسی میتونه بگه با چه وسیله ای میتونم ماکت اسکلت (ستون) ساختمون رو راحت بسازم.البته مقیاسش کوچیکه.
ممنون.

ms.shahzad

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم برای ساخت ماکت طرح منم میشه از پلکسی استفاده کرد؟

از چند رنگ استفاده کنم یا تک رنگ؟
1.jpg

niloofar28

عضو جدید
یک سری ستون های آماده با اندازه های مختلف هست که هم شکل دایره هم مربع داره از جایی که وسایل ماکت میفروشه تهیه کنید......یا از ماکارانی استفاده کنی و به اندازه قطر ستونت ماکارانی بچسبونی به هم اگه یه دونش قطرش برات کمه. موفق باشی

atefehkhanom

عضو جدید
سلام. کسی میتونه بگه با چه وسیله ای میتونم ماکت اسکلت (ستون) ساختمون رو راحت بسازم.البته مقیاسش کوچیکه.
ممنون.

از چوب بستنی هایی که گرد هستم میتونی استفاده کنی ماکارانی و لوله های چسب حرارتی هم خوبه

atefehkhanom

عضو جدید
بچه ها من چون همیشه با نرم افزار کار کردم ماکتم خیلی ضعیقه به نظرتون چه جوری میتونم یاد بگیرم؟؟؟؟؟؟؟فیلم یا کتاب آموزشی خوب هس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه میشه جواباتونو تو پیام برام بفرستین چون من زیاد اینجا نمیام.ممنون میشم

دوست خوبم ماکت سازی کاملا شخصی هست بسته به این داره که شما خودت چقدر خلاقیت داشته باشی
منم مثل شما بودم اما با اولین ماکت دستم اومد با ساختن ماکت های دوم و سوم دیگه راه افتادم بنظر من بهتر چندبار کارکنی تا دستت بیاد اصلا سخت نیست

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام
میخواستم بدونم برای ساخت ماکت طرح منم میشه از پلکسی استفاده کرد؟

از چند رنگ استفاده کنم یا تک رنگ؟
مشاهده پیوست 178249

سلام دوست خوبم
بله میتونین صفحات رو بدین براتون با برزش لیزر در بیارن و بعد خودتون رو روی هم بچسبونین ...
هر صفحه رو در فایل اتوکد به صورت پلی لاین ( تک خطی / و خط خارجی نما )در بیارین به سانتیمتر و در یک شیت 120 در 90 کنار هم بچینید !! تا میتونین به صورت فشرده کنار هم قرار بدین ! ( دقت کنید اطرف و داخل تکه های برش رو کامل تمیز کنین ! که نقطه یا خط اضافی باقی نمونه! چون دستگاه لیزر روی کارتون در میاره و باید هزینه زمان اضافی رو هم پرداخت کنین ! - هزینه برش لیزر به دقیقه محاسبه میشه )
تعداد هر صفحه مورد نظر هم بستگی به ارتفاع اون بخش از ماکت شما داره که با ضخامت صفحه پلگسی مورد نظرتون به مقیاس ماکت مورد نظرتون برسید ....
ستون ها رو هم میتونین به صورت مجزا و عمودی روی صفحه در بیارین تا برش بخوره
و برای لنداسکیپ سایتتون هم میتونین بدین براتون حک کنن ....

از یک رنگ استفاده کنید و تک رنگ !

3-ساخت و چیدمان فایلهای ارسالی:

فایلهای ارسالی شما برای برش ماکت ترجیحا فایلهای اتوکد باشند (در خصوص ورژن محدودیتی وجود ندارد) . فایلهای کورل دراو نیز برای برش مناسب هستند.

واحد مورد استفاده در فایلها سانتی متر باشد یعنی هر یک واحد در فایل شما یک سانت در ماکت شما باشد.

تمامی خطوط میبایست پلی لاین باشند .

پلکسی گلاس در شیت هایی به ابعاد 180*120 سانتی متر در بازار کشور موجود است.

ام دی اف در شیت هایی به ابعاد 180*240 سانتی متر در بازار کشورموجود است.

روش بهینه و مورد توصیه در خصوص استفاده از این متریالها این است که شما فایلهای خود را در شیتهایی به ابعاد حداکثر 120*90 سانتی متر بچینید.

در صورت استفاده از چند نوع متریال هر یک را در کادر در کنار یکدیگر بچینید و در ذیل کادر نام و قطر متریال را با فونت انگلیسی بنویسید.

برای مشخص کردن و جدا کردن حک و برش از یکدیگر آنها را با رنگها و لایه های مختلف از هم جدا کنید.

رنگ قرمز برای حک و رنگ سبز برای برش پیشنهاد میشود.

