درخواست های مرتبط با | پرسش های فرایندی و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
با سلام
میخوام یه اواپراتور صفحه ای طراحی کنم که دور یه مخرن استوانه ای که داخلش شیر ریخته میشه قرار میگیره و از داخل اواپراتور مبرد فرئون عبور میکنه و شیر را خنک میکنه . خواهشمندم در مورد نحوه طراحی و اینکه از چه نرم افزاری استفاده کنم راهنمایی کنید.
سلام aspen axchangerv7 ماژول مبدل های palte رو داره . ورژن V73 رو مطمئنم که داره V71 رو چک کنید احتمال زیاد داشته باشه.

Aspen Exchanger Design & Rating (EDR)

لینک های زیر رو هم سر بزنید:
http://www.aspentech.com/products/aspen-plateplus.aspx
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...طراحی-مبدل-های-حرارتی-و-دستگاههای-تبادل-حرارت-)
فقط توضیح اینکه HTFS هم با نرم افزار aspen یکی شده.
لینک زیر هم یه پایان نامه دکتراست راجع به محاسبات حرارتی و هیدرولیکی مبدلهای plate در نقش اواپراتور در پمپهای گرمایی خانگی.(مدلهایی که مناسبه برای شبیه سازی عددیش رو توضیح داده)
http://www.energy.kth.se/user/claes...ith Cover, Final version, Nothing allowed.pdf

آخرین ویرایش:

sahand_nima

کاربر فعال
سلام
اگه بخواهیم سیستم توزیع پایپینگ آب داخل کولینگ تاور رو طراحی کنیم، از چه روشی بهره بگیریم؟
کولینگ تاور از نوع forced توسط پره از بالای کولینگه.

aipco

عضو
سلام دوستان
قصد دارم در مورد طراحی برج های تقطیر مطالعه کنم.چه منبعی رو پیشنهاد می کنید؟بطور خاص هم فرایندهای پالایشگاهی مدنظر هست.برج های واحد CDU و استریپرها و تفکیک کننده های دو جزئی مثل جداکننده های پروپان از پروپیلن یا بوتان از این دو مد نظر هست.تشکر

sara_raad

عضو
سلام دوستان
نمونه log sheet از واحد های کولینگ و واحد هوای فشرده می خواستم کسی هست بتونه بهم کمکم کنه؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
نمونه log sheet از واحد های کولینگ و واحد هوای فشرده می خواستم کسی هست بتونه بهم کمکم کنه؟

سلام، نمونه لاگ هر واحدی باهم فرق داره، ولی کلیاتشون یکی هستش، مثلا هر دو ساعت یک بار، واسه هوای supply فشار هوا، فشار روغن، دمای آب، دمای روغن و LH و HP

پیوست ها

• Compressor-Log-sheets.rar
    3.5 کیلوبایت · بازدیدها: 11

sara_raad

عضو
ممنون ولی لاگ شیت با جزییات بیشتر میخوام.این لاگ شیتی که گذاشتید به کارم نمیاد.
چه مواردی رو باید تو لاگ شیت وارد کرد؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
ممنون ولی لاگ شیت با جزییات بیشتر میخوام.این لاگ شیتی که گذاشتید به کارم نمیاد.
چه مواردی رو باید تو لاگ شیت وارد کرد؟

ببینید دوست عزیز لاگ شیت واحد رو بیرون نمیدن چون همه اطلاعات ان واحد داخلش هست. شما به کتاب طراحی تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی مراجعه کنید انتهاش کلی لاگ شیت خام درج شده. توی لاگ شیت اطلاعات مورد نیاز اون واحد رو ثبت می کنن. مثلا توربین: دور پل و ترنینگرش، دمای محفظه احتراق، مقدار روغن، دمای پمپ روغنش، دمای گاز گرم و سردش، زمان cold start، دمای اگنیشن هاش و غیره... یا توی واحدی که خط لوله فراوان وجود داره، دبی و دمای iner و outer لاین سبک و سنگین، اگه اختلاط داشته باشن هم خودش به کنار، ویسکوزیته سبک و سنگین، فشار بوستر سوخت گازیش و غیره....

