لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

chem3

عضو جدید
help

help

salam bacheha torokhoda be man begin vase arshade tajzie,tajziaro az chi bekhoonam?man manabe nadaram,age darin behem beresoonin:(

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

دوست عزیز دقت کنید یک تاپیک برای سوالات مربوط به ارشد وجود داره!

خوبه خدارو شکر مهم هم شده!

شما این منابع رو مطالعه کنید، هیچ درسی رو هم حذف نکنید.

رتبه که آوردین اون وقت تجزیه رو انتخاب کنید.

زبان عمومی:

1- گرامر: زبان عمومی کلیه رشته‌های کارشناسی ارشد، تألیف وحید عسگری، انتشارات: کانون فرهنگی آموزش.

2- لغت: 504 absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary) 3-

درک مطلب : TOFEL flash (Reading) ،-زبان انگلیسی عمومی 2(درک مطلب)، انتشارات کانون فرهنگی آموزش

زبان تخصصی:

1- Scientific English for chemistry students Moghimi (Ph.D) and A. Mirjaie

2- واژه نامه شیمی ویرایش چهارم زیر نظر دکتر علی پور جوادی 3- زبان تخصصی شیمی I و II دکتر حسن منصوری.

دکتر علیرضا رضوانی، دکتر ملک طاهر مقصودلو …) انتشارات دانشگاه امام حسین.

شیمی آلی:

منابع اصلی: 1- شیمی آلی- ولهارد- ویرایش دوم- ترجمه میرمحمد صادقی (سه جلد).

2- نگرشی بر طیف‌سنجی- پاویا ترجمه برهمن موثق.

3- شیمی آلی- نوشته موریسون- بوید ویرایش ششم ترجمه سیدی- یاوری- میرشکرایی (سه جلد).

4- شناسایی سیستماتیک ترکیبات آلی- نوشته شراینر ترجمه مهران غیاثی.

منابع جهت مطالعه بیشتر: 5- شیمی آلی- سولومونز- ویرایش ششم- ترجمه مجید هروی (سه جلد).

6- شناسایی ترکیبات آلی به روش طیف‌سنجی- نوشته سیلور اشتاین ترجمه میرمحمد صادقی.

7- نام‌گذاری در شیمی آلی مرکز نشر دانشگاهی

8-راهنمایی واکنش‌های شیمی آلی ترجمه عیسی یاوری، افسانه صدری

9- سنتز مواد آلی ترجمه دکتر علمدار آشناگر

شیمی معدنی:

منابع اصلی: 1- شیمی معدنی I: دکتر ملاردی – دکتر آقا بزرگ (سه جلد)

2- شیمی معدنی I:دکتر حسین آقا بزرگ و دکتر حمیدرضا آقا بزرگ. انتشارات جهاد دانشگاهی، دانشگاه تربیت معلم .

3- شیمی معدنی II: دکتر آقا بزرگ، دکتر یوسفی انتشارات جهاد دانشگاهی، دانشگاه تربیت معلم.

منابع اضافی جهت مطالعه بیشتر:
4- شیمی معدنی میسلر و تار (جلد I و II)

5- Inorganic chemistry by Shriver 5- Inorganic chemistry by Purcell & Kotz

شیمی آلی- فلزی:

1- شیمی آلی فلزی دکتر عابدینی- بقاعی.

2- شیمی آلی فلزی دکتر آذریان بقال.

3- Organometallics, by Elschenborich, Salzer.

شیمی تجزیه:

منابع اصلی: 1- مبانی شیمی تجزیه اسکوگ جلد 1 و 2، مرکز نشر دانشگاهی .

2- اصول تجزیه دستگاهی اسکوگ- وست، جلد 1 و 2 مرکز نشر دانشگاهی.

3 - الکتروشیمی تألیف دکتر جمشید مفیدی انتشارات دانشگاه تهران.

منابع برای مطالعه بیشتر:

4- شیمی تجزیه کمی فریتس و شنک، جلد 1 و 2، انتشارات دانشگاه اصفهان .

5- شیمی تجزیه کمی هریس، جلد 1 و 2 مرکز نشر صنعتی اصفهان.

6- آمار برای شیمی تجزیه، ترجمه گلابی، انتشارات دانشگاه تبریز.

7- روش‌‌های دستگاهی در تجزیه شیمیایی یوئینگ- انتشارات دانشگاه شیراز.

8 - روش‌های کروماتوگرافی ترجمه سید واقف حسین، جمشید منظوری لشکر

شیمی فیزیک:

1- Levine. Phy. Chem. Latest, Ed. Mc. Grow- Hill. (19)

2- Atkins, P.W. Physical chemistry 4th ed.

3- Alberty, R.A. Phy. Chem. Latest Ed. John Willey.

4- Barrow. Phy. Chem. Latest Ed. Mc. Grow- Hill.

شیمی کوانتوم:

1- مبانی شیمی کوانتوم- لواین- ترجمه انتشارات دانشگاه مشهد.

2- شیمی کوانتومی‌هانا- ترجمه دکتر علی‌اکبر صبوری.

مبانی طیف‌سنجی مولکولی:

1- مبانی طیف‌سنجی مولکولی نوشته Banwell ترجمه دکتر اسلامپور- دکتر حسن‌پور انتشارات آستان قدس.

2- مبانی طیف‌سنجی مولکولی- هولاس- ترجمه دکتر اسلامپور- انتشارات دانشگاه تربیت معلم.

منابع تستی:

1- جزوات کار در منزل کانون فرهنگی آموزش قلم‌چی که در هر آزمون ارائه می‌شود.

2- 650 تست شیمی معدنی دکتر بدیعی.

3- آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد شیمی فیزیک، علیرضا صلابت (500 تست).

4- آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد شیمی (شیمی تجزیه- شیمی فیزیک) دکتر علی معصومی.

5- مجموعه سوال‌های کارشناسی ارشد، شیمی آلی (1) و (2) و (3) شیمی فیزیک آلی، طیف‌سنجی و سنتز مواد آلی

تألیف: محمدرضا یزادن‌بخش- مسعود گیاهی، مهشید نیک‌‌پور، انتشارات پردازش.

"استاد عزیز خودم که در زمینه آلی بی نظیره!"

6- نگرشی نو بر شیمی آلی نوشته کاظم سعیدی و مهران غیاثی انتشارات کرمان.

7- خلاصه مباحث اساسی کارشناسی ارشد شیمی معدنی، دکتر یوسفی – مولایی- انتشا رات پردازش

8- درسنامه جامع شیمی تجزیه دکتر مجید آروند، انتشارات پردازش

9- آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد شیمی فیزیک، میر اکبر میرهاشمی ، انتشارات فارابی حکیم

10- خلاصه مطالب درسی، نکات ویژه کنکوری، تست‌های طبقه‌بندی شده موضوعی کنکور کارشناسی ارشد همراه با پاسخ

تشریحی- کنکور سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی، علیرضا رضایی راد. انتشارات آزاده.

11- کتاب شیمی انتشارات دانش‌پژوهان نوین.

جلد اول: شیمی تجزیه

جلد دوم: شیمی آلی

جلد سوم: شیمی فیزیک و شیمی معدنی

12- تست‌های کارشناسی ارشد شیمی معدنی، دکتر یوسفی 12- 650 تست جامع شیمی فیزیک کارشناسی ارشد،

دکتر حسین ایلخانی، انتشارات: عین‌القضاة 13

- شیمی آلی: دکتر سازگار، انتشارات کانون فرهنگی آموزش.

WOMIS

عضو جدید
سوال درمورد بررسی خواص آب ژاول

سوال درمورد بررسی خواص آب ژاول

سلام به شیمیدانهای عزیز من برای گزارش آزمایشگاهم به واکنشهای آب ژاول احتیاج دارم خواهش میکنم بهم کمک کنید:(:cry:
1 آزمایشی که در آن آب ژاول ونقره نیترات وهیدرو کلریک اسید باهم درلوله آزمایش ریخته میشود
2 آب ژاول+اسیدهیدرو کلریدریک یه کاغذ نشاسته درونش میذاریم اون واکنشش چی میشه؟

WOMIS

عضو جدید
ازاونجایی که کم لطفی کردین وجوابو نگفتین خودم یافتمش ومینویسم شاید کسی مثل من بهش احتیاج داشته باشه:
1-AGCL+NANO3میدهدNACL+AGNO3
AGCLO+NANO3میدهدNACLO+AGNO3
AGCLO3+2AGCLمیدهد3AGCLO
2KCL+I2+NACL+H2O-2میدهدNACLO+2HCL+2KI

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
ازاونجایی که کم لطفی کردین وجوابو نگفتین خودم یافتمش ومینویسم شاید کسی مثل من بهش احتیاج داشته باشه:
1-AGCL+NANO3میدهدNACL+AGNO3
AGCLO+NANO3میدهدNACLO+AGNO3
AGCLO3+2AGCLمیدهد3AGCLO
2KCL+I2+NACL+H2O-2میدهدNACLO+2HCL+2KI

سلام دوست عزیز.

من یک روز تمام همه جزوه ها و گزارشکارهامو گشتم تا واکنشها و مطالب مربوط به این

آزمایش رو پیدا کنم اما نشد!

خودم واکنش رو نوشتم، خواستم ارسال کنم گفتم شاید درست نباشه و کلا بهتر دیدم

تا چیزی ننویسم.

من براتون یونها رو هم کاملا باز کردم اما خب ترس از اشتباه بودن بود که نذاشتم.

در هرصورت نگید کم لطفی! من خیلی تلاش کردم :دی :دی

راستی این سایت خیلی مفیده برای پیدا کردن واکنشهایی که نمیدونید محصول چی

میشه یا شک به درستیش دارید.همراه با موازنه بهتون نشون میده:

http://www.gregthatcher.com

از ستون سمت چپ، بخش Chemistry روی گزینه Chemical Equation Balancer کلیک

کنید،لیست کامل واکنشها به ترتیب حروف الفبا مشخص شده.

موفق باشید.

آخرین ویرایش:

ماساچوست

اخراجی موقت
سلام دوستان کسی می دونه چرا هر واحد که در تکنولوژی نانو در نظر می گیرن 20nm هست و مواد در این مقیاس چه تغییر رفتاری می دن . خواهشا" به این یکی دیگه جواب بدید .

