درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

chemlove

عضو جدید
طرح های پیشنهادی احداث واحد نیمه صنعتی

طرح های پیشنهادی احداث واحد نیمه صنعتی

سلام عزیزان
ازتون میخام درصورت امکان طرح های صنعتی و نیمه صنعتی پیشنهادی خودتون رو اینجا مطرح کنید.
البته درصورت امکان با امکانسنجی و توضیح جامع.
مرسی

girl eng

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

:w04::w47::w42:سلام بچه های مهندس شیمی مطالبی درباره ی فرایند تولید اسید نیتریک میخاهم لطفا کمک کنید

farzadnic

عضو جدید
سلام من یه مقاله پر و پیمون درباره پتانسیومتری و پتانسیومترها و انواعش و کلا در این مورد میخوام
فقط لطفا خیلی کامل و پر و پیمون باشه
با تشکر از همه دوستان

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته

پیوست ها

• Nitric Acid.rar
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0
  • Basic_nitric_acid_production_process.pdf
    424.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام عزیزان
ازتون میخام درصورت امکان طرح های صنعتی و نیمه صنعتی پیشنهادی خودتون رو اینجا مطرح کنید.
البته درصورت امکان با امکانسنجی و توضیح جامع.
مرسی

سلام ...به تاپیک زیر مراجعه کنید....
طرح توجيهي و مطالعات امكان سنجي(مربوط به طرح و اقتصاد كارخانه )

azadeh_j

عضو جدید
سلام
لطفا در صورت امكان درمورد اين سوال ها كمكم كنيد؟
1- در چه مواردي ازبرج سيني دار ودر چه مواردي از برج آكنده استفاده مي شه؟
2- اختلاف بين برج سيني دار وآكنده (زمان ماندگاري وفشار و...) چيه ؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

سلام. 12 موردی که در کتاب تریبال صفحه 310 ترجمه دکتر سهرابی آمده، فکر میکنم جواب سوالاتونه داشته باشه.لینک کتاب تریبال لاتین:
http://ifile.it/yw9i6cv/mass_transfer_operations_-_robert_treybal.pdf

azadeh_j

عضو جدید

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تشكر از راهنماييتون جواب سوال 2 پيدا كردم . ولي 1 هنوز نتونستم.

ببینین با توجه به شرایط عملیاتی تصمیم گیری میشه. مثلاً اگه در یک عملیات جداسازی افت فشار بالا برامون مناسب نباشه،مثلاً باعث تخریب ماده بشه. بایستی از برج پرشده استفاده شود.(مورد اول)

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام

1.از نظر افت فشار: برج های سینی دار > برج های پر شده
در برج پر شده ی منظم افت فشار از همه حالتها کمتر است
2.ماندگاری مایع : سینی دار > پر شده
این امر در دمای بالا که مایع تخریب میشود و یا زمان اقامت کوتاه است کاربرد دارد
3.نسبت مایع به گاز : اگر این نسبت کم باشد از برج سینی دار در غیر این صورت از ستون پر شده
4.سرد کردن مایع : مارپیچهای سرد کننده به راحتی در برج سینی دار قرار میگیرند اما در پر شده نه . برای واکنش های گرمازا یا جذب گاز برج سینی دار بهتر است
5.جریان جانبی (side stream) : در برجهای سینی دار استفاده میشود
6.سیستم کف کننده : در برجهای پر شده بیشتر است چون حباب کمتری از گاز وارد مایع میشود
7.خوردگی : پرشده مناسبترند
8.وجود ذرات جامد : هیچکدام از برجهای پرشده وسینی دار مناسب نیستند و مخازن همزن دار و تصفیه کننده ی ونتوری توصیه میشود
9.تمیز کردن : برجهای سینی دار اسانتر است
10.نوسانات زیاد حرارتی : سینی دار و پرشده با پرکنهای فلزی مناسبند
11.انباشتگی برج : وزن پرشده از پرکن پلاستیکی کمتر از برج سینی دار و وزن سینی دار کمتر از پرشده با پرکن سرامیکی و فلزی است
12.هزینه ها : عامل اصلی در انتخاب برج اند

fakhtehsiavoshi

عضو جدید
سلام به همه مهندسای شینی
کمک کمک
من 1 پروژه ترمودینامیکی دارم که باید برای معادله peng robinson یه mixing rule جدید حدس بزنم و در شرایط تعادلی بخار مایع اونو با استفاده از داده های آزمایشگاهی با mixin rule که خود peng robinso تعریف کرده مقایسه کنم اما نه data experimental دارم و نه اینکه میدونم تا به حال چه تعریفایی برای بهبود معادله peng robinson شده و اصلا نمیدونم روی چه اصلی میشه یه mixing rule تعریف کرد
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم من به کمک خیلی زیاد و سریع احتیاج دارم

