تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

fereshte2013

عضو جدید
ارتفاع سرگیری تو مبحث 4 ، 180سانته.تو جزوه استاد صدیق 2.05 و شما میگین 1.95 کدوم درسته بالاخره ه ه ه ه ه ؟؟؟؟؟؟

وسعت

عضو جدید
بند 4-5-10-2-3 حداقل عرض مسیر رفت و آمد در توقفگاه های بزرگ و متوسط نباید از 5 متر ودر محل ستونها از 4.5 متر کمتر باشد.شعاع میانی مسیر گردش خودرو در توقفگاه ها نیز نباید کمتر از 5 متر در نظر گرفته شود (صفحه 73 مبحث 4)
بند 4-5-10-3-1 پهنای معبر ورودی و شیبراه در توقفگاه های بزرگ نباید کمتر از 5 متر ودر توقفگا ه های متوسط نباید کمتر از 3.5 متر باشد .حداقل عرض ورودی برای توقفگاه های کوچک 2.5 متر است(صفحه 74 مبحث 4)

اووووووووووووووووووووووووووه........عجب! دوستان راهنمایی کنیددددددددددددددددد..چند بگیریم عرض ورودی و درب سواره را/؟

وسعت

عضو جدید
سلام دوستان
این تمرین سال 89 که زمین شمالی هست..اکس ها را نزدم ولی برای پارکنیگ 5 و 4.75 هست... پاسیو و نورگیری و پنجره هام و عمق هال که نورگیری داره...پیلوتی همکف. درسته؟؟؟؟؟
سوال هام:
1- برای واحد شمالی میشد کلا ی حیاط دراز اندازه عرض رمین به عمق 3 متر میدادم؟ یا نه از این حرکتها نزنم؟
2- در پیلوت ی ماشینم کله اش ی ذره از زیر ساختمان میزنه بیرون-منظورم ماشین تکی هه است.موردی نداره؟
3- در پارکنیگ باید همان پیشامدگی و شکستها عینا باشه؟
4- برای همکف که پیلوته دیوار به سمت حیاط نمیخاد ضلع چنوبی؟
5- الان برای واحد شمالی که نمیدونم تراس بدم؟میتونم؟اخه فقط نورگیری از پاسیو ها هست.
6- برای زیرزمین که انبار تاسیساته باید علاوه بر پله و اسانسور طبقات که تا زیرزمین رفته ی پله جدا هم برای دسترسی به حیاط بدم؟
7- بد نیست کسی بخاد وارد واحدش بشه اسنسور پله بین ماشین هاست؟
8- ممنووووووووووووووووووون
9- 9- عرض ورودی درب و مسیر سواره و عرض رمپ را چند بگیریم بالاخره؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی ام کنید

http://s5.picofile.com/file/8148595984/New_folder.rar.html

لاهیجی

عضو جدید
هنوز یه سوال برام هست که درز انقطاط اگه از یک طرف همسایه مجاور داشته باشه 1/200 هست یا 1/100 ......... چون تا اونجایی که من خوندم درز انقطاع یک صدمه ارتفاعه که اگه از دو طرف همسایه داشته باشه تقسیم بر دو میشه ولی آیا اگه فقط از یک طرف همسایه داشته باشه همون یک صدمه یا بازم یک دویستمه ؟ ............... گیج شدم

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مگه میشه فقط از پاسیو نور بگیره ؟[/QUOTE ا
سال 89 زمین شمال، یکی از واحدارو فقط باید براش پاسیو گذاشت

هنوز یه سوال برام هست که درز انقطاط اگه از یک طرف همسایه مجاور داشته باشه 1/200 هست یا 1/100 ......... چون تا اونجایی که من خوندم درز انقطاع یک صدمه ارتفاعه که اگه از دو طرف همسایه داشته باشه تقسیم بر دو میشه ولی آیا اگه فقط از یک طرف همسایه داشته باشه همون یک صدمه یا بازم یک دویستمه ؟ ............... گیج شدم
یک صدم تقسیم بر 2 برای دوطرف، اگر فقط یک طرف بود یک دویستم،چون یک طرفش بازه دیگه، براچی فاصلهی بیشتری برا درز در نظر بگیریم، مثلا ب جای 5 سانت ده سانت در نظر بگیریم، تو جزوه اشراق همه مدلشو زده یک دویستم

rohi58

عضو جدید
ارتفاع سرگیری تو مبحث 4 ، 180سانته.تو جزوه استاد صدیق 2.05 و شما میگین 1.95 کدوم درسته بالاخره ه ه ه ه ه ؟؟؟؟؟؟

سرگیر رو کم بگیری مشکل داره هرچه بیشتر بهتر اینها همه حداقلها هستند. مثلا خیلیها میان دقیق حساب می کنند و میگند برای اینکه 1.6 بری پایین تو پارکینگ 11.33 رمپ میخای در صورتیکه میتونی رمپ 12 متر بگیری با شیب 14.5 حداکثر شیب 15 است حداقل رو دگه نگفته و هر چه شیب کمتر بهتر.

modabber.23

عضو جدید
هر جا یه عدده. تو مبحث 4 نوشته اگه ورودی دیگه ای برای پیاده بجز ورودی پارکینگ وجود داره حداقل 1.8 اگر وجود نداره 2.05 (بند 6-3-10-5-4) که استاد صدیق (برا ساده تر شدن لابد!) یک سره گفتن 2.05 بگیرین! و 1.95 که ایشون گرفتن حداقل نیست. فقط عددیه که تو طراحیشون در اومده و غلطم نیست کافیه از 1.8 بیشتر باشه تا درست باشه!

modabber.23

عضو جدید
اووووووووووووووووووووووووووه........عجب! دوستان راهنمایی کنیددددددددددددددددد..چند بگیریم عرض ورودی و درب سواره را/؟

مطابق راهنمایی آقای باقر که دقیقا نص صریح قانونه برای توقفگاه متوسط ( بین 4 تا 25 خوردرو) در نظر گرفتن 3.5 متر عرض ورودی الزامیه. عمدتا تو سوالای نظام مهندسی تعداد خودرو بین 4 تا 25 تاست پس لا اقل باید 3.5 بگیریم ورودی رو.

modabber.23

عضو جدید
ببخشید من خیلی وارد نیستم از امکانات اینجا استفاده کنم! تاپیک آرشو کجاست که بتونیم پیدا کنیم سه تا کاری که زحمت کشیدین گذاشتین؟
ممنون از راهنماییتون:redface:

الهام مدرسی

عضو جدید
سلاو
بچه ها میشه نظر بدید البته یه چیزی بگم اندازه گذاریه طبقه اول و دومو برعکس نوشتم، آخه برگمو برعکس رو میز چسپوندم:redface:
[[video]http://www.8pic.ir/viewer.php?file=axy0ny8bi50saz6d03rz.jpg[/video]
[video]http://www.8pic.ir/viewer.php?file=eij0w8n92z9ysc1muvct.jpg[/video]
[video]http://www.8pic.ir/viewer.php?file=qaftdgk9b0w3qvrfcesg.jpg[/video]
البته بگم فرض من بر گذر 5 متری بوده اگه تو این حالت می تونم کمتر در نظر بگیرم لطفا بگید خودم فک می کنم بتونم

آخرین ویرایش:

الهام مدرسی

عضو جدید
ببخشید من خیلی وارد نیستم از امکانات اینجا استفاده کنم! تاپیک آرشو کجاست که بتونیم پیدا کنیم سه تا کاری که زحمت کشیدین گذاشتین؟
ممنون از راهنماییتون:redface:
بالای همین صفحه سمت چپ یه کادره جستجو داره توش اسم تاپیکو تایپ کن (تاپیک آرشیو طراحی مهماری) بعد کلید جستجورو بزن

modabber.23

عضو جدید
دوستان کسى جواب قطعى رو نداره که گذر ماشين رو با احتساب ويرايش جديد چند بگيريم؟

