[رفع اشکال مربوط به نرم افزار اتوکد] Auto Cad

parveen

عضو جدید
برنامه اتوکد

برنامه اتوکد

سلام
من دانشجوی سال اول عمران هستم میخوام نرم افزارهای مورد نیازمو یاد بگیرم اما نمیدونم چه چیزهای لازمه.الان میخوام اتوکد رو یاد گیرم اما نمیدونم cdاموزشی چه موسسه رو بگیرم.لطفا راهنماییم کنید
ممنون

babak-online

عضو جدید
با سلام

من چند تا سوال داشتم:

1- چطور میشه بین دو خط منحنی، یک سطح ایجاد کرد؟

2- فرض کنید یک مربع داریم، برای اینکه بتوانیم هر یک از ضلع ها را به طور جداگانه سِلکت کنیم، چکار باید کرد؟

با سلام

من چند تا سوال داشتم:

2- فرض کنید یک مربع داریم، برای اینکه بتوانیم هر یک از ضلع ها را به طور جداگانه سِلکت کنیم، چکار باید کرد؟
توی اتوکد به خاطر داشتن 2 بعد اصولا نمیشه سطحی ایجاد کرد چون اگه تبدیلش کنی به 3 بعدی میبینی که همچین اتفاقی نیافتاده اما برای اینکه بین دوخط منحنی یا بین دو خط ، سطحی ایجاد کنی باید از hatch استفاده کنی. وقتی انتخابش کردی ، توی انتخاب نوعش باید گزینه توپر رو بزنی ، متاسفانه الان اتوکد تو دسترسم نیس و نمیتونم اسم دقیقشو بگم ولی توی گزینه ها یه حالت توپر ساده هست ، همونو باید انتخاب کنی.
در مورد مربع هم باید بگم که شما مربعو میکشی بعد از منوی modify گزینه chamfer رو انتخاب می کنی و بعد از دادن اطلاعات مورد نظرت ، روی دو ضلعی که قراره chamfer بشن کلیک می کنی.

سلام . من میخوام اتوکد 2010 یا 2011 رو روی ویندوز 7 نصب کنم . اما مشکل داره و نصب نمیشه . میگن مشکل داره با ویندوز 7 و .. ممنون میشم راهنمایی کنین .

------------------------------------------------------------------------------
احتمالا ویندوزت 64 بیتی هست-باید بری نسخه 64 بیتی رو بخری

با سلام خدمت تمامی دوستان...
یه سوال داشتم که خیلی وقته ذهنمو مشغول کرده...

چطور میشه تو کد یک نوشته رو با یک خط موازی کرد؟مثلا نوشته صاف بالای خط قرار بگیره؟
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خب باید گزینه ی ortho که پایین صفحه هست رو فعال کنی

با سلام

من چند تا سوال داشتم:

دوست عزیز با سلام
برای سوال اولتون ، منظورتون از سطح ایجاد کردن ،در فضای دوبعدی هست یا سه بعدی ؟؟اگز منطورتون فضای دوبعدی هستش ، همون طور که دوستمون گفتند، دوتا منحنی رو با گزینه "regen" به صورت محیط بسته در بیارید و hatch بزنید .
درمورد سوال دومتون هم بگم که ، برای اینکه بتونید هریک از اضلاع یک مربع رو به صورت جداگانه انتخاب کنید ف باید شکل مورد نظرتون رو explode (منفجر) کنید تا اضلاع به هم چسبیده جدا بشن و بشه هر یک رو به صورت جداگانه انتخاب کرد .

سپاس

با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما

بله منطور من در فضای سه بعدی است.

من یک طرح از یک سازه دارم که به صورت مقطع مقطع است. من میخوام این مقاطع به هم وصل بشند و یک جسم سالید به دست بیارم. از دستور LOFT که استفاده میکنم بعضی از مقاطع به صورت نامنظم بهم وصل میشوند. این مشکل بدجوری اعصاب ما رو بهم ریخته. اگه کسی راهنمایی کنه ممنون میشم. شاید راهش دستوری به غیر از دستور LOFT باشه!

در شکل سمت راست مقاطع را مشاهده میکنید.
در شکل سمت راست مشکل دستور LOFT را میبینید.

a.jpg b.jpg

من یک طرح از یک سازه دارم که به صورت مقطع مقطع است. من میخوام این مقاطع به هم وصل بشند و یک جسم سالید به دست بیارم. از دستور LOFT که استفاده میکنم بعضی از مقاطع به صورت نامنظم بهم وصل میشوند. این مشکل بدجوری اعصاب ما رو بهم ریخته. اگه کسی راهنمایی کنه ممنون میشم. شاید راهش دستوری به غیر از دستور LOFT باشه!

a.jpg b.jpg
یه مقدار سوالتونو کامل توضیح بدین.
شما می خواین تمام مقاطعی ای رو که کشیدین به هم وصل کنین ؟؟؟
اگه می خواین این کارو بکنین اولش باید بگم که شکلتون نهایتا دوبعدی میشه پس بهتره این کارو با 3d max انجام بدین ولی اگه می خواین با اتوکد انجام بدین ، می تونین اول دوتا منحنیتونو به هم وصل کنین و توی قسمت مورد نظر hatch رو بزنین تا مثل شکل در بیاد.
اگرم حالت دیگه ای هست بیشتر توضیح بدین تا جوابتونو در صورت امکان بدم

متاسفانه با 3D MAX آشنایی ندارم.

اما از دستور Hatch نمیدونم چرا نمیشه استفاده کرد. وقتی مقطع رو انتخاب میکنم و اوکی میکنم هیچ اتفاقی نمیفته! :razz:

اما از دستور Hatch نمیدونم چرا نمیشه استفاده کرد. وقتی مقطع رو انتخاب میکنم و اوکی میکنم هیچ اتفاقی نمیفته! :razz:
اگه توی فضای 3 بعدی اتوکد باشی استفاده از دستورات به خصوص دستور hatch خیلی سخته اما اگه توی فضای دو بعدی باشی راحت میشه کار کرد.
البته کار با دستور hatch ممکن برای کسانی که به اون صورت حرفه ای نیستن مشکل ایجاد کنه ، اما اگه دو مقطع به هم وصل باشن و درست خطها رو انتخاب کنی حتما میتونی از hatch استفاده کنی.
یه کمک دیگه هم اینه که توی فضای دو بعد ، یا می تونی از select object استفده کنی یا select point. استفاده از select object آسونتره آما توی این کاری که می کنی فک کنم استفاده نشه و باید از گزینه دوم استفده کنی.
توی select point باید فقط خطهایی که محوطه hatch رو محصور می کنن انتخاب کنی و وقتی این کارو درست انجام دادی میبینی که کارتم درست میشه.

اگه توی فضای 3 بعدی اتوکد باشی استفاده از دستورات به خصوص دستور hatch خیلی سخته اما اگه توی فضای دو بعدی باشی راحت میشه کار کرد.
البته کار با دستور hatch ممکن برای کسانی که به اون صورت حرفه ای نیستن مشکل ایجاد کنه ، اما اگه دو مقطع به هم وصل باشن و درست خطها رو انتخاب کنی حتما میتونی از hatch استفاده کنی.
یه کمک دیگه هم اینه که توی فضای دو بعد ، یا می تونی از select object استفده کنی یا select point. استفاده از select object آسونتره آما توی این کاری که می کنی فک کنم استفاده نشه و باید از گزینه دوم استفده کنی.
توی select point باید فقط خطهایی که محوطه hatch رو محصور می کنن انتخاب کنی و وقتی این کارو درست انجام دادی میبینی که کارتم درست میشه.

با Hatch هم نشد. نمیدونم چیکار باید کرد. راه دیگه ای نیس که بشه ما به این شکل حجم بدیم؟

با Hatch هم نشد. نمیدونم چیکار باید کرد. راه دیگه ای نیس که بشه ما به این شکل حجم بدیم؟
شما بالاخره می خوای حجم بدی یا سطح بکشی ؟ این دوتا خیلی فرق میکنن . در ضمن توی 2 بعد یا توی 3 بعد ؟ اینا رو بگو تا ببینم چه میشه کرد

شما بالاخره می خوای حجم بدی یا سطح بکشی ؟ این دوتا خیلی فرق میکنن . در ضمن توی 2 بعد یا توی 3 بعد ؟ اینا رو بگو تا ببینم چه میشه کرد

توی سه بعد هستیم.
من اول میخواستم شش تا وجه رو سطح بدم و بعدش سطح ها تبدیل به حجم کنم. (مثلا شش تا وجه یه مکعب رو جدا بکشم بعد به هم بچسبونم و حجم دار بشه.)
حالا اگه راهی هست که بشه مستقیما حجم داد که بسیار عالی میشه.

توی سه بعد هستیم.
من اول میخواستم شش تا وجه رو سطح بدم و بعدش سطح ها تبدیل به حجم کنم. (مثلا شش تا وجه یه مکعب رو جدا بکشم بعد به هم بچسبونم و حجم دار بشه.)
خوب معلومه که توی 3 بعدی نمیشه از hatch استفاده کرد چون خودش دو بعدیه.
اما در مورد 3 بعدی باید بگم که چون تمام کارای 3 بعدی رو با 3d max انجام میدم اصلا از 3 بعدی کد استفاده نمیکنم و خیلی کم پیدا میشه کسی از 3 بعدی کد با اونهمه مشکلات و سختی استفاده کنه. در مورد 3 بعدی من نمیتونم نظری بدم ، باید استارتر تاپیک یا دوستان دیگه که 3 بعدی کد رو کار کردن جواب بدن.

اما در مورد 3 بعدی باید بگم که چون تمام کارای 3 بعدی رو با 3d max انجام میدم اصلا از 3 بعدی کد استفاده نمیکنم و خیلی کم پیدا میشه کسی از 3 بعدی کد با اونهمه مشکلات و سختی استفاده کنه. در مورد 3 بعدی من نمیتونم نظری بدم ، باید استارتر تاپیک یا دوستان دیگه که 3 بعدی کد رو کار کردن جواب بدن.

پس برم سراغ 3D Max . حالا اینکار توی 3D MAX شدنیه؟
توی 3D Max فایل خروجی امکان اینو داره که با فرمت .sat باشه؟ چون فایل رو میخوام ببرم توی Ansys .

توی 3D Max فایل خروجی امکان اینو داره که با فرمت .sat باشه؟ چون فایل رو میخوام ببرم توی Ansys .

دوست عزیز ، با اجازه شما ، من یک کپی از پست شمارو به تالار معماری منتقل میکنم تا دوستان معماری هم نظرشون رو بگن ، امیدوارم به پاسختون برسید .

سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز

3d max فرمتهای مختلفی داره و خیلی هم بیشتر از کد هستن.
هر کار 3 بعدی توی 3d انجام میشه حتی اونایی که فکرشم نمی کنید. واقعا قدرتمنده و از وقتی با 3D آشنا شدم اصلا نمیتونم با کد کار کنم ، حتی دو بعدیم با 3d میکشم

babak-online

عضو جدید
با سلام

من چند تا سوال داشتم:

توی اتوکد به خاطر داشتن 2 بعد اصولا نمیشه سطحی ایجاد کرد چون اگه تبدیلش کنی به 3 بعدی میبینی که همچین اتفاقی نیافتاده اما برای اینکه بین دوخط منحنی یا بین دو خط ، سطحی ایجاد کنی باید از hatch استفاده کنی. وقتی انتخابش کردی ، توی انتخاب نوعش باید گزینه توپر رو بزنی ، متاسفانه الان اتوکد تو دسترسم نیس و نمیتونم اسم دقیقشو بگم ولی توی گزینه ها یه حالت توپر ساده هست ، همونو باید انتخاب کنی.
در مورد مربع هم باید بگم که شما مربعو میکشی بعد از منوی modify گزینه chamfer رو انتخاب می کنی و بعد از دادن اطلاعات مورد نظرت ، روی دو ضلعی که قراره chamfer بشن کلیک می کنی.

------------------------------------------------------------------------------
احتمالا ویندوزت 64 بیتی هست-باید بری نسخه 64 بیتی رو بخری

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خب باید گزینه ی ortho که پایین صفحه هست رو فعال کنی

دوست عزیز با سلام
برای سوال اولتون ، منظورتون از سطح ایجاد کردن ،در فضای دوبعدی هست یا سه بعدی ؟؟اگز منطورتون فضای دوبعدی هستش ، همون طور که دوستمون گفتند، دوتا منحنی رو با گزینه "regen" به صورت محیط بسته در بیارید و hatch بزنید .
درمورد سوال دومتون هم بگم که ، برای اینکه بتونید هریک از اضلاع یک مربع رو به صورت جداگانه انتخاب کنید ف باید شکل مورد نظرتون رو explode (منفجر) کنید تا اضلاع به هم چسبیده جدا بشن و بشه هر یک رو به صورت جداگانه انتخاب کرد .

سپاس

مشاهده پیوست 109007 مشاهده پیوست 109008

یه مقدار سوالتونو کامل توضیح بدین.
شما می خواین تمام مقاطعی ای رو که کشیدین به هم وصل کنین ؟؟؟
اگه می خواین این کارو بکنین اولش باید بگم که شکلتون نهایتا دوبعدی میشه پس بهتره این کارو با 3d max انجام بدین ولی اگه می خواین با اتوکد انجام بدین ، می تونین اول دوتا منحنیتونو به هم وصل کنین و توی قسمت مورد نظر hatch رو بزنین تا مثل شکل در بیاد.
اگرم حالت دیگه ای هست بیشتر توضیح بدین تا جوابتونو در صورت امکان بدم

توی سه بعد هستیم.

دوست عزیز ، با اجازه شما ، من یک کپی از پست شمارو به تالار معماری منتقل میکنم تا دوستان معماری هم نظرشون رو بگن ، امیدوارم به پاسختون برسید .

سپاس

اگه لطف کنید یه لینک بدید ممنون میشم.

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام دوستان
من تو اتوکد یک نقشه رو در اندازه A3 یا A2 میکشم ولی با توجه به اینکه پرینتر A4 دارم و طبق آزمون خطا ی زیاد باید پرینت بگیرم میخوام بدونم راهی هستش که بشه برای مثال A2 رو روی 4 تا A4 پرینت بگیرم بصورتی که بعد بشه بهم چسبوند و تبدیلش کرد به همون A3 ؟؟

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من تو اتوکد یک نقشه رو در اندازه A3 یا A2 میکشم ولی با توجه به اینکه پرینتر A4 دارم و طبق آزمون خطا ی زیاد باید پرینت بگیرم میخوام بدونم راهی هستش که بشه برای مثال A2 رو روی 4 تا A4 پرینت بگیرم بصورتی که بعد بشه بهم چسبوند و تبدیلش کرد به همون A3 ؟؟
یه راهی هست که خیلی راحته و نیاز به حرکت خواصی نداره اونم اینه که یه بعلاوه روی نقشه ات بکشی که درواقع نقشه تو به 4 تا قسمت تقسیم کردی ، بعد هرکدوم از قسمتارو جداگونه پرینت بگیری و آخرش به هم وصل کنی.
راه دیگه ای هم هستش که فوق العاده آسونتره و اونم اینه که نقشه تو بریزی تو یه فلش بعد ببری بیرون بدی واست تو هر اندازه ای که می خوای پرینت بگیرن چون نقشه چسب خورده زیاد طالب نداره:D

yakamoz

عضو جدید
سلام دوستان خوب.
کسی میدونه چطور میشه توی اتوکد یک سری از خطوطی که سه بعدی هستن تبدیل به دو بهدی کرد؟ منظورم اینه که تو بعضی از پلانا که بیسش رو از فایلای سه بعدی ( توپوگرافی ) برمیداریم چون سه بعدی هستن خطوطی که میکشیم سه بعدی میشن. دستوری هست که همه انا رو تو یک سطح نشون بده؟؟؟؟؟؟؟

maryvos

عضو جدید
با سلام

من چند تا سوال داشتم:

- جوال سوال اول: با دستور loft به این صورت که دوخط منحنی رو انتخاب می کنید بعد با اجرای دستور loft یه سطح surface بین اونا ایجاد میشه...
-جواب سوال دوم: با استفاده از دستور explode مربع به عناصر سازندش یعنی خط تبدیل میشه...
اظهاراتی که بعضی از دوستان در این تایپیک میکنن کاملا غلط و غیر حرفه ای هست من نمیدونم این جوابها رو از کجا در میارن؟!

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی

nazlim

عضو جدید
سلام
من کار با اتوکد رو خودم فقط با ابزارهاش بلدم
میخواستم بدونم کتابی هست که توش آموزش اتوکد رو با کیبورد (کلیدهای میانبر دستورات ) کامل داشته باشه برای سرعت و مهارت بیشتر
ممنون از لطفتون

arz66

عضو جدید
سلام تازه عضو سايت شدم نميدانم کجاي سايت بايد سوالم راثبت کنم البته ارسال تاپیک جدید راپیدانکردم نومیدانم کجا جواب آنرا ببينم حال همين جا مي نويسم دراتوکد2010در نقشه معمولي حالت کلاسيک آن،تک بعدي، نقشه به وسيله موس تا انتها زوم نمي شود ولي با استفاذه از نوار بلا وذره بين زوم مي شود ولي باز پس از زوم کردن،مي خواهم با موس برگردم به عقب يعني حالت کلي تري از نقشه راببينم ولي به عقب باز نمي گردد.جه کنم؟باسپاس

arz66

عضو جدید
1.نقشه اتوکدجلو وعقب نمی رود

1.نقشه اتوکدجلو وعقب نمی رود

سلام تازه عضو سايت شدم نميدانم کجاي سايت بايد سوالم راثبت کنم وکجا جواب آنرا ببينم حال همين جا مي نويسم دراتوکد2010در نقشه معمولي حالت کلاسيک آن،تک بعدي، نقشه به وسيله موس تا انتها زوم نمي شود ولي با استفاذه از نوار بلا وذره بين زوم مي شود ولي باز پس از زوم کردن،مي خواهم با موس برگردم به عقب يعني حالت کلي تري از نقشه راببينم ولي به عقب باز نمي گردد.با دستورz،aبر می گرددبه عقب ولی بلافاصله با موس می خواهم زوم کنم نمی شودجه کنم؟باسپاس

با سلام
ببخشید من یه مشکل دارم که از دوستان میخوام کمکم کنن اونم اینه که من وقتی برنامه اتوکدو باز میکنم همراش بلافاصله خود help برنامه هم بالا میاد از دوستان میخوام که اگه تنظیماتی داره منو راهنمایی کنن با تشکر

GOLDEN_ACORN

عضو جدید
سلام چطوری میشه کادر شناور رو فعال کرد.
دستور dyn رو میزنم میگه Unknown command.
هرکی می تونه لطفاً کمک کنه.
سپاس

