دلم گرفته از این همه مادیات تو زندگی

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
.

همیشه خدا دلم گرفته تو این چند سال

حسرت یه زندگی خوب تو این زندگی که باید اسمشو اسم رمان ماریو بارگاس یوسا گذاشت سالهای سگی و پر است از درگیری ذهنی و گرفتاری

وقتی لحظه ای هم راحت میشی و میزنی بیرون اونم تو هوای عالی این روزها که خیلی شهرها حسرتشو میخورن باید قدم بزنی تنهایی، کسی نیست ، نمیتونه باشه که حتی یه قدم بزنه باهات بدون حرف بدون هیچ فقط قدم

وقتی از فشار زندگی دوربینتو برمیداری و میای بیرون میبینی سرسبز چند تا عکس میگیری و بعدش یادت ای دل غافل کسی نیست که تو عکسات باشه و خودتم انگیزه و حالی برات نمونده که حتی عکسی از خودتم به یادگار بگیری که فردا روز که بر اثر خوردن مرغ های سرب دار و برنج های هندی آرسنیک دار و پارازیت های سرطان زا هزار درد و مرظ گرفتی به عکس خودت نگاه کنی و امیدوار باشی که آره منم روزی وضعیتم اینجور بوده برمیگردی خونه حالت بدتر شده از نبودن ها ، از شبانه روز تنهایی ها و تنهایی ها و تنهایی ها

دیدن خیلی ها هست که دیگه آدمو به مرز خفگی میرسونه

دیدن کسی که اگه زندگی مثل یه کشور توسعه یافته جریان داشت و الان نهایتش شغلش دربان یه جایی بود به لطف تبعیض و نابرابری و فساد اقتصادی و نبود جریان صحیح درآمد و با دلال بازی و رانت و رشوه با ماشین بنز یا بی ام و خودش کنارت رد میشه و با گاز دادنش بدون اینکه یادش باشه و یا اهمیت بده تو خیابون کسی هم هست صداش تا اعماق مغزتو میشکافه

دیدن کسانی که تو عمر خودشون 4 کتاب خوب نخوندن و به لطف جیب بابای دلالشون مارک کیف و کفش و لباسشون رو توی چشمات میخوان فرو کنند و گوشی های چند میلیونی خودشون رو مثل تازه به دوران رسیده ها جلوشون میگیرن که هی فلانی این گوشی منه اپل یا سامسونگ یا کوفت و زهر مار هست بیا ببین

دیدن کسانی که دارن از فلان مدرک فوق لیسانس و فلان مدرک دکترا از دانشگاه یالقوز آباد حرف میزنن ولی ازشون بپرسی جهان چند قاره داره بلد نیستن حال آدمو تا سرحد استفراغ میرسونه و کاری میکنن که بری خونه مدرک دانشگاهتو با دستمال توالت سریعا عوض کنی

وقتی نگاه آدمایی میبینی که چنان نگاهت میکنن که یه لحظه فکر میکنی تو اسپانیای قرن 18 هستی و تازه از آفریقا آوردنت و تو بازار برده ها برای فروش گذاشتنت و خیلی هم آشنا باشه با چنان کنایه ای ازت میپرسه تو که کفش نخریدی امسال برا خودت بیا با هم بریم یه کفش سراغ دارم خیلی قشنگه و مدلش جدیده و تو فقط مجبوری بهش یه لبخند مسخره بزنی و سرتو بندازی پایین و با 4 تا تعارف مسخره بهش ره خونه رو بگیری ولی تو دلت بهش بگی لعنتی ارزش آدم اگه به کفش بود که خر هم سُم که کفش طبیعی هست رو داره

دیدن جوونایی که ظاهر رابطشون شبیه به عشقای رمانتیک توی فیلم ها و کتاب های عاشقونه هست ولی اگه لنزی باشه که بشه زوم کرد رو زندگیشون میبینی که هر کی برا خودش چندین شریک .... داره و شوربختانه پیش خودشون دلیلش رو تنوع طلبی آدم ها میدونن ولی لحظه ای فکر نمیکنن که گورخری که تو دشت های آفریقا هم هست اینجور تنوع نداره واقعا زجر آوره

اینا کسی رو که درد فهمیدن داره همیشه عذابش میده و دیوونه میکنه
و چقدر بی ارزش شده زندگی ها

زندگی که توش خانواده ها مثل انسان های مست شکم خودشون رو با مواد سرطان زایی به نام فست فود پر میکنن و یادشون رفته که اگه سفره ای بکشن و توش ماست و نون هم بخورن خیلی بهتر هست از اینکه اینکارو بکنن

زندگی که توش جوونای مملکت به جای ورزش و تغذیه سالم قرارشون رو توی قهوه خونه میزارن و چیزی به نام قلیون رو که 4000 ماده سمی و 200 ماده سرطانزا توش هست رو با سم هایی به اسم چیپس و پفک و لواشک و کوفت و زهر مار میخورن تاسف بار هست

زندگی که توش دخترا و زنان یه کشور به نسبت درآمدشون ده ها یا صدها هزار تومان رو خرج ساختن زیبایی مصنوعی میکنن که امروز کشور رو در رده دوم پرمصرف ترین کشور در زمینه مواد آرایشی قرار داده

زندگی که توش خیابونا پر است از صدای بوق های جورواجو ماشین ها با راننده های بی اعصابی که یه جرقه کافیه تا نسل اندر نسلت رو تو کمتر از یک دقیقه جلو چشمات بیارن و از خجالتشون با انواع و اقسام فحش هایی که روز به روز هم بر تعدادشون به لطف اینترنت و ارتباطات گسترده بین آدم های بی فرهنگ اضافه میشه چون فرهنگ نداشته خودشون رو به اشتراک میزارن

زندگی که عشق جوونای مملکت تو خیابون و با چهار متلک شبیه به فحش ایجاد میشه و تو دهنت باز میمونه که این چه سیگنال مثبتی بود که ارسال شد که باعث جذابیت شد

آدم خفه میشه زیر این همه مادیات و یادت نمیمونه که انسانیتی هم هست که به قول بزرگ شاعر ایرانزمین سعدی شیرازی

تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

.

botany

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا حیفِ این شعر سعدی که الان شده این:

تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نــــــــه... همین لباس زیباست نشان آدمیت

بسیار عالــــــــی :gol:

sajjad_mke

عضو جدید
منظور شما اينه
خيزو در كاسه ي زر اب طربناك انداز پيشتر زانكه شود كاسه ي سر خاك انداز
عاقبت منزل ما سراي خاموشانست حاليا غلغله در اين گنبد دوار انداز

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از دعوتت
با شناختی ک من از شما دارم ب جا بود ک این درد دلها از قلم شما تراوش کنه....دردهایی ک قلب خیلی از آدمایی ک ی ذره میفهمنو خراش داده...
جز متاسفم چی میتونم بگم؟
آدمای شایسته مث شما گوشه نشین و تنهان
اون وقت آدمایی ک سرشون ب تنشون نمی ارزه .....
ههههههعععععععیییییییییییی
افسوس...:w09:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اين دو سه نادان كه چنين مي دانند

از جهل كه داناي جهان آنانند

خر باش كه اين جماعت از فرط خري

هر كو نه خر است كافرش مي خوانند

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
رفتار دیگران که نمیتونیم تغییر بدیم
شرایط محیط هم تا حد زیادی دست خودمون نیست
تنها چیزی که دستمونه روحیه خودمونه که به هر نحوی شده باید خوب نگهش داریم
گاهی وقتها بهتره از بالا به همه‌چی نگاه کرد تا آروم شد.
یه استادی داشتیم میگفت هرازگاهی این تمرینو با خودم میکنم که اولش توی ذهنم از یه متر بالاترخودمو و اطرافمو نگاه میکنم بعد از 5 متر بالاتر و همینطور ادامه میدم اونقدر که همه‌چی و همه کس کوچیک و کوچیکتر بشه و شهرها و کشورها رو از بالا تصور کنم اینطوری مشکلات هم کوچیکتر دیده میشه

ایشالا دیگه دلت نگیره :cry:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون دوستم.

منم دلم می گیره، منم دلم پُره..
با این وجود اگر این تاپیک رو یکسال پیش می دیدم، دو سال پیش ..، احتمالاً منم چند سطر بهش اضافه می کردم، ولی الان نه..

نه اینکه موافق اصل قرار دادن مادیات به قول شما، توی زندگی باشم، نه..ولی با این شدت هم در مقابلش جبهه نمی گیرم..
چون فقط توی یک آرمانشهر می تونم تصور کنم که نیازی به اهمیت دادن به مادیات نباشه، یا مثلاً بدون توجه به مادیات بتونی زندگی دلخواهت رو داشته باشی..

اصلاً چند نفر از همین دوستانی که اینجا نظر دادن یا تشکر کردن، با تمام مواردی که شما ذکر کردی، موافق هستن؟!

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون دوستم.

با این وجود اگر این تاپیک رو یکسال پیش می دیدم، دو سال پیش ..، احتمالاً منم چند سطر بهش اضافه می کردم، ولی الان نه..

نه اینکه موافق اصل قرار دادن مادیات به قول شما، توی زندگی باشم، نه..ولی با این شدت هم در مقابلش جبهه نمی گیرم..
چون فقط توی یک آرمانشهر می تونم تصور کنم که نیازی به اهمیت دادن به مادیات نباشه، یا مثلاً بدون توجه به مادیات بتونی زندگی دلخواهت رو داشته باشی..

اصلاً چند نفر از همین دوستانی که اینجا نظر دادن یا تشکر کردن، با تمام مواردی که شما ذکر کردی، موافق هستن؟!
سلام همزاد

مث همیشه حرفات خیلی منطقی و ارومه

شاید منظور استارتر هم کنار گذاشتن مادیات نباشه

خواه ناخواه مادیات تو زندگی نقش مهمی داره

ولی خب چیزی که ما این روزا می بینیم و جای تاسف داره اینه که همه گرایششون به سمت مادیاته

لباس و مد انچنانی خونه و ماشین گرون قیمت و.... اینچیزا شاید تو جایگاه خودش خیلی هم خوب باشه

اما ادم رو از اون طرف بوم میندازه

زرق و برق فاصله ها رو بیشتر می کنه

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

منم با نظر چکاوک جان موافقم

مطمئنا مطالبی که شما ذکر کردید برای همه،در همه ی مکانها صادق نیست

من خیلی افراد رو سراغ دارم که با وجود داشتن امکانات مادی بسیار زیاد،نحوه ی استفاده اشون کاملا معقول ومنطقی هست
کاملا انسانی وبا رعایت کامل شئونات اخلاقی زندگی میکنند
ودر ضمن به فکر همنوعان خودشون هم هستند

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون دوستم.

دوست عزیزم بحث من بیشتر استفاده ابزاری از مادیات هست و چشم و هم چشمی ها و بی فکر ها هست تا نفی ابزارهای مادی

و گرنه هیچکسی منکر ابزارها و تکنولوژی های دنیای مدرن نیست که من و شما هم که اینجا داریم با هم بحثی رو انجام میدیم مدیون فناوری اطلاعات هستیم

*rahil*

عضو جدید
کاربر ممتاز
:gol::gol::gol:
نوشته ملایمی بود هرچند میخواست یه جاهای رو تند بیان کنه
مادیات هم بخش از زندگیه
هر کسی با یه چیز خوشه نمیشه که همه مثل هم باشن...

jujushow

عضو جدید
همه حرف میزنند . از اون دوستی که تاپیک میزنه تا من و اون دوستایی که میاییم تایید می کنیم .

به همین خانومهایی که اومدند تایید کردند بگو یه پسر هست اقای اقا ... فقط وضع مالیش افتضاحه ، حاضری باهاش زندگی کنی ؟

به همین اقایونی که میاند تایید میکنند بگید یه دختر هست خانومه خانم ... همه چیز تمام ولی باباش فقیره نداره جهیزیه بده حاظری بری خواستگاریش ؟

اخه ما که هممون کم و بیش تو جامعه ایم واسه یکی بگید که ندونه . خدا شاهده من هر جا میشینیم طرف شروع میکنه از این مردم گفتن ! چقدر مردم عوضی شدند ! چقدر مادی شدند ! چقدر بی حیا شدند ! چقدر حروم خور شدند ...

باوووووووووو یکی نیست بگه مگه مردم کیند ؟ مگه من و شما نیستیم ؟ ما خودمون خیلی خوبیم ؟ خدا وکیلی چقدر از اینایی که انتظار داریم مردم بهش عمل کنند خودمون عمل میکنیم ؟

شما شک نکن اگه همه این حرفایی که ملت برای هم دیگه میزنند 10%ش رو خودشون عمل میکردند ایران بهشت میشد .

Ros3

عضو جدید
همه حرف میزنند . از اون دوستی که تاپیک میزنه تا من و اون دوستایی که میاییم تایید می کنیم .

