فلسفه حرام بودن....

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
قبل از همه چیز به اطلاع مدیران برسونم که اگه این تاپیک رو اینجا زدم(نه تالار اسلام)به این دلیل بوده که زودتر به نتیجه برسه(به عبارتی تالار اسلام بازدید کننده نداره انچنان، که بخواد زود به نتیجه برسه) پس عذرم رو پذیرا باشید.مرسی

مقدمه:انسانها ذاتا اگه چیزی رو از ابتدا و بصورت ریشه یابی متوجه بشن بیشتر بهش معتقد هستن تا اینکه بگن فلان چیز به این صورت است و دلیلی جهت قانع کردن نباشه.
حال سوال اصلی این است که:
توی دین مبین اسلام یه چیزهایی رو حرام درنظر گرفتن(که همه میدونن)و بصورت کلی گفتن که هرچیزی که واسه انسان مضر باشه حرام است.
حالا فلسفه حرام بودن اون موارد رو اگه کسی میدونه لطفا بصورت منطقی و مستند و علمی بیان کنه.
ممنون

omid_008

عضو جدید
متوجه سوالات نشدم.یعنی یه نمونه بگیم حرامه و بعد دلیل و مضراتش رو بگیم؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
متوجه سوالات نشدم.یعنی یه نمونه بگیم حرامه و بعد دلیل و مضراتش رو بگیم؟
اره یه نمونه(یا بهتر میشه که همش باشه)رو بگید و بعد با دلیل منطقی و مستند بگین چرا حرامه؟

nastaran-20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
قبل از همه چیز به اطلاع مدیران برسونم که اگه این تاپیک رو اینجا زدم(نه تالار اسلام)به این دلیل بوده که زودتر به نتیجه برسه(به عبارتی تالار اسلام بازدید کننده نداره انچنان، که بخواد زود به نتیجه برسه) پس عذرم رو پذیرا باشید.مرسی

مقدمه:انسانها ذاتا اگه چیزی رو از ابتدا و بصورت ریشه یابی متوجه بشن بیشتر بهش معتقد هستن تا اینکه بگن فلان چیز به این صورت است و دلیلی جهت قانع کردن نباشه.
توی دین مبین اسلام یه چیزهایی رو حرام درنظر گرفتن(که همه میدونن)و بصورت کلی گفتن که هرچیزی که واسه انسان مضر باشه حرام است.
حالا فلسفه حرام بودن اون موارد رو اگه کسی میدونه لطفا بصورت منطقی و مستند و علمی بیان کنه.
ممنون
آخ بابت این سوال واقعا ازت ممنونم
من خیلی دلم میخواد جواب یه سری چیزا رو بدونم ولی هیچ کس بهم جواب قانع کننده ای نمیده
یه سوال بپرسم البته موضوعش حرام نیست ولی خیلی ذهنمو مشغول کرده شاید یکی پیدا بشه بهش جواب بده
اجازه هست استارتر؟

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز

ممنون

این بشر دوپا رو خیلی خوب معرفی کردی.
اماواقعیت اینه که وقتی این انسان منافعی رو ببینه منطق و علم و ..رو بی خیال میشه.
حالا این منافع یه وقتی قدرته یه وقتی لذته و یه وقتی ثروت

و بعد برای مثلا شراب حالا صد تا دلیل منطقی هم بیاری باز قبول نمیکنه.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخ بابت این سوال واقعا ازت ممنونم
من خیلی دلم میخواد جواب یه سری چیزا رو بدونم ولی هیچ کس بهم جواب قانع کننده ای نمیده
یه سوال بپرسم البته موضوعش حرام نیست ولی خیلی ذهنمو مشغول کرده شاید یکی پیدا بشه بهش جواب بده
اجازه هست استارتر؟
سلام
خواهش میکنم
سوالهایی که هیچکس جواب قانع کننده بهش نمیده زیاده،اگه لطف کنیین سواللتون رو تو یه تاپیک جدید بزنین و یا صبر کنید بعدا بگید که سوال اصلی رو دوستان جواب بدن بهتره.
ممنون

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
این بشر دوپا رو خیلی خوب معرفی کردی.
اماواقعیت اینه که وقتی این انسان منافعی رو ببینه منطق و علم و ..رو بی خیال میشه.
حالا این منافع یه وقتی قدرته یه وقتی لذته و یه وقتی ثروت

و بعد برای مثلا شراب حالا صد تا دلیل منطقی هم بیاری باز قبول نمیکنه.

