رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله bita-archi http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png

درک رفتار سازه ها:صفحه 10
تعادل چرخشی در یک جسم :یابد تمام نیروهای عمل و عکس العمل متقاطع و متقارن باشند
در همون صفحه تصویر 20-1 دو تا جسم متعادل و نامتعادل رو نشون داده که زیر هردو تاش نوشنه خطوط نیرو متقاطع میباشند
اگر متقاطع هست پس چرا نامتعادل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
در تعادل چرخشی نیرو های عمل و عکس العمل نباید موازی و نباید از یک نقطه عبور کنند به اصطلاح باید متقاطع و متقارب باشند.... (منبع: جزوه مهندس سروش نیا)
متاسفانه این یکی از اشتباهات کتاب هست که معمولا بر روی این اشتباهات دست نمی ذارند و از ان سوال در نمی یارند ولی اگرم آوردند جواب صحیح را باید در جزوه ی آقای سروش نیا پیدا کنید ... ;)

یعنی زیرنویس عکس سمت چپ باید غیرمتقاطع باشه دیگه؟ (توی عکس که اینطوریه) [جون دارم هرجا اشتباه چاپی داره توی کتاب مینویسم می پرسم]

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها مقیاس و اثر دو-سوم رو میشه توضیح بدین من خوب متوجهش نشدم
یعنی وقتی مقیاس به توان سه میرسه فقط حجم و بار به توان سه میرسن و مقاومت در این صورت به توان دو میرسه؟
یعنی نمیشه گفت چون این سازه چند برابر شده مقوامتشم چند برابر شده به همون مقدار؟؟؟؟؟؟ من گیج شدم

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی وقتی مقیاس به توان سه میرسه فقط حجم و بار به توان سه میرسن و مقاومت در این صورت به توان دو میرسه؟
یعنی نمیشه گفت چون این سازه چند برابر شده مقوامتشم چند برابر شده به همون مقدار؟؟؟؟؟؟ من گیج شدم

دلیلش اینه که وقتی اضلاع ساختمان 2 برابر میشه هر 3 وجه سازه 2 برابر میشه و وزن به توان 3 میرسه. یعنی وزن 2 به توان 3 برابر میشه.
ولی چون بار سازه را سطح ستونها تحمل میکنند و سطح از 2 وجه تشکیل شده سطح ستون 2 به توان 2 برابر میشه.
همون طور که میدونیم تنش برابر با نیرو تقسیم بر سطحه.

یعنی اگه کل ساختمان را 2 برابر کنی اعضای سازه های را باید از 2 برابر بیشتر کنی و گرنه نمیتونند بار ساختمان را تحمل کنن.

آخرین ویرایش:

سکینه خاتون

اخراجی موقت
گلم : یعنی وقتی ساختمون حجمش به توان 3 برسه قدرتش کمتر از توان 2امش اضافه میشه .... یعنی یه ساختمون که میتونه 1000 کیلو بار رو تحمل کنه با 3برابر کردن طول و عرض و ارتفاع همان ساختمان این 1000 سه برابر نننمیشه ... بلکه کمتر از توان 2 قدرت تحمل داره ..

leila93

عضو جدید
یعنی زیرنویس عکس سمت چپ باید غیرمتقاطع باشه دیگه؟ (توی عکس که اینطوریه) [جون دارم هرجا اشتباه چاپی داره توی کتاب مینویسم می پرسم]

بچه ها من نفهمیدم. اینجوری یعنی شکل سمت چپ غیر متقاطع پس تعادل چرخشی داره دیگه؟

leila93

عضو جدید
صفحه ی 14 درک رفتار سازه ها نوشته اگر اثر دینامیکی زمین لرزه با فرکانس طبیعی ساختمان هماهنگ شود تاثیر آن برابر خواهد شد اما زیر تصویر 1-25 نوشته تاثیر آن چند برابر خواهد شد!!!!!!

