درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام خدمت دوستان نياز مبرم برابي پيدا كردن جواب اين مسئله دارم فكر كنم در نظر شما خيلي آسون باشه كمكم كنين لطفا
يك گرم نمونه متبلور سديم كربنات خالص را حرارت داده ايم. تا بطور كامل تجزيه شود . حجم co2 خارج شده برابر 89.6 ميلي ليتر مي باشد ( در شرايط متعارفي ) تعداد آب تبلور نمونه كدام است؟
سلام
سدیم کربنات متبلور با فرض اینکه تمام آبش بپره، بر اثر تجزیه به سدیم اکسید و کربن دی اکسید و آب تبدیل میشه

حالا با نسبت ساده ی استوکیومتری میشه بدست آورد.

89.6 رو به 22400 در ضریب کربن دی اکسید تقسیم کنید. این مقدار برابر هست با گرم سدیم کربنات متبلور اولیه تقسیم بر جرم مولی اش در ضریبش. که جرم مولی اش هم میشه جرم سدیم کربنات +18در تعداد آب تبلور...که با یه معادله ی ساده تعداد مجهول اب تبلور به دست میاد.

Na2Co3.nH2Oفرمول سدیم کربنات متبلور هست.آبش رو بگیرید میشه سدیم کربنات
Na2CO3.nH2O------>Na2O+CO2+nH2O
این معادله ی واکنش هست
شما مقدار حجم گاز رو تقسیم بر 22400 کن تا مول گاز به دست بیاد.
این مول گاز به دست اومده با مول سدیم کربنات باید برابر باشه
حالا یک گرم سدیم کربنات متبلور رو به جرم مولی اون که برابر هست با nضرب در 18+جرم مولی سدیم کربنات
مول گاز رو که اول به دست آوردی برابر مول سدیم کربنات متبلور بگیر مجهول پیدا میشه

ali27a87

عضو جدید
سلام
سدیم کربنات متبلور با فرض اینکه تمام آبش بپره، بر اثر تجزیه به سدیم اکسید و کربن دی اکسید و آب تبدیل میشه

حالا با نسبت ساده ی استوکیومتری میشه بدست آورد.

89.6 رو به 22400 در ضریب کربن دی اکسید تقسیم کنید. این مقدار برابر هست با گرم سدیم کربنات متبلور اولیه تقسیم بر جرم مولی اش در ضریبش. که جرم مولی اش هم میشه جرم سدیم کربنات +18در تعداد آب تبلور...که با یه معادله ی ساده تعداد مجهول اب تبلور به دست میاد.

Na2Co3.nH2Oفرمول سدیم کربنات متبلور هست.آبش رو بگیرید میشه سدیم کربنات
Na2CO3.nH2O------>Na2O+CO2+nH2O
این معادله ی واکنش هست
شما مقدار حجم گاز رو تقسیم بر 22400 کن تا مول گاز به دست بیاد.
این مول گاز به دست اومده با مول سدیم کربنات باید برابر باشه
حالا یک گرم سدیم کربنات متبلور رو به جرم مولی اون که برابر هست با nضرب در 18+جرم مولی سدیم کربنات
مول گاز رو که اول به دست آوردی برابر مول سدیم کربنات متبلور بگیر مجهول پیدا میشه
از راهنماييتون ممنون فقط دو تا سوال ديگه. 1- 22400 چه عدديه؟ 2-(این مول گاز به دست اومده با مول سدیم کربنات باید برابر باشه) چرا؟

P O U R I A

مدیر تالار
از راهنماييتون ممنون فقط دو تا سوال ديگه. 1- 22400 چه عدديه؟ 2-(این مول گاز به دست اومده با مول سدیم کربنات باید برابر باشه) چرا؟

یک مول گاز کربن دی اکسید = 22.4 لیتر گاز کربن دی اکسید در شرایط استاندارد.

