قسم دروغ يك دختر جوان

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته در مورد اون خانم و نامزدش يك نكته هم وجود داره .

اونطور كه از فحواي حرفهاي اون خانم برمياد نامزدش پسريه كه اينجور مسائل يعني ارتباط اون خانم با پسرها در زمان گذشته براش مهمه ولي اين خانم چندان مقيد به اين مسائل نبوده .

اين يعني اينكه اين دو نفر از نظر فرهنگي و نگرش به زندگي در مورد دوستي با جنس مخالف و احتمالا موارد ديگه سنخيت ندارند .

در حاليكه وقتي دو نفر قرار ميشه با هم ازدواج كنند و زندگي مشتركي تشكيل بدند اولين شرطش اينه كه در عقايد و سليقه ها و نگرش ها تا حدود زيادي اشتراك داشته باشند . ( صد در صد اشتراك داشتن نه ممكنه و نه لازم )

بنظر ميرسه اين دو نفر بخاطر اين اختلاف نگرشي كه دارند در اينده به مشكل بخورند .

( عجب سق سياهي دارم من !!!!!!!!! :surprised: :D )

mina_1367

عضو جدید
ببین بعضی ادم ها جنبه راست گویی ندارن ... میان یه سوالی میپرسن از ادم .. اگه راست بگه نامزدش رو از دست میده اگه دروغ بگه عذاب میکشه ... یه مرد یا باید جنبه شنیدن حقیقت رو داشته باشه و بیاد بپرسه یا اصلا چیزی نپرسه .. مهم اینه که در حال حاضر وفاداره حالا قبلا مهم نیست همون مرد هم ممکنه با خیلی ها صحبت کرده باشه دوست بوده و ....

دقیقا مساله اصلی که ما ها بهش توجه نمی کنیم همین جاست .
به کسی چه ربطی داره که گذشته چی بوده و چی نبوده !! نه گذشته خوبش نه گذشته بدش !! من واقعا نمی تونم درک کنم که گذشته آدما به همدیگه چه ربطی داره حالا می خوان از این به بعد با هم باشند چه ربطی به قبلش داره که بخوان جیک و پوک رو بدونن !!!

حالا این آدم که این چیزا براش مهم بوده چرا قسم و قسم بازی رو قبل نامزدی انجام نداده؟؟

اوهوم . اگه خیلی مهم بود و اگه روی یه قسم حساب می کرد که خب می تونست قبلش انجام بده . اون موقع احتمال راست شنیدن هم بیشتر بود (از این نظر که دختره هم بدونه بعدا پسره مشکلی با اینها نخواهد داشت و مشکلی ایجاد نکنه ) نه حالا که مطمئنا دختره برای حفظ زندگیش (مخصوصا اینکه جدا شدن سر هر مساله کوچیک یا بزرگی متاسفانه تو جامعه واسه دخترا بازخورد خیلی بدی داره ) میاد و دروغ میگه

اما مساله اصلی تاپیک .
این قضیه شاید واسه این می تونه باشه که اگه اشتباها چنین کاری انجام شد و قسمی خورده شد راه به آخر نرسیده باشه و جای برگشتی هم باشه اما واسه وقتی که آدم ندونه و از روی قصد انجامش نده ولی دیگه وقتی الان ما فهمیدیم که میشه با کفاره حلش کرد دیگه واقعا نامشخصه که ارزش خواهد داشت یا نه بخشیده خواهد شد یا نه و یا حتی اینکه از اول هم مشکل داشته این کار یا نه !!!

pejvak23

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

مسايل شرعي رو به متخصصين خودش واگذار ميكنم. نكته جالبش اينه كه اون روحاني گرامي فقط در مورد ديه و مساله شرعي صحبت كرده. كاش مساله انساني رو هم مدنظر قرار مي داد و ميگفت كه اون خانم در اولين فرصت حقيقت رو به نامزدش بگه با نيتي كه داشته (علاقه) و بعدش كفاره بده!

