قدم به قدم تا ارشد 92 قدم قدم پیش به سوی رتبه برتر

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sam 600020

عضو جدید
کاربر ممتاز
معرفی رشته معماری-معماری:

این رشته‌ دارای‌ دو جنبه‌ هنری‌ و فنی‌ است‌. در این‌ میان‌ درس‌های‌ طراحی‌، زیباشناسی‌ و نحوه‌ زیباکردن‌ حجم‌ها، نماها وپلان‌ها به‌ هنر بر می‌گردد و دروسی‌ مثل‌ سازه‌های‌ بتنی‌ و فلزی‌، مقاومت‌ مصالح‌، ایستایی‌، تأسیسات‌ مکانیکی‌ و الکتریکی‌ به‌ جنبه‌ فنی‌ این‌ رشته‌ مربوط‌ می‌شود. در این‌ رشته‌ دروس‌ هنری‌ اهمیت‌ بیشتری‌ داشته‌ و دروس‌ علمی‌ و فنی‌ در راستای‌ دروس‌ هنری‌ است‌. برای‌ مثال‌ یک‌ معمار در طراحی‌ خانه‌ باید فضای‌ آرامش‌بخشی‌ را ایجاد کند تا باعث‌ اضطراب‌، خستگی‌ و دلتنگی‌ نگردد. کاری‌ که‌ بیش‌ از رعایت‌ اصول‌ فیزیکی‌ مثل‌ نور و صوت‌، نیاز به‌ آشنایی‌ با اصول‌ زیبایی‌شناسی ‌ دارد.

توانایی‌ ها ی‌ لازم :

معماری‌ بیش‌ از آنکه‌ علم‌ و تکنیک‌ باشد، ذوق‌ و سلیقه‌ و استعداد است‌ و معمار کسی است که طرح‌های فردی‌اش با نقاشی و مجسمه‌سازی رقابت کند و در واقع بتواند مجسمه‌ای کاربردی بسازد. دانشجوی‌ این‌ رشته‌ علاوه‌ بر توانمندی‌ در طراحی‌ و قدرت‌ تجسم‌ و خلاقیت‌، لازم‌ است‌ که‌ در درس‌ ریاضی‌ بخصوص‌ در هندسه‌ قوی‌ باشد چون‌ برای‌ آموزش‌ فن‌ و تکنیک‌ معماری‌ باید دروسی‌ مثل‌ هندسه‌ کاربردی‌، هندسه‌ مناظر و مرایا و ریاضیات‌ و آمار را مطالعه‌ کرد.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌ :
با توجه‌ به‌ این‌ که‌ در سطح‌ کارشناسی‌ به‌ جنبه‌های‌ فنی‌ معماری‌ توجه‌ بیشتری‌ می‌شود، در نتیجه‌ فارغ‌التحصیل ‌ این‌ رشته‌ می‌تواند به‌ ساختمان‌ سازی‌ (طراحی‌ فنی‌ ساختما ن‌ ها ی‌ مختلف‌) بپردازد اما فارغ‌التحصیل ‌ کارشناسی‌ ارشد چون‌ جنبه‌های‌ هنری‌ معماری‌ را آموزش‌ دیده‌ است‌ ، بیشتر به‌ هنر معماری‌ می‌پردازد. مهندس‌ معمار علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌تواند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازد یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کند. در ضمن‌ فارغ‌التحصیل ‌ معماری‌ آمادگی‌ کار در رشته‌های‌ مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی‌ را نیز دارد.

نياز به فارغ‌التحصيلان معماري-معماري در سطح كشور از كارفرمايان خصوصي در پروژه‌هاي كوچك و بزرگ تا كارفرمايان دولتي(فرمانداري‌ها، استانداري‌ها، شهرداري و وزارت‌خانه‌ها) در پروژه‌هاي عظيم متغيير است. اگرچه در سال‌هاي اخير شاهد افزايش چشمگير ظرفيت پذيرش دانشجويان معماري و ايجاد اين رشته در دانشگاه‌هاي مختلف بوده‌ايم، اما نياز شديد كشور در بخش ساخت و ساز و كمبود ساختمان‌هاي مختلف به ويژه بناهاي مسكوني، بازار اين رشته را پر رونق كرده‌است.

