سوالات و مباحث خود از درس های "مدار منطقی " و "معماری کامپیوتر " را اینجا مطرح کنید

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام

دوستان عزیزم،لطفاً تمام سؤالات مربوط به درس های "مدار منطقی" و " معماری کامپیوتر" را فقط در این تاپیک بپرسید :gol:

موفق باشید :gol:

آخرین ویرایش:

marzijo0n

عضو جدید
سوال درس مدار منطقی

سوال درس مدار منطقی

سلام این سوال درس مدار منطقی در قسمت مدارات ترتیبی و ترکیبی مطرح شده !

شمارنده ای طراحی کنید که رشته های عددی زیر را شمارش نماید ؟ (پیوست را مشاهده کنید)

واقعاً نمی فهمم اگه ممکنه راهنماییم کنین پیشاپیش خیلی خیلی ممنونم !(تا دوشنبه بیشتر وقت ندارم)

پیوست ها

• counter.JPG
    counter.JPG
    3.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام این سوال درس مدار منطقی در قسمت مدارات ترتیبی و ترکیبی مطرح شده !

شمارنده ای طراحی کنید که رشته های عددی زیر را شمارش نماید ؟ (پیوست را مشاهده کنید)

واقعاً نمی فهمم اگه ممکنه راهنماییم کنین پیشاپیش خیلی خیلی ممنونم !(تا دوشنبه بیشتر وقت ندارم)
ترتیبی میشه استفاده از فلیپ فلاپ
ترکیبی خیلی فرق داره که

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر میکنم سون سگمنت منظور باشه

از یه دیکدر با 4 تا ورودی و 7 خروجی استفاده کنید
بعد برای هر کدوم حالتها جدول کارنو تنظیم کنید و معادله مشخصه

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
اول این که بهتر بود سؤالتون رو تو تاپیک مشکلات درسی می پرسیدید!
ثانیاً هم در مورد سؤال! نیاز به جدول زیر دارید:
مشاهده پیوست 40860
ستون اول "حالت فعلی" ستون دوم "حالت بعد" و ستون سوم "وضعیت فلیپ فلاپ ها" ست. در ستون اول، همیشه حالات مختلف تولید اعداد رو به ترتیب می نویسید. چون در مسأله 7 عدد داریم پس 3 بیت لازمه. در ستون دوم حالتی که بعد از حالت فعلی رخ می ده می نویسید که به سؤال بستگی داره مثلا این جا چون بعد از صفر به یک می ریم جلوی 000 (به عنوان عدد 0) در ستون دوم از 001(به عنوان عدد 1) استفاده می کنیم و الی آخر که بعد از 7 (111) به 0 (000) می رسیم. حالا از روی جدول فلیپ فلاپ انتخاب شده (در این جا D) تعیین می کنی که اگر حالت فعلی x صفر باشه و حالت بعدیش یک، خروجی فلیپ فلاپ Dx چنده که از روی جدول یک خواهد بود. به همین ترتیب برای همه ی ستون ها فلیپ فلاپ مقادیر رو به دست میاریم. در پایان باید مدار ترکیبی حاصل از مینترم ها یا یک های هر فلیپ فلاپ رو بدست بیارید. با جدول کارنو. مثلاً در مورد Dx داریم:
3,4,5,6 = xy'+xz'+x'yz
یعنی این مدار رو باید به ورودی Dx وصل کنید و الی آخر!

arezoo68

عضو جدید

سلام دوستان من برای کارشناسی ناپیوسته می خونم.
کتاب مدار منطقی موریس مانو رو می خوندم به یه تابع جبری برخوردم که باید ساده می شد این تابع با استفاده از جدول کارنو ساده شده بود، می خوام بدونم بدون جدول چطوری ساده شده؟در واقع راه اثباتش، چون تو سوال مشابه همون بدون جدول ساده کرده. از دوستان خواهش می کنم اگه می دونن جواب بدن. اجرتون با خدا.
514cec81cb14.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hibye90

عضو جدید
کتاب مدار منطقی موریس مانو رو می خوندم به یه تابع جبری برخوردم که باید ساده می شد این تابع با استفاده از جدول کارنو ساده شده بود، می خوام بدونم بدون جدول چطوری ساده شده؟در واقع راه اثباتش، چون تو سوال مشابه همون بدون جدول ساده کرده. از دوستان خواهش می کنم اگه می دونن جواب بدن. اجرتون با خدا.

چقدر اینجا همه مهربونن، اخه چرا خجالتم می دید؟ این همه جواب؟ آخه من بیگناه چطوری این همه جواب رو بخونم؟؟

سلام ...

