حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

mahdisamadi

عضو جدید
مواد با چند ساختار

مواد با چند ساختار

آیا موادی وجود دارند که همزمان دارای چند ساختار کریستالی باشند؟ البته منظورم موادی مثل آهن که در دماهای مختلف ساختار مختلفی دارند، نیست، بلکه موادی که در یک دمای مشخص و همزمان ، چند ساختار کریستالی داشته باشند& اگر کسی اطلاعی داره ، راهنماییم کنه ؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
آیا موادی وجود دارند که همزمان دارای چند ساختار کریستالی باشند؟ البته منظورم موادی مثل آهن که در دماهای مختلف ساختار مختلفی دارند، نیست، بلکه موادی که در یک دمای مشخص و همزمان ، چند ساختار کریستالی داشته باشند& اگر کسی اطلاعی داره ، راهنماییم کنه ؟

این موردی که می فرمایید آهن دارای آلوتروپی هست! به عبارتی عناصر (فلزات) دارای تحولات آلوتروپیک هستند و سرامیکها دارای پلی مورفی اند! مثلا سیلیس دارای 4 پلی مرفی : سیلیس آمورف(همون شیشه) - کریستوبالیت - تری دیمیت - کوارتز
بله سرامیکها در دمای مشخص(دای اتاق) دارای چند ساختار بلوری هستند خیلی کلی عرض می کنم مثل سرامیکهای سیلیکاتی چند لایه ای مثل ( آلومینوسیلیکاتهای دو یا 3 لایه ای) ( منیزیوسیلیکاتهای 2 یا 3 لایه ای)
مثل ساختار اسپینل در مواد سرامیکی : AB2O4=AO+B2O3 ... B2O3 و
بطور مثال اسپینل: MgAl2O4 که از ترکیب دو سرامیک اکسیدی کوراندوم(Al2O3) و منیزیا(MgO) که کوراندوم دارای ساختار hcp هست که 3/2اکتاهدرالها رو پر می کنه و منیزیا دارای ساختار Fcc می باشد ! اینها یادمه البته اگه اشتباه نکرده باشم... موفق باشی

آخرین ویرایش:

tdm2008

عضو جدید
ریخته گری الکترومغناطیس؟؟؟

ریخته گری الکترومغناطیس؟؟؟

سلام.
در مورد ریبخته گری الکترومغناطیس کسی اطلاعاتی داره ؟؟؟
و اگر کسی سایت خارجی یا داخلی در این زمینه را داره اطلاع ده .
متشکر

Amir-un

عضو جدید
متالورژی پودر

متالورژی پودر

اگه جزوه در رابطه با درس متالورژی پوذر میخوای یه سری به سایت www.samme.ir بزن آخر سایت قسمت جزوات میتونی جزوه دکتر کرمیان از اعضای هیت علمی دانشگاه نجف آباد را دانلود کنی

baran0

عضو جدید
تصاویر شکست نرموتردد در هندبوک باتشکر از تمامی دوستانASM

reza_1364

مدیر بازنشسته

لینک هندبوک ها در تالار هست دانلود کنید لینک پاک شده بفرمایید تا لینک جدید بزارم

بعضی از درخواست ها حتی ارزش تایپیک زدن هم ندارن

کافیه دوستان به خودشون یه زحمت بدن تو گوگل سرچ کنند

samaneh5220

عضو جدید
پلیمریزاسیون

پلیمریزاسیون

می شه یکی در باره ی پلیمریزاسیون اتیلن یه سایت معتبر معرفی کنه؟:cry::cry:

mani67

عضو جدید
کمک فوری برای ازمون استخدام نفت

کمک فوری برای ازمون استخدام نفت

:(:(دوستان عزیز خواهش میکنم هر چه سریعتر نمونه سوالات تخصصی مواد رو بذارید.بخدا ثواب داره !!!یه عالمه دعاتون میکنم... ممنون

houra.m.

عضو جدید
houra

houra

سلام
من شدیدا به جزوه ترمودینامیک احتیاج دارم:(
هرچی استاد مبتدی(صفری) باشه بهتره

saeid metal

عضو جدید
پشم سرباره

پشم سرباره

من به اطلاعاتی در مورد پشم سرباره وپشم سرامیک احتیاج دارم اگر موجود است برام بفرستید
با تشکر

didar002

عضو جدید
اتمیزینگ

اتمیزینگ

اتمیزینگ کردن یعنی چه؟توضیح کامل در مورد مراحل این عملیات؟

hesam02

عضو جدید
اتمیزینگ کردن یعنی چه؟توضیح کامل در مورد مراحل این عملیات؟

اتمايز كزدن يا اتمايزينگ چيز خاضي نيست. در واقع يك فرآيند فرعي هستش تو يك پروسه اصلي.
به فرآيند تبديل مولكول هاي گازي به اتم هاي گازي اتمايزينگ ميگن. مثلا توي فرآيند PVD توي يكي از مراحل نياز هستش كه اتم هاي گازي روي سطح قطعه بشينن. بنابراين ميان اتمايزينگ انجام ميدن. سورس اتمايزينگ مي تونه جريان الكتريكي يا اشعه الكتروني باشه