نظرتون چيه؟؟

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا مساله اصلی که ما ها بهش توجه نمی کنیم همین جاست .
به کسی چه ربطی داره که گذشته چی بوده و چی نبوده !! نه گذشته خوبش نه گذشته بدش !! من واقعا نمی تونم درک کنم که گذشته آدما به همدیگه چه ربطی داره حالا می خوان از این به بعد با هم باشند چه ربطی به قبلش داره که بخوان جیک و پوک رو بدونن !!!

ببخشيد كه با عرض معذرت بايد بگم كه در حالت كلي اين حرفتون رو قبول ندارم . :gol:

حالا منظور من فقط اين مسئله اي كه در مورد اون دختر و نامزدش پيش اومده نيست بلكه كليتر ميگم كه چطور ممكنه گذشته اون كسي كه قراره باهاش عمري زندگي كنيم برامون مهم نباشه :surprised:

اگه پسري به خواستگاري شما بياد ايا در مورد گذشته اش تحقيق نمي كنيد ؟؟ ايا در گذشته اون پسر هر نكته بد و سياهي وجود داشت براتون اهميت نداره و ميگيد ولش كن و اينده مهمه ؟؟

khatriya

عضو جدید

حالا منظور من فقط اين مسئله اي كه در مورد اون دختر و نامزدش پيش اومده نيست بلكه كليتر ميگم كه چطور ممكنه گذشته اون كسي كه قراره باهاش عمري زندگي كنيم برامون مهم نباشه :surprised:

اگه پسري به خواستگاري شما بياد ايا در مورد گذشته اش تحقيق نمي كنيد ؟؟ ايا در گذشته اون پسر هر نكته بد و سياهي وجود داشت براتون اهميت نداره و ميگيد ولش كن و اينده مهمه ؟؟

تحقیق میکنیم دیگه نمیگیم که اقا بیا این قران قسم بخور که فلان.... اونم قبل این که کاری کنیم تحقیق میکنیم نه وقتی که دیگه کار از کار گذشته! و طرف دستش بنده!
در ضمن این خانوم کار بدی نکرده .... اگه این اقا براش مهم بو تحقیق میکرد یا قبلش خودش میپرسید ازش نه الان!

mina_1367

عضو جدید

این که کلا چه جور آدمی هست مهمه اون هم به این خاطر که فکر و دیدمون مشابه هم باشه دقیقا همینی که خودتون (تو پست اول صفحه 4 فکر کنم ) گفتید . با یه نگرش مشابه . اما این موضوع با اینکه حالا چی کار میکرده و ... فرق می کنه . به نظر من مهم اینه که از الان به بعد می خواهیم چی کار کنیم !! چه جوری و به چه روشی زندگی کنیم !! الان به بعدش مهمه که می خواد مثل سابقش (حالا به هر شکل) باشه یا نه . خب هر آدمی توی زندگیش چه خطا و چه صحیح کارهای زیادی کرده که یا تاوانش رو داده و یا هر کار دیگه که خودش می دونه !! اونا رو می تونه خودش با خدای خودش صاف کنه !! از الان به بعدش و باید با هم حل کنیم !! نمیشه حال و آینده رو فدای گذشته کرد !! باید دید الان چه طور آدمیه !!

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
تحقیق میکنیم دیگه نمیگیم که اقا بیا این قران قسم بخور که فلان.... اونم قبل این که کاری کنیم تحقیق میکنیم نه وقتی که دیگه کار از کار گذشته! و طرف دستش بنده!
در ضمن این خانوم کار بدی نکرده .... اگه این اقا براش مهم بو تحقیق میکرد یا قبلش خودش میپرسید ازش نه الان!

بله درسته . تحقيقات رو بايد قبل از اون داشته باشيم كه تعهد رسمي بين دو طرف بوجود نيامده .

