تمرین گروهی آزمون طراحی اذر 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mraha107

عضو جدید

میشه اینوجواب بدینUntitled.jpgبچه هابه نظرمن دارین اشتباه میکنین پله 2طرفه جوابگوی این ارتفاع نیست.
اگرقرارباشه ورودی مسکونی بیفته سمت ورودی اصلی 2بحث داریم1-به وجوداومدن 1راهروی طولانی2-سرگیری
واگرسمت روبرو قرارباشه بیفته نشون دادنش توپلان منطقی نیست

آخرین ویرایش:

ج.ع

عضو جدید
سلام دوستان

توی طرح آذر 90 شبنم جان من یه سوال برام پیش اومد. فکر کنم شبنم خانوم خودشون بهتر بتونند جواب منو بدن.
در مورد سرگیری تیر روی رمپ پارکینگ. به نظرم با وجود اینکه در ورودی پارکینگ خودش سرگیر نیست و اصلا روی رمپ تا طبقه ی اول سقفی اجرا نمی شه اما تیر شماره ی دو که همکف از آنجا شروع می شود روی رمپ هم فکر می کنم بیاد. یعنی نمی شه که یه دفعه تیر وسط راه قطع بشه. من حساب کردم با وجود تیر شماره 2 که در طبقه ی همکف است فاصله ی رمپ در زیر زمین تا تیر حدود 165 سانتی متر در میاد که سرگیر است.
حالا نمی دونم شایدم اشتباه می کنم. لطفا اگه اشتباه می کنم بهم بگید.

متشکرم از همه ی دوستانی که جواب می دهند.

shab khanoom

عضو جدید
سلام دوستان

توی طرح آذر 90 شبنم جان من یه سوال برام پیش اومد. فکر کنم شبنم خانوم خودشون بهتر بتونند جواب منو بدن.
در مورد سرگیری تیر روی رمپ پارکینگ. به نظرم با وجود اینکه در ورودی پارکینگ خودش سرگیر نیست و اصلا روی رمپ تا طبقه ی اول سقفی اجرا نمی شه اما تیر شماره ی دو که همکف از آنجا شروع می شود روی رمپ هم فکر می کنم بیاد. یعنی نمی شه که یه دفعه تیر وسط راه قطع بشه. من حساب کردم با وجود تیر شماره 2 که در طبقه ی همکف است فاصله ی رمپ در زیر زمین تا تیر حدود 165 سانتی متر در میاد که سرگیر است.
حالا نمی دونم شایدم اشتباه می کنم. لطفا اگه اشتباه می کنم بهم بگید.

متشکرم از همه ی دوستانی که جواب می دهند.

اشتباه کار من این بود که در طبقه همکف در تقاطع C2 باید یک ستون قرار می گرفت که یادم رفته بود. البته این ستون فقط در زیرزمین و همکف وجود داره و در طبقات بالاتر حذف می شه. ممنون از این که گوشزد کردی دوست عزیز

roham12

عضو جدید
میشه اینوجواب بدینمشاهده پیوست 183463بچه هابه نظرمن دارین اشتباه میکنین پله 2طرفه جوابگوی این ارتفاع نیست.
اگرقرارباشه ورودی مسکونی بیفته سمت ورودی اصلی 2بحث داریم1-به وجوداومدن 1راهروی طولانی2-سرگیری
واگرسمت روبرو قرارباشه بیفته نشون دادنش توپلان منطقی نیست
پله 2 طرفه هست و با 3 بازو 25 تا پله میشه چون میگن اکثرا پله 2 طرفه رو قبول دارن یه فایل دیگم هست که برا تون میفرستم

ج.ع

عضو جدید
دوستان عزیز

آیا داکت در موتورخانه تا پشت بام بالا می آید؟

ali kocholomoch

عضو جدید
ممنون کدخدای عزیز

1-فقط عرض زمین چقدره؟

2-اون 3متر حیاط خلوته؟

3- اگه حیاط خلوت ندن اندازش دسته خودمونه ؟

mraha107

عضو جدید
جدا فقط پله 2طرفه رو قبول دارن؟

من اکثرا عادت کردم به 4 رمپه :cry:

طرح هایی که بچه هاکشیدن خیلی جالب وخوبه ولی پله اکثرطرحهامشکل داره!درصورتی که ازمهمترین قسمت های طرح پله است خواهشابیایدروپله هاوقت بذاریم

faeze1366

عضو جدید
با توجه به داده های مسئله من اینجوری طراحی کردم امیدوارم جانمایی هام درست باشه البته پلان کامل نیست هنوز داکت ها و ریزه کاری های نقشه رو کامل نکردم در مورد جانمایی ها دوستان اگه نظری دارن بدن مشاهده پیوست tamrin hamkaf.pdfمشاهده پیوست tamrin parking.pdf

zazar5414

عضو
سلام دوستان
یک فایل برای درست کردن شابلن پله میخاستم کسی داره؟ اصن نمیدونم چه جور باید باشه؟؟:(

faeze1366

عضو جدید
من خودم هم شابلون دارم اما مطمئن باش به دردت نمی خوره من از هرکی شرکت کرده پرسیدم می گه به دردش نخورده اگه خود فایل رو ببری بیشتر به دردت می خوره مشاهده پیوست pele2.pdf
سلام دوستان
یک فایل برای درست کردن شابلن پله میخاستم کسی داره؟ اصن نمیدونم چه جور باید باشه؟؟:(

shab khanoom

عضو جدید
با توجه به داده های مسئله من اینجوری طراحی کردم امیدوارم جانمایی هام درست باشه البته پلان کامل نیست هنوز داکت ها و ریزه کاری های نقشه رو کامل نکردم در مورد جانمایی ها دوستان اگه نظری دارن بدن مشاهده پیوست 183581مشاهده پیوست 183582

فائزه جان
پشت ماشین ها باید حداقل 5 متر فضای مانور باشه
دو تا از ماشین ها (بالا سمت راست) این فاصله ی 5 متر رو ندارن (فک کنم 1.2 متر باشه)
موتورخانه نگذاشتی

??????

عضو جدید
azar 90

azar 90

دوستان توجه داشته باشند چنانچه عرض زمین بیش از 11.50 متر باشد با حداقل ها امکان طراحی اتوبوسی وجود خواهد داشت.خیلی سریع آذر 90 رو که یکی از دوستان زحمت طراحیش رو کشیدن مجددا طراحی کردم اما به شیوه اتوبوسی!!
البته در هر حال اولویت با ملاحظات معماریست به عنوان مثال در طراحی اتوبوسی قطعا فضاها از بهترین نورگیری برخوردار خواهند بود همچنین به دلیل کشیدگی پلان عرصه خصوصی و نیمه خصوصی کاملا تفکیک شده و خوب به طبع آن دچار مشکلاتی نیز هستش که به هر حال باید اولویت بندی کرد!!!در تمرینی که دوستمون دادن امکان طراحی اتوبوسی فراهم هستش اما باز هم دوستان شمالی جنوبی طراحی میکنند!!!اگرچه قطعا نحوه قرار گیری پارکینگ ها تعیین کننده خواهد بود!!!اما به نظر طراحی اتوبوسی ظاهرا برای مصححین مقبول تر هستش البته به نقل از دوستان!!!!(پلان سمت راست طراحی اتوبوسی و پلان سمت چپ طراحی یکی از دوستان)نظر شما چیه؟شمالی جنوبی یا شرقی غربی؟؟؟؟؟

پیوست ها

• plan azar 90-Model.pdf
    103.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shab khanoom

عضو جدید
دوستان توجه داشته باشند چنانچه عرض زمین بیش از 11.50 متر باشد با حداقل ها امکان طراحی اتوبوسی وجود خواهد داشت.خیلی سریع آذر 90 رو که یکی از دوستان زحمت طراحیش رو کشیدن مجددا طراحی کردم اما به شیوه اتوبوسی!!
البته در هر حال اولویت با ملاحظات معماریست به عنوان مثال در طراحی اتوبوسی قطعا فضاها از بهترین نورگیری برخوردار خواهند بود همچنین به دلیل کشیدگی پلان عرصه خصوصی و نیمه خصوصی کاملا تفکیک شده و خوب به طبع آن دچار مشکلاتی نیز هستش که به هر حال باید اولویت بندی کرد!!!در تمرینی که دوستمون دادن امکان طراحی اتوبوسی فراهم هستش اما باز هم دوستان شمالی جنوبی طراحی میکنند!!!اگرچه قطعا نحوه قرار گیری پارکینگ ها تعیین کننده خواهد بود!!!اما به نظر طراحی اتوبوسی ظاهرا برای مصححین مقبول تر هستش البته به نقل از دوستان!!!!(پلان سمت راست طراحی اتوبوسی و پلان سمت چپ طراحی یکی از دوستان)نظر شما چیه؟شمالی جنوبی یا شرقی غربی؟؟؟؟؟

پلان اتوبوسی در صورتیکه باکس پله وسط قرار بگیره منطقی است، به خاطر اینکه فضای خصوصی و نیمه خصوصی از هم تفکیک می شه. اما در این حالتی که شما طراحی کرده اید (یعنی قرارگیری باکس پله و به تبع اون ورودی در یک سمت بنا) برای رسیدن از در ورودی به اتاق های خواب مسافتی بس طولانی باید طی بشه.

??????

عضو جدید
پلان اتوبوسی در صورتیکه باکس پله وسط قرار بگیره منطقی است، به خاطر اینکه فضای خصوصی و نیمه خصوصی از هم تفکیک می شه. اما در این حالتی که شما طراحی کرده اید (یعنی قرارگیری باکس پله و به تبع اون ورودی در یک سمت بنا) برای رسیدن از در ورودی به اتاق های خواب مسافتی بس طولانی باید طی بشه.
کاملا حق با شماست و خوب وجود پارکینگ ها مسبب عدم قرارگیری باکس پله در وسط پلان بوده اما اگه خاطرتون باشه آخرین تذکر در خصوص آزمون اسفند 89 این هستش که:در طراحی ساختمان نورگیری در دو جبهه شمال و جنوب مورد اهمیت میباشد و این در حالیست که عرض سایت تنها 0.50 متر بیش از آزمون آذر 90 بوده و برابر 12 متر میباشد!!!!و این کاملا نشان دهنده اهمیت نورگیری شمالی جنوبی وبه تبع آن طراحی اتوبوسی از دیدگاه مصححین میباشد!!!در هر حال ملاحظات معماری تعیین کننده خواهد بود.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تو این تمرین می تونیم 2 متر زیرزمین رو تو حیاط پیشروی داشته باشیم؟

mdt001

عضو جدید
کاملا حق با شماست و خوب وجود پارکینگ ها مسبب عدم قرارگیری باکس پله در وسط پلان بوده اما اگه خاطرتون باشه آخرین تذکر در خصوص آزمون اسفند 89 این هستش که:در طراحی ساختمان نورگیری در دو جبهه شمال و جنوب مورد اهمیت میباشد و این در حالیست که عرض سایت تنها 0.50 متر بیش از آزمون آذر 90 بوده و برابر 12 متر میباشد!!!!و این کاملا نشان دهنده اهمیت نورگیری شمالی جنوبی وبه تبع آن طراحی اتوبوسی از دیدگاه مصححین میباشد!!!در هر حال ملاحظات معماری تعیین کننده خواهد بود.

درود.
بایت تفسیر خوبت ممنون دوست من. اما سوال اینه که بالاخره کدوم یک از فاکتورها رو باید در اولویت طراحی قرار داد، تامین صحیح پارکینگ، تقسیم بندی واحدها به صورت شمالی جنوبی و یا اتوبوسی بودن طرح؟ در صورتی که همشون مهم هستن برای مصححین آزمون...عموما هم نمیشه همه این موارد رو بتونیم در طرحمون حل کنیم . اما ترتیب صحیح اولویت بندی با کدومه به نظرتون در صورتی که در صورت سوال به این نکته اشاره ای نشده باشه در آزمون...؟؟
سپاس

کدخدا

مدیر بازنشسته
پلان زیرمین
لطفا نظر بدید
وی فایلی ک ضمیمه کرده بودم همه چی مشخص بود!
8 تا پارکینگ میخاست نه 6 تا 2 تا کمه.
رمپی ک گذاشتی هم سوال کردم ک مطمئن باشم درسته یا نه فقط باید 5*5دم درب ورودی فضا داشته باشی.
فقط این روش رمپ مشکلی ک ایجاد کرده تداخل سواره و پیادست.
8تا پارکینگم در میاد مطمئنم. باتوجه به پلانایی ک از شما دیدم مطمئنن درش میارید.
یه چیزی یادم رفت ازون 3 متر تو زیرزمین میتونی استفاده کنی چرا نکردی؟
موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است.