تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

manoom

عضو جدید
عزیزم این همه ناامیدی چرا؟؟؟؟!!!بازار کار داره اما نه برای شهرستان....من که الان تهران رفت و آمد میکنم کاری برام درست شده که درآمدش برای 4 روز کاری 2 تومنه تازه سوئیت هم شرکت میده برای اسکان....که حتی من راضی ام که 500 بدن ولی با سوئیت ...چون خونه تهران خیلی گرونه....حتی توی شهر خودمم کار هست اما باید پارتی داشته باشی یا چند سال کار کرده باشی و با خیلی از مهندسین در ارتباط باشی که بهت کار ارجاع بدن
پس ناامید نباشید...

شما با چند سال سابقه کار پیدا کدرین.جسارتا کارش چیه؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
دوستا یه سوالی. این کاربن که ممنوع شده اصلا چطوری قرار بوده ازش استفاده کنیم؟ دوستان روش ساختن کاربن دست ساز با مداد HB رو هم گفتن ولی من متوجه نشدم قرار باهاش چیکار کنیم؟ مثلا ستون ها و باکس پله رو کپی کنیم؟ آخه از کجا معلوم روی صفحه زیری درست و سر جاش بیفته؟ اگه برگه ها به هم منگنه شده باشن فقط کافیه یه ذره این و اون ور شه
دوم اینکه اگه به هر شکلی ما موفق شدیم از کاربن استفاده کنیم در صورت فهمیدنِ مصحح رده؟ یا فقط مراقبای سر آزمون گیر میدن؟
و نکته آخر اینکه روی دفترچه سوالات که موارد ممنوعه ذکر شده نکته ای در مورد کاربن نیستاااا

نیکی 20

عضو جدید
دوستان با عرض پوزش
ببخشیدا من کلا در جریان نیستم میشه یکی لطف کنه و این سوالای منو جواب بده
باید با راپید رسم کنیم؟چه کاغذ هایی و در چه سایزی به ما داده میشه؟ در کل چه چیزایی لازمه برای جلسه امتحان .ممنون میشم که راهنمایی کنین.

rohi58

عضو جدید
[نمیدونم چرا همه تاکید به ارتفاع 3.23 میکنند .در صورتیکه اشتباه . مثلا یک ساختمان سه طبقه با زیر زمین که 1.2 نسبت به همکف بالاتره طبق مبحث 4 ارتفاع مجاز این ساختمان با جانپناه 11.70 میباشد . در صورتیکه با ارتفاع 3.23 میشه 1.2+3.23*3+1.1= 11.99 که 29 سانتیمتر از حد مجاز رد میکنه و درست نیست پس لازمه ارتفاع رو 18 پله 17 سانتی که میشه 3.06 سانت بگیریم.فقط در صورتی که ساختمان پیلوت باشه با مشکل بالا بر نمیخوریم و میتونیم همان 3.23 بگیریم. بزرگان نظر بدند.

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
راپید و مداد جفتش مورد نداره ولی مسلمه که راپید مناسب تره. اگه تمرین کنید و بتونید فضاهارو روی پوستی در بیارید و کار رو از همون اول مستقیم با راپید برید خیلی تمیز در میاد ولی با مداد همش کثیف کاری و سیاه..
لاک غلط گیر حتما داشته باشین
راپید در دو سایز 0.2 و 0.5 خوبه
اتود هم من 0.5 و 0.3 دارم خیلی مناسبه
دیگه پاک کن خمیری کثیفیش کمتره و سیاهی ها رو راحت میبره. ولی یه پاک کن معمولی خوب هم ببرید
کاغذ پوستی و آ4 حتما ببرید
انواع شابلون
ماشین حساب
دیگه گونیا و اشل و اینا رو که می دونید
تخته رسم اگه دارید حتما ببری و همینطور تخته شاسی! معلوم نیست اونجا امکانات در چه حده
یه ماژیک راندوی مشکی هم برای سیاه کردن داکت ها و ستون ها و موارد اینطوری خیلی خوبه و کارو تسریع می کنه فقط باید مراقب باشید برگه زیری به فنا نره! و زیرش یه آ4 دیگه بزارید
یه چک لیست طراحی برای خودتون درست کنید! این خیـــــــــــــــــلی خوبه. به ترتیب برای هر نقشه مواردی که باید رعایت کرده باشید رو بنویسید. مثلا کد ارتفاعی، درب آسانسور در همکف رو به بیرون و چیزایی مثه اینا که ممکنه یادتون بره. چک لیست من یه برگه آ4 پشت و رو شد! ولی خیالم تخته که چیزی از دستم در نمیره و اگر هم در بره بخاطر کمبود وقت بوده نه بی اطلاعی!
یه سری نقشه کامل هم پرینت کنید و با خودتون ببرید تا هم برای حل فضاها بهتون الهام بده هم موارد رو از روش یه چک کنید. مثلا من کارای قبول شدگان سالای قبل رو هم با خودم می برم!
فعلا همینا به ذهنم میرسه
راستی برگه هایی که داده میشه هم آ4 هستن و از طرفین اندازه گذاری شدن و تراکم مجاز هم داخلشون ترسیم شده و کلا از سال های قبل این مورد خیلی بهتر شده.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ممنون عزیزم. ولی رعایتش توی بعضی ازمونا مثل آزمون اسفند 91 سخته...شما حلی با رعایت این موضوع از اسفند 91 ندارید؟

