تدبری در آیه 34 سوره نساء

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
این تاپیک جهت رفع شبه ایه ک بعداز خوندن این آیه مبارکه واسم پیش اومده
شاید دغدغه خیلی دیگه از دوستان هم باشه
از دوستان خواهش میکنم بدون تعصب و توهین راجب این آیه نظرشونو بگن
از دوست عزیزم سحرصبح ک پیشنهاد زدن این تاپیک رو دادن ممنونم
امیدوارم مفید باشه و بدون حاشیه و توهین ب عقاید طرفین

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
سوال من اینه ک در این آیه نص صریح قرآن در رابطه خیانت زن ب مرد میگه وَاضْرِبُوهُنَّ
اما در رابطه خیانت مرد ب زن اصلا چنین چیزی نمیگه
چرا؟؟؟؟؟؟

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
چرا باید ب مرد حق کتک زدن زن داده بشه؟
تو بعضی کشورا اونقد تساوی حقوق مردوزن رو ب افراط کشیدن ک ی زن با چندتا همسر تو ی خونه زندگی میکنه،همون چیزی ک عکسش تو ایران و خیلیییییییییی کشورای دیگه در جریانه
من با این افراط هرگز موافق نیستم اما با تعدد زوج واسه آقایون هم موافق نیستم اما الان نمیخوام راجبش بحث(=گفتگو)کنیم
میگید مرد تو خونه مشکلاتو حل میکنه اما زن اگه مورد ستم مرد واقع شه از خارج از منزل کمک میگیره
آخه تو خارج از منزل هم همین وضعیته
زن ب جرم خیانت و زنا سنگسار میشه اما مرد چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تازه من عمیقا معتقدم ک زن بیشتر از مرد از خیانت لطمه میخوره،اینو تو دوستیای ساده امروزی میشه دید
دیگه جه برسه ب اینکه اسم اون مرد هم وارد شناسنامش بشه...

سحر صبح

عضو جدید
مارال جان من خیلی ناراحت شدم شما قضاوت خودتو در مورد اسلام کردی و اتهام ظلم و ستم به دین زدید.. در حالیکه جا داشت از اول همین تاپیک رو بزنی. واقعا میخواستم دیگه برای بحث نیام... اما یک حسی بهم گفت بیام اینو جواب بدم حالا که زدی تاپیک رو... هرچند دیر زدی

ببین در اسلام در مورد ظلم زن به مرد در مورد نشوز به مرد گفته که به این خاطر زود بی تفاوت نشو، طلاقش نده... فوری هم به بیرون شاکی نشو، تو مدیر و مسئول همسر و خانواده خودتی... میتونی خودت حلش کنی... اول بهش تذکر بده، شاید متنبه بشه؛ بعد اگر اثر نکرد و باز نشوز داشت، از همخوابگی باهاش دوری کن؛ زن که دید مرد خوش اخلاقش بهش بی محل شده شاید درست کنه رفتارشو... بعد اگر اثر نکرد و باز زن درست نشد، کتک بزن اما روایت داریم طوری نباشه که رد بیفته. بعد اگر درست شد که فبها؛ و اگر درست نشد دیگه کتک زدن رو ادامه نده، بیا از خانواده اون و خودت حکم بگیر برای حل و فصل قضیه ...

اگر درست نشد دیگه شقاق میفته و قابل حل نیست. آخر از همه طلاق میتونه بگیره

حالا شبیه این مراحل برای زن هم متصور هست. بجز اینکه زن جایگاهی نداره که بخواد با کتک زدن، مرد خودشو آدم کنه. چون ماهیت زن مفعولیه و ماهیت مرد فاعیله. این زن هست که تحت محبت یا تحت ظلم مرد واقع میشه. مرد بیشتر محبت میکنه یا ظلم میکنه. ربطی هم به اسلام نداره. حتی در برخی کتب روانشناسی غربی هم به این مهم مفصل پرداخته شده...
زن اگر در خانواده از همسرش ظلمی دید میتونه به دادگاه مراجعه کنه و دادگاه هم حق رو به زن میده. یعنی اگر مردی بدلیل دست بزن داشتن یا اعتیاد یا مشکل روحی و اخلاقی یا خیانت لیاقت زندگی با زن رو نداشته باشه دادگاه برای طلاق حق رو به زن میده...
در مورد سنگسار باید عرض کنم حکمش دو طرفه است. اینطور نیست که فقط برای زن باشه! برای مرد هم هست! اما باید عرض کرد که این حکم در ایران الان اجرا نمیشه اصلا که بخواد مورد دغدغه شما باشه....

آخرین ویرایش:

سحر صبح

عضو جدید
و اما در مورد تعدد زوجات
باید عرض کنم زن از تعدد زوجات هیچ لذت و خیری نمیبینه. شما فرض بگیر این اتفاق بیفته. اون فرزند ایجاد شده آیا معلوم میشه برای کدوم مرده؟ آن مردها نسبت به آن فرزند چه حسی دارن اصلا؟ آیا حس پدری دارن یا نفرت از اینکه ممکنه از مرد دیگه ای باشه؟ اصلا روحیه زن اینطور میطلبه که جسمش در اختیار مردان مختلف باشه یا روحش عاشق یک نفر باشه فقط ؟
در مورد مرد قضیه فرق میکنه چون میل جنسی بالایی داره. هرچند اسلام امده این نیاز رو محدود کرده به سقف چهارتا ...وگرنه ممکن بود خیلی بیشتر از این مردها برن زن بگیرن در زمانها و فرهنگهایی...

این لینک رو بخون در مورد تعدد زوجاته. نیم صفحه است. اگر باز سؤالی بود بپرس:
http://complete-woman.mihanblog.com/post/10

nedashiva

کاربر بیش فعال
و اما در مورد تعدد زوجات
باید عرض کنم زن از تعدد زوجات هیچ لذت و خیری نمیبینه. شما فرض بگیر این اتفاق بیفته. اون فرزند ایجاد شده آیا معلوم میشه برای کدوم مرده؟ آن مردها نسبت به آن فرزند چه حسی دارن اصلا؟ آیا حس پدری دارن یا نفرت از اینکه ممکنه از مرد دیگه ای باشه؟ اصلا روحیه زن اینطور میطلبه که جسمش در اختیار مردان مختلف باشه یا روحش عاشق یک نفر باشه فقط ؟
در مورد مرد قضیه فرق میکنه چون میل جنسی بالایی داره. هرچند اسلام امده این نیاز رو محدود کرده به سقف چهارتا ...وگرنه ممکن بود خیلی بیشتر از این مردها برن زن بگیرن در زمانها و فرهنگهایی...

اصلا و ابدا این دلیلی ک اوردین کسی رو قانع نمیکنه وبرعکس اسلامو میبره زیرسوال... اخه ینی چی اسلام اومده این نیاز رو محدود کرده به 4تا؟؟؟ واقعا منظورتون از این تفسیرها چیه؟؟

سوالی که واسه استاتر پیش اومده واسه منم اغلب پیش اومده ولی این تفسیرهایی ک گوشه و کنار میبینیم فقط بیشتر باعث انزجار از اسلام میشه ما داریم با دست خودمون اسلامو بد تفسیر میکنیم

سحر صبح

عضو جدید
آیه 34 نساء و ترجمه

بسم الله الرّحمن الرحیم

مردان سرپرست زنانند به سبب آنکه خداوند برخی را بر برخی دیگر برتری بخشیده . و نیز مردان سرپرست همسران خویش اند به خاطر آنکه از اموالشان ( برای زنان ) خرج می کنند. پس زنان شایسته مطیع و فرمانبرند و به پاس آنکه خداوند ( حقوق آنها را ) نگه داشته آنها هم ( در غیاب شوهر حقوق و اسرار و اموال او را ) نگه دارنده اند. و زنانی که از نافرمانی آنها ( نسبت به مسائل معاشرت ) می ترسید ( نخست ) آنها را موعظه کنید و ( بعد ) در خوابگاه از آنها دوری نمایید و ( اگر سود نبخشید ، در محدوده دستور شرع ) آنها را بزنید ، پس اگر از شما اطاعت نمودند ، دیگر بر ( آزار ) آنها راهی نجویید ، که همانا خداوند بلند مرتبه و بزرگ است.

سحر صبح

عضو جدید
اصلا و ابدا این دلیلی ک اوردین کسی رو قانع نمیکنه وبرعکس اسلامو میبره زیرسوال... اخه ینی چی اسلام اومده این نیاز رو محدود کرده به 4تا؟؟؟ واقعا منظورتون از این تفسیرها چیه؟؟

سوالی که واسه استاتر پیش اومده واسه منم اغلب پیش اومده ولی این تفسیرهایی ک گوشه و کنار میبینیم فقط بیشتر باعث انزجار از اسلام میشه ما داریم با دست خودمون اسلامو بد تفسیر میکنیم

عزیزم. نگفته که چهار تا برن زن بگیرن. گفته اگر میخوان خیلی بگیرن تا چهارتا بیشتر نشه
وگرنه اسلام برای هر زن حقوقی مقرر کرده که پرداختش راحت نیست. شرط چندهمسری برای هرکی میخواد باید مشروط بر پرداخت اون حقوق باشه که هر مردی حاضر نیست خودش زیر بار بره
شما لینک رو خوندید؟ لینک رو هم بخونید باز اگه جای شبهه ای بود بپرسید...

nedashiva

کاربر بیش فعال
عزیزم. نگفته که چهار تا برن زن بگیرن. گفته اگر میخوان خیلی بگیرن تا چهارتا بیشتر نشه
وگرنه اسلام برای هر زن حقوقی مقرر کرده که پرداختش راحت نیست. شرط چندهمسری برای هرکی میخواد باید مشروط بر پرداخت اون حقوق باشه که هر مردی حاضر نیست خودش زیر بار بره
شما لینک رو خوندید؟ لینک رو هم بخونید باز اگه جای شبهه ای بود بپرسید...

اره خوندم ولی منبع دقیقی نداشت ننوشته بود کی اونو تحلیل کرده و مقاله های دیگم تقریبا خوندم ولی به جمع بندی مناسبی نرسیدم ولی تااین حد میدونم که اون موقع ک چندتا زنی مرسوم بوده بخاطر شرایط بوده و دلیلی نداره ما همون شرایطو واسه دنیای الان پسندیده بدونیم

سحر صبح

عضو جدید
اره خوندم ولی منبع دقیقی نداشت ننوشته بود کی اونو تحلیل کرده و مقاله های دیگم تقریبا خوندم ولی به جمع بندی مناسبی نرسیدم ولی تااین حد میدونم که اون موقع ک چندتا زنی مرسوم بوده بخاطر شرایط بوده و دلیلی نداره ما همون شرایطو واسه دنیای الان پسندیده بدونیم

ببین اصلا دلیلی نداره بگیم چندتا زنی باید حتما باشه. مسئله سر این هست که داریم میگیم چندتا زنی چرا در اسلام مشروع شمرده شده که در شرایطی وجود داشته باشه نه در همه شرایط نامشروع باشه...
در مورد متن مقاله این وبی که دادم هر کدوم از متون و جملات رو که منبعش رو میخواستی عنوان کن برات منبع رو همینجا میارم...

9shenas

عضو جدید
مارال جان من خیلی ناراحت شدم شما قضاوت خودتو در مورد اسلام کردی و اتهام ظلم و ستم به دین زدید.. در حالیکه جا داشت از اول همین تاپیک رو بزنی. واقعا میخواستم دیگه برای بحث نیام... اما یک حسی بهم گفت بیام اینو جواب بدم حالا که زدی تاپیک رو... هرچند دیر زدی

ببین در اسلام در مورد ظلم زن به مرد در مورد نشوز به مرد گفته که به این خاطر زود بی تفاوت نشو، طلاقش نده... فوری هم به بیرون شاکی نشو، تو مدیر و مسئول همسر و خانواده خودتی... میتونی خودت حلش کنی... اول بهش تذکر بده، شاید متنبه بشه؛ بعد اگر اثر نکرد و باز نشوز داشت، از همخوابگی باهاش دوری کن؛ زن که دید مرد خوش اخلاقش بهش بی محل شده شاید درست کنه رفتارشو... بعد اگر اثر نکرد و باز زن درست نشد، کتک بزن اما روایت داریم طوری نباشه که رد بیفته. بعد اگر درست شد که فبها؛ و اگر درست نشد دیگه کتک زدن رو ادامه نده، بیا از خانواده اون و خودت حکم بگیر برای حل و فصل قضیه ...

اگر درست نشد دیگه شقاق میفته و قابل حل نیست. آخر از همه طلاق میتونه بگیره

حالا شبیه این مراحل برای زن هم متصور هست. بجز اینکه زن جایگاهی نداره که بخواد با کتک زدن، مرد خودشو آدم کنه. چون ماهیت زن مفعولیه و ماهیت مرد فاعیله. این زن هست که تحت محبت یا تحت ظلم مرد واقع میشه. مرد بیشتر محبت میکنه یا ظلم میکنه. ربطی هم به اسلام نداره. حتی در برخی کتب روانشناسی غربی هم به این مهم مفصل پرداخته شده...
زن اگر در خانواده از همسرش ظلمی دید میتونه به دادگاه مراجعه کنه و دادگاه هم حق رو به زن میده. یعنی اگر مردی بدلیل دست بزن داشتن یا اعتیاد یا مشکل روحی و اخلاقی یا خیانت لیاقت زندگی با زن رو نداشته باشه دادگاه برای طلاق حق رو به زن میده...
در مورد سنگسار باید عرض کنم حکمش دو طرفه است. اینطور نیست که فقط برای زن باشه! برای مرد هم هست! اما باید عرض کرد که این حکم در ایران الان اجرا نمیشه اصلا که بخواد مورد دغدغه شما باشه....

خیلی خوب اومدی
همونجور که خرو با زدن آدم! میکنن مردام با زدن زنشون آدمش میکنن

و اما در مورد تعدد زوجات

الان خیلی وقته دی ان ای کشف شده فکر کنم فقها باید یه فکری واسه 4همسری زن هم بکنن
عاشقی مرد و زن نداره عشق ینی یه نفر تا همیشه
عشق و حال قضیش فرق میکنه اگه یه روزی اینو به عشق ترجیح دادم حتما از بچه های حوزه زن میگیرم اونم نه یکی 4تا خدایی خیلی خوبن بزنیشون هیچی نمیگن دیگه چه برسه به بقیه چیزا

و در مورد کتک بدون سرخی و خونریزی هم در جریان باشین برای دیه ندادن میشه طوری زد که طرف از درد بیهوش شه ولی هیچ ردی نمونه واسه پزشک قانونی:)

سحر صبح

عضو جدید
اقای نه شناس ! من از بحث با شما بدلیل بی منطق بودن در کلام، دروغها، اتهامات مکرر و قضاوتهاتون در مورد اسلام اجتناب میکنم. که اگر فقط سؤال میکردید و روش بحث رو بلد بودید یقینا از بحث استقبال میکردم . که متأسفانه اینطور نیستید...

از دوستان دیگه میخوام اگر در این رابطه هنوز شبهه یا سؤالی باقی هست مطرح بفرمایند تا در موردش گفتگو داشته باشیم

آخرین ویرایش:

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
ممنونم سحرجان از اومدنت
- در برخي از روايات، كشش و تمايل جنسي زنان بيشتر از مردان معرفي شده است، ولي علت عدم بروز آن را غلبه نمودن حياي زنان بر كشش جنسي عنوان فرموده‌اند.
اینو آقای اوسپید تو تاپیک جدیدشون(انگیزه اصلی مردان از ازدواج) گذاشتن، با پست #14 کاملا موافقم
آقا مسعود کجا نوشته چوب نازکتراز چوب مسواک؟؟
حالا دیگه زن ها روانی هم شدن؟؟؟؟؟ ک با کتک زدن آدم شن و کتک زدن بهشون آرامش بده؟
این چه دلایلیه آخه؟؟؟
در حال حاضر اگه خانومی خودش خرج خونه رو نده حتما تو قسمتی از مخارک کمک حال همسرشه
شاید چندهمسری واسه عصر اعراب جاهل مفید بوده اما الان واقعا باید منسوخ شه

