شناخت شیرآلات صنعتی 1

mohamad_alibary

عضو جدید
سلام ببخشید که من دخالت میکنم اولا توضیح بدین که منظورتون از شیر هیدرولیک چیست و آیا این شیر وجود خارجی داره که کشتاورش ثابته یا اینا فرضیات اولیه هستش

والا با اطلاعات ناقصی من دارم و بهم دادن گفتن که موتور رو برای گشتاور ثابت به فرض 40 نیوتون متر طراحی کن. و این طور به نظرم اومد که این شیر ها گشتاور ثابت اند. حالا در عمل ممکنه دارای گشتاور نباشند ولی تا همین حدش برای طراحی من کافیه که قدرت موتور برای چرخوندن این شیر باید 40 نیوتون متر باشه.

والا با اطلاعات ناقصی من دارم و بهم دادن گفتن که موتور رو برای گشتاور ثابت به فرض 40 نیوتون متر طراحی کن. و این طور به نظرم اومد که این شیر ها گشتاور ثابت اند. حالا در عمل ممکنه دارای گشتاور نباشند ولی تا همین حدش برای طراحی من کافیه که قدرت موتور برای چرخوندن این شیر باید 40 نیوتون متر باشه.

حالا شیر هیدرولیک چیه؟ من که تابحال چنین چیزی ندیده ام اگه ممکنه یه کم بیشتر راجع به شیر هیدرولیک هم توضیح بدین

mohamad_alibary

عضو جدید
حالا شیر هیدرولیک چیه؟ من که تابحال چنین چیزی ندیده ام اگه ممکنه یه کم بیشتر راجع به شیر هیدرولیک هم توضیح بدین

شیر هیدرولیک منظور شیریه که یه مایع ازش عبور کنه شاید من اشتباه اسمشو گفتم
منظورم شیریه که ازش یه ماده سیال جریان کنه مثل آب یا یه نفت یا هرچی
به عنوان مثال همین شیر های butterfly
مهندس هم انگار نیستن شانس من :(

سلام مجدد
حتما سرشون شلوغه که نتونستن یه سری به سایت بزنن
من خودم در مورد اکچویترهای گاز روی روغن سررشته دارم و تابحال روی شیرهای موتوردار زوم نکرده ام
به سایت روتورک یه سری بزن آدرسش هم اینجاست
http://www.rotork.com/en/product/index/electricactuators
تو این صفحه میتونی بحثهای راجع به سایزینگ هم ببینی
به فایل ضمیمه هم نگاهی بنداز ببین چی میشه
مشاهده پیوست ML11346A635.pdfمشاهده پیوست 531330_rotork_prodcat.pdf

آخرین ویرایش:

mohamad_alibary

عضو جدید
سلام مجدد
حتما سرشون شلوغه که نتونستن یه سری به سایت بزنن
من خودم در مورد اکچویترهای گاز روی روغن سررشته دارم و تابحال روی شیرهای موتوردار زوم نکرده ام
به سایت روتورک یه سری بزن آدرسش هم اینجاست
http://www.rotork.com/en/product/index/electricactuators
تو این صفحه میتونی بحثهای راجع به سایزینگ هم ببینی
به فایل ضمیمه هم نگاهی بنداز ببین چی میشه
مشاهده پیوست 231912مشاهده پیوست 231915

مرسی لطف کردید ولی من ازنین کاتالوگا دیده بودم
ایرادی که دارن اینه که در مورد نوع موتور بکار رفته و نسبت گیر بکس اطلاعاتی ندارند.
چیزی که مد نظرم بود یه جزوه فارسی یا یه پاورپوینت فارسی بود
و این که بدونم تو بازار ایران چه نسبت گیربکسی زیادتره
بازم ممنونم

farzad.valve

عضو جدید
سلام به همه دوستان
به خصوص مهندس عزیزیان که وقتی من نیستم جور من رو میکشن
مهندس عزیزیان ، اون قضیه عملگر کار به کجا رسید نتیجه گرفتید ازش؟