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
صفحه ی 14 درک رفتار سازه ها نوشته اگر اثر دینامیکی زمین لرزه با فرکانس طبیعی ساختمان هماهنگ شود تاثیر آن برابر خواهد شد اما زیر تصویر 1-25 نوشته تاثیر آن چند برابر خواهد شد!!!!!!
تصویر درسته قبلا هم گفته شد...........چند برابر میشه

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها من نفهمیدم. اینجوری یعنی شکل سمت چپ غیر متقاطع پس تعادل چرخشی داره دیگه؟
ببینید راستش منم گیج شدم.تو منابع دیگه متقارب گفتن
ولی خب اگه بسنده کنیم به این کتاب شکل اول متقارن نیست یعنی راستاهاش از یه نقطه عبور نمیکنه پس غیر متعادله.
ولی کلا این مسئله گنگه کاش یکی از دوستان که کلاس سروش نیا رفتن توضیح بده که قضیش چه جوریه
منم تو شک افتادم راستش.البته فک کنم سازه در معماری رو بخونیم این مشکلاتم برطرف میشه

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچ ها من با یه سئوال دیگه از درک رفتار سازه ها اومدم
قانون یک سوم وسط (صفحه 27)
هنگامی که عضوی تحت فشار قرار میگیرد محل اثر بار وارده باید در نزدیکی مرکز عضو باشد
چند خط بعد:وارد شدن بار در بخش یک سوم مقطع لازم است تا جسم کاملا تحت تاثیر تنشهای فشاری باقی بماند
بالاخره وسط یا یک سوم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سئوال دوم از همون قسمت:قرار گیری بار نزدیک لبه یک ستون کوتاه باعث فشار در جهت مخالف میشود/.فشار یا کشش؟؟؟؟؟؟؟

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
هنگامی که عضوی تحت فشار قرار میگیرد محل اثر بار وارده باید در نزدیکی مرکز عضو باشد
چند خط بعد:وارد شدن بار در بخش یک سوم مقطع لازم است تا جسم کاملا تحت تاثیر تنشهای فشاری باقی بماند
سئوال دوم از همون قسمت:قرار گیری بار نزدیک لبه یک ستون کوتاه باعث فشار در جهت مخالف میشود/.فشار یا کشش؟؟؟؟؟؟؟

کلا درک رفتار و سازه در معماری، شدیدا مشکل زبان فارسی دارن، شایعه معتبرو احتمالا شنیدیدن که این کتب توسط 10-12 تا از دانشجوهای پروفسور گلاب ترجمه شدن، حالا صفحه 27 هستی، تا آخرش که بری به مرز جنون میرسی انقدر مشکل داره متنش. من که هرچی خوندم نفهمیدم منظورش از این جمله چی بوده، احتمالا کتاب اریجینال انگلیسیو بخونی سریعتر متجه بشی:D

تنها کمکی که میتونم بکنم اینه که زیاد گیر نده وقتی به همچین چیزایی میرسی. واضحات رو بخون، بعدها برمیگردی دوباره تناقضات رو بهتر حل میکنی.

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز

ایده آل اینه که کاملا بار در تار خنثی ستون یا عضو فشاری وارد بشه تا از خروج محوریت بار و کمانش ستون جلوگیری بشه ولی از اونجایی که این خیلی سخت و ناممکنه میگن در 1/3 وسط وارد بشه.(در 1/3 وسط مقطع ستون میشه از ابر خروج از محوریت نیرو چشم پوشی کرد)

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلا درک رفتار و سازه در معماری، شدیدا مشکل زبان فارسی دارن، شایعه معتبرو احتمالا شنیدیدن که این کتب توسط 10-12 تا از دانشجوهای پروفسور گلاب ترجمه شدن، حالا صفحه 27 هستی، تا آخرش که بری به مرز جنون میرسی انقدر مشکل داره متنش. من که هرچی خوندم نفهمیدم منظورش از این جمله چی بوده، احتمالا کتاب اریجینال انگلیسیو بخونی سریعتر متجه بشی:D

تنها کمکی که میتونم بکنم اینه که زیاد گیر نده وقتی به همچین چیزایی میرسی. واضحات رو بخون، بعدها برمیگردی دوباره تناقضات رو بهتر حل میکنی.
مرسی دوست من.بهتره توصیه های رتبه 25 رو جدی بگیریم..:)اگه میشه بازم بیاین شاید تونستین به بچه کمک کنین

کورش68

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم تو فن ساختمان میتونم کمکتون کنم یا نه حالا سوال بپرسید. چون درصدم بد نبود 60 زدم فنی رو

آخرین ویرایش:

ebram0412

عضو جدید
کاربر ممتاز

من شدید با حرفات موافقم.... ;)
گیر ندادن در کنکور رمز موفقیته... ;)

ولی در مورد شکل درک رفتار که مورد سوالتونه من از مهندس سروش نیا هم پرسیدم و ایشون در جواب گفتن که این شکل اشتبا تایپی داره و در جزوه ایشون جواب درست ذکر شده که قبلا ذکر کردم ... متعادل هم که ذکر شده اشتبا ترجمه هست ... این همون قضیه متقارب و غیر متقارب هست ...

