حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

dosa

عضو جدید
sol-gel

sol-gel

در سنتز آلومینا از بوکسیت به روش sol-gel از چه آکلوکسید یا نمک فلزی میتوان استفاده کرد؟

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

میخواستم بدونم که در آزمون های XRD میشه درصد ترکیب شیمیایی رو به دست آورد؟ مثلا یک ورق فولادی ساده کربنی رو میشه فهمید چند درصد از چه عنصری داره؟ اگه کسی راه حل بهتری به ذهنش میرسه بهم بگه. خیلی فوری به این اطلاعات نیاز دارم. ممنون از همه.;)

شما با XRD فقط میتونی فاز یابی کنی. آنالیز عنصری رو باید با EDAX یا XRF انجام بدی. EDAX نسبی بهت مقدار میده، با ۱سری پیک، اما XRF درصد رو بهت میده (البته بهتره)

همونطور که آقا رضا هم گفت، از همه راحت تر کوانتومتر و اسپکترومتر هست.

آخرین ویرایش:

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سلام
کسی میتونه درباره ی fgm اطلاعات در اختیارم بزاره

من تو کار SOL-GEL هیدروکسی آپاتیت هستم، پروژم رو اینه!! اصلاً زندگیم شده این!!!! خواستی بگو.
پیغام خصوصی بده تا برات ۱ سری مقاله تپل بدم.

Melted_Boy

کاربر ممتاز
آقایون و خانوم های محترم متالوژیست خواهش میکنم لطفا کمکم کنین لطفا کممممممممممک دنبال یه عایق واقعی برای یه میدان مغناطیسی می گردم عایقی که بتونه ببین 2 تا آهنربا با قدرت 1 تسلا قرار بگیره و از این که اونا همو جذب یا دفع کنن جلوگیری کنه لطفا کمکم کنین :cry: موندم چیکار کنم میگن یه آلیاژی هست که این کارو میکنه بهم ایمیل بزنین لطفا و بگین کجا گیر میاد mrbarbod@yahoo.com

فولادهای آستنیتی رو پیدا کن که غیر مغناطیسی هستن. فولاد های پر نیکل و کرم هم فکر میکنم کمک کنه. اصلاً هر آلیاژ فولادی که تونستی پیدا کنی که فاز آستنیت رو بیاره تو دمای محیط پایدار کنه میتونی بسازی و الیاژ سازی کنی.

Melted_Boy

کاربر ممتاز
دقیقا سوال دانشگاه آزاد 90 در درس استحاله این بود اگه از مهندس ها کسی جوابش میدونه لطفا کمک منه.

در مورد استحاله برشی (مارتنزیتی)کدامیک از پاسخ ها زیر نادرست است؟

1-این استحاله در کسری از ثانیه رخ می دهد.
2-سرعت این استحاله به صورت نمایی با دما زیاد می شود.
3-این استحاله نیاز به نفوذ ندارد.
4-این استحاله ها برگشت پذیر هستند.​

شماره ۲ صحیح می باشد. جون اگه دما بالاتر بره، رشد دانه ها بیشتر میشه و مناطق پر انرژی واسه استحاله و فصل مشترک Coherent کمتر میشه.

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام دوستان.

میخواستم بدونم که در آزمون های XRD میشه درصد ترکیب شیمیایی رو به دست آورد؟ مثلا یک ورق فولادی ساده کربنی رو میشه فهمید چند درصد از چه عنصری داره؟ اگه کسی راه حل بهتری به ذهنش میرسه بهم بگه. خیلی فوری به این اطلاعات نیاز دارم. ممنون از همه.;)

کوانتومتر

farom

عضو جدید
سلام دوستان من تازه عضو شدم از دوستان و مدیران میخواهم تا اگر از درسهای زیر جزوه در سطح کاردانی دارند برایم بگذارند :
اصول طرح و ترسیم مدل و قالب
رسم مدل و قالب
اصول متالورژی مکانیکی
متالورژی فیزیکی
متالوگرافی
دیرگدازها
پیشاپیش از همه دوستان سپاسگذارم.
??????

kamyab-90

عضو جدید
کتیا را کامل نصب کردم ولی نمی دونم چرا باز نمیشه.اگه کسی وارده بهم بگه وقتی نوار ابزارش باز نمیشه باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mohammad_p_68

عضو جدید
سلام
کسی استاندارد برای weld overlay corrosion سراغ نداره؟
کلا استاندارد واسه hardfacing هم باشه خوبه

mohammad_p_68

عضو جدید
سلام... راستش من نمیدونم این موضوع ها دقیقا مربوط به چیه اما شما فک کنم باید توی ASTM یه نگاهی بندازید

موضوعاش مربوط به سطحه، با جوشکاری TIG ی لایه میزنی رو ی زیرلایه واسه بهبود خواص
توی ASTM مسائل مربوط به جوشکاری کم هست، توی AWS هم مال خود جوشکاریه ولی کار من Cladding
خواستم ببینم استاندارد مخصوص همین کار هست یا نه

mbm110

عضو جدید
ميكروسكوپ الكتروني روبشي و عبوري

ميكروسكوپ الكتروني روبشي و عبوري

سلام يه مقاله تووووپ درباره ميكروسكوپ الكتروني SEM  و TEM ميخواستم.كسي داره پخ كنه لطفا !:gol:;)

hesam02

عضو جدید
hi

hi

سلام يه مقاله تووووپ درباره ميكروسكوپ الكتروني SEM و TEM ميخواستم.كسي داره پخ كنه لطفا !:gol:;)

سلام بر شما دوست عزیز
اینم مقاله ای که خواسته بودید به زبان فارسی

پیوست ها

• equipment.pdf
    3.1 مگایابت · بازدیدها: 0

Ali-yp

عضو جدید
اینجا تایپیکی نداره که راجب قبولی های کاردانی به کارشناسی متالورژی باشه...

راجب نفرات قبول شده...

وظرفیت دانشگاهها...

Z.M.S

عضو جدید
سلام دوستان
يه سوال داشتم كسي ميدونه براي گرايش استخراج فلزات تو ارشد چه درسايي به عنوان پيش نياز بايد خونده شه...
من كارشناسي سراميك بودم ارشد استخراج قبول شدم ، ممنون مي شم اگه كسي راهنماييم كنه :gol:

reza2124

عضو جدید
سلام مطالبی در رابطه با ریخته گری پیوسته فولاد میخوام البته از نظر تئوری و هرچه کسترده تر باشه بهتر.تشکر از لطفتون.

amin16829

عضو جدید
پایان نامه

پایان نامه

سلام توروخدا راجب این موضوع اگه کسی مطلبی داره یا میدونه از کجا میتونم پیداکنم بهم بگه ممنون میشم موضوع اینه
(بررسی تاثیر بافت کریستالی روی خواص مکانیکی آلیاژهای منیزیم )

این موضوع پایان نامه کارشناسی منه ممنون میشم کمکاتون را دریغ نکنید:(:(:(:(

setayesh 88

عضو جدید
سلام.
من مطلب در مورد فولاد نسوز میخوام، ویژگیهاش و خواصش در قطعات ریختگی. ولی هیچی هیچی پیدا نکردم...خیلی گشتم.وقتم ندارم. ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارید در اختیارم بزارید. انگیلیسی و فارسیشم فرق نمیکنه. ممنون.

reza_1364

مدیر بازنشسته
کسی نیست کمک کنه....

دوست عزیز کافیه یه سرچ تو گوگل بزنید
چه فارسی
چه انگلیسی
اینقدر گزینه برات میاد که خودت دیگه بیخیال میشی

اما اگه انتظار داری اینجا کسی بیادبرات یه لقمه اماده بزاره...........
دستتو بزار رو زانوهای خودتو بلند شو

reza_1364

مدیر بازنشسته
سلام، میشه ی لینک برای scale گذاری عکس های میکروسکوپ نوری معرفی کنید؟
ممنون

لینکی نیست

این کار با برنامه و فتوشاپ انجام میشه
برنامه ها مثل celemex که بزرگنمایی رو بهش میدین خودش scale میزاره

با فتوشاپ هم باید عکس خط کش میکروسکپ رو در بزرگنمایی های مختلف داشته باشید بعد عکس را با هم، هم سایز کنید.

reza2124

عضو جدید
دوست عزیز کافیه یه سرچ تو گوگل بزنید
چه فارسی
چه انگلیسی
اینقدر گزینه برات میاد که خودت دیگه بیخیال میشی

اما اگه انتظار داری اینجا کسی بیادبرات یه لقمه اماده بزاره...........
دستتو بزار رو زانوهای خودتو بلند شو
ممنون
تو گوگل هم سرچ کردم ولی مطالب کمی پیدا کردم و همش بطور کلی هست و خلاصه، وارد جزئیات نشده.
گفتم شاید کسی از بچه ها مطلبی داشته باشه.

reza_1364

مدیر بازنشسته
ممنون
تو گوگل هم سرچ کردم ولی مطالب کمی پیدا کردم و همش بطور کلی هست و خلاصه، وارد جزئیات نشده.
گفتم شاید کسی از بچه ها مطلبی داشته باشه.
اینم چون میفرمایید وارد جزدیات نشده

http://depositfiles.com/files/81enave1v

x_ray1366

عضو جدید
سوال در مورد حفاظت کاتدی

سوال در مورد حفاظت کاتدی

با سلام
می خواستم بدونم منظور از این که "درحفاظت کاتدی به روش impressed current یا همون جریان اعمالی، آند ها فقط نقش اعمال جریان و بستن مدار را دارند" چیه؟؟؟؟

خوب دیگه چرا آند میذارند؟اینجا که T/R جریان رو برقرار میکنه مگه همون سیم رابط این کار بستن مدار رو انجام نمیده؟ شاید توی مفهومش مشکل دارم، لطفا کمکم کنید.
با تشکر.

ardavan_ss

عضو جدید
با سلام
دوستان عزیز اگر کسی تجربه متالوگرافی کبالت رو داره در مورد نحوه اچ کردنش راهنمایی کنه ممنون میشم. من خیلی از اچانت هایی که در منابع ذکر شده رو امتحان کردم ولی جواب نگرفتم. اکثرشون هم اسید نیتریک دارند.

Melted_Boy

کاربر ممتاز
با سلام
دوستان عزیز اگر کسی تجربه متالوگرافی کبالت رو داره در مورد نحوه اچ کردنش راهنمایی کنه ممنون میشم. من خیلی از اچانت هایی که در منابع ذکر شده رو امتحان کردم ولی جواب نگرفتم. اکثرشون هم اسید نیتریک دارند.

هند بوک رو چک کردی Reagent هارو؟؟
اگه نکردی بگو تا چک کنم برات

ardavan_ss

عضو جدید
هند بوک رو چک کردی Reagent هارو؟؟
اگه نکردی بگو تا چک کنم برات
خیلی اچانت چک کردم از هندبوک ولی جواب نداده. شاید باید الکترو اچ بشه...فکر کنم اگه تو مقالات چیزی پیدا بشه ممکنه جواب بده. باز هم شما اگر چیزی مدنظر دارین امتحان می کنم.

amin-gh

عضو جدید
سلام...
کسی از دوستان ترجمه فارسی از قسمت های مهم استاندارد asme b31.8 داره؟

بالا