م4 ص73 (بند 4-5-10-2-3) حداقل عرض مسیر رفت و آمد در توقفگاه های بزرگ و متوسط نباید از 5 متر و در محل ستون ها از 4.5 متر کمتر باشد. شعاع میانی مسیر گردش خودرو در توقفگاه نیز نباید کمتر از 5 متر در نظر گرفته شود.

م4 ص74(بند 4-5-10-3-1) پهنای معبر ورودی و شیب راه در توقفگاه بزرگ (بالای 25 خودرو) نباید کمتر از 5 متر باشد و در توقفگاه های متوسط (بین 4 تا 25 خودرو) نباید کمتر از 3.5 متر باشد. حداقل عرض ورودی برای توقفگاه های کوچک (زیر 4 خودرو) 2.5 متر است.

modabber.23

عضو جدید
سلاو
بچه ها میشه نظر بدید البته یه چیزی بگم اندازه گذاریه طبقه اول و دومو برعکس نوشتم، آخه برگمو برعکس رو میز چسپوندم:redface:
[[video]http://www.8pic.ir/viewer.php?file=axy0ny8bi50saz6d03rz.jpg[/video]
[video]http://www.8pic.ir/viewer.php?file=eij0w8n92z9ysc1muvct.jpg[/video]
[video]http://www.8pic.ir/viewer.php?file=qaftdgk9b0w3qvrfcesg.jpg[/video]
البته بگم فرض من بر گذر 5 متری بوده اگه تو این حالت می تونم کمتر در نظر بگیرم لطفا بگید خودم فک می کنم بتونم

اینم سوال بوده تو آزمونا؟
چقدر عرض زمینش کمههههه:confused: من ایراد بزرگی تو کار ندیدم. بجز اشکالای کوچیک ترسیمی مثا خطوط اندازه گذاری ناقص و همچین چیزایی. تنها ایراد طراحی که به چشمم خورد نور گیر واحد احتمالا شمالیه که از یه ایون عمیق با عرض کم برای تامین نورش استفاده کردین که در تعارض با م4 ص 65 بند 4-5-7-4 هست!
این بند که همشم یادم میره متنش و باید دوباره نگاه کنم به کتاب :razz::surprised: میگه که برای نور گیری فضای مورد استفاده افراد از طریق پنجره واقع در یک ایوان، سطح باز نمای ایوان مقابل پنجره در هر طبقه نباید کمتر از یک چهارم سطح کف سرپوشیده شده به ازای دو برابر سطح نور گذر الزامی فضای سکونت باشد. و عرض(عمق) ایوان نباید بیش از دو برابر طول(نمای) ایوان باشد.

با این بند اون یکی بالکنتونم که نورگیر اتاق خواب واحد جنوبی رو تامین می کنه دقیقا رو لب مرز قبول نشدنه و ناپلیونی نور اتاق خواب و تامین می کنه!
البته تو قانون فرقی برای بالکن جنوبی و شمالی قایل نشده که همچین قانون کامل و ظریفی اصلا تعجب می کنم که چرا وارد این اختلاف بزرگ بین وجوه شمال و جنوب نشده!
شرک گفتم ببخشید مسکن وشهرسازی توبه می کنم...کتابت کامله! (مسکن شهرسازی)اومده گوشم و می کشه.... ول کن حالا معذرت خواستم کههههه

modabber.23

عضو جدید
چه ابزار هایی برای آزمون همراهمون باشه؟
چیا ببریم که اگه حوزمون داغون بود تو موقعیت بد قرار نگیریم و بتونیم اوضاع و کنترل کنیم
من شنیدم حوزه ما خیلی بده سلف دانشگاهه:(

فک کنم اصلا راپید اینا نبرم حوصله کثیف کاری کردن و گند زدن به برگه ندارم.
اتود .3 و .5 و .7 می برم برا همشون مغز HB ... گشتم مغز H پیدا نکردم حتی برا .3 و .5
یه تخته رسم میبرم و دو تا گونیا
یک شابلون مبلمان
یک شابلون حروف و اعداد
چسب کاغذی برا چسبوندن برگه به تخته رسم
پاک کن مدادی و کاتر برا تیز کردنش واسه پاک کردنای ظریف
پاک کن عادی ( اینقدر پاک کن میبرم سفید تحویل ندم خوبه)
مقطع پله و اینا رو در حد ساده برش زدم رو مقوا کلفت و چسب نواری زدم تا خراب نشن اینم مثلا شابلونمه! :redface:
کتابای مرجع آزمون
دو تا نقشه هم می برم که به لحاظ نقشه کشی و اصولش الگوم باشن که گیج نزنم سر جلسه!
فعلا همینا تو لیسته

آخرین ویرایش:

الهام مدرسی

عضو جدید
اینم سوال بوده تو آزمونا؟
چقدر عرض زمینش کمههههه:confused: من ایراد بزرگی تو کار ندیدم. بجز اشکالای کوچیک ترسیمی مثا خطوط اندازه گذاری ناقص و همچین چیزایی. تنها ایراد طراحی که به چشمم خورد نور گیر واحد احتمالا شمالیه که از یه ایون عمیق با عرض کم برای تامین نورش استفاده کردین که در تعارض با م4 ص 65 بند 4-5-7-4 هست!
این بند که همشم یادم میره متنش و باید دوباره نگاه کنم به کتاب :razz::surprised: میگه که برای نور گیری فضای مورد استفاده افراد از طریق پنجره واقع در یک ایوان، سطح باز نمای ایوان مقابل پنجره در هر طبقه نباید کمتر از یک چهارم سطح کف سرپوشیده شده به ازای دو برابر سطح نور گذر الزامی فضای سکونت باشد. و عرض(عمق) ایوان نباید بیش از دو برابر طول(نمای) ایوان باشد.

با این بند اون یکی بالکنتونم که نورگیر اتاق خواب واحد جنوبی رو تامین می کنه دقیقا رو لب مرز قبول نشدنه و ناپلیونی نور اتاق خواب و تامین می کنه!
البته تو قانون فرقی برای بالکن جنوبی و شمالی قایل نشده که همچین قانون کامل و ظریفی اصلا تعجب می کنم که چرا وارد این اختلاف بزرگ بین وجوه شمال و جنوب نشده!
شرک گفتم ببخشید مسکن وشهرسازی توبه می کنم...کتابت کامله! (مسکن شهرسازی)اومده گوشم و می کشه.... ول کن حالا معذرت خواستم کههههه
نه سوال آزمونا نظام نیست فقط یه نمونه سوال متفرقه س
صفحه ایم که گفتید 67 ;)

saraafsoon

عضو جدید
مشاهده پیوست 2.pdf
بچه هالطفا به این فایل پی دی اف نگاه کنین دوماشین پشت سرهم باشه وما 2*12 طبق مبحث 4 براش جابزاریم ازجلوی ماشین که نباید 5 متر فضای خالی داشته باشیم اینی که کشیدم درسته؟

hamedzjg

عضو جدید
مشاهده پیوست 225056
بچه هالطفا به این فایل پی دی اف نگاه کنین دوماشین پشت سرهم باشه وما 2*12 طبق مبحث 4 براش جابزاریم ازجلوی ماشین که نباید 5 متر فضای خالی داشته باشیم اینی که کشیدم درسته؟

