راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
درمورد مبدلهای جریان به فشارو بالعکس اطلاعاتی میخواستم درمورد اینکه طرز کارشان چه طوره ممنون میشم در اختیارم بذارید:smile:

سلام
در مورد مبدل جریان به فشار ترانسدیوسرهای زیادی تو بازار وجود داره که معروفترین هاشون هانیول و جانسون کنترل هستند و محدوده خروجیشون حدود 0.2 تا 1 بار( 3 تا 15 Psi) به ازای 4 تا 20 میلی آمپر ورودی و کاملا خطی . البته تو هر دو برند مدلهایی با ورودی ولتاژ هم وجود داره .

پیوست ها

• Johnson Control_EP-8000.pdf
    239.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
کسی خلاصه نویسی الکترونیک و کنترل خطی سراغ داره

ixabedi

کاربر فعال
سیم کشی مدار زیر درسته یا نه؟

لطفا راهنمایی کنید؟

پیوست ها

• Snap 2010-11-05 at 05.46.24.jpg
    Snap 2010-11-05 at 05.46.24.jpg
    14.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shadmehr21

عضو جدید
درخواست برای انتخاب عنوان پروژه

درخواست برای انتخاب عنوان پروژه

سلام دوستان
من دانشجوی سال آخر برق قدرت گرایش انتقال و توزیع هستم
الان به دنبال یه موضوع خوب برای پروژه ام هستم
اگه کسی پیشنهادی در این رابطه داره یا پروژه ای میشناسه که میتونم ازش استفاده کنم یا عنوانی رو بهم معرفی کنه ازش ممنون میشم
اگه در شاخه های زیر باشه بهتره

• [*=right] سیستم های توزیع انرژی الکتریکی
    [*=right]عایق ها و فشارقوی الکتریکی
    [*=right]تأسیسات الکتریکی

پیشاپیش از دوستان تشکر میکنم

SEZ

عضو جدید
منبع تغذیه 30000 ولت

منبع تغذیه 30000 ولت

سلام
من یه منبع تغذیه 30 کیلو ولت میخوام ، کسی میتونه کمکم کنه ؟
نقشه یا هر چیزی

باتسکر

.:kamran:.

عضو جدید
درود بر دوستان

در مدار زیر اندازه تمام المان ها را دارم ، برای مجهول مساله باید از چه فرمولی و راهی حل کنم؟ لطفا فرمول آن را بگویید. مرسی

پیوست ها

• untitled.JPG
    untitled.JPG
    13.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درود بر دوستان

در مدار زیر اندازه تمام المان ها را دارم ، برای مجهول مساله باید از چه فرمولی و راهی حل کنم؟ لطفا فرمول آن را بگویید. مرسی
میتوانید مدار را به حوزه لاپلاس برده و kcl بزنید مدار حله دوباره به حوزه زمان برگردید
یا درحوزه زمان حل کرد Ic=CVc

و Vl= LIl جریان سلف و ولتاژ خازن مشتق اند
و در آخر بازه ی انتگرال از صفر تا دو
اگه در این تاپیک معرفی کنید زودتر جوابتونو میگرین
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/400-کنکور-و-تحصیلات-تکمیلی

.:kamran:.

عضو جدید
میتوانید مدار را به حوزه لاپلاس برده و kcl بزنید مدار حله دوباره به حوزه زمان برگردید
یا درحوزه زمان حل کرد Ic=CVc

و Vl= LIl جریان سلف و ولتاژ خازن مشتق اند
و در آخر بازه ی انتگرال از صفر تا دو
اگه در این تاپیک معرفی کنید زودتر جوابتونو میگرین
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/400-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%D9%88-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C
مرسی از شما

تنها از روش حل مدار (به غیر از لاپلاس) و همان حل با کمک مشتق و انتگرال و... میخواهم حل نمایم . لطفا با روابط حاکم بر مدار (مش-گره) مدار ار حل نمایید .

alislow

عضو جدید
نیازمند پروژه کارآموزی اطفا حریق

نیازمند پروژه کارآموزی اطفا حریق

سلام دوستان
من رشته برق قدرت هستم. بره کارآموزی دوره کاردانیم دنبال یه پروژه می گردم. کسی داره؟

some woeful

عضو جدید
دوستان اگه لطف کنن یه راهنمایی کلی بدن واسه یه دانشجوی ترم سه برق که چجوری از وقتش استفاده کنه که به درد آینده اش بخوره... (فرض کنید قصد ادامه تحصیل در خارج رو نداره)

