تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اینم از آذر 90...فقط به طرح و ...نظر بدید...چون دیگه فرصت نمیکنم مثل آذر 92 کامله کامل بکشم...میخوام زودتر تموم شه برم سر دستی....
:)
درضمن راه پله و ...به پوترها توجه کردم....اندازه 1.30 دادم...فکر کنم اندازه نزدم ازش...اما چون یه کارو کامل اینجا گذاشتم بقیه رو در حد جانمایی پارکینگ و ....
رمپ هم 14 متر هست...با 1 متر اول و آخر شیب 10%
مشاهده پیوست 207714[/QUO
خسته نباشی
چندتا سوال دارم از طرحت
1.واقعا ورودی به حیاط واسه تمام طبقات لازمه یا نه ؟(اخه این راهرو تو کار یه ذره زیاده
2.ورودی به ساختمونت توی طبقه همکف از بر خیابون گرفته شده و پیاده رو رو انداختی روی زیر بنای ساختمونت .این واسه پیاده رو و پیاده ها چه جوری میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عزیزم اولی ک باید از همکف به حیاط راه باشه...البته من دیگه پله هاشو نزاشتم...گفتم طرحها 100% کامل نیست فقط هدفم پارکینگ و رمپ و پله و طرح داخلی و داکت و ستون و ....هست....
در مورد دومی من واقعا متوجه منظورت نشدم....یعنی چی پیاده رو رو انداختم روی زیر بنا؟؟؟

bahar-spring

کاربر بیش فعال
لطفا نظر بدین. البته اینم بگم که جزئیات بیشتر مثل اندازه گذاری و درز انقطاع و ... نذاشتم براش. ایرادامو بگین لطفا..
طرح آذر 90 :

پیوست ها

• 90-bhr.rar
    458.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا نظر بدین.
طرح آذر 90 :
1. تو هم ارتفاع موتورخونه کمه... باید با پله پائین تر بری....
2. چون دستگاه پلتو وسط گذاشتی راه عبور پیاده پارکینگ رو از دست دادی...
3. پلان واحد همکفت خوب نیست به نظرم اگه سالن با اتاق ها رو قرینه میکردی اینقد راهرو نداشتی پلانتم منطقی تر بود....ضمن اینکه الان پنجره آشپزخونت رو رمپ پارکینگه...این یعنی اینکه تو پارکینگ همیشه بوی غذا میاد...تو آشپزخونه هم بوی دود!
4.من کلا فک می کنم زیر عرض 12 متر گذاشتن دستگاه پله وسط خیلی منطقی نیست....الان پلان های طبقات تو به شدت پرت زیاد دارن .....مثلا اون واحدی که یه اتاق خواب داره حدودا فک کنم مساحتش 100-120 متر باشه....و فقط یه خواب داره!
5. این خیلی خوبه که هر دو واحدمون نور جنوب بگیرن ولی باید ببینی در ازای چیزی که به دست میاری داری چی از دست میدی!
6. آشپزخونه سمت جنوب باید تراس جلوش باشه...
7.okb پنجره ها رو کنترل کن با مبحث ها...ضمن اینکه قطعا okb پنجره جنوبی که به تراس راه داره 1.10 غلطه....جنوب مشکل مشرفیت نداره پس می تونه 0 باشه.....
8.به نظرم با این پلان بهتره آشپزخونه رو خطی در نظر بگیری یعنی عرض 2.4...که 1.2 واسه حرکت دو تا .6 برای کابینت....اینجوری هم عرض سالنت که می تونه نور جنوب بگیره بیشتر میشه هم پرت سالنت کمتر...
9. اکس ها رو حتما اندازه گذاری کن...
رو

arefeh

کاربر ممتاز
لطفا نظر بدین. البته اینم بگم که جزئیات بیشتر مثل اندازه گذاری و درز انقطاع و ... نذاشتم براش. ایرادامو بگین لطفا..
طرح آذر 90 :

1-عزیزم نیازی بود ک ورودی رمپ معلولین از افراد دیگر رو جدا گردی؟؟کما اینکه شما درب براش نزاشتی...یعنی هر کسی میتونه مستقیم از این رمپ وارد ساختمان بشه...
2-وقتی طول رمپ از 3 متر بیشتر میشه باید عرض رو به ازای هر متر 5 سانت زیر و از شیب هم کم میشه....در صورتی ک شما عرض رمپ معلول ک باید 1.4 باشه رو کمتر هم گرفتید یعنی 1.20.....برای این میگم 1.4 ک میزان چرخش ولبچر ابعادش 1.40*1.40 هست....
3-شما گفتید از رمپ هم میتونید نور بگیرید به نظرم عمق فضا زیاده و نمیشه برای آشپزخونه ازش نورگرفت...
4-طرقه همکف گفته شده ک 100 حداقل مساحت داشته باشه....وقتی 100 متره میشه 3 خواب هم در اورد....
5-عمق پذیرایی خیلی زیاد شده....یه تراس با عمق حداکثر 2 بگیرید ک بهتر بشه....
6-این نظر منه اما هر چی کارتون از قواعد شطرنجی پیروی کنه و شکستگی کمتر داشته باشه خیلی بهتره....هم از نظر مبله کردن هم از نظر اجرا هم شیکتر و مصحح بیشتر خوشش میاد ک با وجود بعضی مشکلات شما تونستید یه کار بهتری در بیارید....
7-عرض راهرو رو حداقل 1.2 بگیرید توی همکف راهرو مسکونی ک میره سمت پذیرایی 1.10 شده....
8- چیزی حدود 10 متر از فضاتونو توی مسکونی همکف رفته برای راهرو...به نظرم اگه کمش کنید بهتره....
9-ایراد بزرگ اینکه چرا توی اتاق خواب وسطش ستون افتاده...اینو اصلا مصحح ها قبول نمیکنند....
10-توی زیرزمین به نظرم 70 سانت واسه رفتن به سمت انباری و موتورخونه خیلی کمه....تصور کنید ک قطعه بزرگی از تاسیسات موتورخونه دچار مشکل شده و شما باید قطعه رو از موتورخونه خارج کنید و تما ماشینها هم پارک هست...نمیشه اونوقت این کارو انجام داد....
11- توی کشیدن مبلمان هم بیشتر دقت کنید...از نظر مقیاس میگم...روشو از سنگ توالت بزرگتر شده....
12-وقتی ابعاد اندازه به قدر هست ک میشه دو خواب در اورد چرا یه خوابه طراحی کردید....کمااینکه سرویس و حمام رو به شدت بزرگ میگیرید الان نیگاه کنید حمامتون کمی از اتاق خوابتون کوچیکتره....
13-توی طیقات هم خیلی فضای پرت دارید....خیلی راهرو میدید به کار....حتما کم کنید
14-داکت آشپزخونه طبقات تو همکف ک مسکونی داریم چ بلایی سرش اومده؟؟؟
15-فکر کنم بیشتر هدفتون اینه ک طرح هاتون شمالی جنوبی باشه...اما خودم به شخصه اثلا همچین ریسکی نمیکنم....مگر واقعا فضاش باشه....الان اینجا کلی حاضر شدید کارتون فضاتون پرت بشه اما شمالی جنوبی باشه....اگه میخواید این کارو کنید باید الان ک دارید تمرین میکنید وقت بیشتری بزارید تا چند تا پلان خوب از توش دربیارید....ک سرجلسه با مشکل مواجه نشید

سانی123

عضو جدید
[اگر زمین شمالی باشه باید 60 درصد+2 متر طراحی کنیم مثلا اگر بر 30 باشه که 60 درصدش میشه 18باید 18+2 کنم میشه20
اگر تو طرحمان پخی داشتیم تو نقشه ها باید پخ باشد فقط اگر زیر زمین دوم داشته بشیم میونیم پخ صاف در نظر گفت

arefeh

کاربر ممتاز
[اگر زمین شمالی باشه باید 60 درصد+2 متر طراحی کنیم مثلا اگر بر 30 باشه که 60 درصدش میشه 18باید 18+2 کنم میشه20
اگر تو طرحمان پخی داشتیم تو نقشه ها باید پخ باشد فقط اگر زیر زمین دوم داشته بشیم میونیم پخ صاف در نظر گفت

میشه منبع نکته دوم رو بگید؟؟؟؟فکر کنم این وقتی درسته ک دوبر باشه...نه وقتی ک اون پخ توی زمینه خودته و اونم برای اشرافیت همسایگی

ha@sa

عضو جدید
1.از همکف رو که میدونم عزیزم اما تو توی همکفت یه راهرو واسه دسترسی طبقات بالا به حیاط گذاشتی .منطورم این که لازمه این دسترسی باشه یا فقط همون واحد 100 متری توی همکف دسترسی به حیاط داشته باشه کافیه ؟؟؟؟
2.پلان موقعیت ما یه زمین به ابعاد 20*11.50 و یه 4 متر که مربوط به پیاده رو هست .شما توی طبقه همکفت رمپو از اول 4 متر شروع کردی (که فک نکنم مشکلی باشه )اما از اول همون 4 مترم یه در و دیوار واسه ورود به ساختمون گذاشتی .من اینو میگم

earche

عضو جدید
طراحی سوال خودش نتونسته بین پیشروی و سطح اشغال تفاوت قائل شه.اینطور که نوشته سطح اشغال 60درصد بعلاوه 2 اشتباهه ولی منظورش این بوده کل این محدوده هاشور زده شده میتونه طراحی بشه.
نه نیاز به حذف نیست.
پخ به دلیل پیشروی بیشتر این ساختمان نسبت دو همسایه کناریه.
من تو اون پست اشتباه گفتم نمیشه پخ رو برداشت.این پخ رو میشه تو همکف و زیرزمین در نظر نگرفت.
سلام و خسته نباشید آسانسوری ک طراحی میکنیم الکتریکیه یا هیدرولیکی؟من تو مقطع آسانسورمشکل دارم آخه اگه الکتریکی باشه موتور خانه اش بالاست چطور باید بکشیمش ؟لطفا باتصویر کمکم کنید بعدش اصلا تو ساختمانهای اجرایی کدومش اجرا می شه؟الکتریکی یا هیدرولیکی ؟ ممنون

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید آسانسوری ک طراحی میکنیم الکتریکیه یا هیدرولیکی؟من تو مقطع آسانسورمشکل دارم آخه اگه الکتریکی باشه موتور خانه اش بالاست چطور باید بکشیمش ؟لطفا باتصویر کمکم کنید بعدش اصلا تو ساختمانهای اجرایی کدومش اجرا می شه؟الکتریکی یا هیدرولیکی ؟ ممنون
سلامم.
تا الان هر چی دیدم از نوع الکترونیکی بوده.در ساختمان های اجرایی هم بیشتر از نوع الکترونیکی طراحی و اجرا میشه.

به اعداد دقت کنید:

asansor.jpg

bahar-spring

کاربر بیش فعال
دوستان توی صفه 59 مبحث4 خط آخرش گفته "درصورت نورگیری فضا از طریق یک فضای نیمه باز سرپوشیده مانند ایوان، عمق نورگیری مجاز از لبه خارجی آن فضای نیمه باز محسوب میشود." یعنی برای تراسهایی که میذاریم مثلا عمق تراس باشه 2 متر، جلوشم پذیرایی بطول 7 متر داشته باشیم عمق نورگیری میشه 9متر؟!! :(

shab khanoom

عضو جدید
دوستان توی صفه 59 مبحث4 خط آخرش گفته "درصورت نورگیری فضا از طریق یک فضای نیمه باز سرپوشیده مانند ایوان، عمق نورگیری مجاز از لبه خارجی آن فضای نیمه باز محسوب میشود." یعنی برای تراسهایی که میذاریم مثلا عمق تراس باشه 2 متر، جلوشم پذیرایی بطول 7 متر داشته باشیم عمق نورگیری میشه 9متر؟!! :(

در صورتیکه ایوان سرپوشیده باشه بله

shab khanoom

عضو جدید
درصورتیکه سرپوشیده باشه؟!! مگه شرایط دیگه ای هم داره شبنم جون؟
اگه منظورت اینه که طبق تعاریف مبحث 4، ایوان به فضای نیمه باز سرپوشیده میگن منظورم هرگونه فضای نیمه بازی است که می تونه سرپوشیده باشه یا نه (مثل تراس که طبق تعاریف روبازه)

bahar-spring

کاربر بیش فعال
اگه منظورت اینه که طبق تعاریف مبحث 4، ایوان به فضای نیمه باز سرپوشیده میگن منظورم هرگونه فضای نیمه بازی است که می تونه سرپوشیده باشه یا نه (مثل تراس که طبق تعاریف روبازه)
پس اینطوری بیشتر طرحها مشکل دارن... چکار باید کرد؟

r_saeedi

عضو جدید
سلام دوستان..من یه سوالی دارم واسه دوستم ببخشید اگر اینجا جاش نیست
کنکور ارشد آزاد امسال با امتحان عملیش (اسکیس و راندو) توی 1 روز و بطور همزمان برگزار میشه؟؟
ممنون میشم جواب بدید

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام دوستان..من یه سوالی دارم واسه دوستم ببخشید اگر اینجا جاش نیستکنکور ارشد آزاد امسال با امتحان عملیش (اسکیس و راندو) توی 1 روز و بطور همزمان برگزار میشه؟؟ممنون میشم جواب بدید
تو تایپیک خود آزادم بپرسید جوابتونو میدن،بله دریک روز برگزار میشه

arefeh

کاربر ممتاز
1.از همکف رو که میدونم عزیزم اما تو توی همکفت یه راهرو واسه دسترسی طبقات بالا به حیاط گذاشتی .منطورم این که لازمه این دسترسی باشه یا فقط همون واحد 100 متری توی همکف دسترسی به حیاط داشته باشه کافیه ؟؟؟؟
2.پلان موقعیت ما یه زمین به ابعاد 20*11.50 و یه 4 متر که مربوط به پیاده رو هست .شما توی طبقه همکفت رمپو از اول 4 متر شروع کردی (که فک نکنم مشکلی باشه )اما از اول همون 4 مترم یه در و دیوار واسه ورود به ساختمون گذاشتی .من اینو میگم

عزیزم دسترسی طبقات چیه؟؟؟ دسترسی به حیاط ک فقط نباید برای واحد مسکونی همکف باشه.....جتی اگه واحد مسکونی هم نداشتیم باید به سمت حیاط دسترسی میزاشتیم....من متوجه نمیشم واقعا منظورت چیه؟؟یعنی نباید بزاریم؟؟حیاط مشاع هست و همه باید بتونند ازش استفاده کنند...و اینطور نمیشه ک برای استفاده از اون برن زیر زمین و بعد از پله فرار بیان توو حیاط
در مورد مورد دوم کی گفته اون 4 متر پیاده رو هست؟؟؟توی آزمون حرفی از پیاده رو نزده؟؟؟!!!اگه پیاده رو بود اونوقت رمپه یه ساختمان نباید از پیاده رو رد بشه.....
فرزاد خان میشه اینو بیاد شفاف سازی کنید.....من دارم اشتیاه میکنم؟؟؟

saraafsoon

عضو جدید
2-دو طرف رمپ رو ستون گذاری کن....اون مقداری ک کنسول دادی از راه پله تا رمپ زیاده.....برای اجرا....

منظورتون از دو طرف رمپ که باید ستون گذاری کرد ابتدا وانتهای رامپ؟
ستون گذاری من اشتباه؟مشاهده پیوست ramp.pdf

arefeh

کاربر ممتاز
2-دو طرف رمپ رو ستون گذاری کن....اون مقداری ک کنسول دادی از راه پله تا رمپ زیاده.....برای اجرا....

منظورتون از دو طرف رمپ که باید ستون گذاری کرد ابتدا وانتهای رامپ؟
ستون گذاری من اشتباه؟مشاهده پیوست 207873

عزیزم بالا پایین نه...چپ و راست...شما چپ رمپ رو ستون گذاشتی راست هم باید ستون بزاری...درسته زیر رمپ رو پر میکنند و ....اما باید توی همکف چند متر رو برای اینکه سرگیر نباشه سقف نداریم....و باید بار تقسیم بشه....ببخشید نمیدونم چجوری باید توضیحش بدم....:cry:

arefeh

کاربر ممتاز
اینم از آذر 90...فقط به طرح و ...نظر بدید...چون دیگه فرصت نمیکنم مثل آذر 92 کامله کامل بکشم...میخوام زودتر تموم شه برم سر دستی....
:)
درضمن راه پله و ...به پوترها توجه کردم....اندازه 1.30 دادم...فکر کنم اندازه نزدم ازش...اما چون یه کارو کامل اینجا گذاشتم بقیه رو در حد جانمایی پارکینگ و ....
رمپ هم 14 متر هست...با 1 متر اول و آخر شیب 10%
مشاهده پیوست 207714

هیچ کدوم از دوستان رو این کارم نظری ندادهااااا....
راستی درسته امتحان افتاده مرداد ماه؟؟؟اگه آره ما بریم به کارهای دیگمون برسیم تا اون موقع وقت بسیار هست:D

bahar-spring

کاربر بیش فعال
راستی درسته امتحان افتاده مرداد ماه؟؟؟اگه آره ما بریم به کارهای دیگمون برسیم تا اون موقع وقت بسیار هست:D
ماشاالله کارات خیلی خوب و کامله.فقط یه بارم گفتم برای پلان89 قسمت شمال زمینت حتما حیاط خلوتو اضافه کن.
عرض مفید رمپ معلول میتونه حداقلش 1.20 باشه، الزامی بر 1.40 نیست..

arefeh

کاربر ممتاز
ماشاالله کارات خیلی خوب و کامله.فقط یه بارم گفتم برای پلان89 قسمت شمال زمینت حتما حیاط خلوتو اضافه کن.

پلان 89 رو هم درستش میکنم...کار سختی نی یکم strech ,move ....:D
خوب وقتی میگن حداقل ابعاد پاگردش باید 1.40 *1.4 باشه...چجوری اونو در بیاریم؟؟؟:(

saraafsoon

عضو جدید

عزیزم به نظرم کاش واحدت طبقه هکفت سمت راست میذاشتی وپله فرارت سمت چپ به نظرم اگه در واحدت وقتی باز میشه تو دیده نشه بهتره.و یه سوال این درسته که 1.7 تراس دادین و6پذیراییتون از تراس فاصله داره مگه نباید 7 متر بیشتر از نورگیرمون فاصله نداشته باشه یعنی میشه تراسو حساب نکرد؟
به نظرم اگه اتاق خواب کنار اشپزخونتو بزرگتر بگیری واشپزخونتو کمی بکشی سمت راست طولو عرض پذیراییت استانداردتر میشن
طبقاتتم
واحد شمالتو خیلی خوب دراوردی اما جنوبی اتاق خوابتو چراانقدر بزرگ گرفتی کوچیکش کن بده به پذیرایی و بازم همون سوال7/5 مترفاصله باتراس1/7 متری درسته؟

اقا فرزاد و متخصصین ستون نظربدن به ستون گذاریتون نمیدونم واقعا درسته؟؟
پلان سال89 نباید پیشروی داشته باشه نباید از زمینی که دادن و حدی که اجازه طراحی دادن پیشروی کنیم چون دید به همسایه داریم وگرنه من خودم میخواستم سه متر حیاط خلوت بدم سه مترم پیشروی کنم حیاتم خیلی خوشکل پارکینگم در میومد ونورگیری...حل میشد

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عزیزم دسترسی طبقات چیه؟؟؟ دسترسی به حیاط ک فقط نباید برای واحد مسکونی همکف باشه.....جتی اگه واحد مسکونی هم نداشتیم باید به سمت حیاط دسترسی میزاشتیم....من متوجه نمیشم واقعا منظورت چیه؟؟یعنی نباید بزاریم؟؟حیاط مشاع هست و همه باید بتونند ازش استفاده کنند...و اینطور نمیشه ک برای استفاده از اون برن زیر زمین و بعد از پله فرار بیان توو حیاط
در مورد مورد دوم کی گفته اون 4 متر پیاده رو هست؟؟؟توی آزمون حرفی از پیاده رو نزده؟؟؟!!!اگه پیاده رو بود اونوقت رمپه یه ساختمان نباید از پیاده رو رد بشه.....
فرزاد خان میشه اینو بیاد شفاف سازی کنید.....من دارم اشتیاه میکنم؟؟؟

سلامممم.
جریان چیه؟توضیح بدید حال ندارم همه پست هارو از اول بخونم:)

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عزیزم به نظرم کاش واحدت طبقه هکفت سمت راست میذاشتی وپله فرارت سمت چپ به نظرم اگه در واحدت وقتی باز میشه تو دیده نشه بهتره.و یه سوال این درسته که 1.7 تراس دادین و6پذیراییتون از تراس فاصله داره مگه نباید 7 متر بیشتر از نورگیرمون فاصله نداشته باشه یعنی میشه تراسو حساب نکرد؟
به نظرم اگه اتاق خواب کنار اشپزخونتو بزرگتر بگیری واشپزخونتو کمی بکشی سمت راست طولو عرض پذیراییت استانداردتر میشن
طبقاتتم
واحد شمالتو خیلی خوب دراوردی اما جنوبی اتاق خوابتو چراانقدر بزرگ گرفتی کوچیکش کن بده به پذیرایی و بازم همون سوال7/5 مترفاصله باتراس1/7 متری درسته؟

اقا فرزاد و متخصصین ستون نظربدن به ستون گذاریتون نمیدونم واقعا درسته؟؟
پلان سال89 نباید پیشروی داشته باشه نباید از زمینی که دادن و حدی که اجازه طراحی دادن پیشروی کنیم چون دید به همسایه داریم وگرنه من خودم میخواستم سه متر حیاط خلوت بدم سه مترم پیشروی کنم حیاتم خیلی خوشکل پارکینگم در میومد ونورگیری...حل میشد

سلاممم.
ستون گذاریشون خوبه.ستونها نهایتا 80 سانت از رمپ فاصله داشته باشن تا اون قسمت بتونه بصورت دال بتنی (کف طبقه همکف)اجرا بشه.
این حالتی که در نظر گرفتن با 4 ردیف ستون ایده آله.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

سلام بهار خانم.
تو زمین مربوط به آزمون 89 پیشروی رو مشخص کرده،محدوده طراحی رو مشخص کرده و همچنین پخ 45 درجه رو هم اعمال کرده(یعنی اینکه ساختمان های همسایه 60 درصد اضلاع طولی پیشروی داشتن که چون این ساختمان پیشرویش بیشتر بوده چخ 45 درجه رو براش منظور کردن.
سمت شمال زمین باید نورگیر در نظر بگیرن......اگه منظورتون اینه که هیچ ولی اگه منظورتون اینه که مثلا محدوده طراحی 3 متر شیفت بشه سمت جنوب در اینصورت ساختمان مورد نظر 5 متر بیشتر از همسایه ها پیشروی خواهد کرد که درست نیست.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام بهار خانم.
تو زمین مربوط به آزمون 89 پیشروی رو مشخص کرده،محدوده طراحی رو مشخص کرده و همچنین پخ 45 درجه رو هم اعمال کرده(یعنی اینکه ساختمان های همسایه 60 درصد اضلاع طولی پیشروی داشتن که چون این ساختمان پیشرویش بیشتر بوده چخ 45 درجه رو براش منظور کردن.
سمت شمال زمین باید نورگیر در نظر بگیرن......اگه منظورتون اینه که هیچ ولی اگه منظورتون اینه که مثلا محدوده طراحی 3 متر شیفت بشه سمت جنوب در اینصورت ساختمان مورد نظر 5 متر بیشتر از همسایه ها پیشروی خواهد کرد که درست نیست.

سلام خسته نباشید
والا من خودم نورگیر گذاشتم(شیفت ندادم به پایین)، کمی سوال بنظرم ابهام داره ..توی تمرین یکی از بچه ها دیدم که بالای زمینشو به کل حیاط خلوت گذاشته بود و سطح اشغالو شیفتش داده بود پایین.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلاممم.
ستون گذاریشون خوبه.ستونها نهایتا 80 سانت از رمپ فاصله داشته باشن تا اون قسمت بتونه بصورت دال بتنی (کف طبقه همکف)اجرا بشه.
این حالتی که در نظر گرفتن با 4 ردیف ستون ایده آله.
راستی درمورد عمق نورگیری که سارا خانم هم اشاره کرد، عمق تراس رو باید جزء همون 7 متر بگیریم؟ یعنی در واقع حداکثر عمق نورگیری 7متری از کجا باید حساب بشه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید
والا من خودم نورگیر گذاشتم(شیفت ندادم به پایین)، کمی سوال بنظرم ابهام داره ..توی تمرین یکی از بچه ها دیدم که بالای زمینشو به کل حیاط خلوت گذاشته بود و سطح اشغالو شیفتش داده بود پایین.

خیلی ممنون.
نه درست نیست.اون پخی هارو دقیقا به همین دلیل گذاشته که شما پیشروی های ساختمان های شرقی و غربی(همسایه) رو بدونید تا چه حده.
همون نورگیری که گذاشتید درسته.

وضعیت
موضوع بسته شده است.