درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

atefe24

عضو جدید
سلام بچه ها
من در مورد "راکتورهای بستر ثابت آدیاباتیک" نیاز به مطلب دارم.کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟خیلی فوریه بچه ها

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام بچه ها
من در مورد "راکتورهای بستر ثابت آدیاباتیک" نیاز به مطلب دارم.کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟خیلی فوریه بچه ها
سلام
این 2مقاله اگر به دردتون می خوره بگید تا براتون قرار بدم.

شبيه سازي راكتور بستر ثابت آدياباتيك آبگيري از متانول
نويسند‌گان:
[ حسين بيگي ] - دانشگاه صنعتي اصفهان دانشكده مهندسي شيمي
[ ميترا دادور ] - دانشگاه صنعتي اميركبير دانشكده مهندسي شيمي

خلاصه مقاله:
با توجه به اهميت توليد دي متيل اتر به عنوان يك سوخت جايگزين و دوست دار محيط زيست و كاربرد هاي فراوان آن فرآيند توليد دي متيل اتر امروزه مورد توجه است. در اين مقاله راكتور بستر ثابت آدياباتيك توليد دي متيل اتر به روش آبگيري از متانول بر روي ذرات كاتاليست گاما آلومينا مدلسازي و شبيه سازي ميشود. هدف از اين تحقيق تعيين درصد تبديل مناسب براي راكتور با توجه به تغيير شرايط فيزيكي خوراك راكتور مانند دما، فشار، شدت و مقدار ورودي خوراك و تركيب درصد اجزا (غلظت خوراك) و همچنين تغيير ابعاد راكتور ميباشد.

كلمات كليدي:
راكتور بستر ثابت ، دي متيل اتر، ضريب كارايي كاتاليست
مدلسازي و شبيه سازي راكتور بستر ثابت آدياباتيك جهت تبديل متانول به دي متيل اتر با استفاده از كاتاليست y -Al2O3 اسيدي
نويسند‌گان:
[ مصطفي فضل الله نژاد ] - دانشگاه صنعتي بابل ، دانشكده مهندسي شيمي
[ مجيد تقي زاده ] - دانشگاه صنعتي بابل ، دانشكده مهندسي شيمي
[ علي الياسي ] - سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران ، پژوهشكده صنايع شيميايي
[ غلامرضا باكري ] - گروه پژوهش هاي كاتاليستي ، شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي ، شركت ملي صناي

خلاصه مقاله:
مدل يك بعدي هتروژني در حالت پايدار براي مدل سازي راكتور بستر آدياباتيك جهت آبگيري كاتاليستي از متانول و تبديل آن به دي متيل اتر به كار گرفته شده است . تغييرات دما در طول راكتور و منحني درصد تبديل متانول با استفاده از اين مدل پيش بيني و با داده هاي تجربي اندازه گيري شده در راكتور پايولت مقايسه گرديد . راكتور توسط پودر كاتاليست گاما آلومينا (y -Al2O3) پر گرديده و در محدوده دمايي 280-217 درجه سانتيگراد و فشار اتمسفريك كار مي كند .

كلمات كليدي:
مدلسازي ، دي متيل اتر ، شبيه سازي ، راكتور بستر ثابت آدياباتيك

atefe24

عضو جدید
سلام
این 2مقاله اگر به دردتون می خوره بگید تا براتون قرار بدم.
سلام.بله ممنون میشم اگه لینکش رو برام بذارید.من دنبال یه سری اصلات جامع در مورد این نوع راکتور هستم که شامل ویژگی ها،مزایا و معایبش بشه.بازم ممنون ازتون :)

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام.بله ممنون میشم اگه لینکش رو برام بذارید.من دنبال یه سری اصلات جامع در مورد این نوع راکتور هستم که شامل ویژگی ها،مزایا و معایبش بشه.بازم ممنون ازتون :)
خدمت شما

پیوست ها

• NICEC12_155_2174369.pdf
    174.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • NICEC12_147_2174367.pdf
    369.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

AAaminNN

عضو جدید
سلام دوستان
موضوع پروژه من جداسازی بای فنیل از آروماتیک های سنگین تو پتروشیمی
من تو یه سرچ کلی که کردم برای جداسازی بای فنیل از نفت خام از روش تقطیر استفاده می شه
ولی من برای شبیه سازی فرایند به مشخصات دقیق این فرایند نیاز دارم
ممنون می شم که اگه مقاله ای یا منبعی یا به طور کلی اطلاعاتی تو این مورد دارین کمکم کنین :smile:

adgin

عضو جدید
سلام دوستان
من سه سیال دارم با اعداد پرانتل مختلف که مقدار انتقال حرارتشونو بررسی می کنم
سوال که برام پیش اومده اینه که بین سه سیال اونی که پرانتل کمتری داره بیشترین
مقدار انتقال حرارت رو به من میده چرا؟
آیا همچین چیزی ممکنه؟

narshooka

عضو جدید
با سلام
من برای انجام پایان نامه ام نیاز به طراحی آزمایش با مینی تب دارم. اما کار کردن با این نرم افزار رو بلد نیستم . آیا کسی طراحی آزمایش انجام داده یا مطالب مفیدی در این زمینه داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنیین. با تشکر فراوان

adgin

عضو جدید
با سلام
من برای انجام پایان نامه ام نیاز به طراحی آزمایش با مینی تب دارم. اما کار کردن با این نرم افزار رو بلد نیستم . آیا کسی طراحی آزمایش انجام داده یا مطالب مفیدی در این زمینه داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنیین. با تشکر فراوان

من با مینی تب کار کردم
فقط بگید چه کاری قراره انجام بدید
طراحی آزمایش و بهینه سازی یا فقط طراحی آزمایش؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من سه سیال دارم با اعداد پرانتل مختلف که مقدار انتقال حرارتشونو بررسی می کنم
سوال که برام پیش اومده اینه که بین سه سیال اونی که پرانتل کمتری داره بیشترین
مقدار انتقال حرارت رو به من میده چرا؟
آیا همچین چیزی ممکنه؟
محدوده عدد پرنتل هایی که کار کردین رو میگین؟

adgin

عضو جدید
محدوده عدد پرنتل هایی که کار کردین رو میگین؟

فکر می کنم این مساله رو باید با استفاده از رابطه ی
ضریب انتقال حرارت متناسب است با ضریب هدایت بر ضخامت لایه مرزی
قابل توجیه باشه. اما چه جوری نمیدونم

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فکر می کنم این مساله رو باید با استفاده از رابطه ی
ضریب انتقال حرارت متناسب است با ضریب هدایت بر ضخامت لایه مرزی
قابل توجیه باشه. اما چه جوری نمیدونم
فکر می کنم شما باید مشخص کنید چیا ثابت هستند اگر در رینلودز ثابت دارید ای مقایسه رو انجام می دین، و دمای دو طرف رو ثابت فرض کنید می تونین بگین اون سیالی که ضریب انتقال حرارت بیشتری داره میزان انتقال حرارت بیشتری هم داره البته این قضیه با توجه به رابطه تجربی هیلپرت توجیه میشه. وگرنه باید پارامتر هایی که تغییر می کنن رو مشخص کنید و از فرمول سرمایش نیوتن درستی این مساله رو بررسی کنید و ضریب انتقال حرارت رو از معادله هیلپرت تخمین بزنین.

Milad2091

کاربر فعال
با سلام
یه فیلم کامل در مورده فرآیند تولید کاغذ میخواستم یا یه مقاله آموزشی جامع.پروسه هایی که تویه کارخونه چوب و کاغذ هست و مرتبط به رشته ی ماست.ممنونم میشم اگه یه سری اطلاعات در اختیارم بذارین.

adgin

عضو جدید
فکر می کنم شما باید مشخص کنید چیا ثابت هستند اگر در رینلودز ثابت دارید ای مقایسه رو انجام می دین، و دمای دو طرف رو ثابت فرض کنید می تونین بگین اون سیالی که ضریب انتقال حرارت بیشتری داره میزان انتقال حرارت بیشتری هم داره البته این قضیه با توجه به رابطه تجربی هیلپرت توجیه میشه. وگرنه باید پارامتر هایی که تغییر می کنن رو مشخص کنید و از فرمول سرمایش نیوتن درستی این مساله رو بررسی کنید و ضریب انتقال حرارت رو از معادله هیلپرت تخمین بزنین.

ممنون از پاسخگوییتون
من در رینولدز ثابت و دمای دیواره های ثابت کار کردم
رابطه هیلپرت ارتباط ناسلت و رینولدز رو میگه
و با توجه به اینکه ویسکوزیته اتیلن بیشتر از روغن و آب است
اما انتقال حرارت کمتری نشون میده ؟ اینو اصلا متوجه نمیشم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از پاسخگوییتون
من در رینولدز ثابت و دمای دیواره های ثابت کار کردم
رابطه هیلپرت ارتباط ناسلت و رینولدز رو میگه
و با توجه به اینکه ویسکوزیته اتیلن بیشتر از روغن و آب است
اما انتقال حرارت کمتری نشون میده ؟ اینو اصلا متوجه نمیشم.
من با اعدادی که دادین حساب کردم:
عدد پرنتل آب، روغن و اتیلن گلیکول به ترتیب: 7 و 50 و صد و پنجاه هست. هدایت حرارتی این ها هم به ترتیب: 0.58 و 0.15 و 0.25 . با توجه به اینکه در رابطه هیلپرت توان پرنتل یک سوم هست و برای محاسبه ضریب انتقال حرارت باید هدایت حرارتی رو در تابعی از رینلودز و پرنتل ضرب کرد، ضریب انتقال حرارت آب 1.1c و روغن 0.55c و اتیلن گلیکول حدود1.3c هست که در این روابط c حاصل ضرب Re^0.8 در عدد ثابت تقسیم به قطر لوله هست.

adgin

عضو جدید
من با اعدادی که دادین حساب کردم:
عدد پرنتل آب، روغن و اتیلن گلیکول به ترتیب: 7 و 50 و صد و پنجاه هست. هدایت حرارتی این ها هم به ترتیب: 0.58 و 0.15 و 0.25 . با توجه به اینکه در رابطه هیلپرت توان پرنتل یک سوم هست و برای محاسبه ضریب انتقال حرارت باید هدایت حرارتی رو در تابعی از رینلودز و پرنتل ضرب کرد، ضریب انتقال حرارت آب 1.1c و روغن 0.55c و اتیلن گلیکول حدود1.3c هست که در این روابط c حاصل ضرب Re^0.8 در عدد ثابت تقسیم به قطر لوله هست.

ممنون، فرشته ام سلام زیاد میرسونه و میگه اگه ما شما رو نداشتیم چی میشد:biggrin:
من تو کانال مستطیلی کار میکنم، الان با توجه به محاسبات شما اینطور بر میاد که
اتیلن بیشتر از آب و روغن از نظر انتقال حرارت باید باشد اما تو نتایج من آب بهتر از
اتیلن است چرا؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون، فرشته ام سلام زیاد میرسونه و میگه اگه ما شما رو نداشتیم چی میشد:biggrin:
من تو کانال مستطیلی کار میکنم، الان با توجه به محاسبات شما اینطور بر میاد که
اتیلن بیشتر از آب و روغن از نظر انتقال حرارت باید باشد اما تو نتایج من آب بهتر از
اتیلن است چرا؟
از کجا سلام میرسونه؟:biggrin:
سلامت باشن.
نمی دونم داده هاتون دقیقا چیا هستند ولی مطمئن باشید اگر داده های ورودی شما درست هستند شبیه سازی شما اشتباه هست. باید با رابطه هیلپرت بخونه

adgin

عضو جدید
از کجا سلام میرسونه؟:biggrin:
سلامت باشن.
نمی دونم داده هاتون دقیقا چیا هستند ولی مطمئن باشید اگر داده های ورودی شما درست هستند شبیه سازی شما اشتباه هست. باید با رابطه هیلپرت بخونه

فرشته اینجا کنارم نشسته، هفته آینده اگه خدا بخواد شاید دفاع کنه:)
من فردا دفاع دارم پس فعلا بیخیال این قضیه میشم
استادم تا حالا که به نتایجم ایراد نگرفته
یکی دو بارم این مطلبو بهش گفتم گفت ایرادی نداره
اما من دنبال دلیلش بودم که تا حالا پیدا نکردم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فرشته اینجا کنارم نشسته، هفته آینده اگه خدا بخواد شاید دفاع کنه:)
من فردا دفاع دارم پس فعلا بیخیال این قضیه میشم
استادم تا حالا که به نتایجم ایراد نگرفته
یکی دو بارم این مطلبو بهش گفتم گفت ایرادی نداره
اما من دنبال دلیلش بودم که تا حالا پیدا نکردم.
به سلامتی
انشاءالله که به خوبی دفاع کنین. بعد از دفاع در مورد نتایجتون بحث می کنیم یک سری نکات به نظرم میرسه که حتما باید تنظیمات حل رو با هم چک کنیم

adgin

عضو جدید
به سلامتی
انشاءالله که به خوبی دفاع کنین. بعد از دفاع در مورد نتایجتون بحث می کنیم یک سری نکات به نظرم میرسه که حتما باید تنظیمات حل رو با هم چک کنیم

ممنون از پاسخگوییتون
حتما مزاحمتون میشم. التماس دعا

adgin

عضو جدید
پس استادم متوجه مشکل کار نشده:whistle:
فرشته میگه برا دکترامون ظرفیتتونو برا استاد
مشاور خالی بذارین، اگه خدا بخواد استاد راهنما:eek:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پس استادم متوجه مشکل کار نشده:whistle:
فرشته میگه برا دکترامون ظرفیتتونو برا استاد
مشاور خالی بذارین، اگه خدا بخواد استاد راهنما:eek:
فعلا با خیال راحت برید برای دفاع. نگران باشید. باید خیلی چیزا رو بررسی کنیم از تنظیمات حل گرفته تا شیوه گرفتن نتایج. مثلا من باید توزیع عدد ناسلت رو در کل کانال ببینم.
قرار نشد چوب کاری کنید دیگه:redface:
:D

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
فعلا با خیال راحت برید برای دفاع. نگران باشید. باید خیلی چیزا رو بررسی کنیم از تنظیمات حل گرفته تا شیوه گرفتن نتایج. مثلا من باید توزیع عدد ناسلت رو در کل کانال ببینم.
قرار نشد چوب کاری کنید دیگه:redface:
:D

ایشالا که همه چی خوب پیش بره
مرسی آقای مهندس
چوب کاری نیس، این مدت خیلی به شما زحمت دادیم:gol::gol::gol:
ممنون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ایشالا که همه چی خوب پیش بره
مرسی آقای مهندس
چوب کاری نیس، این مدت خیلی به شما زحمت دادیم:gol::gol::gol:
ممنون
من جریان رو در داخل یک لوله با قطر داخلی 0.2 متر و طول 8 متر، دمای ورودی برای هر سه ماده 300 کلوین در نظر گرفتم و دمای دیواره رو 313 کلوین. جریان در خروجی توسعه یافته و عدد رینولدز رو 5971 در نظر گرفتم که جریان آشفته باشه. از مدل k-e و انتقال حرارت استفاده کردم. نتیجه این شد:
gasoil 4176.9277
water 9353.8096
ethylene glycol 11387.487
که با توجه به رابطه هیلپرت پیش بینی میشد که در رینلودز یکسان، به ترتیب gasoil و بعد water و بعد اتیلن گلیکول بیشترین انتقال حرارت رو در تماس با دیواره داشته باشند.

آخرین ویرایش:

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
کسی از دوستان هست که در زمینه انتقال حرارت ترکیبی جریانی درون کانال شبیه سازی انجام داده باشه؟

بالا