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خوبین ؟
کسی پاور پوینت راجع به هیدرات گاز نداره
من باید یه کنفرانس بدم که حتما پاور پوینت هم میخواد اما وقت درست کردن ندارم چون میانترم حرارت دارم
اگه کسی کمک کنه ممنون می شم​

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام بچه ها خوبین ؟
کسی پاور پوینت راجع به هیدرات گاز نداره
من باید یه کنفرانس بدم که حتما پاور پوینت هم میخواد اما وقت درست کردن ندارم چون میانترم حرارت دارم
اگه کسی کمک کنه ممنون می شم​

در رابطه با هیدرات گازی در تالار مقالات موجود می باشد تبدیل فایل به پاورپوینت به عهده خودتون.
این هم یک فایل پاوریوینت لاتین
http://www.google.com/url?sa=t&sour...sg=AFQjCNGKfWjWZsDNvUns8YdkNBkXvcZEJg&cad=rja

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام به همه مهندسای شینی
کمک کمک
من 1 پروژه ترمودینامیکی دارم که باید برای معادله peng robinson یه mixing rule جدید حدس بزنم و در شرایط تعادلی بخار مایع اونو با استفاده از داده های آزمایشگاهی با mixin rule که خود peng robinso تعریف کرده مقایسه کنم اما نه data experimental دارم و نه اینکه میدونم تا به حال چه تعریفایی برای بهبود معادله peng robinson شده و اصلا نمیدونم روی چه اصلی میشه یه mixing rule تعریف کرد
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم من به کمک خیلی زیاد و سریع احتیاج دارم

بنظر می رسه شما فقط معادله کلی رو مشاهده کردید هنوز معادله اصلی که متشکل از 20 تا 30 جز می باشد رو ندیدید، من یک جزوه مربوط به شرکت Aspen می باشد راتون میذارم که داخلش معادله پینگ رابینسون موجود هستش و با اصلاحات کلیش اون رو مطالعه کنید از همون جا میتونید داده های خود پینگ رابینسون رو پیدا کنید، برای داده های اختلاط خودتون هم حتما باید در شرایط آزمایشگاهی با دستگاه ها پارامترها رو بدست بیارید و داخل معادله قرار بدید و اون وقت با معادله اصلی مقایسش کنید.

دانلود

Eng_barselona_2009

عضو جدید
سلام کمک درباره ی مقاله (انتقال حرارت در جریانهای چند فازی) می خواستم
ممنوووووووووووووووووون

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من یه مقاله پر و پیمون درباره پتانسیومتری و پتانسیومترها و انواعش و کلا در این مورد میخوام
فقط لطفا خیلی کامل و پر و پیمون باشه
با تشکر از همه دوستان
سلام دوست من...فونت این مطلب رو نداشتم ببینم بدردتون میخوره یا نه..ولی میذارم شاید بدردتون خورد
بفرمایین:
http://ee.sharif.edu/~measurement/matn/chapter4.pdf

peymanfarashi

عضو جدید
سلام یه سوال در رابطه با hysys داشتم. فرض بعد از conversion reactor یه پمپ داریم ولی بخار آب وارد پمپ می شود و مسئله run نمی شود باید چه کار کرد ؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام یه سوال در رابطه با hysys داشتم. فرض بعد از conversion reactor یه پمپ داریم ولی بخار آب وارد پمپ می شود و مسئله run نمی شود باید چه کار کرد ؟

شما سه تا راه دارید:
اگر مسئله رو خودتون طراحی کردید که می توانید قبل از پمپ یک سردکن قرار بدید تا دما رو آنقدر پایین بیارید تا کل بخار آب مایع بشه.
اگر مسئله رو کسی براتون طراحی کرده می توانید قبل از اینکه راکتور run بشه مقدار جریان خروجی از راکتور رو در قسمت بخار صفر کنید یا اینکه راکتور رو درست کانورت نکردید.

رسولیان

عضو جدید
سوالات رشد بلور

سوالات رشد بلور

سلام امیدوارم خوب باشید چند سوال درمورد تولید یاقوت مصنوعی دارم لطفا درصورت امکان راهنماییم کنید:

1-بهترین روش رشد بلوریاقوت مصنوعی با کیفیت بالا چیست؟
2-کدام روش کم هزینه ترین بوده وبا ابزارابتدایی ساخته میشود؟
3-بهترین کتاب یا کتابهای رشد بلور که توضیحات کاملی در باره روشهای رشدبلوردران باشد چه نام دارد؟(منظورم کاملترین کتاب است)
4-ایا محلی برای خریددستگاههای رشدبلور میشناسید؟
5-ایا میتوان درازمایشگاه شخصی این دستگاهها روساخت؟
6-قیمت یاقوتهای مصنوعی با پایین ترین کیفیت حدودا چقدراست؟(اگرمیدانید)
7-ایا روشی هست که بدون رشدبلور بتوان یاقوت تولیدکرد؟
 ​

رسولیان

عضو جدید
بهترین برنام شبیه ساز ازمایشگاه

بهترین برنام شبیه ساز ازمایشگاه

سلام ایا کسی بهترین نرم افزار ر شبیه سازازمایشگاهی رو میشناسه و همینطور روش کار با اونو ممنون

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

ببینید همیشه دنبال فقط run شدن مساله نباشید بیشتر باید ببنید در در واقعیت از چه نوع ارجمنت تجهیزاتی برای فرایند مذکور استفاده میشه ببینید استفاده از پمپ دقیقا بعد از راکتور به هیچ وجه توصیه نمیشه داگلاس در کتاب conceptual design بار این مساله رو ذکر کرده که بلافاصله بعد از راکتور مواد باید وارد مرحله separation بشه که میتونه یک flash drum باشه پس:
ابتدا خروجی راکتور سرد بشه بعد وارد یک جداکننده دو فازی یا سه فازی بشه که حتما باید boot داشته باشه

peymanfarashi

عضو جدید
hysys

hysys

ببینید همیشه دنبال فقط run شدن مساله نباشید بیشتر باید ببنید در در واقعیت از چه نوع ارجمنت تجهیزاتی برای فرایند مذکور استفاده میشه ببینید استفاده از پمپ دقیقا بعد از راکتور به هیچ وجه توصیه نمیشه داگلاس در کتاب conceptual design بار این مساله رو ذکر کرده که بلافاصله بعد از راکتور مواد باید وارد مرحله separation بشه که میتونه یک flash drum باشه پس:
ابتدا خروجی راکتور سرد بشه بعد وارد یک جداکننده دو فازی یا سه فازی بشه که حتما باید boot داشته باشه

شما سه تا راه دارید:
اگر مسئله رو خودتون طراحی کردید که می توانید قبل از پمپ یک سردکن قرار بدید تا دما رو آنقدر پایین بیارید تا کل بخار آب مایع بشه.
اگر مسئله رو کسی براتون طراحی کرده می توانید قبل از اینکه راکتور run بشه مقدار جریان خروجی از راکتور رو در قسمت بخار صفر کنید یا اینکه راکتور رو درست کانورت نکردید.
با تشکر .هر کار کردم نشد.اگه امکان داره شما هم یه کمکی بهم کنید.
مواد و اجزای لاین 1 و 2 مشخص است . بقیه اعداد در صورت نیاز به دلخواه می باشد.
و در آخر یک adjust باید گذاشت بین لاین 8 و 5 که دمای خروجی از مبدل(لاین5) باید 220c باشد.
لطفاً کمک کنید

پیوست ها

• 2.zip
    28.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

peymanfarashi

عضو جدید
رشد بلور

رشد بلور

سلام امیدوارم خوب باشید چند سوال درمورد تولید یاقوت مصنوعی دارم لطفا درصورت امکان راهنماییم کنید:​

1-بهترین روش رشد بلوریاقوت مصنوعی با کیفیت بالا چیست؟
2-کدام روش کم هزینه ترین بوده وبا ابزارابتدایی ساخته میشود؟
3-بهترین کتاب یا کتابهای رشد بلور که توضیحات کاملی در باره روشهای رشدبلوردران باشد چه نام دارد؟(منظورم کاملترین کتاب است)
4-ایا محلی برای خریددستگاههای رشدبلور میشناسید؟
5-ایا میتوان درازمایشگاه شخصی این دستگاهها روساخت؟
6-قیمت یاقوتهای مصنوعی با پایین ترین کیفیت حدودا چقدراست؟(اگرمیدانید)
7-ایا روشی هست که بدون رشدبلور بتوان یاقوت تولیدکرد؟​

