قشنگترين درسي كه از قران گرفتي ؟(آيه مورد علاقه ات؟)

الهام3

عضو جدید
کل سوره یس به خصوص آیه اخر سوره یس که به قلب قران معروف است:

فسبحان الذی بیده ملکوت کل شئ و الیه ترجعون

پس [شكوهمند و] پاك است آن كسى كه ملكوت هر چيزى در دست اوست و به سوى اوست كه بازگردانيده مى‏شويد

manteg

عضو جدید
قرآن زیباست چون نگارنده ی زیبایی دارد ....

کلمه به کلمه قرآن قشنگ است و هرکلمه اش کلید مشکلیست و یا باب مسئله ای .... پس اول باید باب تحصیل را مشخص کرد و بعد درس گرفت ..... همان بابها بابهای زندگانیست که خدا برای انسان تنظیم کرد تا راه را به بیراهه نرود .... ولی من بیشتر سوره ی واقعه را بیشتر قرائت میکنم چون وقتی قیامتو توصیف میکنه موها ی بدنم سیخ سیخ میشه و گریم میگیره ....
اذا واقعه الواقعه . لیس لوقعتها کاذبه . اذا رجت الارض رجا . و بست الجبال بسا . فکانت هبا ء منبسا

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسانی که غیر از خدا را دوست خود قرار میدهند مانند عنکبوت خانه اختیار میکنند و سست ترین خانه ها خانه ی عنکبوت است اگر بدانید. آیه ی 41، سوره عنکبوت.

princesss

عضو جدید
به نظر من سوره واقعه خیلی تاثیر گذار است و اگر با تمام وجود این سوره درک کنیم حتی می تونه یک غیر مسلمان رو مسلمان کنه البته من پیشنهاد می کنم که تفسیر این سوره هم مطالعه کنند روی من خیلی تاثیر کذاشت.

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تعز من تشاء و تذل من تشاء( آل عمران آیه ی 26)
.
.
.
.
.ولی مهمترین درسی که همه باید از قرآن یاد بگیریم و واقعا در این دوره( که به جاهلیت دوم شهرت داره )به درد هر بچه مسلونی میخوره شجاعت در بت شکنیه مثل حضرت ابراهیم.
.
.
.

ابراهیم باش! با شجاعت بتهای جاهلی را بشکن و در بحبوحه ی هزاران رنگ هزار اقلیم یکتا پرست بمان و مسلمان، بشکن بت تعلق وترس را آن هنگام که به تو گویند خموش، ما حقیم...مگذار خاموش ماندن تو توهم حق بودن بدهد به باطل ،توهم خدایی بدهد به بت...ابراهیم باش دوست من...

yasihood

عضو جدید
-الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب
-فبای آلاء ربکما تکذبان
و آیه هایی که درباره ی توکل هستن رو خیلی دوس دارم

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الذی خلق الموت والحیوه لیبلوکم ایکم احسن عملا وهو العزیز الغفور

mezak

کاربر فعال
نه اینکه آیه ای که مینویسم مورد علاقه ام باشه اتفاقاً برعکس ولی تأثیر زیادی روم گذاشت:
عربیشو بلد نیستم
عین ترجمش:
سوره نساء ایه 25 :
زنان شوهردار بر شما حرامند مگر آنکه آنها را به اسارت بگیرید.:surprised:

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه اینکه آیه ای که مینویسم مورد علاقه ام باشه اتفاقاً برعکس ولی تأثیر زیادی روم گذاشت:
عربیشو بلد نیستم
عین ترجمش:
سوره نساء ایه 25 :
زنان شوهردار بر شما حرامند مگر آنکه آنها را به اسارت بگیرید.:surprised:
دوست عزیز همین الان به قرآن مراجعه کردم همچین آیه ای موجود نمیباشد....این آیه ای که گفتید فقط در مورد کنیزان وچگونه رفتار کردن با انها توضیح داده است....بیشتر مطالعه کنید خواهشا اگه خواستید معنی همین آیه را تمام و کمال براتون بنویسم که اتفاقا در مورد خوب و با عدالت رفتار کردن با زنها و حتی کنیزان نوشته شده....

mezak

کاربر فعال
دوست عزیز همین الان به قرآن مراجعه کردم همچین آیه ای موجود نمیباشد....این آیه ای که گفتید فقط در مورد کنیزان وچگونه رفتار کردن با انها توضیح داده است....بیشتر مطالعه کنید خواهشا اگه خواستید معنی همین آیه را تمام و کمال براتون بنویسم که اتفاقا در مورد خوب و با عدالت رفتار کردن با زنها و حتی کنیزان نوشته شده....

