حذف بخش‌هايي ازحضور ياور در"فاصله‌ها"

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایلنا: برخي از مخاطبان مجموعه فاصله‌ها به يكي از شخصيت‌هاي اين مجموعه اعتراض كردند.در مجموعه فاصله‌ها شخصيتي به نام ياور وجود دارد كه به تهران مسافرت كردو در يك رستوران كار مي‌كند. او قصد دارد تا خواننده شود. حضور اين فرد در مجموعه‌ فاصله‌ها باعث شده تا سريال اندكي بار طنز پيدا كرده وتحمل آن را براي مخاطبان راحت‌تر كند.
به گزارش ايلنابازي «ياور» در سريال فاصله‌ها مورد اعتراض برخي از تماشاگران «لر» در كشورمان واقع شده و بيانيه گروهي از دانشجويان بسيج دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد را درپي داشته است
در بخشي ازبيانيه سازمان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان لرستان در اعتراض به تحقیر قوم لر در سریال «فاصله‌ها»;آمده است:رسانه‌ی ملی که باید مدافع و بلندگوی وحدت ملی باشد با نفوذ افراد مسئله‌دار، پرچمدار حرکت ضدانقلابی تفرقه شده است درحالیکه مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان تاکید بسیار زیادی بر ایجاد وحدت و همبستگی ملی بین آحاد ملت ایران اسلامی داشته‌اند و در زمانی که تهدید عمده نظام اسلامی به تشخیص تمام کارشناسان سیاسی و امنیتی، تحریک اقوام ایرانی به جدایی و افتراق از هم و فراهم کردن حضور بیگانگان در امور داخلی کشورمان است، متاسفانه شاهدیم که یکی از متدین‌ترین، اصیل‌ترین، ولایی‌ترین و انقلابی‌ترین اقوام ایران اسلامی به طور مشکوک و هدفدار در رسانه‌ی ملی آن هم در سریالی به نام فاصله‌ها مورد توهین و حقارت قرار می‌گیرد در این بیانیه، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های لرستان با تاکید بر اینکه قوم لر امروز منحصر به استان لرستان نبوده، بلکه شامل بخش اعظمی از استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، همدان و می‌باشد که نماد اصلی این قوم در استان لرستان با قریب به 6200 شهید در دوران دفاع مقدس و وجود علمای بزرگی نظیر آیت الله بروجردی تبلور یافته است، عنوان شده است>این اولین باری نیست که که نقش‌های سبک و تحقیرکننده در رسانه‌ی ملی به لرها داده می‌شود، ولی این بار در حد بالاتری کارگردان نفوذی این سریال به تحریک احساسات این قوم شرافتمند پرداخته است این بیانیه خطاب به مسئولان كشور آمده است: از مسئولان می‌پرسیم که گناه قوم لر چیست که باید این چنین مضحکه سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی قرار گیرد، قومی که تا به حال کوچکترین هزینه‌ای را بر نظام ولایی ایران اسلامی تحمیل نکرده و با تمام وجود محدودیت‌ها، هیچ منتی را بر جمهوری اسلامی نداشته در پایان این بیاینه آمده است: بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان لرستان ضمن محکومیت تحقیر قوم لر در سریال «فاصله‌ها» از رئیس جمهور و رئیس قوم قضائیه می‌خواهد که بدون فوت وقت به پخش توهین آمیز این سریال خاتمه داده و مسببان آن را به سبب ایجاد اختلاف بین قومیت‌ها و اهانت به قوم سلحشور لر مورد تعقیب قرار دهند و در صورت تکرار این گونه اعمال سخیف از طرف رسانه‌ی ملی مطمئن باشند علاوه بر عذاب الهی، مسئولان و مردم ولایتمدار این دیار ساکت نخواهند نشست و حق پیگیری را برای خود محفوظ می‌دارندبسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خرم‌آباد نیز در اعتراض به آنچه تحقیر قوم لر در سریال فاصله‌ها خوانده شده،ضمن صدور بیانیه‌ای اعتراض آمیز خواستار جلوگیری از پخش این سریال و برخورد با عوامل;دست‌اندرکاران;آن شده است.

محمد حمزه‌اي(بازيگر نقش ياور) در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، با اشاره به نقش خود در اين سريال افزود: لهجه شخصيت لهجه هموطنان عزيز بروجردي است و نه گويش لري ،شخصيت ياور به لهجه بروجردي صحبت مي‌كند و آن را تمسخر نمي‌كند.
وي ادامه داد: ياور شخصيت صاف و صادقي است كه تصور مي‌كند همه اطرافيان وي نيز صادق هستند.
حمزه‌اي با اشاره به اينكه حذف صحنه‌هاي حضور اين شخصيت حاصل يك سوء‌تفاهم است و به مجموعه لطمه مي زند، افزود: هم‌اكنون مجموعه‌هاي مختلفي پخش مي‌شود كه شخصيت‌هاي آن بدون آنكه قصد تمسخر لهجه‌ها و قوم‌ها را داشته باشند با لهجه‌هاي مختلف صحبت مي‌كنند مانند مجموعه هتل پياده‌رو كه اكبر عبدي در آن به زبان آذري صحبت مي‌كند يايكي از شخصيت‌هاي مجموعه آشپزباشي كه همداني حرف مي‌زد اما چنين واكنش‌هايي را درپي نداشت.
حمزه‌اي ادامه داد: بايد مديران تلويزيون را تشويق كنيم تا براي معرفي قهرمان‌هاي مختلف ايران از زبان‌هاي مختلف در مجموعه هاي نمايشي كه مخاطبان گسترده دارند استفاده كنند. تا مخاطبان با گويشهاي مختلف آشنا شوند

:w06::w06::w06:

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم شما روی سخنت با کیه؟ من که به اعتراضشون حق میدم. خوب به نظر من حق دارن از ملیت خودشون دفاع کنند
روی صحبتم با آدمهای بی جنبه است
یه فیلم ساخته میشه بلایی به سر سازندانش میارن که طرف به غلط کردن بیفته
البته این سریال تحفه نیستا
ولی کلا میگم
سر مرد هزار چهره هم این بلا ها رو آوردن که قهوه تلخش دیگه پخش نشد

rose gol

عضو جدید
به نظر من چنین تهاجمی به لرها از طرف کسانی است که پیش از لرها مسخره میشدند. وحالا میخواهند خودرا از مرکز توجه و تمسخر درآورند
به همین جهت پیکان ها را به سوی لرها نشانه برده اند

Sarp

مدیر بازنشسته
به نظر من چنین تهاجمی به لرها از طرف کسانی است که پیش از لرها مسخره میشدند. وحالا میخواهند خودرا از مرکز توجه و تمسخر درآورند
به همین جهت پیکان ها را به سوی لرها نشانه برده اند
مثلا ؟:smile:

tur

عضو جدید
عزیزم شما روی سخنت با کیه؟ من که به اعتراضشون حق میدم. خوب به نظر من حق دارن از ملیت خودشون دفاع کنند

نکنه لری ؟
چه دفاعی والا من که هر کس و دیدم از لهجش خوشش اومده؟
تازه به قول خود طرف اصلا لری حرف نمیزنه وقتی لرها خودشون نمیدونن خودشون چطور حرف میزنن پس ناراحت نشن.

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر منم وقتی یه عده ای رو دائما مورد تمسخر قرار بدن براشون جک بسازن و یه جورایی اسباب خنده و لودگی کنن اونا هم به کوچکترین مسئله حساس میشن و واکنش نشون میدن ...شاید از نظر ماها مسئله مهمی نباشه و فقط شوخی باشه یا بی اهمیت و جزئی جلوه کنه اما اونا و خیلی از قومیتهای دیگه که همچین مسائلی براشون هست رویه این مسائل حساس شدن تا حدودی حقم دارن

Sarp

مدیر بازنشسته
نکنه لری ؟
چه دفاعی والا من که هر کس و دیدم از لهجش خوشش اومده؟
تازه به قول خود طرف اصلا لری حرف نمیزنه وقتی لرها خودشون نمیدونن خودشون چطور حرف میزنن پس ناراحت نشن.
بله
دقیقا
یه لرستان نمیدونه چجوری حرف میزنه
یه بازیگر میدونه با چه لهجه ای صحبت میکنه:confused:

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا این دانشگاه آزادی ها توهم دارن بیخیالشون
من یکی که شرط میبندم 90 درصد بیننده های سریال حتی نمی دونن که این لهجه برای کجاست که اون آدما بخوان تحقیر بشن
تازه این شخصیت به قول خودش هم بسیار صاف و صادقه

arman23

عضو جدید
اگر قرار باشه دیگه کسی رو شخصیت نکنن پس چکار کنن

جالبه

راجع به پرستارا فیل میسازی شکایت میکنن

دکترا

معلم ها

لر ها

ترک ها

بعد آخرش میگیم چرا اینقدر سانسور زیاده؟؟؟

Sarp

مدیر بازنشسته
بابا این دانشگاه آزادی ها توهم دارن بیخیالشون
من یکی که شرط میبندم 90 درصد بیننده های سریال حتی نمی دونن که این لهجه برای کجاست که اون آدما بخوان تحقیر بشن
تازه این شخصیت به قول خودش هم بسیار صاف و صادقه
خودت توهم داری :razz:
اگر قرار باشه دیگه کسی رو شخصیت نکنن پس چکار کنن

جالبه

راجع به پرستارا فیل میسازی شکایت میکنن

دکترا

معلم ها

لر ها

ترک ها

بعد آخرش میگیم چرا اینقدر سانسور زیاده؟؟؟
عزیز من ، وقتی در 80 سال این همه حساسیت ایجاد شه بین قومیتها ، حالا چجوری میشه انتظار داشت عکس العمل نشون ندن ؟

ش.د

عضو جدید
من مادربزرگم لر فارسه و من هم دارم شبکه کهگیلویه رو میبینم تا لهجه لری رو یاد بگیرم.
اگه قرار بوده مثلا سادگی یه جوون شهرستانیو نشون بدن میبینیم که آقا سعید تهرانی روی همه رو سفید کردن.اگه هم استفاده از این لهجه به عنوان خندوندن بوده. اصلا خنده دار نیست لهجه لری خیلیم شیرینه.
البته نمیدونم این لهجه مال کجاست.

:gol::gol::gol::gol:این گلا هم واسه لرای گل

بالا