چون با توجه به فرهنگ غالب در ايران بهم خوردن نامزدي براي هر دو طرف گرون تموم ميشه بخصوص براي دختر و اين منصفانه نيست .

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
می دونید راهنمایی این آقای روحانی ( مشاوره خانواده:surprised:) نتیجه اش چی میشه
بگم ؟
بگم؟

اولا اون کسی که واسه این یارو نامه نوشته و ازش سوال پرسیده معلومه به این شخص و گفته های از جنس مذهبی این آغا ایمان داشته
اون کاری نداره که کفاره اش چی هست کفاره اش می تونه پول باشه یا سیر کردن هفتاد یتیم یا شصت هزار رکعت نماز :surprised:
مهم اینکه اون یارو این جوری راه درو واسه خودش پیدا می کنه فرداش که گند کارای دیگه اش در میاد یه دروغی سر هم می کنه و بعدش میره یه دوبرابر اون نماز می خونه و چن قطره اشک میریزه و بعدش تموم
خود من به شخصه افراد مذهبی این فرمی تو فامیل و آشنا و دوست زیاد دیدم
این تفکر که با نماز و اعتکاف تو مسجد و صدقه دادن و تموم ماه رمضون رو روزه گرفتن میشه تموم گناهارو شست مثل آفت خیلی کشنده افتاده به جان این ملت
جالب که این آقای روحانی در مورد حق الناس که به نظر خود من اساس و بنیان هر دینی بایستی اون باشه نه نماز :surprised: اصلا بهش اشاره نکرده

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شادمهر عزيز حالا بزار ببينيم اصلا اين كفاره قسم دروغ چي هست

به احتمال قوي فقط پول دادن نيست . :surprised:

خواستم اون دوستاني كه از اينگونه مسائل اطلاع دارند بيان و بگند . چون من نميدونم و اهل رساله و اين چيزا هم نيستم .

اول اینکه بستگی به مرجع تقلید داره و گاها اختلافاتی دارند احکام قسم و کفاره اش.
ولی حکم کلیش اینه که کفاره اش اطعام 10 فقیره و اگر نتونست روزه بگیرد.

ضمن اینکه این کار دقیقا مثل جریمه ای نقدی است که برای بعضی جرم ها وضع میشه که همه جای دنیا هم هست.
این کفاره در صورتی گناه آدم رو پاک میکنه که نیت قلبیش این باشه که دیگه قسم دروغ نخوره، اگه قرار باشه کفاره بده و ته دلش هم راضی به این باشه که قسم دروغ بازهم میخوره بعد کفاره اش رو میده این در اصل (به نوعی) مسخره کردن خداست، نه حتی گناهش بخشیده نمیشه بلکه گناه بزرگتری داره.
قسم خوردن شرایطی داره و طبق روایات انسان جایز نیست برای هر مطلبی قسم بخوره بلکه باید رفتارش جوری باشه که بدون قسم مردمن حرفش رو باور کنند. جاهای خاص مثل دادگاه یا جایی که پای جون یک نفر وسطه میشه قسم خورد با شرایطی...

از دوستاني كه نظرشون رو بيان كردند متشكرم . :gol:

نظر خود من در مورد كاري كه اون خانم كرده اينه كه نبايد دروغ مي گفت . ( حالا فعلا كاري به قسم خوردنش نداريم ) .

بايد روابطي كه در گذشته با پسران داشته رو به نامزدش مي گفت ولو اين راستگوئي باعث ميشد نامزديشون بهم بخوره . چون به احتمال زياد موضوع اين روابط بعدها به اون اقا افشا ميشه و اونوقت عكس العمل سختتري نشون ميده .

شايد الان و در اين مرحله حاضر مي شد سخت نگيره بخصوص اينكه صداقت دختر در اين مرحله مهم و قابل تقدير هست ولي بعدها كه اين دروغ افشا بشه ديگه قابل بخشش نيست .

همانطور كه يكي از دوستان هم اشاره كردند دروغ دروغ مياره و در نهايت افشا مبشه .

صداقت هميشه قابل تقديره و ميشه لااقل برخي اشتباهات رو بخاطر صداقت طرف مقابل بخشيد .

به نظر من هيچكدام از طرفين نبايد اين چيزا رو از همديگه پنهان كنند چون اگه بعدا اين پنهانكاريها افشا بشه حل موضوع خيلي سخت تر ميشه .

حالا مي رسيم به موضوع قسم دروغ خوردن :eek:

ميل داشتم بدونم از نظر ديدگاه مذهبي ايا واقعا اينطوريه كه با كفاره دادن ميشه گناه قسم دروغ رو پاك كرد ؟؟

عرض کردم در بالا، گناهش در صوتی پاک میشه که نیتش به این باشه که دیگه دروغ قسم نخوره، غیر این باشه یک گناه دیگه هم پاش مینویسن.
کفاره در اصل تنبیهه.

مسايل شرعي رو به متخصصين خودش واگذار ميكنم. نكته جالبش اينه كه اون روحاني گرامي فقط در مورد ديه و مساله شرعي صحبت كرده. كاش مساله انساني رو هم مدنظر قرار مي داد و ميگفت كه اون خانم در اولين فرصت حقيقت رو به نامزدش بگه با نيتي كه داشته (علاقه) و بعدش كفاره بده!

نظرتون چيه؟؟
دوست من، در قسمت مسائل شرعی این سوال مطرح شده نه روانشناسی، این خانم اگه می خواست میرفت از روانشناسان اون مجله می پرسید نه از قسمت مسائل شرعی. پس مسئله شرعیش واسش مطرح بوده.
خیلی دوستان دیگه هم اینو گفتند که چرا واسش توضیح روانشناسی نداده، خوبه که مهندسین محترم یک کم دقت کنند و با حب و بغض به مسائل نگاه نکنند. قسمت مسائل شرعی برای پاسخ دادن به مسائل شرعی است:smile:

آخرین ویرایش:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بگم ؟
بگم؟

اولا اون کسی که واسه این یارو نامه نوشته و ازش سوال پرسیده معلومه به این شخص و گفته های از جنس مذهبی این آغا ایمان داشته
اون کاری نداره که کفاره اش چی هست کفاره اش می تونه پول باشه یا سیر کردن هفتاد یتیم یا شصت هزار رکعت نماز :surprised:
مهم اینکه اون یارو این جوری راه درو واسه خودش پیدا می کنه فرداش که گند کارای دیگه اش در میاد یه دروغی سر هم می کنه و بعدش میره یه دوبرابر اون نماز می خونه و چن قطره اشک میریزه و بعدش تموم
این تفکر که با نماز و اعتکاف تو مسجد و صدقه دادن و تموم ماه رمضون رو روزه گرفتن میشه تموم گناهارو شست مثل آفت خیلی کشنده افتاده به جان این ملت
جالب که این آقای روحانی در مورد حق الناس که به نظر خود من اساس و بنیان هر دینی بایستی اون باشه نه نماز :surprised: اصلا بهش اشاره نکرده

ببین دوست من، شما خدا رو اینقدر ........ (نعوذ بالله) فرض کردی که با یک اشک و گریه و اینها گولش بزنن؟
نخیر عزیز، خدا اینقدرها هم مثل من و شما ساده نیست. همون خدا از نیت طرف توی قلبش آگاهه که آیا داره راستی راستی گریه می کنه و از گناهش پشیمونه یا داره الکی گریه می کنه و بعدا هم اگه مسئله ای پیش بیاد باز هم همین کارو میکنه.
خدا از رگ گردن بهمون نزدیک تره، اینقدر خدا رو سطحی نگاه نکنیم که با کفاره و ...... گناه رو پاک کنه، الاعمال بالنیات:gol:

ضمنا دقتتون رو بیشتر کنید، این روحانی مشاور خانواده نبوده، مشاور قسمت مسائل شرعی یک مجله بوده.

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
این که کلا چه جور آدمی هست مهمه اون هم به این خاطر که فکر و دیدمون مشابه هم باشه دقیقا همینی که خودتون (تو پست اول صفحه 4 فکر کنم ) گفتید . با یه نگرش مشابه . اما این موضوع با اینکه حالا چی کار میکرده و ... فرق می کنه . به نظر من مهم اینه که از الان به بعد می خواهیم چی کار کنیم !! چه جوری و به چه روشی زندگی کنیم !! الان به بعدش مهمه که می خواد مثل سابقش (حالا به هر شکل) باشه یا نه . خب هر آدمی توی زندگیش چه خطا و چه صحیح کارهای زیادی کرده که یا تاوانش رو داده و یا هر کار دیگه که خودش می دونه !! اونا رو می تونه خودش با خدای خودش صاف کنه !! از الان به بعدش و باید با هم حل کنیم !! نمیشه حال و آینده رو فدای گذشته کرد !! باید دید الان چه طور آدمیه !!

خب ميدونيد خانم اين وسط يك اشكالي وجود داره ! اونم اينه كه رفتار و كردار هر انساني در اينده تا حد زيادي وابسته به رفتار و كردارش در گذشته هستش .

شخصيت هر انساني در دوران نوجواني ساخته و پرداخته ميشه ( به اصطلاح خارجي ها در دوران تين ايجري ) و بعد از دوران نوجواني ديگه سخته كه كسي بخواد شخصيت و رفتارشو عوض كنه .

زياد در جامعه ديديم كه دو نفر عاشق هم ميشند و مثلا پسره بخاطر علاقه اي كه به دختر داره قول ميده كه كارهاي گذشته اشو تكرار نكنه و يا برعكس . بعدا كه ازدواج كردند و مدتي از ازدواجشون گذشت كم كم فيلشون به ياد هندوستان افتاد و برخي از كارهاي سابق رو شروع كردند .

البته بعضي ها قدرت اينو دارن كه بعد از ازدواج ديگه كارهاي گذشته رو تكرار نكنند ولي اشكال اينه كه نميشه اينها رو از اونهائي كه قدرت اين تغيير رو ندارند از ابتدا شناخت .

به هر حال راه حل كلي اينه كه با كسي ازدواج كنيم كه از لحاظ شخصيتي تا حدود زيادي مثل خودمون باشه كه بعدا چنين مشكلاتي بوجود نياد .

saminaaa

عضو جدید
به نظر من آدم به این تناقض های دینی فکر نکنه بهتره چون واقعا من یکی که اعصابم می ریزه بهم

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
بگم ؟
بگم؟

متاسفانه شما درست مي فرمائيد . :surprised: :smile:

بسياري از افراد در جامعه اينطور گمان مي كنند كه با اينجور كارها ميشه هر گناهي رو پاك كرد و در حقيقت خيال مي كنند ميتونند سر خدا كلاه بگذارند .

البته من چندان اون مردم رو مقصر نمي دونم بلكه مقصر اون روحانيوني هستند كه چنين چيزائي رو در ذهن مردم القا ميكنند .

من اقائي رو مي شناختم كه با وجود سن بالا اهل انجام كارهاي خلاف بود . يكي بهش گفت شما ديگه در اين سن و سال بايد دست از اينكارها برداريد . اون هم مي گفت : حالا بعدا توبه مي كنم !!! مگه نشنيديد ميگن صد بار اگر توبه شكستي باز اي !! خدا قبول مي كنه ! :surprised:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول اینکه بستگی به مرجع تقلید داره و گاها اختلافاتی دارند احکام قسم و کفاره اش.
ولی حکم کلیش اینه که کفاره اش اطعام 10 فقیره و اگر نتونست روزه بگیرد.

ضمن اینکه این کار دقیقا مثل جریمه ای نقدی است که برای بعضی جرم ها وضع میشه که همه جای دنیا هم هست.

اقا مصطفي از اينكه بالاخره چگونگي و ميزان اين كفاره رو گفتيد تشكر مي كنم . :gol:

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین دوست من، شما خدا رو اینقدر ........ (نعوذ بالله) فرض کردی که با یک اشک و گریه و اینها گولش بزنن؟
نخیر عزیز، خدا اینقدرها هم مثل من و شما ساده نیست. همون خدا از نیت طرف توی قلبش آگاهه که آیا داره راستی راستی گریه می کنه و از گناهش پشیمونه یا داره الکی گریه می کنه و بعدا هم اگه مسئله ای پیش بیاد باز هم همین کارو میکنه.
خدا از رگ گردن بهمون نزدیک تره، اینقدر خدا رو سطحی نگاه نکنیم که با کفاره و ...... گناه رو پاک کنه، الاعمال بالنیات:gol:

ضمنا دقتتون رو بیشتر کنید، این روحانی مشاور خانواده نبوده، مشاور قسمت مسائل شرعی یک مجله بوده.

خب خدا چه نیازی به نماز و غیره ما داره می خوام بگم توبه و پیشمونی من چه سودی واسه خدا داره من اگه دروغ گفتم الانم پیشمونم از ته ته دلم هم پیشمونم خب نتیجه اش این میشه که دیگه دروغ نگم یا بهتر از اون برم به کسی که دروغ گفتم راستشو بگم و ازش معذرت بخوام واگه این کار رو انجام بدم اینجا نفعش به کی میرسه به طرف مقابلم یا خدا

درضمن این خانوم از دروغی که به نامزدش گفته ناراحت نشده بلکه از قسم دروغ به قرآن ناراحت شده یعنی قرآن رو ابزاری قرار داده برا پنهان شدن پشتش من بیشتر زوم کردم رو تفکر این خانوم امثال این خانوما و آقایونی که متاسفانه تو جامعه ما کم نیس
والا خدا که از دل بنده هاش به قول شما آگاه و نمیشه بهش دروغ گفت اینکه تو تموم ادیان اومده دروغ نگو واسه این بوده که با راست گویی بتونی در یه جامعه بشری و متمدن درکمال اعتماد و آرامش و راستگویی زندگی کنی و با پرورش صفات انسانیت در راه کمال انسانی قدم برداری

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفانه شما درست مي فرمائيد . :surprised: :smile:

بسياري از افراد در جامعه اينطور گمان مي كنند كه با اينجور كارها ميشه هر گناهي رو پاك كرد و در حقيقت خيال مي كنند ميتونند سر خدا كلاه بگذارند .

البته من چندان اون مردم رو مقصر نمي دونم بلكه مقصر اون روحانيوني هستند كه چنين چيزائي رو در ذهن مردم القا ميكنند .

من اقائي رو مي شناختم كه با وجود سن بالا اهل انجام كارهاي خلاف بود . يكي بهش گفت شما ديگه در اين سن و سال بايد دست از اينكارها برداريد . اون هم مي گفت : حالا بعدا توبه مي كنم !!! مگه نشنيديد ميگن صد بار اگر توبه شكستي باز اي !! خدا قبول مي كنه ! :surprised:

متاسفانه همین طوره.
ولی آیا قبول ندارید که اگه اون کفاره و توبه و ..... از ته قلب باشه و واقعا طرف از کارش پشیمون باشه گناهش پاک میشه؟

راجب اون پیرمرد و امثال اونها باید بگم خدا اساسا توفیق توبه رو به اینجور افراد نمیده و سرنوشتشون رو جوری می چرخونه که هیچ وقت توبه نکنند و دست آخر هم جونشون رو جوری میگیره که اصلا نمی تونند توبه کنند حتی در اون لحظات آخر...

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه همین طوره.
ولی آیا قبول ندارید که اگه اون کفاره و توبه و ..... از ته قلب باشه و واقعا طرف از کارش پشیمون باشه گناهش پاک میشه؟

بله من اينو قبول دارم كه اگر فردي اشتباهي كرد و بعد از خطاش پشيمون شد بايد اونو بخشيد . ولي نه با كفاره دادن و اينجور چيزا

اصل اينه كه خودش متوجه اشتباهش شده باشه و تصميم بگيره اونو تكرار نكنه .

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من که کار پسر خیلی خیلی بدتر بوده و اگه گناهی باشه مال اون نه مال دختره

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
راجب اون پیرمرد و امثال اونها باید بگم خدا اساسا توفیق توبه رو به اینجور افراد نمیده و سرنوشتشون رو جوری می چرخونه که هیچ وقت توبه نکنند و دست آخر هم جونشون رو جوری میگیره که اصلا نمی تونند توبه کنند حتی در اون لحظات آخر...

ولي متاسفانه اين طرز تفكر بطرز وسيعي در جامعه گسترش داره .

لابد ديديد كه خيلي افراد فقط در ده روز اول ماه محرم مسلمان دو اتيشه هستند و در مابقي سال خير :surprised:

وقتي باهاشون صحبت مي كني ميبيني ذهنشون پر هستش از داستانهاي اخوندي

براي مثال بهشون گفتند اگر براي مظلوميت امام حسين و يا اسيري زينب يا غريبي فلان و فلان فرزند امام حسين عزاداري كني و اشك بريزي خداوند به اندازه شماره تمامي ستارگان و ريگهاي بيابان بهت ثواب و اجر ميده و نظير اين حرفها

بسياري از افراد گويا اينطور حساب مي كنند كه با اينجور عزاداري و يا فلان مقدار فلان ايه را خواندن و ..... گناهانشون پاك ميشه .

اين طرز تفكر و نظاير اون بنحو وسيعي در جامعه شايع شده و خيال خيليها رو راحت كرده :surprised:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب خدا چه نیازی به نماز و غیره ما داره می خوام بگم توبه و پیشمونی من چه سودی واسه خدا داره من اگه دروغ گفتم الانم پیشمونم از ته ته دلم هم پیشمونم خب نتیجه اش این میشه که دیگه دروغ نگم یا بهتر از اون برم به کسی که دروغ گفتم راستشو بگم و ازش معذرت بخوام واگه این کار رو انجام بدم اینجا نفعش به کی میرسه به طرف مقابلم یا خدا

درضمن این خانوم از دروغی که به نامزدش گفته ناراحت نشده بلکه از قسم دروغ به قرآن ناراحت شده یعنی قرآن رو ابزاری قرار داده برا پنهان شدن پشتش من بیشتر زوم کردم رو تفکر این خانوم امثال این خانوما و آقایونی که متاسفانه تو جامعه ما کم نیس
والا خدا که از دل بنده هاش به قول شما آگاه و نمیشه بهش دروغ گفت اینکه تو تموم ادیان اومده دروغ نگو واسه این بوده که با راست گویی بتونی در یه جامعه بشری و متمدن درکمال اعتماد و آرامش و راستگویی زندگی کنی و با پرورش صفات انسانیت در راه کمال انسانی قدم برداری

اگر اعتقاد به معاد داشته باشید متوجه میشید که توبه و پشیمونیمون به سود خودمونه و اون دنیا به خاطر قلب پاکتون خدا بهتون پاداش میده . خدا نیازی به توبه من و امثال من نداره واگه راستش رو بگید سودش هم به طرف مقابلتون میرسه هم به خودتون.
اگر هم به معاد اعتقاد نداشته باشید حرفی که زدید درسته.