سلام یه سری مطلب در رابطه با رشد بلور
خدمت شما

پیوست ها

• rooshd boolor.zip
    61.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از دوستان هر کسی میدونه مهندسی شیمی توی ارشد چه گرایشهایی داره، لطفا بصورت پیام (خصوصی یا عمومی) برام بفرسته.
متشکرم

apachii

عضو جدید
سلام. خسته نباشین. یه مقاله میخوام در مورد تنش های پسماند ناشی از برش یک ورق فولادی. اگه با انسیس باشه که عالیه. ممنون میشم کمکم کنین.

peymanfarashi

عضو جدید
سلام
از دوستان هر کسی میدونه مهندسی شیمی توی ارشد چه گرایشهایی داره، لطفا بصورت پیام (خصوصی یا عمومی) برام بفرسته.
متشکرم

سلام خدمت شما البته تووی همین سایت هم یه جستجو کنید مطالب مفیدی در رابطه با ارشد می تونی پیدا کنی.
دوره كارشناسی ارشد مهندسی شیمی همچون پل رابطی است كه دوره كارشناسی و دكترای این رشته به هم متصل می‌كند. در این دوره دانشجویان با گذراندن سطوح پیشرفته دروس دوره كارشناسی، از طرفی با جزئیات مباحث علمی دوره كارشناسی همچون مكانیك سیالات، ترمودینامیك، انتقال حرارت و... آشنا گردیده و از طرف دیگر به صورت مقدماتی با كلیات مباحث دوره دكتری آشنا می‌شوند.

دوره كارشناسی ارشد مهندسی شیمی عموماً شامل ۳۳ واحد درسی در چهار نیم‌سال تحصیلی است كه از این تعداد ۶ یا ۸ واحد آن به پروژه كارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد (بسته به نظری یا عملی بودن پروژه). این دوره گرایش‌های متنوعی را شامل می‌شود كه هر گرایش دروس تخصصی مربوط به خود را دارد. به طور متوسط ۱۵ واحد از دروس كارشناسی ارشد به دروس تخصصی اختصاص دارد و سایر واحدها مربوط به دروسی است كه بین تعدادی از گرایش‌ها مشترك می‌باشد. در ادامه به طور مختصر با تعدای از گرایش‌های دوره كارشناسی ارشد مهندسی شیمی كه برگرفته از برنامه آموزشی دانشگاه صنعتی شریف می‌باشد، آشنا می‌شویم.

گرایش طراحی فرایند
این گرایش از آنجا كه شامل دروس تخصصی كاربردی در صنایع مهندسی شیمی می‌باشد، در بین دانشجویان علاقه‌مندان زیادی دارد. در این گرایش دانشجویان با اصول طراحی فرایندهای مهندسی شیمی و تجهیزات مربوطه آشنا می‌شوند و همچنین كار كردن با نرم‌افزارهای طراحی مهندسی شیمی را فرا می‌گیرند. طراحی تجهیزات فرایندی، طراحی مفهومی فرایندهای شیمیایی، ایمنی در فرایندهای شیمیایی و طراحی فرایندها به كمك كامپیوتر از جمله دروس تخصصی این گرایش می‌باشد. دروس مشترك این گرایش عبارتند از مكانیك سیالات پیشرفته، طراحی راكتور پیشرفته و ریاضیات عددی پیشرفته.

گرایش پدیده‌های انتقال و فرایندهای جداسازی
در این گرایش دانشجویان دروس مربوط به پدیده‌های انتقال یعنی انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته و انتقال مومنتوم (مكانیك سیالات پیشرفته) را می‌گذرانند. آشنایی با انواع فرایندهای جداسازی مانند تقطیر، استخراج، تبلور و نیز شبیه‌سازی و مدل‌سازی فرایندها از جمله مباحثی است كه به صورت تخصصی در این گرایش مورد بررسی قرار می‌گیرند. این گرایش با توجه به دروس مربوطه زمینه‌ای مناسب را برای ادامه تحصیل در دوره دكتری فراهم می‌سازد. دروس مشترك این گرایش عبارتند از: ریاضیات عددی پیشرفته، طراحی راكتور پیشرفته و ترمودینامیك پیشرفته.

گرایش پلیمر
رشد روزافزون كاربرد مواد پلیمری در صنایع و همچنین وسعت مباحث مربوط به علم پلیمر، سبب افزایش تعداد علاقه‌مندان به این گرایش گردیده است. شیمی فیزیك پلیمرها، رئولوژی(1) پلیمرها، خواص مكانیكی و شكل‌دهی مواد پلیمری و همچنین مكانیك كامپوزیت‌ها(2) به صورت تخصصی در گرایش پلیمر تدریس می‌گردند. این گرایش زمینه‌ای مناسب را برای دانشجویانی فراهم می‌آورد كه قصد ادامه تحصیل در دوره دكترای پلیمر را دارند. ریاضیات عددی پیشرفته و طراحی راكتور پیشرفته دروس مشترك گرایش پلیمر می‌باشند.

گرایش ترموسینیتیك و كاتالیست
همان‌گونه كه از نام این گرایش برمی‌آید، مبحث تخصصی آن ترمودینامیك و واكنش‌های شیمیایی است. مبانی كاتالیست‌ها در مهندسی شیمی، فرایندهای الكتروشیمیایی، ترمودینامیك محلول‌ها و ترمودینامیك آماری از دروس تخصصی این گرایش می‌باشند. دانشجویان علاقه‌مند به مباحث ترمودینامیكی با انتخاب این گرایش می‌توانند زمینه‌ای مناسب برای ادامه این مبحث را در دوره دكتری برای خود فراهم آورند. دروس مشترك این گرایش عبارتند از ریاضیات عددی پیشرفته، مكانیك سیالات پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته و طراحی راكتور پیشرفته.

گرایش شبیه‌سازی و كنترل
آشنایی با سیستم‌های كنترلی حاكم بر فرایندها موضوع اصلی این گرایش می‌باشد. درس ریاضیات مهندسی نقش مهمی را در فهم دروس این گرایش ایفاء می‌كند. كنترل مدرن و بهینه، كنترل دیجیتالی، كنترل غیر خطی و كاربرد هوش مصنوعی در مهندسی شیمی از جمله دروس تخصصی این گرایش می‌باشند. دروس مشترك این گرایش عبارتند از طراحی راكتور پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته و مكانیك سیالات پیشرفته.

گرایش محیط زیست
مسائل محیط زیستی صنایع از موضوعاتی است كه اخیراً مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. از آنجا كه صنایع مربوط به مهندسی شیمی از جمله صنایعی هستند كه تأثیر فراوانی در محیط زیست دارند لذا گرایش محیط زیست در مهندسی شیمی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. مباحث تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی‌هوازی و كنترل آلودگی هوا از جمله موضوعاتی هستند كه در این گرایش به صورت تخصصی آموزش داده می‌شوند. مكانیك سیالات پیشرفته، ریاضیات عددی پیشرفته و طراحی راكتور پیشرفته دروس مشترك این گرایش می‌باشند.

گرایش صنایع غذایی
دروس تخصصی این گرایش مربوط به صنایع تولیدی انواع مواد غذایی می‌باشد. طراحی ماشین‌آلات صنایع غذایی، رئولوژی مواد غذایی، بیوتكنولوژی مواد غذایی، بهداشت و نگهداری و بسته‌بندی مواد غذایی از مباحث تخصصی این گرایش هستند. ریاضیات عددی پیشرفته، ترمودینامیك پیشرفته و انتقال حرارت پیشرفته دروس مشترك این گرایش می‌باشند.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با تشکر .هر کار کردم نشد.اگه امکان داره شما هم یه کمکی بهم کنید.
مواد و اجزای لاین 1 و 2 مشخص است . بقیه اعداد در صورت نیاز به دلخواه می باشد.
و در آخر یک adjust باید گذاشت بین لاین 8 و 5 که دمای خروجی از مبدل(لاین5) باید 220c باشد.
لطفاً کمک کنید
دوست خوبم من فایل شما را بررسی کردم متاسفانه مشکلات فرایندی زیادی داره
راکتور شما در اصل به این شکل عمل میکنه که مواد سوختنی رو که وارد کردین بوسیله هوا در حضور اب میسوزونه که هدفش تولید ازت هست در تاپ راکتور شما گاز دارید پس نصب پمپ در آن قسمت اشتباه است
و همچنین شما دلیلی نداره ابی رو که در جریان 8 موجوده در کولر آبی سرد کنید مجددا آن را گرم کنید و وارد راکتور کنید
ضمنا واکنشهای شما گرما زاست پس بهتره خروجی راکتور را وارد یک مبدل کنید و بخار آب تولید کنید
به نظرم من بهتره اصلا اب را وارد راکتور نکنید و از آب به عنوان jaket راکتور استفاده به این شکل که از یک راکتور که سیستم cooling داره استفاده کنید و q خروجی را وارد یک هیتر نمایید و استیم تولید کنید

بالا