فتوای مراجع درباره اختلاط دختران و پسران

وضعیت
موضوع بسته شده است.

reynolds_nike

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام جمعه ورامین گفت: به دنبال به ‌وجود آمدن معضلات اختلاط دانشجویان از 11 مرجع تقلید جهان تشیع از جمله مقام معظم رهبری استفتاء شد که در ارتباط با اختلاط دختران و پسران در مراکز آموزشی کشور و وظیفه مسئولان فتاوای صادر کردند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir) ،حجت‌الاسلام والمسلمین "سیدمحسن محمودی" که به دلیل به‌وجود آمدن معضلات اجتماعی به دلیل اختلاط دختران و پسران در مراکز آموزشی نظرات علما و مراجع عظام تقلید را در این ارتباط جمع آوری کرده در این ارتباط گفت: امروز یکی از معضلات جدی در مراکز آموزشی در سطوح عالی اختلاط بی‌حساب و کتاب دختران و پسران است که جای بسی تعجب است که در نظام تعلیم و تربیت، در مقاطع ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان پسران و دختران جداگانه تحصیل می‌کنند و در مقطع دانشگاه و در اوج غریزه آنها را به‌صورت مختلط می‌بینیم و این امر با کدام منطق دینی و عقلانی پذیرفتنی است.
کارشناس مسایل مذهبی و اخلاقی در ادامه افزود: من در این مدت حضور در دانشگاه‌ها موارد متعددی را سراغ دارم که دانشجویان متعهد به‌خاطر مزاحمت‌های اخلاقی مجبور به ترک تحصیل شده و یا احیانا گرفتار معضلات اخلاقی شدند و مواردی را سراغ دارم که برخی دانشجویان خوش استعداد و درس‌خوان به‌دلیل گرفتار آمدن در دام افراد بد اخلاق دچار مشکلات روحی شده و صدمات جبران ناپذیر خورده‌اند، واقعا آیا مسئولان دانشگاه‌ها از خود سئوال نمی‌کنند که مسئول این لطمات روحی و اخلاقی کیست.
استاد حوزه دانشگاه خاطرنشان کرد: متاسفانه این اختلاط‌ها و رقابت‌های ناسالم حتی ازدواج جوانان دانشجو را دچار مشکل کرده و این خود آرایی‌ها و فتنه‌های اخلاقی آسیب‌های جدی را به برخی خانواده‌ها وارد ساخته است.
محمودی از مسئولان وزارت علوم و مدیران دانشگاه‌ها خواست با شجاعت و جسارت با اقدام در این ارتباط دل مومنان را شاد کنند و دعای خیر خانواده‌های شهدا و صالحان را بدرقه راهشان کنند.
وی در ادامه با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) که فرمودند «بین مردان و زنان فاصله و جدایی بیندازید، زیرا هنگامی که آنان رودروی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند جامعه به دردی مبتلا می‌شود که درمان نخواهد داشت»، افزود: اگر مسئولان نظام اسلامی برای این معضل فکری نکنند باید منتظر تحقق وعده این روایت شریفه باشند اگر چه برخی از معضلات مثل ناراحتی‌های روحی و روانی، سقط جنین‌ها و کثرت طلاق‌ها یکی از مصادیق این روایت شریفه می‌باشد.
فقها و مراجع عظام تقلید حضرات آیات سیدعلی خامنه‌ای، جعفر سبحانی، سیدعلی حسینی سیستانی، لطف‌الله صافی گلپایگانی، سیدعلی علوی گرگانی، سید یوسف مدنی تبریزی، حسین مظاهری، ناصر مکارم شیرازی و حسین نوری همدانی به این استفتاء پاسخ داده‌اند.
وی افزود:موضوع استفتا این بود که «اختلاط دختران و پسران در برخی مراکز آموزشی مانند دانشگاه‌ها و عدم نظارت جدی بر این مراکز، ضمن ایجاد زمینه‌های گناه و خودآرایی، موجب رکود علمی و ایجاد رقابت‌های ناسالم و حرکات غیر اخلاقی شده، به طوری که بسیاری از خانواده‌ها و دانشجویان از وضعیت موجود رنج می‌برند.
