سوالات و مشکلات خود را در زمینه ی تکنولوژی نساجی اینجا بپرسید.

ramin hajeb

متخصص ریسندگی الیاف کوتاه
با سلام من اطلاعاتی در رابطه با برطرف کردن پرز نخ در سیستم اپنند می خواستم و اینکه ایا بجز بهث بالا بردن تاب جهت استحکام بیشتر راهکار دیگری با صورت تجربی دوستان داشته اند ?

سلام.در مورد پرز نخ پیشنهادات زیادی تو همین قسمت به بحث گذاشته شده،و اگر بخواهید مجدداً صحبت بشه باید تمام تنظیمات رو بگید (مقوله پرز نخ بسیار گسترده است) تا دوستان نظراتشون رو بگن. اما در مورد استحکام باید بگم که استحکام با طول الیاف ، ظرافت الیاف ، دور روتور ، نوع روتور (از لحاظ قطر) ، نوع زاویه شیار روتور ، تاب ، سر نازل سرامیکی رابطه داره. (البته باید بگم که استحکام نخ با ثبات ریسندگی دو مقوله جدا است) اگر فقط اپن اند رو در نظر بگیریم شما با کاهش دور روتور در حد استاندارد ، استفاده از قطر روتور مناسب و متناسب با نمره نخ ، استفاده از روتور با زاویه شیار تنگتر ، استفاده از سر نازل سرامیکی متناسب با جنس و نمره و تاب ، افزایش تاب در حد اپتیمم و متناسب با طول الیاف ، افزایش دور زننده که باعث کاهش نقاط نازک میشه (که پارگی در این نقاط بوجود میاد).امیدوارم این مطلب برای یک مهندس برق کافی و مناسب باشد.یا حق

آخرین ویرایش:

ramin hajeb

كسي از دوستان ميتونه اطلاعات كاملي در مورد تحليل اسپكتوگرام اوستر (در آزمايش فتيله كارد ) ارائه كنه؟

دوست گرامی سلام.شما تو کدوم قسمتش سوال دارید؟تشخیص عیب - عیوب کششی یا عیوب مکانیکی-پیدا کردن قطعه معیوب با استفاده از طول موج عیب و قطرغلتک معیوب و کشش؟
ی برنامه درست کردم که اگه کارد شما c4 ریتر باشه میتونی ازش استفاده کنی.اگه سوالتون رو ریزتر کنی میتونم کمکتون کنم.یا حق

m3578

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
من رشتم نساجی نیست ولی یه تحقیقی دارم انجام میدم که به یه سری مطالبی برخوردم که اطلاعاتی راجع بهشون ندارم.
ممنون میشم اگه کسی بتونه راجع به موارد زیر منو راهنمایی کنه
تفاوت بین woven و knitted
تفاوت بین warp knitting and weft knitting
Pigment printing
Reactive printing
Jacquard printing
50s/1, 60s/1, 80s/1
S/2
knit garge

با تشکر از همه

ramin hajeb

با سلام به همه دوستان
من رشتم نساجی نیست ولی یه تحقیقی دارم انجام میدم که به یه سری مطالبی برخوردم که اطلاعاتی راجع بهشون ندارم.
ممنون میشم اگه کسی بتونه راجع به موارد زیر منو راهنمایی کنه
تفاوت بین woven و knitted
تفاوت بین warp knitting and weft knitting
Pigment printing
Reactive printing
Jacquard printing
50s/1, 60s/1, 80s/1
S/2
knit garge

با تشکر از همه
با سلام.
woven : اگر منسوجی با در هم رفتن رشته های نخ تار و پود بافته شود را woven گویند.
knitting : اگر منسوجی با اتصال حلقه و گره در کنار هم بافته شود را میگویند (بافندگی حلقوی)
warp knitting که همان بافندگی حلقوی تاری (راشل و کتن) میباشد. و weft knitting بافندگی حلقوی پودی (ماشینهای تخت بافی) است و تفاوت ایندو در چگونگی تشکیل حلقه و در کنار هم قرار گرفتن است.مثلاً پرده ها حلقوی تاری است.بلوزهای کاموائی حلقوی پودی هست.
سه مورد دیگر که در مورد چاپهای پیگمنت و راکتیو و ژاکارد هست رو دوستان شیمی نساج کاملتر میتونن پاسخ بدن.یا علی

ceaselife

عضو جدید
فرق مابین نانو الیاف گرافیت GNF و نانو الیاف کربن CNF و نانو لوله های کربنی CNT و vapor grown crabon fiber VGCF و گرافیت نانو پلیت graphite nano platelet چی هست؟خواهشا کامل و واضح جواب بدید خیلی ممنون می شم کسی منو راهنمایی کنه؟
1.graphite nano fiber
2.carbon nano fiber'
3.carbon nano tube
4.vapor grown carbon fiber
5.graphite nanoplatelet

خیلی واجبه و حیاتی واسم لطف کنید از دوستانی که در زمنیه مقاله ای هم اگر دارید قرار بدید

با سپاس از همگی:gol::gol::gol:

hana aslani

عضو جدید
ببخشید اینجا کسی درمورد تفاوت ماشینهای راشل و کتن با هم چیزی می دونه؟

doustani

عضو جدید
با درود فراوان
دوستان عزیز اطلاعاتی در مورد فیکسه نخ از نظر دما، زمان و تغییرات این دو نسبت به درصد مخلوط نخ میخواستم ممنون میشم کمکم کنید.

ramin hajeb

با درود فراوان
دوستان عزیز اطلاعاتی در مورد فیکسه نخ از نظر دما، زمان و تغییرات این دو نسبت به درصد مخلوط نخ میخواستم ممنون میشم کمکم کنید.

کوروش جان سلام.ما تو کارخونه قبلی (نساجی خوی)نخهای صددرصد پنبه ایی رو فیکسه میکردیم به دو دلیل :1-افزایش استحکام نخ و تثبیت تاب(کم کردن تاب زنده نخ)
2-افزایش وزن بوبین نخ (پنبه خریداری شده دارای 8 درصد رطوبت هست و در طول مسیر ریسندگی رطوبت کاهش پیدا میکنه به همین دلیل استاندارد این اجازه رو به شما میده که رطوبت نخ تولیدی رو تا 8درصد افزایش بدید.بیش از این مقدار مشکل شرعی هم پیدا میکنه.اگه نخ صددرصد پنبه مدنظرت هست بگو تا ریز اطلاعات رو بگم.ا(کاتالوگ و ماشین اتوکلاو نیز موجود است).
ارادت
ایام به کام

mahtab.000

عضو جدید
سلام
2 تا سوال دارم
1 . آیا ماده ای داریم که ضریب پواسون منفی داشته باشه
2 . جه موقع لیف فقط خاصیت الاستیک داره و پلاستیک نیست ؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام
2 تا سوال دارم
1 . آیا ماده ای داریم که ضریب پواسون منفی داشته باشه
2 . جه موقع لیف فقط خاصیت الاستیک داره و پلاستیک نیست ؟

لیف تا رسیدن به نقطه تسلیم در نمودار استرس - استرین کاملا بازگشت پذیر یا الاستیکه

در مورد سوال اول هم به این تاپیک یه نگاه بنداز
www.www.www.iran-eng.ir/archive/index.php/t-36815.html

mahtab.000

عضو جدید
ممنونم
منظ.رم این بود که در چه حالتی هست که همه ی نمودار لیف فقط الاستیک هست و هر 2 خاصیت رو با هم نداره.اینکه کجای نمودار الاستیک هست رو می دونم . یا چه لیفی هست که فقط الاستیک هست
ممنون به هر حال . مرسی

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
ممنونم
منظ.رم این بود که در چه حالتی هست که همه ی نمودار لیف فقط الاستیک هست و هر 2 خاصیت رو با هم نداره.اینکه کجای نمودار الاستیک هست رو می دونم . یا چه لیفی هست که فقط الاستیک هست
ممنون به هر حال . مرسی

خوب سوالتون دراای ابهام بود
به اون صورت هم سوال دیگه ای بود
در مورد منظورتون ، خوب مشخصه الیاف الاستومر مثل پلی اورتان ، لایکرا ، اسپاندکس و ...

mahtab.000

عضو جدید
ممنون
حالتی هست که برای هر لیفی که اتفاق بیفته باعث بشه فقط الاستیک باشه ؟
کسی که این سوال را از من پرسید گفت در 2 حالت هست که لیف فقط خاصیت الاستیک را داره

mahtab.000

عضو جدید
یه کمک دیگه هم می خواستم
کسی هست که در مورد مهاجرت الیاف و یا مهاجرت تقدمی الیاف چند تا مقاله خوب داشته باشه ؟
ممنون

ramin hajeb

یه کمک دیگه هم می خواستم
کسی هست که در مورد مهاجرت الیاف و یا مهاجرت تقدمی الیاف چند تا مقاله خوب داشته باشه ؟
ممنون

سلام.اگه منظورتون مهاجرت الیاف تو ناحیه کشش ماشین رینگ هست "کتاب اصول و تکنولوژی ماشین ریسندگی رینگ" مترجم دکتر صفر جوهری ی توضیحاتی داده.یا علی

8828049

عضو جدید
سلام دوستان
من اطلاعات فنی چندتا از کارخانه های مربوط به بخش شانه زنی در ریسندگی رو میخوام
واقعا ممنون

mehdi jamali

عضو جدید
salam dustan
mikhastam bedunam vase konkure arshade teknology nassaji kesi hast ke liste kamele durus ro dashte bashe?
va inke raftan be kelaso azmun lazeme
mamnun az komaketun:)?

mahtab.000

عضو جدید
سلام.اگه منظورتون مهاجرت الیاف تو ناحیه کشش ماشین رینگ هست "کتاب اصول و تکنولوژی ماشین ریسندگی رینگ" مترجم دکتر صفر جوهری ی توضیحاتی داده.یا علی

ممنون ولی من مقاله برای پروژه میخواستم . به طور کلی مهاجرت در الیاف در هر جایی که ممکنه اتفاق بیفته . به هرحال مرسی

M.ra

عضو جدید
سلام. دنبال ِ تغییرات ِ ایجاد شده روی دماغه فلایر می گردم. ولی تنها مطلبی که پیدا کردم از کارخونه ریتر بود ، که اصلاعاتی راجع به تغییر و تحول دماغه نداشت و همون مطلب کتاب ترجمه دکنر جوهری بود.
کسی راجع به این موضوع تحقیقی داره ؟

MRH96

عضو جدید
سلام
دوتا سوال دارم که ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
1) در مورد طرز کار موتور های ماشین راپیر اسمیت کسی اطلاعی داره یا اگه کاتالوگ tp/422 رو داشته باشید!
و اینکه نظری در مورد ی مکانیزم که بتونه جانشین مکانیرم دیفرانسیل پروژکتایل بشه؟
...
البته امیدوارم پاسخی داده بشه...
ممنون

scorpion555

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
میخواستم بدونم کارخانه ایران پوپلین رشت الآن کار میکنه یا نه؟
همچنین اینکه چه خطی کار میکنه و چه دستگاههایی داره.
ممنون.

eng_textile

عضو جدید
سلام بله
دوست خوبم اين كارخانه تا جايي كه من اطلاع دارم و استاديم پرسيدم ظاهرا داره كار ميكنه

sam.saadat

عضو جدید
سلام.
میخواستم بدونم کارخانه ایران پوپلین رشت الآن کار میکنه یا نه؟
همچنین اینکه چه خطی کار میکنه و چه دستگاههایی داره.
ممنون.

تا پارسال که کار میکرد. نمونه پارچه های چاپ خورده ملحفه ایش رو دیده ام. کیفیتش جز در موارد معدودی چندان مطلوب نبود.

mahtab.000

عضو جدید
سلام
من در مورد سیستم کامپکت اطلاعات می خوام . اینکه شکاف در سیستم کامپکت چه تاثیری روی نخ داره . اگه ممکنه فارسی باشه
کسی از شما دوستان یه مقاله نساجی داره که در اون پارامترهای آماری داشته باشه و با اونها نتیجه گیری کرده باشه ؟ اگه فارسی باشه و یا ترجه اش رو بذارید ممنون می شم

ramin hajeb

سلام
من در مورد سیستم کامپکت اطلاعات می خوام . اینکه شکاف در سیستم کامپکت چه تاثیری روی نخ داره . اگه ممکنه فارسی باشه
کسی از شما دوستان یه مقاله نساجی داره که در اون پارامترهای آماری داشته باشه و با اونها نتیجه گیری کرده باشه ؟ اگه فارسی باشه و یا ترجه اش رو بذارید ممنون می شم

سلام.نمودارها و جداول تو همین تالار گذتشته شده و جستجو کنید پیدا میکنید.(بخش تکنولوژی-مقایسه کیفی نخهای تولید شده در سیستمهای مختلف)
از طریق اون شکاف مکش انجام میشه و این مکش سبب کاهش مثلث ریسندگی-گرفتن الیاف خیلی کوتاه-قرار دادن الیاف کمی کوتاه در ساختمان نخ)و البته تاثیر گذار بر روی خیلی از فاکتورهای کیفی نخ.نخهای تولیدی با توجه به سیستم ماشین به نخهای کمپکت-الیت-com4 نامگذاری میشود.مطلب مثلث ریسندگی نیز بسیار گسترده میباشد.(هدف از سیستم کمپکت در واقع کاهش مثلث ریسندگی میباشد).نخهای کمپکت در مقایسه با نخهای معمولی رینگ از یکنواختی و همچنین استحکام بیشتری برخوردار هستند.

آخرین ویرایش:

8828049

عضو جدید
[h=2]درخواست فوری ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی[/h]سلام دوستان کسی معنی کلمه ی betoShell panel رو میدونه؟
تو یه مقاله راجع به بتون های تقویت شده با مواد نساجی اومده
ممنون

lady Engineer

عضو جدید
درخواست فوری ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی

سلام دوستان کسی معنی کلمه ی betoShell panel رو میدونه؟
تو یه مقاله راجع به بتون های تقویت شده با مواد نساجی اومده
ممنون

beto مخفف بتون هست و shell هم یعنی لایه panel هم یعنی پارچه.
betoshell میشه: لایه بتونی
یعنی پارچه یا قابی با پوشش بتونی!

اینم عکسش:
مشاهده پیوست 127211

آخرین ویرایش:

mehdi jamali

عضو جدید
سلام دوستان
یه سری اطلاعات راجع به تکنولوژی های جدید تشکیل دهنه از لحاظ الکتریکی ، مکانیکی یا الکترومکانیکی بودن و سرعت و بازده و مزایای هر کدوم می خوام
اگه کسی کمک کنه واقعا ممنون می شم

mahtab.000

عضو جدید
سلام.نمودارها و جداول تو همین تالار گذتشته شده و جستجو کنید پیدا میکنید.(بخش تکنولوژی-مقایسه کیفی نخهای تولید شده در سیستمهای مختلف)
از طریق اون شکاف مکش انجام میشه و این مکش سبب کاهش مثلث ریسندگی-گرفتن الیاف خیلی کوتاه-قرار دادن الیاف کمی کوتاه در ساختمان نخ)و البته تاثیر گذار بر روی خیلی از فاکتورهای کیفی نخ.نخهای تولیدی با توجه به سیستم ماشین به نخهای کمپکت-الیت-com4 نامگذاری میشود.مطلب مثلث ریسندگی نیز بسیار گسترده میباشد.(هدف از سیستم کمپکت در واقع کاهش مثلث ریسندگی میباشد).نخهای کمپکت در مقایسه با نخهای معمولی رینگ از یکنواختی و همچنین استحکام بیشتری برخوردار هستند.

ممنون . یه سوال دیگه هم دارم یه مقاله نساجی کی خوام که توش از نمونه گیری آماری استفاده شده باشه . نمودار آماری و از این جور چیزا . اگه ترجمه شده باشه هم که خیلی خوبه . برای درس آمار در نساجی می خوام . ممنون