بستان اباد

عضو جدید
کمک اتوکدی

کمک اتوکدی

سلام
اکرو یکی از مهندسین خروجی های ایتبس را با اتوکد طراحی میکرد خیلی الب بود فقط خروجی هایی که از ایتبس بدست اومده بود را به اتوکد میداد و مقاطع را قشنگ برنامه ترسیم میکرد.اون میگفت سازه 80 نیست این در ضمن فقط تا 15 طبق را میتونست طراحی کنه حال میخواستم بدونم این نرم افزار کاملا شبیه اتوکد چیه و هر کس اطلاعاتی در این رابطه داره کمک کنه مرسی

helyan

عضو جدید
سلام
در مورد کف ساز اتوکد که من نمیدونم چطوری کف ساز ی میکنن

zhjamali

عضو جدید
اتوکد

اتوکد

سلام دوستان
یک سوال دیگه،من یه نقشه دارم ورژن بالاتر از 2007،درصورتی که نرم افزار سیستمم ورژن 2007هست آیا میتونم با این ورژن بازش کنم؟چجوری/

..:: civil ::..

عضو جدید
سلام
کسی ماکرو نویسی در اتوکد بلده؟
میشه یه جزوه سی دی آموزشی یا کتابی معرفی کنید.
مرسی

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای اموزش اتوکد چندتا جزوه هستن که خیلی عالی هستن هرکس خواست میتونه ازم بگیره براش ایمیل میکنم.
دوستم توی یک هفته اتوکد رو فول شد و به منی که 3ساله کار میکنم یه چیزایی هم یاد میده.
البته نباید فقط بخونیدش کنارش صفحه ی اتوکد رو باز کنید وهمراه با خوندن دستوراتشو انجام بدین.

جزوات رو آپلود کن بزار همین جا همه استفاده کنند

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یک سوال دیگه،من یه نقشه دارم ورژن بالاتر از 2007،درصورتی که نرم افزار سیستمم ورژن 2007هست آیا میتونم با این ورژن بازش کنم؟چجوری/

سلام. خیر با ورژن پایین نمیشه فایلی رو که با ورژن بالاتر ذخیره شده باز کرد.
بهتره رو یه سیستم که ورژن بالاتر داره موقع ذخیره ، ورژن پایین مثلا 2007 یا 2004 رو انتخاب کنی تا بتونی روی کامپیوتر خودت باز کنی

autocad save as.jpg

البته نرم افزار هایی هم هستند که کارشون باز کردن فایل های اتوکد هستش که معمولا برنامه های سبکی نیز هستند . با یه سرچ ساده میتونی پیدا کنی

li.j@

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام...
آره میشه به شرطی که به لینک زیر برین و این نرم افزارو دانلود کنید و رو سیستم ت نصبش کنید
http://www.farsicad.com/2012/11/acme-cad-converter/

hamzeh1003

عضو جدید
اشکالات در اتوکد

اشکالات در اتوکد

اشکالاتم تو اتوکد
به عنوان اولین سوالم: من با برنامه اتوکد یه نقشه رسم کردم که واحد رسم رو در ابتدا میلیمتر انتخاب کرده بودم. مد نظرم بود با مقیاس 1/100 رسم کنم برای همین 1متر رو 10میلیمتر میکشیدم. اما بعد از پرینت گرفتن خط کش که میذارم مثلا هر 9متر روی زمین رو که باید 90میلیمتر یا 9سانتیمتر روی نقشه نشون بده 8.5سانتیمتر نشون میده. اشکال کارم کجاست؟ آیا تو تنظیمات پرینت کار خاصی باید میکردم؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشکالاتم تو اتوکد
به عنوان اولین سوالم: من با برنامه اتوکد یه نقشه رسم کردم که واحد رسم رو در ابتدا میلیمتر انتخاب کرده بودم. مد نظرم بود با مقیاس 1/100 رسم کنم برای همین 1متر رو 10میلیمتر میکشیدم. اما بعد از پرینت گرفتن خط کش که میذارم مثلا هر 9متر روی زمین رو که باید 90میلیمتر یا 9سانتیمتر روی نقشه نشون بده 8.5سانتیمتر نشون میده. اشکال کارم کجاست؟ آیا تو تنظیمات پرینت کار خاصی باید میکردم؟

پاسختون داده شده. هر سوال را یکبار ارسال نمائید.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/464271-%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AA%D9%88%DA%A9%D8%AF?p=6549004&viewfull=1#post6549004