درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

hasangh1365

عضو جدید
جو از چند لایه تشکیل شده که ما در پیایین ترین لایه یعنی تروپسفر زندگی میکنیم.
خورشید به صورت مستقیم زمین رو گرم نمیکنه، بلکه نور خورشید به زمین میتابه زمین گرمای اون رو جذب میکنه بعد پس میده و این باعث گرم شدن هوای اطارف زمین میشه. پس لایه های پایینی نزدیک به سطح زمین از لایه های بالای بیشتر گرم میشن..هرچه بیشتر به سمت بالا بریم گرمای برگشت داده شده از طرف زمین ضعیفتر میشه و هوا سردتر میشه.

من فکر میکنم چون در خارج جو انتقال حرارت فقط به صورت تشعشعی است
ولی در داخل جو هم تشعشعی داریم وهم جابجایی. حالا هر چقدر به سطح زمین نزدیکتر بشیم انتقال حرارت جابجایی همچنین فشار هوا بیشتر میشه
پس در نتیجه هرچه به سطح زمین نزدیکتر بشیم گرمتر میشه. وقله کوهها از سطح زمین سردتر.

hormozdi

عضو جدید
نیاز فوری به یه کتاب دارم تا روش حل معادله ی دیفرانسیل مرتبه دوم که به سری چبی شو نوع دوم(chebyshev second kind) معروفه، داشته باشه لطفا هرچه سریعتر کمکم کنید و یا اگه می تونید خودتون بنویسید. اینم معادله
Y''-(X^2)Y'' -3XY' + n(n+2)Y =0

از کتاب ریاضیات مهندسی پیشرفته kreyszig هم می توانید استفاده کنید.

چند تا سوال داشتم که فکر می کنم از بچه های مهندسی شیمی باید بپرسم:que:
فشار بخا رو چگونه اندازه گیری میکنند؟
حباب های گازی که موقع باز کردن در نوشابه دیده میشه چه فرقی با کاویتاسیون داره؟
فشار بخار بعضی از سیالات غیر از اب
اگه به این سوالات جواب بدین یا سایتی معرفی کنین که جواب هارو بتونم پیدا کنم ممنون میشم;)
-فشار بخار فرمول مخصوص داره . فك كنم رابطه كلازيوس-كلاپرون باشه .
- كاويتاسيون جوشش خود سيال در جاييه كه فشار روي مايع به حدي مياد پايين كه در اون دما مايع به جوش مياد ولي فكر ميكنم در مورد نوشابه صدق نكنه . چون درسته كه فشار روي مايع موقع باز كردن درش كم ميشه ولي اين كار سبب ازاد شدن گاز دي اكسيد كربن محلول توي آب ميشه نه اينكه خود اب بجوش بياد ...

ارا

عضو جدید
ارا جون نمیدونم چقدر بتونم کمک کنم اما:
وقتی درجه آزادی 2 هستش یعنی برای تعیینه حالت سیستم کافیه دو تا از پارامتر هاشو بدونی مثلا اگه یه سیستم خالص داشته باشیم اونوقت اگه دما و فشارش رو بدونیم میتونسم بفهمیم که حالا حالت سیستم چیه: مایع متراکمه یا دوفازی هستش یا بخار فوق گرم!
بعد که اینو فهمیدیم میتونیم از روش حجم مخصوص و انرژی درونی و انتالپی و انتروپی و .... چیز دیگه رو بفهمیم!!!
اما مثلا اگه درجه آزادی 3 بود یعنی واسه تعیین حالت سیستم نیاز به سه تا پارامتر داریم مثلا P - T - V
یادت نره همیشه این سه تا راحت ترین و در دسترس ترین و به نوعی کاربردی ترین اطلاعاتند که کلی مطلب بهشون وابسته است!
دوست عزیزم ممنون ،توضیح شما همونی بود که می خواستم بدونم

hiceco

عضو جدید
کتاب پدیده های انتقال bird رو می خواستم لطفا اگر برای شما امکان داره به ایمیل من ارسال کنید.ممنونم
fa_akbarnejad@yahoo.com

سلام
لینک کتاب transport phenomena. Bird تقدیم به شما دوست عزیز

http://rs173.rapidshare.com/files/98...__2nd_ed._.rar

برای دیدن ebook هایی که به فرمت djvu هستند، گرچه همه شما اینو میدونید ولی خواستم اگه کسانی برنامش رو ندارند ، خواستم لینکشو قرار بدم:

http://rapidshare.com/files/15383774...w-0.5.exe.html

hsn

عضو جدید
سلام
من یه سوال ابتدایی داشتم:redface:
خم لوله ها چه تاثیری روی ضریب انتقال حرارت سیال داخل لوله میذاره؟
در

hsn

عضو جدید
(ببخشید)
در واقع لایه ی مرزی حرارتی تو لوله های فنری شکل چه فرقی با لوله ی صاف داره؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
(ببخشید)

شما لایه های مرزی رو تعریف کنین خودتون متوجه میشین

راستای z و x رو در نظر بگیرین

• Like
واکنش ها: hsn

m.h.soly

عضو جدید
سلام یه چند تا مطلب در مورد نیروگاه های سیکل ترکیبی و جدید ترین مبرد ها در ساخت یخچال ها نیاز دارم.

shinto

عضو جدید
ساخت پره

ساخت پره

سلام به همه دوستان
مي خوام به پره درست كنم كسي هست بتونه در مورد ساخت اون به من كمك كنه
viscojet mixing

msn_syst3m

عضو جدید
Abstract
In countercurrent flow absorption columns and trickle beds, if either the liquid or gas flow is too high the column becomes flooded with the liquid.
Flooding is accompanied by a dramatic increase in pressure, resulting in inefficient operation and potential damage to equipment. To optimize
efficiency, however, it is desirable to operate as close to flooding as possible. This article discusses the feasibility of using acoustic emissions for
a non-intrusive, in situ method of monitoring column operations. Six piezoelectric microphones were placed on the outside of a packed column
and acoustic signals between 0 and 20,000 Hz were acquired over conditions ranging from non-flooded to flooded. The raw signals were then
processed to obtain their standard deviation and entropy. Standard deviation and entropy were both found to increase at the onset of flooding.
Entropy however, was more useful because it was not sensitive to the type of packing, air flow rate or water flow rate. Additionally, entropy began
to increase sooner than standard deviation, providing an early warning. The results from both entropy and standard deviation proved acoustic
detection can be used non-intrusively to monitor operations, allowing for better optimization and improved efficiency of absorption.
http://www.4shared.com/file/6779637...g_in_absorption_columns_and_trickle_beds.html

آخرین ویرایش:

msn_syst3m

عضو جدید
The aim of this study was to characterise the mass transfer parameters and H2S removal efficiency in a laboratory-made spray tower designed
for deodorisation. In order to study mass transfer, the volumic interfacial area (a) and the volumic mass transfer coefficient (kLa) were estimated.
The influences of both superficial liquid and gas velocities were quantified (UL from 4.1×10−5 to 4.6×10−4 ms−1, UG from 9.4×10−3 to
2.8×10−2 ms−1). It could be shown that the superficial liquid velocity has a slight influence on the mass transfer parameters whereas the variation
of the superficial gas velocity influences them much more. Then H2S removal efficiency was studied at pH 10 in the presence or not of an oxidant,
sodium hypochlorite. The results demonstrated that as soon as the chlorination rate reached 0.5 gCl2 L−1, more than 99% of the hydrogen sulphide
is removed.
http://www.4shared.com/file/6779707..._H2S_removal_efficiency_in_a_spray_tower.html

آخرین ویرایش:

msn_syst3m

عضو جدید
Abstract
The feasibility of using a dual retention system consisting on phenol–formaldehyde resin (PFR) and poly(ethylene oxide) (PEO) for fiber-cement
manufacture was studied from the point of view of product properties. The effect of the dual system on fiber-cement properties was compared with
the effect of a traditionally used anionic polyacrylamide (APAM), concluding that this dual system could be a good alternative to the traditional
APAM. It improves considerably the product properties for all tried doses of PEO and PFR while an increase of APAM decreases product strength.
The addition order of the components of the dual system and their doses were optimized. Doses of PEO and PFR lower than APAM ones allowed
to improve fiber-cement properties, water removal during pressing and even retention, without significant effects on drainage rate.
http://www.4shared.com/file/6779708...alternative_for_fiber_cement_manufacture.html

آخرین ویرایش:

msn_syst3m

عضو جدید
Abstract
This paper discusses the development of an anthraquinone auto-oxidation (AO) process for the production of hydrogen peroxide with the focus on
its key step—liquid-phase hydrogenation of active anthraquinones over Pd/Al2O3 catalyst. The main issues considered in the process development
were the selection of a trickle bed as the hydrogenation reactor, the degradation of active anthraquinones and regeneration of their degradation byproducts,
the development of a new spherical Pd/Al2O3 hydrogenation catalyst, its deactivation and regeneration, and the examination of its activity,
selectivity, life, etc. The establishment of start-up and normal operational procedures ensured minimum degradation of active anthraquinones
and maximum stable operation. The experimental results from bench and pilot tests paved the way toward industrial production of hydrogen
peroxide.
http://www.4shared.com/file/6779708...ctorFrom_bench_scale_to_industrial_scale.html

آخرین ویرایش:

msn_syst3m

عضو جدید
Abstract
CO2 absorption in monoethanolamine for the case of counter current gas–liquid flow in a continuous film contactor has been experimentally
reported. Attempt has been made to develop an empirical correlation capable of capturing the non-uniformity of liquid flow to estimate the mass
transfer effect. The correlation for the gas phase mass transfer coefficient in terms of dimensionless group is represented as:
ShG = 0.0387Re0.66
G Re0.115
L Sc0.5
G
It was observed that the mass transfer rate strongly depends on gas and liquid flow rates. The proposed relationship gives a simple and direct
method of incorporating the enhancement in mass transfer rate due to wavy liquid film. The mean deviation in the ShG calculated is about 3.9% of
the ShG deduced from the experimental measurements. The study therefore provides test data and a correlation for the mass transfer process that
is validated against extensive experimental data.
http://www.4shared.com/file/6779709...anolamine_in_a_continuous_film_contactor.html

آخرین ویرایش:

msn_syst3m

عضو جدید
Abstract
The local wall shear stress, in turbulent flow of drag reducing and corrosion inhibiting surfactant solutions, was measured from polarographic
mass transfer experiments using microelectrodes. A good agreement was observed between these values and those obtained by pressure drop
measurements in a rectangular channel of high aspect ratio (10:1).
Irreversible degradation was not observed in these systems at variance with polymer solutions.
http://www.4shared.com/file/6779710...ow_of_drag_reducing_surfactant_solutions.html

آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام
در

(ببخشید)

سوال خیلی جالبی بود ، تا حالا باهاش برخورد نکرده بودم ، البته جاوید هم رو نکرد ... :)

یه عکس از ThermoGraphy یک لوله انتقال سیال گرم برات گذاشتم ، نمی دونم چقدر کمکت کنه ولی دیدنش خالی از لطف نیست ؛ نقاط نورانی و قرمز رنگ نقاطی اند که اتلاف حرارتی بیشتری دارند . موفق باشی ...

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد لایه های مرزی توی درس سیالات و حرارت که من خوندم دقیق گفته

استادمون هم جمعه گذشته کمی در موردش بحث کرد
جالبه

k_siroos

مدیر بازنشسته
در مورد لایه های مرزی توی درس سیالات و حرارت که من خوندم دقیق گفته

استادمون هم جمعه گذشته کمی در موردش بحث کرد
جالبه

دقیقا همین طوره که میگی و مشابه لایه های مرزی حرارتی و هیدودینامیکی در درس انتقال جرم هم با لایه مرزی غلظتی مواجه می شیم ؛ ولی اون چیزی که مهمه و کمتر هم ازش حرفی به میون میاد همین لایه های مرزی حرارتی مخصوصا در لوله هاست ، مخصوصا در شرایطی که رژیم جریان به درستی مشخص نیست ، اون هم توی یک لوله که به قول hsn به شکل فنر در اومده .
در درس انتقال حرارت به لایه حرارتی که روی صفحه تخت در دمای ثابت یا شار حرارتی ثابت رسم میشه اشاره شده (من که این شکلیش رو دیدم)، ولی فکر نمی کنم توی این فنر ما هیچکدوم از این دو مولفه ثابت باشه ... :);)

Excalibur

عضو جدید
سلام
در

نمیتونم خیلی اصولی توضیح بدم اما میدونین که خم و اتصالات هرکدوم یه ضریب اصطکاک دارن که از لوله ی صاف بیشتر هستش چون مولکولهای سیال رو به هم میریزند باعث برخورد مولکولها با هم و مولکولها با دیواره میشه که این باعث انتقال ممنتم و انرژی میشه و این اصطکاک اثر خودشو بصورت گرما بروز میده...که مسلما از لوله صاف بیشتر هستش...
نمیدونم تا چه حد منظورمو رسوندم!

paradisal

عضو جدید
سلام.
مقاله هایی در مورد سنتز یا سینتیک کاتالیست Tio2 یا هر کاتالیست دیگه ایی باشد می خواهم.اگه همراه با متن ترجمه شده هم باشد ممنون می شوم.

13650811

عضو جدید
با سلام. من دانشجوی ترم 7 مهندسی شیمی گرایش پتروشیمی هستم. برای درس روش انتقال علمی یه پروژه به صورت power point مرتبط به رشته مون میخواستم. ممنووووووووون میشم خیلی اگه بتونین کمکم کنین.
با تشکر.

13650811

عضو جدید
با سلام. من سال آخر مهندسی پتروشیمی هستم. موضوع پروژه ی کارشناسیم بررسی خواص فیزیکی برشهای نفتی هست. ااگه کمکم کنیدممنون میشم. اقای فروتن مخصووووصا" شما مهندس بزرگ کشورموون. با تشکر و سپاس.

محسن عادلی

عضو جدید
درباره رزین های نقتی و پلی استر چه می دانید؟

درباره رزین های نقتی و پلی استر چه می دانید؟

لطفا مرا در تحقیقی درباره رزین های نفتی و پلی استر یاری کنید !

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام به همه دوستان ؛

می خواستم بدونم " MMSCFD " مخفف چیه ؟ مخفف های مشابه دیگه ای تو همین راستا هست ؟

hamidkareshki

عضو جدید
سلام
در
وقتی جهت جریان عوض میشه فقط به دلیل افزایش ضریب اصطحکاک ضریب انتقال حرارت سیال زیاد می شه. اما لایه مرزی در داخل لوله صاف و لوله ی خمیده فرقی نمی کنه.
فقط در ناحیه ورودیه لوله لایه مرزی رشد می کنه و بعد از اون ثابته.

سلام به همه دوستان ؛​

می خواستم بدونم " MMSCFD " مخفف چیه ؟ مخفف های مشابه دیگه ای تو همین راستا هست ؟​
دبي گازه
MM= ميليون
S=استاندارد
CF=كيوبيك فيت
D= per day

SFD هم ميگن توي واحد ها . MMCFD هم ميگن . هر كدوم واسه مواقع خاص ولي كاربرد همون MMSCFD بيشتر از بقيس. واسه اندازه گيري دبي حجمي گاز توي پالايشگاها

بالا