سوالات و مباحث خود از درس "نظریه زبان ها و ماشین ها" را اینجا مطرح کنید

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام

دوستان عزیزم،لطفاً تمام سؤالات مربوط به درس "نظریه زبان ها و ماشین ها " را فقط در این تاپیک بپرسید :gol:

موفق باشید :gol:

آخرین ویرایش:

Topcoding

عضو جدید
سوالات درس "نظریه زبان ها و ماشین ها" را اینجا بپرسید

سوالات درس "نظریه زبان ها و ماشین ها" را اینجا بپرسید

سلام به همه دوستان
ما دو روش برای تبدیل داریم
1.تبدیل NFA بدون لاندا به DFA
2.تبدیل NFA لاندا به DFA
هر چی کتاب پیتر لینز و جزوه استاد رو می خونم هیچی نمی فهمم از دوستان اگر کسی با مثال برای من توضیح دهد خیلی ممنون می شم
در روش دوم از دو تابع (حالت) closure , (سمبل , حالت) move استفاده می شود که اینها رو هم می خوام توضیح دهید
در ضمن اگر کسی لینکی هم راجع به این موضوع سراغ داره لطف کنه معرفی کنه
فقط بچه ها من فردا امتحان دارم پس اگه کسی بلده یه کمی زودتر اقدام کنه
با سپاس

Topcoding

عضو جدید
سلام به همه
من به جوابم رسیدم و فقط این تاپیک رو حذف نکردم تا اگر کسی راجع به نظریه سوالی داشت در این قسمت وارد کند
موفق باشید;)

sam66

عضو جدید
سلام به همه دوستان
ما دو روش برای تبدیل داریم
1.تبدیل NFA بدون لاندا به DFA
2.تبدیل NFA لاندا به DFA
هر چی کتاب پیتر لینز و جزوه استاد رو می خونم هیچی نمی فهمم از دوستان اگر کسی با مثال برای من توضیح دهد خیلی ممنون می شم
در روش دوم از دو تابع (حالت) closure , (سمبل , حالت) move استفاده می شود که اینها رو هم می خوام توضیح دهید
در ضمن اگر کسی لینکی هم راجع به این موضوع سراغ داره لطف کنه معرفی کنه
فقط بچه ها من فردا امتحان دارم پس اگه کسی بلده یه کمی زودتر اقدام کنه
با سپاس

کاش خودتون توضیح بدید حداقل!

Topcoding

عضو جدید
كسي جواب نداد خودتون رسيدين؟:)
راستش رو بخوای با کمک یه کی از همکلاسی هام البته من زیادی روش کار کرده بودم و فقط اون یه اشاره ای کرد تا موضوع را گرفتم ولی بازم جزوه استاد و کتاب رو مشکل دارم(نتیجه : دوست خوب یه نعمته و گاهی هدیه خداوند به تو است پس بایدقدرش رو بدونیم)
کاش خودتون توضیح بدید حداقل!
خیلی دوست دارم این کار رو بکنم ولی خب این که برنامه نویسی نیست که کدش رو بزارم اینجا، احتیاج به مثال (به صورت شکل ) و تفسیر داره و من هم توی امتحانا هستم ولی بعدا یه فکری می کنیم

moni jooooooooon

عضو جدید
سلام به همه
من به جوابم رسیدم و فقط این تاپیک رو حذف نکردم تا اگر کسی راجع به نظریه سوالی داشت در این قسمت وارد کند
موفق باشید;)

salam khobi?
toro khoda bara ma ham javabo befrest
age mitoni be imelam send koni mamnon misham
vaghan niaz darim
age send koni komak bozorgi kardi

send koni hatman
tnx

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
salam khobi?
toro khoda bara ma ham javabo befrest
age mitoni be imelam send koni mamnon misham
vaghan niaz darim
age send koni komak bozorgi kardi

send koni hatman
tnx

سلام دوست عزیز
چه کتابی می خونی؟
کتاب نظریه "پیتر لینز" ترجمه صرافی یا صادق زاده عالیه.
موفق باشین

آخرین ویرایش:

helisa

عضو جدید
سلام به همه عزیزان
چند سوال درباره نظریه زبانها داشتم،ممنون می شم اگه خیلی زود جوابم رو بدهید!!
1-آیا زیر مجموعه یک cfl،cfl است؟ 2-اشتراک دو cfl،cfl است؟ 3-مکمل یک cfl ممکن است منظم باشد؟ 4-مکمل یک cfl،ممکن است cfl نباشد؟ 5-اشتراک یک cfl و زبان منظم،همیشه منظم است؟ 6-الحاق یک زبان منظم و cfl همیشه cfl است و منظم نیست. 7-وجود دارد دو cflای که اجتماع آن لاندا باشد؟ 8-برای یک زبان cfl می توان nfa رسم کرد؟ 9-برای هر dfa یک dpda وجود دارد. 10-برای هر nfa،nfaای بدون گذار لاندا و یک وضعیت نهایی وجود دارد؟ اگه میشه لطف کنید جواب ها با یک مثال باشد
بازم مرسی