سوال دومتون : چون ضریب استوکیومتری برابری دارند.

rostamani

عضو جدید
سلام .چند مقاله در مورد شبکه های عصبی GMDH می خواستم که ببنیم مقالات به چه نحوی نوشته میشن.اگر امکان داره مقالاتی در این باره قرار بدید .نمیخوام آموزش باشند
ممنون

P O U R I A

مدیر تالار
سلام .چند مقاله در مورد شبکه های عصبی GMDH می خواستم که ببنیم مقالات به چه نحوی نوشته میشن.اگر امکان داره مقالاتی در این باره قرار بدید .نمیخوام آموزش باشند
ممنون
پیش­بینی شاخص بازدهی بورس اوراق بهادار تهران: کاربردی از مدل­های شبکه عصبی مبتنی بر الگوریتم ژنتیک
پيش بيني تقاضاي آب شهرتهران با استفاده از الگوهاي ساختاري، سري هاي زماني و شبكة عصبي نوع GMDH

پیوست ها

• JTE276861234989000.pdf
    468.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 202_2013-03-12_08.11.29_ژنتیک الگوریتم.rar
    114.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون
پیش بینی بی ثباتی قیمت نفت با استفاده از شبکه عصبی GMDH
پیش بینی قیمت آمونیاک تحلیل های بنیادین، تکنیکی و شبکه عصبی

پیوست ها

• 20120413172325-5129-17.pdf
    4.9 مگایابت · بازدیدها: 0
  • 43913892504.pdf
    428.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

darab64

عضو جدید
دوستان كسی ميدونه معادلات سرعتی كه توی عكس بدست اومده چطور حاصل شده اند؟
اگه امكانش هست روابط مربوطه رو هم لطف كنيد
ممنون و متشكر

milad-s1

عضو جدید
سلام بچه ها چندتا سوال درباره تقطیر نفت خام داشتم
این طور که فهمیدم برای تقطیر نفت خام از سینی های کلاهکی در پایین برج و غربالی تا بالای برج استفاده میشه دلیلش چی هست؟؟؟
همچنین اگه ممکنه انواع سینی ها رو از نظر افت فشار و هزینه ساخت و کاربرد در صنعت بگید ممنون میشم!!!
در مورد محاسبات و سایزینگ برج تقطیر اتمسفری و خلا نفت خام اگر مطلبی دارین ممنون میشم بذارن :)
در مورد شرح عملیاتی تقطیر نفت خام که بعنوان مثال از مبدل نفتا میگذره و فشار و دماش به فلان برسه از مبرد نفت سنگین میگذره و فشار و دماش به فلان میرسه بعد وارد کوره میشه و... یه توضیح بدین یا مطلبی دارن بگین (البته مطلب در این باره دارم ولی چون منبعش مطمئن نیستم نمیتونم تو پروژم بذارم

با تشکر

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان
وقت بخیر
جزوه ی آموزشی نرم افزار phast رو کسی داره آیا؟
ممنون میشم کمکم کنید.
پیروز باشید:gol:

S.HASANZADE

عضو جدید
مقاله درخواستی

مقاله درخواستی

دوستان من آمریکا هستم. اگر نیاز به مقاله دارید بگید تا من هم براتون search کنم. مشخصات کامل مقاله رابدید تا من همین جا واستون لینک بذارم. امیدوارم که بتونم کمک کنم. لطفا" هم توی تاپیک بنویسید وهم برام با پیام خصوصی بفرستید. من هم همین جا توی تاپیک لینک رو میدارم.

ُسلام دوست عزیز میتونی 1مقاله واسم بذاری در مورد حل انالیتیکال تو یه مسئله انتقال حرارت

P O U R I A

مدیر تالار
سلام بچه ها چندتا سوال درباره تقطیر نفت خام داشتم
این طور که فهمیدم برای تقطیر نفت خام از سینی های کلاهکی در پایین برج و غربالی تا بالای برج استفاده میشه دلیلش چی هست؟؟؟
همچنین اگه ممکنه انواع سینی ها رو از نظر افت فشار و هزینه ساخت و کاربرد در صنعت بگید ممنون میشم!!!
در مورد محاسبات و سایزینگ برج تقطیر اتمسفری و خلا نفت خام اگر مطلبی دارین ممنون میشم بذارن :)
در مورد شرح عملیاتی تقطیر نفت خام که بعنوان مثال از مبدل نفتا میگذره و فشار و دماش به فلان برسه از مبرد نفت سنگین میگذره و فشار و دماش به فلان میرسه بعد وارد کوره میشه و... یه توضیح بدین یا مطلبی دارن بگین (البته مطلب در این باره دارم ولی چون منبعش مطمئن نیستم نمیتونم تو پروژم بذارم

با تشکر
سلام
این تاپیک ها را برای شروع مطالعه کنید:
تاپیک: برج تقطیر
تاپیک: طراحی و شبیه سازی برج تقطیر
تاپیک: تقطیر و برج تقطیر

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
دوستان كسی ميدونه معادلات سرعتی كه توی عكس بدست اومده چطور حاصل شده اند؟
اگه امكانش هست روابط مربوطه رو هم لطف كنيد
ممنون و متشكر

احتمالا اين روابط از يك هندبوك، مرجع و يا يك مقاله تحت شرايطی خاص استخراج شده اند. فشار جزئی يك جزء تقسيم بر فشار كل برابر با مقدار y خواهد بود. اما در اينجا برای n هيچ تعريفی ارائه نشده!
به احتمال بسيار، n متوسط تعداد كربن در مجموع گروه های هيدرو كربنی است. كه البته تعريف آن هم برای هر فرآيند (شايد) متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال يك تعريفی كه برای n در فرآيندهای پالايشی استفاده می شود به صورت زير است:
14/(n=(Mw-2Xp+6Xa
كه در آن Mw جرم مولكولی كلی هيدروكربن، Xp و Xa درصد جزئی تركيبات پارافينی و آروماتيكی خواهد بود.
به عنوان مثال چنانچه جرم مولكولی يك تركيب نفتی 100 ، و مقادير پارافين و آروماتيك 0.6 و 0.1 باشد آنگاه ميتوان گفت گروه هيدروكربنی به طور متوسط از مولكولهای 7 كربنه تشكيل شده است.
با داشتن n نوشتن معادلات سرعت آسان تر خواهد بود.

"Che.Engineer"

عضو جدید

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ی کار داریم که تو حالت دو بعدی متقارن و سه بعدی انجام شده
هر دو کار با مشخصات یکسانی هستن
پارامتر دما رو میخوایم برا هرکدوم اندازه بگیریم، هم تو حالت دوبعدی متقارن هم تو حالت سه بعدی یک دیتا رو به ما میده، یعنی تفاوتی با هم ندارن
حالا استادم گفته این پارامتر رو هم تو دوبعدی متقارن هم تو سه بعدی مقایسه کن
خو الان تفاوتی ندارن دیگه، منم پایین شکلها نوشتم: در حالت دو بعدی متقارن و سه بعدی در پارامتر دما تفاوتی مشاهده نشد.
حالا استادم میگه هم ادبیاتت اشتباهه هم باید بازم توضیح بدی:w09:
میشه ادبیاتی اینو درستش کنین، باید برم واحد ادبیات رو بردارم:w22:

paradisal

عضو جدید
سلام دوستان. ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه بتونم جواب های کلیدی کنکور phd 91 و 92 مهندسی شیمی را تهیه کنم.تو اینترنت نتونستم چیزی پیدا کنم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام
وقتی در مقالات در قسمت مراجع عبارت DOI نوشته میشه منظور چیه؟
با سپاس

P O U R I A

مدیر تالار

پیوست ها

• 10.1016-S0927-7757(99)00062-X.pdf
    385.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
ترم 7 مهندسی شیمی-پتروشیمی هستم.آیا رشته ای یا رشته هایی برای ارشد هست که مرتبط با کوره های آجرپزی یا مثل این باشه؟
اگه هست لطفا راهنمایی کنین!:cry:
سلام
خب سوالتون یکم عجیبه .. ولی به نظرم گرایش صنایع شیمیایی معدنی هست که بیشترین ارتباط رو با کوره های آجرپزی و مواد مشابهی مثل آجر های نسوز و ساختمانی و غیره دارد.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
ی کار داریم که تو حالت دو بعدی متقارن و سه بعدی انجام شده
هر دو کار با مشخصات یکسانی هستن
پارامتر دما رو میخوایم برا هرکدوم اندازه بگیریم، هم تو حالت دوبعدی متقارن هم تو حالت سه بعدی یک دیتا رو به ما میده، یعنی تفاوتی با هم ندارن
حالا استادم گفته این پارامتر رو هم تو دوبعدی متقارن هم تو سه بعدی مقایسه کن
خو الان تفاوتی ندارن دیگه، منم پایین شکلها نوشتم: در حالت دو بعدی متقارن و سه بعدی در پارامتر دما تفاوتی مشاهده نشد.
حالا استادم میگه هم ادبیاتت اشتباهه هم باید بازم توضیح بدی:w09:
میشه ادبیاتی اینو درستش کنین، باید برم واحد ادبیات رو بردارم:w22:
:D
خب شما خیلی جمله های متفاوتی می توانید بنویسید .. مثلا :
1- تاثیر پارامتر دما در هر دو حالت دوبعدی متقارن و سه بعدی، یکسان مشاهده شد.
2- در حالات دوبعدی متقارن و سه بعدی، تاثیر پارامتر دما بررسی گردید و در هر 2 آزمایش نتایج مشابهی به دست رسید.
3- برای بررسی تاثیر پارامتر دما بر ... ، در 2 حالت دوبعدی متقارن و سه بعدی آزمایشاتی صورت گرفت و نتایج مشابهی مشاهده شد.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
:D
خب شما خیلی جمله های متفاوتی می توانید بنویسید .. مثلا :
1- تاثیر پارامتر دما در هر دو حالت دوبعدی متقارن و سه بعدی، یکسان مشاهده شد.
2- در حالات دوبعدی متقارن و سه بعدی، تاثیر پارامتر دما بررسی گردید و در هر 2 آزمایش نتایج مشابهی به دست رسید.
3- برای بررسی تاثیر پارامتر دما بر ... ، در 2 حالت دوبعدی متقارن و سه بعدی آزمایشاتی صورت گرفت و نتایج مشابهی مشاهده شد.

این سومی قشنگ تره و طولانی تر :smoke:

حالا ی سوال دیگه: همه ی دیتاها یکسان باشه امکانش هست تو حالت دوبعدی متقارن و سه بعدی پارامتر مورد نظر متفاوت جواب بده؟

یکی از پارامترامو بخاطر همین ادبیات غلط حذف کردم، به دو نفر دادم بخوننش ، نفهمیدن هیچی:crying2:

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام
وقتی در مقالات در قسمت مراجع عبارت DOI نوشته میشه منظور چیه؟
با سپاس
DOI یا شناسه دیجیتالی شی (Digital Object Identifier)، استانداردی است برای شناسایی و دسترسی به اسناد در محیط دیجیتال که توسط بنیاد بین المللی DOI ساماندهی می شود.
کاربرد عمومی DOI نسبت دادن یک شناسه یکتا به مقالات علمی به منظور دسترسی دائمی به مقالات در فضای اینترنت است.
هر مقاله با استفاده از DOI دارای لینک یکتایی مطابق زیر است که کاربر را به صفحه اینترنتی مربوط به مقاله هدایت (redirect) می کند:
dx.doi.org/DOI​

شاید فکر کنید که مقالات علمی توسط پایگاه‌های علمی و یا وب‌سایت ناشران در دسترس هستند و ایجاد این سازوکار به نظر شما غیرضروری باشد. یکی از دلایل استفاده از DOI این است که صفحات اینترنتی در طول زمان عموماً دستخوش تغییرات می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است نام دامنه وب سایت میزبان یک مقاله تغییر کند و یا آدرس اینترنتی مربوط به یک مقاله عوض شود. در این حالت لینک یکتای مقاله، شما را به آدرس اینترنتی جدید هدایت می‌کند.
تمامی DOIهای تعریف شده با عدد 10 شروع شده و شامل یک پیشوند و یک پسوند هستند که با علامت اسکش (/) از هم جدا شده‌اند.
پیشوند عددی است 4 رقمی یا بیشتر، که توسط بنیاد بین المللی DOI به سازمان و یا انتشاراتی که سند را منتشر کرده است نسبت داده می‌شود.
پسوند در واقع شناسه‌ای است که از طرف ناشر به مقاله نسبت داده می‌شود و خود ممکن است شامل چندبخش باشد.
به این ترتیب یک شناسه DOI می‌تواند چیزی شبیه موارد زیر باشد:
10.1016/j.jct.2010.02.004
10.1007/978-1-4612-1334-5_3
10.1103/PhysRev.182.1397​

DOI هر مقاله، معمولا پس از انتشار الکترونیکی آن، توسط ناشر تعریف می‌شود و در صفحه اول نسخه الکترونیکی مقاله و همچنین در صفحه اینترنتی مربوط به مقاله درج می‌شود.
برای آشنایی بیشتر درباره DOI اینجا را ببینید.

P O U R I A

مدیر تالار

حالا ی سوال دیگه: همه ی دیتاها یکسان باشه امکانش هست تو حالت دوبعدی متقارن و سه بعدی پارامتر مورد نظر متفاوت جواب بده؟

یکی از پارامترامو بخاطر همین ادبیات غلط حذف کردم، به دو نفر دادم بخوننش ، نفهمیدن هیچی:crying2:
من که نمی دونم شما دقیقا داری چه کاری انجام میدید ولی خب بله .. در خیلی حالات، وقتی ابعاد مسئله را تغییر ممی دهیم کلا جواب متفاوتی می گیریم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

به نظرم شما باید بر اساس نتایح تحلیل کنید و ادبیات علمی به کار ببرید یعنی اگر داده تجربی دارید خطای مدل دو بعدی و سه بعدی رو حساب کنید و بگین با این مقدار خطا میتوان گفت نتایج سه بعدی و دو بعدی فلان پارامتر یکسان هستند یا اگر متفاوتند دلیلش چیه. در ضمن دلیل یکسان بودنش رو بنویسید یعنی یکسان هستند به خاطر اینکه جریان لمینار هست و به علت ویسکوزیته بالای سیال میشه از ترم زاویه ای معادلات نویر استوکس صرف نظر کرد. مثلا به خاطر همینه که نتایج دو و سه بعدی بر اساس نتایج جدول فلان تفاوت چندانی با هم ندارند.

adgin

عضو جدید
سلام دوستان
من هندسه ای رو که در ادامه قرار دادم رو به صورتی که می بینید مش زدم
اما استادم میگه مش اشتباست و جوابات وابسته به نوع مش میشه
درست هم میگه چون در وکتورهایی که بهم میده اثر مش بخصوص در
قسمتهایی که زاویه داره مشخصه!!!
لطفا راهنماییم کنید که این هندسه و چه جوری مش بزنم
تشکر فراوان
http://up6.ir/3orZ

mohsen117

عضو جدید
سلام دوستان
یک سوال داشتم،در مورد مکانیک سیالات....به دلیل بحث در بحث شدن هرکسی میدونه privteبرام بفرسته

استاد مون گفته:
چه پدیده سیالاتی وجود دارد،در مورد مایعات که با تئوری سیال فشار ناپذیر (تراکم ناپیر)نمیتوان آن را توجیه کرد؟

ممنون میشم تا یکشنبه شب جواب بدید.

یا علی مدد

بالا