سحر صبح

عضو جدید
ممنونم سحرجان از اومدنت
- در برخي از روايات، كشش و تمايل جنسي زنان بيشتر از مردان معرفي شده است، ولي علت عدم بروز آن را غلبه نمودن حياي زنان بر كشش جنسي عنوان فرموده‌اند.
اینو آقای اوسپید تو تاپیک جدیدشون(انگیزه اصلی مردان از ازدواج) گذاشتن، با پست #14 کاملا موافقم
آقا مسعود کجا نوشته چوب نازکتراز چوب مسواک؟؟
حالا دیگه زن ها روانی هم شدن؟؟؟؟؟ ک با کتک زدن آدم شن و کتک زدن بهشون آرامش بده؟
این چه دلایلیه آخه؟؟؟
در حال حاضر اگه خانومی خودش خرج خونه رو نده حتما تو قسمتی از مخارک کمک حال همسرشه
شاید چندهمسری واسه عصر اعراب جاهل مفید بوده اما الان واقعا باید منسوخ شه

خواهش میکنم خواهر
تمایل جنسی زنان اگر آنقدری باشه که با یک مرد قانع نشن، از نظر شرع امکان ازدواج های متعدد با رعایت عده رو دارن. یعنی با مرد این تفاوت رو دارن که مردان همزمان میتونن چند زنی داشته باشند اما زنان همزمان نمیتونن بدلایل متعددی که میدونید
اما اینکار از نظر عرفی خوب نیست چرا که به چشم ذواقیت بهش نگاه میشه. درست مثل همینکه یک مرد چهار زن داشته باشه از نظر عرفی خوب نیست و به چشم ذواقیت بهش نگاه میشه در عرف ما.

ما هیچ موقع نگفتیم زنها روانی شدن که بخوان آدم بشن!! گفتم زنی که دچار مشکل نشوز و عدم تمکین است و حق مرد و شخصیت خودشو نمیشناسه بدون اینکه بهش ستمی بشه توی خانواده میشه ادب بشه. چون قیم و سرپرستش خود مرد هست. اما مردی که این مشکل رو داشته باشه دیگه باید به دست بزرگترهای فامیل ادب بشه یا اگر نشد بدست قانون و اگر نشد زن میتونه جدا بشه ازش.

خواهشا حرفهای آقای نه شناس رو به مدعیات ما نسبت نده!

ما گفتیم کتک زدن به زن آرامش میده؟ میشه دقیقا نشون بدی کجا و کی گفتیم؟!!
ما گفتیم در اسلام به مرد گفته حق زدن زن رو نداره! و روایات بسیاری هست که مرد رو به صبر و خوش اخلاقی در برابر زن و حتی بداخلاقیهای برخی زنان توصیه کرده و شدیدا فرموده زن امانت خداست و لعنت خدا بر مردی هست که ظلم کنه به زنی که زیر دستشه و.... روایات دیگه

پستهای ما رو یکبار دیگه بخون در مورد چند همسری... ببین اسلام نگفته مردها برن چند همسر بگیرن. اسلام حد تعیین کرده برای تمام زمانها. یعنی شما اگر الان ایران رو مناسب چند همسری نمیبینی عربستان رو هم باید نگاه کنی... چند سال قبل و بعد همینجا... و شرایط استثنای برخی دیگه رو هم باید ببینی. اسلام قانون کلی میده ... نمیگه همه باید برن 4 زن بگیرن... برخی دوره ها و کشورها ده تا ده تا زن میگرفتن حتی... الانم توی غرب کمونیسم جنسی هست. یعنی خیلی راحت زن و مرد با افراد متعددی در ارتباط هستن در عین اینکه خانواده دارن... اسلام این افسارگسیختگی رو محدود میکنه...

