فلسفه حرام بودن....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
من که از اول رو کل محرمات نظر داشتم
شراب رو دوستان به میون کشیدن که ناخواسته در موردش بحث شد
درجات بندگی رو اگه میشه بیشتر توضیح بده.
خب بر فرض که عقل رو در مرتبه اخر قرار بدیم
یعنی کتاب-سنت-اجماع-عقل
حالا دلایل رو طبق این ترتیب بیان کنید برای تک تک محرمات.
ممنون
تمام احکام عقلیست ولی منظور از عقل فقط عقل ناقص ما نیست
تک تک محرمات؟!!!
دلایل نقلی اون که مشخصه و فکر نکنم احتیاج به بازگویی باشه!!

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمام احکام عقلیست ولی منظور از عقل فقط عقل ناقص ما نیست
تک تک محرمات؟!!!
دلایل نقلی اون که مشخصه و فکر نکنم احتیاج به بازگویی باشه!!
پس عقل کی ناقص نیست؟و منظور کدام عقل است؟
اره ،زیاده؟
بازگویی نکنید،ادرس بدین خودم دنبالش میرم.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
پس عقل کی ناقص نیست؟و منظور کدام عقل است؟
اره ،زیاده؟
بازگویی نکنید،ادرس بدین خودم دنبالش میرم.
بحث فلسفی میشه و ترجیح میدم یکی از دوستان که متخصص هستند جواب بدند
مگه من مجتهدم؟؟؟
30-40 سال درس میخونند که این احکام رو از آیات و روایات بکشند بیرون حالا من بیسواد بیام یه رساله برای شما فهرست کنم؟!!!
اگر حرام مشخصی مد نظرتون هست شاید بشه یکاریش کرد ولی تک تک محرمات رو باید مجتهد شد تا فهمید:gol:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث فلسفی میشه و ترجیح میدم یکی از دوستان که متخصص هستند جواب بدند
مگه من مجتهدم؟؟؟
30-40 سال درس میخونند که این احکام رو از آیات و روایات بکشند بیرون حالا من بیسواد بیام یه رساله برای شما فهرست کنم؟!!!
اگر حرام مشخصی مد نظرتون هست شاید بشه یکاریش کرد ولی تک تک محرمات رو باید مجتهد شد تا فهمید:gol:
منم زیاد با فلسفه جور نیستم
ولی ما ادما(همه ادما،به جز معصومین)یه طورایی عقلمون ناقصه...
البته کلمه ناقص یه کم بار منفی داره(ممکنه دوستی بیاد و بد برداشت کنه)،نمیدونم چه واژه ای به جاش بکار ببرم.......
به هر حال
یعنی الان من باید یا خودم مجتهد بشم یا از یه مجتهد بخوام که فلسفه محرمات رو بگه؟منظورت اینه؟
در هر دو حالت بازم به موانع برمیخوریم...........
من تمام محرمات منظورمه(همونطور که از ابتدا گفتم)و تا الان هم به نتیجه دلخواهم نرسیدیم متاسفانه......
من میخوام تا اونجایی که قابل فهم هست و دلیل و سند هست ،بن مایه هر موردش رو درارم
ولی فعلا که ......

JavadMessi

مدیر بازنشسته
منم زیاد با فلسفه جور نیستم
ولی ما ادما(همه ادما،به جز معصومین)یه طورایی عقلمون ناقصه...
البته کلمه ناقص یه کم بار منفی داره(ممکنه دوستی بیاد و بد برداشت کنه)،نمیدونم چه واژه ای به جاش بکار ببرم.......
به هر حال
یعنی الان من باید یا خودم مجتهد بشم یا از یه مجتهد بخوام که فلسفه محرمات رو بگه؟منظورت اینه؟
در هر دو حالت بازم به موانع برمیخوریم...........
من تمام محرمات منظورمه(همونطور که از ابتدا گفتم)و تا الان هم به نتیجه دلخواهم نرسیدیم متاسفانه......
من میخوام تا اونجایی که قابل فهم هست و دلیل و سند هست ،بن مایه هر موردش رو درارم
ولی فعلا که ......
شما میگی فلسفه احکام خب این یعنی دلیل عقلی وگرنه دلیل نقلی تمامش که موجوده!!!
آخه اینکه میگین تمام احکام واقعا چیز نشدنیه!!!
شما اگه موردی بفرمایید شاید بهتر باشه:gol:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما میگی فلسفه احکام خب این یعنی دلیل عقلی وگرنه دلیل نقلی تمامش که موجوده!!!
آخه اینکه میگین تمام احکام واقعا چیز نشدنیه!!!
شما اگه موردی بفرمایید شاید بهتر باشه:gol:
موافقی مورد به مورد(دونه دونه) همه رو انالیز کنیم؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
از مدیریت این تالار درخواست میکنم که یا خودش یا اعضا فعالش بیان و پاسخ بدن و این تاپیک رو به سرانجام برسونن....

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
قبل از همه چیز به اطلاع مدیران برسونم که اگه این تاپیک رو اینجا زدم(نه تالار اسلام)به این دلیل بوده که زودتر به نتیجه برسه(به عبارتی تالار اسلام بازدید کننده نداره انچنان، که بخواد زود به نتیجه برسه) پس عذرم رو پذیرا باشید.مرسی

مقدمه:انسانها ذاتا اگه چیزی رو از ابتدا و بصورت ریشه یابی متوجه بشن بیشتر بهش معتقد هستن تا اینکه بگن فلان چیز به این صورت است و دلیلی جهت قانع کردن نباشه.
حال سوال اصلی این است که:
توی دین مبین اسلام یه چیزهایی رو حرام درنظر گرفتن(که همه میدونن)و بصورت کلی گفتن که هرچیزی که واسه انسان مضر باشه حرام است.
حالا فلسفه حرام بودن اون موارد رو اگه کسی میدونه لطفا بصورت منطقی و مستند و علمی بیان کنه.
ممنون

ببين داداش گلم
چكيده توضيح المسائل: كلا اگه انسان طوريش بشه كه خوشش باشه، حرام است

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا خسته نباشی.....
وايسا ببينم...مگه غير از اينه؟
ميخواي اهنگ گوش بدي...حرام است...بعضي از مراجع تقليدم كه لطف كردن گفتن گوش دادن به همون موزيك اخبارم حرامه
خيلي هستا....نميخوام بگم

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
وايسا ببينم...مگه غير از اينه؟
ميخواي اهنگ گوش بدي...حرام است...بعضي از مراجع تقليدم كه لطف كردن گفتن گوش دادن به همون موزيك اخبارم حرامه
خيلي هستا....نميخوام بگم
دوست عزیز
ابتدا یه نیم نگاهی به پستهای قبلی (مخصوصا پست اول)بیندازید بعد در خدمتم.

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بارها از روحانیون فلسفه حرام ببعضی اجکام رو پرسیدم ولی اکثرا نمیدونستند و میگفتن احکام تعبدی هست و باید انجام بشه
ولی من اعتقادی به این تعبد ندارم و میخوام فلسفه اونو بدونم

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بارها از روحانیون فلسفه حرام ببعضی اجکام رو پرسیدم ولی اکثرا نمیدونستند و میگفتن احکام تعبدی هست و باید انجام بشه
سلام ونوس خانم
خیلی کم باشگاه میاین؟
بله هدف این تاپیک هم همین بوده.
درسته خیلی از کسایی که تو کار دین هستن،جواب قانع کننده ای ندارن.شاید کسایی هم باشن که بدونن ولی متاسفانه من به شخصه بهشون دسترسی ندارم.
متاسفانه اینجا هم نیستن کسایی که بحث رو به نتیجه برسونن.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
احکام تعبدی رو اگه بخواین دنبال فلسفه همشون برین باید کلا از دین خارج بشین!!مثلا علت هفت دور بودن طواف کعبه یا...
دونستن فلسفه احکام منافاتی با تعبدی بودنشون نداره مگه اینکه گفته بشه تا دلیل عقلی برای من نیارین انجام نمیدم که اینطوری احتمالا جای خدا و بنده معاذ الله عوض میشه!!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
سلام ونوس خانم
خیلی کم باشگاه میاین؟
درسته خیلی از کسایی که تو کار دین هستن،جواب قانع کننده ای ندارن.شاید کسایی هم باشن که بدونن ولی متاسفانه من به شخصه بهشون دسترسی ندارم.
آخه شما میگی همه محرمات رو لیست کن که واقعا کار امام زمانه!!!
شما موردی بگو شاید نتیجه ای داد!
اما قبلش سوالی داشتم ازتون البته صادقانه جواب بدین چون مجبور نیستین!چقدر تو اصول دینتون فلسفی وارد شدید که حالا تو احکام دین اونم همش میخواید بشید؟؟؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقی مورد به مورد(دونه دونه) همه رو انالیز کنیم؟

آخه شما میگی همه محرمات رو لیست کن که واقعا کار امام زمانه!!!
شما موردی بگو شاید نتیجه ای داد!
اما قبلش سوالی داشتم ازتون البته صادقانه جواب بدین چون مجبور نیستین!چقدر تو اصول دینتون فلسفی وارد شدید که حالا تو احکام دین اونم همش میخواید بشید؟؟؟
سلام
به به اقا جواد!
از این طرفا؟
یه دفعه گذاشتی و رفتی؟
حداقل میگفتی که دوست نداری با ما وارد بحث بشی.......
نکنه چیزی گفتم که ناراحت شدی؟
همونطور که میبینی(نقل قول از خودم)گفتم که اگه موافقی دونه دونه بررسی کنیم،ولی جوابی ندادی.....
اصول دین رو اگه بخوایم باور کنیم فقط کافیه یه نگاه به دور و اطرافمون بندازیم و یه کم فکر کنیم و اصلا نیازی به فلسفی وارد شدن به موضوعات نداره.البته تعبیری که از اون یه کم فکر کردن تراوش پیدا میکنه ممکنه فلسفی باشه.(این نظر شخصی منه)

JavadMessi

مدیر بازنشسته
سلام
به به اقا جواد!
از این طرفا؟
یه دفعه گذاشتی و رفتی؟
حداقل میگفتی که دوست نداری با ما وارد بحث بشی.......
نکنه چیزی گفتم که ناراحت شدی؟
همونطور که میبینی(نقل قول از خودم)گفتم که اگه موافقی دونه دونه بررسی کنیم،ولی جوابی ندادی.....
اصول دین رو اگه بخواین باور کنیم فقط کافیه یه نگاه به دو و اطرافتون بندازیم و یه کم فکر کنیم و اصلا نیازی به فلسفی وارد شدن به موضوعات نداره.البته تعبیری که از اون یه کم فکر کردن تراوش پیدا میکنه ممکنه فلسفی باشه.(این نظر شخصی منه)
سلام
نه چون خیلی اطلاعات ندارم وارد نشدم
اتفاقا بیشتر این فلسفه خواستنا تو همون اصول دین حل میشه حداقل از بعد تعبدی بودنش
فکر کنم قبلا هم گفتم که تمام احکام و محرمات عقلیه ولی نه عقل ناقص ما بلکه عقل محض که عالمیست ورای این عالم و ملکوت
ولی عقل ما معمولا در حد ادراکات حسی ماست یعنی باید با حواس پنچگانه درک کنه تا بگیم عقلی مثلا چون شراب برای کبد و مغز ضرر داره این میشه برای ما دلیل عقلی در حالی که محدود به عالم مادست!!
حالا شما مورد بگو شاید همین عقل ناقص ما مثلا دلیل عقلی پیدا کرد!:gol:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
نه چون خیلی اطلاعات ندارم وارد نشدم
اتفاقا بیشتر این فلسفه خواستنا تو همون اصول دین حل میشه حداقل از بعد تعبدی بودنش
فکر کنم قبلا هم گفتم که تمام احکام و محرمات عقلیه ولی نه عقل ناقص ما بلکه عقل محض که عالمیست ورای این عالم و ملکوت
ولی عقل ما معمولا در حد ادراکات حسی ماست یعنی باید با حواس پنچگانه درک کنه تا بگیم عقلی مثلا چون شراب برای کبد و مغز ضرر داره این میشه برای ما دلیل عقلی در حالی که محدود به عالم مادست!!
حالا شما مورد بگو شاید همین عقل ناقص ما مثلا دلیل عقلی پیدا کرد!:gol:
مثل چیا؟

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ خاصیت مفیدی نداره!
البته خاصیت مضرش تو دنیا مطرح نبوده چون اصولا شاید فقط تو ایران مصرف داره!!!
جواد جان قرارمون این بود که فلسفه حرام بودنش رو بگیم اونم با شرایط مذکور در پست اول.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
جواد جان قرارمون این بود که فلسفه حرام بودنش رو بگیم اونم با شرایط مذکور در پست اول.
اگه از لحاظ علمی بخواین که خب چون مصرفی نداشته علم هم روش بررسی نکرده
اگه منطقیش رو بخواین که خب جایی که وظیفه تولید مثل داره به نظر نمیرسه خوردنش بدون ضرر باشه!!!
اه من که کلا اگه حلال هم بود عمرا میخوردم:دی
اینجاست که جنبه تعبدی بودن نمایان میشه یعنی یکی میاد میگه من این حکم خدا رو قبول ندارم خب همچین کسی مطمئنا در اصول لنگ میزنه که امر خدای خودش رو زیر پا میذاره!!!

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه از لحاظ علمی بخواین که خب چون مصرفی نداشته علم هم روش بررسی نکرده
اگه منطقیش رو بخواین که خب جایی که وظیفه تولید مثل داره به نظر نمیرسه خوردنش بدون ضرر باشه!!!

اه من که کلا اگه حلال هم بود عمرا میخوردم:دی
اینجاست که جنبه تعبدی بودن نمایان میشه یعنی یکی میاد میگه من این حکم خدا رو قبول ندارم خب همچین کسی مطمئنا در اصول لنگ میزنه که امر خدای خودش رو زیر پا میذاره!!!
قابل قبول نیستن.
حالا یه سوال:
در کجای قران درموردش گفته شده؟

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ونوس خانم
خیلی کم باشگاه میاین؟
سلام..اینجوری دیگه
میدونید مشکل چیه؟ اینکه اگر بخواد روی فلسفه احکام اسلام کاربشه باید گروهی متشکل از دانشمند و عالم و پزشک و محقق و....جمع بشند و روی فلسفه اونها تحقیق کنند و متاسفانه کسی به فکر این نیست
درصورتی که اسلام دین علم و دانشه و بسیار به این امر تاکید شده