بخاطر حرف شما شک کردم نکنه شماره آیه رو اشتباه نوشته باشم و حدسم درست بود شماره آیه 24 (سوره نساء) بود:

وامحصنات من النساء الا ما ملکت ایمانکم کتاب الله علیکم.

و نکاح زنان محصینه (شوهردار) نیز برای شما حرام شد مگر آنزنان که متصرف و مالک شده اید، بر شماست که پیرو کتاب خدا باشید.

آخرین ویرایش:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام.

از قشنگترین آیه ها برای من که من رو همواره هدایت میکنه:

احزاب 53:

53 ـ اى کسانى که ایمان آورده اید!
در خانه هاى پیامبر داخل نشوید مگر این که به شما براى صرف غذا اجازه داده شود (در حالى که قبل از موعد نیائید و) در انتظار وقت غذا ننشینید; اما هنگامى که دعوت شدید داخل شوید; و وقتى غذا خوردید پراکنده شوید، و (بعد از صرف غذا) به بحث و صحبت ننشینید; این عمل پیامبر را ناراحت مى نماید ولى از شما شرم مى کند (و چیزى نمى گوید); اما خداوند از (بیان) حق، شرم ندارد، و هنگامى که چیزى از وسائل زندگى را (به عنوان عاریت) از آنان =] همسران پیامبر[ مى خواهید از پشت پرده بخواهید; این کار براى پاکى دلهاى شما و آنها بهتر است; و شما حق ندارید رسول خدا را آزار دهید، و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود در آورید که این کار نزد خدا بزرگ است!

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

احزاب 53:

در خانه هاى پیامبر داخل نشوید مگر این که به شما براى صرف غذا اجازه داده شود (در حالى که قبل از موعد نیائید و) در انتظار وقت غذا ننشینید; اما هنگامى که دعوت شدید داخل شوید; و وقتى غذا خوردید پراکنده شوید، و (بعد از صرف غذا) به بحث و صحبت ننشینید; این عمل پیامبر را ناراحت مى نماید ولى از شما شرم مى کند (و چیزى نمى گوید); اما خداوند از (بیان) حق، شرم ندارد، و هنگامى که چیزى از وسائل زندگى را (به عنوان عاریت) از آنان =] همسران پیامبر[ مى خواهید از پشت پرده بخواهید; این کار براى پاکى دلهاى شما و آنها بهتر است; و شما حق ندارید رسول خدا را آزار دهید، و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود در آورید که این کار نزد خدا بزرگ است!

و درسی که از این آیه میگیرید چیه؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بخاطر حرف شما شک کردم نکنه شماره آیه رو اشتباه نوشته باشم و حدسم درست بود شماره آیه 24 (سوره نساء) بود:

وامحصنات من النساء الا ما ملکت ایمانکم کتاب الله علیکم.

و نکاح زنان محصینه (شوهردار) نیز برای شما حرام شد مگر آنزنان که متصرف و مالک شده اید، بر شماست که پیرو کتاب خدا باشید.
دوست عزیز اولا خوب نبود که این بحثو تو این تاپیک میکردید
ثانیا برداشت شما از این آیه چیه تا جوابتون رو بدم!!!

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

احزاب 53:

البته آیات 50 تا 53

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
و درسی که از این آیه میگیرید چیه؟

درس چیه؟

جدی موجه نشدین؟

اینه که اگه ایمان اوردیم، نباید وارد خونه پیامبر بشیم مگه اینکه برای غذا مارو دعوت کرده باشه و وقتی غذا خوردیم زود بریم و نشینیم تعریف کنیم.چون پیامبر خجالتیه! اما خدا که نیست اون جای پیامبر میگه برید بیرون.

درس دیگه هم اینه که هرگز با زنان پیامبر ازدواج نکنیم. البته شما که دختری رو این موضوع از اول نمیشده حساب باز کنی. این قسمت کاملا مردونه است.

آیه های اطراف هم درس های مهمی برای اهل تفکر دارند. این یکی از اونها بود.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز

درس چیه؟

جدی موجه نشدین؟

اینه که اگه ایمان اوردیم، نباید وارد خونه پیامبر بشیم مگه اینکه برای غذا مارو دعوت کرده باشه و وقتی غذا خوردیم زود بریم و نشینیم تعریف کنیم.چون پیامبر خجالتیه! اما خدا که نیست اون جای پیامبر میگه برید بیرون.