میشه بگی از کجا در اوردید که هر واحد نانو 20 تا است ؟ مواد در مقیاس نانو به اوج خاصیت خود میرسند مثلا نقره ضد میکروب است و در مقیاس نانو میتوان از یگ کرم ان حدود صد متر را ضد عفونی کرد و بحث زیاد هست در مورد نانو اما واحد 20 تایی را قبول ندارم مگر رفرنس بدهید تا ببینم علت چه بوده که اینو گفتند.

gonzo

عضو جدید
کمک در مورد آزمایشگاه نفت ( من شیمیست نیستم ها کمک کنید )

کمک در مورد آزمایشگاه نفت ( من شیمیست نیستم ها کمک کنید )

یکسری اطلاعات در مورد موارد زیر میخام ، هرچی تو نت میگردم چیز بدرد بخوری پیدا نمیکنم ( در هر موضوع حدود 10-12 صفحه)

1. تعیین نقطه اشتعال و نقطه آتشگیری
  2. تعیین نقطه آنیلین
  3. تعیین فشار بخار red
  4. تقطییر ASTM جهت تعیین نقطه ابتدایی و انتهایی جوش
  5. تعیین گرانروی و ویسکوزیته سینماتیک مواد نفتی با استفاده از ویسکوزیته شیشه ای مدرج شده
  6. هیدرومتر – جهت تعیین چگالی
  7. رنگ سنجی یا طیف سنجی مواد نفتی
  8. اندازه گیری میزان نفوز پذیری گریسها

galaxyreza

عضو جدید
سلام چیزی هست که با بنزین مخلوت بشه بنزین غیر قابل اشتعال بشه

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

بنزین اگه با چیزی واکنش بده که دیگه بنزین نخواهد بود و احتمالا کلا خاصیتش غیر قابل کنترل میشه.

اما اگه احتیاج به یه سوخت قابل کنترل و غیر انفجاری دارید گازوئیل یا سوخت های سنگین تر این

خاصیت رو داره.

سوخت های سنگین تر پروسه ی برج تقطیر کمتر حالت انفجاری دارند و در شرایط خاص منفجر میشن ،

مثل سوخت دیزل که در فشار بالا و حرارت بالا منفجر میشه و در حالت طبیعی میسوزه!

بنزین بدون قاطی شدن با هیچ ماده ای هم قابلیت انفجار نداره، فقط می سوزه. اگه با روغن قاطی بشه فرایند

سوختنش کند تر و به زمان و دمای بالاتری نیاز پیدا می کنه اما پس از اشتعال حرارت بیشتری تولید می کنه و

البته باز هم منفجر نمیشه.

منجمد کردن بنزین هم میشه چون درجه حرارت انجماد بنزین حدود 60 - 70 درجه زیر صفره،اگه فشار رو زیاد کنید

تو درجه های بالا تر هم میتونید منجمد کنید.

njavan.com

یستا

عضو جدید
شیما جون به منم کمک کنید خواهش میکنم

شیما جون به منم کمک کنید خواهش میکنم

من مقاله درباره مضرات و فواید نانو تکنولوزی میخوام خیلی گیرم بهمن دفاع دارم ولی هیچی ندارم. میشه لطفا بگید برا دکترا چی بخونم چهجوری بخونم تستای شیمی عمومی چه جوری گیر بیارم. مرسی

zshinner

عضو جدید
مایع شیشه شور

مایع شیشه شور

سلام . کسی اطلاعاتی راجع به مواد تشکیل دهنده مایع شیشه شور اتومبیل یا استانداردش رو کسی داره ؟

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

سلام دوست خوبم...

من هر کمکی از دستم بربیاد دریغ نمیکنم اما تا بحال برای دفاع مقاله یا متن نذاشتم یا اینکه خودم
ارائه ندادم. به همین خاطر آشنایی زیادی ندارم.
این مقالات و متون رو باهم میکس کردم و به شکل مقدمه و مبحث طبقه بندی کردم.امیدوارم بتونه
کمکتون کنه.اگر این مدل مد نظرتون نیست برام پیغام بذارید و بگید چه سبکی باشه تا بشه دوباره
از نو نوشت یا اصلاحش کرد.
موفق باشید.

در دین اسلام، استفاده از علم و روشهای علمی توصیه می گردد و کسب دانش برای هر مسلمانی چه زن و چه مرد الزامی
است. در این مکتب، علم و فناوری به منظور نیل به هدفهای اخلاقی و خدمت در جهت رفع نیازهای مشروع بشر باید مورد
استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، هر دو ابزارهایی برای فهم و درک قدرت و شکوه خداوند هستند (قران ۲۹: ۲)(۵-۲: ۹۶)(۵۳: ۴۱).

میشل کریکتون، نویسنده کتابهای «پارک ژوراسیک، خط زمان» و چند نوشته دیگر، کتاب فوق العاده ای را با عنوان «طعمه» تألیف
کرده است. این کتاب یکی از جالب ترین تألیفات در زمینه آفتها و بلاهای مکانیکی و نیز تلاش نومیدانه یک گروه دانشمند برای
متوقف ساختن آنهاست. «میشل کریکتون» در کتاب «طعمه» آخرین وقایع علمی را بیان می کند و ما را به سوی حقیقت برخاسته
از فناوری نانو و هوش مصنوعی گسترش یافته می کشاند.

در این داستان، تردیدی همراه با هیجان از شک به آینده وجود دارد و در آن از سه فناوری شکل گرفته ژنتیک، هوش مصنوعی گسترش
یافته و فناوری نانو، استفاده شده است. بدین ترتیب، داستان رقت بار علمی که از مسیر اصلی خود خارج شده و اریب وار در حرکت
است، توصیف شده است.
زندگی انسانها و فناوری با یکدیگر درهم آمیخته شده اند. بشر به وسیله فناوری سدها، پلها، هواپیماهای تندرو و اشیای کوچک ذره
بینی مانند ریز رایانه ها که تقریباً بر همه جنبه های زندگی ما تأثیر می گذارند و نیز میکروبهای اصلاح شده که داروهای جدید برای ما
تولید می کنند، را ساخته اند.

در قرن ۲۱ ما در حال فرو رفتن در دوره جدیدی از قدرت فناوری هستیم، دوره ای که وعده ها و به موازات آن خطرهای بزرگی را برای
آینده ما به ارمغان می آورد.
دانشمندان درصدد تولید و ساخت رایانه های بسیار ریز، کوچکتر از ذره های غبار هستند تا آنها را برای سفر بر فراز آسمان یک کشور
و جای گرفتن بر روی یک تکه ابر آماده کنند و عکسهایی از طریق آن بگیرند. بر خلاف هواپیماهای روباتی، این دوربینها خاموش نمیشوند،
بلکه تنها گلوله هایی از میان آنها خواهد گذشت.

چنین ریز رایانه ها زمانی ضعیف خواهند شد، اگرچه می توانند چنان برنامه ریزی شوند که دوباره شارژ شوند، اما خطر این است که این
ریز رایانه ها شروع به رشد می کنند و ابر تراکم در جریان این رشد، به یک توده مرگبار تبدیل می شود، توده ای که بشر را تهدید می کند
و در نتیجه خود یک آفت مکانیکی می گردد.

فناوري نانو "علم آينده" تلقي شده است، اين ذرات ريز اكنون نوآوري‌هايي ايجاد كرده‌اند كه چين و چروك‌ها را از صورت برطرف
مي‌كند و لباس‌ها را بدون نياز به آب تميز مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري رويترز از سانفرانسيسكو، مطالعاتي كه پيش از اين انجام شده است همچنين نشان مي‌دهند كه برخي
از اين ذرات مي‌توانند موجب بروز سرطان شوند.

پروفسور "هري كروتو" كه در سال ‪ ،۱۹۹۶‬به دليل كشف يك نانو ذره به نام "‪ "Buckminsterfullerene‬برنده جايزه نوبل در شيمي
شد، گفت بايد بدانيم اشتباهات و خطرهايي وجود خواهد داشت.
كروتو، فناوري نانو را علم قرن بيست و يكم بيان كرد.

فناوري نانو علم توليد و كار با موادي است كه اندازه آنها يك نانومتر يك ميلياردم متر است. ضخمات يك تار موي انسان حدود ‪ ۸۰
‬هزار نانومتر است.
مشكل اين است كه ذرات نانو ممكن است براي بدن انسان مضر باشند و دانشمندان مي‌گويند كشف كامل تاثير اين مواد سالها
به طول مي‌انجامد.

نانو ذرات به حدي كوچك هستند كه مي‌توانند به درون يك غشاي سلولي بروند، اما در عين حال آن قدر بزرگ هستند كه مي‌توانند
يك ماده بيگانه را بين رشته‌هاي "دي.ان.آ" حمل كنند.
مطالعات طولاني مدت در مورد تاثير اين مواد بر سلامتي انجام نشده است، اما محققان رشد سرطان مغز را در ماهي‌هايي كه مقدار
كمي نانو ذره كربن بلعيده بودند مشاهده كردند.

همچنين موش‌هايي كه نانولوله‌هاي كربني استنشاق كرده بودند به مشكلات ريوي مبتلا شدند كه مشابه مشكلات ناشي از پنبه
نسوز يا آزبست است.
"جان بالبوس" دانشمند ارشد بهداشتي در يك گروه سياست عمومي به نام "دفاع زيست محيطي" گفت، هيچ دليلي وجود ندارد كه
تصور كنيم تمام اين مواد مضرند.

اما بايد محتاط بود زيرا اين ذرات مي‌توانند وارد بدن شوند و به بخشهايي دست يابند كه براي مواد شيميايي معمولي ناممكن است.
"ايان ايلوميناتو" فعال بهداشت و محيط زيست در گروه "دوستان زمين" خواستار سرمايه‌گذاري بيشتر دولت در تحقيقات بهداشتي ،
ايمني و زيست محيطي شد تا از بي‌خطر بودن اين محصولات اطمينان حاصل شود.

"اداره نظارت بر دارو و غذاي" آمريكا ماه ژوئيه اعلام كرد، داروها، لوازم آرايش يا ساير محصولاتي كه با فناوري نانو ساخته مي‌شوند به
مقررات يا برچسب خاصي نياز ندارند چرا كه هيچ شواهد علمي دال بر خطر سلامتي اين محصولات وجود ندارد.

فواید:

تنها با در نظر گرفتن فرضیات اساسی فناوری نانو، می توان فواید بالقوه وسیعی را در این قلمرو تصور کرد. برخی از برجسته ترین این
فواید از این قرارند: ساخت دقیق، استفاده دوباره از مواد و کوچک سازی.
کاربردهای دارویی عبارتند از: تولید دارو، درمان بیماریهای سخت و جراحی هایی با استفاده از نانو ماشینها.
کاربردهای محیطی عبارتند از: تصفیه و پاکسازی سموم، چرخه زباله ها و کاهش مصرف منابع طبیعی.

1)

http://gold68.persianblog.ir/post/23

2)

بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیده اند که نانوتکنولوژی در طول چند دهه آینده به عامل اقتصادی اصلی تبدیل می شود. نانوتکنولوژی
بر صنایع الکترونیک و داروسازی, مراقبت از سلامتی, آب و هوا و محیط زیست, انرژی, شیمی و کشاورزی, علوم رایانه, فن آوری اطلاعات
و امنیت ملی اثر می گذارد و سلامتی و رفاه مردم را بالا می برد. این علم شکل بیشتر صنایع را تغییر می دهد و باعث ساخت وسایل
کوچک تر, ارزان تر, سبک تر با تحمل و سرعت بیشتر می شود. به این ترتیب مواد خام و انرژی کمتری مصرف می شود.