shahkareh2010

عضو جدید
درخواست کمک برای نظریه زبان ها و ماشین ها

درخواست کمک برای نظریه زبان ها و ماشین ها

سلام بچه ها
برای درس نظریه ماشین ها چی بخونم خوبه؟( منظورم کتابی با حل تمرین های زیاده):confused:

mohandes m

عضو جدید
سلام دوستان. سوال دارم از درس نطریه زبان
1- از روی زبان چه جوری می تونیم تشخیص بدیم که زبان مستقل از متن قطعی هست یا غیر قطعی؟
2-{a^n b a^n b a^n |n>=0} از کجا می توان تشخیص داد که این زبان مستقل از متن غیر قطعی است؟

mohandes m

عضو جدید
از روی زبان Lچه طور می تونیم تشخیص بدیم که چه نوعی هست؟ از روی زبان نه گرامر

پشتکار

عضو جدید
و در کنارش کتاب سود کامپ و سیپسر
سیپسر خیلی رون و ساده توضیح داده
ترجمه دکتر شهررضا دانشگاه یزد تو بازار موجوده

picher_s

عضو جدید
بچه ها من نمیتونم این درسو بفهمم!!!!

نمیتونم!!!

چکار کنم؟ کمککککککککککککک کنید.

shazde kuchulo

عضو جدید
سلام
کتاب لینز ترجمه صراف زاده ویرایش 4 عالیه
برای حل تمرین هم خود لینز حل المسائل داره که در اینترنت هست.

sam66

عضو جدید
سلام ، دوستان اگر میشه لطف کنید dfa های پایینو توضیح بدید، یک دنیا ممنون:gol:

1.تو این شکل باید هر رشته ای که شامل abc نیست رو بپذیره اما نمیفهمم که چطور مثلا bbc رو میپذیره؟!!!:confused:

1.jpg

2. اینو هم که اصلا نفهمیدم!

مشاهده پیوست 2.jpg

a.aktichi

عضو جدید
سوالات و مشکلات درس نظریه زبان ها و ماشین ها

سوالات و مشکلات درس نظریه زبان ها و ماشین ها

بچه ها مشکلات و ابهاماتی که در این درس وجود داه رو اینجا بزارید تا بحث کنیم و به نتیجه برسیم.
- اصلاً گرامز مستقل از متن یعنی چه؟همه کتاب ها این مثال رو زدند:
" گرامر (S},{a,b},S,P}) با قانون‌های تولید s→aSa s→bSb s→Y مستقل از متن است. نمونه‌ای از یک اشتقاق در این گرامر به صورت s→aSa→aaSaa→aabSbaa→aabbaa می‌باشد. این اشتقاق و دیگر اشتقاق‌های مشابه نشان می‌دهند که زبان {L(G)={wwR:w€{a,b یک زبان مستقل از متن است؛ "
چرا؟؟!!

HH2BN1990

کاربر فعال
گرامر مستقل از متن یعنی در گرامز (S},{a,b},S,P}) قانون AB بصورت زیر باشه
A عضوی از مجموعه ی اول و B عضوی از مجموعه ی دوم ! یعنی به جای A نمی تونی از a یا b استفاده کنی ! یعنی می تونی بگی s→aSa اما نمی تونی بگی a→bSb
اما مثلا در گرامر بدون محدودیت A می تونه عضوی از هر 2 مجموعه باشه ! و تو گرامرهای حساس به متن و منظم چپ و راست هم قوانین خودشو داره

gaslakh

عضو جدید
داداش بزار راحت برات بگم .
ما تو گرامرها یه سری متغیر داریم و یه سری الفبا .
گرامرها به صورت a--->b هستند .
در گرامر مستقل از متن سمت چپ گرامر فقط میتونه حاوی یه متغیر باشه مثل گرامر منظم .
اما سمت راستش دیگه از قوانین گرامر منظم که (حتما یا باید راست خطی یا چپ خطی باشن) اطاعت نمی کنه .
یعنی متغیر در سمت راست گرامر میتونه بین الفباها هم باشه .
ببین این گرامر منظمه ولی چپ خطیه
S->aS|bS|a
این گرامر منظمه و راست خطی
S->Sa|Sb|a
اما این نه چپ خطیه نه راست خطی و از شرایط مستقل از متن که بالا گفتم پیروی میکنه پس مستقل از متنه
S->aSa|bSb|a
اما این یکی چون در سمت چپش غیر از متغیر الفبا هم اومده دیگه مستقل از متن نیست . این گرامر حساس به متنه
S->aSSb|a
Sb->ba
و این یکی از شرایط حساس به متن هم پیروی نمیکنه پس از هفت دولت آزاده!!!! گرامرش آزاده
S->aAASb|bb
aAA->b
A->SAS
دوزاری افتاد؟!!!

