راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

amir_hossein20

عضو جدید
کمک برای پروژه های پروتئوس

کمک برای پروژه های پروتئوس

سلام به همگی
برا پروتئوس پروژه باید ببرم ولی باید بدون میکرو کنترلر باشه!
با میکروشو بردم;)
هرجا گشتم بدون میکرو نیست که نیست همش با میکروئه:(
فقط الان امیدم به کاربرای محترم این سایته
یا علی ببینم کسی میتونه کمک کنه:(

دوشواری

اخراجی موقت
دوستان سلام من یه سوال دارم که نمیونستم کجا باید بپرسم و چون موضوع خیلی جدی نبود تاپیک جدید نزدم سوال من اینهکسی از این سایت http://www.techno-electro.com خبری داره چش شد یهو؟ نکنه آدرسش عوض شده من خبر ندارم اگه کسی به اونجا سر میزده یا عضو بوده بگه چی شده مرسی

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
یک موتور که هم توان بالایی داره و هم با ولتاژ dc کار می کنه ، موتورهای دی سی بدون جاروبک (BLDC) هستند. در خودرو های برقی نیز زیاد از این موتور استفاده می شه. در هواپیماهای بدون سرنین هم در توان های بالا استفاده می شه. البته اگر در توان های بالا می خوای معمولا ولتاژ 60 تا 80 ولت استفاده می شه ولی شاید 24 ولتی آن هم پیدا بشه. البته قیمت آنها نسبت به موتور DC بالاتر و وزن و حجم آنها کمتر است. با جستوجوی کلمه "موتور دی سی بدون جاروبک" می تونی اطلاعات بیشتری بدست بیاری. سرعتشون هم از چند صد دور تا 40 هزار دور دیدم. گشتاور راه اندازی فوق العاده بالایی هم داره. اگه سوالی دیگری هم داشتی تاپک بگذار.

سلام
دوست عزیز برای مثال در توان 20 کیلو وات که دوستمون خواسته بودن، در ولتاژ 60 ولتی که فرمودید جریانی حدود 300 آمپر عبور میکنه!!! چه برسه به ولتاژ 12 !!! اونم از باتری!

فکر نمیکنم با ولتاژ پایین بشه همین توانی رو تامین کرد

نظر من اینه که با اتصال سری موازی چندین باتری (افزایش ولتاژ و جریان)شاید بشه کاری کرد!

eng.mahbubeh

عضو جدید
سلام دوستان میشه خواهشا کمکم کنید.من رشته ام معماری هست.یک نقشه برق از یک ساختمان ترجیحا مسکونی میخوام.ساده باشه هم مهم نیست.ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

گمراه

عضو جدید
سلام من می خوام سال آینده انتخاب رشته کنم
و بین برق و مکانیک موندم چون کلا فیزیک و ریاضی رو دوس دارم برام فرقی نمیکنه که الکترومغناطیس بخونم یا دینامیک ... علت این که اینجا همچین سوالی مطرح می کنم اینه که می خوام بدونم که برقیا چه کارایی میکنن مثلا تو پروژه هاشون و... تا جایی که شنیدم مثلا مکانیکیا میرن یه آسانسور طراحی میکنن و همه محاسبتشو انجام میدن قطعاتشو طراحی می کنن و... یا مثلا ماشین و توربین و... عمرانیا میرن یه ساختمون یا برج یا پل رو طراحی می کنن و... ولی این وسط نمیدونم برقیا مثلا چیکار میکنن؟! آیا واقعا نمود تمام کارهاشون تو برنامه نویسیه و نهایتا نمایش یه چیزی رو یه نمایشگر و... مطمئنا فقط درین حد نیست ولی خب نمیدونم دقیقا چه چیزهایی هستش... اگه ممکنه یه خورده دید بدین به من نسبت به برق و پروژه هاشو طراحیا و...