درس دیگه هم اینه که هرگز با زنان پیامبر ازدواج نکنیم. البته شما که دختری رو این موضوع از اول نمیشده حساب باز کنی. این قسمت کاملا مردونه است.

راستش خانه پیامبر که سهله، بلکه ادب حکم میکنه که آدم خونه هیچ کس بدون اجازه و خبر داشتن صاحبخونه نره.وقتی هم که رفت بعد از مدتی خودش پاشه بره نه اینکه به قول معروف کنگر بخوره لنگر بندازه!

ببین بنده خدا پیامبر با کیا طرف بوده که خدا مجبور شده این مسائل ساده رو هم براشون توضیح بده.
:smile:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
راستش خانه پیامبر که سهله، بلکه ادب حکم میکنه که آدم خونه هیچ کس بدون اجازه و خبر داشتن صاحبخونه نره.وقتی هم که رفت بعد از مدتی خودش پاشه بره نه اینکه به قول معروف کنگر بخوره لنگر بندازه!

ببین بنده خدا پیامبر با کیا طرف بوده که خدا مجبور شده این مسائل ساده رو هم براشون توضیح بده.
:smile:

واسه همین چیزاشه این آیه رو دوس دارم دیگه

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته چیزی که زیاد بوده زن.....ولی آیا زنان پیامبر هیچ حقی نداشتن؟

نمیدانم شما شان نزول ایات رو خوندید یا نه؟
این ایه مربوط به زمانی است که ایاتی درباره ارتباطات زنان پیامبر با نامحرمان نازل میشود و از انها خواسته میشود که با حجاب و از پشت پرده با نامحرمان صحبت کنند
گویا ماجرا مربوط به طلحه و عایشه بوده که این دو دختر عمو و پسر عمو بوده اند.
طلحه از نزول این ایه ناراحت میشود و میگوید وقتی محمد ص بمیرد من با عایشه ازدواج خواهم کرد.
ببنید این حرف برای پیامبر خیلی ازر دهنده است نه تنها برای پیامبر بلکه برای هر همسری بسایر ازردهنده است
بعد ایه نازل میشود که کسی حق ندارد با همسران پیامبر پس از مرگ او ازدواج کند.

اینکه میگویید ایا زنان پیامبر حقی نداشته اند انها مجبور نبودند به این حکم تن بدهند
در ایه دیگری از قران خداوند چنین میفرماید:

يَأَيهَُّا النَّبىِ‏ُّ قُل لّأَِزْوَاجِكَ إِن كُنتُنَّ تُرِدْنَ الْحَيَوةَ الدُّنْيَا وَ زِينَتَهَا فَتَعَالَينْ‏َ أُمَتِّعْكُنَّ وَ أُسَرِّحْكُنَّ سَرَاحًا جَمِيلًا(آیه:28) وَ إِن كُنتُنَّ تُرِدْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الدَّارَ الاَْخِرَةَ فَإِنَّ اللَّهَ أَعَدَّ لِلْمُحْسِنَتِ مِنكُنَّ أَجْرًا عَظِيمًا(آیه:29)
در طبقات ابن سعد روایتی نقل میکند که بخشی از آن چنین است: خداوند میفرماید اى پيامبر! به همسرانت بگو: اگر شما زندگى دنيا و زيور و زينتش را مى‏خواهيد بياييد تا برخوردارتان نمايم و با روشى پسنديده رهايتان كنم، (ایه۲۸سوره احزاب) یعنی با طلاق نیکو بهره مندتان کنم. و اگر خدا و پيامبر او و سراى آخرت را مى‏خواهيد، (۲۹احزاب) بعد از پیامبر هرگز نباید با کسی ازدواج کنید. پس رسول خدا رفت و از عایشه شروع کرد و به او فرمود: خداوند مرا فرمان داده تا شما را مخیر سازم که بین خدا و رسول و زندگی آخرت و بین دنیا و زینت دنیا یکی را انتخاب نمایید. من از تو شروع کردم و به تو اختیار می دهم. عایشه گفت: یا نبی الله! آیا پیش از من به دیگری از آنان هم گفته ای؟ فرمود: نه. گفت من خدا و رسول و زندگی آخرت را انتخاب می کنم...پس از آن رسول خدا به همگی آنان خبر داد. آنها خدا و رسول و زندگی آخرت را برگزیدند.
در واقع خداوند دو راه را در مقابل زنان پیامبر صلی الله علیه و اله می گذارد. یکی طلاق و دیگر بقاء ازدواج. اگر طلاق را اختیار می کردند آزاد بودند و میتوانستند شوهر دیگری برای خود اختیار کنند. ولی اگر بقاء ازدواج را اختیار می کردند دیگر نمیتوانستند با کس دیگری حتی بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه و اله ازدواج کنند.

