جايزه «پوليتزر» به مسعود حسيني عکاس افغانستاني رسيد

saman205

عضو جدید
کاربر ممتاز

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
راستش من اینو تازه دیدم خیلی ناراحت شدم
از طرفی هم خوشحالم که یه هموطن این جایزه رو برده
ولی بیشتر از جایزه ازش تشکر میکنم که این عکس رو گرفته
تبریک به مسعود حسيني
..................................
جايزه «پوليتزر» به مسعود حسيني عکاس افغانستاني رسيد
مسعود حسيني در روزي كه مي خواست براي دريافت جايزه «ورلدپرس فتو» به هلند سفر كند اتفاق مهم ديگري برايش افتاد. او به عنوان اولين عكاس افغانستاني برنده جايزه نيم ميليون دلاري«پوليتزر» شد. عكاسي كه مدت ها در ايران زندگي مي كرد و جمع زيادي از عكاسان ايراني از دوستان او بودند. او در سال 2002 به كشورش بازگشت تا به عنوان عكاس خبرگزاري فرانسه در كابل فعاليت خود را ادامه دهد. در يكي از عاشوراهاي تلخ افغانستان، در يكي از همان روزهايي كه جان انسان ارزان شده بود، او ضجه هاي تنهايي و درماندگي دختري به نام «ترانه اكبري» را تصوير كرد. دختري كه با لباس سبزي، در يك لحظه تعداد زيادي از اعضاي خانواده اش را از دست داد. دختري 12ساله كه در بهت و حيرت اين تنهايي قرار گرفته است و هر عكس العملي از ضجه يا مويه را انجام مي دهد، لحظه اي كه بمب گذار انتحاري مي نشيند و بمب منفجر مي شود و تمام تركش ها به بالامي رود. مسعود حسيني در گفت وگو با رسانه ها از حس خود در لحظه گرفتن اين عکس گفته است، از اينكه دوست نداشته است بار ديگر به آن لحظه برگردد و عكس هاي آن روز را دوباره مرور كند چرا كه «هر لحظه اي كه به اين عكس نگاه مي كنم، با آن هيجان و فرياد دختر سبزپوش، دوباره تمام وجود من را وحشت مي گيرد.» اين تمام حس او از آن لحظه اي است كه مي خواهد با عكس بيان كند: «نمي خواستم كسي را ناراحت يا احساس بدي به او تحميل كنم. اگر ما همه انسان هستيم و آن طور كه مي گوييم از يك خانواده و بدن هستيم، اين وضعيتي است از يكي از اعضاي اين بدن.» از آن روز تا به حال عكس او بارها و بارها در نشريات و روزنامه هايي مانند «نيويورك تايمز»، «لس آنجلس تايمز» و «واشنگتن پست» منتشر شده است و بسياري شريك وحشت و ترسي شدند «كه بعد از آن انفجار و ديدن بدن هاي بي جان عزاداران در ذهن مانده است.» يادگاري او از آن لحظه تنها اين عكس هاي دردناك نيست، زخمي هم هست كه بر دست چپش به جامانده و هنوز هم نمي تواند به راحتي وسيله اي را در اين دست بگيرد. «مسعود حسيني» اينك به عنوان برنده سه جايزه مهم عكاسي دنيا، زندگي حرفه اي متفاوتي را در پيش دارد.
روزنامه شرق ، شماره 1507 به تاريخ 30/1/91، صفحه 1

آخرین ویرایش:

Mehrdad-254

عضو جدید
آره خدا جون ، حق با تو بود !
سرمایه گذاریِ خوبی نبود !
جفتمون شکست خوردیم !
تو در پروژه انسان سازیت !
من در پروژه انسان بودن و انسان شناسیم .... !!!!