در ضمن به اینکه این پروژه ها به سر انجام برسه و تولید بشه کاری ندارم فقط می خوام بدونم توانایی چه کارایی رو دارن به صورت بالقوه؟ :eek:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام من می خوام سال آینده انتخاب رشته کنم
و بین برق و مکانیک موندم چون کلا فیزیک و ریاضی رو دوس دارم برام فرقی نمیکنه که الکترومغناطیس بخونم یا دینامیک ... علت این که اینجا همچین سوالی مطرح می کنم اینه که می خوام بدونم که برقیا چه کارایی میکنن مثلا تو پروژه هاشون و... تا جایی که شنیدم مثلا مکانیکیا میرن یه آسانسور طراحی میکنن و همه محاسبتشو انجام میدن قطعاتشو طراحی می کنن و... یا مثلا ماشین و توربین و... عمرانیا میرن یه ساختمون یا برج یا پل رو طراحی می کنن و... ولی این وسط نمیدونم برقیا مثلا چیکار میکنن؟! آیا واقعا نمود تمام کارهاشون تو برنامه نویسیه و نهایتا نمایش یه چیزی رو یه نمایشگر و... مطمئنا فقط درین حد نیست ولی خب نمیدونم دقیقا چه چیزهایی هستش... اگه ممکنه یه خورده دید بدین به من نسبت به برق و پروژه هاشو طراحیا و...

در ضمن به اینکه این پروژه ها به سر انجام برسه و تولید بشه کاری ندارم فقط می خوام بدونم توانایی چه کارایی رو دارن به صورت بالقوه؟ :eek:
سلام در مورد برق باید بگم بسیار بسیار بسیار گسترده هست . والبته هر شاخه ی ان مثلا الکترونیک یا مخابرات و کنترل و قدرت و ابزار دقیق هر کدوم بسیار گسترده هستند.
و هر چی بری بالاتر متوجه این میشی که هنوز هیچی بلد نیستی. البته در مورد رشته ی عمران هم همین روال هست چون برادر خودم سازه میخونه . و بسیار گستردست.
مکانیک هم خب خودرو و سیالات . جامدات و غیره هم هر کدوم متفاوت و وسیع هستند.
در مورد برق قدرت صرفا برنامه نویسی نیست . شما برق از نیروگاه که تولید میشه رو ببین تا وقتی میرسه به پریز منزل شما که میتونی ازش استفاده کنی تمام اینا محاسبه و طراحی داره .و البته نگه داری و تعمیر و در نظر نگیریم وارد بحث فناوری و اختراع که بشیم در زمینه ی قدرت تازه انرژی اتمی و سلول های خورشیدی راه افتادن و در اینده بسیار گسترده تر از این مسائل میشه ... ما که برق خوندیم هنوز متحریم که کدوم شاخه رو واسه تخصص انتخاب کنیم . رله و حفاظت یا ابزار دقیق یا plc و اتوماسیون صنعتی و یا بریم در نرم افزار ها و مدارات فرمان و بررسی سیستم قدرت تخصص پیدا کنیم . چون یکی مث من که برق خونده از گستردگی برق خیلی سخت میتونه شاخه و تخصصش رو انتخاب کنه بنابر این سخت هم میشه واسه شما رشته ی بر رو به نما بکشه تا شما متوجه بشی.
(اینقدر متفاوت هست که حتی خیلیا فقط با همین برق ساده ی ساختمون دارن امرار معاش میکنن.)
به هر حال من نظر شخصیمو بهت میگم اگر بین این رشته هایی که گفتی واست فرقی نمیکنه کدوم رو بری ببین اینده ی شفلی شهری که ساکن هستی چطوریه و در چه وضعی قرار داری.؟
مثلا بازار کار برق خوبه یا مکانیک و یا غیره ...
هدف رو اول مشخص کنی بهتره . اینو میگم چون واسه من به شخصه سخته بخوام ارشد بگیرم و بعد متوجه بشم که واسه من و رشته ی من شمال کشور کار هست و بخوام از خونوادم دور بشم .