احساس می کنم داره وقتم تلف میشه فقط واحد پاس می کنم میرم جلو ... چیکار باید بکنم که بعدا بیکار و علاف نمونم با یه مدرک؟! آیا اصلا با مدرک کارشناسی میشه کار پیدا کرد؟! حقوقش مهم نیست فقط یه کار مرتبط باشه...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوستان اگه لطف کنن یه راهنمایی کلی بدن واسه یه دانشجوی ترم سه برق که چجوری از وقتش استفاده کنه که به درد آینده اش بخوره... (فرض کنید قصد ادامه تحصیل در خارج رو نداره)

احساس می کنم داره وقتم تلف میشه فقط واحد پاس می کنم میرم جلو ... چیکار باید بکنم که بعدا بیکار و علاف نمونم با یه مدرک؟! آیا اصلا با مدرک کارشناسی میشه کار پیدا کرد؟! حقوقش مهم نیست فقط یه کار مرتبط باشه...
تا جایی که شرایط نشون میده خبری از استخدامی رسمی نیست .
یا اگر هم باشه استخدام شدن مشکله
میمونه قراردادی و شرکت ها ی خصوصی و غیره
که این موارد تا نیاز نداشته باشن استخدام نمیکنن
و مطمئن باشید کسانی رو استخدام میکنن که فنی هستن و در زمینه ای از برق مثلا(طراحی برد...برقکار صنعتی ... طراح تابلو ... متخصصavr...اتوماسیون صنعتی و غیره تخصص داشته باشن ) و هیچ وقت کسی رو که حتی لیسانس داشته باشه ولی فقط درس خونده باشه رو قبول نمیکنن .
همین که به این پی بردین که وقتتون داره حدر میره خودش کلییه ... چون این حرفو اگر به دانشجو های دیگه بزنی ناراحت هم میشن
پس سعی کنید در یک زمینه ای از برق بسته به گرایش و علاقتون تخصصی کسب کنید .
از نظر حقوق هم که هر کسی برای شروع باید با حقوق خیلی کم کار کنه تا تجربه و سابقه کسب کنه

some woeful

عضو جدید
تا جایی که شرایط نشون میده خبری از استخدامی رسمی نیست .
یا اگر هم باشه استخدام شدن مشکله
میمونه قراردادی و شرکت ها ی خصوصی و غیره
که این موارد تا نیاز نداشته باشن استخدام نمیکنن
و مطمئن باشید کسانی رو استخدام میکنن که فنی هستن و در زمینه ای از برق مثلا(طراحی برد...برقکار صنعتی ... طراح تابلو ... متخصصavr...اتوماسیون صنعتی و غیره تخصص داشته باشن ) و هیچ وقت کسی رو که حتی لیسانس داشته باشه ولی فقط درس خونده باشه رو قبول نمیکنن .
همین که به این پی بردین که وقتتون داره حدر میره خودش کلییه ... چون این حرفو اگر به دانشجو های دیگه بزنی ناراحت هم میشن
پس سعی کنید در یک زمینه ای از برق بسته به گرایش و علاقتون تخصصی کسب کنید .
از نظر حقوق هم که هر کسی برای شروع باید با حقوق خیلی کم کار کنه تا تجربه و سابقه کسب کنه

ممنون از راهنمایی تون... :gol:

ما همچنان منتظر نظر سایر دوستان هستیم... :cry:

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز

خب هرکس یه شرایط زندگی،یه سری مشکلات داره....هرکس یه استعدادیه ظرفیت یه توان داره.....یه هدف یه انگیزه یه انتخاب داره
بااین همه گستردگی وتنوع ماچطورمیتونیم به یه دوست ترم 3 کمک کنیم....
وبازبه هرحال ودرهرصورت درس تئورری روخوب بخونین یعنی درک کنین دربارش بحث کنین وقت بذارین سریک موضوع هایی که کاربردی هستش وخاصن وهمه کس بلدنیست وبه صنعت نیزنزدیک باشه.
به هیچ گرایشی تعصب نداشته باشین وبرق رویادبگیرین نه قدرت یاالکترونیک یا....
به تئوری دانشگاه اصلااکتفانکنین وعملی کارکنین
برای آینده هم کارپیدامیشه شمااین راه روبرین به نتیجه میرسین .کسی که متخصص ومسلط باشه بیکارنمیمونه.
مدتی هم مسلمامثل بقیه علافی خواهین داشت
آینده نگری خوبه ولی نه همیشه....همیشه توی کاری که هستی بهترین باش.
موفق باشی.

