سوال و جواب حسابداری

Pari Saa

عضو جدید
درود بچه ها.
یه سوال فوق العاده ضروووووووووووووری دارم!
چرا توی ماده ی یک قانون محاسبات نوشته برآورد هزینه و پیش بینی درآمد؟ این پیش بینی و برآورد چه تفاوتی دارن؟!!

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان برای امادگی کنکور ارشد حسابداری کدام موسسه بهتره؟

mojga

عضو جدید
سلام میخوام کارشناسی ارشد حسابداری شرکت کنم شما میتوانید کمکم کنید لطفا

mojga

عضو جدید
سلام میخوام کارشناسی ارشد حسابداری شرکت کنم میشه کمک کنید چه کتابهایی بخونم کدوم موسسه شرکت کنم چه دروسی رو بیشتر بخونم برا دولتی حسابداری

mojga

عضو جدید
ی

ی

سلام میخوام ارشد حسابداری شرکت کنم شما میتونید کمکم کنید ؟

mojga

عضو جدید
سلام من میخوام کارشناسی ارشد حسابداری شرکت کنم میشه کمک کنید 7سال سابقه کار دارم ولی رشته ام مترجمی زبان بوده به حسابداری علاقه دارم چه کتابهایی بخونم

ع رشیدی

کاربر فعال
سلام دوستان.من دانشجوی مهندسی صنایع هستم.درسی دارم به اسم اصول حسابداری.ازتون میخوام که اگه جزوه خوبی از این درس دارید برام بذارید.
خیییییییلیییییی لازمش دارم. ممنون.

asgharakbary

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شما میتوانید مرا در ریاضی2 (ریاضیات وکاربرد آن در مدیریت )یاری کنید؟
با تشکر

Behradj

عضو جدید
سلام دوستان
در اصول حسابداری برای نوشتن ترازنامه، نحوه نوشتن وام پرداخت شده به همکار رو میشه بگید؟
و همچنین خودرویی که خریدیم اما در آینده تحویل می گیریم.
توی کدوم بخشها این دو قرار می گیرن؟

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ،واسه مالی مروری جامع بر حسابداری دکتر نوروش،ریاضیات و آمار هادی رنجبران،حسابرسی مروری جامع بر حسابرسی دکتر نوروش،صنعتی جلد1،2،3اسکندری و مروری جامع بر صنعتی دکتر نوروش ومجموعه تست اسکندری وزبان اقوامی.موفق باشید.

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام SayeOroshani عزیز من الان ارشد حسابداری میخونم چون ریاضیتون خوبه میتونید رو ریاضی وآمار وقت بیشتری بذارین اسم کتابای هم که خوبن وبیشتر اساتید توصیه میکنن :مروری جامع بر حسابداری دکتر نوروش،مروری جامع بر حیابرسی دکتر نوروش،صنعتی جلد 1،2،3اسکندری،مروری جامع بر صنعتی دکتر نوروش،ریاضی وآمار هادی رنجبران.اگه سوالی داشتید بپرسید خوشحال می شم کمکتون کنم.موفق باشید.

آخرین ویرایش:

zori

عضو جدید
درخواست تحقيق

درخواست تحقيق

تو رو خدا يكي به من كمك كنه من يه تحقيق درباره برسي ميزان تورم بر رفاه شهروندان جامعه ميخام
كمكم كنيد

amir0o

عضو جدید
راهنمایی در مورد سولات حسابداری

راهنمایی در مورد سولات حسابداری

با سلام
کسی از دوستان میتونه در مورد پاسخ این دو سوال بهم کمک کنه
1-منظور از سود تحقق یافته و نیافته
2-اگر در محاسبات سر قفلی عدد بدست آمده منفی باشد چگونه با آن برخورد میکنیم؟

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
کسی از دوستان میتونه در مورد پاسخ این دو سوال بهم کمک کنه
1-منظور از سود تحقق یافته و نیافته
2-اگر در محاسبات سر قفلی عدد بدست آمده منفی باشد چگونه با آن برخورد میکنیم؟