آخرین ویرایش:

سحر صبح

عضو جدید
پیامبر(ص):
«من در شگفتم از كسى كه زن خود را مى‏ زند، در حالى كه خودش براى كتك خوردن، سزاوارتر است. زنانتان را مزنید كه قصاص دارد»
«زنان بر مرد كریم، غالب مى‏شوند و مرد لئیم، بر زنان مسلط مى‏ گردد. من دوست دارم كریم مغلوب باشم نه لئیم غالب»

امام صادق(ع) از پدرش روایت شده كه گفت:
«وقتى با زنى ازدواج مى‏كنید، احترامش كنید. زن مایه آرامش شما است. زنان را آزار ندهید و حقوق آنان را ضایع نكنید»

پیامبر(ص):

«هر مردى كه بر بد اخلاقى همسرش صبر كند، خدا اجر داوود (ع) را به او مى‏ دهد و به هر زنى كه بر بداخلاقى مردش صبر كند، همچون اجر آسیه كه با فرعون، كنار آمد عطا مى‏كند»
«زنان را نزنید و تقبیح مكنید»

حضرت على(ع):

«در هر حال با زنت مدارا كن و با او به نیكى رفتار نماى تا زندگى لبریز از صفا و صمیمیت باشد»

آخرین چیزى كه به وقت وفات، از رسول خدا(ص) شنیدند - كه در زیر زبان همى گفت، سه سخن بود: «نماز بر پاى دارید و مراقب حقوق بردگان باشید و ستم نكنید واللَّه اللَّه درباره زنان، كه در دست شمایند. با زنانتان، نیكو زندگى كنید و حریم آنان را نگاه دارید»

رسول خدا(ص)، خشم و توهین زنان را تحمل مى‏ كرد. روزى زن عمر جواب وى را به خشم، باز داد. عمر گفت: یالكعاء، جواب باز مى ‏دهى؟! گفت: آرى كه رسول(ص) از تو بهتر است؛ زیرا زنان، وى را جواب باز مى‏ دهند و او تحمل مى‏كند.

یك روز، زنى به خشم، دست فراسینه رسول خدا(ص) زد. مادر وى با وى درشتى كرد كه: چرا كردى؟ رسول خدا گفت: بگذار بیش از این نیز كنند و من درگذرم

برخی مطالب برگرفته از این سایت

سحر صبح

عضو جدید
اینجا رو میگم سحرجون
بقول خودت باید ب سخن توجه کرد نه به گوینده;)
حرفایی ک ایشون تو اون پست گفته دقیقا جرفاییه ک من میخواستم بگم
حتی کاملتر و جامعتر
پ.ن : پست هارو همینطور لینکی ک فرمودی کامل خوندم آجی

ممنون عزیزم. اما من این حرف رو ابدا قبول ندارم! این صرفا یک مدعاست که ریشه روایی هم نداره.... ما باید به آیات و روایات توجه کنیم و بر آن اساس استدلال کنیم... من حتی اینکه زدن با چوب مسواک باشه رو هم نمیتونم کاملا قبول کنم (یعنی حتی اگر روایت هم باشه، ناظر به برخی موارد باید باشه نه تفسیر کامل فاضربوهن) چون وقتی کلمه زدن میاد دیگه با چوب مسواک معنی نداره از نظر عقلی. زدن واقعی هست احتمالا... اما همونطور که متوجه شدید و روایت آوردیم، این زدن نباید طوری باشه که منجر به دیه بشه. آنچه که منجر به دیه میشه اثر و رد هست... که این دیگه طغیان و تعدی از امر خدا و حرام است
در مورد اینکه فقط در مورد نشوز زن هست هم قبلا گفتگو کردیم... یعنی اگر در غیر این باشه همونم ستم و حرامه!

آخرین ویرایش:

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
ممنون عزیزم. اما من این حرف رو ابدا قبول ندارم! این صرفا یک مدعاست که ریشه روایی هم نداره.... ما باید به آیات و روایات توجه کنیم و بر آن اساس استدلال کنیم... من حتی اینکه زدن با چوب مسواک باشه رو هم نمیتونم کاملا قبول کنم (یعنی حتی اگر روایت هم باشه، ناظر به برخی موارد باید باشه نه تفسیر کامل فاضربوهن) چون وقتی کلمه زدن میاد دیگه با چوب مسواک معنی نداره از نظر عقلی. زدن واقعی هست احتمالا... اما همونطور که متوجه شدید و روایت آوردیم، این زدن نباید طوری باشه که منجر به دیه بشه. آنچه که منجر به دیه میشه اثر و رد هست... که این دیگه طغیان و تعدی از امر خدا و حرام است
در مورد اینکه فقط در مورد نشوز زن هست هم قبلا گفتگو کردیم... یعنی اگر در غیر این باشه همونم ستم و حرامه!
عزیزم اول اینکه زدن زدنه
کاری ب شدتش ندارم
واسه من جنبه تحقیرش آزاردهندس
و اگه ازون جنبه هم نگاه کنیم ک خب میشه طوری کتک زد ک جاش نمونه اما...