farzad.valve

عضو جدید

عزیزم من عذر میخوام یه چند وقت نبودم
نزدیک عید هستش یه کم کارا فشرده شده
شیری که شما میخوای روش کار کنی من الان یه نمونه یزگش رو ساختم ولی ممکن هست صورت مساله ها اندکی با هم تفاوت بکنن
شما در حقیت میخوای یه محرک هیدرولیک یا Hydraulic Actuator بسازی نه شیر هیدرولیک
وقتی این محرک کوپل میشه به یه شیر مثلا Globe به مجموعه میگن شیر هیدرولیک
فقط امید وارم محرکی که میخوای بسازی Servo نباشه چون خیلی سخته ولی اگه ساختی خودم دنیا کار دارم بهت بدم
درکل محرکهای هیدرولیک بسیار اطلاعات کمی درموردشون هست من 3 ساله که دارم روشون کار میکنم تازه داره تموم میشه
البته نمیترسونم چون من تکیه به این حرف ژاپنی ها دارم که میگن "اگه یه چیزی رو کسی می سازه ماهم می تونیم بسازیم"

سلام به همه دوستان
به خصوص مهندس عزیزیان که وقتی من نیستم جور من رو میکشن
مهندس عزیزیان ، اون قضیه عملگر کار به کجا رسید نتیجه گرفتید ازش؟

با سلام خدمت استاد عزیز
ما داریم درس پس میدیم و اگه در محضر استاد جسارتی میشه به بزرگی خودتان ببخشید
متاسفانه بزرگتر کردن مخازن گاز روی روغن جواب نداد (به نظرم اگه داخل مخازن گاز روی روغن یه صفحه جداکننده بود شاید جواب می داد) اما حالا که گاز مستقیما روی روغن فشار میاره بزرگتر کردن مخزن هیچ کمکی نکرد
فعلا زوم کردیم روی بزرگتر کردن سطح مقطع پیستون و سیلندر که در این مورد هم یه تصمیماتی گرفتیم که مثلا سطح مقطع سیلندر و پیستون را 1.2 برابر کنیم تا نیرو و در نتیجه گشتاور اکچویتر را بالا ببریم
داریم وری انتخاب مواد و نحوه آببندی آن کار می کنیم
راستی اکچیوتر مذکور دارای کارکرد Rack & Pinion یا همان ساختار شانه ای هستش (ما اول فکر می کردیم که دارای ساختار یوک هست)
حالا سوالی که داشتم این بود که آیا ساختار فوق مشابه ساختارهای یوک گشتاور تولیدی اش به صورت کاسه ای است (یعنی در ابتدا و انتهای حرکت گشتاورش بیشتر از وسط حرکت هست یا نه؟

شیری که شما میخوای روش کار کنی من الان یه نمونه یزگش رو ساختم ولی ممکن هست صورت مساله ها اندکی با هم تفاوت بکنن
فقط امید وارم محرکی که میخوای بسازی Servo نباشه چون خیلی سخته ولی اگه ساختی خودم دنیا کار دارم بهت بدم
درکل محرکهای هیدرولیک بسیار اطلاعات کمی درموردشون هست من 3 ساله که دارم روشون کار میکنم تازه داره تموم میشه
البته نمیترسونم چون من تکیه به این حرف ژاپنی ها دارم که میگن "اگه یه چیزی رو کسی می سازه ماهم می تونیم بسازیم"

متاسفانه من فکر می کنم که آقا محمد هنوز تو توصیف مساله مونده اند. برداشت من از سخنان ایشان اینه که اونا می خوان یه اکچویتر برقی بسازن (یعنی موتورایز ولو) که به کمک یه چرخ دنده بتونه شیر را باز و بست بکنه منتها تو انتخاب نسبت گیربکس مونده اند

mohamad_alibary

عضو جدید

سلام مهندس
والا راستیتش پروژه من ساخت نیست شبیه سازیه ولی گفتن طوری طراحی کن که بعدا اگه خواستن بتونن بسازن. ساختش به عهده من نیست. من فقط باید یک موتور که به احتمال زیاد BLDC هست طراحی کنم و بعدش تو matlab با استفاده از بلوک این موتور یه کنترل کننده مناسب براش طراحی کنم
موتوری که باید طراحی کنم باید سرو باشه
ولی مشکل اینجاست که گشتاور 40 نیوتون متر (که شایدم بیشتر مد نظرشون باشه) عدد بزرگیه و برای عملی شدن و رحت شدن طراحی یه نسبت گیربکس می تونم انتخاب کنم که موتور رو با توجه به این نسبت با گشتاور کمتر و سرعت بالاتری طراحی کنم
ولی بحث دیگه اینه که نسبت این گیربکس هم نباید دلبخواه انتخاب کنم. باید این نسبت تو بازار باشه که اگه یه موقع خواستن بسازن بتونن گیر بیارن ازش
تو این وسط گیر اصلی من الان همین نسبت گیربکس هست