درآمد تحقق نیافته زمانی معنا پیدا میکنه که ما فروش اقساطی داشته باشیم

اما سرقفلی مثبت طبق استاندارد باید 20 ساله و به روش خط مستقیم مستهلک
و سرقفلی منفی بلادرنگ باید شناسایی و هزینه کنیم

amir0o

عضو جدید
درآمد تحقق نیافته زمانی معنا پیدا میکنه که ما فروش اقساطی داشته باشیم

اما سرقفلی مثبت طبق استاندارد باید 20 ساله و به روش خط مستقیم مستهلک
و سرقفلی منفی بلادرنگ باید شناسایی و هزینه کنیم
خیلی ممنونم
اگه میشه سایتی یا منبعی در مورد هر دو معرفی کنید خیلی عالی میشه میخوام اطلاعات بیشتر کسب کنم.

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم
اگه میشه سایتی یا منبعی در مورد هر دو معرفی کنید خیلی عالی میشه میخوام اطلاعات بیشتر کسب کنم.

بحث سرقفلی منفی در استاندارد شماره 19 حسابداری ( تا قبل از تجدید نظر ) ، در بندهای 51-56 به شرح زیر بیان شده بود :

سرقفلی‌ منفی‌ ناشی‌ از تحصیل‌

شناسایی‌ و اندازه‌گیری‌ :

51 . هر گونـه‌ مازاد سهم‌ واحد تجـاری‌ از خالص‌ ارزش‌ منصفانه‌ داراییها و بدهیهای‌ قابل‌ تشخیص‌ نسبت‌ به‌ بهای‌ تمام‌شده‌ تحصیل‌ در تاریخ‌ انجام‌ معامله‌ باید به‌ عنوان‌ سرقفلی‌ منفی‌ شناسایی‌ شود.

52 . وجود سرقفلی‌ منفی‌ ممكن‌ است‌ بیانگر انعكاس‌ بیش‌ از واقع‌ ارزش‌ منصفانه‌ داراییهای‌ قابل‌ تشخیص‌ و حذف‌ یا انعكاس‌ كمتر از واقع‌ بدهیها باشد. قبل‌ از شناسایی‌ سرقفلی‌ منفی‌ باید از نبود چنین‌ وضعیتی‌ اطمینان‌ حاصل‌ شود.

53 . بخشی‌ از سرقفلی‌ منفی‌ ممكن‌ است‌ مربوط‌ به‌ هزینه‌ها و زیانهای‌ مورد انتظار آتی‌ باشد كه‌ در طرح‌ تحصیل‌ مشخص‌ شده‌ و با اطمینان‌ كافی‌ قابل‌ اندازه‌گیری‌ است‌، اما معرف‌ بدهی‌ قابل‌ تشخیص‌ در تاریخ‌ تحصیل‌ نیست‌ (به‌ شرح‌ بند 25). این‌ بخش‌ از سرقفلی‌ منفی‌ باید همزمان‌ با شناسایی‌ هزینه‌هـا و زیانهای‌ آتی‌ در صورت‌ سود و زیـان‌ به‌ عنـوان‌ درآمد منعكس‌ شود . اگر این‌ زیـانها و هزینه‌ها در دوره‌ مـورد انتظـار شناسایی‌ نشـود با سـرقفلی‌ منفـی‌ ، طبق‌ بند 54 برخورد خواهد شد.