جای این سوال تو تاپیک کنکور و تحصیلات تکمیلی نیست که جواب بدن!!!!!!

اگه سوال را درست فهمیده باشم و اگه منظور از 'پریم همان بار_ باشه:

X'y+xy'+xy=x+y[FONT=&quot][/FONT]

X'y+xy'+xy= X'y+x(y'+y)= X'y+x(1)= X'y+x[FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]طبق توزیع پذیری:[/FONT]

X'y+x=(x'+x)(x+y)=(1)(x+y)=x+y

mohammadamingh1

عضو جدید

سلام

اینجوری هم حل میشه:

x’y + xy’ + xy = x’y + xy’ + xy + xy = (x’y + xy) + (xy’ + xy) = y(x’ + x) + x(y’ + y) = y(1) + x(1) = y + x

آخرین ویرایش توسط مدیر:

royaynatamam

عضو جدید
روشی غیر از جدول کارنو و جبر بول برای ساده سازی توابع

روشی غیر از جدول کارنو و جبر بول برای ساده سازی توابع

سلام
بنده یک تحقیق دارم درباره اینکه آیا روشی به غیر از جدول کارنو و جبر بول برای ساده سازی توابع داریم یا خیر اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم.

hibye90

عضو جدید
سوال از درس معماری

سوال از درس معماری

سلام..
این عبارت Z=((A*(B+C))/(K-V)+F)
را با دستور های صفر ادرسه اینجوری بنویسم درسته؟(منظور از TOS...TOP OF STACK)

PUSH B ;TOS<----B
PUSH C ;TOS<----C
ADD ;TOS<----B+C
PUSH A ;TOS<----A
MUL ;TOS<----A*(B+C)
PUSH K ;TOS<----K
PUSH V ;TOS<----V
SUB ;TOS<----K-V
DIV ;TOS<----(A*(B+C))/(K-V))
PUSH F ;TOS<----F
ADD ;TOS<---- (A*(B+C))/(K-V))+F
POP X ;M[X]<----TOS

yeghaneh90

عضو جدید
فلیپ فلاپ مدار منطقی؟

فلیپ فلاپ مدار منطقی؟

از دوستان خواهش میکنم که توضیحاتی درباره فلیپ فلاپ مدار منطقی اگه دارن بدین؟

آه باران

اخراجی موقت
سلام
بنده یک تحقیق دارم درباره اینکه آیا روشی به غیر از جدول کارنو و جبر بول برای ساده سازی توابع داریم یا خیر اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم.

الگوریتم Quine-McCluskey
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:ypRR9cZ8BwAJ:larc.ee.nthu.edu.tw/~cww/n/228/04.pdf+&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESgK-ZDWlEXIwI1wGr7OHiM0SArj-KrO7iS10LenlQ7gvtCbxUqSbpYjPVmHYzPzmLqDvCHmw7Qcd6TLcfpXcxxzRKa6Y5c10jDwOf8nFcy2AgETbPhYpUIYOluYedCil188glKC&sig=AHIEtbR-MFfKU7POFz9feSN1ZYSnj78zsg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

setare9

عضو جدید
طراحی alu

طراحی alu

باسلام من جهت طراحی alu8بیتی با maxplus2 مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید

نادران

عضو جدید
روش ساده سازی VEM

روش ساده سازی VEM

سلام خدمت مهندسین کامپیوتر یه روشی هست بنام vem یه جور ساده سازیه مثه کارنو
خودم یه چیزایی بلدم اما بازم یه مشکلایی توش دارم کسی هست بتونه کمکم کنه؟؟؟

هانیه رضایی

عضو جدید
سوال مربوط به معماری کامپیوتر

سوال مربوط به معماری کامپیوتر

سلام دوستان
اگه کسی میتونه کمک کنه خیلی ضروریه
مدار کامل کامپیوتر پایه را توسط نرم افزارهای طراحی مثل visio یا نرم افزارهای طراحی مدارهای الکترونیکی نظیر Protus رسم کنه و باید شامل کلیه اجزای کامپیوتر پایه ، اتصالات آنها ، مدارهای کنترل هریک ، ساختار ALU و سایر قسمتها بصورت یکجا در قالب یک مدار متصل به هم باشد

arman4343

عضو جدید
چیشو متوجه نمیشید؟
از 2 تا گیت and یا or درست میشه که حالت ضربدری به هم وصل میشن و داده رو به طور موقت در خوشون حفظ میکنن سه نوع داره JK,T,SR
و ورودی ها با یک and به یک کلاک وصل میشن
شما بگو کجاش مشکل داری تا توضیح بدیم

