تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
آقا فرزاد کچل میشود ، یعنی دقیقا از دست ما اینجوری شدینااااا:wallbash::crying:
بسکه ما سوال میپرسیم....

ha@sa

عضو جدید
بسکه ما سوال میپرسیم....
دقیقا :smile:
من دوباره خوندم پست اقا فرزاد رو و این نتیجه رو گرفتم . ببینید درست می گم ایا :
ما توی ازمون داکتهای سرویس و اشپزخونه و .....که مربوط به طبقات میشه رو توی همکف و زیرزمین تبدیل یه داکت می کنیم و اون داکت باید حتی المکان نزدیک دیوار و کنج باشه و می نویسیم که این داکت جمع کننده داکتهای طبقاته :)

holooooooo

کاربر ممتاز
ما توی ازمون داکتهای سرویس و اشپزخونه و .....که مربوط به طبقات میشه رو توی همکف و زیرزمین تبدیل یه داکت می کنیم و اون داکت باید حتی المکان نزدیک دیوار و کنج باشه و می نویسیم که این داکت جمع کننده داکتهای طبقاته :)
آره ایناش که درسته، بقیش مهمه :)

holooooooo

کاربر ممتاز
خوب حالا که درست میگم میشه همین داکت همون داکت پشت اسانسور باشه اصلا ؟

با توجه به پستای بچه ها، بله اگر نخوایم همه ی داکتها رو توی یکی از همون داکتا جمع کنیم، میتونیم یه داکت اصلی که همون داکت پشت آسانسور هستشو درنظر بگیریم

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
پس باید داکت تا کف زیرزمین بیاد دیگه نه سقفش!!
فک کنم اینکه داکتمون برای چیه دقیق مشخص نشد، این داکت ی که شما میگین فقط لوله های فاضلاب و ونت از توش رد میشن؟
لوله های سرد و گرم چی؟؟
حس میکنم دارم عین خنگا رفتار میکنم :surprised:

این داکت های همون داکتهای مربوط به سرویس و حمام و آشپزخونست.لوله هایی هم که پایین میان لوله های فاضلاب و آب بارنه......لوله های ونت و تهویه به پشت بام میره.

لوله های آب سرد و گرم از داکت اصلی بالا میرن دیگه.ما مشکلمون با داکت اصلی نبود.

اینطور نگید.سواله دیگه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام. و ممنون از شما.
میدونین این سوالی هم شده برام که با طراحی طولی نیاز به نورگیر تقریبا صفر میشه و حتی هر یک از واحدها هم از نور شمال و هم جنوب بهره میبرند.(که البته توی صورت سوال سال89 به این موضوع تاکید کرده بود)--حالا اگر صورت سوال هم تاکید نکنه چه طرحی امتیاز بیشتری براشون داره(برای مصححین !) طولی و بهره مند از نور شمال و جنوب(که خب ایراداتی هم پیدا خواهد کرد در کنار امتیازات، مثل راهرویی شدن و پیدا شدن فضاهای پرت) یا طرحی که یکی از واحدها شمالی و یکی جنوبی؟
درسته ورودی از اون قسمته؛ البته برای 4تا ماشین بالایی هم جاداره که از اون سمت هم راهی رو مشخص کنم.(با کمی جابجایی ستونها یه راه 70 سانتی بذارم که از اونجا برن سمت پله و آسانسور).
-درسته تیکه سمت پخی هارو حذف کردم..(سال 89 انگار خودشم حالت پیلوتی بیشتر مدنظرش بوده)
من همه زیرزمینو نساختم، نه ستونها سرجاشه،..

اگه صورت سوال گفته که هیچ.
من شخصا این نوع واحد هارو دوست دارم.چند نمونه این مدلی هم طراحی کردم ولی باید جانمایی راه پله و آسانسور طوری باشه که این راهرو ها بوجود نیاد.نمونه پلان دارم ولی عرضش 17 متره.
اگه این مشکلات نباشه طولی خیلی بهتره.
فکر نکنم این نوع ورودی مورد قبول باشه.شما فرض کنید وارد شدید از اون راهرو به لابی اسانسور دسترسی دارید،به این 3 تا پارکینگ سمت راست هم دسترسی دارید ولی به پارکینگ های سمت چپ دسترسی ندارید....مگر اینکه یه راه عبوری حداقل 80 سانتی کنار این پارکینگ های سمت راست باشه.

Untitled.jpg

2.jpg

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مهندس فرزاد من یه کم گیج شدم الان :surprised:توی ازمون اخرش داکتهای طبقات رو توی همکف نشون میدیم یا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

میشه ایا این داکتی گفتین جمع کننده داکت طبقات و تا زیرزمین میره همون داکت پشت اسانسور باشه که تا سقف بالا میاد و ثابته ؟

بسکه ما سوال میپرسیم....

آره ایناش که درسته، بقیش مهمه :)

خوب حالا که درست میگم میشه همین داکت همون داکت پشت اسانسور باشه اصلا ؟

با توجه به پستای بچه ها، بله اگر نخوایم همه ی داکتها رو توی یکی از همون داکتا جمع کنیم، میتونیم یه داکت اصلی که همون داکت پشت آسانسور هستشو درنظر بگیریم

ماشاالله با این ابعاد بزرگی که خانم عارفه و متاثر از اون شما برای این داکت اصلی در نظر میگیرید لوله های طبقات بالای این ساختمون که هیچ ساختمان های همسایه هم میتونن از این داکت استفاده کنن:)

آره همین داکت اصلی بهترین گزینست.ولی بشرطی که مثل همین تمرینا ابعادش بزرگ باشه.با متن هم توضیح بدید خوب میشه.اینکه داکت ها (غیر از داکت اصلی)رو تو همکف بصورت ندید نشون بدید رو نمیدونم.میخواید نشون بدید و حتما با متن توضیح بدید تا طرف بفهمه.

aydaaaa

کاربر بیش فعال

من شخصا این نوع واحد هارو دوست دارم.چند نمونه این مدلی هم طراحی کردم ولی باید جانمایی راه پله و آسانسور طوری باشه که این راهرو ها بوجود نیاد.نمونه پلان دارم ولی عرضش 17 متره.
فکر نکنم این نوع ورودی مورد قبول باشه.شما فرض کنید وارد شدید از اون راهرو به لابی اسانسور دسترسی دارید،به این 3 تا پارکینگ سمت راست هم دسترسی دارید ولی به پارکینگ های سمت چپ دسترسی ندارید....مگر اینکه یه راه عبوری حداقل 80 سانتی کنار این پارکینگ های سمت راست باشه.
پخی هارو که نمیتونید حذف کنید اونم تو همکف و زیرزمین.....فقط تو ارتفاع بیش از 3.5 متر میتونید پخی رو بردارید(طبقه دوم با بالا)

گولم میزنیدا:)

ببخشید اگه شوخی میکنیم واسه تلطیف شدن و بالا رفتن کیفیت تاپیکه:)(بالا رفتن کیفیت تاپیک!!!!)
منم فک میکردم میشه پخیهلرو تو زیرزمینو همکف حذف کرد.:( این پخی ها مگه همونی نیستن که از ارتفاع 3.5 به بالا وقتی همسایه پخی داشته باشه ماهم واسه نورگیری ساختمون همسایه باید داشته باشیم که حالا میتونیم قاطی بالکن کنیم و از بین ببریمش در غیر اینصورت نمیتونیم ازش استفاده کنیم. یعنی اگه بخوایم پخی رو از بین ببریم فقط به عنوان بالکن میتونیم ازش استفاده کنیم.
اصلا متوجه شدین چی گفتم؟؟؟ خودم که نفهمیدم ولی این قضیه واسه منم سوال بود:-(

aydaaaa

کاربر بیش فعال
بچه ها یه سوالی واسم پیش اومد: اگه آسانسور دقیقا تو نبش ساختمون باشه و طرف دیگشم پله باشه، موتور خونه و دریچه بازدیدو از کجا میذارن؟؟ عملا تو این حالت آسانسور تو نبش ساختمون نمیشه نه؟؟؟؟

arefeh

کاربر ممتاز
آذر 90

آذر 90

اینم از آذر 90...فقط به طرح و ...نظر بدید...چون دیگه فرصت نمیکنم مثل آذر 92 کامله کامل بکشم...میخوام زودتر تموم شه برم سر دستی....
:)
درضمن راه پله و ...به پوترها توجه کردم....اندازه 1.30 دادم...فکر کنم اندازه نزدم ازش...اما چون یه کارو کامل اینجا گذاشتم بقیه رو در حد جانمایی پارکینگ و ....
رمپ هم 14 متر هست...با 1 متر اول و آخر شیب 10%
مشاهده پیوست azar 90-Model.pdf

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
منم فک میکردم میشه پخیهلرو تو زیرزمینو همکف حذف کرد.:( این پخی ها مگه همونی نیستن که از ارتفاع 3.5 به بالا وقتی همسایه پخی داشته باشه ماهم واسه نورگیری ساختمون همسایه باید داشته باشیم که حالا میتونیم قاطی بالکن کنیم و از بین ببریمش در غیر اینصورت نمیتونیم ازش استفاده کنیم. یعنی اگه بخوایم پخی رو از بین ببریم فقط به عنوان بالکن میتونیم ازش استفاده کنیم.
اصلا متوجه شدین چی گفتم؟؟؟ خودم که نفهمیدم ولی این قضیه واسه منم سوال بود:-(

سلامم.
عذر میخوام این پخی رو میشه تو همکف و زیرزمین در نظر نگرفت.من فکر کردم ساختمان جنوبیه و سه طرف گذر.

arefeh

کاربر ممتاز
ی سئوال داشتم....
توی آزمون آذر 89...ک نوشته 60%+2 متر....باید چجوری طراحی کنیم؟؟؟اون اضافه 2 متر رو برای نورگیر داده؟؟؟اگه طرحمون جوری باشه ک نیاز به نورگیر نباشه اون 2 متر رو باید حذف کنیم؟؟؟
و گوشه هاشو پخ زده...اون پخ رو میشه بگید برای چیه؟؟؟و توی زیر زمین و پیلوت میتونیم اون پخ رو خذف کنیم و میخوام ببینم طرح پارکینگ باید با اون پخ باشه یا بدونه اون...آخه خیلی تاثیر داره رو طرح

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ی سئوال داشتم....
توی آزمون آذر 89...ک نوشته 60%+2 متر....باید چجوری طراحی کنیم؟؟؟اون اضافه 2 متر رو برای نورگیر داده؟؟؟اگه طرحمون جوری باشه ک نیاز به نورگیر نباشه اون 2 متر رو باید حذف کنیم؟؟؟
و گوشه هاشو پخ زده...اون پخ رو میشه بگید برای چیه؟؟؟و توی زیر زمین و پیلوت میتونیم اون پخ رو خذف کنیم و میخوام ببینم طرح پارکینگ باید با اون پخ باشه یا بدونه اون...آخه خیلی تاثیر داره رو طرح

طراحی سوال خودش نتونسته بین پیشروی و سطح اشغال تفاوت قائل شه.اینطور که نوشته سطح اشغال 60درصد بعلاوه 2 اشتباهه ولی منظورش این بوده کل این محدوده هاشور زده شده میتونه طراحی بشه.
نه نیاز به حذف نیست.
پخ به دلیل پیشروی بیشتر این ساختمان نسبت دو همسایه کناریه.
من تو اون پست اشتباه گفتم نمیشه پخ رو برداشت.این پخ رو میشه تو همکف و زیرزمین در نظر نگرفت.