از دیگر اثرات نانوتکنولوژی در کار رایانه هاست که سرعت آنها را بیشتر می کند و علوم ارتباطات را هم گسترش می دهد. ننوالکترونیک
ظرفیت تجهیزات نظامی را گسترش می دهد, روبوت ها را پیشرفته تر می کند و به علوم فیزیک, شیمی, ریاضیات, بیولوژی و مهندسی
تولدی دوباره می دهد.

با ننوتکنولوژی می توان ساختمان ها و خودروهایی با مصالح و مواد اولیه سبک تر و مقاوم تر ساخت, برد هواپیماهای نظامی و ظرفیت
باربری هواپیماها بیشتر می شود, مصرف سوخت در ماشین ها کاهش می یابد, امکان پرتاب سفینه به خارج از مدار زمین و حتی خارج
از
منظومه شمسی افزایش می یابد. هواپیماها, موشک ها و ایستگاه های فضایی از قدرت و کاربرد بیشتر و وزن سبک تر و مواد باثبات
تری برخوردار می شوند.

محصولات ساخته شده از مولکول (نانوتکنولوژی) می تواند بسیاری از مشکلات جهان را حل کند. به عنوان مثال ذخیره آب مشکل جدی
و رو به رشدی است. بیشتر آب برای صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از فن آوری نانو استفاده شود, بهره وری بیشتر
در صنعت و کشاورزی باعث می شود بتوانیم در آب, زمین, ماده و نیروی کار صرفه جویی کنیم و آلودگی ها را کاهش دهیم. این کار را هم
به وسیله تولیدات ناشی از مصنوعات مولکولی ممکن است. بیماری های واگیر هنوز بخش های بزرگی از جهان را آزار می دهد. محصولات
ساده ای مثل لوله ها و صافی ها که توسط ننوتکنولوژی ساخته می شود, می تواند این مشکلات را حل کند. اطلاعات و ارتباطات باارزش
هستند اما خیلی از جاهای جهان از این نظر کمبود دارند. بسیاری از کشورهای جهان از نظر رایانه ها و دستگاه های نمایش دهنده کمبود
دارند. با فن آوری نانو این دستگاه ها ارزان می شوند. انرژی برق هنوز در بسیاری از نقاط جهان در دسترس مردم نیست.

فن آوری نانو اجازه استفاده از انرژی حرارتی خورشید را برای تجهیزات الکتریکی و دستگاه های ذخیره انرژی می دهد. آب و هوای بد یک
مشکل جهانی است. محصولات با تکنولوژی بالا به مردم اجازه می دهد تا کمتر از تأثیرات سوء تغییرات آب و هوایی ضرر کنند. محصولات
مولکولی, تجهیزات پیشرفته و ارزان برای تحقیقات پزشکی و مراقبت از سلامتی فراهم می کند. پزشکی را بهبود می بخشد و به طور
وسیع در دسترس همه قرار می دهد.

بسیاری از مشکلات به آب مربوط است. بیشتر آب های قابل استفاده جهان به هدر می رود. چون تقریباً همه آب ها کاملاً خالص نیستند.
صافی های فیزیکی با پرزهای با مقیاس نانو می تواند 100 درصد باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد. تکنولوژی جداسازی الکتریکی
می تواند نمک ها و فلزات سنگین را جدا کند. توانایی بازیافت آب از هر منبع و برای هر نوع استفاده ای می تواند باعث شود تا بتوانیم مقدار
زیادی آب ذخیره کنیم و بتوانیم از آب هایی که هم اینک غیر قابل استفاده هستند استفاده کنیم. می توانیم آلودگی پایین رودها و چشمه ها
را کم کنیم. با *****های مؤثر می توان جریان کثیف و زاید آب استفاده شده در صنعت و کشاورزی را صاف کرد. هزینه های این سیستم هم
بسیار پایین است.

گلخانه های ارزان, آب, زمین و غذا را ذخیره می کند. کشاورزی که در حال گلخانه ای شدن است. بیشتر آب مورد استفاده در گلخانه ها را
با گرفتن رطوبت از هوا و استفاده دوباره از آب های کشاورزی می توان تأمین کرد. کشاورزی گلخانه ای نیروی کار کمتری می خواهد و زمین
خیلی کمتری نسبت به کشاورزی عادی لازم دارد و کمتر به شرایط آب و هوایی و اختلاف فصل ها و خشکی فصل ها وابسته است.

نانوتکنولوژی انرژی خورشید را در دسترس تر می کند. امروزه منبع انرژی, سوزاندن سوخت های با پایه کربن است. کربن باعث می شود
دی اکسید کربن و سایر مواد زاید و غیر تجدید پذیر وارد جو شود. تولیدات مولکولی ارزان می تواند باعث شود که انرژی خورشید در مناطق
مختلف جهان بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

رایانه ها ارزان می شود به طوری که همه می توانند از آنها استفاده کنند. تولیدات مولکولی می تواند باعث شود یک سوپررایانه به اندازه یک
مکعب یک میلی متری و با هزینه بسیار ناچیز تولید شود. رایانه ها و تلفن های سلولی به قدری ارزان می شوند که حتی فقیرترین انسان
های روی زمین می توانند از آنها استفاده کنند و چنان توانایی های پردازشی ای دارند که حتی برای بی سوادان نیز قابل استفاده می شوند.

نانوتکنولوژی به محیط کمک می کند. بدی آب و هوا به دلایل زیادی برای بشر مشکل ساز است و یکی از این دلایل کشاورزی ست. در حالیکه
گلخانه ها به میزان زیادی استفاده از آب, خاک و از بین رفتن خاک را کم می کند. محصولات ننوتکنولوژی اجازه می دهد که انسان سوخت های
دوست زمین نظیر انرژی خورشیدی را بیشتر به کار بگیرد.

پزشکی بیشتر پیشرفت می کند و در دسترس همه قرار می گیرد. وسایل پزشکی ارزان تر می شود. تحقیق و تشخیص در علم پزشکی هم
به پاسخ سریع به بسیاری از بیماری های جدید کمک می کند.

3)

پژوهشگران علوم در دانشگاه فنی ماساچوست، به نانوذرات جدیدی دست یافتند که می تواند گامی موثر برای تولید واکسن بیماری های
عفونی، مانند اچ آی وی، سرطان و مالاریا به صورت ایمن باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این ذرات جدید شامل حوزه های چربی هم مرکز هستند که می توانند نسخه های مصنوعی
پروتئین ها را که در حالت عادی توسط ویروس ها تولید می شوند حمل کنند. این ذرات مصنوعی در مقایسه واکنش ایمنی تولید شده توسط
واکسن های ویروس زنده واکنشی بسیار قوی تر تولید می کنند؛ اما این واکنش باید بسیار ایمن تر باشد.

چنین ذراتی می توانند به دانشمندان در تولید واکسن های ضد سرطان و همچنین بیماری های عفونی کمک کنند. دانشمندان اکنون در حال
آزمایش توانایی نانوذرات برای انتقال واکسن تجربی مالاریا در موش ها هستند.

واکسن ها از بدن هنگام قرارگیری در معرض عامل عفونی حمایت می کنند؛ به صورتی که وقتی سیستم ایمنی بدن در زمان بعدی که دوباره
با عامل بیماری زا برخورد کرد، واکنش سریع نشان می دهد. در بسیاری از موارد مانند واکسن آبله و فلج اطفال از یک ویروس مرده یا ازکارافتاده
استفاده می شود. واکسن های دیگر مانند دیفتری شامل یک نسخه پروتئین مصنوعی یا سایر مولکول ها که معمولا با عامل بیماری زا ساخته
شده، هستند.

در بیماری هایی مانند اچ آی وی نمی توان از ویروس مرده یا ازکارافتاده استفاده کرد و دانشمندان برای این بیماری و سایر عفونت های ویروسی
مانند هپاتیت B ،در حال کار بر روی واکسن های مصنوعی هستند. اخیرا محققان روشی جدید را آزمایش کرده اند که در آن واکسن ها درون ذرات
چربی موسوم لیپوزوم ها گذاشته می شوند که می تواند با قراردادن پروتئین در یک ذره ویروس مانند به واکنش سلول های «لنفوسیت تی» کمک
کند. با این حال این لیپوزوم ها از قابلیت دوام کمی در خون و مایعات بدن برخوردار است.

لنفوسیت تی از انواع سلول های سیستم ایمنی بدن است. لنفوسیت های تی، پس از اتصال به عامل بیماری زا تکثیر پیدا کرده و انواعی از سلول
های تی از جمله تعدادی تی کشنده و تعدادی تی خاطره به وجود می آورند.
دانشمندان در آزمایشات خود بر روی موش ها از نانو ذرات برای انتقال پروتئینی موسوم به «اووالبومین» استفاده کردند.
آنها دریافتند که سه واکسیناسیون با دوزهای پایین از واکسن، یک واکنش قوی لنفوسیت تی تولید می کنند. پس از واکسناسیون بیش از ۳۰ درصد
از تمام سلول های تی کشنده در موش ها مختص پروتئین واکسن بودند.
علاوه بر تحقیقات در مورد واکسن مالاریا، دانشمندان در حال کار بر روی ساخت نانوذراتی برای انتقال واکسن های ضد سرطان و واکسن اچ آی وی
هستند.

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

4)

در مقاله حاضر كه برگرفته از جديدترين يافته هاي شركت H2OIL است، تكنولوژي نانو به كار رفته در توليد دو نوع ماده افزودني ويژه سوخت و
روانكار مورد بررسي قرار گرفته است.

ادتيو ساخته شده در شركت »H2OIL« به نام تجاري »F2-21« پس از افزوده شدن به سوخت در اثر حرارت موجود در داخل محفظه احتراق،
به سرعت منفجر مي شود. لازم به يادآوري است هنگام اختلاط ادتيو با سوخت، شبكه هاي پيچيده سه بعدي بين سوخت و تركيبات ادتيو
ايجاد مي شود كه بسيار ريز و ميكروسكوپي بوده و در حقيقت همين شبكه ها وظيفه اصلي در سيلندر را بر عهده دارند.

انفجار شبكه هاي نانو داراي دو فايده عمده است كه عبارتند از:1- قطرات درشت سوخت به ذرات ريزتر تبديل شده و به سرعت تبخير مي شوند
2- جريان گردابي افزايش يافته و موجب اختلاط بهتر بخار سوخت- هوا خواهد شد.

زماني كه آثار انفجار شبكه هاي نانو به سطح محفظه احتراق موتور مي رسد، موجب ايجاد واكنش پاكسازي ملايم و پايدار شده و به آرامي
سطوح داخلي سيلندر را از هر گونه رسوبات و آلودگي ها پاك مي سازد. سيلندر تميزتر موجب ايجاد احتراق در دماي پايين و در نتيجه كاهش
گازهاي آلاينده اي مانند Nox مي شود. علاوه بر اين نياز به سوخت با عدد اكتان بالا كه گرانقيمت است را نيز تا حد زيادي تامين مي كند.
سوخت بدون ادتيو F2-21نازل ها، سوخت را به داخل محفظه احتراق اسپري مي كنند.

برخي از قطرات درشت تر سوخت به طور طبيعي نمي سوزند و به طور كامل بدون تغيير در سيلندر باقي مي مانند. احتراق ناقص موجب افزايش
آلاينده هاي خروجي و تشكيل رسوب در داخل موتور مي شود. اين رسوبات همانند يك عايق حرارت عمل كرده و با بالابردن دماي احتراق، موجب
تشكيل بيشتر آلاينده هاي Nox مي شود، همچنين تركيبات ياد شده با آلوده كردن روغن، باعث كاهش طول عمر موتور خواهند شد.

سوخت با ادتيو F2-21
شبكه هاي نانو در تعداد ميليوني داخل سوخت تشكيل شده و در اثر انفجار در زمان احتراق، حتي قبل از آن جريان گردابي درون سيلندر را تشديد
و ذرات بسيار ريزي را ايجاد مي كند. ذرات ريزتر سوخت به طور كامل تبخير مي شوند و هيچ ذره سوخت احتراق نيافته اي باقي نخواهد ماند. در
نتيجه شاهد احتراق كامل، آلاينده كمتر و توان بيشتر موتور خواهيم بود.

ادتيو روغن موتور با فناوري نانو
روغن موتور به عنوان يك تركيب اساسي به منظور روانكاري و سهولت حركت قطعات مكانيكي و نيز خنك كاري و انتقال حرارت موتور شناخته
شده است. تصور حركت موتور بدون روغن، غيرممكن است با توجه به اين امر و به موازات تغيير تكنولوژي موتورها، انتظارات توليدكنندگان از
روغن به طور روز افزون افزايش يافته است و در اين راستا سازندگان روغن به وسيله افزودني هاي گوناگون و با بهره مندي از علوم مختلف،
سطوح كارآيي توليدات خود را متناسب با نياز موتورهاي پيشرفته افزايش مي دهند. به تازگي تكنولوژي نانو، با گسترش دامنه فعاليت در توليد
مواد افزودني يا ادتيوهاي روغن موتور و خلق ويژگي هاي جديد و با اهميتي مانند »كاهش مصرف سوخت« اهميت خاصي به روغن بخشيده
است.

همانگونه كه مي دانيم هنگام روانكاري موتور، بخش اندكي از روغن به طور ناخواسته وارد محفظه احتراق شده و باعث ايجاد آثار نامطلوبي مانند
تشكيل رسوب، ايجاد آلاينده هاي خطرناك و كاهش توان موتور مي شود. در اثر افزودن ادتيوهاي ساخته شده با استفاده از تكنولوژي نانو، روغن
راه يافته به داخل سيلندر به دليل دماي بالا و فرايند احتراق موجود و طبق تئوري »انفجار ميكرو« با سرعت بسيار بالايي محترق و به بخارات
سوخت تبديل مي شوند. در نتيجه توان موتور و قدرت خروجي آن به ميزان قابل توجهي بهبود مي يابد و علاوه بر از بين رفتن رسوبات روغن، ساير
تركيبات باقيمانده در ديواره ها تا حد زيادي پاك خواهند شد.

امروزه سازندگان پيشروي ادتيوهاي روغن موتور در جهان در كنار تركيباتي چون آنتي اكسيدانتها، بازدارنده هاي خوردگي عوامل ضدسايش، پاك
كننده ها و معلق سازها، از شبكه هاي نانو نيز بهره مي گيرند و روغني كه با استفاده از اين تكنولوژي توليد شود داراي چهار اثر قابل توجه شامل
افزايش توان موتور،‌كاهش مصرف سوخت، كاهش آلاينده هاي اگزوز و محافظت بهتر از موتور است.

بهره گيري از نانوتكنولوژي به نوعي مراحل آغازين را در صنعت روانكارها طي مي كند. اما در همين مدت كوتاه فوايد و آثار مثبت خود را به خوبي
نشان داده است. ادتيوسازان، تاثيرات ياد شده را در قالب كاهش هزينه هاي توليد و افزايش كارايي مواد افزودني توليدي به طرز ملموس تري درك
كرده اند. براي ساليان متمادي علم تريبولوژي به عنوان مادر روانكاري براي غلبه بر انواع مشكلات انواع رژيم هاي روانكاري، تاثير هر يك از آنها بر
سيستم شناخته و انواع راهكارهاي موجود را ابداع كرده است.

با اين حال به دليل محدوديت منابع در برخي از موارد آسيب قطعات و تجهيزات مكانيكي غيرقابل اجتناب به نظر مي رسد. امروزه نانوتكنولوژي به
عنوان راهكاري مطمئن به ياري تريبولوژي آمده است. بدون شك آينده نزديك، قلمرو حضور پررنگ فناوري نانو در توليد مواد افزودني و مكمل روغن
خواهد بود و روانكارهايي كه با استفاده از اين تكنولوژي توليد مي شوند، برتري محسوس خود را برانواع مشابه خود نشان خواهند داد.

5)

قلم نانو با خواص درمانی

قلم نانو تشکیل شده از حدود 1500 آنیون منفی و ژرمانیوم و 35 نوع ماده معدنی که با تکنیک های مهندسی در دمای بالا به این شکل درامده
است .انرژی ایجاد شده در ساختار این قلم به طور خاص باعث تغییر ساختار مولکولی مایعات و هیدروژنی شدن بیشتر آن می شود که باعث
طعم بهتر و افزایش عمر مفید خواهد شد. اگر قلم نانو در یخچال قرار داده می شود، فرکانس انرژی نانو در یخچال نفوذ پیدا می کندو مایعات و
گوشت و سبزیجات و میوه طعم بهتر و ماندگاری بیشتری خواهند داشت مانند تجدید زنجیره مولکولی شبیه به آنچه در آب چشمه طبیعی سالم
یافت می شود.

فواید قلم نانو :

به خاطر تغییر در ساختار مولکولی که در مایعات می گذارد باعث می شه مایعات طعم بهتری داشته باشند.به عنوان مثال،باعث تغییر طعم هر
شراب ، الکل، قهوه ، چای یا آب میوه، می شود وهر غذایی که با استفاده از آب کاتالیز شده با قلم نانو تهیه بشه مزه بهتری خواهد داشت.

در هنگامی که غذا یا دارو با آب در مجاورت قرار گرفته با قلم نانو ترکیب می شود ، جذب مواد مفید آن غذا یا دارو را افزایش می دهد و
بدن می تواند اکسیژن مایع به سرعت جذب، و باعث بهبود عملکرد ارگان های داخلی و اضافه شدن سطح انرژی خون شود و این فایده
مهم است برای ورزشکاران و کارگران که نیاز به حفظ سیستم ایمنی بدن خودمی باشندو تحت فشار فیزیکی هستند.

نوشیدن آب نانو، سطح اکسیژن خون را افزایش دهد و این می تونه با یک نمونه برداری ساده خون دیده بشه و بدن می تواند دیگر مواد
معدنی ضروری را از آب نانو برداره. این آب می تونه زباله های سلولی از قبیل کلسترول و کلسیم اضافه رو دفع کنه و باعث بهبود اجابت
مزاج و حل کردن سنگ کلیه، کاهش سطح کلسترول و سم زدایی از بدن بشه و مواد معدنی مانند کلسیم به اندازه نیاز برداشته میشه
و همچنین باعث رشد بهتر و سرعترمو و ناخن شود و همچنین افزایش مقاومت پوسیدگی دندان شود .همچنین در درمان ناراحتهایی
زیر بسیار مفید است:

درد مزمن — آرتروز — کمر درد — میگرن — سردرد — گردش خون ضعیف — عفونت — صدمات — مشکلات خواب — درد عضلات —
سوء هاضمه — تورم — آلرژی — افسردگی — بی حالی — بیماری های پوستی — درد دوران قاعدگی .

و حتی می تونه بر روی صورت و بدن استفاده شود برای دوباره جوان کردن پوست، و اکسیژن رسانی و گردش خون بر زیر پوست .

چگونه این قلم را می شود آزمایش کرد:

این قلم توسط پزشکی به نام استیون اینگونه آزمایش شده است که :

روش اول :گریپ فروت و پرتقال در مجاورت قلم نانو شیرین تر شده است
روش دوم : یک لیمو را به دو نیم کنید و در دو صفحه قرار دهید یکی را در مجاورت قلم نانو قرار دهید بعد از مدتی هر دو نیمه را
بچشید .

روش سوم : مقداری نمک در ظرفی بریزید و سپس قلم نانو را در مجاورت نمکها قرار دهید بعد از مدتی نمک طعمش کمتر و کمی
شیرین می شود.

تست میزان آنیون منفی قلم نانو

توجه: قلم نانو فقط شکل ظاهریش شبیه به قلم است و جنبه استفاده نگارشی ندارد فقط به این دلیل به این شکل ساخته شده
است تا بتواند همیشه همراه هر فردی باشد .

6)

نشانگرهای زیستی

از آنجا که انداه نانو ذرات ، در محدوده اندازه پروتئینهاست، می‌توان از آنها برای نشاندار کردن نمونه‌های زیستی استفاده کرد.
برای این کار ، باید نانو ذره بتواند به نمونه زیستی هدف متصل شود و نیز راهی برای دنبال کردن و شناسایی نانو ذره وجود داشته باشد.
به منظور ایجاد میان کنش بین نانو و نمونه زیستی ، نانو ذره را با پوشش بیولوژیکی مانند آنتی بادیها ، بیوپلیمرهایی مانند کلاژنها که نانو
ذره ها را از نظر زیستی سازگار می‌کند، می‌پوشانند. می‌توان نانو ذره‌ها را فلورسنت کرده یا خواص نوری آنها تغییر داد.

نانو ذره‌ها در مرکز نشانگر زیستی قرار می‌گیرند و بقیه اجزا روی آنها قرار داده می‌شوند و این ساختار غالبا کروی است. کنترل دقیق بر اندازه
متوسط ذرات امکان ایجاد کاوشگرهای فلورسنت را که باریکه‌های نوری را در طیف وسیعی از طول موج گسیل می‌دارند، فراهم می‌آورند.
این امکان به تهیه نشانگرهای زیستی با رنگهای فراوان و قابل تشخیص ، کمک شایانی می‌کند. ذره مرکزی معمولا توسط چندین تک لایه از
موادی که تمایل به واکنش ندارند مثل سیلیکا محافظت می‌شود.

7)

ساخت یک دندان

مکانیسم نانویی دقیقی که منجر به تولید ترکیباتی با خواص مفید شود، همچنان مورد مطالعه و بررسی قرار دارد. اخیرا با استفاده از روش
tribology یک دندان مصنوعی به صورت viscoelastic ساخته شده و دارای روکش نانویی می‌باشد. از خواص منحصر به فرد این دندان مصنوعی
می‌توان به عایق بودن آن در مقابل خراش و افزایش التیام دندان اشاره کرد.