بهترین راهش همینه که همون 40 بگیری کد همکفتو...
هلو جان من الان 93 و 92 رو حل کردم و اسفند 91 رو هم نصفه حل کردم اما هر 3 تاشون رو با اتوکد کشیدم. حالا آزمون های دیگه رو که می خوام کار کنم دیگه توی کاغذ بکشم و تایم بگیرم؟
یا اینکه فعلا جندتا نقشه آماده را روی کاغذ کپی کنم؟
ممنون میشم مرحله بعد از طراحی و ترسیم با اتوکد رو کامل توضیح بدی که باید چی کار کنیم؟
فقط یه نقشه آماده رو بردار کار کن دستیشو، بذار ترسمی فنیت راه بیفته بعد
به نظر من دیگه دستی کار کن و تایم بگیر، البته چند تای اولو تایم نگیر بعدش بگیر

راستی دوتا مبحث جدیدی که اضافه شده، ممکن سوال طوری بیاد که نیاز به این دو مبحث داشته باشم؟ من نخوندمشون، نمیدونم ارزش داره وقت بذار برای خوندشون یا نه؟؟؟

مبحث 11 با یکی دیگه بود، من 11 رو خوندم به درد نمیخوره، فکر نمیکنم چیز خاصی بدن از تو این مباحث جدید
سلام. همگی خسته نباشید....
عارفه جان، هلو جان و بقیه دوستان............
لطفا کارمو ببینید( ازمون اسفند 91) و ایراد هاشو بگید.ممنون میشم اگه به
مواردی مثل کدارتفاعی همکف، خرپشته، در پارکینگ به زیرزمین و جک و رمپ معلول رو هم دقت کنید و اگر ایرادی داره بگید.

مشاهده پیوست 225253
آزمون اسفند 91

زیرزمین:
ارتباط تاسیساست با فضای آزاد کو؟
همکف:
تو جک معلولت یه ضربدر بزن..
مساحت آژانست کم شده، باید حداقل 100 متر مربع میشد...
باکس پلت چرا دو تا در داره؟ زیرزمین به پایینووو برا آتش نشانی دوباره در گذاشتی؟! نمیخواد برش دار
تیپ:
واحد سمت راستیت در اتاق خوابت از پذیرایی خیلی دید داره!!
تو 2 تا از داکت هات تیر رد میشه

آخرین ویرایش:

نیکی 20

عضو جدید
یه دنیاااااااااااااااااااااااااااااا مرسی که این همه خوب و با حوصله جواب دادید.مرسی از راهنمایی خوبتون .فقط میشه از چک لیست خودتون یه عکس اینجا بذارید که ما هم استفاده کنیم. :/

الهام مدرسی

عضو جدید
در همون حالت 40 هم که بگیریم اول رمپ معلول یکمش میزنه از سقف زیرزمین بیرون( از لحاظ اجرا خود رمپ هم یه ضخامتی داره دیگه...)
پس در کل به هیچ عنوان نمیشه بالای قسمتی که فضای پارک ماشینه رمپ معلول داشته باشیم و به هیچ عنوان ارتفاع اون قسمت نباید کتر از 2.40 بشه؟
مگه ارتفاع انباری حداقل 2.1 نیست؟ اگه اینجوری باشه می تونیم انباریرو بزاریم زیر جک و رمپ معلول، نه؟

riahi_arc55

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان عزیز

از اونجایی که مسایل کاری و پروژه در دست اجرا اجازه نمیده که بیشتر از این به اینجا سر بزنم ولی از اونجا که اکثر مسایل رو باهم مرور کرده بودیم فکر میکنم کسانی که تمرین کرده باشند در این آزمون حتما نتایج خوبی بدست می آورند. همونطور که قبلا هم عرض کردم خدمتتون بخشی از مساله آزمون ضوابط هستش و مابقی تمرین و تمرین و تمرین .... شما اگر تمامی ضوابط رو هم بلد باشید اگر نتونید اونها رو روی کاغذ پیاده کنید نتیجه لازم رو نمیگیرید مثل آشپزی که با و جود داشتن بهترین مواد غذایی نتونسته غذای خوبی تهیه کنه.بعضا مشاهده میشه شخصی یک ضابطه ای رو کاملا حفظ کرده ولی در کارش رعایت نکرده این نشون میده که در تئوری قوی و در عمل ضعیف هستش. در پستهای قبلی هم اشاره کردم که زمان کمی به آزمون مونده و بهتره به تمرین بپردازید چون ضوابط مربوط به ازمون بازگو شده و کافی هستش و اکثر سوالاتی که چه به صورت خصوصی و چه در اینجا پرسیده میشه قبلا جواب داده شده و اکثرا تکراری هستند . از یه جایی به بعد باید دفتر ضوابط رو بست و به تمرین با ضوابط پرداخت .

امیدوارم که همگی برای آزمون پیش روی آماده باشید و تمرینات خودتونو انجام داده باشید و من هم برای همگی آرزوی موفقیت میکنم .

شاد و سربلند باشید

riahi_arc55

عضو جدید
[نمیدونم چرا همه تاکید به ارتفاع 3.23 میکنند .در صورتیکه اشتباه . مثلا یک ساختمان سه طبقه با زیر زمین که 1.2 نسبت به همکف بالاتره طبق مبحث 4 ارتفاع مجاز این ساختمان با جانپناه 11.70 میباشد . در صورتیکه با ارتفاع 3.23 میشه 1.2+3.23*3+1.1= 11.99 که 29 سانتیمتر از حد مجاز رد میکنه و درست نیست پس لازمه ارتفاع رو 18 پله 17 سانتی که میشه 3.06 سانت بگیریم.فقط در صورتی که ساختمان پیلوت باشه با مشکل بالا بر نمیخوریم و میتونیم همان 3.23 بگیریم. بزرگان نظر بدند.

دوست عزیز
در محاسبه ارتفاع کل شما ارتفاع پیلوت را 2.7 در نظر بگیرید که ارتفاع از حد مجاز فراتر نمیرود .

2.7(پیلوت)+3.23(اول)+3.23(دوم)+1.1(جانپناه)+1.2(بالا آمدن از 0.00) =11.46

در آزمون 93 نیز با اینکه ارتفاع پیلوت به دلیل وجود تجاری 3.8 بود ارتفاع از 0.00، 11.36 بود .

3.8(پیلوت)+3.23(اول)+3.23(دوم)+1.1(جانپناه)= 11.36

ضوابط دیگری همچون مبحث 3 و نشریه تصرفهای خاص وجود داره که بهتره اینها رو بگذارید واسه بعد از قبولی در آزمون و مطرح کردن اونها باعث سردرگمی میشود.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

azad arc

عضو جدید
عزیزم این همه ناامیدی چرا؟؟؟؟!!!بازار کار داره اما نه برای شهرستان....من که الان تهران رفت و آمد میکنم کاری برام درست شده که درآمدش برای 4 روز کاری 2 تومنه تازه سوئیت هم شرکت میده برای اسکان....که حتی من راضی ام که 500 بدن ولی با سوئیت ...چون خونه تهران خیلی گرونه....حتی توی شهر خودمم کار هست اما باید پارتی داشته باشی یا چند سال کار کرده باشی و با خیلی از مهندسین در ارتباط باشی که بهت کار ارجاع بدن
پس ناامید نباشید...

نا امید نباششششششم عارفه خانم ؟؟بله برای همه رششششته ها بازار کار خوبه ولی به شرط اینکه آشنااااااو پارتی داششششششششته باشی..من سه ساله فارغ شده ام تو این سه ساله یه هر دری زدم به هر کس و ناکسی رو انداختم ولی فقط غرورم رفت و خبری از کار نبود..حتی شرکتهای مشاوره و پیمانکارو دفتر مهندسی رفتم و حاضر بودم بدون حقوقم کار کنم و از جیب خودم مایه بزارم که فقط کسب تجربه کنم و حرفی برای گفتن داشته باشم ولی همه مینالیدن از وضع بازار و که پروزه ها خوابیدن و میخاییم تعدیل نیرو کنیم و از این حرفا...البته نمیگم این مشکل فقط مختصه منه نه چه بسا دوستان دیگری هم هستند که شرایطشون از من بدتره ولی خدایش خود من الان 30 سالمه و هنوز درجا میزنم مگه میخام چند ساله دیگه عمر کنم؟؟؟؟کی زندگی کنم و کی ازش لذت ببرم؟؟؟گناه ما چیه که نه پارتی داریم نه آشناااااا؟؟؟؟؟ بعضی از هم دوره های ما تو دانشگاه حتی بلد نبودن یه خطم رسم کنن و کلیه کاراشون براشون انجام میدادن بیرون ولی الان به لطف همین آشناو پارتی واسه خودشون یه کسی شدددن..وااااقعا ادم میسوووووزه چرا باید این باشه ...دلمونم به این ازمون نظام خوش بود که اینم هر سال مثه نقل و نبات پروانهمیده بیرون مرده شور خودشون و ازمونشونو با هم ببرن..واقعا اگه واقف بودید به شرایط من و امثالی مثه من بهمون حق میدادید ..دیگه نگاهای خانواده و فامیلو جامعه هم بماند نمیتونیم از خونه بریم بیرون که طرف بهمون نگه هنوز بیکاری؟؟؟ مگه مهندسی معماری هم بیکاری داره؟؟؟؟ ادددددددددم از درون خردددد میشه..ببخشید درد دل بود دوست عزیزم زیاد حرف زدم

arefeh

کاربر ممتاز
شما با چند سال سابقه کار پیدا کدرین.جسارتا کارش چیه؟

من از سال 87 دارم کار میکنم...اما این کارش نظارت هست که خوب من بلد نیستم که طرف گفت یه ماه اول رو بهت یاد میدیم که دستت بیاد...البته اول اصرار داشتن سر پروژه آنالیا برم برای نظارت اما آدم باید قبول کنه وقتی کار بلد نیستی و تخصص نداری و از طرفی هم دو روز دانشگاه کلاس داری که نمیتونی بری یه کشور دگ....
من فقط اینها رو کلی گفتم ...اگه توی استارت به جای توقع حقوق میلیونی داشتن سعی کنید کار یاد بگیرید و از ادعا کردن دست برداریم و توقع کم داشته باشید هم کار بیشتر یاد میگیرید هم رزومه جمع میکنید هم کم کم حرفه ای تر میشید و باعث میشه حقوقتون هم بیشتر بشه...من اگر 500 هم میگفتن میرفتم چون قراره یه چیز جدید یاد بگیرم

arefeh

کاربر ممتاز
نا امید نباششششششم عارفه خانم ؟؟بله برای همه رششششته ها بازار کار خوبه ولی به شرط اینکه آشنااااااو پارتی داششششششششته باشی..من سه ساله فارغ شده ام تو این سه ساله یه هر دری زدم به هر کس و ناکسی رو انداختم ولی فقط غرورم رفت و خبری از کار نبود..حتی شرکتهای مشاوره و پیمانکارو دفتر مهندسی رفتم و حاضر بودم بدون حقوقم کار کنم و از جیب خودم مایه بزارم که فقط کسب تجربه کنم و حرفی برای گفتن داشته باشم ولی همه مینالیدن از وضع بازار و که پروزه ها خوابیدن و میخاییم تعدیل نیرو کنیم و از این حرفا...البته نمیگم این مشکل فقط مختصه منه نه چه بسا دوستان دیگری هم هستند که شرایطشون از من بدتره ولی خدایش خود من الان 30 سالمه و هنوز درجا میزنم مگه میخام چند ساله دیگه عمر کنم؟؟؟؟کی زندگی کنم و کی ازش لذت ببرم؟؟؟گناه ما چیه که نه پارتی داریم نه آشناااااا؟؟؟؟؟ بعضی از هم دوره های ما تو دانشگاه حتی بلد نبودن یه خطم رسم کنن و کلیه کاراشون براشون انجام میدادن بیرون ولی الان به لطف همین آشناو پارتی واسه خودشون یه کسی شدددن..وااااقعا ادم میسوووووزه چرا باید این باشه ...دلمونم به این ازمون نظام خوش بود که اینم هر سال مثه نقل و نبات پروانهمیده بیرون مرده شور خودشون و ازمونشونو با هم ببرن..واقعا اگه واقف بودید به شرایط من و امثالی مثه من بهمون حق میدادید ..دیگه نگاهای خانواده و فامیلو جامعه هم بماند نمیتونیم از خونه بریم بیرون که طرف بهمون نگه هنوز بیکاری؟؟؟ مگه مهندسی معماری هم بیکاری داره؟؟؟؟ ادددددددددم از درون خردددد میشه..ببخشید درد دل بود دوست عزیزم زیاد حرف زدم

راست میگی بهت حق میدم...البته این تاپیک مرتبط با این بحث نیست ...من خودم سال 87 با حقوق 80 هزار تومن سرکار رفتم...و از اون موقع تا الان نسبت به تورم حقوق آنچنانی نمیگیرم...ولی چ میشه کرد باید تحمل کرد که فقط یکم سرت گرم باشه...و این پارتی رو کاملا بهت حق میدم...الان که خودم سرکار میرم میبینم که همین مهندسهایی که باهاشون کار میکنم میگن اگر میخوای جای دگ هم معرفیت کنیم...اینم به نوعی پارتی بازی میشه...اما خوب بر طبق کارم بهم پیشنهاد میکنند...نه اینکه بی سواد باشم و توقع داشته باشم ازشون....

azad arc

عضو جدید
راست میگی بهت حق میدم...البته این تاپیک مرتبط با این بحث نیست ...من خودم سال 87 با حقوق 80 هزار تومن سرکار رفتم...و از اون موقع تا الان نسبت به تورم حقوق آنچنانی نمیگیرم...ولی چ میشه کرد باید تحمل کرد که فقط یکم سرت گرم باشه...و این پارتی رو کاملا بهت حق میدم...الان که خودم سرکار میرم میبینم که همین مهندسهایی که باهاشون کار میکنم میگن اگر میخوای جای دگ هم معرفیت کنیم...اینم به نوعی پارتی بازی میشه...اما خوب بر طبق کارم بهم پیشنهاد میکنند...نه اینکه بی سواد باشم و توقع داشته باشم ازشون....

بله این تاپیک مرتبط با این بحث نیست من عذرخواهی میکنم ولی بحث از انگیزه تمرین برای ازمون طراحی بود ..کاش ما هم سرمون گرم میشد یه جایی حتی بدون حقوقم که از حرف و نگاهای مردم در امان میبودیم ..خانم مهندس شما اثبات شده ایی برای ما سو تفاهم نشه قصدم جسارت نبود بقول گفتنیا آنننننچه عیان است چه حاجت به بیان است ما بهتون ایمان کامل داریم در این مورد و آرزوی موفقیتهای بیشتری رو در تمام مراحل زندگیتون خواستاریییم مجددا عذرخواهی میکنم ببیییییینیم سرنوشت ما رو هم به کجا خواهد برد

rohi58

عضو جدید
دوست عزیز
در محاسبه ارتفاع کل شما ارتفاع پیلوت را 2.7 در نظر بگیرید که ارتفاع از حد مجاز فراتر نمیرود .

2.7(پیلوت)+3.23(اول)+3.23(دوم)+1.1(جانپناه)+1.2(بالا آمدن از 0.00) =11.46

در آزمون 93 نیز با اینکه ارتفاع پیلوت به دلیل وجود تجاری 3.8 بود ارتفاع از 0.00، 11.36 بود .

3.8(پیلوت)+3.23(اول)+3.23(دوم)+1.1(جانپناه)= 11.36

ضوابط دیگری همچون مبحث 3 و نشریه تصرفهای خاص وجود داره که بهتره اینها رو بگذارید واسه بعد از قبولی در آزمون و مطرح کردن اونها باعث سردرگمی میشود.
موفق باشید