سلام
بهتر بود که از کل جملات نقل قول میگرفتید
همه ادمها اینطوری که فرمودین نیستن یعنی اگه از بن مایه یه چیز رو قبول کنن ،اگه برخلاف میل باطنیشون هم باشه پذیرا هستن.(اگه بخوام بیشتر توضیح بدم از سوال اصلی دور میشیم پس بهتره به اصل تاپیک بپردازیم)
ممنون

mahtab.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر شما
من هم از این پرسش ها زیاد دارم
نمونه اش حرام بودن بیرون بودن موی زن ها ! و یا حرام بودن گوش دادن به موسیقی ! و ...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب شما هر چیزی که براتون قابل درک نیست سوال کنید ان شاءالله که به جواب تون برسید
سلام
متوجه منظورتون از( براتون قابل درک نیست)نشدم
شما مطمئنا میدونین محرمات چیا هستند،درسته؟خب دلیل اینکه گفتن اینا حرامه چیه؟

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام
متوجه منظورتون از( براتون قابل درک نیست)نشدم
شما مطمئنا میدونین محرمات چیا هستند،درسته؟خب دلیل اینکه گفتن اینا حرامه چیه؟
سلام از ماست:gol:
منظورم این بود بهتره که هر کجا که چیزی حروم هست و دلیلش نمیدونید بگید تا در موردش بحث بشه
اگه روی یه موضوع زوم بشه نتیجه بهتری داره تا هر کسی درباره یه موضوع حرف بزنه

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام از ماست:gol:
منظورم این بود بهتره که هر کجا که چیزی حروم هست و دلیلش نمیدونید بگید تا در موردش بحث بشه
اگه روی یه موضوع زوم بشه نتیجه بهتری داره تا هر کسی درباره یه موضوع حرف بزنه
راستش من تا الان چون گفتن حرامه ازشون اجتناب کردم.
و دلیل علمی و منطقی رو واسشون نیافتم.
یه موضوع رو نمیتونم مطرح کنم چون همشون برام سواله.
حالا فرقی نداره هرکی نسبت به اگاهی خودش یه دونه یا همش رو مورد بحث قرار بده،در انتها میشه با توجه به نظرات دوستان جمع بندی کرد.
ممنون

JavadMessi

مدیر بازنشسته
درود بر شما
من هم از این پرسش ها زیاد دارم
نمونه اش حرام بودن بیرون بودن موی زن ها ! و یا حرام بودن گوش دادن به موسیقی ! و ...
در مورد موی زن چون زینت زن محسوب شده و با توجه به اینکه مردها هم از راه چشم بیشتر تحریک میشند و چون اسلام هیچوقت اجازه نداده که زیبایی زن اسباب دست عده ای بشه و یا باعث سست شدن بنیان خانواده بشه حرامه
در مورد موسیقی هم بحث مفصله ولی در کل بستگی به مرجع داره البته در حرام بودن کلیت موسیقی وگرنه در حدود نظرها متفاوته
یکی از دلیلهاش اینه که موسیقی(نمیگیم همه نوعش)مخدره و رو ذهن و زندگی و حتی ایمان افراد ممکنه تاثیر بذاره ضمن اینکه اگر واقع بین باشید به جز موسیقی سنتی که معمولا اشعارش پرمغزه تقریبا بقیه انواع موسیقی هیچ مفهومی نداره و با عرض معذرت بسیاریش فقط برای رسیدن به خواسته هاییست که بین انسان و حیوان مشترکه!!
یه دلیل دیگش البته به نظر من اینه که اساس کار شیطان زیبا نشان دادن گناهها و اموریست که خدا توش معنایی نداره و مطمئنا یکی از بهترین جولانگاههاش در عصر حاضر موسیقیه و دلیل اینکه برخی مراجع تقریبا بیشتر انواع اون رو حروم میدونند اینه که نفوذ شیطان محدوده مشخصی نداره