Excalibur

عضو جدید
سلام... بچه ها یه سوال نرم افزاری وجود داره که بتونه داخل مبدلهای حرارتی خوردگی یا رسوب رو پیش بینی کنه؟!؟

hesam02

عضو جدید
دوستان سلام. حال همگی خوبه؟
راستش من توی یک شرکت بازرسی کار می کنم. جدیدا شرکت ناز پیدا کرده که یک دستورالعمل خوردگی تهیه کنه برای بازرسی. کسی هست از دوستان خود دستورالعمل رو یا منابعش رو داشته باشه؟
ممنون

astronomer169

عضو جدید
سلام دوستان
من نیاز فوری به یک سری اطلاعات دارم از همه ی کسانی که جواب میدن ممنونم

- مواد فلزی (بشه ساخت) که درجه سختی بالای 6-7 دارند و در دسترس و به نسبت فراوان هستند کدام فلز ها هستند؟
- بالاترین درجه سختی فولاد چنده؟( مقیاس سختی رو در مقایسه با سختی شیشه (کوارتز یا کریستال) بگید لطفا .
- بالاترین و پایینترین درجه سختی شیشه (انواع اون) چنده؟در کشور موجوده؟ هزینه اش؟ نوع شیشه اش چیه (دسته بندی)؟
- مته های الماس و فولادی درجه سختی چند برای تراش فلزها و شیشه ها دارند؟
- مته های فولادی یا الماسی که بشه برای تراش سطح شیشه ازش استفاده کرد در کشور وجود داره یا نه؟ یک جور تیغه نوک تیز (زیر یک میلیمتر تیزی نوک تبغه باشه) منظورمه!

persepolis52616

عضو جدید
نمونه سئوالات امتحاني پديده هاي انتقال،شيمي فيزيك و كريستالوگرافي در دسترس دوستان هست؟...

reza_1364

مدیر بازنشسته
اندیس میلر این صفحه رو شما چی در میارین؟؟؟

312 میشه؟

پیوست ها

• 1320811563.jpg
    1320811563.jpg
    75.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

astronomer169

عضو جدید
سلام دوستان
من نیاز فوری به یک سری اطلاعات دارم از همه ی کسانی که جواب میدن ممنونم

- مواد فلزی (بشه ساخت) که درجه سختی بالای 6-7 دارند و در دسترس و به نسبت فراوان هستند کدام فلز ها هستند؟
- بالاترین درجه سختی فولاد چنده؟( مقیاس سختی رو در مقایسه با سختی شیشه (کوارتز یا کریستال) بگید لطفا .
- بالاترین و پایینترین درجه سختی شیشه (انواع اون) چنده؟در کشور موجوده؟ هزینه اش؟ نوع شیشه اش چیه (دسته بندی)؟
- مته های الماس و فولادی درجه سختی چند برای تراش فلزها و شیشه ها دارند؟
- مته های فولادی یا الماسی که بشه برای تراش سطح شیشه ازش استفاده کرد در کشور وجود داره یا نه؟ یک جور تیغه نوک تیز (زیر یک میلیمتر تیزی نوک تیغه باشه) منظورمه!

به این اطلاعات (شما ) نیاز دارم!!! دوستان کمک... :( (اسپم نبود، خواستم بگم که منتظر جواب هستم! :gol:)

fahime7

عضو جدید
سلام.کسی اطلاعات یا منبعی در مورد پوشش های سرامیکی در ساختارهای فلزی زیر دریا داره؟

hesam02

عضو جدید
کوچیکدیم دادا....
حسام جان شما علم و صنعت بودی دیگه؟ خبر داری شنبه دکتر خاوندی و دکتر بوترابی یونی هستند یا نه؟

ببخشید که یکم دیر جواب دادم. من چون درسی با این دو استاد بزرگوار ندارم نمیدونم. اما اگه مهمه که بدونی میرم آمارشو میگیرم برات

marmari20

عضو جدید
کمک

کمک

درباره ی" روشهای سنتز آنورتیت ومینرالهایی که میتوان از انها انورتیت ساخت" لطفا اگه کسی میتونه من رو راهنمایی کنه. ممنون

kamyab-90

عضو جدید
برای موضوع پایان نامه ارشد راهنمایی می خواستم
شناسایی می خونم و می خوام موضوعم صنعتی باشه
ممنون

magnet

عضو جدید
برای موضوع پایان نامه ارشد راهنمایی می خواستم
شناسایی می خونم و می خوام موضوعم صنعتی باشه
ممنون

سلام.
مهندس ، انتخاب موضوع یه مسئله چندوجهی یه !
دانشگاهی که می خونی و استادی که می خوای باهاش کار کنی ، مهم اند. خیلی از جاها این استادا هستن که میگن من فلان موضوع کار می کنم ، اگه می خوای بیا و . . .
در مواردی که دانشجو خودش موضوع می بره ، یابد خیلی رو مطلب سوار باشه تا مشکلی پیش نیاد و در ضمن روی مشکلات مالی و اجرایی و تست ها و مواد اولیه و . . . هم تا حد امکان کم نیاره.

در مورد موضوعات صنعتی ؛ اول هدفتو معلوم کن . برای چی ؟ می خوای ادامه بدیش بری کار صنعتی ؟ یا چی ؟ بین ایده و کار عملی و نتیجه گیری و شروع کسب و کار تجاری خیلی فاصله هست .
تازه در چه موضوعی ؟ مثلاً یکی از دوستام رو متالورژی پودر آلیاژهای نیکلی کار می کنه ، الان تو پولش مونده ، کسی حمایت نمی کنه . به اینم فکر کن .
در کنار اینا ، علاقه ات به چیه و . . . هم هستند. شما چارچوب مشخص کن ، تا بشه بهتون پیشنهاد داد ، ضمن اینکه مسایل مالی پروژه هم . . . .

موفق باشین .

بالا