تاپیک سوالات کنترل

ARC_2008

مدیر بازنشسته
ممنونم دوست خوبم.:)
به درد یه مهندس کنترل میخوره؟

مطمئنا شما در آینده نیاز به ترسیم نقشه های برق هستید. بی شک یا از eplan یا autocad بایستی استفاده کنید. پس از همین حالا شروع کنید. ( مهندسین با تجربه ای را می شناسم که نقشه های خود را با شرمندگی فراوان در محیط قدرتمند!!! paint ویندوز می کشند! ).

wall_E

عضو جدید
سلام دوستان ... يه سوال خيلي ساده ...البته براي شما ....يه برنامه با مطلب هست كه مي گه ...تابع تبديل راگرفته وپارامتر هاي tr,ts,mp,tp,essرا براي پاسخ آن نتيجه دهد.اگر ممكنه هرچه سريعتر كمك كنيد................ مرسي www.mahdi .khazaeifar@yahoo.com

eee.eee99

عضو جدید
دوستان plc انواع داره؟؟؟زیمنس و لوگو....؟؟اگه آره بهترینش واسه یادگیری کدومه؟(حرفه ای ترینش)

hosseinassar

مدیر ارشد
دوستان plc انواع داره؟؟؟زیمنس و لوگو....؟؟اگه آره بهترینش واسه یادگیری کدومه؟(حرفه ای ترینش)

هر شرکتی یه نوع plc درست می کنه
توی ایران plc زیمنس بیشتر طرفدار داره
الان یکی از پرکابرد ترین plc شاید s7 باشه
فکر میکنم اگه می خواید شروع کنید با s7 شروع کنید بهتره

abdolrahim

عضو جدید
هر شرکتی یه نوع plc درست می کنه
توی ایران plc زیمنس بیشتر طرفدار داره
الان یکی از پرکابرد ترین plc شاید s7 باشه
فکر میکنم اگه می خواید شروع کنید با s7 شروع کنید بهتره

تمرین های پی ال سی یا مدارات امده که باهاشون کار کنم و بهتر یاد بگیرم از کجا میشه گیر اورد؟

mojtababagheri

عضو جدید
سلام.کتاب سیستم های کنترل نوشته آریاز برادرانی رو انتشارات راهیان ارشد چاپ میکنه.
قیمتش هم فکر کنم 16 تومن باشه;)

saeed1260

عضو جدید
با سلام من تا الان 10 تا تايپيك در خواست كمك زدم اما مديرا نزاشتن رو سايت بياد چرا نميدونم
اقا من مدار قدرت و فرمان 3 عددموتور17.2kw رو ميخوام كه بعد از راه اندازي موتور اول 25 ثانيه بعد موتور دوم راه اندازي بشه وبعد 25 تانيه ديگه موتور سوم راه اندازي بشه و بعد از راه اندازي موتور سوم دو عدد موتور اول و دوم چپ گرد كار كنند
در ضمن راه اندازي موتورها به صورت ستاره مثلث هست
ممنون ميشم اساتيد راه نمايي كنند

mre_mech84

عضو جدید
سلام
اگه کسی در مورد این سوالی که میپرسم اطلاعاتی داره و یا کتاب یا منبعی رو میشناسه بهم معرفی کنه ممنون میشم:

سوال اینه: تعیین ضرایب کنترلر به روش عکس العمل حالت گذرای زیگلر-نیکولز و به روش حساسیت مقدار نهایی زیگلر-نیکولز

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو دانشگاه های تهران جبر خطی رو معمولا از روی چه کتابی درس میدن ؟

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرجع جبر خطی کتاب هافمن هست.

مطمعنی ؟ :(
آخه به ما هم همین رو درس دادن ولی این کتاب خیلی ریاضی محضی هستش(استادمون هم ریاضی محض بود :surprised:) , فک نکنم هیچ کاربردی تو مهندسی داشته باشه برخلاف چیزی که استادا میگن درس خیلی مهم و پایه ای هست...

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطمعنی ؟ :(
آخه به ما هم همین رو درس دادن ولی این کتاب خیلی ریاضی محضی هستش(استادمون هم ریاضی محض بود :surprised:) , فک نکنم هیچ کاربردی تو مهندسی داشته باشه برخلاف چیزی که استادا میگن درس خیلی مهم و پایه ای هست...