فارغ‌التحصيلان در رشته معماري در مقطع كارشناسي ارشد، توانايي طراحي پروژه‌هاي مختلف از مقياس‌هاي متفاوتي نظير مسكوني، تجاري و فرهنگي تا پروژه‌هاي بزرگ در مقياس شهري چون طراحي فرودگاه، استاديو‌هاي ورزشي، برج‌هاي مسكوني و اداري و... را دارند. به دليل ويژگي‌هاي مختلفي كه در اين رشته وجود دارد و درگيري آن با موضوعاتي چون جامعه‌شناسي، فلسفه، هنرهاي تجسمي و... فارغ‌التحصيلان اين رشته به حوزه‌هاي مختلف هنري ديگر نيز اشراف دارند. در حقيقت مهندس معماري در تيم‌هاي طراحي و پروژه‌هاي معماري به عنوان عامل ارتباطي، تخصص‌هاي مختلف و هدايت كننده گروه طراحي فعاليت مي‌كند و بر جنبه‌هاي مختلف هنري و فني هر پروژه كاملا مسلط است. به همين دليل اين متخصصان معمار هستند، كه خالق اصلي بناها و فضاهاي شهري‌اند. اگرچه در هر پروژه متخصصان ديگري چون عمران، تاسيسات و... نيز حضور دارند.

فارغ‌التحصيلان گرايش مهندسي معماري مي‌توانند در حيطه‌هاي زير فعاليت داشته باشند:

· فعاليت به عنوان مهندس مشاور معماري در جهت طراحي بناها
· همكاري با گروه مهندسان مشاور معماري جهت طراحي و توسعه طرحها
· نظارت عمومي و عالي بر صحت انجام كار در عمليات اجراي ساختمان
· مديريت و هماهنگي اجرايي پروژه‌هاي گسترده در زمينه گرايش تخصصي
· و ...

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :

دروس‌ پایه‌:
هندسه‌ کاربردی‌، کارگاه‌ مصالح‌ و ساخت‌، درک‌ و بیان‌ محیط‌، بیان‌ معماری‌، هندسه‌ مناظر و مرایا، ریاضیات‌ و آمار، انسان‌، طبیعت‌، معماری‌، مقدمات‌ طراحی‌ معماری‌.

دروس‌ اصلی‌ :
مبانی‌ نظری‌ معماری‌، آشنایی‌ با معماری‌ جهان‌، برداشت‌ از بناهای‌ تاریخی‌، آشنایی‌ با معماری‌ معاصر، نقشه‌ بر داری‌، تنظیم‌ شرایط‌ محیطی‌، تأسیسات‌ الکتریکی‌ (نور و صدا)، تأسیسات‌ مکانیکی‌، مقاومت‌ مصالح‌ و سازه‌های‌ فلزی‌، سازه‌های‌ بتنی‌، ایستایی‌، متره‌ و برآورد، مدیریت‌ و تشکیلات‌ کارگاه‌، مصالح‌ ساختمانی‌، ساختمان‌، روستا، طرح‌ معماری‌.

دروس‌ تخصصی‌:
آشنایی‌ با مبانی‌ برنامه‌ ر یزی‌ کالبدی‌، تحلیل‌ فضاهای‌ شهری‌، آشنایی‌ با مرمت‌ ابنیه‌، طرح‌ معماری‌، طراحی‌ فنی‌، طرح‌ نهایی‌.

sam 600020

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها یه سوالی داشتم ... فکر میکنم کسایی که کارشناسی رو تموم کردن بهتر بدونن ولی کسی اطلاعاتی داره بگه لطفا...:smile:

میخواستم بدونم اون 30 تا کتابی که فرزانه تو صفحه اول برای کنکور گرایش معماری -معماری گذاشته کدوماش طی 2 سال کارشناسی ناپیوسته درسشو نداریم و نمیتونیم همون ترم اون درسارو از رو همین منابع اصلی بخونیم تا با یه تیر دو نشون بزنیم؟

ما تو کاردانی درسایی مثل معماری جهان ، مصالح شناسی و ... رو واحداشو داشتیم و همون موقع خوندیم ولی از یه سری از منابع مثل معماری اسلامی و مبانی نظری درس مربوط به اینارو نداشتیم و باید خودمون جدا اینارو میخوندیم...

میخوام ببینم کدوم یکی از این کتابا همچین وضعی دارن تا ما بهمنیا 2-3 ماهی که وقت داریم یه نگا بهشون بندازیم ... چون ماها از اونطرف وقت زیادی برای خوندن کتابای کنکوری نداریم
ممنون;)

mehmari

عضو جدید
بچه ها یه سوالی داشتم ... فکر میکنم کسایی که کارشناسی رو تموم کردن بهتر بدونن ولی کسی اطلاعاتی داره بگه لطفا...:smile:

میخواستم بدونم اون 30 تا کتابی که فرزانه تو صفحه اول برای کنکور گرایش معماری -معماری گذاشته کدوماش طی 2 سال کارشناسی ناپیوسته درسشو نداریم و نمیتونیم همون ترم اون درسارو از رو همین منابع اصلی بخونیم تا با یه تیر دو نشون بزنیم؟

ما تو کاردانی درسایی مثل معماری جهان ، مصالح شناسی و ... رو واحداشو داشتیم و همون موقع خوندیم ولی از یه سری از منابع مثل معماری اسلامی و مبانی نظری درس مربوط به اینارو نداشتیم و باید خودمون جدا اینارو میخوندیم...

میخوام ببینم کدوم یکی از این کتابا همچین وضعی دارن تا ما بهمنیا 2-3 ماهی که وقت داریم یه نگا بهشون بندازیم ... چون ماها از اونطرف وقت زیادی برای خوندن کتابای کنکوری نداریم
ممنون;)

سلام همکلاسی راستش منم پی این موضوع بودم از کارشناسیای محقق پرسیدم چند تا کتاب گفتن... اینا بودن
درک رفتار سازه ها محمود گلابچی برای درس سازه خونده میشه البته منبع مهمی تو همه گرایشها!!!!(روزی ده بیست صفحه میخونم)
حس وحدت کثرت و کتاب آفرینش نظریه معماری تو درس مبانی میخونیم ایشالا (ترمای قبل جهان زمین اینارو گفته بود)حس وحدتو شرو کردم اما بیشتر عربیه تا پرشین یا لاتین
از همه مهمتر زیبایی شناختی معماری که از دروس مهم ارشده تدریس میشه!!!(پیداش نکردم)
راستی اگه معماری اسلامی و سبک شناسی پیر نیا رو نخوندین بخونین تو درس معماری اسلامی هر دو به درد بخوره!!!(منم جسته گریخته یادمه مجبورم بخونم)
اینارو گفتن موفق باشین ...
کاش اینجا سوال جواب نمی کردیم ...
بازم ببخشید .... اگه جسارت شد... و پر حرفی...

shayesteh-namvar

عضو جدید
سلام..من طبق گفته یکی از بچه های باتجربه و البته خیلی عصبانی چند تا جزوه خریدم...سؤال دارم؟؟؟؟
تأسیسات دو تاجزوه دارم..یکیش از سلطاندوسته،دوتای دیگه هم نوشته انتشارات دانشگاه تهران..کدومش بهتره؟؟؟
تنظیم هم یه سری گرفتم که اونم متنوعه..چند تاش از قیابکلوست(روشنایی روز و تنظیم شرایط محیطی)،چندتاش هم از خود دانشگاه تهران گرفتم روش نوشته خلاصه کتاب های کسمایی و قبادیان.کدومش بهتره؟؟؟
آکوستیک هم یکیش لیاقتیه یکی دیگه اش هم فقط نوشته فیزیک صداوتعاریف آن( از خود دانشگاه تهران)..کدومش بهتره؟؟؟؟؟

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها این 2 تا کتاب پیر نیا خیلی مزخرفه...(معماری اسلامی و سبک شناسی..)
البته چاره ای نیست برای ارشد باید بخونیم...
ولی حواستون باشه که اشکالات علمی و فنی و تاریخی زیاد داره (اینو من نمیگم...از خیلی از اساتید و پژوهشگرا شنیدم)
در کل برای اطلاعات خودتون خیلی به کتابای پیر نیا اعتماد نکنید
مخصوصا بچه هایی که میخوان مطالعات معماری یا معماری اسلامی بخونن

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بر اساس قوانین شرکت در آزمون شما وقتی میتونید در آزمون شرکت کنید که 6/92 فارق التحصیل بشین . آزمایشی شرکت کردن خیلی هم مفیده به نظر من . منظر ضریب یک داره . به هر حال تاثیر گذاره .

سلام . کسایی می تونن توی کنکور سراسری شرکت کنن که سال اخر یا فارغ التحصیل شده باشن . اینجارو نگاه کنید (.پست اول)
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/276716-مشاوره-آزمون-كارشناسي-ارشد/page60

سلام...
یکی از دوستان امتحان داده به صورت ازمایشی(اونم چند بار) و هنگام ثبت در آزمون(قبل از کنکور) نام تعداد واحد های گذرونده رو میخان و معدل (آخرین معدل موثر) و اگر انتخاب دانشگاه کنیم و قبول بشیم سال بعد محرومیم البته برای روزانه!!!(راستش من قراره سال 90 شرکت کنم با بچه ها(چند نفر از دوستان تموم کردن) ضرر نداره که!!! محروم هم نمیشیم نترسین )
اکامی جون برای ثبت نام در دانشگاه ضروریه 92/6/31 فارغ التحصیل بشیم همین! (اگه در دانشگاهی قبول نشدیم یا اگه قبول میشدیم و انتخاب نکردیم اصلا ثبت نمیشه تو سنجش!)
جریان شناور رو هم قبول دارم فقط حق نداریم تو هردو گرایش انتخاب دانشگاه کنیم مگه نه؟؟؟

خیلی ممنون برای جوابا...یعنی می گین اگه من سال بعد (یا حتی امسال) شرکت کنم و انتخاب واحد نکنم مشکلی پیش نمیاد؟!

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :

دروس‌ پایه‌:
هندسه‌ کاربردی‌، کارگاه‌ مصالح‌ و ساخت‌، درک‌ و بیان‌ محیط‌، بیان‌ معماری‌، هندسه‌ مناظر و مرایا، ریاضیات‌ و آمار، انسان‌، طبیعت‌، معماری‌، مقدمات‌ طراحی‌ معماری‌.

دروس‌ اصلی‌ :
مبانی‌ نظری‌ معماری‌، آشنایی‌ با معماری‌ جهان‌، برداشت‌ از بناهای‌ تاریخی‌، آشنایی‌ با معماری‌ معاصر، نقشه‌ بر داری‌، تنظیم‌ شرایط‌ محیطی‌، تأسیسات‌ الکتریکی‌ (نور و صدا)، تأسیسات‌ مکانیکی‌، مقاومت‌ مصالح‌ و سازه‌های‌ فلزی‌، سازه‌های‌ بتنی‌، ایستایی‌، متره‌ و برآورد، مدیریت‌ و تشکیلات‌ کارگاه‌، مصالح‌ ساختمانی‌، ساختمان‌، روستا، طرح‌ معماری‌.

دروس‌ تخصصی‌:
آشنایی‌ با مبانی‌ برنامه‌ ر یزی‌ کالبدی‌، تحلیل‌ فضاهای‌ شهری‌، آشنایی‌ با مرمت‌ ابنیه‌، طرح‌ معماری‌، طراحی‌ فنی‌، طرح‌ نهایی‌.

اینا که درسای دوره ی کارشناسین...مگه معماری-معماری یه گرایش از ارشد معماری نیست؟!

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اسکیس 92

اسکیس 92

کاش کنار این تاپیک . تاپیک راندو و اسکیس گروهی هم داشته باشیم.

asadireza

عضو جدید
سلام دوستان...
امیدوارم عزمتون جزم باشه و تا لحظه ی آخر اشتیاقتونو از دست ندید.
من تصمیم گرفتم کتابای راهیان ارشد رو به همراه جزوات دانشگاه تهران رو مطالعه کنم.
امیدوارم که حرکتم اشتباه نباشه !!!
از دوستان خواهش میکنم کمکم کنید!
من ترم 4 کارشناسیه ناپیوستم و این ترم 13 واحد دارم!
رو کمکتون حساب میکنم!
یا مولا علی

karaeeb

عضو جدید
salam

salam

کسی خلاصه کتاب معماری جهان و کتاب مبادی سواد بصری نداره؟؟

a-1987

عضو جدید
ارشد

ارشد

سلام. منم میخوام بخونم. امیدوارم موفق باشید

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولی حواستون باشه که اشکالات علمی و فنی و تاریخی زیاد داره (اینو من نمیگم...از خیلی از اساتید و پژوهشگرا شنیدم)
معماري ايران به دكتر پيرنيا مديونه!!! من سطح علميم در حدي نيس كه بخوام بگم اشكال داره يا نه!!! ولي اينو مي دونم كه اولا هيچ اثري خالي از اشكال نيس و ثانيا واسه تاليف اين كتاب زحمت زيادي كشيده شده، خصوصا دست نوشته ي استاد كه اول كتاب هست و مو رو به تن آدم سيخ مي كنه!!! يكم كم لطفيه به اثري كه مألفش بخاطر معماريمون كل ايرانو گشته بگيم مزخرف!!! :(

mehmari

عضو جدید
دوست عزیز کاش این حرف رو نمی زدین...
جسارته نظر شخصی شماست اما بدجور کم لطفیه به کسی که عمرشو گذاشت زنده کرد این تاریخ رو...
متاسفانه سبک های غربی بدجور جو و اندیشه ی جوونا رو به خودش جلب کرده... نمیگم بده ... اما پشتیوانه ی ما آدما گذشتمونه... ببخشید اما حرفتون بدجور ناراحتم کرد... این دو کتابی که نام بردین فرهنگمونو به کاغذ آورد...
نشون داد حیاط مرکزی چیه... نشون داد برون گرا و درون گرایی دری بوده به محرمیت و نا محرمیت...
نمیدونم از کجاش بگم اما به این دید نگاه نکنین که باید بخونیم... چون قوس هاش با عشق بنا شدن... با عشق هم باید دیده بشن و خونده بشن... پس بار نیست... علاقست...
بزرگترین معمارا از خوندنش سیر نشدن...
چرا باید غرب بیاد نظر بده تاق کلیل آذری ایراد داشت و عوض کردن و نتونیم دوتا کلمه به بیگانه بگیم... کلیل آذری یک رج بالاتره تا مقاومتش بیشتر بشه... دوست عزیز جسارتمو ببخش اما ...
حیف...