ebram0412

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان خوب سوالی می کنید ولی بدونید که سوالات بسیار سطحیه ... نگزان نباشید که یه جواب بعضی از سوالات تون را نمی گیرید... درک رفتار سازه ها راحت ترین کتابه به کتای مبانی سازه برای معماران که می رسید متوجه می شید که اصلا یه خط هم درست نمی تونید بخونید // از بس ترجمه ضعیفه .. پس گیر ندید و اگه سوالتون اساسی بود برید دنبال جوابش ... گیر ندادن در کنکور خیلی مهمه .. به خصوص در مورد دروس فنی .. با یکی از دوستان که صحبت کردم تصمیم گرفتم که قسمتی از دروس فنی که بین 4-5 سوال میاد که معمولا دوستان از این قسمت می نالند را آموزش بدهم ... (این قسمت شامل نمودارها - خرپاها- پایداری و ناپایداری می باشد ) که بین 4 تا 5 سوال کنکور را شامل میشه .... البته این آموزش را با کمک سایر دوستانم انجام می دهم که تاریخشم احتمالا اوایل مهر باشه تا کمی خودتون درگیر مطالب ابتداییش شده باشید .. نیاز به گفتنش نباشه ... اگه دیدم شرایطش هست ... بحث های تحلیلی فن را که بسیار کمکتون می کنه را نیز در تالار به اشتراک قرار می دهم که این بخش نیز بار زیادی در دروس فنی داره ولی مابقی دروس فنی که بین 10 تا 15 سوال بر عهده خودتونه که همین خوندن منابعه و حفظی هست عموما ... تاریخ دقیقشو در تاپیک قرار می دهم... ولی سعی کنید اگه کلاس می تونید برید کلاس برید (چون حظوری بسیار راحت تر یاد می گیرید ) ولی خوب این جوری هم می ذارم برای کسایی که نمی تونند کلاس بیایند... و تمام توانم را می ذارم که گفته های استادم را کامل منتقل کنم ... امیدوارم مفید باشه ... ;)

shina88

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم یه سوتی دیگه ... توی عکس اولی یه چیز گفته تو عکس دومی یه چیز دیگه درک رفتار سازه صفحه 133 و 184

حق دارین منم تو تاپیک قدم به قدم پارسال همش با سوتی های این کتابا در خدمت دوستان بودم!واقعا آدم کلافه میشه.وقتیم برای بار اول میخونی نمیدونی چی مهمه و چی نیس و به چی نباید گیر بدی.منم پیشنهاد میکنم برای بار اول بدون گیر دادن زیاد منابع اصلیو بخونین بعد وقتی از روی جزوه ها(مثلا سروش نیا یا جزوه فاطمی) بخونین بهتر متوجه میشین.
اما در مورد این عکس:.
وقتی بار یکنواخت در طول منحنی قوس باشه:زنجیرواره
و وقتی بار یکنواخت در طول دهانه افقی باشه:سهمی نام دارد!

kh_memar67

کاربر فعال

یک سوم وسط یعنی همین قسمت وسطی که مشخص کردم پس شامل مرکزم میشه،اونجا که گفته یک سوم خالی وسطو احتمالا جاگذاشته:D...حالا چرا باید در این محدوده باشه؟ چونکه خارج از این محدوده دیگه تنشمون صرفا فشاری نیست و اگه اشتباه نکنم همراه با کمانش خواهد بود که در سازه ها سعی بر اینه که تا جای ممکن این تنشها رو خالص کنن یعنی یا فشاری باشه یا کششی(تنشهای محوری)مث سازه های کششی که صرفا تحت تنشهای کششی هستند یا قوس که فشاری هستشو...ببخش که با شک میگم اخه هیچ کتابو جزوه ای در حال حاضر واسم نمونده که بخوام مرور کنم نکاتیو که قبلا برداشت کرده بودم

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    15.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

moeinz

کاربر بیش فعال
دوستانی که سازه در معماری میخونن
وقتایی که پشت سیستمن اگه عکسهای نمونه های موردی کتاب ی بارم تو اینترنت ببین خیلی مفید میشه
هم ی مروری میشه هم برا شناخت بهترش موثره و همم ی سری مسایل توضیح داده شده تو عکسهای کتاب پیدا نمیشه ولی تو عکس های اینترنت شاید ببینن
بهترم هس ک رو عکسا بازم هر بنا رو تحلیل کنن ب صورت ذهنی

mahyar21

عضو جدید
دوستانی که سازه در معماری میخونن
وقتایی که پشت سیستمن اگه عکسهای نمونه های موردی کتاب ی بارم تو اینترنت ببین خیلی مفید میشه
هم ی مروری میشه هم برا شناخت بهترش موثره و همم ی سری مسایل توضیح داده شده تو عکسهای کتاب پیدا نمیشه ولی تو عکس های اینترنت شاید ببینن
بهترم هس ک رو عکسا بازم هر بنا رو تحلیل کنن ب صورت ذهنی
اتفاقا منم همین کارو میکنم و روش خیلی خوبیه مهندس.;)
نمونه های موردی رو که تو متن کتاب هست حین خوندن یادداشت میکنم و پس از اتمام درس تو گوگل میزنم و چند تا از عکساشون رو میبینم.

نگارشیتکت

عضو جدید

منظورش اینه که مثلا یه تیر تو نما که میبینی (طولش )در نزدیکیه مرکز ولی تو مقطع که یه مقطع عرضی (مستطیل تی شکل و..ضخامت در ارتفاع )همیشه فرض میشه تو یک سومه اینی که خودم برداشت کردم نوشتم البته 8ماهی میشه که ازش گذشته

نگارشیتکت

عضو جدید
در جهت مخالف فشار وارد میشه اما چون در جهت مخالف وارد میشه یک سمت کشش یک سمت فشار.پیشنهاد من به شما اینه که به جزییات فیلا گیر نده بخون برا فهم کلیت بعدن میاد دستت . جزوه های سروشنیا خوبه برا کلیت اما اینم میخونید نفهمیدید بیخیال شو...بعدا میاد دستت..

atrali

کارشناس ارشد مدیریت پروژه
کاربر ممتاز
تفاوت قوس و طاق چیه؟

قوس تحمل فشار رو در طول خودش نداره ولي طاق داره.......به بيان ديگه طاق حالت حجم داده شده قوس.....نميدونم تونستم منظورمو برسونم يا نه؟
به بيان يه كتاب كه الان اسمش تو ذهنم نيست:طاق حالت EXTRUDE شده قوس است

آخرین ویرایش:

moeinz

کاربر بیش فعال
قوس تحمل فشار رو در طول خودش نداره ولي طاق داره.......به بيان ديگه طاق حالت حجم داده شده قوس.....نميدونم تونستم منظورمو برسونم يا نه؟
به بيان يه كتاب كه الان اسمش تو ذهنم نيست:طاق حالت EXTRUDE شده قوس است

فهمیدم
منظور طاق س بعدیه قوسه

kh_memar67

کاربر فعال
تفاوت قوس و طاق چیه؟
1-طاق قوسی سه بعدی است
2-طاق مشابه قوس نیروها را از طریق فشار به تکیه گاه ها منتقل میکنه
3- سرمنشا طاق قوسه پس طاق ها هم به طور خالص فشاریند و در برابر کشش مقاومتی ندارند
4- طاقها به تکیه گاه ممتد در طول پایه خود احتیاج دارن
تفاوتی که باهم دارن اینکه طاق مقاومت برشی داره و قوس نداره واسه همینه که طاق امکان پخش بارو در همه ی جهات داره ولی قوس نداره یعنی اینکه اگه چندتا قوس کنارهم داشته باشیم و به یکیشون نیرو وارد بشه،بار وارده تنها توسط همون قوس تحمل میشه و بقیه شرکتی ندارن
دیگه اینکه مقاومت جانبی یه طاق از قوس بیشتره

پیوست ها

• Untitled-2.jpg
    Untitled-2.jpg
    18.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

moeinz

کاربر بیش فعال
20111108258.jpg
پس این قوس سنگی میشه؟

20111108259.jpg
این دیگه نوبرشه
عکسو سروته انداختن
انگار ناشر این کتاب و بی خیال شده
ناسلامتی چاپ نهمشه
آدم احساس بدی میده بش وقتی میخونه

Sahar.Pirozmanes

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم یه سوتی دیگه ... توی عکس اولی یه چیز گفته تو عکس دومی یه چیز دیگه درک رفتار سازه صفحه 133 و 184

سلام سکینه جان سوالتو از استاد سروش نیا پرسیدم. گفتن درسته فقط تو شکل اول (بالاییه) باید زیر شکل جای الف و ب را عوض کنی همه چی درست میشه

Sahar.Pirozmanes

عضو جدید
کاربر ممتاز

بیتا جان سوالتو از استاد پرسیدم. اما جوابش مث جواب قاصدک جون بود پس من دیگه تکرار نمیکنم

بالا