صندلی داغ شاغلین برق

وضعیت
موضوع بسته شده است.

eskan

عضو جدید
دوست عزیز از چه منبعی می توانم اطلاعات کافی و مناسب در رابطه با قطعات شبکه توزیع و کاربرد آنها بدست بیارم؟کتابی می شناسید؟

سلام
تمام چیزهایی که برای دانستن و مصاحبه ی شرکت توزیع نیاز دارید در این مقاله موجوده.
دانلود کنید،لذت ببیرید.
امیدوارم دفعه بعد خبر قبولی شما رو اینجا ببینم.
فدا

دانلود

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام به همه دوستان
این بار جناب entezar89 مهمون برنامه هستند

مهندس برق گرایش قدرت فارغ التحصیل 85 سابقه تدریس به مدت 8 سال
مسئول تعمیرات دستگاهها و پروژه در یک شرکت تولیدی
فعال در ضمینه plc وکنترل و ملزومات تابعه.

لطفا سوالات خودتون طبق روال گذاشته مطرح کنید

3tare_87

عضو جدید
سلام جناب :gol:
entezar89

سوال اول.چرا با تحصیلات در گرایش قدرت،در زمینه PLC مشغول به کار شدید؟

2.بازار کار رشته ی کنترل رو چجور میبینید؟
3.برای اشتغال و استخدام اولویتی مبنی بر جنسیت وجود داره؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام جناب :gol:
entezar89

سوال اول.چرا با تحصیلات در گرایش قدرت،در زمینه PLC مشغول به کار شدید؟

2.بازار کار رشته ی کنترل رو چجور میبینید؟
3.برای اشتغال و استخدام اولویتی مبنی بر جنسیت وجود داره؟

1- علاقه اي كه به كنترل و اتوماسيون داشتم و همچنين تشويق دوستاني كه در اين ضمينه فعال بودند و اقتضاي شغلم. به هر حال زندگي بايد بچرخد.اگر رشته خودم كنترل بود بهتر پيشرفت ميكردم.ولي وقتي كه ما كنكور ميداديم اين رشته همه گير نبود.
2- بازار كار رشته كنترل روز به روز گسترده تر ميشود. ولي هميشه بايد به روز باشي چرا كه اين صنعت با سرعت در حال تغيير وتحول و پيشرفت است.
3-در رشته كنترل ضمينه اشتغال براي هر دو جنس وجود دارد .شركتهاي وارد كننده قطعات كنترل وابزار دقيق جهت مهندسي فروش وخدمات پس از فروش در داخل شركتها بيشتر از خانمها استفاده ميكنند.در سايز ضمينه ها هم تفاوت زيادي در اشتغال دوجنس نميبينم.مگر در پروژه هاي سفري يا خارج شهري

3tare_87

عضو جدید
خیــــــلی ممنون از پاسخ های کامل تون :gol:
4.ازمن به عنوان دانشجوی رشته ی کنترل موقع استخدام چه انتظاراتی دارن؟:)
5.مدرکی به جز مدرک لیسانسی که از دانشگاه میگیریم لازمه؟
5.این دوره هایی که در آموزشگاه ها تدریس میشه لازمه ؟:( یا در حد معمول دانشگاه پروژه انجام داده باشی کافیه؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیــــــلی ممنون از پاسخ های کامل تون :gol:
4.ازمن به عنوان دانشجوی رشته ی کنترل موقع استخدام چه انتظاراتی دارن؟:)
5.مدرکی به جز مدرک لیسانسی که از دانشگاه میگیریم لازمه؟
5.این دوره هایی که در آموزشگاه ها تدریس میشه لازمه ؟:( یا در حد معمول دانشگاه پروژه انجام داده باشی کافیه؟

واقعیت اینه که در دانشگاههای ما اکثر اساتید و حتی خود امکانات دانشگاهها در رشته های برق و مخصوصا کنترل همیشه از بازار و صنعت کیلومترها عقب هستند.البته بستگی به دانشگاه و فرد استاد دارد.یک دانشجوی رشته برق در هر گرایشی ومخصوصا کنترل باید ارتباط تنگاتنگی با صنعت داشته باشد تا بیرون از محیط دانشگاه حرفی برای گفتن داشته باشد.این مساله برای خود استاد ودانشگاه هم لازم است.در مورد آموزشگاهها اگر این آموزشهای کوتاه مدت همراه با کارآموزی ویا حین کار باشد نتیجه بهتری میدهد.برای استخدام بدون سابقه شناخت برخی قطعات واشنایی با نحوه کنترل کنترلرها برای شروع کافی است .ولی ا کثر شرکتها برای دادن حقوق خوب به دنبال کارکرده ها وآگاهها میگردند. در رشته کنترل وبازارکارش کسی که مدتی در محیط کاری نباشد کم کم تبدیل به مبتدی میشود

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام
حضور خودمو اعلام میکنم ولی چون رشتم کنترل نیست سوالی ندارم :redface:

ممنون از لطفتون که به سوالها جواب میدین

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خشته نباشید
1) می خواستم ببینم شما از چه plc هایی بیشتر استفاده می کنید
2) در قسمت تعمیرات عیب یابی سیستم ها به چه طریقی هست

با تشکر از لطف شما

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خشته نباشید
1) می خواستم ببینم شما از چه plc هایی بیشتر استفاده می کنید
2) در قسمت تعمیرات عیب یابی سیستم ها به چه طریقی هست

با تشکر از لطف شما
من به دليل ارزان قيمت بودن بيشتر از plc هاي دلتا يا تينگت و lg استفاده كردم. همچنين logo و s7 زيمنس سري 200 و 300 استفاده كردم
شناساي وروديها وخروجيها تست وروديها پاسخ ورودي ها و همچنين خروجيها از نظر الكتريكي. از نظر نرم افزاري كمتر به مشكل بر خورديم.مگر اين كه برنامه از اول مورد دار باشد ونياز به اصلاح داشته باشد.
در عيبيابي تمامي مدارات الكتريكي و كنترلي بايد دياگرام سيمكشي و كامنتهاي برنامه در دسترس باشد

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
ممنون

یک سوال در زمینه کاری شما بحث تعیین استاندارد ها برای قطعات برای چه رشته ای منظورم قدرت الکترونیک یا یک مخابراتی بهتره وتخصص داشته باشیم

nima1111

عضو جدید
سلام
من دانشجوي برق كنترل هستم
براي استخدام چه ازمونهايي از شما گرفتند و ايا زبان براي استخدام مهم هست؟
و در دانشگاه كدام دروس براي كار اينده مهمتر هستند(يعني در كار بدردتون ميخوره):)

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظورم وسایلی است که شرکت ها تولید میکنند ویک ناظر کیفی یا مهندس کنترل می خوان که استاندارد بودن قطعات را تعیین کند

اکثر استانداردهای که باید در قطعات رعایت شود در استاندارهای ملی آورده شده و تایین کنندگان شرایط استاندارد در موسسسه استاندارد هم این استانداردها را از استانداردهای مادر وبین المللی مثل IEC و VDE و IEEE وISO استخراج میکنند .مهندسین شرکتها کافیست ایتمهای این استاندارد ها را با محصول مطابقت دهند.در ضمن تاییدیه اصلی به عهده آزمایشگاههای همکار استاندارد میباشد .در مورد این که کدام رشته برای تایین استاندارد بهتر است باید به عرض برسانم که در ایران استانداردی تاریف نمیشود که تخصص خاصی بخواهد فقط در حد ترجمه وتوضیح استانداردهای مادر و بین المللی است ولی برای مطابقت هر رشته ای بنا به موضوعیت کاری کارایی خود را دارد.

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوي برق كنترل هستم
براي استخدام چه ازمونهايي از شما گرفتند و ايا زبان براي استخدام مهم هست؟
و در دانشگاه كدام دروس براي كار اينده مهمتر هستند(يعني در كار بدردتون ميخوره):)

دوست من رشته من کنترل نبود و از لیست دروس آن اطلاعی ندارم.در مورد زبان مهمترین واولین آیتم استخدامی در این رشته زبان است ودر حین کار هم اگر زبان بلد نباشی عین من با مشکلات زیادی روبرو میشوی.زبان بسیار بسیار مهمه.آشنایی با PLC و مانیتورینگ.برق صنعتی تا حدودی شناخت قطعات صنعتی وکنترلی .زبان .آشنای مختصر با سایر روشهای کنترل صنعتی مثل SCADA و PCB ,و غیره توصیه من تحقیق در صنعت میباشد.

abdolrahim

عضو جدید
برنامه نویسی شما در چه حدی است؟ میشه چند تا از برنامه هایی که نوشتین رو بگین چیا هستن و در چه سطحی هستن ؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برنامه نویسی شما در چه حدی است؟ میشه چند تا از برنامه هایی که نوشتین رو بگین چیا هستن و در چه سطحی هستن ؟
اولین برنامه من برای یک دستگاه تزریق پلاستیک بود که یک دستگاه بزرگ3 کیلوی ایرانی بود که تابلوی برق قدیمیشو جمع کردیم و یک plc دلتا ویک صفحه مانیتورینگ استفاده کردیم.
بیشتر برنامه های من برای ماشینهای کوچک و بیشتر ابزارالات آزمایشگاهی بهینه سازی دستگاههای قدیمی بود وکمتر به خطوط تولید بزرگ پرداختیم.فعالیت من بیشتر در ضمینه همکاری با ماشین سازان و همچنین کارهای تعمیراتی و تغییرات روی ماشینالات شرکت خودمان است.

hamidyk

عضو جدید
سلام
من دانشجوی ترم 5 دولتی زنجان هستم.
گرایش ما آخر این ترم مشخص میشه.
می خواستم ازتون بپرسم که قدرت بازار کار بهتری داره یا مخابرات ؟
خیلی ممنون

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوی ترم 5 دولتی زنجان هستم.
گرایش ما آخر این ترم مشخص میشه.
می خواستم ازتون بپرسم که قدرت بازار کار بهتری داره یا مخابرات ؟
خیلی ممنون
والا دوست عزیز من که رشتم قدرت بود به طرف کنترل تا حدی کشیده شدم. تا چی چیش بیاد .ولی کلا اگر بخواهیم قدرت ومخابرات رادر ایران با هم از نظر بازار کار مقایسه کنیم.کفه قدرت کمی سنگینتر است .و مخابرات هنوز به طور کامل نتوانسته در ایران جایگاه واقعی خود را بیابد.در حالی که یکی از بهترین گرایشهای برق در دنیاست.

marde_tanha

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوست عزيز entezar89.من هم قدرت خوانده ام.ابتدا تشكر از زحمتي كه بابت پاسخ دادن به اين سوالات مي كشيد.چند سوال:
براي شناخت بيشتر عملي و كاربردي ابزار دقيق چه منابع و كتابهاي عملي وجود دارد؟ خودتان از چه منابعي استفاده كرده ايد؟

marde_tanha

عضو جدید
چگونه و با چه تجهيزاني صحت عملكرد PLC و ورودي و خرجي هاي آنها را بررسي مي كنيد(مثلا تست جرياني ترمينال ها با مولتي متر)؟

marde_tanha

عضو جدید
تا چه حد اگر به اشكال نرم افزاري برخورد كنيد برنامه نويسي انجام مي دهيد؟در چه حدي؟در چند خط؟

marde_tanha

عضو جدید
مي توانيد مثالهاي عملي و فني از كاربردهاي PLC در يك نيروگاه گازي بزنيد(نه مثالهايي روتين كه همه بلد هستيم)

marde_tanha

عضو جدید
لطفا يك توضيح كلي در رابطه يا شيوه هاي مانيتورينگ و HMI بدهيد.از چه تجهيزات و ادواتي براي مانيتورينگ استفاده مي شود؟

marde_tanha

عضو جدید
براي اطلاعات بيشتر در رابطه با طريقه مانيتورينگ كردن فرآيندها و عملكردهاي صنعتي، مي توانيد منابعي معرفي نماييد.براي اين كار چه تجهيزات و ادواتي نياز است؟چه برنامه اي براي مشاهده شماتيك و مانيتورينگ فرآيندها در اتاق كنترل وجود دارد؟چگونه مي توان در اين زمينه آموزشهايي دريافت كرد؟از چه منابعي؟

marde_tanha

عضو جدید
با توجه به اينكه من دوره هاي PLC را در كنار كارم گذرانده ام و به ابزار دقيق و كنترل علاقه دارم چگونه مي توانم از اين مهارت به عنوان شغل دوم استفاده عملياتي كنم؟
به نظر شما چه كارهاي ابزار دقيقي را مي توان به عنوان شغل دوم در نظر گرفت كه درآمد خوبي داشته باشد؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت دوست عزيز entezar89.من هم قدرت خوانده ام.ابتدا تشكر از زحمتي كه بابت پاسخ دادن به اين سوالات مي كشيد.چند سوال:
براي شناخت بيشتر عملي و كاربردي ابزار دقيق چه منابع و كتابهاي عملي وجود دارد؟ خودتان از چه منابعي استفاده كرده ايد؟

منابع من بیشتر کاتالوگها و یوزر های خود تولید کنندگان و وارد کنندگان تجهیزات میباشد زیرا بر حسب مورد و در صورت نیاز به استفاده از ابزاری خاص اطلاعات مورد نیاز توسط سازنده ارائه میگردد همچنین راهنمایی های لازمه توسط وارد کننده تجهیزات در ایران به صورت مستقیم انجام میشود و برای کار های کم حجمی که ما تا به حال داشتیم نیازی به مطالعه منابع کلیتر نیست. با توجه به رشته تحصیلی خودم به غیر از کتب و یوزر های شرکتهای وارد کننده مانند قسم ولتاژ ودیگران منبع دیگری به طور خاص نمیتوانم معرفی کنم.

• Like
واکنش ها: sh85

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چگونه و با چه تجهيزاني صحت عملكرد PLC و ورودي و خرجي هاي آنها را بررسي مي كنيد(مثلا تست جرياني ترمينال ها با مولتي متر)؟
تمام plc ها این قابلیت را دارا میباشند که ورودی های حاضرر ( یک شده) دیجیتالی را استفاده از led های کوچک ویا درون مانیتورینگ خود ( مانند لوگو) نمایش دهند .ورودی وخروجی های آنااوگ نیز میتواند در ون مانبتورینگ موجودیت ومقدار خود را اعلام کند .در صورت وجود مشکل سخت افزاری میتوان در بعضی موارد توسط ولتمتر وجود ورودی وخروجی را از ابتدای مسیر تا plc چک نمود. برای آنالوگها مقدار را بهتر است با وسیله اندازه گیری عقربه ای و یا کالیبراتور آن سنسور چک نمود .در مورد ترموکوپل ها وpt100 ها نیز بهتر است از کالیبراتور خاص خودشان وترموستات کالیبراتور استفاده کرد.

• Like
واکنش ها: sh85
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا