جايگزين كردن الياف شبه اكريليك براي صنايع فرش ، پوشاك ، پتو ... ‏

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
با توجه به اينكه الياف اكريليك زيانهاي زيادي براي انسان دارد و همچنين با توجه به بالا بودن هزينه توليد آن ، مصرف اين نوع الياف در سراسر جهان با كاهش چشمگيري روبرو است. الياف شبه اكريليك در مقايسه با الياف پلي استر معمولي در رنگ پذيري در دماي پائين تر و فشار معمولي نتيجه مطلوب تري را دارد و در نتيجه آلودگي رنگي كمتري را نيز ايجاد مي كند قابل ذكر است كه تنوع رنگي اين نوع الياف در مقايسه با الياف اكريليك بيشتر است. از نظر حجمي اين الياف تفاوتي با الياف اكريليك ندارد و بايد اين نكته را مد نظر داشت كه قيمت اين الياف 65 % الياف اكريليك است و قابليت رنگ پذيري بسيار خوبي دارند. نسل جديد اين الياف الياف مركب يا چند جزئي هستند.

الياف فوق يكي از انواع الياف مركب است كه در سال 2001 كشف و مصرف آن توسعه يافت كه اين الياف را مي توان جايگزين الياف اكريليك كرد. تفاوت اين الياف با ساير الياف در خواص و ويژگي آن به ويژه در سطح الياف است. روي الياف تعداد بسيار زيادي پرز وجود دارد كه قابليت نفوذ هوا را بيشتر كرده ( قابل ذكر است كه ساير الياف نمي توانند با اين نوع الياف مورد مقايسه قرار بگيرند) الياف مذكور خصوصيات بسيار نزديكي به پوست انسان داشته و مي تواند در پوشاك ، پتو، فرش ، البسه كشباف و البسه پشمي ، الياف مصنوعي ،‌ خز و ... مورد استفاده قرار گيرد.

الياف شبه اكريليك داراي خواص زير هستند
1- اين الياف در دما و فشار معمولي رنگ مي شوند ، رنگ هاي تيره اين الياف تضمين شده هستند.

2- الياف مذكور در دماي 95 تا 100 درجه سانتي گراد ثبات رنگي خود را تا 95 درصد افزايش مي دهند.

‏ 3- تثبيت رنگ اين الياف كمي سريع تر از الياف‏ اكريليك است.‏

4- قابليت ارتجاعي بهتر و حالت پشمي بهتر

5- آب رفتگي در آب جوش تا مقدار 40 درصد قابل كنترل است.

6- در مصرف اين الياف ، مصرف كننده شانس انتخاب بيشتري دارد. نوع معمولي يا نوع تو خالي ( تخت ، مثلثي شكل ، هالو)

7- ضد ‏ الكتريسيته ساكن و مقاوم در برابر گلوله شدن ‏

فوايد الياف ذكر شده به شرح زير مي باشد :
1 - الياف فوق خصوصيات بسيار نزديكي به پوست انسان دارد.

2 - اين الياف توانايي تركيب با پشم را دارند

3- بعد از سوختن پس مانده يا تفاله اين الياف همانند الياف طبيعي خاكستر كربن خواهد بود

‏4 - بعد از رنگ شدن بر روي سطح الياف تعداد بسيار زيادي پرزهاي بسيار ريز ظاهر مي شوند و عملكرد آن شبيه پشم با خاصيت جذب بسيار بالا مي باشد.

5 - اين الياف فاقد هرگونه ضرر و زيان براي محيط است و با استانداردهاي ‏EEC ‎‏ بين المللي محيط زيست هماهنگ مي باشد.

6 - الياف ذكر شده فاقد هرگونه مواد مضر براي بدن است

7 - اين نوع الياف با مشخصات فني و سطح مقطع متفاوت ، كاربردهاي بسيار ي مي تواند داشته باشد.
8 - هزينه توليد اين الياف پائين تر از الياف اكريليك است و اين نوع الياف جايگزين خوب و مناسبي براي الياف اكريليك است. ‏

علی وفسی

عضو جدید
سلام...میدونم این پست کمی قدیمی هست ..اما من دارم روی این الیاف تحقیق میکنم و انشا ا.. میخوام در همایش دانشگاه قائم شهر ارائه کنم ....کمی بیشتر درباره ی منبع این پستتون و همچنین اسم این الیاف توضیح میدین ؟ با تشکر

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
سلام...میدونم این پست کمی قدیمی هست ..اما من دارم روی این الیاف تحقیق میکنم و انشا ا.. میخوام در همایش دانشگاه قائم شهر ارائه کنم ....کمی بیشتر درباره ی منبع این پستتون و همچنین اسم این الیاف توضیح میدین ؟ با تشکر

سلام
میشه در مورد همایش بیشتر توضیح بدین؟
کجاست؟کی؟در مورد چه موضوعی؟

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
میتوانید در سایت Huvis الیاف A10 را بیابید!

در صورت موجود بودن الیاف فوق ما آمادگی خودمان را جهت تولید ازمایشی از خط رنگرزی ، ریسندگی و تولید فرش اعلام می کنیم حداقل نیاز 10 تن این الیاف جهت تولید انبوه می باشد