درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

gssaba

عضو جدید
تولید سرکه

تولید سرکه

سلام
در شرکت های تولید سرکه به اسید استیک 5% چه میزنند که سرکه رنگی به دست می آید؟
مرسی
:gol:

سلام دوستان
دو تا سوال دارم
1 - چرا در اسپکتروفتومتری از طول موج ماکزیمم استفاده می شود ؟
2- اگه در تیتراسیون اسید و باز گرم KHP برابر 17/. و حجم NaOH برابر 9 میلی لیتر باشد و برای تیتر HCl به اشتباه قبل از اینکه اونو با آب مقطر به 50 میلی لیتر به حجم برسونیم 10 میلی از اونو برای شست وشوی پیپت برداریم و دور بریزیم و در اینحال حجم لازم برای تیتر اسید با NaOH برابر3.4 میلی لیتر بشه ایا میتونیم به طور حدودی بگید غلظت اسید با 10 میلی لیترش چه قدر میشه ؟
با تشکر

در جواب سوالتون:

1- انتخاب طول موج (یا فرکانس پرتو) لزوماً برابر طول موج ماکزیمم نیست ! هر ماده در یک طول موجی دارای جذب هست. شما باید با استفاده از کتاب های مرجع، اول پیدا کنید که اون ماده که می خواهید غلظتش رو اندازه گیری کنید، در چه طول موجی دارای جذب ماکریمم هست، بعد طول موجو اسپکتروفتومتر رو روی اون مقدار تنظیم کنید و آزمایش اندازه گیری غلظت رو انجام بدین. برای یک ماده (مثلاً سولفات مس که آبی رنگ هست، در طول موج پایین دارای جذب هست اما محلول پرمنگنات پتاسیم و یا دی کرومات پتاسیم که رنگشون نزدیک به قرمز هست، در طول موج بالاتری دارای جذب هستند).

2- جرم مولکولی پتاسیم هیدروژن فتالات برابر 204.22 گرم بر سانتی متر مکعب هست. پس اون 0.17 گرم پتاسیم هیدروژن فتالات که برداشتید، معادل 0.832 میلی مول هست. چون حجم محلول هیدروکسید سدیم که با این جرم KHP تیتر کردین 9 سی سی هست، پس مولاریته محلول هیدروکسید سدیم میشه 0.0925 مول بر لیتر هست.
شما برای تیتر کردن محلول HCl اون 10cc از محلول اولیه رو برداشتید و دور ریختید و ما بقی رو به حجم 50cc رسوندید ؟

mhedayati

عضو جدید
سلام.خسته نووین؟من واسه کنفرانس یه سری اطلاعات کلی در حد 5 یا 6 صفحه در مورد برجهای جذب و دفع میخوام.کسی هست که مرا یاری نماید

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میخوام ورودی خروجی های سینی یک برج رو با data های مختلف بدست بیارم استاد گفتن با excel.
اینجا y,x هر دو مجهول هستن حالا میخوام x رو بر حسب y بدست بیارم و تویه یه فرمول بزارم
مثلا تقریبا این جوری
y1=xd
y1=10*x1
x1=y1/10=xd/10
y2=0.6x1+0.3xd
اینجا میخوام به جای x1 تو معادله xd/10 بذارم.نمیدونم چی تعریف کنم خطا نده

خوب، شما با تعریف کردن مقدار X در واقع Y رو بدست میارن
درسته ؟ مثلن 0.1 قرار بدین X رو، Y بدس میاد
D شیب خطه دیگه، اون هم یه مقدار تعریف میشه
شما X رو در یکی از خونه‌ها تعریف کنید
D رو در یه خونه دیگه
برای هر متغیر این عمل واجبه
بعد طبق متغیر‌های تعریف شده، X رو بدس بیارین دیگه

از اول:
یه خونه رو برای Y1 در نظر بگیرین، = بزارین، و در مساوی، یه خونه رو برا X و یه خونه دیگه رو برابر با D قرار بدین
یه خونه دیگه رو انتخاب کنید ( برا X1 )، = قرار بدین، خونه Y1 رو انتخاب کنید و تقسیم بر 0 کنین

یه خونه برای Y2 در نظر بگیرین، = قرار بدین، 0.6 * حال خونه X1 که تعریف کردین رو انتخاب کرده +0.3 * خونه Y1 که تعریف کردین قبلن رو مشخص کنید

مشکلی پیش نمیاد :w16:

gssaba

عضو جدید
ph سنج

ph سنج

بابا یه عزیز مهندسی لطفا به این دو تا سوال جواب بده:
1-phمتر بر چه اساسی ph را اندازه گیری می کند(مکانیسم آن چیست)
2-به سرکه سفید 5% چی میزنند که قرمز میشود؟
خواهشا جواب بدید:(

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال دارم
تبخیر کننده ها رو از کدوم کتاب بخونم ؟

تو کتاب مک کیب و تریبال چرا نیستش ؟ :w04: :surprised:

مربوط به عملیات واحد 2

maede_chem

عضو جدید
سلام.من یه تحقیق در مورد نانو روکش ها می خوام اما نتونستم مطلب کاملی پیدا کنم:(کسی می تونه کمکم کنه؟؟خیلی فوریه اگه منبعی سراغ دارین لطفا معرفی کنید.مرسی:smile:

toonel

عضو جدید
درخواست مقالات و ژورنال های بحث EOR

درخواست مقالات و ژورنال های بحث EOR

سلام
از تمامی دوستان خواهش می کنم اگر مقاله و ژورنالی در زمینه ی EOR دارند برام قرار بدند .

