تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

recolor

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز
من چون رشتم سیالات هست در سالید تازه کارم. ممنون میشم راهنماییم کنین.
یکسری هندسه سه بعدی با سالید کشیدم. حال میخوام این قطعات سه بعدی رو به مجموعه ای از لایه های دو بعدی پشت سر هم با فرمت bmp‌ یا jpg تجزیه و ذخیره کنم. که هر لایه نماینده یک برش از مدل در راستای x هست. (برای اینکه این لایه ها رو با برنامه ImageJ‌ به یک حجم با فرمت raw‌ در بیارم.)
میشه کمکم کنین که این کارو چگونه انجام بدم؟

پیشاپیش خیلی ممنون
:smile:

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
SECTION VIEW

SECTION VIEW

سلام به دوستان عزیز
من چون رشتم سیالات هست در سالید تازه کارم. ممنون میشم راهنماییم کنین.
یکسری هندسه سه بعدی با سالید کشیدم. حال میخوام این قطعات سه بعدی رو به مجموعه ای از لایه های دو بعدی پشت سر هم با فرمت bmp‌ یا jpg تجزیه و ذخیره کنم. که هر لایه نماینده یک برش از مدل در راستای x هست. (برای اینکه این لایه ها رو با برنامه ImageJ‌ به یک حجم با فرمت raw‌ در بیارم.)
میشه کمکم کنین که این کارو چگونه انجام بدم؟

پیشاپیش خیلی ممنون
:smile:
سلام خیلی خوب منظورتون رو متوجه نشدم
ولی اگر میخواهید سطع مقطع های مختلف یک قطعه را ببینید:
از منو view --> Display --> Section View را بزنید
در پنل تنظیمات سه صفحه پیشفرض روبرو و بالا و راست را میتوانید انتخاب کنید(که پیش فرض روی روبروست)
گزینه Reverse (آیکونی که دو تا فلش داره) جهت برش را عوض میکنه
گزینه Offset Distans فاصله از صفحه انتخابی را ایجاد میکند(پیش فرض صفر)
دو مقدار زاویه را میتوانید تنظیم کنید
بعدی رنگ صفحه برش خورده
-با زدن تیک گزینه Section 2 یک صفحه برش ثانویه میتوانید ایجاد کنید
و گزینه Section 3 صفحه برشی سوم را ایجاد میکند
با زدن ok یا اینتر شکل برش خورده شما آمادست
این نمای برش خورده موقتیست و آسیبی به شکل اصلی شما نمیزند
با اجرای مجدد Sectin view نمای برش خورده از حالت انتخاب خارج شده و شکل را کامل خواهید دید.
ابزار sectin View در نوار ابزار view قابل دسترستر است که با کلیک راست بر روی هر نوار ابزاری میتوانید تیک آن را برای فعال شدن بزنید
با اجرای چندین بار این دستور میتوانید سطح مقطع های مختلف قطعه را داشته باشید.
حالا
اینکه چه خروجی مد نظر شماست نیاز به توضیح بیشتر از طرف شما داره
شاد باشید:)

recolor

عضو جدید
دوست عزیز ممنون بابت پاسخ سریعت. شما خیلی اینجا زحمت میکشی. راهکارت خیلی خوبه. اما خروجی هم قصد دارم بگیرم. برای روشن شدن منظورم یک فایل فشرده ضمیمه میکنم. این فایل مجموعه ای از تصاویر bmp هست که اگر پشت سر هم با یک برنامه به هم بچسبن دقیقا میشن دو تا نیم کره پشت به پشت سه بعدی.
من دقیقا میخوام همچین خروجی هایی بگیرم. یعنی چندین کره داخل یک سلول مکعبی با سالید کشیدم که حالا میخوام عین تصاویر bmp ضمیمه، تجزیه به خروجی های دو بعدی پشت سر هم ترجیحا با فرمت bmp بشه.

پیوست ها

• twoHemiSpheres.rar
    71.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام تو طراحی این گیر کردم چطوری میشه کشید
وقتی که لافت میخام بکنم مسیر هاش خیلی درد سره

ابعاد رو هم ندارم ولی عکس رو بردم تو خود سالید تا یکی از اون اندازه ها 1:1 شدمشاهده پیوست 182924
سلام عکس کیفیت خوبی نداره
یا یه جادیگه آپلود کنید
یا حجم عکس رو پایین بیارید که بعد از آپلود تالار عزیز اونو کم حجم نکنه تا این ریختی بشه
نوک بالایی تیزه مثل لبه تیغ یا ضخامت داره؟
خط وسط در دو نمای پایین دقیقا چیه؟ خط محوره؟

mer30fery

کاربر ممتاز
دوست عزیز ممنون بابت پاسخ سریعت. شما خیلی اینجا زحمت میکشی. راهکارت خیلی خوبه. اما خروجی هم قصد دارم بگیرم. برای روشن شدن منظورم یک فایل فشرده ضمیمه میکنم. این فایل مجموعه ای از تصاویر bmp هست که اگر پشت سر هم با یک برنامه به هم بچسبن دقیقا میشن دو تا نیم کره پشت به پشت سه بعدی.
من دقیقا میخوام همچین خروجی هایی بگیرم. یعنی چندین کره داخل یک سلول مکعبی با سالید کشیدم که حالا میخوام عین تصاویر bmp ضمیمه، تجزیه به خروجی های دو بعدی پشت سر هم ترجیحا با فرمت bmp بشه.
خواهش میکنم
شما باید دستی عکس بگیری
و بعد خودتون زحمت بکشید عکس هارو ویرایش کنید یعنی ببرید و هم اندازه کنید
شما وقتی نمای روبرو (یا بالا یا راست یا...) را از نوار ابزار VIEW و دستور VIEW Orientation انتخاب کنید اندازه تصاویر شما یکنواخت خواهد شد
حالا با Section view و دادن عدد اندازه نماهای برش خورده را ایجاد کنید و دستی بایک نرم افزار عکس بگیرید
اگر ویندوز سون دارید با برنامه snipping میتونید عکس بگیرید و یا هر نرم افزار دیگه...
پشت صفحتون هم میتونید ساده و سفید انتخاب کنید تا یکنواختی بهتر شود
شاد باشید:D

recolor

عضو جدید
خواهش میکنم
شما باید دستی عکس بگیری
و بعد خودتون زحمت بکشید عکس هارو ویرایش کنید یعنی ببرید و هم اندازه کنید
شما وقتی نمای روبرو (یا بالا یا راست یا...) را از نوار ابزار VIEW و دستور VIEW Orientation انتخاب کنید اندازه تصاویر شما یکنواخت خواهد شد
حالا با Section view و دادن عدد اندازه نماهای برش خورده را ایجاد کنید و دستی بایک نرم افزار عکس بگیرید
اگر ویندوز سون دارید با برنامه snipping میتونید عکس بگیرید و یا هر نرم افزار دیگه...
پشت صفحتون هم میتونید ساده و سفید انتخاب کنید تا یکنواختی بهتر شود
شاد باشید:D

ممنون گرامی. من این کارو کردم و عالی بود. یک روش دیگه هم پیدا کردم که گفتنش خالی از لطف نیست : از صفحه آخرِ آخر شروع کردم و extruded cut رو انتخاب کردم و گذاشتم رو normal view و بعد از هر بار cut کردن خروجی jpg گرفتم.
فقط دو تا سوال هست که اگر جواب اینا رو هم بلدی و بگی واقعا لطف بزرگی بهم کردی. اگرم بلد نیستی فدای سرت :smile:
سوال اول اینکه من وقتی یک section‌ رو روی normal view‌ میذارم، اشیاء پشت section و همچنین باقیمانده شیء که پشت section هست رو هم نشون میده. راهی هست که موقع خروجی گرفتن آیتمای پشت Section هم درست مثل آیتمای جلوش دیده نشن؟ برای اینکه منظورم واضح شه یک عکس ضمیمه کردم. منظورم اینه که فقط قسمتای آبی نمایش داده بشه.
سوال دومم اینه که دقیقا همون چیزی که تو خط آخر بهش اشاره کردین : مثل برش اون نیم کره ها، آیا راهی هست که قسمت جامد دقیقا "فقط" سفید باشه و قسمت های خالی سیاه باشه؟

پیوست ها

• cross section.jpg
    cross section.jpg
    20.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
PARTIAL SECTION

PARTIAL SECTION

سوال اول اینکه من وقتی یک section‌ رو روی normal view‌ میذارم، اشیاء پشت section و همچنین باقیمانده شیء که پشت section هست رو هم نشون میده. راهی هست که موقع خروجی گرفتن آیتمای پشت Section هم درست مثل آیتمای جلوش دیده نشن؟ برای اینکه منظورم واضح شه یک عکس ضمیمه کردم. منظورم اینه که فقط قسمتای آبی نمایش داده بشه.

یه راهش استفاده از فوتوشاپه...!
گفتم یه بار
شما باید دستی عکس بگیری و بعد خودتون زحمت بکشید عکس هارو ویرایش کنید یعنی ببرید و هم اندازه کنیدو...
راه دیگه اینه که برید تو محیط Drawing
از قطعتون نمای برش خورده بگیرید با دستور Section View از نوار ابزار view Layout
بعد تیک گزینه PARTIAL SECTION رافهال کنید تا پشت قطعه دیده نشه
اینجوری بـبـیـنـیـد:
لینک عکس

PARTIAL SECTION.jpg

سوال دومم اینه که دقیقا همون چیزی که تو خط آخر بهش اشاره کردین : مثل برش اون نیم کره ها، آیا راهی هست که قسمت جامد دقیقا "فقط" سفید باشه و قسمت های خالی سیاه باشه؟
بله فوتوشاپ...!:w16:
اینکه میگم فوتوشاپ نه اینکه با سالید راهی نداره،
ولی راهی رو که با فوتوشاپ تو 5 دقه میرید با سالید باید تو نیم ساعت برید.
برای تغییر نوع هاشور بر روی هاشور کلیک کنید بعد تیک گزینه material Cross hatch را بردارید و گزینه solid را فعال کنید

mer30fery

کاربر ممتاز
centerline parameter in loft

centerline parameter in loft

سلام تو طراحی این گیر کردم چطوری میشه کشید
وقتی که لافت میخام بکنم مسیر هاش خیلی درد سره

ابعاد رو هم ندارم ولی عکس رو بردم تو خود سالید تا یکی از اون اندازه ها 1:1 شدمشاهده پیوست 182924

سلام عکس کیفیت خوبی نداره
یا یه جادیگه آپلود کنید
یا حجم عکس رو پایین بیارید که بعد از آپلود تالار عزیز اونو کم حجم نکنه تا این ریختی بشه
نوک بالایی تیزه مثل لبه تیغ یا ضخامت داره؟
خط وسط در دو نمای پایین دقیقا چیه؟ خط محوره؟
سلام
شما که توضیحی ندادی من برداشتی که کردم شکل زیره:
loft with centerline.jpg
باید از دستور لافت استفاده کنید
و یک کمان از وسط دو اسکچ عبور بدید و آنرا به عنوان centerline parameter در دستور لافت استفاده کنید
اینم فایلش با فرمت solidwork2011: مشاهده پیوست loft with centerline.rar
شاد باشید.:victory::w31::w42:

recolor

عضو جدید
یه راهش استفاده از فوتوشاپه...!
گفتم یه بار
راه دیگه اینه که برید تو محیط Drawing
از قطعتون نمای برش خورده بگیرید با دستور Section View از نوار ابزار view Layout
بعد تیک گزینه PARTIAL SECTION رافهال کنید تا پشت قطعه دیده نشه
اینجوری بـبـیـنـیـد:
لینک عکس

مشاهده پیوست 184150

بله فوتوشاپ...!:w16:
اینکه میگم فوتوشاپ نه اینکه با سالید راهی نداره،
ولی راهی رو که با فوتوشاپ تو 5 دقه میرید با سالید باید تو نیم ساعت برید.
برای تغییر نوع هاشور بر روی هاشور کلیک کنید بعد تیک گزینه material Cross hatch را بردارید و گزینه solid را فعال کنید

آقا یک دنیا ممنون. میرم تو کارش ببینم چی میشه. واقعا این قضیه کلافم کرده و کل پایان نامم وابسته به ایجاد این هندسه های سیاه/سفیده که اینام دارن بازی در میارن :))) متشکرم بازم

mehrdad70

عضو جدید
سلام
شما که توضیحی ندادی من برداشتی که کردم شکل زیره:
مشاهده پیوست 184226
باید از دستور لافت استفاده کنید
و یک کمان از وسط دو اسکچ عبور بدید و آنرا به عنوان centerline parameter در دستور لافت استفاده کنید
اینم فایلش با فرمت solidwork2011: مشاهده پیوست 184227
شاد باشید.:victory::w31::w42:

دستت درد نکنه خیلی لطف کردی ولی سالید من 2010 هستش میشه stp بفرستی

hvac_h67

عضو جدید
سلام.فرمت هردو برنامه بايد يكي باشه .سعي گن برنامه هارو با فرمت يكسان استفاده كني.

mer30fery

کاربر ممتاز
خیلی زحمت کشیدی ممنون ولی
یه سوالی چطور میشه از سطح بالای گسترش گرفت
دیگه داری اذیت میکنیا:w28:
این سطح نیست خب حجمه.چیکار میخوای باهاش بکنی؟!:w20::w19:
"از سطح بالای گسترش گرفت" یعنی چه؟:w20:

saeid15207

عضو جدید
با سلام
توی سالید اجسام چگونه باید تولید شوند که در نرم افزارansys با المان shell مش بندی بشن.لطفا مراحل کار رو به صورت کامل توضیح بدید.
با تشکر

mehrdad70

عضو جدید
دیگه داری اذیت میکنیا:w28:
این سطح نیست خب حجمه.چیکار میخوای باهاش بکنی؟!:w20::w19:
"از سطح بالای گسترش گرفت" یعنی چه؟:w20:

میدونم حجمه ولی میشه ازش سطح گرفت تو surface بعد ظخامت داد یا shell کرد فقط مشکل اینه که نمیشه تو محیط شین متال برد

P0uria

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان ، من یه جورایی تازه عضو شدم
:d
انجمن بسیار فعال و خوبی دارین
منم یکم SolidWorks بلدم امیدوارم بتونم کمکی کنم
این هم آخرین کارم با سالید:

Crystal Wine Decanter.jpg

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان ، من یه جورایی تازه عضو شدم
:d
انجمن بسیار فعال و خوبی دارین
منم یکم SolidWorks بلدم امیدوارم بتونم کمکی کنم
این هم آخرین کارم با سالید:

مشاهده پیوست 185850
سلام و درود بر شما
پیوستن شما را به این تالار خصوصا ورود شما به تاپیک سالید رو خوش آمد میگم
امیدورم اینجا چیزای خوب از هم یاد بگیریم
سلام دوست خوبم چند وقت نبودی ؟ بازگشت شمارو هم به تالار خوش آمد میگم

mehdi amiry

عضو جدید
شما درست میگی ممنون از اطلاع رسانیت من خود نرم افزار رو میگم چیزی به نام چیدمان نداره ولی سالید قابلیت نصب انواع پلاگین رو داره خب من از همه پلاگین ها خبر ندارم
اما...
مشکل دریافت و نصب این پلاگین هستش
تو ایران همه دنبال نرم افزار های رایگان و فوقش قفل شکسته هستند مثل من. و کمتر کسی میاد بابت نرم افزار هزینه ای تقبل کنه
این پلاگین هم پولیه ولی میتونید دمو پلاگین رو از اینجا درخواست بدید.
شاد باشید:smile:

نه اینطور نیست
شما می تونید نرم افزار CAMWorks Nesting را از سایتهای مختلف دانلود کنید مثل اب خوردن!!!
این نرم افزار را از وبلاگ معروف http://solidsquad.blogspot.com (کرک کننده اصلی محصولات سالیدورکز و غیرو...) می تونید دانلود کنید.

mer30fery

کاربر ممتاز
نه اینطور نیست
شما می تونید نرم افزار CAMWorks Nesting را از سایتهای مختلف دانلود کنید مثل اب خوردن!!!
این نرم افزار را از وبلاگ معروف http://solidsquad.blogspot.com (کرک کننده اصلی محصولات سالیدورکز و غیرو...) می تونید دانلود کنید.
تشکر ولی سایتش فیل*تره
میشه لینک دانلود رو هم بذارید ممنون میشم

ram_call17

عضو جدید
سلام
بچه ها واسه اینکه بتونم حرکت روغن را در یک موتور ماشین (6 سیلندر - نیسان) شبیه سازی کنم، باید از یک فایل سالید که نقشه موتور هس و کامل ایمپورت شده، مجراهای روغن رو جدا کنم.
دقت کنید که فیال ایمپورت شدس یعنی به درخت طراحی دسترسی ندارم که برم هر شکلو پیدا کنم و کپی کنمش
کسی هس پیشنهادی بهم بده؟؟؟؟
مرسی

hssnjfry

عضو جدید
سلام دوستان ایا کسی میدونه فایل sldprt را چه جوری توی کتیا باز کنم ایا امکانش هست؟

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام دوستان ایا کسی میدونه فایل sldprt را چه جوری توی کتیا باز کنم ایا امکانش هست؟
سلامفایلتون رو با سالید باز کنید SAVE AS کنید با فرمت STEP یا همون STP ذخیره کنید بعد با کتیا باز کنید و با فرمت CATPart ذخیره کنید

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
بچه ها واسه اینکه بتونم حرکت روغن را در یک موتور ماشین (6 سیلندر - نیسان) شبیه سازی کنم، باید از یک فایل سالید که نقشه موتور هس و کامل ایمپورت شده، مجراهای روغن رو جدا کنم.
دقت کنید که فیال ایمپورت شدس یعنی به درخت طراحی دسترسی ندارم که برم هر شکلو پیدا کنم و کپی کنمش
کسی هس پیشنهادی بهم بده؟؟؟؟
مرسی
سلام
چیزی که من از سوال شما متوجه شدم اینه که یه موتوری رو با یه نرم افزار دیگه ای طراحی کردید،
اون رو با سالید باز کردید،
حالا یک مجموعه مونتاژی با تعدادی قطعه بدون درخت طراحی دارید،
حالا میخواهید یک قطعه ای به نام مجرای روغن رو از اون جدا گونه به صورت پارت ذخیره کنید،
درسته؟
شما کافیه فایل رو باز کنید
با ctrl+S ذخیره کنید
ببندید
همه قطعات و زیر مجموعه های مونتاژی خودشون ذخیره میشوند.
بعد فایل مورد نظرتون رو از فولدری که ذخیره کردید پیدا کنید و با سالید باز کنید
اگر سوالتون چیز دیگه ایه یکم واضح تر و روانتر و صریحتر سواالتون رو مطرح کنید.

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال فوری:
منظور از جدول فنی دقیقا چیه؟
من با سالید تا حالا کار نکردم همچین جدولی داره؟
کتیا چی؟
این جدول چه مواردی رو شامل میشه؟
ممنون میشم زود جواب بدین

mech.shima

کاربر ممتاز
بچه ها کسی نیست؟
سوالم فوریه
اینکه میشه از سالید قطعات رو وارد کتیا کرد و مونتاژشون کنم؟

mech.shima

کاربر ممتاز

mer30fery

کاربر ممتاز
اینم لینکش اگه فونتش نامشخصه
http://upload7.ir/images/77399420263896014202.jpg
میخوام راجع به جزییات این جدول هرچی بلدین بگین
بچه ها بیاین دیگه خو:(
این کادر یه نمونه کادره و خیلی بدرد بخور نیست
شما با توجه به نیاز شرکت تون و سلیقه خودتون میتونید یک بار یک کادر در سالید طراحی کنید و اون رو با فرمت solid sheet format ذخیره کنید و از آن استفاده کنید
این عکس و کادر یه چیزهایی هم کم داره مثل آرم شرکتتون - استارد نماها - واحد اندازه ها
این عکس نماد استاندارد نماها رو داره
البته یک برگ نقشه علاوه بر کادر نیاز به جدول لیست قطعات هم داره.