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
از دوستان خواهش میکنم که توضیحاتی درباره فلیپ فلاپ مدار منطقی اگه دارن بدین؟

فلیپ فلاپ به زبان ساده یعنی یک مدار منطقی که می تواند یک بیت اطلاعات را برای ما نگه دارد.
یک تعریف جامع تر اینه که : فلیپ فلاپ یک عنصر حافظه است که در مدارات منطقی الکترونیک استفاده می شود.برای نگهداری اطلاعات ورودیهای قبلی که خروجی براساس آنها تولید می شود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

computer_soft

اخراجی موقت
اینا شاید به دردت بخوره فایلشو نتونستم آپلود کنم چند اسلایده به درد بخورشو کپی کردم تو paint .

111111111111111.jpg1222222222222.jpg

eshop4s.com

عضو جدید
سلام دوستان
اگه کسی میتونه کمک کنه خیلی ضروریه
مدار کامل کامپیوتر پایه را توسط نرم افزارهای طراحی مثل visio یا نرم افزارهای طراحی مدارهای الکترونیکی نظیر Protus رسم کنه و باید شامل کلیه اجزای کامپیوتر پایه ، اتصالات آنها ، مدارهای کنترل هریک ، ساختار ALU و سایر قسمتها بصورت یکجا در قالب یک مدار متصل به هم باشد

سلام
من هم دنبال مدار کامپیوتر پایه با پیاده سازیش میگردم اگه دوستان لطف کنند راهنمایی کنند ممنون میشم. مرسی

لیلی_پ

عضو جدید
با سلام

دوستان عزیزم،لطفاً تمام سؤالات مربوط به درس های "مدار منطقی" و " معماری کامپیوتر" را فقط در این تاپیک بپرسید :gol:
موفق باشید :gol:

سلام
من تو درس معماری کامپیوتر مشکل دارم و الان دارم واسه ارشد آماده میشم چه کتابی واسه معماری بخونم بهتره؟:smile:

irpersian20

عضو جدید
سلام
در جمع BCD ما وقتی از 10 فراتر میریم . مجبوریم +6 کنیم چون در BCD بیشتر از 10 نداریم.
اما چرا باید +6 کنیم؟ در کتاب زده 16-10= 6 اما من دلیلش رو نمیفهمم.

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام
دوستان 2 سوال فوری داشتم ، واسه درس معماری کامپیوتر :cry:

چند تا نمونه از موارد زیر می خواستم :(

1- طبقه بندی flynn نمونه های کامپیوتر
2- چند تا شرکت که از bech mark استفاده می کنند

ممنون میشم
:gol:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
در جمع BCD ما وقتی از 10 فراتر میریم . مجبوریم +6 کنیم چون در BCD بیشتر از 10 نداریم.
اما چرا باید +6 کنیم؟ در کتاب زده 16-10= 6 اما من دلیلش رو نمیفهمم.

سلام :gol:

با 4 تا بیت میشه 16 تا رقم دودویی ساخت که تو BCD فقط 10 تاش نیاز هست (ارقام 0 تا 9 ) ، از بقیه نباید استفاده کرد، چون معنی نمیدن!

وقتی مجموع ارقام از 9 بیشتر میشه، با 6 جمع می کنن تا از 6 رقم غیرمجاز استفاده نشه (از اونها بگذریم)، و در عوض به رقم مجاز بعدی برسیم...

armanbhz

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید چند سوال داشتم میشه کمکم کنین
مداری جهت مقایسه دو بیت طرح کنید و با استفاده از آن مقایسه گر دو بیتی بسازید
2-با استفاده از مالتی پلکسر 4*1 یک مالتی پلکسر 8*1 طرح کنید

Maryam IT

عضو جدید
چطور میشه یک cpu چه singlecycle باشه و چه pipelining طوری بسط داد که دستور addm رو انجام بده؟
خواهشا راهنمایی کنید.

topoly77

عضو جدید
درخواست كمك در حل مسئله معماري

درخواست كمك در حل مسئله معماري

سلام دوستان من چند تا سئوال مربوط به درس معماري دارم كه در قالب يك عكس هستش اگه براتون امكانش هست حلش رو اينجا بزاريد
پيشاپيش از لطف و نظرتون ممنونم

vanday67

عضو جدید
سلام
به غیر از کتاب موریس مانو کسی منبع خوب دیگه ای واسه مدار منطقی سراغ داره؟
ممنون میشم بذارین اش

بالا