وقتی ما زیر زمین داریم دگه پیلوت نداریم و اون همکفه که ممکن یک واحد باشه و بقیه مساحت لابی باشه که ارتفاع اون هم باید مثل بقیه طبقات باشه.مانند آزمون سال 90

mm.ai

عضو جدید
بله این تاپیک مرتبط با این بحث نیست من عذرخواهی میکنم ولی بحث از انگیزه تمرین برای ازمون طراحی بود ..کاش ما هم سرمون گرم میشد یه جایی حتی بدون حقوقم که از حرف و نگاهای مردم در امان میبودیم ..خانم مهندس شما اثبات شده ایی برای ما سو تفاهم نشه قصدم جسارت نبود بقول گفتنیا آنننننچه عیان است چه حاجت به بیان است ما بهتون ایمان کامل داریم در این مورد و آرزوی موفقیتهای بیشتری رو در تمام مراحل زندگیتون خواستاریییم مجددا عذرخواهی میکنم ببیییییینیم سرنوشت ما رو هم به کجا خواهد برد
دوست عزیز مشکلات تو کم و بیش گریبان گیره اکثر بچه ها هست - فکر نکن تنهایی - یه راهنمایی دوستانه - حرف مردم فقط از روی حسادت به روی موقعیت افراده - به مردم بی توجه باش - وقتی شرایط تو خوب بشه میان واست دم می زنن - اون موقع آدم حسابشون نیار و مسیر خودتو برو - به افراد حسود بی تفاوت باش؛ چون ارزش فکر کردن ندارن - با آرزوی موفقیت هممون

riahi_arc55

عضو جدید
وقتی ما زیر زمین داریم دگه پیلوت نداریم و اون همکفه که ممکن یک واحد باشه و بقیه مساحت لابی باشه که ارتفاع اون هم باید مثل بقیه طبقات باشه.مانند آزمون سال 90

دوست عزیز آزمون سال 90 آزمون استانداردی نبوده و از سالهای بعد از اون این آزمونها با تغییراتی که کردند به سمت واقعیت بازار کار رفتند هرچند هنوز هم مشکل دارند و با طرح تقصیلی منطبق نیستند. در آزمون سال 90 5 واحد طراحی شده که 4 واحد پارکینگ داشته و در حالی که پارکینگ نیاز اصلی فضاهای طراحی شده ما هستند و در طراحیهای بازار کار (حداقل طرح تفصیلی تهران )اجازه طراحی مسکونی در همکف امکانپذیر نیست چون حداقل 3 طبقه روی پیلوت میتوان ساخت (بند 2-14طرح تفصیلی) در صورتیکه آزمونهای نظام مهندسی 2 طبقه روی پیلوت طراحی میکنند و جدیدا برای پر کردن فضای خالی پیلوت یک تجاری هم به آن اضافه میکنند در صورتیکه در تهران اولین چیزی که کنترل میشه اینه که سقف همکف رو بیش از حد مجاز اجرا نکنی که مبادا بعدا مسکونی یا تجاری بشه.
در صورتیکه در طراحی واقعی در پهنه های R121,R122 که 200 و 250 متر مربع مساحت زمین است شما احتیاج به 8 تا 10 پارکینگ دارید و علاوه بر پیلوت از زیر زمین هم برای پارکینگ مجبورید استفاده کنید. نظام مهندسی سالهای سال از بازار کار دور بوده و حدود 2 سال هستش که بنا به ماده 33 وارد این حوزه شده و قبل از این تاریخ مهندسان بنا به اطلاعات و تجربه خودشون و کتاب ملاک عمل شهرداری طراحی میکردند.همانطور که اطلاعات دوران دانشگاه صرفا درصدی از اطلاعاتی بود که برای آزمون نظام مهندسی به دردمون خورد ،شرکت در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال هم فقط شما رو وارد مرحله جدیدتری میکنه که با غول بزرگتری به نام بازار کار روبرو خواهید شد و در اونجا خواهیم دید که قواعد و ضوابط فراتر از این مرحله هستند.
به امید موفقیت