arefeh

کاربر ممتاز
اسفند89

اسفند89

خیلی سرعتی شد 30 مین طرحش بود و بقیه اشم 3 ساعت طول کشید....
احتمال داره ایراد داشته باشه...خوشحال میشم بهم کمک کنید...:)

مشاهده پیوست esfand 89-Model.pdf

یه ایراد از نظر خودم عمق پذیرای هست ک 8.40 شد...با اینکه عمق تراس رو زیاد گرفتم اما نمیدونم دیگه چیکار باید میکردم....:razz:

bahar-spring

کاربر بیش فعال

درسته زیرزمین ستونش اشتباهی شده:D ، حواسم نبود! ولی ستون درست مربوط به همکف هستش.
برای 4تا ماشین هم جاداره 70سانت براشون راه بذارم مه از همونجا برن سمت پله و ...

bahar-spring

کاربر بیش فعال
خیلی سرعتی شد 30 مین طرحش بود و بقیه اشم 3 ساعت طول کشید....
احتمال داره ایراد داشته باشه...خوشحال میشم بهم کمک کنید...:)

مشاهده پیوست 207739

یه ایراد از نظر خودم عمق پذیرای هست ک 8.40 شد...با اینکه عمق تراس رو زیاد گرفتم اما نمیدونم دیگه چیکار باید میکردم....:razz:

سلام عارفه جون
ضلع شمالیت به همسایه اشراف داره نمیشه پنجره هارو اونجور بذاری، درسته؟ چون زمین سال 89 حواست باشه شمالی هستش..

bahar-spring

کاربر بیش فعال
اینم از آذر 90...فقط به طرح و ...نظر بدید...چون دیگه فرصت نمیکنم مثل آذر 92 کامله کامل بکشم...میخوام زودتر تموم شه برم سر دستی....
درضمن راه پله و ...به پوترها توجه کردم....اندازه 1.30 دادم...فکر کنم اندازه نزدم ازش...اما چون یه کارو کامل اینجا گذاشتم بقیه رو در حد جانمایی پارکینگ و ....
مشاهده پیوست 207714

یه پیشنهاد برای مسکونی همکفت دارم؛ میتونی یه کاری کنی که از دیوار بالای رمپت برای نورگیری یکی از فضاهات استفاده کنی..البته اگر دوست داشتی.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
ی سئوال داشتم....
من با جاش حذفش کردم..:lol::w01:

arefeh

کاربر ممتاز
سلام عارفه جون
ضلع شمالیت به همسایه اشراف داره نمیشه پنجره هارو اونجور بذاری، درسته؟ چون زمین سال 89 حواست باشه شمالی هستش..
عزیزم...زمین 34...22.40 باید بسازیم...تا جایی ک میدونم میتونیم 4 متر از پشت خالی بزاریم....یعنی نمیشه؟؟؟اشتباهه؟؟؟قبلا ک این کار رو میشد کرد...تازه با 4 متر پشت میشه 26.4 ک حدود 8 متر هم جلو به عنوان حیاظ میمونه....
یکی به من بگه ک اشتباهه؟؟؟؟یا نه؟؟

bahar-spring

کاربر بیش فعال
عزیزم...زمین 34...22.40 باید بسازیم...تا جایی ک میدونم میتونیم 4 متر از پشت خالی بزاریم....یعنی نمیشه؟؟؟اشتباهه؟؟؟قبلا ک این کار رو میشد کرد...تازه با 4 متر پشت میشه 26.4 ک حدود 8 متر هم جلو به عنوان حیاظ میمونه....
یکی به من بگه ک اشتباهه؟؟؟؟یا نه؟؟
20متر طول زمینه(سطح اشغال) که 2مترم گذاشته پیشروی(22.40 ) ، این 2مترو داده که از پشت زمین و یا حتی داخل زمین بشه یه حیاط خلوتی نورگیری چیزی بذاریم..وگرنه بنظرم اونجوری نمیشه پنجره مستقیم گذاشت. حالا باز دوستان دیگرم نظر بدن.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
توی تمرین خودم همکف 22.40 رو کامل استفاده کردم، برای طبقات از نورگیر کنج زمین استفاده کردم..البته باز میشه کار دیگه ای هم کرد، مثلا توی ضلع شمالی حیاط خلوت گذاشت.، حالا دوستان دیگه هم نظر بدید..

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
توی تمرین خودم همکف 22.40 رو کامل استفاده کردم، برای طبقات از نورگیر کنج زمین استفاده کردم..البته باز میشه کار دیگه ای هم کرد، مثلا توی ضلع شمالی حیاط خلوت گذاشت.، حالا دوستان دیگه هم نظر بدید..
عزیزم تا جایی ک ما قبلا طراحی میکردیم میگفتن نباید از نوزگیز برای پارک استفاده کرد...یعنی اون باکس نورگیر باید خالی باشه....الان کللا گیج میشویم:confused::biggrin:

bahar-spring

کاربر بیش فعال
عزیزم تا جایی ک ما قبلا طراحی میکردیم میگفتن نباید از نوزگیز برای پارک استفاده کرد...یعنی اون باکس نورگیر باید خالی باشه....الان کللا گیج میشویم:confused::biggrin:
منظورمو فکر کنم اشتباه گرفتی؛ نورگیرم تا بالای سقف پارکینگ میاد، پارکینگ سقفش کاملا بسته است دیگه.! ;)

ha@sa

عضو جدید
مشاهده پیوست 207714[/QUO
خسته نباشی
چندتا سوال دارم از طرحت
1.واقعا ورودی به حیاط واسه تمام طبقات لازمه یا نه ؟(اخه این راهرو تو کار یه ذره زیاده
2.ورودی به ساختمونت توی طبقه همکف از بر خیابون گرفته شده و پیاده رو رو انداختی روی زیر بنای ساختمونت .این واسه پیاده رو و پیاده ها چه جوری میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
1. موتورخونه ارتفاع بیشتر از پارکینگ می خواد باید پله بدی پائین تر بری....
2. دودکش موتورخونه رو نزاشتی...
3. جلوی رمپ گریل بزار واسه جمع نشدن آب بارون...
4. تعداد پله های انبارت غلطه...
5. مساحت مغازه تو همکف کمتر ا ز 25 هستش...
6. ورودی خوب نیست خیلی راهروه....همینو یکم تغییر بدی بهتر میشه...
7. تو هر پلان فقط باید جهت پله ای که موضوع اون پلانه مشخص بشه....در نتیجه تو پلان همکف نباید جهت پله زیرزمین معلوم کنی فقط با دسن کمتر پله کشیده بشه..
8. تو واحد جنوبیت( هر دو طبقه) آشپزخونه نور جنوب میگیره که باید حتما تراس جلوش باشه تا نور رو بشکنه...ضمن اینکه آشپزخونه کوچیکه انگار...
9.در کل فک کنم اگه پلان واحد جنوبیت قرینه میشد هم اندازه سرویست و آشپزخونه معقول میشد هم نورگیرت جای بهتری قرار می گرفت واسه طبقه بعدی...
10. کلا مبلمانات خوب نیست علی الخصوص چون تمرینه...الان سعی کن کامل و تمیز بکشی که راه بیفتی...
11.پنجره ای که تو طبقه دوم از نورگیر به سمت نشیمن دادی رو بهتره حذف کنی چون به نورش احتیاج نداری و فقط داری به اتاق خواب واحد پائینی مشرف میشی!
12. okb پنجره ها رو حتما بنویس چون طراح رو متوجه می کنی که به اشراف دقت داری....

وضعیت
موضوع بسته شده است.