گمراه

عضو جدید
سلام در مورد برق باید بگم بسیار بسیار بسیار گسترده هست . والبته هر شاخه ی ان مثلا الکترونیک یا مخابرات و کنترل و قدرت و ابزار دقیق هر کدوم بسیار گسترده هستند.
و هر چی بری بالاتر متوجه این میشی که هنوز هیچی بلد نیستی. البته در مورد رشته ی عمران هم همین روال هست چون برادر خودم سازه میخونه . و بسیار گستردست.
مکانیک هم خب خودرو و سیالات . جامدات و غیره هم هر کدوم متفاوت و وسیع هستند.
در مورد برق قدرت صرفا برنامه نویسی نیست . شما برق از نیروگاه که تولید میشه رو ببین تا وقتی میرسه به پریز منزل شما که میتونی ازش استفاده کنی تمام اینا محاسبه و طراحی داره .و البته نگه داری و تعمیر و در نظر نگیریم وارد بحث فناوری و اختراع که بشیم در زمینه ی قدرت تازه انرژی اتمی و سلول های خورشیدی راه افتادن و در اینده بسیار گسترده تر از این مسائل میشه ... ما که برق خوندیم هنوز متحریم که کدوم شاخه رو واسه تخصص انتخاب کنیم . رله و حفاظت یا ابزار دقیق یا plc و اتوماسیون صنعتی و یا بریم در نرم افزار ها و مدارات فرمان و بررسی سیستم قدرت تخصص پیدا کنیم . چون یکی مث من که برق خونده از گستردگی برق خیلی سخت میتونه شاخه و تخصصش رو انتخاب کنه بنابر این سخت هم میشه واسه شما رشته ی بر رو به نما بکشه تا شما متوجه بشی.
(اینقدر متفاوت هست که حتی خیلیا فقط با همین برق ساده ی ساختمون دارن امرار معاش میکنن.)
به هر حال من نظر شخصیمو بهت میگم اگر بین این رشته هایی که گفتی واست فرقی نمیکنه کدوم رو بری ببین اینده ی شفلی شهری که ساکن هستی چطوریه و در چه وضعی قرار داری.؟
مثلا بازار کار برق خوبه یا مکانیک و یا غیره ...
هدف رو اول مشخص کنی بهتره . اینو میگم چون واسه من به شخصه سخته بخوام ارشد بگیرم و بعد متوجه بشم که واسه من و رشته ی من شمال کشور کار هست و بخوام از خونوادم دور بشم .

خیلی ممنون از راهنماییتون

پس فقط گرایش قدرت برنامه نویسی زیاد توش مهم نیست؟! مخابرات چطور؟ به اسمش نمیخوره زیاد برنامه نویسی داشته باشه... یعنی تو محاسبات میدان ها و امواج و این جور چیزا باید سر و کله بزنه دیگه نه؟

ببخشید اگه سوالام خیلی احمقانه است من خیلی اطلاعاتم کمه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از راهنماییتون

پس فقط گرایش قدرت برنامه نویسی زیاد توش مهم نیست؟! مخابرات چطور؟ به اسمش نمیخوره زیاد برنامه نویسی داشته باشه... یعنی تو محاسبات میدان ها و امواج و این جور چیزا باید سر و کله بزنه دیگه نه؟

ببخشید اگه سوالام خیلی احمقانه است من خیلی اطلاعاتم کمه
گرایش قدرت هم برنامه نویسی داره اما چون همین برق قدرت شاخه های متنوعی داره نمیشه گفت تمام برق قدرت یعنی برنامه نویسی .مثل plc که میتونه تخصص یک مهندس کنترل باشه ولی یک الکترونیکی و حتی یک قدرتی هم میتونه تو این زمینه تخصص پیدا کنه . از طرفی plc فقط برنامه نویسیه و خیلی جاها در صنعت استفاده میشه . هم نیروگاه و هم خطوط انتقال و توزیع و کارخونه ها و غیره...اما نمیشه گفت که برق در همین زمینه ی plc خلاصه میشه .
مخابرات رو نمیدونم اطلاعی ندارم.
برق حوصله و صبر میخواد . اگه صبرت زیاده بیا برق:d