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جسارته نظر شخصی شماست اما بدجور کم لطفیه به کسی که عمرشو گذاشت زنده کرد این تاریخ رو...
متاسفانه سبک های غربی بدجور جو و اندیشه ی جوونا رو به خودش جلب کرده... نمیگم بده ... اما پشتیوانه ی ما آدما گذشتمونه... ببخشید اما حرفتون بدجور ناراحتم کرد... این دو کتابی که نام بردین فرهنگمونو به کاغذ آورد...
نشون داد حیاط مرکزی چیه... نشون داد برون گرا و درون گرایی دری بوده به محرمیت و نا محرمیت...
نمیدونم از کجاش بگم اما به این دید نگاه نکنین که باید بخونیم... چون قوس هاش با عشق بنا شدن... با عشق هم باید دیده بشن و خونده بشن... پس بار نیست... علاقست...
چرا باید غرب بیاد نظر بده تاق کلیل آذری ایراد داشت و عوض کردن و نتونیم دوتا کلمه به بیگانه بگیم... کلیل آذری یک رج بالاتره تا مقاومتش بیشتر بشه... دوست عزیز جسارتمو ببخش اما ...
حیف...
:gol::gol::gol:

yasna68

کاربر بیش فعال
حیف...

yasha
کاملا موافقم من که این کتابارو خیلی دوس دارم و از خوندنشون سیر نمی شم soofia حرفتو پس بگیر ترور میشیاااااااااااااااا گفته باشم ;)

yasna68

کاربر بیش فعال
بچه ها من اصلا حال ارشد خوندن ندارم!!! چي كار كنم؟؟؟:cry:

به به یکی مثل خودم پیدا کردم مهندس 1سال درست حسابی بخونیم بهترین نتایجو می گیریم تو که زبانت خوبه اکثر کتابای ارشدم تکراری واسه این کنکور خوندیم
موند اسکیس که رفتی تهران برو کلاسای صدیق دیگه غصه نداره تک رقمی اوردی دیگه :D

mehmari

عضو جدید
بچه ها من اصلا حال ارشد خوندن ندارم!!! چي كار كنم؟؟؟:cry:
سلام... ایول ... منم!!!!
مازیار جان ممنون به نظرت از کجا شروع کنیم؟؟؟
همکلاسی یسنا شمام که دارین شروع میکنین بگین...
حالش نیست...
بچه ها کاش یه برنامه ریزی همه جانبه داشتیم...
هرکی ایده ای داره بگه...
سه چهار ماه کم نیست...

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام... ایول ... منم!!!!
مازیار جان ممنون به نظرت از کجا شروع کنیم؟؟؟
همکلاسی یسنا شمام که دارین شروع میکنین بگین...
حالش نیست...
بچه ها کاش یه برنامه ریزی همه جانبه داشتیم...
هرکی ایده ای داره بگه...
سه چهار ماه کم نیست...
من يكم هدفم درياره ارشد تغيير كرده!!! مي خوام از رشتم لذت ببرم!!! مي خوام آزاد مطالعه كنم!!! دوس دارم بدونم و بفهمم!!! دوس دارم چيزايي رو بخونم كه هيچ ربطي به كنكور نداره!!! نمي خوام كنكور واسم چهار چوب بذاره!!! من زنبيلمو فعلا بر مي دارم!!! بعدا دوباره مي يام ته صف!!!

mazyar_01010

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به به یکی مثل خودم پیدا کردم مهندس 1سال درست حسابی بخونیم بهترین نتایجو می گیریم تو که زبانت خوبه اکثر کتابای ارشدم تکراری واسه این کنکور خوندیم
موند اسکیس که رفتی تهران برو کلاسای صدیق دیگه غصه نداره تک رقمی اوردی دیگه :D
راس مي گي مهندس!!! الان اگه بدوني خستگي خونم چقد بالاس!!!؟؟؟ هر كاريو به موقش انجام مي دم!!! الان وقت شكل دهي به تفكر معماريه!!! نه كنكور!!! (البته اين نظر منه!!!)

yasna68

کاربر بیش فعال
راس مي گي مهندس!!! الان اگه بدوني خستگي خونم چقد بالاس!!!؟؟؟ هر كاريو به موقش انجام مي دم!!! الان وقت شكل دهي به تفكر معماريه!!! نه كنكور!!! (البته اين نظر منه!!!)
به به عالیهههههه ایشالا که موفق میشی مهندس ;)

وضعیت
موضوع بسته شده است.