درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

جواب سوال رو پیدا کردم، گفتم توی اینجا هم بزارم شاید بعدها به کار کسی بیاد! :)

واکنش گوگردزدایی هم می تونه تو فاز گازی و هم تو فاز مایع انجام بشه. اما نباید محدوده فشار و دما به نحوی انتخاب بشه که جریان خوراک وارد شونده به راکتور به صورت 2 فازی باشه، چون واکنش گرمازا هست و همچنین طی فرآیند گوگردزدایی توسط هیدروژن مقادیر زیادی گاز (غالباً ترکیبات H2S، NH3، CH4، COS و H2O ) تولید میشه و این امر باعث تغییر سرعت فضایی شده و اشکالاتی رو در فرآیند ایجاد میکنه.

علت اینکه مخلوط گاز هیدروژن و خوراک از بالا وارد راکتور میشه اینه که اگر گاز از پایین وارد راکتور بشه، اگر خوراک به صورت مایع باشه، چون مقدار گاز خیلی زیاد هست (تقریبا 200 تا 400 متر مکعب گاز هیدروژن به ازای هر متر مکعب خوراک) این گاز میتونه به صورت کانالیزه شده (channeling) از میان بستر کاتالیستی عبور کرده و الگوی جریان درون راکتور رو بهم بزنه و عملاً گاز هیدروژن سریعتر از چیزی که محاسبه کردیم (بر اساس سرعت فضایی مخلوط خوراک + گاز هیدروژن) از راکتور خارج بشه.

اگر مخلوط خوراک و گاز هیدروژن از بالا وارد راکتور بشه، چون جریان به صورت از بالا به سمت پایین هست، مشکل کانالیزه شدن حباب های گاز بوجود نمیاد و الگوی بهتر جریان درون راکتور برقرار میشه. اگر هم حبابی تا وسطهای راکتور (از بالا به پایین) برسه و به دلیلی دوباره به بالای راکتور برگرده، از بین نرفته و میتونه مجدد وارد راکتور ببشه تا نهایتاً مصرف بشه.

سوال)
100ibmol خوراك شامل 60% مولي ماده a و 40% مولي ماده b به صورت ناگهاني تبخير ميشود.و 50ibmol پايين برجمحصول ميدهد اگر ضريب فراريت جز a نسبت به جزb دوبرابر باشد كسر مولي جز فرارتر را در محصول بالا و پايين برج محاسبه كنيد؟

جواب سوالتون:

http://up.iranblog.com/images/lhe795konkw6hzmqa9mi.jpg

پ ن: دوست عزیز ibmol اشتباه است و باید از lbmol (پوند مول خوانده میشود) استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام کمککککککککککککککککککککککککک
مقاله می خوام

The critical point and the number of degrees of freedom
Rubin Battino
J. Chem. Educ., 1991, 68 (4), p 276
DOI: 10.1021/ed068p276
Publication Date: April 1991

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:gol:
سلام ازتون ممنونم ولی میشه خواهش کنم همین جمله روبرام توضیح بدید؟

شما یک صفحه flat با محدبی رو در نظر بگیرید که درون یک مکعبی محصور شده کل تشعع ساطع شده از این صفحات توسط مکعب جذب میشه پس Shape factor برابر 1 هست بعنی F12 ولی لزوما کل تشعشع ساطع شده از مکعب توسط صفحه درون مکعب جذب نمیشه و ممکنه توسط خود مکعب جذب بشه پس F21<1

sedmostafa

عضو جدید
نحوه ساخت سوخت جامد

نحوه ساخت سوخت جامد

با سلام
از مهندسان شیمی کسی هست که منو در ساخت سوخت جامد کمک کنه؟
چطوری میسازن؟ نحوه ترکیب چطوره؟

ممنون میشم کسی بتونه کمکم کنه.

fakhtehsiavoshi

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی در مورد "استیلن" مطالبی داره؟
یه جورایی خب یه مجموعه ی مطالب جامع یا غیرجامع :دی دیگه

جدای از اون
برگه ی ایمنی "استیلن" رو کسی داره؟
میزان تولید، فروش و قیمتش در ایران و جهان ؟

واقعا ممنون میشم (گل :دی )

سلام
شاید دیر شده باشه اما اگه بازم برگه ایمنی استیلنو یا مواد دیگرو لازم دارید میتونید به لینکای زیر مراجعه کنید
http://www.npchse.net/MSDS-new.asp
http://www.mozh.org/ftopicp-3104.html#3104

fakhtehsiavoshi

عضو جدید
:(سلام بچه ها خسته نباشید با امتحانا چیکارمیکنید؟بچه ها یه کمک ازتون میخوام مثل همیشه !اولین امتحان من عملیات واحده وازمک کیب -پانچون ساواریت واستخراج مایع -مایع هست وتوی رسم نموداروحل مسیله مشکل دارم میشه خواهش کنم یه جزوه خوب برام توی سایت بذاریدتاخودموبرای امتحان آماده کنم ؟البته بایدقدرشناسی هم ازهمتون بکنم که مثل خواهروبرادرخوب توی این مدت خیلی کمکم کردیدجاهایی که اصلا فکرنمیکردم موفق بشم ممنونم ولی بازم ازتون میخوام کمکم کنید
سلام من فایلی ندارم که به درد بخوره اما جزوه پارسه جرم و عملیات واحد فوق العادست اگه بتونی گیر بیاری من خودم واسه ارشد هم فقط همونو خوندم
موفق باشی

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام
از مهندسان شیمی کسی هست که منو در ساخت سوخت جامد کمک کنه؟
چطوری میسازن؟ نحوه ترکیب چطوره؟

ممنون میشم کسی بتونه کمکم کنه.

امیدوارم بتونه کمکی کنه , اما چگونگی ساخت سوخت جامد در دسترس همه نیست و جزء مسائل نظامیه البته فکر میکنم

سوخت جامد ترکیبی از چند ماده شیمیایی هست (دو نوعش در ایران تولید میشه) تشکیل شده که در ابتدا به صورت یک خمیر هست بعد این خمیر رو داخل یک قالب استوانه ای شکل که وسط استوانه دوباره یک میله قرار گرفته تا شکل اون خمیر به صورت یک استوانه ای که یک سوراخ در وسطش به صورت طولی هست در بیاد این خمیر رو داخل استوانه حرارت میدهند تا به صورت جامد در بیاد حالا این سوخت اماده استفاده هست اون رو داخل بدنه موشک می گذارند و با یک جرقه در اون قسمت سوراخ شده سوخت اتش میگیره و با فشار زیاد از قسمت شیپوره به خارج هدایت میشه که میتونه ایجاد تراست کنه
سوخت جامد مشکل شارژ کردن رو نداره ,از مزیت های سوخت جامد اینه که اولا ثابته و ثانیا کم خطر تر ,ایران در حال حاضر از ترکیبات نیترات سلولز برای ساخت سوخت جامد استفاده میکنه که قدرت پیشران فوق العاده ای به موشک میده
توليد سوختي از نوع اكسيدايزر است، اين سوخت به راحتي توليد اكسيژن مي‌كند، ماده سوختني آن از مواد كربن‌دار مانند قندها بوده كه به راحتي سوخته و توليد انرژي مي‌كند
دوست عزیز به این سایت مراجعه کنید میتونید جواب سوالتونو بگیرین:gol:
http://www.military.ir

gladiatur

عضو جدید
سلام دوستان . من یه تحقیق در مورد دمای آدیاباتیک شعله دارم. خیلی خیلی مهمه واسه پایان ترمه.
لطفا اگه کسی جزوه یا منبع خوب داره واسم بزاره ممنون.
اینم متن پروژه:

دماي شعله آدياباتيك را به طور مفصل تعريف كرده و نحوه محاسبه آن را شرح دهيد. سپس دماي شعله آدياباتيك احتراق مخلوط متان و هوا را براي نسبت هم‌ارزي‌هاي مختلف (0.7<ϕ<1.3) محاسبه كرده، نمودار آن را رسم كنيد.

mehrzad1

عضو جدید
سلام یک سوال داشتم از کاربرد ریاضیات . ممنون میشم اگه کسی بلده جواب این سوالو بده . خودم حل کردم اما شک دارم . ( تانکی در ابتدا دارای 1000 kg محلول Naoh با درصد وزنی 20% میباشد . پس از آن جریانی از محلول Naoh با غلظت 50% وزنی و دبی 20 کیلوگرم بر دقیقه به داخل آن جریان میابد . و با دبی 10 کیلوگکرم بر دقیقه از آن خارج می شود . جریان داخل تانک با یک همزن کاملا یکنواخت نگه داشته می شود . تعیین کنید زمانی را که در آن میزان Naoh خالص داخل تانک به 500 کیلوگرم برسد . ) خیلی فوریه اگه بلدین لطفا جوابشو بنویسید برام . ممنون

JAFAREI

عضو جدید
سلام
اگر امکانش هست مقاله های در زمینه های ( کنترل فرایند):
- روشها وتجهیزات سطح مایعات level control
- بررسی کنترل برج های تقطیر
- کاربرد نرم افزار matlab
- سیستم های کنترل در صنایع لاستیک
- بررسی انواع کنترلرهای و کاربردهای آنها

-

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
میشه فرمولای محاسبه حجم و مساحت استوانه و کره و نیمکره و نیم استوانه و دایره و خلاصه همه ی اشکال هندسی رو بزارین
و اینکه چرا تو بعضی مسائل فرمولای مساحت مثلن استوانه فرق میکنن باهم؟:( بخاطر چیه؟

GNMS

عضو جدید
سلام یک سوال داشتم از کاربرد ریاضیات . ممنون میشم اگه کسی بلده جواب این سوالو بده . خودم حل کردم اما شک دارم . ( تانکی در ابتدا دارای 1000 kg محلول Naoh با درصد وزنی 20% میباشد . پس از آن جریانی از محلول Naoh با غلظت 50% وزنی و دبی 20 کیلوگرم بر دقیقه به داخل آن جریان میابد . و با دبی 10 کیلوگکرم بر دقیقه از آن خارج می شود . جریان داخل تانک با یک همزن کاملا یکنواخت نگه داشته می شود . تعیین کنید زمانی را که در آن میزان Naoh خالص داخل تانک به 500 کیلوگرم برسد . ) خیلی فوریه اگه بلدین لطفا جوابشو بنویسید برام . ممنون

mehrzad1 عزیز با سلام

جوابش 42/2 دقیقه (چهل و دو و دو دهم) هست. در این زمان حجم مایع به 1422 کیلوگرم و غلظت تانک 35.2% هست. اگه جوابی که بدست آوردی همینه که هیچی. اگه میخوای راه حل تشریحیش رو برات آپلود کنم.

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام بچه ها
میشه فرمولای محاسبه حجم و مساحت استوانه و کره و نیمکره و نیم استوانه و دایره و خلاصه همه ی اشکال هندسی رو بزارین
و اینکه چرا تو بعضی مسائل فرمولای مساحت مثلن استوانه فرق میکنن باهم؟:( بخاطر چیه؟

فرشته ام عزیز با سلام

pi*r^2=مساحت دایره
2*pi*r=محیط دایره

pi*r^3*4/3=حجم کره
4*pi*r^2=مساحت کره

pi*r^3*2/3=حجم نیم کره
2*pi*r^2=مساحت نیم کره

pi*r^2*h=حجم استوانه
2*pi*r*h=مساحت جانبی استوانه
pi*r*2*h+2*pi*r^2= مساحت کل استوانه (مساحت جانبی باضافه مساحت قاعده ها)
pi*r^2*h/2=حجم نیم استوانه

توی این فرمولها r شعاع دایره، یا استوانه یا کره هست. Pi عدد 3/14 هست. h هم ارتفاع استوانه است.

GNMS

gladiatur

عضو جدید
سلام دوستان . من یه تحقیق در مورد دمای آدیاباتیک شعله دارم. خیلی خیلی مهمه واسه پایان ترمه.
اینم متن پروژه:

دماي شعله آدياباتيك را به طور مفصل تعريف كرده و نحوه محاسبه آن را شرح دهيد. سپس دماي شعله آدياباتيك احتراق مخلوط متان و هوا را براي نسبت هم‌ارزي‌هاي مختلف (0.7<ϕ<1.3) محاسبه كرده، نمودار آن را رسم كنيد.

تو رو خدا یکی یه کمکی کنه

mehrzad1

عضو جدید
ja;v

ja;v

mehrzad1 عزیز با سلام

جوابش 42/2 دقیقه (چهل و دو و دو دهم) هست. در این زمان حجم مایع به 1422 کیلوگرم و غلظت تانک 35.2% هست. اگه جوابی که بدست آوردی همینه که هیچی. اگه میخوای راه حل تشریحیش رو برات آپلود کنم.

