درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

kkk_shirazi

عضو جدید
سلام
کسی هست که این مسئله را حل کنه ؟
- NIOSH استاندارد غلظت CCl4 در هوا را برابر 6/12 میلی گرم بر متر مکعب هوا قرار داده است (مقدار متوسط زمان و غلظت در 40 ساعت ) . مقدار CCl4 یافت شده در یک نمونه هوا 4800 قسمت در میلیارد (ppb) بوده است . آیا CCl4 موجود در این نمونه از استاندارد NIOSH پیروی می کند ؟
PPb در مورد گازها حجميه كه برابره با ppb مولي
4800 رو در 154 كه جرم ملكولي CCL4 ضرب كن كه برابر ميشه با گرم CCL4 در 9^10 مول هوا
هر مول هوا هم در شرايط استاندارد 414/22 ليتر حجم داره . پس داريم :
9/32=(414/22*6^10)/(4800*154*1000) ميلي گرم CCL4 بر متر مكعب هوا
;)

sami-jun

عضو جدید
ربوسلام
سوال:
در نمودار T-V (دما.حجم)مربوط به مواد خالض چرا تا قبل از نقطه بحرانی با افزایش فشار کیفیت کاهش ودر بعد از این نقطه کیفیت افزایش می یابد؟

sami-jun

عضو جدید
سلام
سوال:
در نمودار T-V (دما.حجم)مربوط به مواد خالض چرا تا قبل از نقطه بحرانی با افزایش فشار کیفیت کاهش ودر بعد از این نقطه کیفیت افزایش می یابد؟

ربوسلام
سوال:
راستش منم همين سوال واسم پيش اومد! هر چي فك كردم نفهميدم!
ولي حدس ميزنم چون قبل از حجم بحراني درصد مايع خيلي بيشتره ، با افزايش فشار و حركت به سمت نقطه بحراني ،درصد مايع زياد ميشه پس كواليتي كم ميشه و اونور حجم بحراني هم با افزايش فشار بخار اشباع بيشتر ميشه!!!
ديگه چيزي به ذهنم نميرسه . جوابش بايد تو همين مايه ها باشه :d

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
چند تا سوال داشتم که فکر می کنم از بچه های مهندسی شیمی باید بپرسم:que:
فشار بخا رو چگونه اندازه گیری میکنند؟
حباب های گازی که موقع باز کردن در نوشابه دیده میشه چه فرقی با کاویتاسیون داره؟
فشار بخار بعضی از سیالات غیر از اب
اگه به این سوالات جواب بدین یا سایتی معرفی کنین که جواب هارو بتونم پیدا کنم ممنون میشم;)

فشار بخار بصورت فشار وارده توسط بخار ان مايع در حال تعادل با مايع خود، تعريف مي شود. در اين صورت فشاري را كه مولكول هاي بخار بر سطح مايع وارد مي كنند، فشار بخار مي نامند.
فشار بخار مخلوط هاي هيدروكربن ها و برش ها:
در حالت ايده آل فشار بخار يك مخلوط هيدروكربني را از رابطه رائولت محاسبه مي نند.
در آزمايشگاه ها براي اندازه گيري فشار بخار مواد از يك مخزن بزرگ كه ماده را درون آن ريخته و گرما مي دهند و يك فشار سنج در بالاي آن تعبيه شده است و فشار سنج يك عدد را نشان مي دهد و با استفاده از محاسبات فشار ريد و واقعي مي توان فشار بخار ماده را بدست آورد.
همچنين مي تواند از معادلات آنتوان نيز استفاده كنيد.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
نكته: معمولا از فشار بخار ريد جهت تععين مقدار جلوگيري كننده براي خفه كردن موتورهاي احتراق سريع استفاده مي شود.
RVP = P exp (Y) g
هميشه فشار بخار ريد را بر حسب بار بيان مي كنند.