farzad.valve

عضو جدید
با سلام خدمت استاد عزیز
ما داریم درس پس میدیم و اگه در محضر استاد جسارتی میشه به بزرگی خودتان ببخشید
متاسفانه بزرگتر کردن مخازن گاز روی روغن جواب نداد (به نظرم اگه داخل مخازن گاز روی روغن یه صفحه جداکننده بود شاید جواب می داد) اما حالا که گاز مستقیما روی روغن فشار میاره بزرگتر کردن مخزن هیچ کمکی نکرد
فعلا زوم کردیم روی بزرگتر کردن سطح مقطع پیستون و سیلندر که در این مورد هم یه تصمیماتی گرفتیم که مثلا سطح مقطع سیلندر و پیستون را 1.2 برابر کنیم تا نیرو و در نتیجه گشتاور اکچویتر را بالا ببریم
داریم وری انتخاب مواد و نحوه آببندی آن کار می کنیم
راستی اکچیوتر مذکور دارای کارکرد Rack & Pinion یا همان ساختار شانه ای هستش (ما اول فکر می کردیم که دارای ساختار یوک هست)
حالا سوالی که داشتم این بود که آیا ساختار فوق مشابه ساختارهای یوک گشتاور تولیدی اش به صورت کاسه ای است (یعنی در ابتدا و انتهای حرکت گشتاورش بیشتر از وسط حرکت هست یا نه؟
سلام مهندس
محرکهای راک اند پینیون گشتاورشون خطی هست و مثل اسکاچ یوک نیست که متغیر باشه

farzad.valve

عضو جدید
سلام مهندس
والا راستیتش پروژه من ساخت نیست شبیه سازیه ولی گفتن طوری طراحی کن که بعدا اگه خواستن بتونن بسازن. ساختش به عهده من نیست. من فقط باید یک موتور که به احتمال زیاد BLDC هست طراحی کنم و بعدش تو matlab با استفاده از بلوک این موتور یه کنترل کننده مناسب براش طراحی کنم
موتوری که باید طراحی کنم باید سرو باشه
ولی مشکل اینجاست که گشتاور 40 نیوتون متر (که شایدم بیشتر مد نظرشون باشه) عدد بزرگیه و برای عملی شدن و رحت شدن طراحی یه نسبت گیربکس می تونم انتخاب کنم که موتور رو با توجه به این نسبت با گشتاور کمتر و سرعت بالاتری طراحی کنم
ولی بحث دیگه اینه که نسبت این گیربکس هم نباید دلبخواه انتخاب کنم. باید این نسبت تو بازار باشه که اگه یه موقع خواستن بسازن بتونن گیر بیارن ازش
تو این وسط گیر اصلی من الان همین نسبت گیربکس هست

دوست عزیز شما تقریبا هر نسبت دوری بخوای هست
کاتالوگ یکی از سازنده های گیربوکس رو دانلود کن و مبنای محاسباتت رو بزار روی اون

mohamad_alibary

عضو جدید
دوست عزیز شما تقریبا هر نسبت دوری بخوای هست
کاتالوگ یکی از سازنده های گیربوکس رو دانلود کن و مبنای محاسباتت رو بزار روی اون

مهندس بحث همین جاست من سازنده های قوی و معروف تو ایرانو نمی شناسم که مبنا قرارش بدم
اگه اسم و آدرس اینترنتیشونو برام بذارین کارمو ساده می کنید
البته هنوز شروع به کار نکردم بخاطر اونه که کمی گیجم
تا حالا هم کاتالوگ گیربکس ندیدم حقیقتش

سلام مهندس
محرکهای راک اند پینیون گشتاورشون خطی هست و مثل اسکاچ یوک نیست که متغیر باشه

سلام بر استاد عزیز
با کمال خوشحالی به اطلاع می رساند با 1.5 برابر کردن قطر پیستون تونستیم به گشتاورهای بزرگی دست پیدا کنیم به طوری که با فشار پاور حدود 400 توانستیم ولو را در وضعیتی باز کنیم که حدود 800 پوند اختلاف فشار در طرفین آَن وجود داشت در حالیکه قبلا با فشار پاور 550 می توانستیم اختلاف فشاری حدود 400 را باز کنیم و اگر فشار پاور از این حد کمتر می شد اکچویتر قادر به باز کردن شیر نبود

alimohammadazizi

عضو جدید
مهندس سلام از مطالب خوبت متشکرم.میشه بگین واسه مسیرهای فشاربالا (40بار) از چه نوع ولو هایی استفاده میشه.اگه ممکنه چند تا شرکت معروف هم معرفی کن. با تشکر

farzad.valve

عضو جدید
مهندس بحث همین جاست من سازنده های قوی و معروف تو ایرانو نمی شناسم که مبنا قرارش بدم
اگه اسم و آدرس اینترنتیشونو برام بذارین کارمو ساده می کنید
البته هنوز شروع به کار نکردم بخاطر اونه که کمی گیجم
تا حالا هم کاتالوگ گیربکس ندیدم حقیقتش

پارس پایدار انرژی
ایران گیربکس
سهند گیربکس

farzad.valve

عضو جدید
سلام بر استاد عزیز
با کمال خوشحالی به اطلاع می رساند با 1.5 برابر کردن قطر پیستون تونستیم به گشتاورهای بزرگی دست پیدا کنیم به طوری که با فشار پاور حدود 400 توانستیم ولو را در وضعیتی باز کنیم که حدود 800 پوند اختلاف فشار در طرفین آَن وجود داشت در حالیکه قبلا با فشار پاور 550 می توانستیم اختلاف فشاری حدود 400 را باز کنیم و اگر فشار پاور از این حد کمتر می شد اکچویتر قادر به باز کردن شیر نبود

به به ، آقا دم شما گرم
مکانیزم Scotch-Yoke بزرگتر استفاده کردید درواقع درسته ؟

farzad.valve

عضو جدید
مهندس سلام از مطالب خوبت متشکرم.میشه بگین واسه مسیرهای فشاربالا (40بار) از چه نوع ولو هایی استفاده میشه.اگه ممکنه چند تا شرکت معروف هم معرفی کن. با تشکر

سلام بر شما
40 بار فشار خیلی بالایی نیست
دما و نوع سیالتون و وظیفه شیر رو بفرمایید تا عرض کنم

alimohammadazizi

عضو جدید
استاد فرزاد تشکر میکنم از توجه تان .سیال اسلاری(دوغاب) و دما250 درجه سانتیگراد میباشد. ودر یه موقعیت دیگه هم دمای 100 درجه وفشار 130 بار داریم و خدمت شما عرض کنم که خوردگی بسار بالا و اغلب ولو ها passing دار میشوند.

farzad.valve

عضو جدید
استاد فرزاد تشکر میکنم از توجه تان .سیال اسلاری(دوغاب) و دما250 درجه سانتیگراد میباشد. ودر یه موقعیت دیگه هم دمای 100 درجه وفشار 130 بار داریم و خدمت شما عرض کنم که خوردگی بسار بالا و اغلب ولو ها passing دار میشوند.

سلام
من درمورد ترکیبات اسلاری که میفرمایی اطلاعی ندارم و از نوع و میزان خوردگیش...

پدرام66

عضو جدید
سلام بر مهندسان عزیز.
توی کارم به نامه ای درباره needle valve برخورد کردم که نوشته بود: ((بر طبق استاندارد nace mr 01-75 و api 6a-psl3 باشد)).
تا اونجایی که می دونم api 6A مربوط به تجهیزات سرچاهی و فشار بالا هستش.
ولوی که از این دو استاندارد فوق تبعیت کنه باید دارای چه شرایط ساخت، تست و متریالی باشه؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

farzad.valve

عضو جدید
سلام بر مهندسان عزیز.
توی کارم به نامه ای درباره needle valve برخورد کردم که نوشته بود: ((بر طبق استاندارد nace mr 01-75 و api 6a-psl3 باشد)).
تا اونجایی که می دونم api 6A مربوط به تجهیزات سرچاهی و فشار بالا هستش.
ولوی که از این دو استاندارد فوق تبعیت کنه باید دارای چه شرایط ساخت، تست و متریالی باشه؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

سلام
شرایطش همینه که گفته شده
فقط سایز ، کلاس فشاری و جنس بدنه باید مشخص باشه تا بتونید بخریدیش

پدرام66

عضو جدید
ممنون مهندس عزیز.
درخواست کارفرما اینه که ((ولوها باید بر طبق استاندارد nace mr 01-75 و api 6a-psl3 باشد))، حالا من می خوام بدونم چطور میشه متوجه شد که ولوی که داریم طبق Api 6A هست یا نه؟
چه تست هایی لازمه که این موضوع مشخص بشه؟
از لحاظ متریالی چه تفاوت هایی با سایر ولوها دارن؟
چه شرایط ساختی باید رعایت بشه؟
در کل اگر سازنده ای بخواد مشخص کنه که ولوهاش طبق api 6a هستن، باید چه شرایطی رو رعایت کنه و چه تست هایی انجام بده؟
اگه ممکنه کمی دربارش توضیح بدید.
یک دنیا ممنون

آخرین ویرایش:

پدرام66

عضو جدید
سلام
شرایطش همینه که گفته شده
فقط سایز ، کلاس فشاری و جنس بدنه باید مشخص باشه تا بتونید بخریدیش

ممنون مهندس عزیز.
درخواست کارفرما اینه که ((ولوها باید بر طبق استاندارد nace mr 01-75 و api 6a-psl3 باشد))، حالا من می خوام بدونم چطور میشه متوجه شد که ولوی که داریم طبق Api 6A هست یا نه؟
در کل اگر سازنده ای بخواد مشخص کنه که ولوهاش طبق api 6a هستن، باید چه شرایطی رو رعایت کنه و چه تست هایی انجام بده؟
یک دنیا ممنون

farzad.valve

عضو جدید
ممنون مهندس عزیز.
یک دنیا ممنون
API-6A درمورد تجهیزات سرچاهی است که تستهای بسیار متنوع و سخت گیرانه ای بر روی اونها باید انجام بشه
NACE MR 0175 هم درمورد شرایط کارکرد تجهیزات داخل سرویسهای ترش صحبت میکنه که اون هم بسیار گسترده و پیچیده است
برای همینه که من درموردشون خیلی توضیح نمیدم چون سرگیجه میاره :)
باز به نظر من طبق همین مشخصات بخرید راحت تر هستید تا بخواهید ازش سر در بیارید ، چون ممکنه هفته ها به طول بینجامه

سلام مهندس من تازه عضو شدم جالب بود اگر براتون مقدور هست در مورد شیر برقی وسولونوئید ولو مطلب بذارید باتشکر

پدرام66

عضو جدید
API-6A درمورد تجهیزات سرچاهی است که تستهای بسیار متنوع و سخت گیرانه ای بر روی اونها باید انجام بشه
NACE MR 0175 هم درمورد شرایط کارکرد تجهیزات داخل سرویسهای ترش صحبت میکنه که اون هم بسیار گسترده و پیچیده است
برای همینه که من درموردشون خیلی توضیح نمیدم چون سرگیجه میاره :)
باز به نظر من طبق همین مشخصات بخرید راحت تر هستید تا بخواهید ازش سر در بیارید ، چون ممکنه هفته ها به طول بینجامه

[FONT=&quot]ممنون مهندس.[/FONT]​
[FONT=&quot]یه نگاهی به استاندارد انداختم، جداً که سرگیجه آوره...[/FONT]​

farzad.valve

عضو جدید
ممنون مهندس.
یه نگاهی به استاندارد انداختم، جداً که سرگیجه آوره...

شیرها و تجهیزات سرچاهی بعلت حساسیت بالایی که دارند دارای استانداردهای مختلف و سخت گیرانه ای هستند
اگر کسی این تجهیزات رو خواست تهیه کنه ، بصورت خصوصی پیام بده
ارادتمند-خیرخواه