درخواست های مرتبط با | پرسش های فرایندی و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

ایلیا33

عضو جدید
سلام به همه

دوستان سوالی در مورد خوردگی داشتم.
آیا در مورد میزان خوردگی فلزات در تماس با سیالات خورنده به طور مشخص کربن استیل در تماس با سولفوریک اسید، نمودار یا چارت هایی وجود دارد؟
یا هندبوک هایی هست که بشه این اطلاعات رو ازش استخراج کرد؟

ممنون میشم پاسخ بدین

یا علی

این دوتا کتاب رو یه نگاه بنداز
Corrosion Engineering Principles and Practice - McGrawHill
Pipeline Corrosion and Cathodic Protection - marshall E.parker

sara_raad

عضو
مقدار لجن تولیدی در واحد کولینگ با توجه به ظرفیتش تقریبا چقدره؟و با چه روشی حذف میشه از محیط؟

sara_raad

عضو
مواد Anti scale,inhibitor corrosion,biocide,biodispersant و سایر مواد تزریقی واحد کولینگ باید به صورت روزانه تزریق شوند؟؟؟

کدوم یکی رو باید به صورت شوکی تزریق کرد؟

sadid121

عضو جدید
سلام
کسی میدونه مشکل فرایند تولید اوره چیه که از 95 درصد کیفیت نوشته شده روش به حدود 80 درصد مبرسه؟؟؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
کسی میدونه مشکل فرایند تولید اوره چیه که از 95 درصد کیفیت نوشته شده روش به حدود 80 درصد مبرسه؟؟؟
سلام
میشه سوالتون رو واضح تر بیان کنید !! روی کجا نوشته بازده برابر 95درصد است ... منظورتون طرح اولیه فراینده !! یعنی بعد از اجرای فرایند بازده 80درصد شده ؟
چون به طور طبیعی هنگامی که طرحی رو در مقیاس بزرگ اجرا می کنیم به خیلی از دلایل به اون بازده ای که مد نظرمون هست نخواهیم رسید !!

سلام به همه دوستان
کسی اطلاعاتی در مورد روش quenching داره؟
ممنون میشم در اختسارم بزارین
مرسی

behnam_mech1987

عضو جدید
یک سوال تخصص شیمی: ما یک مخزن بالک گاز مایع داریم که موقع استفاده تو زمستان یخ می زنه و استفاده ازش غیر ممکن میشه،1-چه کاری میشه کرد؟ 2-علتش تا جایی که من میدونم دبی مصرف زیاد و فرایند انبساط آدیاباتیک هست آیا درسته؟
3-از کجا میشه فهمید که از کدوم دبی به بعد این عمل اتفاق میوفته؟ یعنی به عبارتی دبی حداکثر چقدر باشه تا این اتفاق نیفته؟ یا هر پارامتر دیگری که کنترل بشه تا این اتفاق نیفته!؟ و 4-تحلیل این فرایند با چه نرم افزاری می تونه انجام بشه؟!

mmbahri

عضو جدید
یک سوال تخصص شیمی: ما یک مخزن بالک گاز مایع داریم که موقع استفاده تو زمستان یخ می زنه و استفاده ازش غیر ممکن میشه،1-چه کاری میشه کرد؟ 2-علتش تا جایی که من میدونم دبی مصرف زیاد و فرایند انبساط آدیاباتیک هست آیا درسته؟
3-از کجا میشه فهمید که از کدوم دبی به بعد این عمل اتفاق میوفته؟ یعنی به عبارتی دبی حداکثر چقدر باشه تا این اتفاق نیفته؟ یا هر پارامتر دیگری که کنترل بشه تا این اتفاق نیفته!؟ و 4-تحلیل این فرایند با چه نرم افزاری می تونه انجام بشه؟!
دوست عزیز بهتره که بخش شیر مخزن رو عایق بندی کنید یا اینکه مثلا با مقداری آب ولرم گرمش کنید. گاز ها در اثر انبساط آنتالپی ثابت (نه آدیاباتیک) دچار کاهش دما می شن. در واقع پدیده ژول تامسون رخ می ده که از همین مکانیزم در یخچال ها استفاده میشه.
در رابطه با دبی بنده اطلاعی ندارم ولی معمولا هر چی اختلاف فشار دو طرف شیر بیشتر باشه دمای کمتری حاصل میشه. احتمالا وقتی جریان دبی کمتری داره فشار کمتری قبل از شیر به وجود میاد و وقتی این گاز تحت افت فشار آنتالپی ثابت قرار می گیره کاهش دماش اونقدری نباشه که یخ زدگی اتفاق بیفته
شما به راحتی با استفاده از نرم افزار aspen hysys می تونید این فرایند رو شبیه سازی کنید. کافیه یه مخزن و یه خروجی براش تعریف کنید و فشار خروجی رو مشخص کنید و یک شیر تعریف کنید و یک جریان برای بعد از شیر تعریف کنید و فشارش رو مشخص کنید و از این طریق به راحتی می تونید کاهش دمای حاصله رو تخمین بزنید.

behnam_mech1987

عضو جدید
مرسی مهندس،اما عایق کردن نتیجه عکس میده،چراکه این کاهش دما داخل مخزن اتفاق میوفته،و ما با این کار نمی ذاریم با بیرون هم تبادل حرارت کنه. با آب ولرم هم نمیشه،چون یک مجتمع مسکونی هست و نمی تونیم کسی رو بذاریم که مامور این کار باشه و اصلا مهندسی نیست،مگه این که با لوله آب گرم تبادل حرارت انجام بده که این هم استاندارد نمی ذاره، hysys من کار نکردم و نرم افزارشم ندارم،این کار زیاد وقت می گیره،یا مخزن و ولو و غیره همه آماده اند و ما فقط انتخاب می کنیم،و سوال دوم اینکه بصورت پارامتریک هست ؟ یعنی من هی می تونم اعدادش رو عوض کنم، هم ابعاد و هم فشار و دما و پارامتر های دیگر رو،چون چندین پروژه هست.

mmbahri

عضو جدید
مرسی مهندس،اما عایق کردن نتیجه عکس میده،چراکه این کاهش دما داخل مخزن اتفاق میوفته،و ما با این کار نمی ذاریم با بیرون هم تبادل حرارت کنه. با آب ولرم هم نمیشه،چون یک مجتمع مسکونی هست و نمی تونیم کسی رو بذاریم که مامور این کار باشه و اصلا مهندسی نیست،مگه این که با لوله آب گرم تبادل حرارت انجام بده که این هم استاندارد نمی ذاره، hysys من کار نکردم و نرم افزارشم ندارم،این کار زیاد وقت می گیره،یا مخزن و ولو و غیره همه آماده اند و ما فقط انتخاب می کنیم،و سوال دوم اینکه بصورت پارامتریک هست ؟ یعنی من هی می تونم اعدادش رو عوض کنم، هم ابعاد و هم فشار و دما و پارامتر های دیگر رو،چون چندین پروژه هست.
در مورد عایق حق با شماست ولی من منظورم این بود که در زمستون نذاریم سرمای بیرون به داخل شیر برسه...
بله همه چیز اماده هست و کافیه کنار هم بچینید و اعداد رو وارد کنید می تونید بار ها و بارها تکرار کنید و نمودار بگیرید و پارامتر ها رو تغییر بدید و خلاصه همه کاری می تونید بکنید

mdrsh

عضو جدید
مهندسان گرامی خیلی به کمک نیاز دارم کی میتونه درباره یه صنعت که به مهندسی شیمی نیاز داره توضیح بده در مورد واکنش ها ، مواد ،... که تو اون صنعت استفاده میشه میخوام روی خورنده بودن واکنش ها و مواد تو یه صنعت کار کنم . آسیب هایی که به دستگاهها میزنه و باعث خوردگی میشه ... . بچه های مهندسی مکانیک هم در این باره اطلاعاتی دارن ؟ ممنون میشم سریع جواب بدید!!!

bestidea

عضو جدید
steam tracing بهترین کاره. از این نمونه مشکل زیاد تو واحدها هست. توی واحد ما جایی هست که اگر دماش از یک حدی بیاد پایین درون سیال دانه های کریستال تشکیل میشه و تنها راه جلوگیریش همین steam tracing هست. ضمنا" میتونید روی tracing ماستیک هم بزنید که روی انتقال حرارت هم اثر داره. در کتاب لودویگ در بخش طراحی مبدل ها درباره همین موضوع بحث کرده وحتی عکس از بدنه یک ولو گذاشته که tracing داره. برای طراحی به اون کتاب مراجعه کنید.