آیا شرعا این اختلاط جایز است، وظیفه مسئولان آموزش عالی کشور و متولیان این مراکز چیست» و یازده مرجع تقلید در پاسخ به سئوال ذکر شده چنین مرقوم فرموده‌اند:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:هر کس باید بر طبق مقررات به وظایف شرعی و قانونی خود، از جمله امر به معروف و نهی از منکر اقدام کند.
آیت الله بهجت (ره): واضح است که باید از اختلاط پیش‌گیری کنند.
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: واضح است که اختلاط مذکور حرام است و علاوه بر آن مفاسد و تبعات سوء بسیار بر آن مترتب است و متاسفانه در اثر بی توجهی مسئولان روز به روز دامنه آن گسترده‌تر می‌شود؛ البته جدا کردن کلاس‌های دختران و پسران کار لازمی است، چون معلوم است که اختلاط بین نامحرم مفسده زیاد دارد، به‌طور کلی ورود زن بدون رعایت موازین اسلامی در صحنه اجتماع و دوشادوش مردان در همه امور شرکت کردن، مفاسد بسیار دارد که مجال شرحش نیست و بلکه از کثرت وضوح نیاز به شرح ندارد گذشته از اینکه به موازات آن، لطمه‌های فراوان به خانواده و تربیت اطفال و امور منزل وارد می‌شود.
خداوند متعال جامعه مسلمانان را از فتنه‌ها و مفاسدی که بیشترش در اثر غرب‌گرایی و تقلید از کفار و اعمال و رفتار آنها حفظ فرماید و عفاف و حجاب و شخصیت ارزشمند اسلامی بانوان مسلمان را در حصن حصین ایمان و تعهد خودشان از هر گزند و خطری مصون بدارد و مردها را نیز در اظهار غیرت، شجاعت و صراحت عطا فرماید و بر دانشجویان متعهد مسلمان است که مثل سایر مطالب که موکدا از اولیای دانشگاه می‌خواهند مراعات تعالیم و ظواهر اسلامی را بخواهند که هم دانشجویان در معرض محرمات قرار نگیرند و هم دانشگاه از یک جریان‌های ضد ارزشی و مفاسد مصون بماند.
آیت‌الله مکارم شیرازی: در مواردی که امکان جداسازی هست باید این کار صورت پذیرد و در مواردی که این کار امکان پذیر نیست بر پسران و دختران لازم است که از خودآرایی و تحریک دیگران جدا بپرهیزند.
آیت‌الله نوری همدانی: مسئولان محترم مربوطه در این جهت عنایت و قوت بیشتری داشته باشند.
آیت‌الله سبحانی: در کشورهای اسلامی باید کوشش شود مراکز آموزشی از نظر دختر و پسر جدا باشند. وظیفه این است که از اختلاط در آموزشگاه‌ها جلوگیری شود و دانشگاه دختران غیر از دانشگاه پسران باشد.
آیت‌الله مظاهری: اختلاط جایز نیست و گناه آن خیلی بزرگ است. در فرض مذکور باید اختلاط نباشد و بر مسئولان مربوطه واجب است این‌گونه مفاسد را رفع کنند.
آیت‌الله سیستانی: امر مربوطه به خود فرد است اگر بیم افتادن به گناه نداشته باشد اشکال ندارد.
آیت‌الله علوی گرگانی: لازم است متولیان امر آموزش از اختلاط نامحرمان جلوگیری کنند و حتی‌المقدور از اختلاط فضای دانشگاه‌ها جلوگیری کنند. این‌گونه اختلاط‌ها مناسب شئونات مراکز اسلامی نیست و هیچ‌گونه خدمتی به جامعه علمی نمی‌کند و لازم است مسئولان امر از این‌گونه مسایل جلوگیری کنند.
آیت‌الله مدنی تبریزی: اختلاط دختر و پسر در مراکز آموزشی و غیره که منجر به گناه باشد جایز نیست.
آیت‌الله حکیم: اختلاط بین آنها در مراکز مزبور مکروه است و لکن چون غالباً موجب کثیری از محرمات می‌شود لازم اجتناب از آن است.

mehdisepehri

عضو جدید
جالبه!!!
نظر آیت الله سیستانی که از بزرگترین مراجع هستند رو لا به لای دیگر نظر ها به نوعی پنهان کرده اند:

آیت‌الله سیستانی: امر مربوطه به خود فرد است اگر بیم افتادن به گناه نداشته باشد اشکال ندارد.

چقدر تفاوت نگاه....

*Essi*

اخراجی موقت
بابا دانشگاه ها را جدا کنید بره دیگه!

مثل دانشگاه امام صادق یا الزهرا و......

دانشگاه های تهران و شریف و...... ، حذف شوند و به جای آنها دانشگاه های امام علی و امام حسن و......

تاسیس شوند تا فقط دانشجویانی از یک جنس بتوانند درس بخوانند، چرا اینقدر آزادی میدهند، خدا بهتر میداند!!

Farez 132

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امام جمعه ورامین گفت: به دنبال به ‌وجود آمدن معضلات اختلاط دانشجویان از 11 مرجع تقلید جهان تشیع از جمله مقام معظم رهبری استفتاء شد که در ارتباط با اختلاط دختران و پسران در مراکز آموزشی کشور و وظیفه مسئولان فتاوای صادر کردند.

.
متاسفانه ما با این حاجی همشهری هستیم .من از جانب اون از همه ی دانشجویان چشم پاک و نا پاک و هیز و ...... عذرخواهی میکنم .

Sarp

مدیر بازنشسته
متاسفانه ما با این حاجی همشهری هستیم .من از جانب اون از همه ی دانشجویان چشم پاک و نا پاک و هیز و ...... عذرخواهی میکنم .

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه ایناند که تاااا ما رفتیم دانشگاه دختر پسرا رو جدا میکنند :(
وانگاه كه خداوندانسان را افريد فرمود به !چه افريدم
و انگاه كهكشور ايران امروزي پديد امد فرمود:جبرئيل برو بين باز اين ايراني ها چه دستهگلي به اب دادند

بابا ملت مردم امت به جاي اين خذعبلات به فكر جلوگيري از امالفساد باشيداگه دانشگاهنبينه خيابون كهميبينه اونم ميخائن جدا كنن

به چاي اين حرفا بهتره شرايط و رفاه اجتاعي بالا بخ و مردم برن زودتر سر خونه زندگيشون تا به گناه نيافتند

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دوستان خواهش می کنم دلیلی برای مختلط بودن دانشجویان بیاورند
خواهشا دلیل از جنس منطقی باشد و اسم از آزادی و .... نیاورید که عدم احتلاط هیچ ربطی به نقض آزادی نمی شود
خواهشا پاسخی مناسب به این پستم بدید

Mr.Pouyan

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقـــــــــــدر.. دور از فرهنگ هستن بخدا

ولی این مختلط بودن واسه ما که خیری نداشت

morta

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهشا دلیل از جنس منطقی باشد و اسم از آزادی و .... نیاورید که عدم احتلاط هیچ ربطی به نقض آزادی نمی شود
ما نمیگیم دانشج. ها مختلط باشند ( خب اون که نمیشهههه :D ) ولی دانشگاه ها باشند
خب فرض میکنیم در امر خیر ...
مردم کجا همدگیر رو از طریق درست و غیر خیابونی پیدا کنند ؟ :D
اتفاقا اگه دانشگاه ها رو از مختلطی در بیارند صد برابر بد تر میشه چون باز هم عین همون قضیه ای میشه که اگه یه چیزی رو از ادم بگیری بش حریص تر میشه ...

ر.میرعماد

عضو جدید
اگه کلاسها رو جدا کنن. همین ده نفری هم که می رن سرکلاسها دیگه نمی رن.
میگم خوبه هنوز از باشگاه ما خبر دار نشدن وگرنه باشگاه رو هم زنونه ، مردونه می کردن.
فکرشو بکن اون وقت بچه ها بخاطر اینکه پُلوتیک بزنن با جنسیت مخالف عضو می شدن (همه آقایون با اسم کبری و اعظم و بتول تو قسمت زنونه ، وخانومهای محترم هم درقسمت مردونه ) چه خنده بازاری می شود.:biggrin::confused:

*Essi*

اخراجی موقت

به وجود آمدن رقابت تحصیلی،حتی اگر هدف فقط کسب نمره یا رو کم کنی باشد.

جایگزینی عشق از روی آگاهی با عشق کوچه بازاری و خواستگاری به سبک عهد قجر.

البته وقتی همه به حال خود رها میشوند و پسره تو دانشگاه سیگار میکشه و دختره هم واسش عشوه میاد،نتیجه مطلوبی نداره.

اما گردن کلفت های فرهنگی این مملکت،به جای تلاش برای آموزش بهتر، فقط به فکر سرکوب و محدودیت هستند.

Savant

کاربر بیش فعال
در زمان ما انگیزه اصلی برای رفتن به دانشگاه همین جنس مخالف بود. ولی الان دیگه این تو جامعه عادی شده و فکر نمیکنم بتونن چنین کاری بکنن. هر چند خودم به بودن یک حجب وحیا بین دو جنس اعتقاد دارمولی نه با زور!

reynolds_nike

عضو جدید
کاربر ممتاز

من از شما میپرسم که دلیل شما برای مختلط نبودن دانشگاها چیه؟؟

salimipour

عضو جدید
کاربر ممتاز
[SIZE=4
[COLOR=red]حضرت آیت‌الله خامنه‌ای[/COLOR]:هر کس باید بر طبق مقررات به وظایف شرعی و قانونی خود، از جمله امر به معروف و نهی از منکر اقدام کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی: در مواردی که امکان جداسازی هست باید این کار صورت پذیرد و در مواردی که این کار امکان پذیر نیست بر پسران و دختران لازم است که از خودآرایی و تحریک دیگران جدا بپرهیزند.

.[/SIZE]

فتواي سه تن از مراجع بزرگ جهان اسلام كاملا متفاوت با مراجعي كه حتي اسمشونم كمتر شنيده شده / من موندم چه جوري بعضي از مراجع انتخاب ميكنن كه همينطوري بدون ديد جامعه شناسي فتوا ي دهند
فتواي اين سه مرجع بالا كاملا منطقي و قابل قبول
توي اين فتوا ها هيچ نظري نسبت به جدا شدن پسر و دختر به چشم نميخوره / فقط رعايت كردن حريم همديگر لازمه مختلط شدن ذكر شده

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
یه چیزی برا خودشون میگن
اخه اگه اینکارو میکرن ما که تو کلاس نسبتمون 27 به 3 بود باید کجا کلاس میرفتیم حالا دخترا که 27 تا بودن رو میشد براشون کلاس تشکیل داد

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
در زمان ما انگیزه اصلی برای رفتن به دانشگاه همین جنس مخالف بود. ولی الان دیگه این تو جامعه عادی شده و فکر نمیکنم بتونن چنین کاری بکنن. هر چند خودم به بودن یک حجب وحیا بین دو جنس اعتقاد دارمولی نه با زور!
چه انگیزه جالبی مطمئنی از انگیزه سربازی نرفتن قویتر بود ؟

MAHDI.VALVE

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه چیزی برا خودشون میگن
اخه اگه اینکارو میکرن ما که تو کلاس نسبتمون 27 به 3 بود باید کجا کلاس میرفتیم حالا دخترا که 27 تا بودن رو میشد براشون کلاس تشکیل داد

چه کلاسی 27 تا پسر با سه تا دختر

MAHDI.VALVE

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کلاسها جدا باشه اشکال نداره چون من که مکانیک میخوندم رشتمون اصلا دختر نداشت تموم کلاسهامون همه پسر بودند بعضی درسهای عمومی تک وتوک چند تا دختر داشتیم
برای همین نیازها در دانشکده علوم انسانی که نسبت برعکس بود برآورده می شد.

Sarp

مدیر بازنشسته

میخواستم من هم همینو بگم که دیدم رینولد گفته !

rozan

عضو جدید
منکه برام فرقی نمیکنه چه جدا باشه چه نباشه چون پسرای دانشگامون به شدت پشندی هستن
ولی اگه جدا باشه دخترها خیلی راحت ترن البته نظر من اینه

گزیزه

عضو جدید
خوب بیان بهترش کنن از همون ابتدایی اگه مختلط بشن واسه هیشکی هیچ مشکلی پیش نمیاد...تازه پیشرفت جامعه بهترم میشه ...تازه اینا فقط یه جنبشو بررسی کردن ..به فکر روابط اجتماعی جوونا نیستن که خیلیاشون اصلا بلد نیستن چجوری ارتباط برقرار کنن و اینو باید تو دانشگاه یاد بگیرن که سر این موضوع چقدر جوونا آسیب دیدن ....

vleila

عضو جدید
حالا گیریم دانشگاهها رو جدا کردن.بعدش چی؟
میخوان اداره ها رو هم زنونه مردونه کنن و وسط خیابون هم دیوار بکشن؟!
این همه مشکل تو این کشور هست نمی دونم چرا فقط و فقط به این قضیه گیر میدن

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز

1- شناخت روحیات جنس مخالف در فضای اسلامی تربیتی
2- موقعیت مناسب جهت آشنایی و ازدواج که با توجه به بسته بودن محیط کشور امری قابل توجه است.
3- القای این مطلب که زن و مرد از نظر استعداد و تفکر و تعقل با هم برابرند به صورت کاملا آشکارا که بر کسی بهانه برای ردش نباشد.
4- عدم فضای آموزشی و استاید مجرب کافی برای جداسازی دانشجویان با جنس متفاوت مخصوصا الان که با تدابیر مسخره دولت برای ارایه آمار و ارقام توخالی و پوشالی تعداد دانشجویان سر به فلک زده.
5- ترغیب بیشتر برای شکوفا سازی استعدادها و به دنبال آن تشویق و افزایش اعتماد بنفس اجتماعی

درضمن اگر قرار باشه دانشگاه جدا باشه پس محیط کار هم باید جدا باشه, اصلا پیاده رو ها هم باید جدا باشه پارکها و کلا هرگونه مکانهای عمومی باید جدا باشه ( کما اینکه تقریبا الان هم هست) مغازه ها و فروشگاهها و مراکز درمانی هم باید کاملا جدا باشند هم پرسنل و هم مشتریان, چرا؟ تا یه عده به هوس نیوفتند و غسل بر اونا واجب نشه و شب دچار احتلام نشوند.

آقا جنبه نداری نرو دانشگاه مختلط برو به قول دوستان دانشگاه امام صادق.

Rtin

عضو جدید
2- موقعیت مناسب جهت آشنایی و ازدواج که با توجه به بسته بودن محیط کشور امری قابل توجه است.
3- القای این مطلب که زن و مرد از نظر استعداد و تفکر و تعقل با هم برابرند به صورت کاملا آشکارا که بر کسی بهانه برای ردش نباشد.
4- عدم فضای آموزشی و استاید مجرب کافی برای جداسازی دانشجویان با جنس متفاوت مخصوصا الان که با تدابیر مسخره دولت برای ارایه آمار و ارقام توخالی و پوشالی تعداد دانشجویان سر به فلک زده.
5- ترغیب بیشتر برای شکوفا سازی استعدادها و به دنبال آن تشویق و افزایش اعتماد بنفس اجتماعی

درضمن اگر قرار باشه دانشگاه جدا باشه پس محیط کار هم باید جدا باشه, اصلا پیاده رو ها هم باید جدا باشه پارکها و کلا هرگونه مکانهای عمومی باید جدا باشه ( کما اینکه تقریبا الان هم هست) مغازه ها و فروشگاهها و مراکز درمانی هم باید کاملا جدا باشند هم پرسنل و هم مشتریان, چرا؟ تا یه عده به هوس نیوفتند و غسل بر اونا واجب نشه و شب دچار احتلام نشوند.

آقا جنبه نداری نرو دانشگاه مختلط برو به قول دوستان دانشگاه امام صادق.

دلایلت منطقی و خیلی قشنگ بود

Atishpare_Shahi

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- درضمن اگر قرار باشه دانشگاه جدا باشه پس محیط کار هم باید جدا باشه, اصلا پیاده رو ها هم باید جدا باشه پارکها و کلا هرگونه مکانهای عمومی باید جدا باشه ( کما اینکه تقریبا الان هم هست) مغازه ها و فروشگاهها و مراکز درمانی هم باید کاملا جدا باشند هم پرسنل و هم مشتریان, چرا؟ تا یه عده به هوس نیوفتند و غسل بر اونا واجب نشه و شب دچار احتلام نشوند..
فکر کن همه این چیزا جدا بشه...زنونه مردونه داشته باشه:w15::w15:

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما نمیگیم دانشج. ها مختلط باشند ( خب اون که نمیشهههه :D ) ولی دانشگاه ها باشند
خب فرض میکنیم در امر خیر ...
مردم کجا همدگیر رو از طریق درست و غیر خیابونی پیدا کنند ؟ :D
اتفاقا اگه دانشگاه ها رو از مختلطی در بیارند صد برابر بد تر میشه چون باز هم عین همون قضیه ای میشه که اگه یه چیزی رو از ادم بگیری بش حریص تر میشه ...

اون قضیه ای که شما می گی اصلش اینه دوست عزیز
اگر چیزی رو از دست رس انسان دور کنید و مدام آن را تا نزدیکی آن ببرید و به آن نرسید (چه فکری چه جسمس)، آنگاه حریص تر می شود
پس راه حل شما برای بهتر شدن وضعیت اینه که علاوه بر اختلاط، آزادی بیشتری باید به دانشجو ها در ارتباط با هم داشته باشند

به وجود آمدن رقابت تحصیلی،حتی اگر هدف فقط کسب نمره یا رو کم کنی باشد.

جایگزینی عشق از روی آگاهی با عشق کوچه بازاری و خواستگاری به سبک عهد قجر.

مگر رقابت تحصیلی را نمی توان در دانشگاه های الزهرا و امام حسین دید(مگر رقابت را نمی توان در دبیرستان ها وپیش دانشگاهی ها دید، مگر برای رقابت باید حتما جنس مخالف باشد)

به نظر چند درصد ازدواج هایی که در دانشگاه ها انجام شده موفق بوده (هر دو در دانشگاه) و اصولا چه رابطه ای بین این دو مقوله وجود دارد
مگر در قدیم این چنین اتفاقی نمی افتاد و کلمه عشق تازه معنی پیدا کرده است!

بنده دلیلی برای مختلط بودن دانشگاه ها نمی بینم و چون چیزی پیدا نمی کنم نمی توانم این را قبول کنم البته در پست بعدی ام نظرات کامل تری می دم

آیا نمی توان با تحصیل و ازدواجی (توام با آگاهی) مناسب روحیات همسر آینده خود را بشناسیم

آیا حتما باید از دانشگاه ازدواج کرد و آیا لزوما این چنین محیطی این تضمین را به شما می دهد که آگاهی کاملی داشته باشیم (آیا برای شما اتفاق نیفتاد که دختر یا پسر دانشجویی بعد از مدتی رابطه بفهمد که طرف مقابل مورد دار بوده است (این را دلیل بر شناخت نزارید لطفا دلیل بر عدم شناخت ببینید) که نتوانسته تا بحال از او شناخت کاملی پیدا کند) و اصولا ایا زن و مرد قبل از ازدواج می توانند شناخت کامل پیدا کنند!

مگر زن و مرد با هم برابر نیستند که ما بخواهیم این کار را بکنیم دوست عزیز
در ضمن بر فرض صحت صحبتهای من آیا این عقلانی است که چنین فاجعه هایی به بار بیاید و بعد بخواهیم در توجیح آن بگوییم که هدف از این کار، اثبات برابری زن و مرد بود
و اینکه اگر کسی بخواهد قبول کند با همین دلایل عقلی که وجود دارد قبول می کند
وگر نه اولین حرفی که زده می شود این است که چرا دختر ها باید خود را بپوشانند و بسر ها نه!

آیا دو دانشگاه را که نصف پسر و نصف دوختر هستند را یکی فقط دوختر و یکی فقط پسر کنیم این مشکل حل نمی شود

آیا این عملی که شما گفتید در دانشگاه های علمی کاربردی (که فقط پسرها و یا فقط دختر ها هستند) و یا دانشگاه های الزهرا یا امام حسین یا امام جعقر صادق وجود ندارد!

[/QUOTE]

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان نظرات مختلفی دادند
پیشنهاد می کنم به این چند نکته دقت کنید
1. اصولا محیط دانشگاه را چه تعریف می کنید و دانشجو را چه!
2. دانشگاه را برای چه کاری می دانید(آیا غیر از محلی برای کسب علم و انجام پژوهش!)

دوستان خواهشا به این دو تا سوال پاسخ بدید و بعد از پاسخ در مورد جواب ها و سوالات شما در پست بالایی بیشتر دقت کنید

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا