طرح از سحر تا افطار ویژه ماه مبارک رمضان

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
معنای واژه رمضان

واژه «رمضان» از ریشه «رَمَضَ» است، به معناى بارانى كه اوّل پاییز مى‏بارد و هوا را از خاك و غبارهاى تابستان پاك مى‏كند و یا به معناى داغىِ سنگ از شدّت گرماى آفتاب . (1)
امّا درباره این كه چرا این نام بر یكى از ماه‏هاى سال، گذاشته شده است، زمخشرى (م 528 ق) گوید:
اگر پرسى: «چرا ماه رمضان را به این نام نامیده‏اند؟»، گویم: روزه در ماه رمضان، عبادتى دیرین است، و گویا عرب‏ها این نام را به خاطر داغ شدنشان از حرارت گرسنگى و چشیدن سختى آن، نهاده‏اند، همچنان كه به آن «ناتق (رنج‏آور)» هم گفته‏اند؛ چون سختى روزه، آنان را به رنج و زحمت مى‏افكند .
و گفته‏اند: چون نام ماه‏ها را از زبان قدیم نقل كرده‏اند، آنها را با زمان‏هایى كه در آنها قرار داشتند، نامیده‏اند و این ماه، در روزهاى گرم و داغ بوده است .(2)
شمارى از روایات، این نامگذارى را به سبب نقشى دانسته‏اند كه ماه رمضان در پاكسازى آئینه جان از آلودگى‏هاى گناهان و پاكسازى روان از زنگار خطاها دارد. از پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله روایت است: إنّما سُمِّیَ رَمَضانُ؛ لِأَ نَّهُ یُرمِضُ الذُّنوبَ؛‌ این ماه را رمضان نامیده‏اند: چون گناهان را مى‏زداید.
این وجه در نامگذارى، از یك سو با ریشه لغوىِ «رمضان» و از سوى دیگر با بركات، ره‌آوردها و آثار آن، هماهنگ و متناسب است .
شمارى از روایات، این نامگذارى را به سبب نقشى دانسته‏اند كه ماه رمضان در پاكسازى آئینه جان از آلودگى‏هاى گناهان و پاكسازى روان از زنگار خطاها دارد.

پی‌نوشت‌ها:
1- ر . ك: تفسیر الفخر الرازی : 5 / 89 - والعین : 327 . یادآورى این نكته لازم است كه فخر رازى، این دو معنا را در اشتقاق «رمضان»، از خلیل بن احمد فراهیدى نقل كرده است؛ لیكن پوشیده نماند كه معناى نخست، در بیشتر فرهنگ‏هاى لغت نیامده است. از سوى دیگر، در تهذیب اللغة ازهرى آمده است: «ابر و بارانِ رمضى یعنى ابر و بارانِ آخر تابستان و اوّل پاییز كه چون گرما و حرارت خورشید را به خود مى‏گیرند، رمضى نامیده شده‏اند.» (تهذیب اللغة : 2 / 1469)
2- الكشّاف،1/113، معجم مقاییس اللغة: 2/440، المصباح المنیر: 231، النهایة: 2 / 264، أساس البلاغة: 252، مفردات ألفاظ القرآن: 366، مجمع البحرین: 2 / 732 .

منبع:
كتاب ماه خدا، محمدی ری شهری، ج 1، ص 14.

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
نمیدونم گفتن این مسئله درسته یا نه

ولی من توی یکی از ماههای رمضان برنامه ای پیاده کردم که کل ماه رمضان به اضافه ده شب بعد از اون رو

بالاخره شب چهلم تونستم کسی که خیلی بزرگه رو توی خواب ببینم

باهاشون حرف زدم و چیزی که یکی از بزرگترین ارزوهام بود بهم دادند
البته اون موقع ظرفیتش رو نداشتم به مرور ظرفیتش رو در وجودم ایجاد کردند و بعد دادند.

این روش رو بعدها مطالعه کردم و به صورت علمی از چند نفر یاد گرفتم

اگه میخواین توی شبهای قدر یا حد اکثر شب چهلم کسی رو که میخواین توی خواب ببینی

یک برنامه ریزی بکنیم

مثلا دیدن امام علی یا پیامبر اسلام یا امام زمان یا حضرت زهراء در خواب

نظرتون چیه؟

فقط روزی قبل و بعد از خواب ده دقیقه وقت باید بزارین

من چند بار تجربه کرده ام
و اگر شما موافق باشین با هم تیمی برنامه ریزی کنیم
و گرنه و خودم به تنهائی انجامش میدم

هر کی هست بسم الله

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز
این صحبت ها را اینجا نزنیم
فعلا مطالب رو بیشتر به احکام این ماه اختصاص میدیم
هرکسی هم تمایل داشت خصوصی باهاتون ارتباط برقرار میکنن
به محض رسیدن به ماه مبارک نیز روی دعاها و نمازها تکیه میکنیم
همزمان نیز ختم قران رو انجام میدیم

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
رمضان ، ماهی است که در آن قرآن فرو فرستاده شده است ؛ [ کتابی ] که مردم را راهنما و[ در بر دارنده ] نشانه های آشکار هدایت ومیزان تشخیص حق از باطل است . سوره مبارکه بقره آیه 185

درهای آسمان در شب اول ماه رمضان گشوده می شود وتا آخرین شب این ماه بسته نمی شود. پیامبر اکرم (ص)

بدبخت واقعی کسی است که این ماه را پشت سر گذارد و گناهانش آمرزیده نشود . پیامبر اکرم (ص)

رمضان ، رمضان نامیده شد ؛ زیرا گناهان را می سو زاند . پیامبر اکرم (ص)

خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه ای برای آفریدگان خود قرار داده تا با طاعتش برای خشنودی او از یکدیگر پیشی گیرند . امام حسن (ع )

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیرالمومنان على علیه السلام فرمود:

روزه نفس از لذتهاى دنیوى سودمندترین روزه‏هاست.

غرر الحکم، ج 1 ص 416 ح 64

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام على علیه السلام فرمود:

روزه پرهیز از حرامها است همچنانکه شخص از خوردنى و نوشیدنى پرهیز مى‏کند.

بحار ج 93 ص 249

nmd

عضو جدید
خدایا شکر

بچه ها امسال هم ماه رمضون

:gol::gol::gol:
همه دعوتیم
:w40::w40::w40::w40:
:w14::w14::w14::w14:
:gol::gol::gol:

دیگه چی میخوایم!!!!!

بـاز هـواي سـحــرم آرزوســــت:gol::gol:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نمیدونم گفتن این مسئله درسته یا نه
ولی من توی یکی از ماههای رمضان برنامه ای پیاده کردم که کل ماه رمضان به اضافه ده شب بعد از اون رو
بالاخره شب چهلم تونستم کسی که خیلی بزرگه رو توی خواب ببینم
باهاشون حرف زدم و چیزی که یکی از بزرگترین ارزوهام بود بهم دادند
البته اون موقع ظرفیتش رو نداشتم به مرور ظرفیتش رو در وجودم ایجاد کردند و بعد دادند.

این روش رو بعدها مطالعه کردم و به صورت علمی از چند نفر یاد گرفتم
اگه میخواین توی شبهای قدر یا حد اکثر شب چهلم کسی رو که میخواین توی خواب ببینی
یک برنامه ریزی بکنیم
مثلا دیدن امام علی یا پیامبر اسلام یا امام زمان یا حضرت زهراء در خواب
نظرتون چیه؟
فقط روزی قبل و بعد از خواب ده دقیقه وقت باید بزارین
من چند بار تجربه کرده ام
و اگر شما موافق باشین با هم تیمی برنامه ریزی کنیم
و گرنه و خودم به تنهائی انجامش میدم
هر کی هست بسم الله
دوست عزیز اگه میخواین چله نشینی روزه داشته باشین مشکلی نیست گرچه 30 روزش هم واجبه
اما چله نشینی اذکار هم خوبه هم خطرناک.خوب از آن جهت که میتونی به یاد خدا باشی بد از آن جهت که بعضی اذکار احتیاج به استاد و پیر دارد چون ممکن است به چیزی رسید که ظزفیتش رو نداشت و این از همه چیز خطرناکتره چون ممکنه به گمراهی و کفر طرف هم بینجامد.ضمن اینکه اگر ما تسلیم در برابر خدا باشیم این ائمه هستند که سراغ ما می آیند و احتیاجی به کار دیگری به صرف دیدن آنها نیست.اگه بحثی بود خواهشا برای منحرف نشدن موضوع جای دیگه ادامه بدین:gol:

nmd

عضو جدید
آقا نیا .......

ما اینجا برای شما تره هم خورد نمی کنیم .

کجا میخواهی بیایی ؟ گفته باشم ها ما اینجا برای شما وقت نداریم ....

اگر میخواهی بیایی بیا ولی هر دقیقه نگو فلان کار را بکن و فلان کار را نکن

آقا ما میخواهیم هر کاری خودمان خواستیم انجام دهیم ....نه هر کار که شما گفتی

شما فقط در همان آسمان ها بمان که هر وقت گرفتار شدیم

صلوات نذر چشم و ابرویت کنیم

و تو برایمان مشکلات مان را حل کن!

بگذار اینطور بگویم اینجا ما حاضر نیستیم از کوچکترین هوس مان بگذریم

حتی اگر شما هر شب خون بباری

بیخودی توقع ات را از ما بالانبر !

ما اینجا کار های مهم تر از تو داریم آقا جان ....کتاب های رمان...فیلم های

طنز ...پارک ...سینما ...

آقا نیا و همه برنامه ریزی هایمان را به هم نریز .....

آقا همان جا بمان ما هم قول می دهیم هر سال برای تو همایش انتظار بگیریم ،

بعد از هر نماز و هنگام هر نیاز برای تعجیل در فرجت دعا می کنیم ،

و یه وبلاگ طراحی می کنیم که توش از ظهور تو مقاله و عکس و فیلم کپی می کنیم

اصلا قول می دیم هر شب جمعه

پیامکی برای دوستان بفرستیم که :شاید این جمعه بیاید شاید ،

آقا ما برای همه ی اگر های زندگی مان جان می کـَنیم

جز اگری که حکایت از آمدن تو دارد

خلاصه گفته باشم آقا ما خیلی کار داریم ......

بیایم
این رمضان هر کاری که او میخواهد انجام دهیم
نه شاید این سخت باشه خوب لااقل بیایم
هرکاری که او نمیخواد انجام ندیم

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
دوست عزیز اگه میخواین چله نشینی روزه داشته باشین مشکلی نیست گرچه 30 روزش هم واجبه
اما چله نشینی اذکار هم خوبه هم خطرناک.خوب از آن جهت که میتونی به یاد خدا باشی بد از آن جهت که بعضی اذکار احتیاج به استاد و پیر دارد چون ممکن است به چیزی رسید که ظزفیتش رو نداشت و این از همه چیز خطرناکتره چون ممکنه به گمراهی و کفر طرف هم بینجامد.ضمن اینکه اگر ما تسلیم در برابر خدا باشیم این ائمه هستند که سراغ ما می آیند و احتیاجی به کار دیگری به صرف دیدن آنها نیست.اگه بحثی بود خواهشا برای منحرف نشدن موضوع جای دیگه ادامه بدین:gol:

اقا جواد باز هم که مثل تاپیکهای دیگه زود قضاوت کردی! :D

اولا از کجا میدونی من استاد یا به قول شما پیری مطمئن ندارم؟!:surprised:
مگر اینکه علم غیب داشته باشید!:D

دوما من به ذکر هائی که شما به ان معتقدید معتقد نیستم!

طبق آموزه استاد یا به قول شما پیرم من دو نوع ذکر دارم!

1- قران که در داخل قران بارها امده که قران کریم بالاترین و بهترین ذکر است و ذکر یکی از نامهای قران است

2- یاد خدا و درک حضور خداوند متعال در لحظه لحظه زندگی ذکر دل است که طبق احادیث و روایات قابل مقایسه با ذکرهائی که عده ای لقلقه زبان دارند نیست

تا وقتی من این دو ذکر را دارم نیازی به تکرار طوطی واری کلمات عربی که به قول شما مشکل ساز هستند ندارم!

در ضمن قبول دارم که گفتن بعضی اسماء و صفات الهی باعث ایجاد مشکل میشود.
ولی دو ذکر فوق نه تنها مشکلی ندارند بلکه هر کس از انها غافل شود دچار مشکل خواهد شد.

در مورد ائمه هم انها دائم بالای سر ما هستند
انها سراغ ما نمیایند!
بلکه از هنگام تولد بالای سر ما هستند
این شما هستید که فکر میکنید سراغ ما می ایند!
انها وجود فیزیکی ندارند که اینجا انجا بروند عالم محضر انهاست
همان طور که به فرموده امام خمینی عالم محضر خداست.

من قصد ادامه بحث رو نداشتم
شما بحث رو پیش کشیدین و مجبور شدم برای شفافیت جواب بدم
از سایر کاربران و استارتر عزیز هم بابت پیامهای بازرگانی وسط برنامه عذر خواهی میکنم.

اگر بحثی باشد بقیه بحث را میتوانید در تاپیک دیگری ادامه بدهید!

یا حق

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
آقا نیا .......
ما اینجا برای شما تره هم خورد نمی کنیم .
کجا میخواهی بیایی ؟ گفته باشم ها ما اینجا برای شما وقت نداریم ....
اگر میخواهی بیایی بیا ولی هر دقیقه نگو فلان کار را بکن و فلان کار را نکن
آقا ما میخواهیم هر کاری خودمان خواستیم انجام دهیم ....نه هر کار که شما گفتی

شما فقط در همان آسمان ها بمان که هر وقت گرفتار شدیم
صلوات نذر چشم و ابرویت کنیم
و تو برایمان مشکلات مان را حل کن!
بگذار اینطور بگویم اینجا ما حاضر نیستیم از کوچکترین هوس مان بگذریم
حتی اگر شما هر شب خون بباری
بیخودی توقع ات را از ما بالانبر !
ما اینجا کار های مهم تر از تو داریم آقا جان ....کتاب های رمان...فیلم های
طنز ...پارک ...سینما ...
آقا نیا و همه برنامه ریزی هایمان را به هم نریز .....
آقا همان جا بمان ما هم قول می دهیم هر سال برای تو همایش انتظار بگیریم ،
بعد از هر نماز و هنگام هر نیاز برای تعجیل در فرجت دعا می کنیم ،
و یه وبلاگ طراحی می کنیم که توش از ظهور تو مقاله و عکس و فیلم کپی می کنیم
اصلا قول می دیم هر شب جمعه
پیامکی برای دوستان بفرستیم که :شاید این جمعه بیاید شاید ،
آقا ما برای همه ی اگر های زندگی مان جان می کـَنیم
جز اگری که حکایت از آمدن تو دارد
خلاصه گفته باشم آقا ما خیلی کار داریم ......

بیایم
این رمضان هر کاری که او میخواهد انجام دهیم
نه شاید این سخت باشه خوب لااقل بیایم
هرکاری که او نمیخواد انجام ندیم

گاهی اوقات از رفتار ادمهائی مثل شما تعجب میکنم البته بیش از اندازه تعجب میکنم ولی حیف چشمم از حدقه در نمیاد!:surprised::eek:

یادتونه توی تاپیک دیگه بهتون پیشنهاد خوندن اون کتاب رو دادم ولی شما چسبیدین به چند کتاب رمان و داستان و گذراندن وقت روی کتابهائی که ارزش خواندن نداشت؟

در حالی که با کتابی که من بهتون پیشنهاد دادم میتونستین اقائی که ازش حرف میزنین رو باهاش حرف بزنین!

البته شایدم اینجا رو با دفترچه خاطرات خودتون اشتباه گرفتین! نمیدونم!

گاهی اوقات خدا دروی رو به روی بنده اش باز میکنه ولی بنده با پشت دستش یه جوری به در باز شده خدا میزنه که در دیگه باز نشه!

متاسفانه امروزه ادعای ارتباط با اقا و گفتن از ایشان کفر شده و اگر کسی ارتباط داشته باشه
بهش میگند کافر و ملحد! و گرنه میگفتم ایشون نظرشون چی هست و چی گفته و....

بگذریم....

یه کم روی رفتار و تفکراتت و احساساتت تجدید نظر کن!
با شعر گفتن انسان به جائی نمیرسه!
با تلاش و گوش به زنگ بودن برای ندای الهی که بر قلب نازل میشه انسان به حقیقت الهی میرسه!

همان ندائی که به زنبور عسل وحی میکنه

به من و تو هم وحی میکنه!
ولی ما باپشت دست یه جوری میزنیم که دیگه به ما اس ام اس اقا یا خداوند نرسه!

بیچاره فرشته ای که با کلی ذوق و شوق پیام رو از عرش بهه زمین میاره تا به ما بده! :cry:

توی تاپیکهای دیگه اشاره کردم
توی پیام خصوصی اشاره کردم
ولی مثل اینکه دوزاریت کجه!
یا اینکه خیلی غرور گرفته توان شنیدن ذره کوچکی به نام این بنده حقیر را نداری!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
گاهی اوقات از رفتار ادمهائی مثل شما تعجب میکنم البته بیش از اندازه تعجب میکنم ولی حیف چشمم از حدقه در نمیاد!:surprised::eek:
یادتونه توی تاپیک دیگه بهتون پیشنهاد خوندن اون کتاب رو دادم ولی شما چسبیدین به چند کتاب رمان و داستان و گذراندن وقت روی کتابهائی که ارزش خواندن نداشت؟
در حالی که با کتابی که من بهتون پیشنهاد دادم میتونستین اقائی که ازش حرف میزنین رو باهاش حرف بزنین!
البته شایدم اینجا رو با دفترچه خاطرات خودتون اشتباه گرفتین! نمیدونم!
گاهی اوقات خدا دروی رو به روی بنده اش باز میکنه ولی بنده با پشت دستش یه جوری به در باز شده خدا میزنه که در دیگه باز نشه!
متاسفانه امروزه ادعای ارتباط با اقا و گفتن از ایشان کفر شده و اگر کسی ارتباط داشته باشه
بهش میگند کافر و ملحد! و گرنه میگفتم ایشون نظرشون چی هست و چی گفته و....
بگذریم....
یه کم روی رفتار و تفکراتت و احساساتت تجدید نظر کن!
با شعر گفتن انسان به جائی نمیرسه!
با تلاش و گوش به زنگ بودن برای ندای الهی که بر قلب نازل میشه انسان به حقیقت الهی میرسه!
همان ندائی که به زنبور عسل وحی میکنه
به من و تو هم وحی میکنه!
ولی ما باپشت دست یه جوری میزنیم که دیگه به ما اس ام اس اقا یا خداوند نرسه!
بیچاره فرشته ای که با کلی ذوق و شوق پیام رو از عرش بهه زمین میاره تا به ما بده! :cry:
توی تاپیکهای دیگه اشاره کردم
توی پیام خصوصی اشاره کردم
ولی مثل اینکه دوزاریت کجه!
یا اینکه خیلی غرور گرفته توان شنیدن ذره کوچکی به نام این بنده حقیر را نداری!
دوست عزیز مجبور به منحرف کردن بحث نیستید
شما با امام زمان خودتان باشید و این تاپیک رو ول کنین به حال خودش
خواهشا جواب تو این تاپیک ندین گرچه خواهید داد!

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
دوست عزیز مجبور به منحرف کردن بحث نیستید
شما با امام زمان خودتان باشید و این تاپیک رو ول کنین به حال خودش
خواهشا جواب تو این تاپیک ندین گرچه خواهید داد!

شما هم مجبور نیستی حرف بزنی میتونین سکوت کنین!
یا اینکه شیطان انقدر نفوذ کرده که نمیتونین جلوی سکوت را بگیرین؟
شما ظاهرا در همه تاپیکها حرف برای گفتن و سرک کشیدن دارین!

اگر نمیخواین توی این تاپیک باشم برای همیشه تا اخر ماه رمضان از این تاپیک خدا حافظی میکنم این شما و این برنامه دینی مذهبی شما!

من با خدای خودم در خلوت خودم بهتر میتوانم راز و نیاز کنم تا در حضور افرادی مثل شما که نه به خودتان و نه به صاحب ان عکسی که روی اواتارتان گذاشته اید رحم نمیکنید!
و حتی روح ان مرحوم را نیز در ان دنیا با رفتار خام و ناپخته خودتان معذب میکنید!

یا حق

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام على علیه السلام فرمود:

روزه قلب بهتر از روزه زبان است و روزه زبان بهتر از روزه شکم است.

غرر الحکم، ج 1، ص 417، ح 80

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام صادق علیه السلام فرمود:

آنگاه که روزه مى‏گیرى باید چشم و گوش و مو و پوست تو هم روزه‏دار باشند.«یعنى از گناهان پرهیز کند.»

الکافى ج 4 ص 87، ح 1

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
اثرات منفى غيبت در روزه

امام رضا عليه السلام فرمود: «اجتنبوا الغيبة غيبة المؤمن، و احذرو النميمة، فانهما يفطران الصائم و لا غيبة الفاجر و شارب الخمر و اللاعب بالشطرنج و القمار»

از غيبت مؤمن اجتناب كنيد، و از نمامى بپرهيزيد، براستى كه غيبت و نمامى روزه صائم را باطل مى‏نمايد، (و اثرات و ثواب روزه را زايل مى‏گرداند)، ولى از فاجر و شارب الخمر و شطرنج‏باز و قمار باز غيبتى نيست، (يعنى آنان از خود هتك حرمت نموده‏اند،و آبرو از خويش برده‏اند).

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
كيفيت روزه دارى از صحف ادريس عليه السلام

درصحف ادريس (عليه السلام) است: «اذا دخلتم فى الصيام فطهروا نفوسكم من كل دنس و نجس و صوموا لله بقلوب خالصة صافية منزهة عن الافكار السيئة و الهواجس المنكرة فان الله سيحبس القلوب اللطخة و النيات المدخولة و مع صيام افواهكم من الماكل، فلتصم جوارحكم من الماثم فان الله لا يرضى منكم ان تصوموا من المطاعم فقط لكن من المناكير كلها و الفواحش باسرها» (4) حضرت ادريس پيامبر (عليه السلام) در صحف خويش فرمود: هرگاه وارد ماه صيام شديد، پس خويشتن را از هر پليدى و ناپاكى پاك سازيد، (درون خود را براى پذيرش عبادت ويژه خداوند پاكسازى نمائيد) و روزه بگيريد براى خداوند با قلبى خالص و نورانى و پاك از فكرهاى بد، و صداهاى نامفهوم و بى معنى و زشت، زيرا خداوند حبس مى‏نمايد دلهاى ناپاك و نيتهاى غير خالص شما را و دهنهاى شما نبايد فقط با امساك از خوردنيها صائم و روزه‏دار باشد. بلكه بايد جوارح شما از گناهان نيز روزه باشد (يعنى اعضاء شما هم بايد از معصيت‏خدا امساك نمايد) و همانا خداوند راضى نمى‏گردد و خشنود نمى‏شود از شما به اينكه فقط از خوردنيها پرهيز كنيد، بلكه از كل منكرات و زشتيها بايد پرهيز نمائيد تا آنجا كه تغيير حالت پيدا كنيد.

venus4164

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تبارك و تعالى:​

يا ايها الذين آمنوا كتب عليكم الصيام كما كتب على الذين من قبلكم لعلكم تتقون.​

خداوند تبارك و تعالى مي ‏فرمايد:​

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد روزه بر شما نوشته (واجب) شد، چنانكه بر آنان كه پيش از شما بوده‏اند واجب شده بود باشد كه پرهيزگار شويد.​

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه‌ها است؛ روزهایش بهترین روزها، شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است.

وظایف روزه داران از دیدگاه رسول مهربانی ها (ص) :
صدقه بر فقیران، احترام به سالخوردگان، ترحم به کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی به یتیمان و نیز عبادت و سجده های طولانی، نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و فضیلت اطعام

** دوستان گلم کم کم ماه شعبان ماه تولد موعود آل پیامبر رو به پایانه به ماهی نزدیک میشیم که بهترین ماه هاست ، ماه خوبی هاست ، ماه نزول قرآن است
همگی به میهمانی خداوند دعوتیم آیا آماده ایم؟
نشه باز مثل ماه رمضون های هر سال بگیم کاش قدرشو میدونستم
برای همین چند روز قبل این تاپیکو زدم که وقتی رسیدیم به روز اول ماه رمضون از تک تک روزهاش استفاده کنیم **

منتظر همتون تو تاپیک هستم کمی با خدا عشق بازی کنیم

:gol:بسم الله بچه مسلمونا :gol:

مناسبتهي ماه رمضان

[FONT=times new roman, times, serif]روز [/FONT][FONT=times new roman, times, serif]اول[/FONT][FONT=times new roman, times, serif] ماه مسجد النبى(ص) دچار آتش سوزى شد [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]روز اول ماه رمضان بنا به نقل «سمهودى مورخ عامه‏» در سال 654 هجرى، مسجد النبى (صلى الله عليه و آله) و حجرات مقدسه آن دچار آتش سوزى شد، و به قدرى شعله‏هاى آتش دامنه دار شد، كه سقف و ديوارها را فرا گرفته و فرو ريخت اين زمان مصادف با حكومت معتصم عباسى بود، وى دستور داد، بنيان مسجد را دوباره به پاى داشتند. (1)[/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]ولايتعهدى امام رضا(ع) در [/FONT][FONT=times new roman, times, serif]اول[/FONT][FONT=times new roman, times, serif] ماه رمضان [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]ايضا از وقايع روز اول ماه رمضان «بنا به نقل شيخ مفيد در مسار الشيعه‏» روز بيعت‏به ولايتعهدى حضرت رضا عليه السلام است، و اين عمل از طرف مامون عباسى فقط يك نقشه سياسى براى فرو نشاندن انقلابات داخلى مخصوصا جلوگيرى از خروج و قيام شيعيان ايران (كه در اوائل خلافت مامون گرداننده خلافت او بودند) انجام گرفت. و ديگر ترس قيام اولاد على (عليه السلام) از جمله عوامل ولايتعهدى حضرت رضا (عليه السلام) از طرف مؤمون به شمار مى‏آيد. (2) [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]غزوه تبوك يا فاضحه در روز [/FONT][FONT=times new roman, times, serif]سوم[/FONT][FONT=times new roman, times, serif] ماه رمضان [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]غزوه تبوك يا فاضحه از جنگهاى حساس بين مسلمانان و روميان كه در سال نهم هجرى بر پا شد و به صلح انجاميد نيز در روز سوم ماه مبارك رمضان واقع گشت، و علت ايجاد اين جنگ چنين بود كه جاسوسان، به دربار امپراطوى روم (هراقليوس) (هرقل) گزارش دادند، كه پيامبر اسلام از دار دنيا رفت، امپراطور شوراى نظمي تشكيل داد، و تممي حاضران موقع را مناسب بسيج لشكر روم عليه حجاز ديدند و به سرپرستى مردى به نام يوحنا، يا (باغباد)، به سوى حجاز رهسپار، و در تبوك (محلى ميان حجاز و شام) با سپاه اسلام تلاقى كردند، و سپاه اسلام در تبوك كناره چشمه آبى تمركز يافتند، و اينكه چرا اين جنگ را فاضحه مى‏نامند بدان علت است كه منافقان از حضور در جنگ تخلف ورزيدند، و رسوا شدند، و اين جنگ را «ذوالعسره‏» نامند زيرا كه مسلمانان از نظر آذوقه و مركب و مهمات بسيار در عسرت و سختى بسر بردند. (3) [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]وفات حضرت ابوطالب(ع) در روز [/FONT][FONT=times new roman, times, serif]هفتم[/FONT][FONT=times new roman, times, serif] [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]روز هفتم ماه رمضان بنا به نقل شيخ مفيد قدس سره سال دهم بعثت‏حضرت ابوطالب عم و يار با وفاى پيامبر (صلى الله عليه و آله) وفات يافت. [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]همان مرد بزرگوارى كه در تمام نشيب و فرازهاى دوران رسالت و قبل از رسالت‏برادر زاده عزيزش را يارى كرد و شر قريش را از او بازداشت و قلب نازنين پيامبر (صلى الله عليه و آله) را در تبليغات و رسالت الهى خوشحال و مسرور نمود، و با كلماتى نظير: «اذهب يابن اخى فقل ما احببت فوالله لا اسلمك لشى‏ء ابدا» اى پسر برادرم برو و هر چه دوست مى‏دارى بگو (با مشركين و قريش) به خدا سوگند تو را در هيچ پيش آمدى وا نمي ‏گذارم، (نوازش مي ‏نمود) و از او پشتيبانى مي ‏كرد. [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]كفه ايمان ابوطالب از كفه ايمان همه خلق سنگين تر است[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]آرى به اين بزرگوار تهمت‏بى ايمانى مى‏زنند، حضرت باقر (عليه السلام) فرمود: اگر ايمان ابى طالب را در يك كفه ترازو بگذارند و ايمان اين خلق را در كفه ديگر، ايمان او سنگين تر است. (4) آرى ابوطالب چهل و دو سال، در نهايت وفا و صميميت و فداكارى به كفالت و حمايت پيامبر (صلى الله عليه و آله) پرداخت، كه او مانند پدرى مهربان و همسرش فاطمه بنت اسد همچون مادرى او را خدمت و حفاظت و پرستارى نمودند. و مرگ ابوطالب پيامبر (صلى الله عليه و آله) را به شدت متاثر ساخت، چرا كه حضرت يگانه حمي و پناه گاه خود را بعد از خدا از دست داد، كه دشمن پس از او بر پيامبر (صلى الله عليه و آله) جرى و گستاخ گشتند. و مدفن آن حضرت در مكه قبرستان ابوطالب كه به نام آنجناب ناميده شده قرار گرفت، «تغمده الله ببحبوحات جنانه‏» (5) [/FONT][FONT=times new roman, times, serif]
[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]وفات حضرت خديجه [/FONT][FONT=times new roman, times, serif]دهم[/FONT][FONT=times new roman, times, serif] ماه رمضان سال دهم بعثت[/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]در ماه مبارك رمضان سال دهم بعثت‏خديجه بانوى فداكار و همسر بى نهايت مهربان حضرت رسول (صلى الله عليه و آله) در روز دهم به سن شصت و پنج‏سالگى از دنيا رفت، و پيامبر (صلى الله عليه و آله) او را با دست مبارك خويش در حجون مكه (قبرستان ابوطالب) به خاك سپرد، و حزن در گذشت او پيامبر (صلى الله عليه و اله) را بسيار محزون ساخت كه پيامبر (صلى الله عليه و آله) سال در گذشت‏حضرت خديجه را «عام الحزن‏» سال اندوه نام نهاده، بلى خديجه همسر بى‏همتاى پيامبر (صلى الله عليه و آله) بانوئى كه از ثروت او اسلام رونق يافت و پشت پيامبر (صلى الله عليه و آله) راست‏شد، بايد سال در گذشتش را «عام الحزن‏» نام نهاد و مصيب پيامبر (صلى الله عليه و اله) شدت گرفت، زيرا كه پيامبر (صلى الله عليه و اله) مادر شايسته دخترش زهراى مرضيه را از دست داده و يارى همچون خديجه را هرگز به دست نخواهد آورد. (6) [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]به خدا سوگند بهتر از خديجه را خدا به من عوض نداده [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]عايشه گفت پيامبر (صلى الله عليه و آله) از خانه بيرون نمى‏رفت مگر آنكه خديجه سلام الله عليها را ياد مى‏كرد، و بر او به خوبى و نيكى مدح و ثنا مى‏نمود، روزى از روزها غيرت مرا فرا گرفت، گفتم: او پيره زنى بيش نبود، و خدا بهتر از او به شما عوض داده است، پيامبر (صلى الله عليه و آله) غضبناك شد، به طورى كه موى جلوى سرش از غضب تكان مى‏خورد سپس فرمود: نه به خدا قسم بهتر از او را خدا به من عوض نداده، او به من ايمان آورد هنگمي كه مردم كافر بودند، و تصديق كرد مرا، هنگمي كه مردم مرا تكذيب مى‏كردند و در اموال خود با من مواسات كرد، وقتى مردم مرا محروم ساختند، و از او فرزندانى خدا روزى من كرد كه از زنان ديگر محروم فرمود، «يعنى خدا فاطمه را از او به من عنايت فرمود» (7) [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]دوازدهم[/FONT][FONT=times new roman, times, serif] رمضان حديث مواخاة و عقد برادرى در اسلام [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]در دوازدهم رمضان، پيامبر (صلى الله عليه و آله) بين اصحاب عقد برادرى خواند، و بين خود و على (عليه السلام) نيز برادرى قرار داد، و با اين عقد اخوت، برادرى و مساوات و برابرى را در اسلام بنيان گذاشت اهل جهان را يك عائله و افراد بشر را عضو يك خانواده شمرد، و براى هميشه نژاد پرستى و امتيازات مادى و قبيلگى و رنگ و پوست را از ساحت مقدس اسلام پاك نموده وا اسف از استعمار فرهنگى و سياسى دنياى استكبار كه مانع از اجراى اين اصل در روى زمين است. [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]«ان هذه امتكم امة واحدة و انا ربكم فاعبدون‏» (8) اين آئين شما آئين يگانه‏اى است «مشترك همه اديان من است‏» و من پروردگار شمايم، پس مرا بندگى كنيد». [/FONT]
[FONT=times new roman, times, serif]«قل يا ايها الناس انى رسول الله اليكم جميعا» (9) بگو: اى مردم من فرستاده خدا به سوى همه شما هستم، ولى اين بينات و براهين ساطعات براى يهود و نصارى آن روز همچنين براى صهيونيست و امپرياليست اين زمان خوش آيند نبوده و نيست، چون آنان با اين مساواتها و برابريها نمى‏توانند تفوق و برترى خود را بر جهان مستضعفين محكم سازند و جلو استحمارشان از خلق، گرفته مى‏شود!!. [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]ولادت امام مجتبى سبط اكبر(ع) در روز[/FONT][FONT=times new roman, times, serif] پانزدهم [/FONT]

[FONT=times new roman, times, serif]پانزدهم ماه رمضان (بنا به نقل شيخ مفيد و شيخ بهائى در توضيح المقاصد) روز ولادت موفور السعادت حضرت سبط اكبر، امام حسن مجتبى (عليه السلام) است، و اين در سال سوم هجرت واقع شده است، وقتى مژده ولادت اين نور پاك را به پيامبر(صلى الله عليه و آله) دادند، امواج سرور و شادمانى دل مبارك حضرت را فرا گرفت و مشتاقانه و با شتاب به خانه دخترش و محبوبه‏اش سيده زنان عالم رفت، فرمود: «يا اسماء هاتينى ابنى‏»، پسرم را به من بده اسماء نو[/FONT]

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم از همتون که مارو در پیش بردن تاپیک کمک میکنین
اجرتون با خدا

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دوستان عزیز که همراه تاپیک هستند تشکر می کنم و امیدوارم که همه با معرفت کافی به استقبال ماه عزیز خدا برویم.

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای مومنان ! روزه بر شما مقرر شده است ؛ همچنان که بر پیشینیان شما مقرر شده بود ، شاید که پرهیزگار شوید . تحف العقول ص 236

روزه سپری است در برابر آتش پیامبر اکرم (ص)

برای هر چیزی زکاتی است وزکات بدن ها روزه داری است . پیامبر اکرم (ص)

روزه بگیرید تا تندرست باشید . پیامبر اکرم (ص)

روزه دل ، اندیشیدن به گناهان ، برتر است از روزه شکم ؛ یعنی غذا خوردن امام علی (ع)

ro0zhin

عضو جدید
کاربر ممتاز
:gol:مناجات ماه رمضان :gol:

خداوندا! بر محمد و خاندان محمد درود فرست ، و در این ماه روزی من گردان برترین چیزی که آن را نصیب بندگان شایسته ات می کنی ، و به من عطا کن در آن برترین چیزی را که عطا می کنی به اولیای مقربت از رحمت آمرزش و مهربانی و اجابت دعا و عفو و مغفرت همیشگی و سلامتی کامل و تندرستی دنیا و آخرت و آزادی از آتش دوزخ و رسیدن به بهشت و خیر دنیا و آخرت .

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام صادق علیه السلام فرمود:

آنگاه که روزه مى‏گیرى باید چشم و گوش و مو و پوست تو هم روزه‏دار باشند.«یعنى از گناهان پرهیز کند.»

الکافى ج 4 ص 87، ح

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
خطبه پيامبر(ص) در روز آخر شعبان

سلمان فارسى رحمه الله فرمود: «خطبنا رسول الله صلى الله عليه و آله فى آخر يوم من شعبان، فقال يا ايها الناس قد اظلكم شهر عظيم مبارك، شهر فيه ليلة خير من الف شهر، جعل الله صيامه فريضة و قيام ليله تطوعا، من تقرب فيه بنافلة من الخير كان كمن ادى فريضة فيما سواه، و هو شهر الصبر، و الصبر ثوابه، الجنه، و شهر المواسات و شهر يزاد فى رزق المؤمن، و شهر اوله رحمة،و اوسطه مغفرة، و آخره عتق من النار، و هو للمؤمن غنم و للمنافق غرم‏» (1)

ماه رمضان براى مؤمن سود و براى منافق خسران است

حضرت سلمان فرمود: در روز آخر شعبان پيامبر(صلى الله عليه و آله) براى ما خطبه‏اى در فضيلت ماه رمضان قرائت فرمود: و در خطاب خويش به ما فرمود: اى مردم براستى سايه افكنده بر سر شما ماه بزرگ مباركى، ماهى كه در او شبى است كه از هزار ماه بهتر است، كه خداوند روزه‏اش را فرض و واجب نموده، و به پا داشتن عبادات شبش را به طور استحباب مقرر فرموده است، كسى كه تقرب بجويد به خداوند،به انجام نافله خيرى، مثل آن است كه در غير ماه رمضان فريضه‏اى انجام داده باشد، و اين ماه ماه صبر است، و صبر هم اجر و ثوابش بهشت است.

و ماه روزه، ماه مواسات و برابرى است، و ماهى است، كه رزق مؤمن در او زياد مى‏گردد، و ماهى است كه اولش رحمت و وسطش مغفرت و آمرزش، و آخرش آزادى از آتش جهنم است، و اين ماه براى مؤمن بهره و منفعت است، و براى منافق خسارت و ضرر.

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
امام صادق (ع) :

خداوند در ماه مبارک رمضان می آمرزد مگر سه طایفه را :

1.کسی که به چیز مست کننده روزه اش را بشکند
2. شخصی که شطرنج بازی می کند

3. کسی که از مومنی کینه به دل می گیرد و با او دشمنی ورزد.

منبع: خصال الدوق صفحه 73

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
دعای روزه دار ردّ نمی شود . پیامبر اکرم (ص)

خداوند در هر شب ماه رمضان می گوید :« به عزت وجلالم سوگند ، به فرشتگان فرمان داده ام درهای آسمان را بر روی بندگان دعا کننده من بگشاید ». پیامبر اکرم (ص)

ماه رمضان ماه استغفار ، ماه روزه وماه دعا است . پیامبر اکرم (ص)

ماه خدا به سوی شما روی آورده است ... جان شما در گرو اعمال شما است ؛ پس آن را با استغفار آزاد کنید . پیامبر اکرم (ص)

دعای شما در این ماه به اجابت می رسد . پیامبر اکرم (ص)

بر شما باد در ماه رمضان به بسیاری استغفار ودعا . امام علی (ع)

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز از اینکه تاپیک روهمراهی می کنید ممنونیم.

در پناه خدا شاد و آرام باشید