به همین خانومهایی که اومدند تایید کردند بگو یه پسر هست اقای اقا ... فقط وضع مالیش افتضاحه ، حاضری باهاش زندگی کنی ؟

به همین اقایونی که میاند تایید میکنند بگید یه دختر هست خانومه خانم ... همه چیز تمام ولی باباش فقیره نداره جهیزیه بده حاظری بری خواستگاریش ؟

اخه ما که هممون کم و بیش تو جامعه ایم واسه یکی بگید که ندونه . خدا شاهده من هر جا میشینیم طرف شروع میکنه از این مردم گفتن ! چقدر مردم عوضی شدند ! چقدر مادی شدند ! چقدر بی حیا شدند ! چقدر حروم خور شدند ...

باوووووووووو یکی نیست بگه مگه مردم کیند ؟ مگه من و شما نیستیم ؟ ما خودمون خیلی خوبیم ؟ خدا وکیلی چقدر از اینایی که انتظار داریم مردم بهش عمل کنند خودمون عمل میکنیم ؟

شما شک نکن اگه همه این حرفایی که ملت برای هم دیگه میزنند 10%ش رو خودشون عمل میکردند ایران بهشت میشد .

ما خیلیامون هستیم تو همین دنیا که سعی میکنیم خوب باشیم، دروغ نگیم، حق کسی رو نخوریم، وعده های دروغ به کسی ندیم، اگه جایی ازمون بر میومد کمک کنیم دیگرانو، نمیگم دنبال مادیات نیستیم ولی قبل اینکه به مادیات احساس نیاز پیدا کنیم احساس میکنیم که باید با یکی راز و نیاز کنیم بعدش که از نعمتاش بهره بردیم ازش تشکر میکنیم. اگه جایی هم از دستمون در رفت جبران میکنیم.
خدا کسیو در استفاده کردن از نعمتاش منع نکرده ولی بارها گفته که درست استفاده کنیم. درست استفاده نکنیم خودمون لطمه میبینیم چه جسمی چه معنوی.
از اون مثالا که پسره یا دختره آه در بساط نداشتن من زیاد دیدم که با هم زندگی کردن، یا زندگیشون از هم پاشیده یا اینکه یکی دستشونو گرفته و زندگیشونو ساختن یا اینکه دو تایی با هم زندگیشونو ساختن.
کلا شما خیلی منفی مینگرید منم همین دیدگاهو داشتم ولی به نظرم این دیدگاه ها فقط به خودمون لطمه میزنه، 10 درصد خیلی کمه برو بالاتر.

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بحث وضعیت مالی نیست. من به شخصه هیچ انتظاری مالی از هیچ کس ندارم . جهیزیه ملاک خوشبختی نیست. بلکه ملاک خوشبختی تلاش همیشگی برای بهتر شدن هست و قانع نبودن به وضعیت خودت. نه اینکه منظورم حرص زدن برا پول باشه نه. بلکه تلاش برای تکامل اخلاقی و مادی و ... و داشتن امید برای آینده هست که یک روابط زناشویی خوب رو میسازه . متاسفانه فرهنگ جامعه به آلودگی فرهنگی دچار شده. ملاک ها بی ارزش شده و تیپ و قیافه و پول ارزشش بیشتر شده. من نه با دلالی رفت و آمد دارم و نه خوشم میاد داشته باشم حتی اگه برادرم باشه . همیشه از کسانی که پول مفت و بادآورده دارن خوشم نمیاد چون خیلی اخلاقشون رو کاسبکارانه کرده و ارزش وقت صرف کردن ندارن. من قبلا هم گفتم من نگفتم مادیات بده بلکه استفاده ابزاری و بی فرهنگی در استفاده از مادیات هست که بده . باید بگم اون مردمی که شما ازش صحبت میکنید و شوربختانه اکثریت جامعه هم هستند بنده جزء اونا نیستم. نه پول کسی رو خوردم و خواهم خورد ، نه فست فود میخورم ، نه قلیون میکشم ، نه اهل چشم و هم چشمی هستم نه تابع خرافات هستم و نه میخوام چیزی رو که دارم تو چشم بقیه فرو کنم و نه اگه با کسی باشم با 10 نفر دیگه هم باشم و از ریاکاری و سوءاستفاده هم بدم میاد .

این تاپیک رو هم زدم فقط دغدغه های خودمو گفتم دیگه به من ربطی نداره اونایی که تشکر کردن یا پست زدن مثل من فکر کنند