سحر صبح

عضو جدید
عزیزم اول اینکه زدن زدنه
کاری ب شدتش ندارم
واسه من جنبه تحقیرش آزاردهندس
و اگه ازون جنبه هم نگاه کنیم ک خب میشه طوری کتک زد ک جاش نمونه اما...

خب مگه قراره یک مرد در زندگی زن رو دائم تحقیر کنه با زدن؟! اینکه زندگی نمیشه! خدا هم راضی نیست ارزش و عزت کسی کم بشه! این تحقیر فقط در مواردی هست که زن مرد زندگیشو تحقیر میکنه با تعدی بخصوصش! شما این موارد رو ببین نه زندگی معمولی و یک زن سالم رو!
شما اگر دقت کنی میبینی اصلا نمیشه کسی رو طوری زد که اثری ازش نمونه. یعنی اگر مرد زنشو بخواد خفه کنه یا زن رو مورد ستم برار بده، یک اثری میذاره. شما رد زدن رو با اثر قاطی نگیر. چون وقتی میگیم اثر، عمومی تر از رد زدن میشه... چطور زدنی هست که اثری بجا نمیذاره؟!

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
خب مگه قراره یک مرد در زندگی زن رو دائم تحقیر کنه با زدن؟! اینکه زندگی نمیشه! خدا هم راضی نیست ارزش و عزت کسی کم بشه! این تحقیر فقط در مواردی هست که زن مرد زندگیشو تحقیر میکنه با تعدی بخصوصش! شما این موارد رو ببین نه زندگی معمولی و یک زن سالم رو!
شما اگر دقت کنی میبینی اصلا نمیشه کسی رو طوری زد که اثری ازش نمونه. یعنی اگر مرد زنشو بخواد خفه کنه یا زن رو مورد ستم برار بده، یک اثری میذاره. شما رد زدن رو با اثر قاطی نگیر. چون وقتی میگیم اثر، عمومی تر از رد زدن میشه... چطور زدنی هست که اثری بجا نمیذاره؟!

خواهری حرفات آرومم میکنه اما آوردن لفظ زدن زن توسط مرد تو کتاب آسمانی ........
این خودش عمیقترین تحقیره

سحر صبح

عضو جدید
خواهری حرفات آرومم میکنه اما آوردن لفظ زدن زن توسط مرد تو کتاب آسمانی ........
این خودش عمیقترین تحقیره

خواهر خوبم، منم خودم خانم هستم. باور کن اینقدر که در اسلام در جای جای آیات و روایات به زن اهمیت داده هیچ جا و هیچ دینی و هیچ مرامی اینطور نبوده. شاید بشه گفت این آیه که این کلمه درش بکار رفته، با اینکه بعدش گفته اگر مسئله برطرف شد، شما هیچ راهی برای تعدی به زنان نجوئید (یعنی ادامه ندید و حتی زمانی که لازم دیدید و دارید میزنید، به نیت ستم انجام ندید که خدا میبینه و..) بیشترین مسئله ای هست که شبهه برش وارد شده و مورد سوء استفاده دشمنان، کفار و منافقین قرار گرفته...
در قرآن در مورد احکام مختلف طلاق هم اشاره شده، در مورد احکام اجتماعی و جنگ، در مورد همه چیز دقیق گفته... یعنی اگر بخوایم قرآن رو مورد بررسی موضوعی قرار بدیم باید هر آیه ای که در مورد زن هست جمع کنیم و در کنار هم بذاریم. نه اینکه به صرف همین یک آیه بسنده کنیم برای تعیین دیدگاه...