navid.orturk

اخراجی موقت
درخواست کمک فوری:
به یه موتور نیاز داریم که با ای وی آر یا هر میکروی دیگه ای قابل کنترل باشه . این موتور باید رله داشته باشه که اون رله رو باید با میکرو تحت کنترل گرفت. آب از شیر وارد موتوری شده وعبور دادن یا ندادن آب تابعی شده از متغیری به نام رطوبت خاک . از طرفی بنظرم اگر رطوبت خاک به اندازه ی معینی رسیده باشه آب امده از شیرجریان پیدا نکنه یعنی در واقع دراین پروژه به نوعی شیر آب طراحی می کنیم . که اگر رطوبت از حدی کمتر باشد این شیر به آب اجازه جریان داده و محوطه ابیاری شده . حالا این شیر باید به سنسور رطوبتی وصل شده تا با محوطهء درارتباط و این سنسور هر چند ثانیه یا دهم یا صدم ثانیه رطوبت خاک رو سنس کرده و میزان رطوبت رو به میکروی که در شیر بکار رفته انتقال دهد . دراینصورت میکرواطلاعات رو از پایه ی ورودیش به صورت سریال و در واحدهای زمانی خاصی که ما تعیین می
کنیم از سنسور دریافت و عملیات رطوبت سنجی رو انجام داده و ....

m@f

عضو جدید
سلام دوستان !
چند تا سوال داشتم !
اگه کسی میتونه کمکم کنه !
1.چرا کسینوس فی در مدار خازنی 1 نمی شود و آیا یک شود خوب است یا نه ؟
2.با جابجایی محل اتصال در ترانس چرا گروه ترانس تغییر می کند ؟
3.فرق بین سربندی ستاره و مثلث چیست ؟
4.اتصال زیگزاگ بهتر است یا ستاره مثلث ؟ چرا ؟
5.کاربرد رئوستا چیست ؟

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان !
چند تا سوال داشتم !
5.کاربرد رئوستا چیست ؟
1)کسینوس فی اگر1 باشدبهترین حالت است.کسینوس فی اگردرمدارخازنی 1 باشد باعث ناپایداری سیستم میشود.
4)زیگزاگ بهتره باعث میشه توی مدارهسته به اشباع نره...اصلادلیل استفاده ازآرایش زیگزاگ به جای ستاره مثلث همینه.

m@f

عضو جدید
ممنون سعید جان !
2 و 3 رو هم جواب بدید ممنون میشم :smile: !
سعید جان اگه مطلب کسینوس قی رم یک مقدار باز کنی ممنون میشم !

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان !
چند تا سوال داشتم !
5.کاربرد رئوستا چیست ؟

ممنون سعید جان !
2 و 3 رو هم جواب بدید ممنون میشم :smile: !
سعید جان اگه مطلب کسینوس قی رم یک مقدار باز کنی ممنون میشم !

1 شدن کسینوس فی باعث ناپایداری شبکه میشه
گروه برداری بیانگر مفهوم میزان اخلاف فاز بین ورودی و خروجی ترانس هست و با جابجائی اتصال فازها اختلاف فاز عوض میشه
سربندی ستاره و مثلث در موتورهای الکتریکی برای کاهش جریان زاه اندازی و در ترانس ها برای حذف هارمونیک 3 به کار میره
هرکدوم جای خودشون رو داره و موقعیت در شبکه تعیین کننده نوع اتصال هست
رئوستا یک مقاومت متغیر هست و برای کنترل جریان به کار میره

ariaboy18

عضو جدید
زوج تفاضلی چند طبقه

زوج تفاضلی چند طبقه

سلام دوستان
کسی میدونه کار این مدار دقیقا چیه و هر کدوم از المان ها چه نقشی دارن؟
تا اونجایی که متوجه شدم ترانزیستورهای 8و7و9و10و11و12 منبع و آینه جریان و ترانزیستورهای 1با2 و 3با4 و 5با6 زوج تفاضلی هستن،درسته؟ نقش اون مقاومت ها چیه؟
ممنون..

مدار.jpg

khoyboy

عضو
الکترو موتور

الکترو موتور

سلام و خسته نباشید به مهندسان برق:ببخشید تو موتور های الکتریکی موتوری وجود داره که با برق باتری 12یا 24ولت کار کنه ونیرویی حدود10تا20کیلو وات تولید بکنه؟وسئوال دوم :یک ژنراتور برقی می تونه چند ولت برق تولید بکنه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید به مهندسان برق:ببخشید تو موتور های الکتریکی موتوری وجود داره که با برق باتری 12یا 24ولت کار کنه ونیرویی حدود10تا20کیلو وات تولید بکنه؟وسئوال دوم :یک ژنراتور برقی می تونه چند ولت برق تولید بکنه؟

سلام...
این موتور فکر نکنم وجود داشته باش... اما میدونم سرو موتور های کوچکی هستن که با برق 24 ولت کار میکنن. اما توانشون اینقدر نیست .توان کمی دارن واسه همین بهشون میگن موتور کسر اسب بخار.راجب این نوع موتور منتظر نظرات مهندسان باش.
ژنراتور در ایران ولتاژ6.4 و در بعضی نیرو گاه ها 11 کیلو ولت تولید میکنه

khoyboy

عضو
سلامی دوباره

سلامی دوباره

ببخشید پس کدوم الکترو موتور قدرت 10تا 20کیلو واتو میتونه تولید بکنه؟حدالامکان برقش dcباشه.دورشون چقدره؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ببخشید پس کدوم الکترو موتور قدرت 10تا 20کیلو واتو میتونه تولید بکنه؟حدالامکان برقش dcباشه.دورشون چقدره؟

موتورdc دارای مزیت هایی است :
1-گشتاور راه اندازی خوب
2-امکان کنترل دقیق دور موتور
اما باید این را در نظر گرفت که نسبت به موتور ac پر هزینه و گرانتر است .و از طرفی برق شبکه ac است پس باید برق موتور را از منبع مخصوصی با تبدیل برق متناوب به مستقیم تامین کرد .
بله میشود موتوری داشت که با برق dc کارکند و توان 20 کیلو واتی داشته باشد.
موتور های dc به 4 نوع تحریک میشن که بسته به نیاز انتخاب میشن.
موتور با تحریک مستقل
موتور با تحریک شنت
موتور کمپوند و موتور سری.
سرعت موتور با ولتاژی ثابت بسته به تعداد قطب متفاوت است.

bajelan25

اخراجی موقت
سلام دوستان
کسی میدونه کار این مدار دقیقا چیه و هر کدوم از المان ها چه نقشی دارن؟
تا اونجایی که متوجه شدم ترانزیستورهای 8و7و9و10و11و12 منبع و آینه جریان و ترانزیستورهای 1با2 و 3با4 و 5با6 زوج تفاضلی هستن،درسته؟ نقش اون مقاومت ها چیه؟
ممنون..

فکر کنم شانسی چند تا المانو گرفتی وصل کردی به هم
اره>>>
مدارت ایراد داره

مشاهده پیوست 127711
فکر کنم شانسی چند تا المانو گرفتی وصل کردی به هم
اره>>>
مدارت ایراد داره

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

با برق 24 یکم سخت بشه این کار رو کرد ولی اگع تعداد باتری ها زیاد باشه میشه یه کاری کرد
با موتور DC و سروو میشه همچین توانی کشید
یک ژنراتور هر ولتاژی رو که زیر 20 کیلو ولت باشه رو میتونه تولید کنه

حالا منظور شما چی هست؟
دارید به یه ماشین برقی فکر میکنید نه؟:biggrin:

• Like
واکنش ها: sh85

powerelec

عضو جدید

سلام
یک موتور که هم توان بالایی داره و هم با ولتاژ dc کار می کنه ، موتورهای دی سی بدون جاروبک (BLDC) هستند. در خودرو های برقی نیز زیاد از این موتور استفاده می شه. در هواپیماهای بدون سرنین هم در توان های بالا استفاده می شه. البته اگر در توان های بالا می خوای معمولا ولتاژ 60 تا 80 ولت استفاده می شه ولی شاید 24 ولتی آن هم پیدا بشه. البته قیمت آنها نسبت به موتور DC بالاتر و وزن و حجم آنها کمتر است. با جستوجوی کلمه "موتور دی سی بدون جاروبک" می تونی اطلاعات بیشتری بدست بیاری. سرعتشون هم از چند صد دور تا 40 هزار دور دیدم. گشتاور راه اندازی فوق العاده بالایی هم داره. اگه سوالی دیگری هم داشتی تاپک بگذار.