معالجه سرطان به روش فتودینامیک

معالجه سرطان با استفاده از روش فتودینامیک بر اساس نابودی سلولهای سرطانی بوسیله لیزری است که تولید اکسیژن اتمی می‌کند.
به این طریق که اکسیژن اتمی رنگ خاصی را تولید می‌کند و سلولهای سرطانی بیش از سلولهاهای دیگر آن را جذب می‌کنند. در نتیجه فقط
سلولهای سرطانی توسط اشعه لیزر نابود می‌شوند. البته یکی از معایب این روش آن است که به دلیل آب گریز بودن مواد رنگی ، این مواد به
سمت پوست و چشمها حرکت می‌کند و در صورتی که شخص در معرض نور خورشید قرار گیرد باعث حساسیت در پوست و چشمها می‌شود.

برای این حل مشکل صورتهای آب گریز مولکول رنگها را داخل ذرات نانویی متخلخل مثل ormosil nano partical که دارای منافذی در حدود یک
نانومتر می‌باشند قرار می‌دهند که این دارای دو مزیت است اولا از انتقال مواد رنگی به سایر نقاط بدن جلوگیری می‌کنند و ثانیا امکان ورود و
خروج آزادانه اکسیژن را مهیا می‌سازد.

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
مضرات:

نگرش منفی به این پیامدها، امکان استفاده از آنها برای تولید و توزیع سلاحها، ایجاد ویرانیها و شکل گیری روند نابود سازی است. با این
حال، کاربردهای کمتر بدبینانه ولی باز هم مخاطره آمیز فناوری نانو، نظارتهای الکترونیکی خواهد بود.

سلاحها کاربرد منفی و آشکار فناوری نانوست. توسعه قابلیت سلاحهای امروزی با کوچک سازی تفنگها، سلاحهای انفجاری و انواع مختلف
موشکها، می تواند کشتارها را به شکل فزاینده ای افزایش دهد. علاوه بر این، انسانها می توانند به ساختهای فیزیکی و یا حتی ارگانیزمهای
زیستی در سطح مولکولی نیز حمله کنند.
حتی بدون در نظر گرفتن این اثرهای تأسف بار فناوری نانو، کاربردهای فراوان و بالقوه مضر دیگری نیز برای آن یافت می شود. فناوری نانو به
راحتی می تواند آزادی و خلوت ما را از بین ببرد.

مردم می توانند میکروفنها، دوربینها و دیدبانی های خانگی را با اندازه یک مولکول برای نظاره کردن، دنبال کردن و پیگیری دیگران به کار برند.
با وجود چنین خطرهای وحشت آوری (ناشی شده از فناوری نانو) باید پیامدهای بالقوه آن به طور جدی مطالعه شود. بدین ترتیب، فناوری نانو
هرگز به میزانی که مبلغان بیان می دارند، نیرومند، قوی و فایده مند نیست. در نتیجه، باید راه حلهایی برای پیامدهای اخلاقی بالقوه، قبل از
اینکه این فناوری به سرعت و بی مبالات بوسیله جامعه اقتباس شود، بیابیم. در این راستا، مطالعه اخلاقیات مرتبط با فناوری نانو، یافتن سیاستها
و اتخاذ تدابیر به گونه ای که ضمن کمک به رشد این علم، اثرهای مخربش را در جامعه محدود و یا حداقل کمتر کند، ضروری است.

1)

● اثرات مضر بر سلامتی

نانوذرات به دولیل می توانند برای سلامتی مضر باشند؛ اول اینکه میتوانند خیلی سریع از طریق پوست و سلولهای مخاطی جذب
بدن شوند و دوم اینکه به دلیل جدید این مواد مسمومیتهای جدید و ناشناخته ای را به وجود بیاورند.

● منابع نانو ذرات

نانو ذرات به لحاظ منشا می توانند به سه دسته تقسیم بندی شوند.
الف) نانوذرات طبیعی
ب) نانوذرات انسانی
ج) نانو ذرات مصنوعی ( ساخته دست بشر)

دسته اول ( نانو ذرات طبیعی) از طرق مختلف مانند آتش سوزی جنگلها و یا فوران آتشفشانها ساخته می شوند.

دسته دوم (نانوذرات انسانی) اغلب به عنوان محصول جانبی فعالیتهای انسانی در صنعت تولید می شوند مانند نانو ذراتی که درحین
جوشکاری بوجود می آید و یا از اگزوز ماشین ها خارج می شود

دسته سوم ( نانو ذرات مصنوعی یا ساخته دست بشر) شامل نانوذرات مهندسی شده می باشد. این نانوذرات عمدتاً به علت ویژگیهای
مطلوبشان مانند خواص جدید فیزیکی و شیمیایی ، واکنش پذیری بالاترو... تهیه می شوند. این ویژگیهای جدید مواد معمولی که فقط
در مقیاس نانو مشاهده می شود دارای کاربردهای تجاری می باشد. مثلأ نانو ذرات می توانند در کرمهای ضد آفتاب ، یا خمیر دندانها و
یا پوششهای بهداشتی استفاده شوند.

● چرا نانو ذرات می توانند خطرناک باشند؟

وقتی مواد در مقیاس نانو تبدیل شوند در خواص شیمیایی ، بیولوژیکی و فعالیت های کاتالیتکی آنها تغییراتی ایجاد می شود . بنابراین
موادی که در حالت بالک (توده ای) بی خطر هستند وقتی به حالت نانو تبدیل شوند می توانند سمی و خطرناک باشند. به علاوه اندازه
کوچک نانوذرات باعث می شود تا این مواد بتوانند بر سد های دفاعی بدن فائق آیند.

● مهمترین خواص بحث بر انگیز نانو ذرات:

الف) فضای سطحی بزرگ ( باعث افزایش فعالیت های شیمیایی و بیولوژیکی می شود.)
ب) ویژگیهای جدید مانند انحلال پذیری و فعالیت بیشتر، شیمی شکل و سطح
ج) تحرک بسیار زیاد در بدن انسان
د) توانایی نفوذ به غشا سلولی

● در چه شرایطی نانو ذرات خطرناک هستند؟
بعضی بر این باورند که انسانها آنقدر در معرض نانو ذرات نمی باشند که برای آنها ایجاد خطراتی از جنبه سلامتی کند. برای مثال گزارش
شده است که بلعیدن TiO۲ توسط انسان بی ضرر است. اما اگردر معرض نانو ذرات بودن بیشتر از حد معمولی گردد احتمال ایجاد خطر
بر سلامتی وجود دارد.

عامل دیگری که باعث نگرانی در مورد نانو ذرات می باشد این است که که نانوذرات می توانند به دیگر آلاینده های خطرناک در آب یا هوا
متصل شوند یا با آنها واکنش دهند و در نتیجه ورود آنها را در بدن آسانتر سازند.

در ارزیابی خطرات نانو ذرات نکاتی مانند { الف) اندازه و توزیع اندازه ب) شکل ج) خواص د) بار سطحی ه) جرم ، غلظت و تعداد } قابل
توجه می باشند

اندازه ذرات در توزیع آنها در بدن موثر است . ذرات بزرگتر از nm١٠٠ به مغز استخوان نمی رسند و ذرات بزرگتر از nm ٣٠٠ در خون وجود
ندارند. بار سطحی ذرات در توزیع آنها در بدن نقش دارد.

● مراحل اثر گذاری نانوذرات بر سلامتی:

مفاهیم کلی فرایندها از مرحله در معرض نانو ذرات قرار گرفتن تا ایجاد بیماری در شکل زیرنشان داده شده است.

همانطور که در شکل نشان داده شده است اولین مرحله در ایجاد خطر بر سلامتی در معرض نانو ذرات قرار گرفتن می باشد. نکته قابل
ذکراین است که نانوذرات باید توانایی ورود به بدن و سپس پخش شدن در بافتهای هدف را داشته باشند. سپس نانوذرات وارد شده به
بدن باعث اخلال در عملکرد دستگاههای بدن می شوند. این اثرات ابتدا کم وجزئی هستند ولی چنانچه ورود نانو ذرات به بدن ادامه یابد
به اثرات غیر قابل برگشت تبدیل می شوند.

● برخی راههای کنترل اثرات مضر نانوذرات:

الف) از تماس پوست با نانوذرات و یا محلولهای حاوی نانوذرات جلوگیری شود.(دستکش ، عینک ایمنی و لباس آزمایشگاه استفاده گردد)

ب) شستشوی دستها ورعایت بهداشت فردی در محیط کار با نانوذرات انجام گیرد.
ج) دفع و انتقال زباله های نانو ذرات طبق اصول زباله های شیمیایی خطرناک صورت پذیرد.
د) وسایل مورد استفاده در کار کردن با نانو ذرات باید قبل از استفاده مجدد ، تعمیر یا مصرف از نظر آلودگی بررسی شوند

2)

مطالعات نشان مى دهد افرادى كه در معرض انتشار نانومواد قرار دارند ممكن است به عارضه هايى دچار شوند و همچنين تخليه نانوذرات
به آب نيز سبب آلودگى هاى سمى زيست محيطى مى شود. در اين نوشتار جهت آشنايى بيشتر خوانندگان گرامى با ساير جنبه هاى
علم و فناورى رو به رشد نانو يكى از كامل ترين و جديدترين مطالعاتى كه در زمينه خطرات نانوذرات انجام شده و هم اكنون در مجله
Journal of Cleaner Production زير چاپ است؛ به صورت خلاصه ترجمه و ارائه شده است.

ويژگى بارز نانوفناورى استفاده آن از ذرات بسيار كوچكى است كه حداقل يكى از ابعاد آنها كمتر از ۱۰۰ نانومتر باشد. گفته شده است
كه نانوفناورى مى تواند مواد زائد و آلودگى ها را از محيط حذف كند حتى مى تواند به طور فزاينده اى از مصرف و هدر رفتن منابع جلوگيرى
كند كه اين خود مى تواند سبب شود قيمت تمام شده بسيارى از محصولات و فرآيندها كاهش يابد. از سوى ديگر نانوفناورى اين قابليت
را دارد كه با فراهم آوردن امكان انتخاب گرى بالا در واكنش هاى شيميايى، بهره ورى در مصرف انرژى و كاهش توليد مواد زائد را موجب
شود. با اين وجود مطالعات نشان مى دهد كه اين فناورى نوظهور آنچنان كه گفته مى شود بى خطر نيست. اصولاً ما با سه دسته نانومواد
سروكار داريم. دسته اول كه مهم ترين و قديمى ترين آنها كربن سياه يا كربن بلاك است كه در ساختن لاستيك و نيز در صنايع چاپ به كار
مى رود. كاربردهاى جديد اين نانوماده در صنايع ديگرى چون صنايع پوششى، نساجى، سراميك، شيشه و… گزارش شده است. تنها افرادى
كه در اين صنايع كار مى كنند مى توانند در معرض اين دسته از نانومواد قرار بگيرند.

دسته دوم شامل نانوذراتى است كه در مواد دارويى و آرايشى بهداشتى به كار مى روند كه بالنسبه عموم افراد ممكن است از آنها استفاده
كنند. دسته سوم نانوذراتى هستند كه به صورت ناخواسته به عنوان محصول فرعى بعضى از فرآيندها- مانند سوختن سوخت هاى ديزلى،
گداختن فلزات و حرارت دادن پليمرها توليد مى شوند، كه به اين دسته نانوذرات غيرتوليدى نيز گفته مى شود. امروزه بيشتر نانوذرات توليدى
از اكسيدهاى فلزى، سيليكون و كربن ساخته مى شوند.

بيشتر نانوذرات دارو رسان از چربى ها و ساختارهايى با پايه پلى اتيلن گليكول ساخته شده اند. يكى از راه هاى ورود نانومواد به داخل بدن
موجودات زنده استنشاق است. اين امر يكى از موضوعاتى بوده است كه بسيار مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.
مدارك معتبرى وجود دارد كه ثابت مى كند ذرات پايدار با اندازه كمتر از ۱۰۰ نانومتر پس از استنشاق مى توانند مسموميت اساسى ايجاد
كنند. ذرات استنشاق شده تمايل زيادى به رسوب كردن در مجارى تنفسى و ريه ها دارند كه اين تمايل در افراد مبتلا به آسم و ساير عارضه
هاى تنفسى بيشتر است. التهاب ريه كه از استنشاق نانوذرات حاصل مى شود در حيواناتى مانند موش مشاهده شده و اثر آن در حيوانات
پير بيشتر است.

مطالعه اثر نانوذرات كربن و اكسيد تيتانيم با اندازه هاى بين ۲۲۰- ۱۲ نانومتر روى موش ها نشان داده است كه قدرت دفاعى را در شش هاى
آنها پايين مى آورد. تماس مداوم و زياد با نانوذرات ممكن است سبب تصلب بافت ها شود. كار در مكان هايى كه در آنجا از كربن سياه استفاده
مى شود به مرور زمان سبب بروز بيمارى هاى تنفسى از قبيل برونشيت و يا حتى سرطان ريه مى شود. اين بيمارى ها در حيواناتى كه در
تماس دائم با نانوذرات بوده اند مشاهده شده است. شواهد زيادى وجود دارد كه نشان مى دهد سطح فعال و تعداد نانوذرات استنشاق شده
در اثرات مخربى كه ايجاد مى كنند نقش تعيين كننده دارند. طبيعت شيميايى و بار الكتريكى نانوذرات نيز از ديگر عوامل تعيين كننده در ميزان
خطرناك بودن آنها در صورت استنشاق است.

نانوذرات علاوه بر بيمارى هاى تنفسى كه ايجاد مى كنند، مى توانند بروز بيمارى هايى را در سيستم قلبى عروقى انسان ايجاد كنند.
اثر مخرب اين ذرات روى سيستم قلبى حيوانات با آزمايشاتى كه انجام شده به اثبات رسيده است. اين بيمارى هاى قلبى ممكن است از تغيير
در عملكرد شش ها نشات گرفته باشد و يا به نفوذ نانوذرات به بافت ريه مرتبط باشد. در مورد احتمال دوم شواهد نشان داده اند كه نانوذرات
جامد توانايى جابه جا شدن در مخاط و بافت هاى تنفسى انسان و ساير پستانداران را دارا هستند. حضور نانوذرات استنشاقى در سيستم
گردش خون و در كبد مشاهده شده است. از سوى ديگر مطالعات نشان داده كه تماس دائم و كامل با نانوذرات سبب ورود اين مواد به مغز
حيوانات شده است. نفوذ نانوذرات كربنى به قسمت بويايى مغز موش از طريق عبور از مخاط بويايى و عصب بويايى به اثبات رسيده است.

در بعضى از موارد ممكن است اثر يك ماده ويژه اثر منفى نانوذرات را تشديد كند. به عنوان مثال حضور ذرات بزرگ نيكل در كنار نانوذرات اين ماده
صدمات ريوى و التهاب آن را افزايش مى دهد. اين مطالعه نشان مى دهد كه نه تنها سطح ويژه نانوذرات نيكل در اثرات مخرب آن نقش دارد بلكه
يون هاى نيكل نيز اثر مهمى در ايجاد مسموميت در سلول هاى موش دارند. سرطان ريه در انسان با در معرض نانوذرات نيكل قرار گرفتن ارتباط
دارد. اين اثر در حضور مواد محلولى كه حاوى نيكل هستند بيشتر خود را مى نماياند.
از ديگر موادى كه اثر تشديد كننده آنها روى فعاليت مخرب نانوذرات اثبات شده است مى توان آهن و دوده را نام برد.
يكى ديگر از راه هاى نفوذ نانوذرات به داخل بدن حيوانات و انسان، نفوذ از راه پوست است. اين مسئله در انسان اهميت بيشترى دارد زيرا در
مواد حاجب نور خورشيد يا همان كرم هاى ضدآفتاب، از نانوذرات اكسيد تيتانيم و اكسيد روى استفاده مى شود. هم اينك مهم ترين استفاده
از نانوذرات در مواد آرايشى بهداشتى استفاده از همين ذرات بسيار ريزاكسيدهاى فلزى است. مطالعات نشان داده است كه نانوذرات تشكيل
دهنده اين مواد هشت ساعت پس از مصرف مى تواند از طريق غشاى سلول وارد سلول شود. اين مسئله در مورد خرگوش و موش به اثبات
رسيده است. اين نانوذرات با ورود به درون سلول و انجام واكنش هاى كاتاليزشده نورى مى توانند سبب از بين رفتن اسيدهاى نوكلئيك و ساير
اجزاى سلولى شوند. راه ديگر نفوذ پوستى نانوذرات به درون سلول هاى انسان از طريق نقل و انتقال و كار كردن با اين مواد در آزمايشگاه ها و
صنايع است. مطالعات در مورد نفوذ نانولوله هاى كربنى به بدن كسانى كه در آزمايشگاه هاى مربوطه كار مى كنند مويد اين مسئله است. راه
ديگر در معرض نانوذرات قرار گرفتن ورود آنها به زنجيره غذايى است كه منشاء آن آلودگى هاى زيست محيطى است.

اما يكى از آسان ترين و مهم ترين راه هاى ورود نانوذرات به درون بدن انسان استفاده از سيستم هاى دارو رسان است.
تعداد زيادى از مواد نانو به عنوان تركيبات دارورسان مورد مطالعه قرار گرفته اند هم اينك استفاده از اين سيستم ها به عنوان يكى از كاربردهاى
مهم نانوفناورى مطرح است. يك اثر جانبى معمول بعد از استفاده از اين مواد ايجاد حساسيت شديد است. از سوى ديگر هنگامى كه از نانوذرات
تركيبات آلى فلزى يا پليمرى استفاده مى شود خطر تجزيه تركيبات وجود دارد كه مواد حاصل از اين تجزيه ممكن است اثرات زيان آورى را موجب
شوند. به عنوان مثال تركيب پليمرى پلى آلكيل سيانو اكريلات كه در بعضى از داروها استفاده مى شود در صورت داشتن شاخه آلكيلى كوچك
به راحتى تجزيه شده و مواد سمى توليد مى كند اما اين پليمر اگر حاوى شاخه هاى آلكيلى بزرگ باشد تجزيه شدن آن كمتر اتفاق مى افتد.
استفاده از نانوذرات به جاى رنگ هاى فلورسنتى در تصويربردارى از سيستم هاى زنده از كاربردهاى جديد نانومواد است.

يكى از موادى كه مطالعات زيادى در مورد آن انجام شده نيمه هادى نقاط كوانتومى است كه از كادميم و سلنيم ساخته شده است. اين ماده به
خاطر آزاد شدن يون كادميم سميت زيادى از خود نشان مى دهد.
در پايان با توجه به مطالب فوق مى توان گفت كه خطر كلى نانوذرات به پايدارى آنها در مواد زيستى مرتبط است. نانوذراتى كه به راحتى به مواد
با سميت كم تجزيه مى شوند نسبت به نانوذرات مقاوم در مقابل تجزيه زيستى از زيان آ ورى كمترى برخوردارند. شكل و طبيعت سطح نانوذرات
در زيان آور بودن آن نقش مهمى دارد.
با توجه به اين مطالعات و مشخص شدن اثرات جانبى منفى نانوذرات دارورسان، بايد در جهت رفع اين مشكل تدابيرى انديشيده شود و همچنين
كاربرد اكسيد روى و اكسيد تيتانيم در مواد ضدآفتاب بايد مورد ارزيابى مجدد قرار گيرد.

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
3)

گروهی از محققان انگلیسی در تحقیقات خود خطراتی که بعضی از انواع نانو لوله های کربنی با تولید "اثر الیافت پنبه نسوز" برای سلامت به
خصوص سلامت ریه ها ایجاد می کنند را نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگران دانشگاه ادیمبرا و پروژه فناوریهای نانویی نوظهور که نتایج تحقیقات خود را در مجله "نیچر نانوتکنولوژی"
منتشر کرده اند تائید کردند که بعضی از انواع نانولوله های کربنی اگر به میزان کافی استفاده نشوند می توانند برای سلامت خطرناک باشند و
به خصوص همانند "الیاف پنبه نسوز" بیماریهای ریوی ایجاد کنند.

این گروه با بررسی پتانسیلهای اثرات منفی نانولوله های کربنی در اشکال و اندازه های مختلف و مقایسه آنها با الیاف پنبه نسوز و دیگر ذرات
کربنی به این نتایج دست یافتند.

در این خصوص "کنث دونالدسون" سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: "نتایج این تحقیقات روشن است. نانو لوله های باریک و دراز همان
اثرات منفی الیاف دراز و باریک پنبه های نسوز را نشان دادند. الیاف پنبه نسوز خطرناک هستند چراکه به اندازه کافی برای نفوذ به عمق ریه ها
باریک هستند و آنقدر دراز هستند که می توانند مکانیزمهای طبیعی دفع ذرات خارجی از ریه ها را مختل کنند."

این دانشمندان نقش میزان مسمویت زایی نانولوله های کربنی را روی موشها آزمایش کردند و در این خصوص توضیح دادند: "این نانو لوله ها همان
اثر الیاف پنبه نسوز را دارند و می توانند وارد ریه ها شوند. بعضی از این نانو لوله ها می توانند حتی 10 سال پس از تنفس آنها سرطان را توسعه
دهند."

به گفته این محققان، تنها نانو لوله های بسیار باریک و دراز چنین اثری دارند بنابراین می توان از این مواد شگفت انگیز به صورت کنترل شده استفاده
کرد.

4)

نانو ذرات مي توانند به پوست نفوذ کنند

تهران-خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): دانشمندان امريکايي کشف کرده اند که اگر بر روي پوست خراشي وجود داشته باشد نانو ذرات نقطه
کوانتومي مي توانند به پوست نفوذ کنند.
به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، اين موضوع نگراني جديدي را نسبت به خطرات فناوري نانو براي سلامتي ايجاد مي کند.
محققان "دانشگاه ايالتي کاليفرنياي شمالي" گفتند، اين يافته نگراني هاي جديدي را در مورد خطرات احتمالي ايمني محل کار براي کارکنان
بخش پزشکي و بهداشتي يا افرادي که در ساخت نقاط کوانتومي يا انجام تحقيقات در زمينه کاربردهاي بالقوه نانو ذرات کوچک در زيست پزشکي
دست دارند، به وجود مي آورد.

محققان گفتند، اين مطالعه درحاليکه نشان مي دهد نقاط کوانتومي با اندازه، شکل و پوشش هاي سطحي مختلف تا زمانيکه خراشي بر پوست
نباشد به آن نفوذ نمي کنند نشان مي دهد که برش يا خراش هاي بسيار کوچک بالقوه به اين نانوذرات اجازه مي دهد تا به اعماق لايه زنده پوست
نفوذ کنند و بالقوه به جريان خون برسند.

اگرچه اين مطالعه نشان مي دهد تا زمانيکه خراشي بر روي پوست نباشد، قرار گرفتن کوتاه مدت پوست در معرض نقاط کوانتومي خطر نفوذ اين
نقاط را به وجود نمي آورد اما دانشمندان يند هنوز نسبت به بي خطر بودن قرار گرفتن طولاني مدت پوست در معرض اين نقاط مطمئن نيستند.
اين تحقيق در شماره ژوئن مجله "داروشناسي و فيزيولوژي پوست" منتشر شده است.

5)

نسبت بالای سطح به حجم نانو مواد سبب استفاده گسترده این مواد در کاتالیست ها شده است.
حال فرض کنید که ماده ای که ساختارش نانو است و کاربردش را از دست داده و به عنوان زباله در محلی دور انداخته میشود. حال این سطح بالا
خاصیت کاتالیستیش باقیست و سبب تسریع بسیاری از واکنش های شیمیایی و بعضا خطرناک خواهد بود. اگر در مقابل تابش خورشید باشد
می تواند قابلیت فتوکاتالیستیم داشته باشد.

6)

نانوذراتی مثل نقره که به راحتی ازدیواره ی سلولی رد میشن و میکروب ها رو از بین میبرن، به راحتی هم میتونن سلولهای دیگه ی بدن رو
تخریب کنند. درضمن، این ذرات بسیار ریز مثلا نانوذرات سیلیس، به راحتی در هوا پخش میشن. (توجه کنید که آرد با اون ذرات درشتش، با یک
فوت کردن آروم تو هوا پخش میشه. این اتفاق در مورد نانوذرات شدیدتره.) تنفس این نانوذرات هم باعث میشه اونها به سرعت داخل بدن پخش
بشن.
این خاصیت در مورد نانوداروهای استنشاقی مفیده، ولی اگر در معرض نانوذرات سیلیس باشید، ممکنه خیلی خیلی خیلی خطرناک باشه.

به علت عبور راحت نانو ساختار ها و تقریبا این که مانعی جلو دار این مواد نیست، مشکل زا هستند. مثلا ممکنه وارد بدن شوند و یک بیماری
جدید رو به وجود بیارن که ما حتی علت اصلی به وجود اومدن این بیماری رو هم ندونیم. مثل HIV
همین تاثیر رو هم روی محیط زیست داره. از آن جایی که با تغییر آرایش مولکولی رو به رو هستیم به همین میزان هم ناشناس بودن برای محیط
عنوان می شه. تصور آنزیم ها برای بدن یا میکروب هایی که به تجزیه ی مواد در طبیعت مشغول هستند.

shimiste bahoosh

عضو جدید
شما میتونی از شرکت هایی که فرمولاسیون می فروشن فرمول مایع یا ژل شیشه شوی رو تهیه کنی ولی استاندارد خاصی نداره

iranika1

عضو جدید
در چه سطحی می خواهی
اگر زبان اصلی باشد اشکالی دارد؟
ببین این چقدر به درد شما می خورد

پیوست ها

• Oil Lab Manual_Isfahan University Of Technologyl.pdf
    3.3 مگایابت · بازدیدها: 0

kanezaro

عضو جدید
تولید کربنات منیزیم از دولومیت

تولید کربنات منیزیم از دولومیت

دوستان كسي مطلبي در مورد موضوع داره؟

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

دوست عزیز این مقاله مربوط به روش استخراج املاح منيزيم از سنگ دولومیت با

درصد خلوص بالاست.

و همچنین مناسب ترين مدل رياضي براي اين فرآیند و دیاگرام ها هم مشخص شده.

امیدوارم مفید واقع بشه.

http://www.irpds.com/FileEssay/mohandesi_shimi-87-3-16-a-sy(409).pdf

آخرین ویرایش:

chem3

عضو جدید
کمک برای درس شیمی دارویی

کمک برای درس شیمی دارویی

سلام دوستان گلم کسی درباره شیمی دارویی متنی نداره بهم بده؟خیلی احتیاج دارم باید تحقیق ارایه بدم

*دختر باران*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آزمایش شیمی عمومی(1)

آزمایش شیمی عمومی(1)

کسی جواب این سوالها رو راجع به آزمایش کاغذ کروماتوگرافی میدونه؟
اگه میدونین ممنون میشم کمک کنین!!!
-درجه حرارت چه تاثیری روی Rf داره و چرا؟
-نوع کاغذ چه تاثیری روی Rf داره؟ چرا؟
-چرا حلال مختلف استفاده میکنیم؟
-غلظت لکه ها اگه زیاد باشه چی میشه؟
-از ریختن آمونیاک روی یون هایی مثل Cu,Ni,Fe چه ماده ای با چه رنگی تولید میشه؟
بچه ها خواهش میکنم هرکی میدونه جواب بده،تورو خدا!!!

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

1)

توضیح کلی راجع به شیمی دارویی:

شیمی دارویی
، گستره‌ای از علوم دارویی است که‌ اصول شیمی ‌و محیط زیست شناسی را برای ایجاد واکنشی

که می‌تواند منجر به مواد دارویی جدید شود، بکار می‌برد.

[h=1]تعاریف اولیه ‌از شیمی ‌دارویی[/h] شیمی ‌دارویی ، جنبه‌ای از علم شیمی ‌است که درباره کشف ، تکوین ، شناسایی و تغییر روش اثر ترکیبات فعال زیستی در سطح مولکولی

بحث می‌کند و تاثیر اصلی آن بر داروهاست، اما توجه یک شیمی‌دان دارویی تنها منحصر به دارو نبوده و بطور عموم ، دیگر ترکیباتی که فعالیت

زیستی دارند، باید مورد توجه باشند. شیمی ‌دارویی ، علاوه بر این ، شامل جداسازی و تشخیص و سنتز ترکیباتی است که می‌توانند در

علوم پزشکی برای پیشگیری و بهبود و درمان بیماریها بکار روند.

[h=1]سیر تاریخی شیمی ‌دارویی[/h] آغاز درمان بیماریها با دارو ،‌ در قدمت خود محو شده ‌است. اولین داروها منشاء طبیعی داشته و عمدتا از گیاهان استخراج می‌شدند و برای

درمان بیماریهای عفونی بکار رفته‌اند. قرنها پیش از این ، چینی‌ها ، هندی‌ها و اقوام نواحی مدیترانه ، با مصارف درمانی برخی گیاهان و مواد

معدنی آشنا بوده‌اند. به عنوان مثال ، برای درمان مالاریا از گیاه چه‌انگشان(Changshan) در چین استفاده می‌شد. اکنون ثابت شده ‌است که

‌این گیاه ، حاوی آلکالوئیدهایی نظیر فبریفوگین است.

سرخپوستان برزیل ، اسهال و اسهال خونی را با ریشه‌های اپیکا که حاوی آستن است، درمان می‌کردند.اینکاها از پوست درخت سین کونا ،

برای درمان تب مالاریا استفاده می‌کردند. در سال 1823 ، کینین از این گیاه ‌استخراج شد. بقراط در اواخر قرن پنجم قبل از میلاد استفاده ‌از

نمکهای فلزی را توصیه کرد و درمانهای طبی غرب را نزدیک به 2000 سال تحت نفوذ خود قرار داد.

[h=1]
تاریخ معرفی شیمی ‌دارویی به عنوان علم
[/h] اولین فارماکوپه در قرن 16 و قرنهای بعد منتشر شد. گنجینه عوامل دارویی سرشار از داروهای جدید با منشاء گیاهی و معدنی معرفی شدند.

در اواخر قرن 19 ، شیمی ‌دارویی با کشف "پل ارلیش" که ‌او را پدر شیمی ‌درمانی جدید می‌نامند، در ارتباط با اینکه ترکیبات شیمیایی در برابر

عوامل عفونی ویژه‌ای از خود سمیت انتخابی نشان می‌دهند، دچار یک تحول شگرف شد.

در همین دوران ، "امیل فیشر" ، نظریه قفل و کلید را که یک تغییر منطقی برای مکانیسم عمل داروها بود، ارائه داد. تحقیقات بعدی ارلیش و

همکارانش ، منجر به کشف تعداد زیادی از عوامل شیمی ‌درمانی جدید شد که ‌از آن میان ، آنتی بیوتیک‌ها و سولفامیدها ، از همه برجسته‌تر

بودند.

[h=1]جنبه‌های بنیادی داروها [/h] سازمان بهداشت جهانی ، دارو را به عنوان « هر ماده‌ای که در فرایندهای دارویی بکار رفته و سبب کشف یا اصلاح فرایندهای فیزیولوژیک

یا حالات بیماری در جهت بهبود مصرف کننده شود. » تعریف نموده ‌است و فراورده‌های دارویی را تحت عنوان « یک شکل دارویی که حاوی

یک یا چند دارو همراه با مواد دیگری که در فرایند تولید به آن اضافه می‌شود. » معرفی می‌کند.

[h=1]
شکل داروها
[/h] بسیاری از داروها ، حاوی اسیدها و بازهای آلی می‌باشند. دلایل متعددی مبنی بر اینکه ‌این ترکیبات در داروسازی و پزشکی باید به فرم

نمک مصرف شوند، عبارتند از :

اصلاح خصوصیات فیزیکوشیمیایی ، مانند حلالیت ، پایداری و حساسیت به نور و اثر بر اعضاء مختلف بهبود نواحی زیستی از طریق اصلاح

جذب ، افزایش قدرت و گسترش اثر
کاهش سمیت

[h=1]کاربرد داروها [/h] داروها بر اساس مقاصد خاصی بکار می‌رود که عبارتند از :

تامین مواد مورد نیاز بدن ، مثل ویتامینها

پیشگیری از عفونتها ، مثل سرمهای درمانی و واکسنها

سمیت‌زدایی ، مانند پادزهرها

مهار موقتی یک عملکرد طبیعی ، مانند بیهوش کننده‌ها

تصحیح اعمالی که دچار اختلال شده‌اند و ... .

[h=1]فعالیت زیستی داروها
[/h] عملکرد داروها در سه مرحله مشاهده می‌شود :

تجویز دارو (فروپاشی شکل دارویی مصرف شده)

سینتیک دارو (جذب ، توزیع ، متابولیسم و دفع دارو)

نحوه ‌اثر دارو (پدیده‌های شیمیایی و بیو شیمیایی که باعث ایجاد تغییرات زیستی مورد نظر می‌شوند.)