mm.ai

عضو جدید
دوست عزیز آزمون سال 90 آزمون استانداردی نبوده و از سالهای بعد از اون این آزمونها با تغییراتی که کردند به سمت واقعیت بازار کار رفتند هرچند هنوز هم مشکل دارند و با طرح تقصیلی منطبق نیستند. در آزمون سال 90 5 واحد طراحی شده که 4 واحد پارکینگ داشته و در حالی که پارکینگ نیاز اصلی فضاهای طراحی شده ما هستند و در طراحیهای بازار کار (حداقل طرح تفصیلی تهران )اجازه طراحی مسکونی در همکف امکانپذیر نیست چون حداقل 3 طبقه روی پیلوت میتوان ساخت (بند 2-14طرح تفصیلی) در صورتیکه آزمونهای نظام مهندسی 2 طبقه روی پیلوت طراحی میکنند و جدیدا برای پر کردن فضای خالی پیلوت یک تجاری هم به آن اضافه میکنند در صورتیکه در تهران اولین چیزی که کنترل میشه اینه که سقف همکف رو بیش از حد مجاز اجرا نکنی که مبادا بعدا مسکونی یا تجاری بشه.
در صورتیکه در طراحی واقعی در پهنه های R121,R122 که 200 و 250 متر مربع مساحت زمین است شما احتیاج به 8 تا 10 پارکینگ دارید و علاوه بر پیلوت از زیر زمین هم برای پارکینگ مجبورید استفاده کنید. نظام مهندسی سالهای سال از بازار کار دور بوده و حدود 2 سال هستش که بنا به ماده 33 وارد این حوزه شده و قبل از این تاریخ مهندسان بنا به اطلاعات و تجربه خودشون و کتاب ملاک عمل شهرداری طراحی میکردند.همانطور که اطلاعات دوران دانشگاه صرفا درصدی از اطلاعاتی بود که برای آزمون نظام مهندسی به دردمون خورد ،شرکت در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال هم فقط شما رو وارد مرحله جدیدتری میکنه که با غول بزرگتری به نام بازار کار روبرو خواهید شد و در اونجا خواهیم دید که قواعد و ضوابط فراتر از این مرحله هستند.
به امید موفقیت
مهندس مرسی از توضیحات کاملت - در ضمن این شعاری که زیره تاپیکت نوشتی منحصر به فرده - مرسی ازت ;)

hekmatiy

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
با آرزوی موقیت برای همتون.
دوستان یه سوال داشتم اگه عمق نورگیریمون برای فضاها بیشتر از 7 متر شد (مثلا 9 تا 10 متر) در حالی که اون فضا نور مستقیم هم میگیره باید چه کار کنیم؟ باید در سمت دیگه اون فضا نورگیر بزاریم یا نه؟ یعنی به نظرتون منطقی هست که از لبه 7 متر تا 10 متر را یک نورگیر بزاریم که اون فضا از دو سمت نور بگیره، یعنی هم از نورگیر و هم نور مستقیم داشته باشه. منظورم برای زمین های با طول بیشتر 17-18 متر هست که خوب طبیعتا عمق نورگیری بعضا مشکل پیدا مبکنه.

اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
دوستان یه سوال داشتم اگه عمق نورگیریمون برای فضاها بیشتر از 7 متر شد (مثلا 9 تا 10 متر) در حالی که اون فضا نور مستقیم هم میگیره باید چه کار کنیم؟ باید در سمت دیگه اون فضا نورگیر بزاریم یا نه؟ یعنی به نظرتون منطقی هست که از لبه 7 متر تا 10 متر را یک نورگیر بزاریم که اون فضا از دو سمت نور بگیره، یعنی هم از نورگیر و هم نور مستقیم داشته باشه. منظورم برای زمین های با طول بیشتر 17-18 متر هست که خوب طبیعتا عمق نورگیری بعضا مشکل پیدا مبکنه.
خب تا 7 مترو ک نور داری خب؟
این 3 مترو سعی کن فضاهایی ک ب نور مستقیم نیاز ندارن پر کنی...مث سرویس بهداشتی...حمام ..حالابا توجه ب نقشت و طرحت
اگه بعد 7 مترت دیگه انقد فضا داری ک هم نورگیر بدی هم بتونی ی فضایی دیگه ک بخاد ازش نور بگیره هم بزاری خب اینکار بکن.
دقت کن ک نورگیرت برا یک واحده..یا 2 واحد.یا چه فضاهایی از نوررگیرت میخان نور بگیرن...درجه 1 هستن ...درجه 2 هستن.

pezhmanrahimi67

عضو جدید
دوستان اینجا کسی فایل شابلونای سایت آزمون آنلاینو داره در اختیار بقیه بذاره؟؟....کسی خریده فایلشو؟؟.....اگه دارینش توروخدا دریغ نکنین!!...ثواب داره!!....و یه چیز دیگه.....این شابلونی که خرید اینترنتی گذاشته (فردی به نام چاووشی یا رحمانی) که نمایندگی فروشش خانه عمرانه کسی نداردش؟؟.....چطور شابلونیه؟؟...خلاصه چیکار کنیم بهترین و بی ایرادترین شاپلون ممکنو داشته باشیم؟؟....

saraafsoon

عضو جدید
مهندسا عارفه.هلو .........چرانیستین چرادیگه کارایی که توسایت گذاشته میشرونگاه نمیکنین نقدنمیکنین کمک نمیکنین ؟:que:

hamedzjg

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

یه نکته ایو میگم شایدم خیلیا قبول نداشته باشن
شما به عنوان فضاهات برای بحث نور دقت کن و نورگیری مستقیم و غیر مستقیم..
مثلا برای پذیرایی ببینید نور اگر مستقیم بود دیگه زیاد مهم نیست اگه پذیراییتون 8 مترم باشه..مهم اینه فضای تحت عنوان پذیرایی نور داره بصورت مستقیم..
ولی اگر فضاتون نور غیرمستقیم میگرفت عمق نورگیریو برای اون فضا حتما همون 7 متر رعایت کنید.

saraafsoon

عضو جدید
لطفا ستون گذاریمو نگاه کنین درسته؟ بحث سرگیری رمپ ماشینم؟
مگه نه اینکه 3.33 از داخل زیرزمین درپایان رمپ سرگیرنیست ؟پس چراقبلش نباید ستئن داشته باشیم20141102_214901.jpg

پیوست ها

• 20141102_214857.jpg
    20141102_214857.jpg
    16.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

hamedzjg

عضو جدید
لطفا ستون گذاریمو نگاه کنین درسته؟ بحث سرگیری رمپ ماشینم؟مشاهده پیوست 225306

خانومه افسون کیفیت عکس خیلی خیلی پایینه..هیچی معلوم نیست تقریبا..
جانمایی فضاهاتون در زیرزمین درست و بی ایراد بنظر میرسه ولی جزئیات اصلا معلوم نیست.

شما تو ستون گذاری اصلا لازم نیست به اون 3.33 توجه کنی..بحث سرگیری رمپو فقط تو طراحی فضای همکف مدنظر قرار بدید.. شما منظورتون اون پوتر بین ستونهاست که فکر میکنید سرگیر میشه ولی برای اون قاب، پوتر با تقویت میتونه در تراز بالاتر احرا بشه..
3.33 رو فقط تو بحث طراحی همکف درنظر بگیرید بقیه کار که طراحی پوترهاست مهندس سازه به راحتی انجام میده

آخرین ویرایش:

Unique.f

عضو جدید
مبحث 11 با یکی دیگه بود، من 11 رو خوندم به درد نمیخوره، فکر نمیکنم چیز خاصی بدن از تو این مباحث جدید

زیرزمین:
ارتباط تاسیساست با فضای آزاد کو؟چون کد زیرزمین 2.4- هست دیگه نمیتونم به بیرون پنجره بذارم و باید از داکت استفاده کنم و در تمام طبقات بالایی هم این داکت ترسیم میشه تا بره به پشت بام.درسته؟ ابعاد داکت تاسیسات چنده؟
همکف:
تو جک معلولت یه ضربدر بزن..
مساحت آژانست کم شده، باید حداقل 100 متر مربع میشد...نود و پنج متر شده
باکس پلت چرا دو تا در داره؟ زیرزمین به پایینووو برا آتش نشانی دوباره در گذاشتی؟! نمیخواد برش داربله برای آتش نشانیه. بذاریم بهتر نیست؟
تیپ:
واحد سمت راستیت در اتاق خوابت از پذیرایی خیلی دید داره!!توی بعضی کارهای قبول شده ها هم این مسئله دیده میشد... منم هرچی پلان حل میکنم یکی از واحد ها این مشکل رو پیدا میکنه...نمیدووووووووووووونم چی کار کنممممممممممم.هلو جان کمکم کن...اگه حل این سواو بدون این مشکل داری میشه برام بذارییی.......
تو 2 تا از داکت هات تیر رد میشه
بله ولی بدون احتساب فضای که پوتر اشغال میکنه حداقل ابعاد داکت رو رعایت کردم..اشکالی داره ؟

مرسی هلو جان از لطفی که میکنی.انشالا امسال خبر قبولیتو بشنویم...

negaaah

عضو جدید
میشه یکی راجع به قوانین پخ ساختمونای دو نبش توضیح بده؟

saraafsoon

عضو جدید
ممنون که نظردادین اماخوب توبحثی که توکارعارفه خانم بود خیلی مهم بود و3 چهارصفحه درمورد ستون گذاری بحث شد اگه زحمتی نیست کل طبقات توصفحه 74 یه نگاه بندازین نمیدونم چرا کیفیت عکس پایین میشه توکامپیوتر خودم کیفیتش بالاس

وضعیت
موضوع بسته شده است.