a.aktichi

عضو جدید
فرم نرمال چامسکی و گریباخ رو میشه بیشتر از کتاب توضیح بدین؟!
متوجه منظوره کتاب نشدم!!!

falahatgar.j

عضو جدید
سلام، خیلی ببخشید دوستان، نمی دونستم این سوال رو کجا مطرح کنم، تصمیم گرفتم اینجا بزارمش، ممنون می شم اگر کسی بتونه کمکی کنه
این سوال مربوط می شه به نظریه زبان ها و ماشین :
یک ماشین متناهی معین (DFA) با حداقل حالات ممکن برای پذیرش رشته های عبارت منظم زیر طراحی کنید.
Untitled.jpg
ممنونم

aabedeni

عضو جدید
سلام. خیلی نظریه مشکل دارم . عبارت (a+b)* چه رشته هایی از a,b رو تولید میکنه .

alirezazx1

عضو جدید
اقا یه سوال چطوری میشه یک pda برای یک زبان طراحی کرد . منظورم یه روشی که بشه برای هر زبانی یک pda طراحی کرد ، تو هر جزوه دیدم زبانو pda تشریح کرده و بعد 20 مثال زده این زبان این pda هست توضیح نداده چطوری میشه pda رو بدست اورد ، یک دو روز دیگه امتحان دارم .​

saeidehesl

عضو جدید
عبارت *(a+b) تمام رشته هایی که بتوان از ترکیب a و b متصور شد را می تواند تولید کند. البته به اضافه رشته لاندا
مثلا a,aa,aaa,ab,ba,b,bbb,bbbbbbbb,abbbbbabbb
یعنی هیچ محدودیتی روی ترتیب یا تعداد a و b در رشته وجود ندارد و این رشته می تواند هر طول دلخواهی داشته باشد

saeidehesl

عضو جدید
اتوماتای پشته ای چقدر سخته!میشه مفهومشو کسی توضیح بده

آتوماتای پشته ای از ساختار آتوماتای ساده مثل dfa استفاده می کند اما برخلاف dfa که هیچ حافظه جانبی ندارد این ساختار یک پشته دارد که با وارد کردن نمادهای مناسب در آن میتوانیم تعداد ملاقات یک زیررشته خاص را شمارش کنیم و یا ترتیب ملاقات حروف الفبا را چک کنیم مثلا می توانیم معکوس یک رشته را تولید کنیم. یا رشته ای مثل an bn تولید کنیم. به این معنی که تمامی a ها باید قبل از b ملاقات شوند و در عین حال تعداد آنها باید با تعداد b ها برابر باشد. چنانچه به ازای هر a که در ورودی دیده میشود نمادی مثل A در پشته وارد شود و بعدا با دیدن هر b در خروجی یکی از این نماد ها از پشته برداشته شود به هدف خود رسیده ایم. در ضمن قوانین باید به صورتی نوشته شوند که پس از دیدن اولین b دیگر اجازه مشاهده a در ورودی نداشته باشیم. برای حفظ ترتیب ورود باید از تغییر state استفاده کنیم. یعنی با دیدن اولین b علاوه بر برداشتن یک َA از بالای پشته از state فعلی که مثلا s1 است به s2 رفته و باقی bها را در این حالت دریافت کنیم
نکته مهم دیگر اینست که ساختار پشته همانطور که میدانید خاصیت lifo دارد یعنی همیشه تنها عنصری که از پشته قابل برداشتن است عنصر بالای پشته است و برای رسیدن به نمادهای زیرین باید قبلا عناصر قبلی از رویشان برداشته شده باشد. همین خاصیت باعث میشود بتوانیم معکوس یک رشته را با پشته تولید کنیم.

saeidehesl

عضو جدید
سلام، خیلی ببخشید دوستان، نمی دونستم این سوال رو کجا مطرح کنم، تصمیم گرفتم اینجا بزارمش، ممنون می شم اگر کسی بتونه کمکی کنه
این سوال مربوط می شه به نظریه زبان ها و ماشین :
یک ماشین متناهی معین (DFA) با حداقل حالات ممکن برای پذیرش رشته های عبارت منظم زیر طراحی کنید.
مشاهده پیوست 80383
ممنونم

گام اول در طراحی dfa برای یک عبارت منظم ساده سازی آنست. اگر رشته های تولیدی این عبارت را بررسی کنید می بینید که عملا همان *(a+b) است که تمام رشته های a و b را تولید ممیکند و رسم این dfa با یک حالت امکان پذیر است.

its.me

عضو جدید
سوال نظریه زبان ها

سوال نظریه زبان ها

دوستاننن هم رشته ای های عزیز

لطفا کمک کنید :cry: استادمون سوال دادههه در مورد DFA ها برای این زبان یک DFA طراحی کنیم

{*{l = { awabwa | w €{a,b اگه میشه راهنمایی کنید

بالا