اکیدا توصیه میشود برای تمایز حک و برش از یکدیگر علاوه بر رنگ مختلف از لایه های مختلف نیز استفاده شود.
منبع : mehregantarh.com

saaye70315

عضو جدید
سلام...خسته نباشید.
من ترم اول معماری ام
:redface:...استادم ازم خواسته ماکت یه بنای عمومی درست کنم....ی کوچولو دارم گیج میزنم.کمک میخوام.

atefehkhanom

عضو جدید
چقدر اینجا خلوته!!!!!!!!!
سایه جان گیج زدن نداره ماکت خیلی راحته بنظر من فقط احتیج به ظرافت و خلاقیت داره هر چه وسایلی که استفادهمیکنی طبیعی تر باشه کارت بهتره لزومی نداره همه چی اماده باشه

برای ÷ایان ترم میخوام ماکت مجموعه ورزشی کارکنم چطوری سازه ام نشون بدم؟

Sina-Arch

عضو جدید
چقدر اینجا خلوته!!!!!!!!!

برای ÷ایان ترم میخوام ماکت مجموعه ورزشی کارکنم چطوری سازه ام نشون بدم؟

سلام
برای مجموعه ی ورزشی اینا خیلی به درد می خوره:
پلکسی-نخ دندون-پارچه های استرچ-کیسه پلاستیک شفاف-خمیر ماکت سازی چینی که سفیده و خیلی سبک-چوب بستنی دایتی از این گردا !

mary94

کاربر فعال
سلام،متریال ماکتم با مقواست به نظرتون سایت کارمو با چی درست کنم؟؟ لطفا راهنمایی کنید فوریه....پیشاپیش ممنون:w27:

ms. barca

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من یه ماکت باید بسازم اولین تجربمه.توی ساختمونم قسمت قوسی شکل دارم واسه متریال خیلی تحقیق کردم .... نظرتون در مورد چوب بالسا چیه؟
خونه رو باید مبله کنم.نمیخوام آماده بخرم.کسی قبلا خودش ساخته که بتونه راهنماییم کنه؟
کار با چوب بالسای 0.8 خیلی راحته

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
من یه ماکت باید بسازم اولین تجربمه.توی ساختمونم قسمت قوسی شکل دارم واسه متریال خیلی تحقیق کردم .... نظرتون در مورد چوب بالسا چیه؟
خونه رو باید مبله کنم.نمیخوام آماده بخرم.کسی قبلا خودش ساخته که بتونه راهنماییم کنه؟
چوب بالسا با ضخامت کمترراحت تر خم میشه

میتونید با آب خیسش کنیدوبه هرفرمی ک میخواین درش بیارید بعدک خشکش کنید همون فرمی میمونه

من قبلا بافوم. مقوا ماکت مبلوتابوسرسرره و...ساختم

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام من دانشجوی ترم یکم
برا پروژه پایان ترم ماکت مسجد امام اصفهان رو انتخاب کردم
قراره با چوب پنبه بسازمش
حالا ازش اطلاعات میخوام
مثل برش نما
پرسپکتیو و پلان
اگه نکته خاصی هم داره بگید
باسپاس
01.jpg

سلام این فایل کمکتون میکنه

http://uplod.ir/ezlaixvpttus/plan.zip.htm

missysanaz

عضو جدید
چوب بالسا با ضخامت کمترراحت تر خم میشه

میتونید با آب خیسش کنیدوبه هرفرمی ک میخواین درش بیارید بعدک خشکش کنید همون فرمی میمونه

من قبلا بافوم. مقوا ماکت مبلوتابوسرسرره و...ساختم
ممنون.با مقوا تمیزتر در میاد یا بالسا؟چون بار اولمه میپرسم..

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

واسه پروژه آخر ترم کارگاه ما استاد یه پلان داده توی اتوکد بعد گفتی این رو تو مقیاس 100/1 بسازید واسه ژوژمان . من پلان رو بزارم میتونید کمکم کنید یعنی من نمیتونم اون رو سه بعدی فرض کنم که بسازمش ! ؟
سلام از روپلان نما بزن ازروی نما ماکتشو!ترم چندین؟
سلام به همگی!لطفا کمک کنید:redface: ماکت پایان ترمو باید با بالسا کار کنیم....تا حالا باهاش کار نکردم!:cry:
ماکت یک ویلای دوبلکس،پلان هم استاد داده. میخواستم ببینم پروفیل خارجی پنجره هارو با چی دربیارم؟با باسا یا چوب پنبه؟

سلام.کار بابالسا با ضخامت کمترراحت تره.واسه برشش میتونی از تیغ جراحی استفاده کنی.
پروفیلو باچوب بالسادربیاررنگش کن.

بالا