گمراه

عضو جدید
گرایش قدرت هم برنامه نویسی داره اما چون همین برق قدرت شاخه های متنوعی داره نمیشه گفت تمام برق قدرت یعنی برنامه نویسی .مثل plc که میتونه تخصص یک مهندس کنترل باشه ولی یک الکترونیکی و حتی یک قدرتی هم میتونه تو این زمینه تخصص پیدا کنه . از طرفی plc فقط برنامه نویسیه و خیلی جاها در صنعت استفاده میشه . هم نیروگاه و هم خطوط انتقال و توزیع و کارخونه ها و غیره...اما نمیشه گفت که برق در همین زمینه ی plc خلاصه میشه .
مخابرات رو نمیدونم اطلاعی ندارم.
برق حوصله و صبر میخواد . اگه صبرت زیاده بیا برق:d

والا صبرم زیاده ولی اصن با برنامه نویسی نمی تونم کنار بیام... حاضرم برم بیل بزنم الگوریتم ننویسم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
والا صبرم زیاده ولی اصن با برنامه نویسی نمی تونم کنار بیام... حاضرم برم بیل بزنم الگوریتم ننویسم
زبان برنامه نویسی که یکی نیست که شما فقط بخوای الگوریتم بنویسی... مثلا برای plc دو روش نردبانی و بلوکی استفاده میشه .
به هر حال خود دانی و به نظر من مهم تر از اینا همون شرایط محل زندگی هست که واسه رشته ای که میخونی کار هست یا نه . و اگر برای تمام رشته های انتخابی کار هست میتونی یه بازدید از کارگاهای یه دانشگاه انجام بدی و با رشته ها از نزدیک اشنا بشی .

mohammad3947

عضو جدید
As many people said about power electrical engineering it is better to mention that after undergraduate in postgraduate and PHD stages this field turn to the many thing that you thing it is not important for instance power system analysis focus on power system analysis in the economic point of view and re-arranging grid to achieve better efficiency with better price or the others focus on FACTS.
Even most of students (electrical and electronic enginneers) hates Thermodynamic but in fact it is the main field of new power engineering. And you know in PHD it is focus on materials much more than others .
So if you want to choose Power engineering or energy for higher education it is better to bare these thing in mind.

گمراه

عضو جدید
زبان برنامه نویسی که یکی نیست که شما فقط بخوای الگوریتم بنویسی... مثلا برای plc دو روش نردبانی و بلوکی استفاده میشه .
به هر حال خود دانی و به نظر من مهم تر از اینا همون شرایط محل زندگی هست که واسه رشته ای که میخونی کار هست یا نه . و اگر برای تمام رشته های انتخابی کار هست میتونی یه بازدید از کارگاهای یه دانشگاه انجام بدی و با رشته ها از نزدیک اشنا بشی .

فکر می کردم همه زبان ها اول باید الگوریتمش نوشته بشه بعد طبق قوانین اون زبان به اون زبان کد هاشو بنویسن... منظورم همه جوره اش بود :)

شما مثل اینکه خیلی ازین محل کار شاکی هستید :redface:
مثلا تو تهران بیشتر واسه کدوم گرایش کار پیدا میشه؟!
البته شنیدم که میگن نباید اول به فکر تهران باشی و یعدا که تو کارت راه افتادی بیای تهران

As many people said about power electrical engineering it is better to mention that after undergraduate in postgraduate and PHD stages this field turn to the many thing that you thing it is not important for instance power system analysis focus on power system analysis in the economic point of view and re-arranging grid to achieve better efficiency with better price or the others focus on FACTS.
Even most of students (electrical and electronic enginneers) hates Thermodynamic but in fact it is the main field of new power engineering. And you know in PHD it is focus on materials much more than others .
So if you want to choose Power engineering or energy for higher education it is better to bare these thing in mind.

مرسی از راهنماییتون

ما نسبت به ترمودینامیک هم ارادت داریم

فقط مشکل برنامه نویسیه :(

طلا.

عضو جدید
سلام مهندسان، بچه ها چه طور عدد قطبی رو به دکارتی تو ماشین حساب مهندسی تبدیل میکنن؟؟ و برعکس

coolactive1698

عضو جدید
سلام.یه سوالی داشتم.میخوام یه مدار برای پردازش صدا بسازم.مداری که با شنیدن یک سیگنال خاص بهم یه خروجی بده.میشه لطفا یه راهنمایی راجع به قطعات وبخش های پردازشصدا بکنید؟

m1_hero98

عضو جدید
اگر داوطلب آزمون استخدامی نفت امسال در رشته برق هستید خواهشمندم فقط مهندسان برق
سوالات و ابهامات تون رو در این تاپیک مطرح بفرمایید
تا دوستان شرکت نفتی قبول شده پارسال پاسخ بدهند
در تالار مهندسی برق قسمت
استخدام شرکت ملی نفت ایران 91 در رشته برق... ( آزمون کتبی .. مصاحبه علمی .. مصاحبه عقیدتی .. طب صنعتی.. = جذب )

باتشکر

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام مهندسان، بچه ها چه طور عدد قطبی رو به دکارتی تو ماشین حساب مهندسی تبدیل میکنن؟؟ و برعکس

سلام
روی ماشین حسابتون دنبال POL ویا REC بگردید و اعدادتون رو وارد کنید
البته مارک و مدل ماشین حساب مهمه و فرق میکنه. اگه کاتالوگش رو داشته باشید راحت تر میتونید متوجه بشید
برای تبدیل a+jb به عدد A<B باید از POL استفاده کنید و برعکس این تبدیل باید از REC استفاده کنید

hossein137

عضو جدید
سلام
کسی میتونه به من در طراحی سلفی برای کاهش جریان خروجی یک ترانس کمک کنه.
یه پروزه ای هست برای یکی از دوستان که ترانس هایی میخواد با ولتاژ خروجی 12 ولت و جریانی تا 30 امپر
اما میخواد این جریان رو محدود کنه مثلا" از 5 تا 30 امپر.در مورد محاسبات ترانس های این چنینی مشکلی ندارم.اما تا به حال سلفی رو برای این کار محاسبه نکردم.یعنی تو فکر پیچیدن سلفی مثل دستگاه های جوش هستم اما به صورت ریلی و جریانی قابل انتخاب.
اگر کسی میتنوه کمک کنه ممنون میشم
روز خوش

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
کسی میتونه به من در طراحی سلفی برای کاهش جریان خروجی یک ترانس کمک کنه.
یه پروزه ای هست برای یکی از دوستان که ترانس هایی میخواد با ولتاژ خروجی 12 ولت و جریانی تا 30 امپر
اما میخواد این جریان رو محدود کنه مثلا" از 5 تا 30 امپر.در مورد محاسبات ترانس های این چنینی مشکلی ندارم.اما تا به حال سلفی رو برای این کار محاسبه نکردم.یعنی تو فکر پیچیدن سلفی مثل دستگاه های جوش هستم اما به صورت ریلی و جریانی قابل انتخاب.
اگر کسی میتنوه کمک کنه ممنون میشم
روز خوش

سلام دوست عزیز
من کاری به این ندارم که شما با یک سلف چطوری میخواید جریان ترانس رو کم کنید و ...
راجع به سوالتون که فرموده بودید که یک سلف متغیر میخواید باید عرض کنم که توصیه من به شما اینه که به جای یک سلف که چند سر داره (مثل دستگاه جوش) از مدارات الکترونیک قدرت (شامل 2 عدد تریستور موازی معکوس سری شده با سلف مورد نظر) استفاده کنید

طلا.

عضو جدید
بچه ها تجزیه تحلیل رو پاس کردین؟خیلی سخته من هرچی میخونم احساس میکنم بازم چیزی نمیدونم:confused: دارم اپنهایم میخونم مباحثش سنگینه .جزوه خوب همراه نمونه سوالاتش میخواستم؟

hossein137

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من کاری به این ندارم که شما با یک سلف چطوری میخواید جریان ترانس رو کم کنید و ...
راجع به سوالتون که فرموده بودید که یک سلف متغیر میخواید باید عرض کنم که توصیه من به شما اینه که به جای یک سلف که چند سر داره (مثل دستگاه جوش) از مدارات الکترونیک قدرت (شامل 2 عدد تریستور موازی معکوس سری شده با سلف مورد نظر) استفاده کنید

خوب اگر من بتونم اون سلف رو به صورت یک سیم پیچ متغییر در بیارم مشکل چند سر بودن هم حل میشه.یک روشی هم بود برای تغییر مقدار فلوی هسته ی ترانس.جوری که هسته هایی در وسط سیم پیچ ها به صورت ریلی قرار میگرفت و هر چقدر هسته (که جهتش برعکس خود ترانس بود) داخل قسمت سیم پیچی میشد جریان خروجی کمتر میشد.مثل دستگاه جوش های مولر و یا بعضی از این دستی ها.
والا من اصلا" چیزی از الکترونیک صنعتی یادم نیست.میشه حداقل به صورت سمپل یک نمونه رو برام توضیح بدید و یا یک سورس خارجی و یا نمونه ای برام بگذارید؟ و این که شما این روش رو در عمل تست کردید؟ یا به درد آزمایشگاه میخوره؟
ممنون از این که وقت گذاشتید

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها تجزیه تحلیل رو پاس کردین؟خیلی سخته من هرچی میخونم احساس میکنم بازم چیزی نمیدونم:confused: دارم اپنهایم میخونم مباحثش سنگینه .جزوه خوب همراه نمونه سوالاتش میخواستم؟

برا تجزیه دنبال جزوه خاصی نباشین مطالب ثابت و مشخص هستن فقط تمرین زیاد حل کنین!
راهنمای اپنهایم و بخونین به من کمک زیادی کرد.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست گرامی، همونطور که دوستمون اشاره کرد بهترین راه برای یادگیری این درس و کسب نمره خوب در آزمون اون، حل تمرین های فراوان هست. به این منظور من به شما کتاب [h=3]Schaum's Outlines of Signals & Systems معرفی می کنم که همگام با آموزش مطاب، علاوه بر وجود تمرین های حل شده فراوان کلی تمرین نیز در سطوح مختلف ارائه داده که باعث آموزش کامل شما در این درس میشه.[/h]فقط نکته ای که وجود داره این هست که این کتاب به زبان انگلیسی هست. (برای دانلود رو اسم کتاب کلیک نمایید)

*shahla*

عضو جدید
سلام
بچه ها

اگه وقت دارین یه نگاه به این مدار میندازین فقط میخوام بدونم فیدبک جریان جریان هست یا نه :(

http://staff.guilan.ac.ir/staff/user...%20Project.pdf

نوع فیدبکش رو میدونین ؟ با این که 2 تا مقاوت 7 کیلویی اثرات اهمی فیدبک هست ؟! درسته ؟

ممنون میشم کمک کنین :(

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خوب اگر من بتونم اون سلف رو به صورت یک سیم پیچ متغییر در بیارم مشکل چند سر بودن هم حل میشه.یک روشی هم بود برای تغییر مقدار فلوی هسته ی ترانس.جوری که هسته هایی در وسط سیم پیچ ها به صورت ریلی قرار میگرفت و هر چقدر هسته (که جهتش برعکس خود ترانس بود) داخل قسمت سیم پیچی میشد جریان خروجی کمتر میشد.مثل دستگاه جوش های مولر و یا بعضی از این دستی ها.
والا من اصلا" چیزی از الکترونیک صنعتی یادم نیست.میشه حداقل به صورت سمپل یک نمونه رو برام توضیح بدید و یا یک سورس خارجی و یا نمونه ای برام بگذارید؟ و این که شما این روش رو در عمل تست کردید؟ یا به درد آزمایشگاه میخوره؟
ممنون از این که وقت گذاشتید

والا من راجع به چیزی که توضیح دادن (هسته ریلی و ... در دستگاه های جوش) چیز خاصی نفهمیدم!
ولی تو پست اولتون سوالی که مطرح کرده بودید راجع به یک سلف متغیر بود
static-var-compensators-svc.JPG
این تصویر مربوط یه یک SVC هست که برای جبران سازی توان راکتیو بکار میره. اگر دقت کنید سمت چپ نوشته TCR که این قسمت یک سلف متغیر هست (همونی که عرض کرده بودم)