GNMS

سلام دوست عزیز
نه جوابی که من بدست آوردم این نیست آخه گفته در نهایت باید هیدروکسید خالص تو ظرف باشه . حالا شما میگین که 35.2% . این یعنی چی ؟ در کل ممنون میشم اگه جواب تشریحیشو برام بنویسی . خیلی لطف میکنی

mehrzad1

عضو جدید
سلام به دوستان
کسی میتونه برنامه حل معادله به روش رانج کاتا مرتبه 4 رو برام بنویسه ؟ من نوشتم اما وقتی حدس اولیه راو تغییر میدم جواب منحرف میشه . آیا اصلا این یه چیز طبیعیه ؟ اگه اطلاعاتی دارین ممنون میشم بهم بدین . مرسی

GNMS

عضو جدید
سلام دوست عزیز
نه جوابی که من بدست آوردم این نیست آخه گفته در نهایت باید هیدروکسید خالص تو ظرف باشه . حالا شما میگین که 35.2% . این یعنی چی ؟ در کل ممنون میشم اگه جواب تشریحیشو برام بنویسی . خیلی لطف میکنی

mehrzad1 عزیز با سلام

وقتی شما یه جریان ورودی داری که غلظتش 50% هست، پس طبیعیه که با گذشت زمان غلظت محلول داخل تانکت از 20% به سمت 50% میره و در زمان بینهایت به 50% میرسه. پس این که نهایتاً باید هیدروکسید خالص تو ظرف بمونه یخورده عجیب به نظر میرسه.
من امشب ایشالله راه حلش رو واست اسکن میکنم و آپلود میکنم. (چون فرمول داره، تایپش سخته!)

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام به دوستان
کسی میتونه برنامه حل معادله به روش رانج کاتا مرتبه 4 رو برام بنویسه ؟ من نوشتم اما وقتی حدس اولیه راو تغییر میدم جواب منحرف میشه . آیا اصلا این یه چیز طبیعیه ؟ اگه اطلاعاتی دارین ممنون میشم بهم بدین . مرسی

mehrzad1 عزیز سلامی دوباره
معمولاً وقتی حدس اولیه رو تغییر میدی جواب منحرف میشه، این که چقدر منحرف بشه بستگی به پیچیدگی معادلاتت داره. برنامه رو به چه زبانی میخوای؟ من به زبان Matlab میتونم واست پیدا کنم.

GNMS

febrahimi

عضو جدید
اگر مطالبی راجع به کامپوزیت كلارك اسپرینگ دارید لطفا در این محل قرار دهید
با تشکر

mehrzad1

عضو جدید
واقعا ممنونم از لطفتون . امیدوارم بتونم جبران کنک . پس من منتظرم . در مورد اون هم باید بگم آره با matlab میخام . بازم ممنون

ariubarzan

عضو جدید
سلام به دوستان من زیاد با این محیط آشنا نیستم نمی دونم که تاپیکم رو باید کجا بذارم اگه جاشو می دونید بهم بگید ممنون و اما سوالم اینکه توی مصاحبه رشته مکانیک برای نیروگاه گازی چه چیزایی می پرسند ؟؟؟ اگه زبان بپرسند به نظرتون از چه مباحثی می یاد یا اینکه نرم افزار خاصی رو باید بلد باشی ؟؟

bad saba

عضو جدید
محصولات نفت خام

محصولات نفت خام

سلام به دوستان گل:smile:
من دنبال یه مقاله در مورد نحوه تولید محصول از نفت خام (مثلا فرایند تولید روغن پایه از لوبکات) هستم .:confused:
کسی هست که کمکم کنه؟!!!
خیلی فوریه:D

GNMS

عضو جدید

Mehrzad1 عزیز با سلام

اینهم جوابهای تشریحیش. امیدوارم بتونی خطم رو بخونی!

GNMS

پیوست ها

• Fax00000002.jpg
    Fax00000002.jpg
    47.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Fax00000001.jpg
    Fax00000001.jpg
    41.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
یه گزینه هست به اسم جستجو!! تا حالا اسمش رو شنیدید؟ چیزی که به وفور توی تالار مهندسی شیمی پر هستش این مورده...قبل از زدن تاپیک جستجو بکنید.

gladiatur

عضو جدید
اینم متن پروژه:

کسی پیدا نشد یه کمکی به من کنه.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بالا