اینکه شما از نیت اون طرف از پرسیدن اون سوال خبر دارید جای سواله؟! چه دلیلی برای رد کردن این احتمال دارید که اون خانوم از دروغش به نامزدش پشیمون شده و حالا که پشیمون شده و قسمش به قرآن دروغ بوده اومده بپرسه باید چی کار کنه. این رو چه جوری میتونید رد کنید؟
ضمن اینکه به فرض اینکه پشیمون هم نشده باشه، آدم هرچی گناه کمتر بکنه بهتره، دروغ گفته، خوب پشیمون نیست اما دیگه نمی خواد گناه قسم دروغ اون هم به قرآن تو حسابش باشه، این اشکالی داره؟ قرآن رو به قول شما ابزار قرار داده و الآن پشیمونه آیا باید بش گفت پشیمونیت قبول نیست؟ این با مهربون بوند خدا جور در می آد؟ ضمن اینکه گفتم مهم نیته عمله و اینکه حالا که پشیمونه آیا از ته قلبشه یا نه، فیلمشه که اون رو خدا میدونه!

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من که کار پسر خیلی خیلی بدتر بوده و اگه گناهی باشه مال اون نه مال دختره

كدوم يكي از كارهاي اون پسر رو مي فرمائيد ؟؟

اينكه به گذشته نامزدش حساس شده ؟؟

يا درخواست قسم خوردن از اون ؟؟

يا اينكه با يك قسم خوردن دختر قانع شده ؟؟!!!! :surprised: ;)

nomber_van

عضو جدید
چند روز قبل براي عيد ديدني به منزل يكي از اشنايان رفته بوديم .

اونجا مجله اي روي ميز بود ( از همين مجله هاي خانواده ) . در يكي از صفحات اين مجله ستوني جهت پرسيدن سئوالات شرعي و مذهبي خوانندگان مجله وجود داشت كه يك شخص روحاني به انها جواب ميداد . يكي از سئوال و جوابها نظر منو جلب كرد كه اينجا مطرح مي كنم . ( نقل به مضمون )

سئوال : دختري هستم 23 ساله كه نامزد دارم . مدتي قبل نامزدم كه به روابط گذشته من با پسران مشكوك شده بود از من خواست كه به قران قسم ياد كنم كه در گذشته با پسران ديگر رابطه نداشته ام .

منهم كه نامزدم را دوست دارم و نميخواستم او را از دست بدهم ناچار شدم به قران قسم بخورم .

اينك وجدان من بخاطر قسم دروغ به قران معذب است . چكار بايد بكنم ؟؟

جواب : خواهر گرامي ! قسم دروغ خوردن بخصوص به نام خداوند و قران كه كتاب اسماني ما مسلمانان است گناهي بزرگ است . به هر حال اكنون بايد كفاره قسم دروغ را تاديه بفرمائيد . براي اطلاع از چگونگي و نحوه كفاره قسم دروغ به رساله مراجعه فرمائيد .

راستش متعجب شدم . اولا از كار اون دختر خانم كه البته فعلا مورد بحث ما نيست .

دوما اينكه اگر قرار باشه با كفاره دادن مشكل قسم دروغ حل بشه كه پس اصلا قسم خوردن چه ارزشي ميتونه داشته باشه ؟؟

ميل دارم ساير دوستان و بخصوص دوستاني كه اطلاعات مذهبي بيشتري دارند در اين مورد نظرشون رو مطرح كنند .
عزیز شما که خیلی بهت فشار اومده از این حرف . برو کفاره این گناه رو هم بگو : )
چرا شما همه چیو نیمه کاره میگین که همه چی رو بد جلوه بدین ؟ : )
حالا یکی دروغ بگه بعد یارو که دروغ بهش گفته بمیره . حالا طرف که دروغ گفته باید خود کشی کنه ؟
یاد آواتار یکی از دوستان افتادم ... (شکلک مغز) Use It ! : )