54 . آن‌ بخش‌ از سرقفلی‌ منفی‌ كه‌ به‌ هزینه‌ها و زیانهای‌ قابل‌ تشخیص‌ آتی‌ كه‌ در تاریخ‌ تحصیل‌ با اطمینان‌ كافی‌ قابل‌ اندازه‌گیری‌ است‌ مرتبط‌ نباشد باید به‌ شرح‌ زیر در صورت‌ سود و زیان‌ شناسایی‌ شود:

الف‌ . مبلغ‌ سرقفلی‌ منفی‌ تا سقف‌ ارزش‌ منصفانه‌ داراییهای‌ غیر پولی‌ قابل‌ تشخیص‌ تحصیل‌شده‌ باید برمبنایی‌ سیستماتیك‌ طی‌ مدتی‌ برابر میانگین‌ موزون‌ باقیمانده‌ عمر مفید داراییهای‌ قابل‌ تشخیص‌ استهلاك‌پذیر به‌ عنوان‌ درآمد شناسایی‌ شود، و

ب‌ . مازاد مبلغ‌ سرقفلی‌ منفی‌ نسبت‌ به‌ ارزش‌ منصفانه‌ داراییهای‌ غیر پولی‌ قابل‌ تشخیص‌ تحصیل‌شده‌، باید بلافاصله‌ به‌ عنوان‌ درآمد شناسایی‌ شود.

55 . در رابطه‌ با نحوه‌ حسابداری‌ سرقفلی‌ منفی‌، برخی‌ اعتقاد دارند كه‌ شناسایی‌ ارزش‌ منفی‌ برای‌ سرقفلی‌ غیرقابل‌ تصور است‌. زیرا چنانچه‌ ارزش‌ مجموعه‌ واحد تحصیل‌شده‌ كمتر از مبلغ‌ قابل‌ بازیافت‌ از طریق‌ فروش‌ تك‌ تك‌ داراییها و تسویه‌ بدهیهای‌ آن‌ باشد، مطمئناً مالكان‌ قبلی‌ آن‌ بجای‌ فروش‌ مجموعه‌ واحد تجاری‌، اجزای‌ آن‌ را به‌ طور جداگانه‌ به‌ فروش‌ می‌رساندند. براساس‌ این‌ نگرش‌، ادعا می‌شود كه‌ ارزش‌ منصفانه‌ داراییهای‌ قابل‌ تشخیص‌ كمتر از ارزشی‌ است‌ كه‌ ادعا می‌شود و بنابراین‌ حذف‌ مبلغ‌ منفی‌ مزبور از طریق‌ تخصیص‌ متناسب‌ و كسر آن‌ از ارزش‌ منصفانه‌ تعیین‌شده‌ برای‌ داراییهای‌ قابل‌ تشخیص‌، مناسب‌ است‌. طبق‌ ادعای‌ این‌ گروه‌، دیدگاه‌ مزبور با نظام‌ بهای‌ تمام‌شده‌ تاریخی‌ سازگار است‌. از سوی‌ دیگر، گروهی‌ معتقدند سرقفلی‌ منفی‌ محصول‌ فرایند معامله‌ خریدی‌ است‌ كه‌ در نتیجه‌ عواملی‌ مانند اجبار فروشنده‌ به‌ فروش‌، مهارتهای‌ خریدار در هدایت‌ مذاكرات‌ مربوط‌ به‌ خرید واحد تجاری‌، وجود بازار ناقص‌ یا وجود نواقصی‌ در ساختار تجاری‌ واحد تحصیل‌شده‌ كه‌ قابل‌ انتساب‌ به‌ یك‌ یا مجموعه‌ای‌ از داراییهای‌ خاص‌ نیست‌ (از قبیل‌ وجود كاركنانی‌ با انگیزه‌ كم‌ یا وجود مشتریان‌ نامطلوب‌)، ایجاد می‌شود و این‌ استنباط‌ وجود دارد كه‌ همین‌ داراییها در صورت‌ قرار گرفتن‌ در یك‌ موقعیت‌ مناسبتر، منافع‌ اقتصادی‌ بیشتری‌ را ایجاد خواهد كرد. بنابراین‌ نتیجه‌گیری‌ می‌شود كه‌ سرقفلی‌ منفی‌ ماهیتاً نقطه‌ مقابل‌ سرقفلی‌ مثبت‌ می‌باشد و ارزش‌ داراییهای‌ قابل‌ تشخیص‌ را كه‌ معرف‌ ارزش‌ منصفانه‌ آنها در زمان‌ انجام‌ معامله‌ است‌ نباید از این‌ بابت‌ كاهش‌ داد. لذا انعكاس‌ جداگانه‌ سرقفلی‌ منفی‌، علاوه‌ بر حفظ‌ یكنواختی‌ در ارزش‌گذاری‌ داراییهای‌ قابل‌ تشخیص‌ واحد تحصیل‌شده‌ (كه‌ همگی‌ همواره‌ به‌ ارزش‌ منصفانه‌ در تاریخ‌ انجام‌ معامله‌ خرید منعكس‌ می‌شوند) محتوای‌ معامله‌ خرید را نیز به‌ صورت‌ مطلوب‌تری‌ منعكس‌ می‌كند. در این‌ استاندارد، نظریه‌ اخیر مورد پذیرش‌ قرار گرفته‌ است‌.

نحوه‌ ارائه‌ :

56 . سرقفلی‌ منفی‌ باید به‌ عنوان‌ یك‌ قلم‌ كاهنده‌ داراییهای‌ واحد تجاری‌ گزارشگر در همان‌ سرفصلی‌ از ترازنامه‌ كه‌ سرقفلی‌ منعكس‌ می‌گردد ، ارائه‌ شود .

-----

اما استاندارد حسابداری شماره 19 با عنوان ترکیبهای تجاری که در تیرماه 1385 (تجدید نظر شده 1384) توسط مجمع عمومی سازمان حسابرسی تصویب شده است، جایگزین استاندارد حسابداری شمـاره 19 قبلی شده است . در این استاندارد آمده است :

مازاد سهم واحد تحصیل‌کننده از خالص ارزش منصفانه داراییها و بدهیهای قابل تشخیص واحد تحصیل شده نسبت به بهای تمام شده، بین داراییهای غیرپولی قابل تشخیص به نسبت ارزش منصفانه آنها تسهیم می‌شود و به عنوان درآمد شناسایی نمی‌گردد. بدین ترتیب سرقفلی منفی و نحوه حسابداری آن در این استاندارد حذف شده است.

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بحث سرقفلی در حسابداری با سرقفلی که تو جامعه متداول متفاوته
و این بحث اگر ذهنیت قبلی نداشته باشید شاید یکم درک مشکل باشه .

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تو رو خدا يكي به من كمك كنه من يه تحقيق درباره برسي ميزان تورم بر رفاه شهروندان جامعه ميخام
كمكم كنيد

این موضوع باید تو تالار اقتصاد مطرح میکردید :gol:

noosheen1

عضو جدید
با سلام میخواستم بدونم کسی میدونه سال پیش چند نفر در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال 92 شرکت کردند وچند نفر مجاز به انتخاب رشته شده اند؟

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام میخواستم بدونم کسی میدونه سال پیش چند نفر در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال 92 شرکت کردند وچند نفر مجاز به انتخاب رشته شده اند؟

حدودا 22 هزار نفر

فک نکنم این که چند نفر مجاز میشن خیلی اهمیت داشته باشه
شما باید ببینید کدام شهر, دانشگاه و گرایشی میخواین قبول بشین ...!؟

noosheen1

عضو جدید
با سلام
نمیدونم سوالم رو جای درستی مطرح کردم یا نه اما میخوام بدونم کسی میدونه که یک موسسه مالی تحت چه شرایطی میتونه به بانک تبدیل بشه؟
ممنون

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز

کلی (روزانه-شبانه-مجازی-پیام نور -پردیس -غیرانتفاعی)فک کنم حدود 9000نفر مجاز شدن ولی از بین این 9000 نفر حدود 1500نفر قبول شدن.تقریبی گفتم،تا جایی که یادمه.

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقاله

مقاله

سلام به همه ی دوستان عزیز ، من یه مقاله از مجلات معتبر خارجی در مورد تئوری حسابداری برای کار ترجمه می خواستم کسی می تونه کمکم کنه ؟

مرسی....