sara_raad

عضو
ممنون پیر جوی عزیز خیلی لطف کردی.
من هم دنبال فرم خام لاگ شیت هستم نه اطلاعات ثبت شده داخلش.شما فرم خام لاگ شیت واحد کولینگ و واحد ازت رو دارید؟میشه اسم دقیق کتاب و مولفش رو بهم بگید و کدوم انتشارات؟

sara_raad

عضو
وقتی خوردگی حفره ای پیش میاد میشه کاری کرد واسه سیستم یا نه؟میشه کاری کرد خوردگی متوقف بشه؟

sara_raad

عضو
لاگ شیت رو برای یک واحد مینویسن یا برای هر یک از تجهیزات جداگانه لاگ شیت مینویسن؟
یعنی هر تجهیز باید لاگ شیتش جداگانه باشه یا واسه کل واحد یه برگه لاگ شیت داریم؟

bestidea

عضو جدید
سلام.من چند سال هست که در واحد آمونیاک کار میکنم . اگر درباره Process و Operation واحد آمونیاک سوالی داشتید،من در خدمتم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
ممنون پیر جوی عزیز خیلی لطف کردی.
من هم دنبال فرم خام لاگ شیت هستم نه اطلاعات ثبت شده داخلش.شما فرم خام لاگ شیت واحد کولینگ و واحد ازت رو دارید؟میشه اسم دقیق کتاب و مولفش رو بهم بگید و کدوم انتشارات؟

طراحی و بهره برداری از تجهیزات نفت ,گاز و پتروشیمی انتشارات اندیشه سرا، نوشته حامد مولوی

لاگ شیت رو برای یک واحد مینویسن یا برای هر یک از تجهیزات جداگانه لاگ شیت مینویسن؟
یعنی هر تجهیز باید لاگ شیتش جداگانه باشه یا واسه کل واحد یه برگه لاگ شیت داریم؟

دو نوع لاگ داریم یکی توی اتاق کنترل هستش که همه اطلاعات از لاگ های دیگه گرفته میشه و توی اون درج میشه و روزانه به اداره آمار و حسابرسی تحویل داده میشه. یه لاگ دیگه هم هستش که بسته به هر واحد برای چندتا تجهیز نوشته شده و دست اپراتورها هستش و اون ها ور پر می کنن، مثلا گزارش روتین کارکرد توربین ها و پمپ ها و ادوات دیزل و غیره، یکی دیگه لاگ دو ساعت به دوساعت تجهیزات مثلا کمپرسور و توربین و پمپ ها ...... هستش.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
وقتی خوردگی حفره ای پیش میاد میشه کاری کرد واسه سیستم یا نه؟میشه کاری کرد خوردگی متوقف بشه؟

معمولا نباید Pitting پیش بیاد و جلوگیری می کنن وقتی هم ایجاد میشه باید دید اون تجهیز چند لایه بوده؟ اگر از دو یا چند لایه تشکیل شده باشه میشه با پوشوندن لایه رویی دوباره بازگردانیش کرد ولی در کل وقتی ایجاد میشه غیر قابل بازگردانی هستش اکثر مواقع میان برای جلوگیریش coating می کنن یا حفاظت کاتدیک رو انجام میدن.

آخرین ویرایش:

bestidea

عضو جدید
سلام. دیدم دوستان در باره pitting سوال پرسیده بودن، گفتم که من هم کمکی کرده باشم.
خوردگی pitting عمدتا" به خوردگی ناشی از حمله اکسیژن به سطوح آهنی در سیستمهای بخار و آب گفته میشه .ببینید آهن فلز ناپاداری هست و شما در هیچ معدنی آهن خالص پیدا نمیکنید. اکسیژن به آهن کمک میکنه که به یک حالت پایداری که همون حالت اکسیدی (فریت و مگنتیت )هست برسه. پس آهن ذاتا" تمایل به واکنش با اکسیژن رو داره.برای جلوگیری ازpitting باید پیشگیری کرد. . برای جلوگیری از این موضوع، باید تمام مسیر آب و بخار رو passive کرد. فرایند passivation چیزی نیست جز پوشاندن لاینها ی آب و بخار با یک لایه از اکسید اهن مغناطیسی(Fe3O4). این لایه باعث میشه که اکسیژن به راحتی به سطح دسترسی پیدا نکنه. اگر داخل steam drum رو باز کنید میبینید که داخلش یک لایه سیاه رنگ نشسته که همین لایه مگنتیت هست. ضمنا" رنگ فریت نارنجی مایل به قرمز هست.
برای انجام passivation از ترکیبات شیمیایی استفاده میشه.
همون جور که گفتم اکسیژن باعث این نوع خوردگی میشه. پس باید اکسیژن رو از آب ورودی steam drum جداکنیم. دو راه داره. به صورت مکانیکی با انجام عملیات هوازدایی با بخاردر dearetor و یا استفاده از مواد شیمیایی مثل هیدرازین یا DEHA. این مواد این قابلیت رو دارن که علاوه بر از بین بردن اکسیژن با آهن واکنش داده و تولید لایه مگنتیت میکنن که همون فرایند PASSIVATION هست.
یک نکته دیگه اینکه خوردگی pitting در محیط آنیونی سریعتر به پیش میره. لذا بایستی تلاش کرد که میزان آنیونها رو کاهش داد. یکی از این آنیونها که تقریبا" از همه قوی تر هست یون کلر هست. زیرا یون بسیار ریزی هست و سرعت نفوذ بالایی داره. به همین خاطر هست که همیشه باید میزان کلر در آب staem drum رو به دقت کنترل کرد.
من توی همین زمینه اکسیژن زدایی و خوردگی pitting زیاد مطالعه کردم. سوالی بود درخدمتم.

sara_raad

عضو
Best idea عزیز ممنون از توضیحاتتون.
میشه راجع به Passivation واحد کولینگ بیشتر توضیح بدید؟

با چه موادی و با چه دوزی و به چه مدت باید انجام بشه؟

و آیا هر چند وقت یک بار باید این کار انجام بشه؟

mohandes-87

عضو جدید
کم.........ک

کم.........ک

:w10:سلام دوستان نمیدونم سوالی که میپرسم جاش همین جاس یا نه ولی ازتون تقاضا دارم بهم کمک کنید خیلی حیاتیه.
1-خط تولید وازلین وپارافین
2-فرآیندهای QCدر صنایع شیمیایی چیست

bestidea

عضو جدید
Best idea عزیز ممنون از توضیحاتتون.
میشه راجع به Passivation واحد کولینگ بیشتر توضیح بدید؟

با چه موادی و با چه دوزی و به چه مدت باید انجام بشه؟

و آیا هر چند وقت یک بار باید این کار انجام بشه؟

passivation در مسیر کولینگ انجام نمیشه. برای جلوگیری از خوردگی ازتزریق ترکیبات شیمیایی کاملا" انحصاری استفاده میشه.مثلا" ترکیباتی که شرکت Nalco که آمریکایی هست میده ازاین نمونه هست. البته از زمان تحریمها به این طرف ما از شرکت انرژی سمنان این ماده رو خرید میکنیم. در هر حال ترکیبش کاملا"انحصاریه و کسی اطلاعی نداره. تزریق معمولا" به صورت شوکی انجام میشه. یعنی هر از چند ماه یه سالی یک بار حجم معینی از ترکیب رو خیلی سریع به لوپ آب کولینگ تزریق میکنن. میزان تزریق به نوع ماده و میزان flow آّب و نیزمیزان خوردگی(که با کوپنهای خوردگی انداره گیری میشه) بستگی داره. ضمنا" یک ترکیب دیگه هم به نام آنتی باکتری که برای جلوگیری از رشد باکتریها و جلبکها هست نیز به همین ترتیب تزریق میشه.
نکته آخر:
به علت خوردگی بالا بهتره که از لوله های GRP (Glass Reinforced Plastic استفاده بشه . ولی توی عسلویه به علت بد کار گذاشتن لوله ها همشون دایم میترکیدن که با لوله های Carbon Steel تعویض شدن.
باز هم اگر سوالی هست در خدمتم.

sara_raad

عضو
ممنون best idea عزيز.
منظور همون مواد شيميايي تزيقي به واحد كولينگ هست؟
آيا اين مواد بايد به سمت لاين هاي كولينگ ساير واحد ها هم سيركوله بشه؟
ان‍ر‍‍ژي سمنان چه ماده اي رو واسه اين موضوع داره؟

sara_raad

عضو
شما استانداردي رو داريد كه اين عمليات رو كامل توش توضيح داده باشه؟

bestidea

عضو جدید
ممنون best idea عزيز.
منظور همون مواد شيميايي تزيقي به واحد كولينگ هست؟
آيا اين مواد بايد به سمت لاين هاي كولينگ ساير واحد ها هم سيركوله بشه؟
ان‍ر‍‍ژي سمنان چه ماده اي رو واسه اين موضوع داره؟

منظور از كوپن خوردگي چيه؟

شما استانداردي رو داريد كه اين عمليات رو كامل توش توضيح داده باشه؟

هر جا که آب کولینگ استفاده بشه باید مواد ضد خوردگی و ضد باکتری حتما"به کل لوپ تزریق بشه. حالا اگر این آب به صد تا واحد هم بره و برگرده فرقی نمیکنه. مهم اینه که این آب، آب کولینگه و باید برای حفاظت از لاینها از مواد ضد خوردگی و ضد باکتری استفاده کرد.
کوپن خوردگی یک تکه فلز ساده است که از جنس همون لاینی هست که آب کولینگ در اون در جریان هست. در ابتدا اون رو به دقت وزن کرده و با تجهیزات مخصوص در مسیر آب کولینگ قرار میدن. هر از چند وقت اون رو در آورده و مجددا"وزن میکنن. کاهش وزن اون به معنی وجود خوردگی هست. فرض کنید بار اول 2 گرم وزنش کم شده و لی بار بعد (با همون بازه زمانی و همون میزان جریان وهمون فشار و دما) 7 گرم کم شده. این نشون میده که خوردگی شدت گرفته و باید تزریق ماده ضد خوردگی بیشتر بشه. انرژی سمنان نمیگه این چه کوفتیه که. اکه بگه خودمون همینجا درستش میکنیم. ولی مطمئن باش اون هم داره همون ترکیبات نالکو رو رقیق میکنه و میندازه به ما.
جزوه ای دارم که مربوط به شرکت نالکو هست. اگر پیداش کردم براتون میذارم اینجا.
باز هم من در خدمتم.

sara_raad

عضو
ممنون بست آيدياي عزيز.
استانداردي كه اين پروسه ي تزريق مواد شيميايي رو داشته باشه رو از كجا بايد پيدا كنم؟

sara_raad

عضو
A common mechanism for inhibiting corrosion involves formation of a coating, often a passivation layer, which prevents access of the corrosive substance to the metal.
بست آيدياي عزيز.اسم اين پروسه همون Passivation هست

bestidea

عضو جدید

آخرین ویرایش:

sara_raad

عضو
براي كنترل ميزان تزريق مواد شيميايي كولينگ نيازه كه تركيبات مواد تزريقي مثل Inhibitor corrosion, Anti scale و بايوسايد و بايو ديسپرسنت رو بدونيم يا نه؟

bestidea

عضو جدید
براي كنترل ميزان تزريق مواد شيميايي كولينگ نيازه كه تركيبات مواد تزريقي مثل Inhibitor corrosion, Anti scale و بايوسايد و بايو ديسپرسنت رو بدونيم يا نه؟
نیازی نیست و تزریق طبق دستورالعمل شرکت سازنده انجام میشه.

سلام به همه

دوستان سوالی در مورد خوردگی داشتم.
آیا در مورد میزان خوردگی فلزات در تماس با سیالات خورنده به طور مشخص کربن استیل در تماس با سولفوریک اسید، نمودار یا چارت هایی وجود دارد؟
یا هندبوک هایی هست که بشه این اطلاعات رو ازش استخراج کرد؟

ممنون میشم پاسخ بدین

یا علی

بالا