با تشکر

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام
از تمامی دوستان خواهش می کنم اگر مقاله و ژورنالی در زمینه ی EOR دارند برام قرار بدند .

با تشکر

مقاله ها به زبان انگلیسی میباشند.

پیوست ها

• EOR1.pdf
    334.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • EOR2.pdf
    448.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

chemist_hamed

عضو جدید
اموزش مهندسی شیمی

اموزش مهندسی شیمی

سلام خسته نباشید دوستان عزیز.
من دانشجوی ترم اول مهندسی شیمی گرایش پتروشیمی هستم.من میخوام در رشته ام موفق باشم میشه منو راهنمایی کنید که کدوم کتاب ها چجوری درس بخونم و منابع مهم مهندسی شیمی رو به من برین.به هراه چند سایت اموزش مهندسی شیمی برا ی دانشجویان.

chemist_hamed

عضو جدید
اموزش مهندسی شیمی

اموزش مهندسی شیمی

من دانشجوی ترم اول مهندسی شیمی گرایش پتروشیمی هستم.من میخوام در رشته ام موفق

باشم و با معدل بالای 16 فارغ بشم.میشه منو راهنمایی کنید که کدوم کتاب ها را بخونم

چجوری درس بخونم و منابع مهم مهندسی شیمی رو به من برین.به هراه چند سایت اموزش

مهندسی شیمی برا ی دانشجویان.و در کدوم کلاس های ازمایشگاه دوره ببینم.

با تشکر.

chemist_hamed

عضو جدید
اموزش مهندسی شیمی

اموزش مهندسی شیمی

باشم و با معدل بالای 16 فارغ بشم.میشه منو راهنمایی کنید که کدوم کتاب ها را بخونم

با تشکر.

malos1

عضو جدید
ُسلام
یه مقاله یا چند صفحه(10ص) توضیح درباره جداسازی مایع جامد(ایچینگ) میخواستم(سیکلو هگزان-دانه روغنی کنجد)
مرسی

آخرین ویرایش:

engineer1986

عضو جدید
سلام به تمام دوستان عزیز مخصوصا اقا سرمد گل.ببخشید هر کسی در مورد موضوعات پایین مقاله یا هر چیز دیگه داره ممنون میشم کمکی کنه لاتین هم باشه مشکلی نیست ولی فارسی ترجیحا بهتره:
1-تبدیل فرمالدهید به متانول
2-تبدیل متانول به بنزین
3-روش جداسازی گاز دی اکسید کربن از دیگر گازها در نیروگاه های گازی(سیکل ترکیبی)
4-استفاده های صنعتی گاز co2 برای تولید مواد شیمیایی مختلف
5-روش تولید فرمالین از کاهش دی اکسید کربن
6-کاتالیزوری که می تواند گاز co2 را کاهش دهد
7-روش تولید جوش شیرین از co2
8-روش تولید بی کربنات امونیومNH4HCO3 از CO2

مرسی سرمد.یعنی در موضوعاتی که ذکر شده کسی فایلی، چیزی نداره؟؟؟؟؟؟؟

maryam_k

عضو جدید
ستون تقطير

ستون تقطير

با سلام. مقاله اي هر چند کوتاه راجع به تاثير شدت جريان برگشتي ، تعداد سيني ها وdistillated vapour factor بر روي ميزان محصول و شرايط آن (مثل دما و فشار) در ستون تقطير به زبان فارسي مي خواهم. خيلي احتياج دارم. لطفا اگر در اين مورد چيزي ميدونيد کمک کنيد

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

با تشکر.

به اینجا مراجعه شود.

Nedaykt

عضو جدید
سوال

سوال

سلام دوستانم

من تازه الان عضو شدم و دقیقا نمیدونم کجا باید سوالم مطرح کنم
هم در این مورد راهنمایی کنین و سوالام
اطلاعاتی میخواستم در خصوص راههای خشک کردن و تخلیه ی بسترهای لحن خشک کن تصفیه خانه ها از لجن حاصله که مشخصا در نهایت استفاده کودی دارد.

abinpars

عضو جدید
اطلا عاتی در مورد مبادله کن ها.

اطلا عاتی در مورد مبادله کن ها.

با سلام خدمت کلیه دوستان
اطلاعاتی در مورد موضوعات زیر می خواستم :
1-مبادله کن حرارتی بازیاب یا ذخیره ای
2- مبادله کن حرارتی بستر سیال

با تشکر از راهنمایی شما

M.AYDIN

عضو جدید
كاربرد خرد كن ها وآسياها در صنايع شيميايي

كاربرد خرد كن ها وآسياها در صنايع شيميايي

با سلام

در مورد كاربرد خرد كن ها وآسياها در صنايع شيميايي اطلاعاتي ميخواستم يعني در چه صنايعي و در كدام واحد ها از چه نوع خرد كن هايي استفاده ميشود؟
به عنوان مثال در صنعت سيمان در كدام واحد ها از چه نوع خرد كن ها و آسياهايي استفاده ميشود؟

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام

در مورد كاربرد خرد كن ها وآسياها در صنايع شيميايي اطلاعاتي ميخواستم يعني در چه صنايعي و در كدام واحد ها از چه نوع خرد كن هايي استفاده ميشود؟
به عنوان مثال در صنعت سيمان در كدام واحد ها از چه نوع خرد كن ها و آسياهايي استفاده ميشود؟

اینم دوتا مقاله:

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام

اینم یک سایت که خیلی بدردت میخوره.
www.emci.com

بالا