sami-jun

عضو جدید
راستش منم همين سوال واسم پيش اومد! هر چي فك كردم نفهميدم!
ولي حدس ميزنم چون قبل از حجم بحراني درصد مايع خيلي بيشتره ، با افزايش فشار و حركت به سمت نقطه بحراني ،درصد مايع زياد ميشه پس كواليتي كم ميشه و اونور حجم بحراني هم با افزايش فشار بخار اشباع بيشتر ميشه!!!
ديگه چيزي به ذهنم نميرسه . جوابش بايد تو همين مايه ها باشه :d

منم اول میگفتم اینجوریه ولی بعد دیدم که در این نمودار تا حجم اشباع مایع حجم مایع ریاد میشه بعدش کم میشه کسی دیگه جواب کاملتری نداره؟

zatkhahi

عضو جدید
سلام.
كسي لينك كتاب
"Computer Calculations for Multicomponent Vapor-Liquid and Liquid-Liquid Equilibria" از Prausnitz رو داره؟
ممنون ميشم بذارين رو سايت.

shamsara

عضو
سلام.من کتابی یا سایتی می خخوام که روش ساخت و فرمولاسیون اکثر مواد صنعتی و بهداشتی را داشته باشه.مرسی

پلیمر

عضو جدید
سلام
میشه کتاب حرارت نوشته هولمن ویرایش 9 رو واسم بذاری یا حل المسایلش اگه لطف کنی ممنون میشم

ezatpanahi

عضو جدید
در مبدل های حرارتی ، نقش بافل در کاهش رسوب گرفتگی چیه ؟

با سلام

در مبدل هاي حرارتي بافل ها به ايجاد جريان متاطم كمك به عدم جرم گيري مي كنند كه بر اساس سرعت سيال در مبدل سرعت رسوبگيري هم متفاوت است . براي اينكه در يك مبدل رسوب اتفاق نيفته بايد ارتفاع ، سرعت سيال و فاصله بافل ها محاسبه بشه اگه سرعت از حد خاصي كمتر بشه رسوب اتفاق مي افته

ezatpanahi

عضو جدید
سلام به همه دوستان
مي خوام به پره درست كنم كسي هست بتونه در مورد ساخت اون به من كمك كنه
viscojet mixing

سلام
اگه هدفتون طراحي اوناست كه من بعيد مي دونم شركت ها اين چنين اطلاعاتي رو بيرون بدن ولي اگه هدفتون ساخت واقعيه اونه نمونه اي از طرح رو بدين شايد بتونم كمكتون كنم .

اگه هم براي جايي نياز دارين مي تونين با روش ساده كه من يك بار انجام دادم و جواب گرفتم اين كار رو بكنيد.

ارا

عضو جدید
سلام
تو ی دیواره مسطحی که کوره رو از محیط جدا می کنه گرادیان دما ثابته، می خواستم بدونم دو برابر کردن ضخامت چه تاثیری روی شار حرارت انتقالی از دیوار داره؟
تو پوران گفته شار نصف میشه ( فصل اول تست 60 ) ولی تو یه کتابی(چالکش) خوندم چون گرادیان ثابته افزایش ضخامت تاثیری روی q نداره که به نظر من هم این درسته.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
سوال:

مثل شکل معلومه دیگه
تو نقطه بحرانی ( نقطه سبز رنگ) منظورتون بعد از این نقطه، دمای بالاتر هستش یا زمانی که شیب تغییر میکنه و دما کاهش پیدا میکنه!
اگه بالاتر از نقطه بحرانی منظورتونه اون نقطه دیگه گازه ( البته واسه این نمودار) و شراط مربوط به گاز و ....

البته این جواب مهدس صالحیانه که من تو سوادش و مدرکش شک دارم! (قصد توهین بهش رو نداشتم ولی خوب دیگه!!!)
دیگه عذر میخوام

آخرین ویرایش:

elii

عضو جدید
تعیین نقطه ذوب

نقطه ذوب به نظم ساختار و شبکه مولکولها بستگی داره درواقع ترکیبی که مرتب تره نقطه ذوب بالاتری داره.
مثلاًدر آلکن ها حالت ترانس یک ترکیب پایدارتر از سیس هست چون نظم مولکولی بیشتری داره.

elii

عضو جدید
ربوسلام
سوال:

ما کیفیت رو جرم بخار اشباع تقسیم به جرم کل مایع و بخار تعریف کردیم پس کیفیت فقط توی ناحیه اشباع تعریف شده نمیتونیم از اون در نواحیه دیگه حرفی بزنیم.

elii

عضو جدید
ربوسلام
سوال:

همین نمودار که جوجو کشیده رو ببین تو با افزایش فشار حجمت کم میشه پس تو ناحیه دو فازی به خط مایع اشباع نزدیک میشی یعنی میزان مایع بیشتر از بخار میشه(صورت کسر کوچیک میشه)وکیفیت کم میشه.

صحبت همه شما دوستا درسته ولي منظور sami-jun شكل زيره :‌
سمت راست خط مشكي اگه در جهت فلش حركت كنيم كواليتي افزايش و سمت چپش كاهش . دليلش چيه ؟ ( در محدوده Tc>T )

آخرین ویرایش:

891

عضو جدید
سلام اگه کسی درمورد شبیه سازی متانول مطلب داره لطفا بزاره

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام دوستان

اين اولين درخواست من تويه انجمن هست اميدوارم كه دوستان عزيز كمك كنند

من يه مقاله جامع در مورد علم نانو و نقش نانو تكنولوژي در تصفيه اب و پساب هاي صنعتي ميخواستم

اگر دوستان پاسخ بدن يك دنيا ممنون ميشم

ببین این خوبه

در خاك منطقه ويژه اقتصادي- PAHs مطالعه تصفيه پذيري آلودگي ناشي ازتجمع
انرژي پارس جنوبي (عسلويه) به روش فتوكاتاليسيس با نانوكاتاليست هاي دي اكسيد
تيتانيوم

دانلود

سلام
تو ی دیواره مسطحی که کوره رو از محیط جدا می کنه گرادیان دما ثابته، می خواستم بدونم دو برابر کردن ضخامت چه تاثیری روی شار حرارت انتقالی از دیوار داره؟
تو پوران گفته شار نصف میشه ( فصل اول تست 60 ) ولی تو یه کتابی(چالکش) خوندم چون گرادیان ثابته افزایش ضخامت تاثیری روی q نداره که به نظر من هم این درسته.
شار توي ديوار مسطح با تغيير ضخامت نبايد تغيير كنه چون فقط به مساحت عمود بر بردارش ربط داره
ولي مقدار حرارت (q)با دو برابر شدن ضخامت نصف ميشه

ارا

عضو جدید
شار توي ديوار مسطح با تغيير ضخامت نبايد تغيير كنه چون فقط به مساحت عمود بر بردارش ربط داره
ولي مقدار حرارت (q)با دو برابر شدن ضخامت نصف ميشه

ولی q=- kA dT/dX وقتی dT/dX ثابته البته AوK هم ثابته چطور میشه که q با تغییر ضخامت تغییر می کنه؟؟

ارا

عضو جدید
صحبت همه شما دوستا درسته ولي منظور sami-jun شكل زيره :‌
سمت راست خط مشكي اگه در جهت فلش حركت كنيم كواليتي افزايش و سمت چپش كاهش . دليلش چيه ؟ ( در محدوده Tc>T )

شاید به این خاطر که از سمت چپ که به بالا حرکت میکنی به منحنی مایع اشباع نزدیک میشی . اگه به اندازه کافی بری بالا به منحنی مایع اشباع برخورد میکنی و این یعنی که کیفیت کم میشه و در نهایت هم به صفر میرسه ( تو محل برخورد)

بالا