سحر صبح

عضو جدید
میخواستم صداتون کنم بیاین توضیح بدید اخه من زیاد ازین چیزا آگاه نیستم
اما شما خیلی بلدیداااااااا:cool:

خواهری این نوع زدن هم ستم هست که طرف بخواد بزنه و رد نندازه. و در آخر همین آیه خدا که میدونسته یک عده از هر قانونی ممکنه سوء استفاده کنن، اشاره میکنه که : ستم نکنید!
کلا خدا در مورد قتال و احکام جنگ هم وقتی میگه مثلا با کی بجنگید و چطور بجنگید (چون جنگ هم قانون داره در دین. همینطوری نیست) آخرش میگه ستم نکنید!
تاکید میکنه که احکام دین رو مورد سوء استفاده قرار ندید و در برخی آیات تهدید میکنه کسی که در این موارد سوء استفاده یا ستم کنه خدا به حسابش رسیدگی میکنه ... یا خدا میبینه... یا...

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
چه حرفایی داره مثلا؟! میشه بگی ما هم بدونیم!!!

تعدد زوجات واسه مرد آزاده بخصوص اگه پولدار باشه(پول این حقو واسش میاره!!!!!!!!)
ازدواج موقت
کنترل زن توسط مرد ب هر طریق ممکن
و
...
.
.
تحقیری ک زن واسه اینجور قوانین متحمل میشه

سحر صبح

عضو جدید
تعدد زوجات واسه مرد آزاده بخصوص اگه پولدار باشه(پول این حقو واسش میاره!!!!!!!!)
ازدواج موقت
کنترل زن توسط مرد ب هر طریق ممکن
و
...
.
.
تحقیری ک زن واسه اینجور قوانین متحمل میشه

زن چی؟ نمیتونه با رعایت عده تعدد زوج داشته باشه؟
عرض کردم ... هر دو میتونن! اما مرد همزمان با هم میتونه... و زن همزمان نمیتونه... باید با رعایت عده و طلاق اینکارو بکنه اگه زنی اینطوری دوست داره!
اما اینو بگم هر دو از نظر اخلاق و عرف مذمومه! هر چند هر دو مشروعه از نظر شرع و قانون
من این حس رو ندارم که مرد به هر طریق ممکنی زن رو کنترل کنه اما زن نتونه... راستش زن به شدت میتونه مرد رو کنترل کنه چون مردها ساده هستن در مقابل زنها... طریقه یکی اینه که با پنبه سر میبره و طریقه دیگری اینه که خیلی ساده و غیر پیچیده ستم میکنه یا کنترل میکنه...

راستش مرد هم غرور داره... مرد هم دائم داره توسط زن تحقیر میشه
اما مردها صداشون در این مورد در نمیاد... فشار روحیشونو سر چیز دیگه ای خالی میکنن... یعنی خودشونم نمیدونن چشونه... فقط میدونن در زندگیشون ارامش ندارن... چرا؟ چون زن وظیفه همسرداریشو بخوبی انجام نمیده و دائم مردشو تحقیر میکنه... در حالیکه مرد هم باید این غرورش حفظ بمونه تا موقعیت جوانمردی خودشو در خانواده بتونه بخوبی حفظ کنه... تا هم خودش از زندگی لذت ببره و هم زنش...

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

از استارتر وبقیه دوستان خواهش میکنم بحث مورد نظر را دنبال کنند نه هرموضوعی که صرفا باعث پیش بردن تعداد صفحات تاپیک شود

مورد بعدی

این بحث قبلا در تالار ایجاد شده :

آیه ای که ، مرد را قیم زن خوانده و اجازه کتک زدن را به او می‌دهد؟

تنيبه بدنى زن از ديدگاه دو قرآن پژوه معاصر

بهتر هست قبل از ایجاد گفتگو در هر موضوعی ، در مرورگر باشگاه سرچ کنیم ببینیم بحث مورد نظرمان قبلا ایجاد شده یانه واگر پاسخ مثبت هست در همان تاپیک ها گفتگو را ادامه دهیم.

ومورد آخر
با توجه به اینکه هیچ کدام از شرکت کنندگان در بحث، کارشناس امور دینی نیستند، سعی کنید تا حد امکان برای مثالها از منابع معتبر استفاده کنید نه دانش خودتان .

متشکرم :gol:

آخرین ویرایش: