لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

bahar10

عضو جدید
bioelectrocatalysis (فوری فوری)

bioelectrocatalysis (فوری فوری)

سلام اگر میشه مطلب در مورد bioelectrocatalysis برام پیدا کنید.انواع آن؟کاربردهای آن؟و..... تشکر

Schneider

مدیر بازنشسته
سلام اگر میشه مطلب در مورد bioelectrocatalysis برام پیدا کنید.انواع آن؟کاربردهای آن؟و..... تشکر
باز از هیچی بهتره!

Handbook of Industrial Biocatalysis
Publisher: CRC | Pages: 616 | 2005-06-09 | PDF | 10 MB​

Until now, no comprehensive handbook on industrial biocatalysis has been available. Soliciting chapters from experts on virtually every aspect of Biocatalysis, this handbook is divided into three sections based on types of substrates. The first section describes the newest biotechnology and bioprocesses for producing industrial products from hydrophobic substrates such as oils and fats. The second section covers the production of value-added products from carbohydrate substrates. The third section is dedicated to other potential industrial applications such as bioelectrocatalysis for synthesizing chemicals, fuels, and new drugs. This reference is ideal for scientists in academic, industrial, and government research institutes, as well as for graduate-level students involved in biotechnology and other industries utilizing biocatalysis​

*مینا*

کاربر فعال شیمی

sima.niki

عضو جدید
دوستانی که شیمی آلی میخونید کمکم کنید

دوستانی که شیمی آلی میخونید کمکم کنید

سلام دوستان
کسی میدونه ساختار شیمیایی و ساختمان گیاه پیاز چیه؟
یا اینکه چه موادی در پیاز وجود داره البته با درصد شون؟
ممنون میشم اگر کمکم کنید
www.sima_miki_niki1990@yahoo.com یا اینکه برام میل کنید

Schneider

مدیر بازنشسته
سلام دوستان

کسی میدونه ساختار شیمیایی و ساختمان گیاه پیاز چیه؟
یا اینکه چه موادی در پیاز وجود داره البته با درصد شون؟
ممنون میشم اگر کمکم کنید

www.sima_miki_niki1990@yahoo.com یا اینکه برام میل کنید
ترکیب پیاز:

86.8 % رطوبت(moisture)
1.2 % پروتئین
0.1 % چربی
11.6 % انواع کربوهیدراتها
0.18 % کلسیم
0.005 % فسفر
0.7mg/100g آهن

farzadhelali

عضو جدید
باتری کیتوزان

باتری کیتوزان

من مطلب کامل در مورد باتری کیتوزان میخوام
فقط اگه مقدور سایت پیشنهاد کنید
ممنون

mariwan

عضو جدید
كربن فعال

كربن فعال

با سلام واحترام
مي خواستم بپرسم آيا در خصوص توليد كربن فعال از بلوط منابعي وجود دارد ؟در صورتي كه كسي در اين باره اطلاعاتي دارد راهنمايي بفرماييد؟
:gol:

shimi86

عضو جدید
سلام
منظورتون از سر و صدا چیه؟
روغن در آب دو فاز را تشکیل می دهد

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
کــــــــمــــــــــک کــــــــمــــــــــک

کــــــــمــــــــــک کــــــــمــــــــــک

سلام
کسی میداند آیا گاز متان یا اتان یا پروپان با گاز نیتروژن واکنش میدهد یا نه؟ در چه شرایطی؟
طرف دیگر این واکنشها چیست؟
N2+CH4=?
N2+C2H6=?
N2+C3H8=?

Schneider

مدیر بازنشسته
سلام
کسی میداند آیا گاز متان یا اتان یا پروپان با گاز نیتروژن واکنش میدهد یا نه؟ در چه شرایطی؟
طرف دیگر این واکنشها چیست؟
N2+CH4=?
N2+C2H6=?
N2+C3H8=?
دقیقا توضیح اینکه در چه شرایطی نیتروژن با متان و اتان واکنش میده در مقاله کوتاه(7 صفحه) ای که ضمیمه کردم اومده
بخونش..
هرجاشو لازم داری استفاده کن

پیوست ها

• THE REACTIONS OF ACTIVE NITROGEN WITH METHANE AND ETHANE1.rar
    250 کیلوبایت · بازدیدها: 0

atish330

عضو جدید
من فکر میکنم به این دلیل که دمای روغن بیشتر از آب است وقتی که روغنو توی آب میریزیم هیچ اتفاقی نمی افته ولی وقتی آبو توی روغن داغ میریزیم سریع به دمای جوش خودش یعنی صد درجه میرسه و شروع به بخار شدن میکنه و چون آب و روغن با هم دوفاز رو تشکیل میدن و روغن چگالیش کمتر از آبه و روی سطح آب قرار میگیره ملکولهای آب بعد از تبدیل به بخار برای خروج از مایع مولکولهای روغن رو هم با خودشون پرتاب میکنن .....همین به ذهنم میرسید امیدوارم که درست
گفته باشم

bahar10

عضو جدید
كاربرد اشعه ايكس

اشعه ايكس
راديوگرافى عكسبردارى از بدن با پرتوهاى ايكس و راديوسكوپى مشاهده مستقيم بدن با آن پرتوا است. در عكاسى معمولى از نورى كه از چيزها بازتابش مى شود و بر فيلم عكاسى اثر مى كند استفاده مى شوند در صورتى كه در راديوگرافى پرتوهايى را كه از بدن مى گذرند به كار مى برند. پرتوهاى ايكس را نخستين بار در سال ۱۸۹۵ ميلادى، ويلهلم كنراد رنتيگن استاد فيزيك دانشگاه ورتسبورگ آلمان كشف كرد. اين كشف بسيار شگفت انگيز بود و خبر آن با سرعت در روزنامه هاى جهان منتشر شد. جالب است كه رنتيگن بر روى پرتوهاى كاتدى كار مى كرد و به طور اتفاقى متوجه شد كه وقتى اين پرتوها، كه همان الكترون هاى سريع هستند به مواد سخت و فلزات سنگين برخورد مى كنند پرتوهاى ناشناخته اى توليد مى شود او اين پرتوها را پرتو ايكس به معنى مجهول ناميد. پرتوهاى ايكس قدرت نفوذ و عبور بسيار زياد دارند. به آسانى از كاغذ، مقوا، چوب، گوشت و حتى فلزهاى سبك مانند آلومينيوم مى گذرند، ليكن فلزهاى سنگين مانند سرب مانع عبور آنها مى شود. اشعه ايكس از استخوان هاى بدن كه از مواد سنگين تشكيل شده اند عبور نمى كنند در صورتى كه از گوشت بدن به آسانى مى گذرند. همين خاصيت سبب شده كه آن را براى عكسبردارى از استخوان هاى بدن به كار برند و محل شكستگى استخوان ها را مشخص كنند. براى عكسبردارى از روده و معده هم از پرتوهاى ايكس استفاده مى شود ليكن براى اين كار ابتدا به شخص مايعاتى مانند سولفات باريم مى خورانند تا پوشش كدرى اطراف روده و معده را بپوشاند و سپس راديوگرافى صورت مى دهند. كشف پرتوهاى ايكس كه به وسيله رنتيگن عملى شد سرآغاز فعاليت هاى دانشمندانى مانند تامسون، بور، رادرفورد، مارى كورى، پيركورى، باركلا و بسيارى ديگر شد به طورى كه نه فقط چگونگى توليد، تابش و اثرهاى پرتو ايكس و گاما و نور شناخته شد بلكه خود اشعه ايكس يكى از ابزارهاى شناخت درون ماده شد و انسان را با جهان بى نهايت كوچك ها آشنا كرد و انرژى عظيم اتمى را در اختيار بشر قرار داد. پرتوهاى ايكس در پزشكى و بهداشت براى پيشگيرى، تشخيص و درمان به كار مى رود به طورى كه در فناورى هاى مربوطه يكى از ابزارهاى اساسى است•​

chemlove

عضو جدید
سلام .
میشه ازتون خواهش کنم درصورت امکان یک کتاب یا مقاله در مورد کاربرد ریاضیات در شیمی رو برای دانلود قرار بدید . من هرچی تو نت گشتم چیز بدرد بخوری برای دانلود پیا نکردم.
بسیار بسیار بهش نیاز دارم
مرسی

ChemicEng

عضو جدید
لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

سلام
کسی گزارش کار تعیین دانسیته یک مایع و جامد را داره؟
مربوط به آزمایشگاه شیمی عمومی 1 میشود.
ممنون

تعیین دانسیته جامد:

ابتدا مقداری الکل صنعتی (مایع) در لوله سانتریفوژ میریزیم.

سپس مقداری نمک (جامدِ مجحول) با جرم مشخص را درون آن میریزیم.

حال تغییر حجم را یادداشت میکنیم و از فرمول زیر چگالی یا دانسیته را بدست می آوریم:

D = M / V g/ml

تعیین دانسیته مایع:

ابتدا جرم بشر را اندازه میگیریم.

حال مقداری محلول مایع با حجم مشخص را به وسیله ی پیپت مدرج برداشته و داخل بشر

میریزیم.

جرم ظرف رو دوباره اندازه میگیریم و تغییر جرم را یادداشت میکنیم.

حال دانسیته مایع مجهول را بدست می آوریم.

D = M / V g/ml

آخرین ویرایش توسط مدیر:

bbss

عضو جدید
یه سوال آسون

یه سوال آسون

یکی یه تعریف کلی در مورد رفلاکس به من بگه:redface:

hamidtofan321

عضو جدید
تجزیه آلیاژ

تجزیه آلیاژ

سلام به دوست های عزیز شیمیست من نیاز دارم به یه چرخه معین واسه تجزیه آلیاژی از طلا و نقره و مس پلاتین قلع و به بهترین چرخه کاربردی پیشنهادی هزینه هم پرداخت می کنم.:smile:
چرخه ای که من می خوام اینکه توش توضیح داده باشه که طی چه فرآیندی تو چه دمایی تو چه شرایطی و دیگر فلزات نیز مد نظر باشه

Carduelis

عضو جدید
کاربر ممتاز
گرافیک و نقشه خوانی(کمک!!!!)

گرافیک و نقشه خوانی(کمک!!!!)

بچه ها من باید برای پروژه ی گرافیکم خط تولید یه کارخونه رو بررسی کنم...اگر کسی این واحدو پاس کرده یه کمکیم به من بکنه...چون واقعا سر در گمم!نمیدونم باید چیکار کنم:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

mj_1385

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/icons/icon9.gif توروخخخخخخخخخخخدا کمک کنید !!!

سلام به همه دوستان

یه مقاله کامل درباره جایزه نوبل شیمی سال 1989 می خواستم !!
درباره شخصی که جایزه رو برده ( توماس سنش) و موضوعی که روش کار می کرده ( بارهای کاتالیستی بیو مولکول های RNA)
شمارو به خدا کمکم کنید !!!
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/smilies/cry.gif

دعاتون میکنم !!!​

shimi86

عضو جدید
سلام
رفلاکس یا تقطیر برگشتی عبارت است از :
در اين روش تقطير ، قسمتي از بخارات حاصله در بالاي دستگاه رفلاکس ، بعد از ميعان به صورت محصول خارج شده و قسمت زيادي به داخل مبرد برگردانده مي‌شود. اين مايع به مايع برگشتي موسوم است. مايع برگشتي با بخارات در حال صعود در تماس قرار داده مي‌شود تا انتقال ماده و انتقال حرارت ، صورت گيرد. از آنجا كه مايعات در داخل مبرد در نقطه جوش خود هستند، لذا در هر تماس مقداري از بخار ، تبديل به مايع و قسمتي از مايع نيز تبديل به بخار مي‌شود.

a.agah

عضو جدید
در حالتی که مخلوطی از دو مایع با نقطه جوش متفاوت داریم برای جداسازی آنها از رفلاکس استفاده می کنیم. به عبارتی رفلاکس یک روش جداسازی و خالص سازی هست.

bahar10

عضو جدید
سلام ،جزوه استاد صفایی تمام علامت های مربوطه که در هر کارخانه وجود داره رو داره شما میتونید از جزوه استاد صفایی که در دانشگاه تهران مرکز و تهران شمال تدریس میکنه استفاده کنید.استاد صفایی گرافیک و نقشه خوانی رو تدریس میکنه.

شکوفه یاس

عضو جدید
یه مشکل تو پروژه پایان نامه دارم کمککککککککککککککک

یه مشکل تو پروژه پایان نامه دارم کمککککککککککککککک

نیترات جیوه تو نور تبدیل به چی میشه؟اصلا تجزیه میشه؟با اسپاتول بر دارم مشکلی برای نیترات جیوم پیش نمیاد؟محلول 1000ppm ازش تا کی پایداره؟1ccاسید نیتریکم میزنم اما بعد از یه مدتی نمیدونم چرا واکنشم انجام نمیشه؟؟نیترات جیوه اگه محلول باشه غیر از جیوه 2 به فرم دیگه ای هم ممکنه تبدیل بشه؟:cry:

bahar10

عضو جدید
سلام،نیترات جیوه جامد ماده پایداری است و واکنشی انجام نمی دهد اما محلول های با غلظت های مختلف آن می توانند در حضور نور و اکسیژن واکنش های اکسیداسیون و احیا را به آسانی انجام دهند. در این واکنش ها عدد اکسایش فلز نقره که به صورت معمولی +1 است به +2 تغییر می کند و در مقابل نیترات(NO3) به (NO2)احیا می شود. بنابر این مولکول یونی AgNO3 از بین می رود و غلضت آن در محلول، کاهش می یابد. نقره +2 نمی تواند در تیتراسیون ها و موارد دیگر با ظرفیت +1 با کلر تشکیل رسوب AgCl را بدهد. بنابراین خطاهای تیتراسیون پیش می آید .

ehsan.chemist

عضو جدید
salam zahra jan.yeki az moshkelate karkhanehaye tolilde mavade shimiayi nakhalesie halal ha ast ke mohemtarin halal aval. H2Ova sepas NH3 ast. agar abe morede estefade dar titrasione ma be estelah sakht bashad yani daraye darsade khasi carbonat va manisiom va... ast . ke in moshkel ra mitavan ba garm kardane abe sakht hal kard. zemnan abe sakht az neshunehash ine ke ba sabun kaf nemikone. ehsan shimi mahz. ahwaz. dar surate ijade moshkel ba man tamas begir09367395178 .tnx

bahar10

عضو جدید
سلام
مهمترین املاحی که معمولا در آب صنعتی تولید اشکال می کنند، نمکهای فلزات قلیائی خاکی(منیزیم) می باشند که در آب باعث پدید آمدن سختی (Hardness) می گردند. از مشخصات آب سخت دیر کف کردن صابونها و نتایج مصرف آن، گرفتگی دستگاهها، ایجاد رسوب، کاهش راندمان حرارتی و نهایتا خوردگی و سوراخ شدن لوله ها می باشد.

منگنز:
منگنز بیشتر در آبهای آهن دار با دامنه ای كمتر از آهن وجود دارد. اشكالاتی كه در اثر حضور هریك از آنان بوجود می آید شبیه یكدیگر می باشد وروش حذف آهن بر منگنز نیز تأثیر می گذارد . منگنز بیشتر در آبها وجود داشته و معمولاً مقدارش بیشتر از ۳ ppm نمی باشد این عنصر ،مانندآهن از محلول راسب می شود و به فرم هیدروكسید منگنز قهوه ای یا سیاه رنگ در درون لوله های انتقال ، شیرها و غیره دیده می شود حضور منگنز تولید یكسری لكه های بد رنگ می كند . مقدار منگنز برای اكثر اهداف صنعتی نبایستی بیشتر از(۰.۱ ppm ۴) باشد و جهت تعدادی از فرایندها ، مانند تولید كاغذهای نرم و نازك ، این مقدار منگنز هم به عنوان آلوده كننده مطرح می شود .استاندارد اداره بهداشت آمریكا در این مورد بیشتر نبودن منگنز بصورت Mn درحدود ۰.۵ ppm در آب آشامیدنی را توصیه می نماید .
▪ روش های حذف منگنز از آب:
۱) هوادهی
۲) صاف سازی تماسی
۳) نرم كردن توسط آهك با آهك كربنات كلسیم
۴) نرم سازی توسط زئولیت