[h=1]دارو نماها [/h] داروهایی هستند که ‌اثرات ویژه‌ای بر ارگانیسم دارند، اما درمان کننده بیماری خاصی نیستند. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از :

مورفین (مسکن) ، کوکائین (بیهوش کننده) ، آتروپین (ضد تشنج) و ... . استفاده ‌از این داروها ممکن است به بهبودی یک بیماری عفونی

میکروبی یا ویروسی کمک کند. اما دارو مستقیما روی ارگانیزم بیماری‌زا عمل نمی‌کند، در صورتی که در درداروهایی هستند که ‌اثرات ویژه‌ای

بردارند، اما درمان کننده بیماری خاصی نیستند.

[h=1]طبقه‌بندی داروها [/h] داروها را بر اساس معیارهای گوناگون طبقه‌بندی می‌کنند که عبارتند از :

ساختمان شیمیایی

اثر فارماکولوژی

مصارف درمانی

ساختمان شیمیایی درمانی ، تشریحی

مکانیسم عمل در سطح سلول

[h=1]نامگذاری داروها [/h] هر دارو دارای سه یا چند نام می‌باشد که عبارتند از:

شماره رمز یا رمز انتخابی

نام شیمیایی

نام اختصاصی غیر علمی ‌(تجاری)

نام غیر اختصاصی ژنریک

نامهای مترادف

نام شیمیایی دارو ، نامی ‌است که بدون ابهام ، ساختمان شیمیایی دارو را توصیف و آن را دقیق و کامل معرفی کند و بر اساس قوانین

نامگذاری ترکیبات شیمیایی نامگذاری می‌شود.

سینتیک داروها:

مکانیسمهای عمل داروها و چگونگی ارتباط این مکانیسمها با منطق درمانی و جذب و دفع داروها را بیان می‌کند.

[h=1]اطلاعات اولیه [/h] برخی از عوامل شیمی دارویی می‌توانند دارای یک یا هر دو اثر باشند:

اثر متوقف کننده. یعنی این ترکیبات مانع رشد یا تکثیر بیشتر موجود ذره بینی یا یاخته مهاجم می‌شوند.

اثر کشنده.یعنی عامل مهاجم را کشته یا از بین می‌برد. اثر متوقف کننده یا کشندگی به عوامل متعددی از جمله غلظت دارو ، PH ،

درجه حرارت ، مدت اثر و مرحله متابولیکی عامل مهاجم و حضور
مواد تداخل‌کننده بستگی دارد.

[h=1]سیر تحولی [/h] عبارت شیمی درمانی در سال 1913 توسط "پل ارلیش" پدر شیمی درمانی نوین بکار برده شد. این جمله مشهور اوست که:

"داروها اثر نخواهند گذاشت، مگر این که اتصال یافته باشند."

در سال 1975 "فرد اچ. هامن" این جمله را تغییر داده و به صورت جمله مثبت بیان کرد:

"داروها اثر می‌کنند، زیرا اتصال می‌یابند."

سینتیک داروها در ارتباط با بیماری

درمان دارویی آنژین صدری قفسه سینه

نیتراتها و بلوک کننده های کانال کلسیم

نیتراتها:

مکانیسم:موجب شل شدن عضلات صاف احتمالا در اثر آزاد شدن گروه اکسید نیتریک (NO) می‌شود.

جذب:
دارو ممکن است سریع و کوتاه العمل (زیر زبانی) در عرض 30-15 دقیقه ، متوسط (خوراکی یا دهانی) در عرض 4-2 ساعت ،

یا طویل العمل (ترانس درمال یا جلدی) در عرض 8-4 ساعت باشد.

دفع:داروهای فعال و سه گروه بسرعت در کبد و جای دیگر متابولیزه شده و نیمه عمر آنها ، 8-2 دقیقه است.

بلوک کننده های کانال کلسیمی:
مکانیسم: بطور مستقیم موجب اشباع محیطی عروق و کاهش میزان ورودی کلسیم فعال‌کننده به داخل عضله صاف و سلولهای

قلبی می‌شود. این داروها از روده جذب می‌شوند و توسط کلیه دفع می‌شوند.

[h=2]آنتی بیوتیکها [/h] مکانیسم:در اصل با مهار مرحله‌ای از سنتز دیواره سلولی باکتری (و نه غشا سلولی) عمل کرده که منجر به انهدام خود به خود با کتری می‌گردند.

جذب:
تعدادی از آنتی بیوتیکها توسط اسید معده تجزیه می‌گردند و آنتی بیوتیکهای مقاوم به اسید در روده بوسیله غذاها جذب می‌شوند.

دفع:
در صفرا و ادرار ترشح می‌شوند.

[h=2]ضد سرطان [/h] مکانیسم:اغلب ، عوامل ضد سرطان از راه تداخل با متابولیسم اسید نوکلئیک DNA با سنتز زیستی تداخل می‌یابند. اثر آنها در یک یا چند

مرحله از چرخه سلولی بروز می‌نماید.

[h=1]
سینتیک داروها
[/h]
جذب و دفع و مدت اثر داروهای متنوع ، مختلف است و بیشتر از طریق ادرار دفع می‌شوند.

[h=2]داروهای خواب آور و کاهنده اضطراب [/h] مکانیسم:داروهای مورد استفاده ، در محل کانالهای کلرید در غشا نرونی متصل می‌شوند که موجب افزایش جریان کلرید و هیپرپلاریزه شدن نرون می‌گردد.
جذب:جذب دارو از طریق عضلانی نامنظم بوده و مشخص نیست و سرعت جذب ، عامل تعیین کننده شروع عمل داروهاست.

دفع
:از طریق متابولیسم کبدی ، دفع صورت گرفته و نیمه عمر داروها در بیماران کبدی طولانی می‌شود.

[h=2]داروهای بیماریهای گوارشی [/h] مکانیسم:آنتی اسیدها ، PH معده و قسمت فوقانی دوازدهه را افزایش می‌دهند.

جذب:جذب این داروها از دستگاه گوارشی ، %60-50 می‌باشد.

دفع:از طریق کلیه صورت می‌گیرد.

[h=2]داروهای بیماریهای پوستی [/h] مکانیسم:ترکیبات مورد استفاده ، مقدار آب لایه شاخی را از طریق تشکیل لایه‌ای انسدادی که از دفع آب جلوگیری به عمل می‌آورد،

افزایش می‌دهد و باعث نرم شدن پوست شده و پوسته‌ریزی و ترک ترک شدن را کاهش می‌دهد.

2)

دوست عزیز مقاله زیر راجع به ماده پایه برای ساخت داروهای متنوع هستش.

دانلود کنید اگر مورد نظر نبود بهم بگید:

دريافت مقاله

آخرین ویرایش:

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

اول بگیم که
فاکتور Rf به طور قابل ملاحظه ای با تغییر حلال، فاز ساکن، دما، نوع کاغذ، ضخامت

فاز ساکن و رطوبت فاز ساکن و متحرک تغییر میکنه
.

1- فاز ساکن متشکل از جامد یا مایعی است که به سطح جامد چسبیده است. اجسام موجود در

مخلوط به علت داشتن قطبیت های متفاوت با سرعت های مختلف بر روی فاز ساکن حرکت میکنند.

سرعت حرکت هر جزء در مخلوط با چندین عامل قطبیت تعیین می شود. یک جسم قطبی هم نسبت

به حلال و هم نسبت به فاز ساکن جاذبه دارد.

دما حرکت اجزا را سریع می کند. زیرا انرژی جنبشی اجزا را افزایش می دهد. انتظار میرود افزایش

دما
Rf را افزایش دهد.

2- نوع فاز ساکن بر Rf تا ثیر دارد و چون کاغذ، جزئی از فاز ساکن است پس نوع آن بر Rf موثر است.

کاغذهای مورد استفاده در کرو ماتوگرافی کاغذی انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال برخی با روغن سیلیکون

یا روغن پارافین آغشته اند و کروماتوگرافی کاغذی فاز معکوس را امکان پذیر می کند که در آن فاز متحرک یک حلال

قطبی است.

برخی دیگر حاوی مواد جاذب سطحی یا رزین تبادل یونی می باشند
،از این رو کروماتوگرافی جذب سطحی و تبادل

یونی را ممکن می سازند.

3- برای اینکه بهترین حلال برای دست یابی به بهترین بازده به دست آید.

4- در مواردی که غلظت برخی اجزا خیلی زیاد است، ممکن است سبب ایجاد خطا شود.

اثرات لبه یا کناره یکی از نقایصی است که در اثر غلظت زیاد ممکن است پیش بیاید.

5- دوست عزیز آمونیاک رو فقط بر روی مس میریزیم! روی بقیه، معرفهای زیر رو میریزیم:

ریختن آمونیاک بر روی

Cu: تولید کمپلکس با رنگ آبی

3cu + 8 HNO[SUB]3 ---------------------->[/SUB] 3CU (NO[SUB]3[/SUB])[SUB]2 [/SUB]+ 4 H[SUB]2[/SUB]O + 2NO

ریختن دی متیل گلی اکسیم بر روی

Ni: تولید کمپلکس صورتی

ریختن آمونیوم تیوسیانات بر روی

Co: تولید رنگ آبی فیروزه ای

q2321

عضو جدید
فوری: کسی دسترسی به مقاله های scincedirect داره؟

فوری: کسی دسترسی به مقاله های scincedirect داره؟

سلام
کسی دسترسی به مقاله های scincedirect داره؟

daftar303

عضو جدید
مقاله (فوری)

مقاله (فوری)

سلام من 2تا مقاله می خوام لطفا کمکم کنید همه سایت ها رو گشتم ولی فقط science داره فکنم نمیدونم چیکا کنم:cry:

Polymer, Volume 51, Issue 20, 17 September 2010, Pages 4580-4588
Zulfiqar Ali, Hai Hong Le, Sybill Ilisch, Thomas Thurn-Albrecht, Hans-Joachim Radusch

Polymer, Volume 49, Issue 24, 10 November 2008, Pages 5276-5283
A. Das, K.W. Stöckelhuber, R. Jurk, M. Saphiannikova, J. Fritzsche, H. Lorenz, M. Klüppel, G. Heinrich

bittaa

عضو جدید
answer

answer

سلام من 2تا مقاله می خوام لطفا کمکم کنید همه سایت ها رو گشتم ولی فقط science داره فکنم نمیدونم چیکا کنم:cry:

Polymer, Volume 51, Issue 20, 17 September 2010, Pages 4580-4588
Zulfiqar Ali, Hai Hong Le, Sybill Ilisch, Thomas Thurn-Albrecht, Hans-Joachim Radusch

Polymer, Volume 49, Issue 24, 10 November 2008, Pages 5276-5283
A. Das, K.W. Stöckelhuber, R. Jurk, M. Saphiannikova, J. Fritzsche, H. Lorenz, M. Klüppel, G. Heinrich
سلام.همیناست؟
درسته؟
مشاهده پیوست 1.pdf
مشاهده پیوست 2.pdf

esbabak

عضو جدید
رفراکتومتر

رفراکتومتر

سلام
مقاله و مطلبی در مورد کاربرد دستگاه رفراکتومتر در صنعت نیاز دارم کمک کنین ممنون میشم

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
رفراکتومتر:

پیوست ها

• refractometer.doc
    50.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0