خوب وقتی خودشون این زندگی را پسندیدن و دوست داشتن ما چرا کاسه داغتر از اش بشیم؟!

armia1988

عضو جدید
ببخشید که تاپیک با موضوع به این خوبی داره منحرف میشه ولی من فقط اززدن اون پست قصدم افزایش اطلاعات هم باشگاهی هام تواون بحث خاص بود
باز هم ببخشید واینکه تاپیک را نجات بدید واقعا حیفه
باییییییی

IT Engineer2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نحن اقرب اليه من حبل الوريد
ما از رگ قلب به شما نزديك‌تريم
..........................................
و كلمة الله هی العليا و لله عزیز الحکیم.

واقعا قرآن زیباست. این دوتائی که گفتم صوتشم دوست دارم.
یکیم نمیدونم کودوم آیست ولی اگه اشتباه نکرده باشم یه همچین معنی ای داره:
اگه یه قدم بسوی من بیاید من 10 قدم به سمت شما میام ...
درسی که از قرآن گرفتم عشق بود (در هر زمینه ای)
اینکه اولو آخر فقط یکیه
بهترین دوست و پناهگاهه.

در پناه حق

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز

متاسفانه نمیدونم چرا تالار اسلام تاپیکاش داره میشه اسپم کده!
کسی منکر بحث نیست اما در جای خودش
عنوان تاپیک رو ببینید و بحث های انحرافی که فقط و فقط هدفش بعضی چیزای خاص هست و اصلا ربطی به این تاپیک نداره
که کافی یه سرچ کوچیک بکنید خواهید دید همین مسائل چقدر مطرح شده اینجا؟!
متاسفانه هدف تنها چیزی که نیست پیدا کردن حقیقته؟!

درس چیه؟

جدی موجه نشدین؟

یک نگاه به پستتاتون تو همین تاپیک بندازید
فکر نمیکنم درس زیادی از این آیه گرفته باشید؟!

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا رعايت كنيد

لطفا رعايت كنيد

سلام دوستان
استارتر منم و هدفم از زدن اين تاپيك مشخصه
من مي خوام افرادي كه قران رو قبول دارن با حضورشون درباه آيه مود علاقه و درسي كه از قران گرفتن صحبت كنن تا راهنمايي باشه براي ما كه قران رو از ته دل دوست داريم
نيازي نيست اينجا و توي تاپيكي كه با اين هدف زده شده بخواين قران رو به بحث بكشين
چون پشت چنين كاري يا اطلاعات كم ماست يا قصد تخريب اسلام و قران!!!
سايت هاي زيادي هست كه به سوالات شما جواب مي ده ...اميدوارم مشكل شما هم حل شه
از اين تاپيك فقط براي هدفي كه در ابتدا توضيح دادم استفاده كنيد تا ما هم به هدفمون برسيم ....
و لطف كنيد براي اهداف خودتون تاپيك بزنيد... در ضمن ايه هايي كه با اهداف ديگه نوشته ميشه كاملا مشخصه حتي اگه مستقيم بيان نشه ....لطفا اينجا اسپم نكنيد

از همه دوستاني كه ايه هاي زيبا و درس هاي زيبا رو نوشتن ممنونم
براي من راهنماي خوبي بوديد
انشالله هميشه موفق باشيم زير سايه قران ..
با تشكر
:gol:

آخرین ویرایش:

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
الَّذینَ اتَّخَذُوا دینَهُمْ لَهْواً وَ لَعِباً وَ غَرَّتْهُمُ الْحَیاةُ الدُّنْیا فَالْیَوْمَ نَنْساهُمْ كَما نَسُوا لِقاءَ یَوْمِهِمْ هذا(51- اعراف)؛ کسانی که لهو و لعب را دین و برنامه زندگی خود قرار دادند و فریفته زندگی دنیایی شدند؛ همان گونه که آنها در این دنیا سرگرم دنیاگری شدند و با فراموشی قیامت، دین خدا را ترک کردند ما هم در قیامت آنها را ترک کرده و از رحمت ویژه خود محرومشان می کنیم.

tahoora62

کاربر بیش فعال
عَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَاللّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ.
سوره بقره آیه 216
و بسا چيزى را ناخوش داشته باشيد كه آن به سود شماست و بسا چيزى را دوست داشته باشيد كه به زيان شماست، و خدا مى‏داند و شما نمیدانيد...
این آیه تو سختی ها به من آرامش میده