[درخواست سوال و راهنمایی] مشاوره، سوال و درخواست مطالب علوم دام

broiler

عضو جدید
سلام؛
بنده یک دانشجوی ترم آخر کارشناسی علوم دام هستم. و یک سئوال در مورد جیره نویسی داشتم ازتون و متاسفانه به این دلیله که در دانشگاههای ما بیشتر به تئوری اهمیت داده می شه و باید خودمون دنبال مباحث عملی و کاربردی باشیم.
سئوال بنده این هستش که برای جیره نویسیِ یک واحد دامداری یا مرغداری، چه اطلاعاتی رو بایستی از دامدار بگیریم و در مقابل پس از نوشتن جیره چه چیزهایی رو در اختیار اونها قرار بدیم؟
یعنی در واقعیت و عمل چه چیزهایی بین دامدار و جیره نویس به هنگام سفارش جیره رد و بدل می شه؟
به عنوان مثال یکی از اطلاعاتی رو که بایستی از دامدار بگیریم قیمت تمام شدۀ اقلام خوراکیست تا بتونیم جیره رو هر چه اقتصادی تر ببندیم.

خیلی ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمائید...

با سلام
جیره نویسی چیست؟
خیلی ساده بگم. ما باید نیاز های حیوان رو بدونیم و با توجه به اون نیازها و مواد خوراکی در دسترس مواد مغذی مورد نیاز رو برای دام تامین کنیم.
راه حل های ساده:
1- لیست مواد خوراکی مون رو بنویسیم (ابتدا سعی در تامین انرژی-پروتئین و سپس دیگر مواد جیره داشته باشیم)
2- قیمت مواد مغذی با توجه به هدفی که داریم به صرفه باشد (یعنی برای جوجه گوشتی شاید یه تغذیه خیلی خوب قیمت جیره رو به کیلیویی 800 برسونه ولی آیا برای تولید کننده فایده داره؟)
3-اصلا نیاز نیست به دامدار راجع به جزئیات جیره (مانند بالانس آمینواسید آرژنین-لیزین) توضیح دهیم.
4- کیفیت ماده خوراکی نیز مهم است (ذرت و ... از لحاظ ظاهری باید قابل قبول باشد)
و بسیاری نکات مهم که در این فضا نمیشه بحث کرد. برای اطلاعات بیشتر در صورت تمایل می تونید با من تماس بگیرید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ormuzd

عضو جدید
همچنین یه برنامه واکسیناسیون برا جوجه گوشتی

دوست عزيز اين برنامه ها وابسته به شرايط محيطي و بيماري هاي شايع منطقه و وضعيت و شرايط خود جوجه و شرايط پرورش مي تونه كاملا متغير باشه
اما يه برنامهء نمونه در محيطي كه برونشيت و آنفولانزا معمولاً به صورت اپيدمي وجود داره مي تونه به صورت زير باشه:
يك روزگي و به محض ورود جوجه برونشيت چشمي سويهء H120
8 روزگي واكسن تزريقي نيوكاسل و آنفولانزا و برونشيت چشمي
12 روزگي گامبورو نوبت اول
15 روزگي نيوكاسل كلون سي نوبت اول
18 روزگي برونشيت خوراكي سويهء H120
22 روزگي نيوكاسل كلون سي نوبت دوم
24 روزگي گامبورو نوبت دوم

mehdi libra

عضو جدید
مهندسين نظرتون در مورد برنامه اوليه جوجه گوشتی جيه؟

مهندسين نظرتون در مورد برنامه اوليه جوجه گوشتی جيه؟

برنامه اوليه جوجه گوشتی
برنامه واکسيناسيون :
1 روزگی : واکسن برونشيت :هر1000 دزcc 300 آب مقطر- ازفاصله 1 متری روی کارتن حاوی جوجه اسپری شود.
11-8 روزگی :AVINEW هر1000 دز در 8لیتر آب بدون کلر + دوگانه تزريقی نيوکاسل وآنفولانزا
13روزگی : واکسن برونشيت آشاميدنی هر1000 دز در13 ليتر آب بدون کلر. برای 13 ليترآب 25 گرم شيرخشک کم چرب
14روزگی : واکسن گامبوروآشاميدنی هر1000 دز در14 ليتر آب بدون کلر. برای 14 ليتر آب 30 گرم شيرخشک کم چرب
17روزگی : واکسنAVINEW آشاميدنی هر1000 دز در17 ليتر آب بدون کلر. برای 17 ليتر آب 35 گرم شير خشک کم چرب
21روزگی : واکسن گامبوروآشاميدنی هر1000 دزدر21 ليتر آب بدون کلر. برای 21 ليتر آب 40 گرم شيرخشک کم چرب
24 روزگي : واکسنAVINEW آشاميدنی هر1000 دز در24 ليتر آب بدون کلر. برای 24 ليتر آب 50 گرم شير خشک کم چرب
- 2 ساعت قبل و2 ساعت بعد ازهر واکسن جمعاً به مدت 4 ساعت ديپروسين پلاس يک در هزار مصرف شود.

برنامه دارويی :
- از روز دوم ودر صورت لزوم، با مشورت دامپزشک يک آنتی بيوتيک مصرف شود.
- از روز دوم ويتامين های زير هرکدام به مدت 36 ساعت مصرف شوند و بين آن ها 12 ساعت آب خالی داده شود : مولتي الکتروليت ، AD3E ، BCOMPLEX ، مولتي مواد معدنی ، مولتي اسيد آمينه.
- از روز 16 مصرف روزانه 4 ساعت مولتي ويتامين به ميزان يک در هزار تا 40 روزگی کافی است .

خاموشی : از شب دوم يک ساعت شبانه.

حرارت :
از روز اول تا چهارم 33 و 34 درجه
از روز چهارم تا هفتم 31 درجه
از روز هفتم تا چهاردهم 29 درجه

نور : درهرمترمربع 3 وات
جيره :
از لحظه ورود جوجه به مدت 4 ساعت شکراب به ميزان 50 گرم در يک ليترآب مصرف شود، پس از 4 ساعت دان دراختيارجوجه گذاشته شود .

rox

عضو جدید
سلام
کسی قیمت تلیسه هلشتین رومیدونه؟
حدودی هم باشه کافیه

yakuza

عضو جدید
دوست عزيز اين برنامه ها وابسته به شرايط محيطي و بيماري هاي شايع منطقه و وضعيت و شرايط خود جوجه و شرايط پرورش مي تونه كاملا متغير باشه
اما يه برنامهء نمونه در محيطي كه برونشيت و آنفولانزا معمولاً به صورت اپيدمي وجود داره مي تونه به صورت زير باشه:
يك روزگي و به محض ورود جوجه برونشيت چشمي سويهء H120
8 روزگي واكسن تزريقي نيوكاسل و آنفولانزا و برونشيت چشمي
12 روزگي گامبورو نوبت اول
15 روزگي نيوكاسل كلون سي نوبت اول
18 روزگي برونشيت خوراكي سويهء H120
22 روزگي نيوكاسل كلون سي نوبت دوم
24 روزگي گامبورو نوبت دوم

نحوه ی استفاده اش را لطفا بذار
ممنون

blue bee

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم بلد نیستم و ایمیل هم ندارم!
میشه همینجا بذارین که منم یاد بگیرم...
ممنون

881718

عضو جدید
نیاز فوری به فیلم آموزشی تلقیح مصنوعی گاو دارم
خواهشا اگر کسی می تونه کمکم کنه:gol:

yakuza

عضو جدید
در خواست ترجمه چکیده مقاله

در خواست ترجمه چکیده مقاله

سلام
من برای چاپ مقاله ام در نشریه ی تخصصی آبزیان احتیاج به ترجمه ی چکیده اش دارم ممنون میشوم اگر کسی بتونه برام ترجمه اش کنه
www.mahmouie@yahoo.com
چکیده :
پروژه ی پرورش ماهی قزل آلا ی رنگین کمان در استخر ذخیره ی آب کشاورزی مزرعه آموزشی دانشگاه جهت بررسی امکان پرورش ماهی قزل آلا در استخر های ذخیره آب کشاورزی استان اجرا گردید . زمان اجرای پروژه از آذر ماه 1388 الی فروردین ماه 1389 بود جهت اجرای این پروژه استخر ذخیره آب کشاورزی در مزرعه آموزشی حاجی آباد دانشگاه بیرجند با تعداد 10000 قطعه بچه ماهی 5±0.2 گرمی ذخیره دار شد . ماهیان پس از پرورش با میانگین 440±10 گرم صید شدند . نتایج بدست آمده نشان داد در صورت وجود امکانات پرورشی ( از قبیل اسپلش ) و در اختیار داشتن مدیریت آب و خوراک، امکان پرورش ماهی قزل آلا در این گونه استخر ها وجود دارد و نتیجه اینکه جهت استفاده بهینه از منابع آبی استان خشک و کویری خراسان جنوبی و جهت تامین غذای سالم و صرفه جویی در منابع بایستی مشکلات در پیش روی این پروژه ها مرتفع گردد .
کلمات کلیدی :
قزل آلای رنگین کمان ، مزرعه آموزشی دانشگاه بیرجند ، اسپلش

آخرین ویرایش:

broiler

عضو جدید
سلام
من برای چاپ مقاله ام در نشریه ی تخصصی آبزیان احتیاج به ترجمه ی چکیده اش دارم ممنون میشوم اگر کسی بتونه برام ترجمه اش کنه
www.mahmouie@yahoo.com
چکیده :
پروژه ی پرورش ماهی قزل آلا ی رنگین کمان در استخر ذخیره ی آب کشاورزی مزرعه آموزشی دانشگاه جهت بررسی امکان پرورش ماهی قزل آلا در استخر های ذخیره آب کشاورزی استان اجرا گردید . زمان اجرای پروژه از آذر ماه 1388 الی فروردین ماه 1389 بود جهت اجرای این پروژه استخر ذخیره آب کشاورزی در مزرعه آموزشی حاجی آباد دانشگاه بیرجند با تعداد 10000 قطعه بچه ماهی 5±0.2 گرمی ذخیره دار شد . ماهیان پس از پرورش با میانگین 440±10 گرم صید شدند . نتایج بدست آمده نشان داد در صورت وجود امکانات پرورشی ( از قبیل اسپلش ) و در اختیار داشتن مدیریت آب و خوراک، امکان پرورش ماهی قزل آلا در این گونه استخر ها وجود دارد و نتیجه اینکه جهت استفاده بهینه از منابع آبی استان خشک و کویری خراسان جنوبی و جهت تامین غذای سالم و صرفه جویی در منابع بایستی مشکلات در پیش روی این پروژه ها مرتفع گردد .
کلمات کلیدی :
قزل آلای رنگین کمان ، مزرعه آموزشی دانشگاه بیرجند ، اسپلش

سلام دوست عزیز
به نظرم زحمت میکشیدی یه کم خودت ترجمه می کردی و میزاشتی دوستان ویرایش کنن بهتر بود.
در هیچ چکیده ای کلمه ی کلیدی که دانشگاه نمی شه (معمولا ار لغات تخصصی استفاده میشه)
اگه برات ترجمه کنم می تونی اسم منو هم به نویسندگان اضافه کنی؟

موفق باشی

broiler

عضو جدید
متاسفانه من بلد نیستم اینجا بذارم برا بهار با ایمیل فرستادم
یادم بده اینجا چطوری فایل pdf را بذارم تا بذارمش

با سلام
تخصص زیادی راجع به پرورش گوسفند ندارم.
ولی میدونم در شمال حتی یک گوسفند داری کاملا صنعتی وجود نداره
آب و هوای مرطوب مناسب پرورش نیست
حتما نیاز به زمین برای کاشت علوفه و استفاده دام از علوفه خودمون هست (با توجه به قیمت بالای علوفه خشک و کنسانتره)
موفق باشید

blue bee

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه من بلد نیستم اینجا بذارم برا بهار با ایمیل فرستادم
یادم بده اینجا چطوری فایل pdf را بذارم تا بذارمش

وقتی رو صفحه پیشرفته میری این شکل:http://www.www.www.iran-eng.ir/images/editor/attach.png بالای صفحه نوشتن پیام هست که برای فایل های ضمیمه ای میشه ازش استفاده کرد مثل پی دی اف.
ممنون...

yakuza

عضو جدید
سلام دوست عزیز
به نظرم زحمت میکشیدی یه کم خودت ترجمه می کردی و میزاشتی دوستان ویرایش کنن بهتر بود.
در هیچ چکیده ای کلمه ی کلیدی که دانشگاه نمی شه (معمولا ار لغات تخصصی استفاده میشه)
اگه برات ترجمه کنم می تونی اسم منو هم به نویسندگان اضافه کنی؟

موفق باشی

سلام
من خودم ترجمه کردم میخواستم مقایسه اش کنم .
میخواهم بدهم به استادمون تکلیف اینکه خودم را جز نویسندگان بگذارند هنوز مشخص نیست

broiler

عضو جدید
سلام
من خودم ترجمه کردم میخواستم مقایسه اش کنم .
میخواهم بدهم به استادمون تکلیف اینکه خودم را جز نویسندگان بگذارند هنوز مشخص نیست

دوست عزسز پس فایل انگلیسی رو هم برام سند کن تا واست ویرایش کنم
موفق باشی

blue bee

عضو جدید
کاربر ممتاز
انجام دادم روی افزودن فایل کلیک کردم 5 دقیقه هم معطل شدم اتفاقی نیفتاد که بتونم از روی سیستم فایلی را انتخاب کنم.

حتما سرعت پایین بوده یا اشتباه زدی، یه بار دیگه امتحان کن ؛ وقتی رو این:http://www.www.www.iran-eng.ir/images/editor/attach.png کلیک کردی یه صفحه میاد که بالا و سمت چپش یه گزینه به نام افزودن فایل ها نوشته شده که با کلیک روی اون و آپلود کردن متن پی دی اف میشه اون رو تو صفحه قرار داد.

الآنم من یه فایل به همین شیوه گذاشتم که هیچ ربطی به هیچ جا و ماجرایی نداره! فقط نمونه بود...

پیوست ها

• fmatter.pdf
    52.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ormuzd

عضو جدید
فوري .............. فوري

با سلام؛ بنده مي خوام طرحي براي پرواربندي بره (ترجيحاً براي ن‍ژادهاي بدون دنبه مثل "زل") در مساحت سالن 180 متر (كه موجود هست) بنويسم خيلي ممنون مي شم كه دوست صاحب نظري بتونه بهم كمك كنه!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فکر کنم بد نباشه ترجمشم همین جا بذاری... خلق الله هم استفاده کنن!

Phyto

مدیر تالار
اگه میتونید ایمیل بفرستید به آدرس من هم بفرستید تا به اسم خودتون تو همین تاپیک قرار بدم تا مورد استفاده همه دوستان قرار بگیره r.mehrazin@gmail.com

ormuzd

عضو جدید
ساختمانها و تاسيسات دامپروري

ساختمانها و تاسيسات دامپروري

با سلام! نمي دونم آيا جديداً كتابي تحت اين عنوان و محاسبات مربوط به اون چاپ شده يا نه! اگه دوستي اين كتاب رو حتي به صورت فايلهاي عكس بذاره خيلي خيلي خيلي ازش ممنون مي شم! و اگه امكانش وجود نداره فقط اسمشو - انتشاراتشو و قيمتشو بذاره!

.................................................................................................................
پ.ن: يه راهنمايي كوچيك و توضيح واضحات در مورد تهيهء عكس از كتاب :D:
من قبلاً كتابهايي از دوستان قرض مي گرفتم و براي اينكه يه نسخهء ارزون قيمت از اون رو داشته باشم با اسكنر اونو اسكن مي كردم و يا با موبايلم از تمام صفحاتش عكس مي گرفتم و اينجوري يه نسخه الكترونيك و جمع و جور و ارزون از اون كتاب رو براي خودم تهيه مي كردم!

ormuzd

عضو جدید
فوري .............. فوري

با سلام؛ بنده مي خوام طرحي براي پرواربندي بره (ترجيحاً براي ن‍ژادهاي بدون دنبه مثل "زل") در مساحت سالن 180 متر (كه موجود هست) بنويسم خيلي ممنون مي شم كه دوست صاحب نظري بتونه بهم كمك كنه!

چيكار كنيم مث اينكه اين تاپيك بازديد كننده نداره و من بايد خودم جواب خودمو بدم!!! :confused:

Phyto

مدیر تالار
پُستهای بالایی اصلاح شده و فایلهای پیوست گذاشته شده، برگردین از اول ببینید...^

blue bee

عضو جدید
کاربر ممتاز
فوري .............. فوري

این درس رو گذاشتم برای ترم آخر...! متاسفم که صاحب نظر نیستم!

با سلام! نمي دونم آيا جديداً كتابي تحت اين عنوان و محاسبات مربوط به اون چاپ شده يا نه! اگه دوستي اين كتاب رو حتي به صورت فايلهاي عكس بذاره خيلي خيلي خيلي ازش ممنون مي شم! و اگه امكانش وجود نداره فقط اسمشو - انتشاراتشو و قيمتشو بذاره!

.................................................................................................................
پ.ن: يه راهنمايي كوچيك و توضيح واضحات در مورد تهيهء عكس از كتاب :D:
من قبلاً كتابهايي از دوستان قرض مي گرفتم و براي اينكه يه نسخهء ارزون قيمت از اون رو داشته باشم با اسكنر اونو اسكن مي كردم و يا با موبايلم از تمام صفحاتش عكس مي گرفتم و اينجوري يه نسخه الكترونيك و جمع و جور و ارزون از اون كتاب رو براي خودم تهيه مي كردم!

بازم متاسفم! استاد زحمت کشیده و جزوه داده... اطلاع ندارم، می پرسم و اطلاع میدم ...

iman.lotus

عضو جدید
درود به دوستان عزیز
یه سوال خیلی خیلی تخصصی داشتم:)
راستش ما یه هکتار زمین داریم که هم تلمبه داره هم موقعیتش خوبه از لحاظ آبو هوایی اطراف شیراز...
ولی این زمین ما مدت 10 ساله لم یزرع افتاده و ملت مثل کفتار افتادن به جون آب تلمبه:(
حالا من به فکر افتادم که یه واحد کوچیک دامداری اونجا راه بندازم...
ولی یه قرون سرمایه هم ندارم:((
میخواستم ببینم کسی از مراحل وام گرفتن و این جور بحثا اطلاع داره؟
چون بابام تا حالا حال و حوصله ی این کارا رو نداشته و از طرف دیگه عرضه ی اینجور کارا رو هم نداره:)من میخوام بیفتم دنبال کارای وام و این جور چیزا اگه کسی اطلاع داره کمکم کنه چون دارم میمیرم از بی پولی!
تجربه ندارم ولی کسی رو که با تجربه باشه و بیکار باشه رو میشناسم:)
از طرف دیگه خودم این مدت درس و دانشگاه و ول کردم افتادم دنبال مطالعه و بررسی این موضوع یعنی پروار بندی بره و گوسفند که میخوام راه بندازم...
خواهش میکنم کمک کنید:(

iman.lotus

عضو جدید
سلام
کسی اینجا نیست جواب منو بده؟یعنی کسی تاحالا اینجا وام نگرفته؟
:((