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد موی زن چون زینت زن محسوب شده و با توجه به اینکه مردها هم از راه چشم بیشتر تحریک میشند و چون اسلام هیچوقت اجازه نداده که زیبایی زن اسباب دست عده ای بشه و یا باعث سست شدن بنیان خانواده بشه حرامه
در مورد موسیقی هم بحث مفصله ولی در کل بستگی به مرجع داره البته در حرام بودن کلیت موسیقی وگرنه در حدود نظرها متفاوته
یکی از دلیلهاش اینه که موسیقی(نمیگیم همه نوعش)مخدره و رو ذهن و زندگی و حتی ایمان افراد ممکنه تاثیر بذاره ضمن اینکه اگر واقع بین باشید به جز موسیقی سنتی که معمولا اشعارش پرمغزه تقریبا بقیه انواع موسیقی هیچ مفهومی نداره و با عرض معذرت بسیاریش فقط برای رسیدن به خواسته هاییست که بین انسان و حیوان مشترکه!!
یه دلیل دیگش البته به نظر من اینه که اساس کار شیطان زیبا نشان دادن گناهها و اموریست که خدا توش معنایی نداره و مطمئنا یکی از بهترین جولانگاههاش در عصر حاضر موسیقیه و دلیل اینکه برخی مراجع تقریبا بیشتر انواع اون رو حروم میدونند اینه که نفوذ شیطان محدوده مشخصی نداره
با چیزایی که تا الان دیدم فک میکنم همینطور باشه،مخصوصا شخصادر مورد موسیقی به یسری نتایج رسیدم،اون زمانایی که موسیقی گوش نمیدادم وضعیتم بهتر بوده نسبت به زمانایی که گوش میدادم.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع خوبیه،
بهتره این کاررو بکنیم :
کسایی که سوال دارن به ترتیب نامشونو(کاربری) وارد کنن،و هرکی مهمترین سوالشو مطرح کنه و بقیه هم با دلیلو مدرک در موردش بحث کنن.وبترتیب تا پاسخ دادن به سوالای همه پیش بریم.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه موافقین و فک میکنین اینی که گفتم جواب میده فراخوانی کنید و لیستو تهیه کنید:تاپیک خوبی میشه.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
موضوع خوبیه،
بهتره این کاررو بکنیم :
کسایی که سوال دارن به ترتیب نامشونو(کاربری) وارد کنن،و هرکی مهمترین سوالشو مطرح کنه و بقیه هم با دلیلو مدرک در موردش بحث کنن.وبترتیب تا پاسخ دادن به سوالای همه پیش بریم.
البته به شرط اینکه قرار نباشه خدای نکرده حکم خدا رو زیر سوال ببریم به این دلیل که با عقل ناقص خودمون نتونستیم دلیلی براش پیدا کنیم!!!
اگه هدف فقط دونستن دلیل باشه خوبه نه زیر سوال بردن

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز

با چیزایی که تا الان دیدم فک میکنم همینطور باشه،مخصوصا شخصادر مورد موسیقی به یسری نتایج رسیدم،اون زمانایی که موسیقی گوش نمیدادم وضعیتم بهتر بوده نسبت به زمانایی که گوش میدادم.
سلام
بهتر بود از ابتدا و به سوال اصلی تاپیک جواب میدادین.
مو و موسیقی رو که دوستمون بیان کردن یه نمونه واسه خودشون بود (که بهتر بود بیان نمیکردن تا تاپیک به حاشیه نره،البته در جای خودش جای بحث داره)

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع خوبیه،
بهتره این کاررو بکنیم :
اینطوری تاپیک خیلی گسترده میشه و به سختی میشه جمع بندی کرد.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته به شرط اینکه قرار نباشه خدای نکرده حکم خدا رو زیر سوال ببریم به این دلیل که با عقل ناقص خودمون نتونستیم دلیلی براش پیدا کنیم!!!
اصلا قرار نیس مسئله رو گنده کنیم.
همه ما (من+شما+سایر دوستان)میدونیم که تو دینمون چیا رو حرام کردن(درنظرگرفتن)ولی جایی اشاره نشده که این موارد حرام به دلایل....و....و....حرام شده،شاید اگه دلیل رو بدونیم راحتتر ازش دوری کنیم.
حالا این گفتن دلایل رو صرفا با اینکه حکم خدا هس اشتباه نگیریم
حکم خدا جای خودش رو داره و اگه بخوایم قبول نکنیم که کل تاپیک بی محتوا میشه
هدف دونستن دلایل منطقی و علمی و مستند هست واسه گفته هامون
خواهشا دوستان هرجا رو که نمیتونن دلیل بیارن ،توجیه نکنن که خدا گفته ،چون ما دنبال دلیل هستیم
نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه
مرسی

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز

گفتم با دلیلو مدرک وگرنه فک نمیکنم کسی به تجربه شخصی کسی دیگه اعتماد کنه.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر حکمی دلیلی داره ولی اینکه ما نتونیم درکش کنیم یا پیداش کنیم دلیل بر نفیش نمیشه!!!
این که واضحه هر حکمی دلیلی داره،هدف این تاپیک هم پیدا کردن دلایل هست.
درکش با کسی که میخونه و قصد یادگیری داره،ولی پیدا کردنش با اساتید مطلع.