boy68

عضو جدید
درود

من مشغول تحقیق بر روی یک پروژه ای هستم توی طرح یه همچین چیزی که توی عکسی مشاهده میکنید هست که من پاک گیج شدم - میخواستم بدونم این اتفاق چطوری امکان پذیر هست و تحت چه شرایطی و طبق چه قانونی

sefghjk.jpg

توضیحش اینه که اسید سولفوریک که تا 90 درجه سانتی گراد داغ شده از پایین وارد یک مخزن میشه - هوا هم با یک سرعت مشخصی درون مخزن دمیده میشه طبق شکل - و توسط پمپ اسید از بالای برج برداشت میشه و این فرآیند به صورت چرخشی ادامه پیدا میکنه

حالا سوال اینجاست که کل اسید هم وارد مخزن بشه فقط یک پنجم مخزن پر میشه و هیچگاه به بالا نمیرسه و این اسید چی جوری قراره به بالا برسه و توسط پمپ کشیده بشه همچین چیزی ممکنه ؟ مثل این که در اثر فشار با هوا به بالا میره آخه چی جوری ؟ مگه میشه که اسید مایع خود به خود بالا بره ؟ :confused:

آخرین ویرایش:

bestidea

عضو جدید
درود

من مشغول تحقیق بر روی یک پروژه ای هستم توی طرح یه همچین چیزی که توی عکسی مشاهده میکنید هست که من پاک گیج شدم - میخواستم بدونم این اتفاق چطوری امکان پذیر هست و تحت چه شرایطی و طبق چه قانونی

مشاهده پیوست 176750

توضیحش اینه که اسید سولفوریک که تا 90 درجه سانتی گراد داغ شده از پایین وارد یک مخزن میشه - هوا هم با یک سرعت مشخصی درون مخزن دمیده میشه طبق شکل - و توسط پمپ اسید از بالای برج برداشت میشه و این فرآیند به صورت چرخشی ادامه پیدا میکنه

حالا سوال اینجاست که کل اسید هم وارد مخزن بشه فقط یک پنجم مخزن پر میشه و هیچگاه به بالا نمیرسه و این اسید چی جوری قراره به بالا برسه و توسط پمپ کشیده بشه همچین چیزی ممکنه ؟ مثل این که در اثر فشار با هوا به بالا میره آخه چی جوری ؟ مگه میشه که اسید مایع خود به خود بالا بره ؟ :confused:

ترزیق هوا باعث انجام یک نوع stripping در اسید میشه که نمونه این رو در بعضی از dearator ها داریم منتها اونجا به جای هوا از steam استفاده میشه و سیال هم آب هست. بعید میدونم سیال به خودی خود به بالا بره. تنها احتمالی که من میدم اینه که لاین ساکشن پمپ تا پایین کشیده شده و در اثر وکیوم و نیز کاهش کشش سطحی(وایجاد نیروی مویینگی) وکاهش ویسکوزیته( که هر دو باید به علت تزریق هوای داغ باشن) سیال به سمت بالا حرکت کنه. به نظر من این شکل خیلی دقیق نیست.

behnam_mech1987

عضو جدید
من نیاز به نمودار فازی فشار دمای بوتان "ال پی جی" دارم،کسی می تونه بهم بده

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من نیاز به نمودار فازی فشار دمای بوتان "ال پی جی" دارم،کسی می تونه بهم بده
بالاخره بوتان یا ال پی جی؟ ببین یه مقاله هست نمودار رو برای ال پی چی که مخلوطی عمدتاً از پروپان و بوتان است، داده: مشاهده پیوست 1155-2954-1-PB.pdf

برای نمودار فازی (P-T Diagram) بهترین مرجع و قابل اطمینان ترین سایت، NIST هست: اینجا
اینجا هم میتونی مراجعه کنی: اینجا

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام مهندسین گرامی

حلال های PVC چه چیز هایی هستن؟ به غیر از Aceton و THF!
آیا MEK (methyl ethyl ketone or Butanyحلال PVC هست یا نه؟ چیز دیگه ای هم می شناسید؟

برای سیستم مکانیکی پوشش دادن یک برگه با این حلال ها روشی یا منبعی می شناسید؟

ممنون

صادق گل

عضو جدید
سلام ؛ اگه خوراک ورودی قسمت اعظمش مایع باشد یا بیشترین محصول مایع باشد قطر پایین برج بزرگتر ساخته میشود؛اگر قسمت عمده گاز باشد بالعکس بالای برج قطورتر خواهد بود

صادق گل

عضو جدید
اگه قسمت عمده خوراک یا محصول مایع باشد پایین برج قطورتر ساخته میشود؛اگه بخار باشد بالعکس بالای برج قطورتر خواهد بود

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام مهندسین گرامی

حلال های PVC چه چیز هایی هستن؟ به غیر از Aceton و THF!
آیا MEK (methyl ethyl ketone or Butanyحلال PVC هست یا نه؟ چیز دیگه ای هم می شناسید؟

برای سیستم مکانیکی پوشش دادن یک برگه با این حلال ها روشی یا منبعی می شناسید؟

ممنون

سلام دوست عزیز
ممنون از پوریا تیز که اطلاع رسانی خوبی داشت تا یه سر بیایم اینجا

توی این لینک شما میتونید حلال های مختلف را در لیست سمت راست ببینید. در نمودار وسط یک دایره کشیده شده است هر چه محدوده حلال به مرکز دایره نزدیک تر باشه بهتره. اگر روی متیل اتیل کتون کلیک کنید میبینید که درست روی محیط دایره است و نشان میده که میتونه پی وی سی را حل کنه شایدم نکنه.
منظورتان را از سوال دوم نفهمیدم
موفق باشید

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
ممنون از پوریا تیز که اطلاع رسانی خوبی داشت تا یه سر بیایم اینجا

توی این لینک شما میتونید حلال های مختلف را در لیست سمت راست ببینید. در نمودار وسط یک دایره کشیده شده است هر چه محدوده حلال به مرکز دایره نزدیک تر باشه بهتره. اگر روی متیل اتیل کتون کلیک کنید میبینید که درست روی محیط دایره است و نشان میده که میتونه پی وی سی را حل کنه شایدم نکنه.
منظورتان را از سوال دوم نفهمیدم
موفق باشید

سلام و بسیار ممنون از شما و آقا پوریا!

ما باید این حلال رو به صورت یک دست و خیلی تر و تمیز با ضخامت ثابت و کم روی یک لایه کاغذ بکشیم. خوب می خوایم یه از یه نوع پلاستیک برای سریه مخزنی که THF از توی اون روی کاغذ قراره بشینه استفاده کنیم. پس باید قابل ارتجاع باشه که یه جوری باز و بسته بشه. از طرفی هم این THF این پلاستیک رو حل نکنه! از چه نوع پلاستیکی باید استفاده کرد؟ آیا پلاستیک یعنی PVC؟ PVC با پلاستیک فرق داره؟
این سیستم مکانیکی ای که ما می خوایم استفاده کنیم! می خوام بدونم معمولا چه روشی استفاده می شه!

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

ما باید این حلال رو به صورت یک دست و خیلی تر و تمیز با ضخامت ثابت و کم روی یک لایه کاغذ بکشیم. خوب می خوایم یه از یه نوع پلاستیک برای سریه مخزنی که THF از توی اون روی کاغذ قراره بشینه استفاده کنیم. پس باید قابل ارتجاع باشه که یه جوری باز و بسته بشه. از طرفی هم این THF این پلاستیک رو حل نکنه! از چه نوع پلاستیکی باید استفاده کرد؟ آیا پلاستیک یعنی PVC؟ PVC با پلاستیک فرق داره؟
این سیستم مکانیکی ای که ما می خوایم استفاده کنیم! می خوام بدونم معمولا چه روشی استفاده می شه!
سلام مهندس، پلاستیک طیف وسیعی از پلیمرها را در بر میگیره.
پی وی سی هم جزو پلاستیک هاست.
برای سوال شما هم میتونید به این لینک سر بزنید.
جواب سوالتون هم nitril rubber و neoperne جزو پلاستیک هایی هستند که تی اچ اف قابلیت حل کردنشان را نداره.
توی لینکی که بهتان دادم، انواع مختلفی از پلاستیک ها و حلال هاشون را میبینید. میتونید از اون استفاده کنید.

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام مهندس، پلاستیک طیف وسیعی از پلیمرها را در بر میگیره.
پی وی سی هم جزو پلاستیک هاست.
برای سوال شما هم میتونید به این لینک سر بزنید.
جواب سوالتون هم nitril rubber و neoperne جزو پلاستیک هایی هستند که تی اچ اف قابلیت حل کردنشان را نداره.
توی لینکی که بهتان دادم، انواع مختلفی از پلاستیک ها و حلال هاشون را میبینید. میتونید از اون استفاده کنید.
خیلی آقایی! مرسی :)

حالا یه سوال دیگه! این پلاستیک هارو از کجا می شه گیر آورد؟ کجا می تونم نوارشو با سطح مقطعی که خودم طرحشو می دم، بسازم؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خیلی آقایی! آقایی از خودتونه، لطف داری مرسی :)

حالا یه سوال دیگه! این پلاستیک هارو از کجا می شه گیر آورد؟ کجا می تونم نوارشو با سطح مقطعی که خودم طرحشو می دم، بسازم؟

والا من نمیدونم ولی برات یه سرچ زدم
حتما از خودشون بپرس که حلالش چیه و چی حلش نمیکنه
http://www.kashanrubberliner.com/fa/index.asp?p=pages&id=188
http://www.kimialastic.com/index.ph... صفحات/id/36/نئوپرن/tcms//view/2?lang=persian
http://www.denatire.ir/Content.aspx?pid=1
http://www.locopoc.com/q-تولید+لاستیک+نئوپرن

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

سلام دوست گلم
عليرضاي عزيز زحمت كشيد و پاسخ شما رو داد
ولي من يك سوالي برام پيش اومده
شما يك چيزي مثل بخش نارنجي رنگ فيلتر هواي خودرو مد نظرتونه ؟ همون حالتو داشته باشه پلاستيكش؟
درضمن
بهترين حلال براي PVC سيكلو هگزان هستش
كه ميتونيد تو بازار به اسم همون سيكلو هگزان يا ريتاردر پيداش كنيد

موفق باشي عزيز

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز

سلام دوست گلم
عليرضاي عزيز زحمت كشيد و پاسخ شما رو داد
ولي من يك سوالي برام پيش اومده
شما يك چيزي مثل بخش نارنجي رنگ فيلتر هواي خودرو مد نظرتونه ؟ همون حالتو داشته باشه پلاستيكش؟
درضمن
بهترين حلال براي PVC سيكلو هگزان هستش
كه ميتونيد تو بازار به اسم همون سيكلو هگزان يا ريتاردر پيداش كنيد

موفق باشي عزيز

سلام
راشتش منظورتون رو از بخش نارنجي رنگ فيلتر هواي خودرو نمی فهمم!

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
راشتش منظورتون رو از بخش نارنجي رنگ فيلتر هواي خودرو نمی فهمم!

ببين عزيز
فيلتر هواي خودرو يك بخش كاغذي داره كه پله پله هستش و يك بخش پلاستيكي كه دور كاغذ به شكل قاب كاغذو
نگه داشته كه معولا رنگ اين پلاستيك رو نارنجي انتخاب ميكنن

آخرین ویرایش:

sara_raad

عضو
سلام دوستان
از توی لاگ شیت واحدها چه اطلاعاتی باید استخراج بشه؟
لاگ شیت که پر میشه بعد از اون باید چه آنالیزهایی روی اون انجام بگیره؟مثلا منحنی ای چیزی؟یا مقایسه ای؟
لاگ شیت پر شده زیر دست کی میره؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
از توی لاگ شیت واحدها چه اطلاعاتی باید استخراج بشه؟
لاگ شیت که پر میشه بعد از اون باید چه آنالیزهایی روی اون انجام بگیره؟مثلا منحنی ای چیزی؟یا مقایسه ای؟
لاگ شیت پر شده زیر دست کی میره؟

لاگ شیت سندی هست برای سیستم پیگیری، یعنی سیستمی وابسته به ایزو

قرار نیست منحنی از لاگ شیت استخراج بشه، این فرمها سندی هستن از وضعیت دستگاهها و پارامترهای کنترلی در ساعات تعریف شده

بالا