تحصیل تو مقاطع تکمیلی گرایش کنترل هیچ فرقی با ریاضی محض نداره، رو این حساب این کتاب تدریس میشه.

apadana34

عضو جدید
مهندسی برق و نتایج ان

مهندسی برق و نتایج ان

خروجی مهندسی برق (کنترل) چیه وان چه کارهایی می تونه بکنه ودرچه برنامه ها یا
پروژه هایی نقش دارد؟
من ریاضیات وفیزیک را دوست دارم وحس می کنم ذهن خلاقی داشته باشم عادت دارم در
زندگی مسائل را تجزیه وتحلیل کنم وخلاقیت را چاشنی اش کنم و سیستمی طراحی کنم
به این برنامه ها علاقه دارم :سیستم موشک ماهواره ای وماهواره - هوش مصنوعی وربات
وسیستمهای رباتیک و کلا سیستمها و ابداعات واختراعات بشر که به نوعی دران خلاقیت
وجود دارد که هر روز اخباری از ان به ما می رسد ودربیشتر انها برق و انرژی برق نقش حیاتی
دارد در دنیای مجازی جوابی که برای این صحبتهای من است برنامه نویسی است که من با ان کار کردم.دردنیای مجازی تجزیه وتحلیل می کنی وبعضا از فرمولها استفاده می کنی
وسیستم یا برنامه ای را طراحی می کنی. اما با خودم فکر کردم انچه که عین برنامه نویسی
واثر ان در دنیای حقیقی باشه چیه و از طرفی این خصوصیات وعلاقه های من را دربربگیردبه
این نتیجه رسیدم که دردنیای حقیقی انچه که طبیعت را رام می کند انرژی است که اجازه
می دهد انچه توسط خلاقیت طراحی می کنی یا توسط دیگران ساخته می شه اداره کنی
ودرمیان انرژی ها این انرژی برق است که از همه گسترده است ودر اخر به این نتیجه رسیدم
که انچه خصوصیات من را که درابتدا گفتم و انچه علاقه های من را جواب می دهد مهندسی
برق والبته یکی از گرایشهای برق است؟
ایا این نتیجه گیری درست است. ایا درپروژهای اختراعی و طراحی سیستمها که درهمه جا
است در سیستمهای موشکی ماهواره وحتی هوافضا این مهندس برق است که دخالت دارد
ایا همانطور که دردنیای مجازی
برنامه نویسی مادر است دردنیای واقعی این مهندسی برق والبته گرایش مخصوصش است که درهمه جا نقش دارد و سروکله اش پیدا می شودو ایا یکی از اعضای مهم هر تیمی است
لطفا راهنمایی کنید.

الميرا

عضو جدید
تحصیل تو مقاطع تکمیلی گرایش کنترل هیچ فرقی با ریاضی محض نداره، رو این حساب این کتاب تدریس میشه.

سلام.ببخشيد ميشه واسه حرفتون دليل بيارين؟بچه هاي رشته ي رياضي كي با منطق فازي آشنا ميشن؟ يا كنترل چند متغيره و كنترل هايبريد و....؟؟؟؟

ashkan-elec

عضو جدید
سلام
من تازه عضو شدم .امید وارم بتونم از تجربه ی بقیه دوستان استفاده کنم
تو یکی از پست های تالار برق یک نفر در مورد رشته ی کنترل این جوری نوشته بود. می خواستم ببینم تا چه حد درسته؟

سلام دوست عزیز..
من به عنوان کسی که کنترل خونده میخوام بهت یک توصیه کنم که شاید بچه هایی که کنترل خوندن خیلی خوششون نیاد..
چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...
در ایران (و به طور کلی در دنیا) از مهندسین کنترل فقط برای کارهای اتوماسیون صنعتی(مثل plc)استفاده می کنند یا در ابزار دقیق(در مهندسی شیمی و صنایع نفت و گاز) استفاده می کنند و مثلا در کارهای تخصصی مثل سیستم های کنترلی هواپیماها و موشک ها از یک مهندس هوا فضا استفاده می کنند که دانش کنترلی داشته باشه تا بتونه ملاحظات دیگه ای رو هم با استفاده از زمینه ی هوا فضایی که داره رعایت کنه .
در مورد کابرد کنترل تو زمینه های دیگه مثل مهندسی مکانیک یا حتی مخابرات و قدرت هم دقیقا این نکته برقراره...در واقع یکی از دلایل اساسی که بهت میگم کنترل نرو اینه که این گرایش مهندسی برق یک گرایش فرا رشته ای هست (با اینکه این موضوع رو بعضی ها یکی از نقاط قوت کنترل می دونند) .پس خیلی بهتره که آدم یک زمینه ی دیگر داشته باشه و از کنترل توش استفاده کنه تا اینکه بشینه کنترل محض بخونه.
نکته ی دیگه اینکه درس های این کرایش در ارشد بیش تر به صورت ریاضیات محضه و شما باید این فرمول های ریاضی رو در زمینه های دیگه به کار بگیری که شما تا اطلاعاتی از این زمینه های دیگه نداشته باشی این فرمول ها به کاریت نمی یان (در واقع مثل کسی هستی که رشته ی ریاضیات محض می خونه با این تفاوت که اون به قصد ریاضی محض رفته داره اونو می خونه ولی شما...)

در نهایت هم یک نکته ی دیگه هم راجع به بازار کار کنترل بگم که متاسفانه تخصصی بچه های کنترل نیست و مثلا تو زمینه ی plc خیلی از بچه های الکترونیکی و قدرتی هم کار می کنند. تو زمینه ابزار دقیق هم با اینکه از کنترلی ها بیش تر استفاده میکنند ولی اولا سوابق کاری بالایی می خوان و به همین دلیل مثلا یک الکترونیکی رو با سابقه ی کاری بالا به تو ترجیح می دن(مثل همین بخش ابزار دقیقی که من توش کار می کنم که الکترونیکی ها از ما کنترل ها بیش ترند) .در کنترلی که تو صنعت استفاده میشه همون کنترل خطی هست و هیچ بحثی از کنترل غیر خطی و فازی و ... توش نمی شه حداقل ما ندیدیم.پس شما باید تا ارشد بخونی (برای کارشناسی کنترل بازار کار میشه گفت تقریبا صفره) و انوقت فقط از کنترل خطی (+مباحث ابزار دقیق) استفاده کنی.
در مورد پذیرش دانشگاه های تهران هم که یکی از دوستان اشاره کرد که کمتر از سایر گرایش ها میگیره.
در کل من فقط اگر عاشق کنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل.چون اگه دوست داشته باشی و تو اون زمینه خوب فعالیت کنی از صد تا قدرتی و مخابراتی هم می تونی بهتر بشی مثل دکتر جبه دار
ببخشید اگه طولانی شد امید وارم هر گرایشی که بری موفق باشی...

شهاب یو

عضو جدید
سلام یه کتاب در مورد کنترل ابزار دقیق برای کنکور کاردانی به کارشناسی معرفی کنید ممنون

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ببخشيد ميشه واسه حرفتون دليل بيارين؟بچه هاي رشته ي رياضي كي با منطق فازي آشنا ميشن؟ يا كنترل چند متغيره و كنترل هايبريد و....؟؟؟؟

دوست عزیز عذر می خوام دارم با تاخیر جواب می دم، اصلاً به کل بحث این تاپیک رو فراموش کردم. منظور من میزان درگیری با ریاضیات بود که از نظر مباجث ریاضی که در کارشناسی ارشد باهاش سر و کار داریم این قضیه رو مطرح کردم.

گزیزه

عضو جدید
سلام به همه ی برو بچه های باحال برق,می دونم که ربطی نداره یه سوال داشتم در مورد مطلب,می خوام مشتق بگیرم از یه معادله هر چی وارد می کنم errorمی ده ,میشه طرز صحیح وارد کردنشو وارد کنین, ممنون میشم:surprised:

الميرا

عضو جدید
سلام به همه ی برو بچه های باحال برق,می دونم که ربطی نداره یه سوال داشتم در مورد مطلب,می خوام مشتق بگیرم از یه معادله هر چی وارد می کنم errorمی ده ,میشه طرز صحیح وارد کردنشو وارد کنین, ممنون میشم:surprised:[/QUOTE

دستورش تو Help متلبه .احتمالا متغير مستقلتو اشتباه وارد ميكني.diff بود دستورش اگر اشتباه نكنم.

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
مانيتورينگ

مانيتورينگ

سلام
اطلاعات جامع درباره مانيتورينگ لازم دارم مشخصات و كابردها مهمتر از همه تو ايران چه كاربردي داره
مهمترين وپر كاربردترين نرم افزار مانيتورينگ در كشورهاي پيشرفته و همچنين ايران جيه؟
اصولا اگه يكي بخواد كار كنه بايد چكار كنه؟