سلام..نه 5 متر فضای گردش برای حالت پارکِ ماشین کنار همدیگس.. در این نحوه پارکینگ، فضای گردش و عبور در کنار باید تعبیه بشه بصورت راهرو و گذر که اینجا شده.. عرض راهرو هم 4.5 باید باشه که حداقل 3 متر قابل قبوله.

modabber.23

عضو جدید
مشاهده پیوست 225056
تو حالت دو تا ماشین پشت هم 6*2 بین دو تا ماشین حدود 2 متر جای مانور هست که راننده زحمت بکشه و ماشین و جلو عقب کنه + 3 متر هم حداقل مسیر عبور بغل دستشون که معمار براش می ذاره پس ماشین می تونه خارج بشه! در واقع منطق اینه که اون دو متر فاصله بین دو ماشین و 3 متر مسیر عبور 5 متر شعاع گردش و تامین می کنه!
ولی وقتی ماشین با سر میخواد بیاد بیرون باید خود معمار 5 متر حداقل جا تامین کنه روبروی ماشین تا بتونه بچرخه و از پارکینگ خارج بشه!

neek

عضو جدید
حداقل عرض رامپ برای پارکینگ های تا 25 ماشین 3.50 هست و با استناد به اون میشه گفت حذاقل عرض ورودی 3.50
و برای بیشتر از اون هم رامپ با عرض 5 متر و یا دو رامپ 3.50 متری
در محل تقاطع رامپ نیز فضای پاگرد با ابعاد 5 *5 الزامیست

آخرین ویرایش:

neek

عضو جدید
سلام مهندس خوش اومدی
ببخشید من زود پسر خاله میشم و سوال خصوصی میپرسم
ولی شما که لالایی انقده خوب بلدین که 4 نفرو ...خوابوندی.. خودت چرا خوابت نمیبره !!!!!!!!!!!!!!!!!!
حواسم نبود ببخشید فرمودین بخاطر سرعتتونه که کمه :redface:
سرعت که مشکل 100 درصد شرکت کنندگانه این ماراتنه باید نفس کم نیاری و بدوی تا به اخر خط برسی ! تازه وقتی به اخر رسیدی معلوم نیست قبولی یانه باید سه ماه بشینی تا داوران نتیجه رو اعلان کنن :confused:
صد شرف به ماراتن !
منم مشکلم سرعته ولی راهش اینه که طرح اولیه رو رو پوستی در بیاریم بعدش رو ورق اصلی با راپید بزنیم
دومین راهکار یه شابلون خوبه که حداقل یه ازمونو باهاش تمرین کرده باشی
سومین: نخوردن ناهار چرب ازمونه که بعدش تمام خواب دنیا میریزه رو سر مهندس داستان ما و دیگه تلو تلو خط میکشه :w22:
چهارمین : تمرینیه که قبل ازمون کردی

ضمن قدردانی از حسن توجه شما
همون طور که میدونید تصحیح آزمون طراحی سلیقه ایه
برای مثال یه مصحح پارکینگ براش تو اولویته یکی دیگه نور یکی روقوم ارتفاعی و غیره .......
در مجموع هم باید یه کلیت خوب از همه این ضوابط آیین نامه ای و ترسیمی ارائه بشه.
من نامه نگاری های زیادی انجام دادم که روش برگزاری آزمون اشتباهه ولی تا الان نتیجه ای نگرفتم(البته مسئولین به این امر اشراف دارن )
متاسفانه با توجه به مشغله زیاد امکان تمرین موثر رو ندارم .
روش من توی آزمون اینه که همیشه اول یه برش شماتیک میکشم تا نکته های سوال رو متوجه بشم که همین کار معمولا تایم زیادی رو ازم میگیره ولی از بیراه رفتن نجاتم میده

نیما کریمی

عضو جدید
DSC_0623.jpgDSC_0624.jpgهمکف و زیر زمین خرداد 93... از اساتید گروه مهندس عارفه، مهندس ریاحی وبقیه عزیزان خواهش میکنم کارمو نقد کنن... از هلوی عزیز هم بابت نظرشون تشکر میکنم..

آخرین ویرایش:

نیما کریمی

عضو جدید
DSC_0625.jpgDSC_0626.jpgاینم اول و دوم... بچه ها من 18 شدم... بقیه را هم نرسیدم بکشم... ممنون از وقتی که میذارید... ایشالا همه اونایی که زحمت میکشن وحقشونه تو این آزمون نا آزمون به حقشون برسن.... دو هفته دیگه این موقع همه داریم تند تند میکشیم... به امید موفقیت برای همههههههههههههه

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
این تمرین سال 89 که زمین شمالی هست..اکس ها را نزدم ولی برای پارکنیگ 5 و 4.75 هست... پاسیو و نورگیری و پنجره هام و عمق هال که نورگیری داره...پیلوتی همکف. درسته؟؟؟؟؟
سوال هام:
1- برای واحد شمالی میشد کلا ی حیاط دراز اندازه عرض رمین به عمق 3 متر میدادم؟ یا نه از این حرکتها نزنم؟
2- در پیلوت ی ماشینم کله اش ی ذره از زیر ساختمان میزنه بیرون-منظورم ماشین تکی هه است.موردی نداره؟
3- در پارکنیگ باید همان پیشامدگی و شکستها عینا باشه؟
4- برای همکف که پیلوته دیوار به سمت حیاط نمیخاد ضلع چنوبی؟
5- الان برای واحد شمالی که نمیدونم تراس بدم؟میتونم؟اخه فقط نورگیری از پاسیو ها هست.
6- برای زیرزمین که انبار تاسیساته باید علاوه بر پله و اسانسور طبقات که تا زیرزمین رفته ی پله جدا هم برای دسترسی به حیاط بدم؟
7- بد نیست کسی بخاد وارد واحدش بشه اسنسور پله بین ماشین هاست؟
8- ممنووووووووووووووووووون
9- 9- عرض ورودی درب و مسیر سواره و عرض رمپ را چند بگیریم بالاخره؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی ام کنید

http://s5.picofile.com/file/8148595984/New_folder.rar.html

1) میشه ولی از این حرکات نزن.
2) این در صورتیکه باز باشه پیلووتت جواب میده، ولی بهتره بیرون نزنه
3) بله عینا همانطور
4) این فکر نمیکنم قانونی داشته بشه، من بعضی کارارو دیدم دیوار داشت بعضیا نداشت، ولی دقیق مطئن نیستم بازم بپرس..
5) فکر کنم نباید تراس بگیریم با این وضعیت، اینکه یکی از دوستان میگفت کنار نورگیر تراس بده، تا اونجایی که من میدونم نمیشه، نور به زور از نورگیر میاد داخل حالا فرض کن تراسم بذاریم که دیگه واویلااا...
6) اینو قبلا بهت جواب دادم، بله باید تا پایین بره
7) دیگه این به طرح سوال ربط داره، ما نباید دخالت کنیم :D
8) خواهش
9) عرض رمپ 3.5، عرض در 3 بگیر، 3.5 هم دیدم میگیرن
فکر کنم زیرزمینتو لود نکردی!
چرا کل پلان همکفتو هاشور زدی؟
تو پلانات اون بغل بالکنت، مثلثی شده بده، خط لالکنتو تا آخر امتداد بده، منظورم اینه مثلیثی رو بنداز تو بالکنت.
داکت سرویست تو طبقه بالا تبدیل شده به داکت آشپزخونه؟!
کلیتت کارت خوبه، فقط واحد سمت چپیت یکم زیادی شکست داره
سرویساتم به نظر بزرگ میاد.
کاراتو انجام میدی تایمم میگیری؟ یعنی هر پلانت با راپیدی کردن چقدر طول میکشه...
الان دیگه وقتت تایم گرفتنه هااا

وضعیت
موضوع بسته شده است.