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز

کاملا اون قسمت قرمز شده بی مورد و اشتباهه! دلیلش اینه که اصلا یا اطلاعی از سبک هاس موسیقی نداری!! یا خیلی اطلاعاتت محدوده! لطفا در مورد چیزایی که اطلاع نداری نظر نده, مرسی

ضمنا,بقیه حرفات هم از نظر من دلیلی واسه جواب دادن نداره! چون نظر مخالفی بات دارم و ضمنا نمی خوام در این مورد بحث کنم! چون می دونم بی فایده هست

hosseinassar

مدیر ارشد
در مورد موسیقی معمولا افراط و تفریط زیاد میشه
در حالت کلی هر چیزی که آدم تحریک کنه و از حالت عادی خارج کنه (فرقی نمیکنه آهنگ باشه یا شعر ) اشکال داره

1trust

عضو جدید
سلام به همه دوستان

ممنون

سلام
دوست عزیز مرسی از مقدمه ی کاملا منطقی ای که نوشتین:gol:در مورد اینکه اشاره کردین اگر انسان چیزی رو ریشه ای متوجه بشه و قانع بشه بیشتر بهش معتقده کاملا درسته برای همین هم در دین ما تاکید شده که اصول دین تحقیقی اند (وفروع دین تقلیدی)و یعنی ما نباید تقلیدی خداپرست یا مسلمان بشیم باید بریم دنبالش تحقیق کنیم و جواب سوالامونو پیدا کنیم تا بهش برسیم اما اکثرا اینو تقلیدی پذیرفتیم متاسفانه واگر هم حالا مثلا تو مدرسه یا دانشگاه تو کتب درسیمون راجع به توحید معاد نبوت جهانشناسی و...اینا مطالبی بوده به جای اینکه یه جرقه ای باشه که ذهن مارو به چالش بکشونه بریم دنبالش و بیشتر بریم تو بحر این مسائل ،بیتعارف هممون طوطی وار خوندیم حفظ کردیم یه نمره ای بگیریم این معدله بره بالا و کارکرد دیگه ای برامون نداشت...حالا سر فروع دین وقتی یه عالمه سوال برامون پیش میاد کاملا طبیعیه... وبدیهیه اگر جواب سوال رو هم بگیریم ممکنه قانع نشیم!
در مورد حلال و حرام هم هم همینه....

برا نمونه در جواب سوال شما در فلسفه حرام بودن، حرام خوردن در زمینه ی تغذیه ی غذا،هویت وجودی و فطرت و زیبایی های انسان رو از بین میبره،حالا آدمی که خودشو شناخته میرسه به اینک. حالا آدمی که خودشو شناخته بهتر میرسه به اینکه چی براش مضره یا اونی که از اول فقط امرو نهیش کردن بکن نکن
اینا خیلیاشون وقتی علم تجربی هم پیشرفت میکنه میبینه واسه بدن ما هم چقدر مزایا داره نظیرش همون گوشت حلال که اخیرا تو امریکا در موردش تحقیق شده بود که اگه مطلبشو پیدا کنم میذارم اگر مایل باشید

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
در مورد موسیقی معمولا افراط و تفریط زیاد میشه
در حالت کلی هر چیزی که آدم تحریک کنه و از حالت عادی خارج کنه (فرقی نمیکنه آهنگ باشه یا شعر ) اشکال داره
سلام
مسئله این جاست که همون حالت عادی و حالت غیر عادی برامون کامل تعریف نشده
گاهی وقتا آدم با یک شعر از حالت عادی خارج میشه و گاهی هم با می و مستی
آیا حالات این دو یکی هستش ؟
به نظر من نفس عمل مهم هستش

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام
مسئله این جاست که همون حالت عادی و حالت غیر عادی برامون کامل تعریف نشده
گاهی وقتا آدم با یک شعر از حالت عادی خارج میشه و گاهی هم با می و مستی
آیا حالات این دو یکی هستش ؟
به نظر من نفس عمل مهم هستش
سلام :gol:
خیلی سخت نیست مثلا بعضی آهنگ ها هستند کسایی که گوش میدن نمی تونن خودشون کنترل کنن باید به هر طریقی که شده یه حرکتی انجام بدن!
این آهنگ آدمو از حالت عادی خارج میکنه