تاپیک سوالات کنترل

ARTAM

عضو جدید
دوستان خوبم
يادمان باشد اگر واقعا مي دانيم پاسخ دهيم و تجربيات و دانسته هاي واقعيمان را بگوييم.نه حدس و گمان. وگرنه اين سايت تنها سبب گمراهي مان خواهد شد.

كمي متعجب شدم از اينكه دوستان پاسخ هاي غير تخصصي گاها عجيب و غريب مي دهند.
مثلا براي رنج دماي 20 تا 30 درجه بهترين انتخاب بر اساس رنج NTC يا PTC است. اين سنسورها كه از خانواده ي RTD (مقاومتي)ها هستند ايده آل رنجهاي كوچكند. تغيير مقاومتي، در نتيجه دقت آنها چندين برابر PT100 هاست. اما چندان خطي نيستند. يعني در بازه هاي وسيع دما بكار نمي آيند. ولي وقتي بخواهيد دماي يك اتاق را روي مثلا 25 ثابت نگه داريد اينها شاهكارند و ارزانتر از هر سنسور ديگر.

باسلام
شما درحوزه ابزارذقیق بحث می کنید یا الکترونیک ؟
آیا TT با سنسور NTC یا PTC تاحالا دیده اید؟

مهندس تمام

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

سلام می شه منو راهنمایی کنید
بهترین گرایش مهندسی برق چیه ؟چرا؟
آخه می خوام تغییر رشته بدم

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز

سلام
در حالت کلی ....پیشنهاد میشه کارشناسی رو الکترونیک یا کنترل بگیری....
....
ولی باز بر میگرده به علاقه و پایه غلمی ....
....
ارزوی موفقیت ....;)

petunia

عضو جدید
من برای پروژه درس الکترونیک صنعتی می خوام سنسور حرارتی بسازم.چیز بهتری به ذهنم نرسید.هر کس از دوستان پیشنهاد بهتری داره استقبال می کنم.می خوام پروژم صرفا تئوری نباشه.لطفا راهنماییم کنین.

farizin

عضو جدید
سلام دوستان عزیز و مهندسان گرامی
برای کالیبراسیون تجهیزات ابزاردقیق (ترجیحاً تحت استاندارد ISO) احتیاج به رفرنس و مقاله دارم.کسی میتونه کمک کنه؟؟
مدیر محترم تاپیک در صورت نیار اگه بخواین تاپیک مربوط رو ایجاد میکنم.میدونم این نیاز برخی از مهندسین کنترل ما تو صنعت هست.متاسفانه رفرنس فارسی مناسبی وجود نداره (یا شاید هم من ندیدم)

hassan gholami

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم اگه خدایی نکرده ارشد کنترل تهران قبول شدم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
میتونم کنارش کارم پیدا کنم
یعنی بازار کارش در این حد هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
ممنون
حسن غلامی

arsalannazemi

عضو جدید
کالیبراتور

کالیبراتور

سلام
تعدادی ترانسمیتر دما و فشار گاز را می خواهم کالیبره کنم ولی یک مشخصات دقیق برای خرید hand-held calibrator ندارم لطفاً کمک کنید:confused:

هخامنش

عضو جدید
با عرض سلام و ادب
از این که میتونم با افرادی با تجربه و مثبت همچون شما ارتباط داشته باشم بسیار خوشحالم
من علاقه زیادی به سیستم های کنترل صنعتی دارم و بیشتر مطالعاتم در این مورد است از نوشته شما خواندم که نرم افزار هایی مثل wincc جایگاه بالایی در صنعت ندارن .
در صورت امکان در مورد سایر نرم افزار های hmi اگه منبعی را میشناسید معرفی کنید
با تشکر یا علی

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با عرض سلام و ادب
از این که میتونم با افرادی با تجربه و مثبت همچون شما ارتباط داشته باشم بسیار خوشحالم
من علاقه زیادی به سیستم های کنترل صنعتی دارم و بیشتر مطالعاتم در این مورد است از نوشته شما خواندم که نرم افزار هایی مثل wincc جایگاه بالایی در صنعت ندارن .
در صورت امکان در مورد سایر نرم افزار های hmi اگه منبعی را میشناسید معرفی کنید
با تشکر یا علی
... نه ، نه اینکه Wincc خدای ناکرده جایی در صنعت نداشته باشد . بلکه بیشتر برای Plant های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و بنده عرض کردم اگر بخواهید به روی یک ماشین HMI ببندید ، می بایست با چند نمونه HMI کار کرده باشید تا بهترین آن را از لحاظ ویژگی ها و کاآرایی منطبق با نوع پروژه انتخاب نمائید. این در درجه دوم است . شما ابتدا Wincc را کامل فرا گیرید و سپس به آن اکتفا نکنید ... جند نرم افزار HMI را تا چند روز آتی در تالار خواهم گذاشت . نرم افزار شرکت هایی چون : Beijer,schnider electric, omron, proface, delta, و ... . با تشکر.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام
میخواستم بدونم اگه خدایی نکرده ارشد کنترل تهران قبول شدم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
میتونم کنارش کارم پیدا کنم
یعنی بازار کارش در این حد هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
ممنون
حسن غلامی

چرا خدای ناکرده ؟!
بازارش خوبه . ولی اگر ارشد تهران سراسری باشه ... فکر نمی کنم اصلا مجال کارکردن پیدا کنی ... بازارش خوبه .

ARC_2008

مدیر بازنشسته

تغییر رشته از مهندسی شیمی به برق ...کار سختی است .
بهترین گرایش برق از نگاه بنده اول قدرت هست . دروسی که شما در طی این 4 سال استاندارد می گذرانید ، شما را آماده کار در صنعت می کند . همچنین با توجه به گذراندن دروس تخصصی قدرت ، می توانید با کمی مطالعه بیشتر ، در گرایش های کنترل و الکترونیک مشغول به کار شوید ... در یک کارخانه ، یک سایت نقش مهندس برق-قدرت نمایانتر است تا سایر گرایش ها ... از لحاظ درسی اما به خود شما بر می گردد که بین الکترونیک یا قدرت کدام را انتخاب کنید . میزان علاقه شما به دروس این دو گرایش . البته فکر می کنم وارد هر کدام از گرایش های برق شوید نا خوداگاه جذب زیبایی دروس خواهید شد . شما تصور نکنید خدای ناکرده مثلا یک مهندس الکترونیک از دروسی که 4 سال خوانده احساس لذت می کند . در حالی که مهندس برق قدرت خیر . در مهندسی برق- قدرت سوالات و نکات جذابی وجود دارد که به جرئت عرض می کنم در هیچ گرایشی از برق مشابه آن را ندیدم ... به قلبت رجوع کن . نه چیز دیگر.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام دوستان عزیز و مهندسان گرامی
برای کالیبراسیون تجهیزات ابزاردقیق (ترجیحاً تحت استاندارد ISO) احتیاج به رفرنس و مقاله دارم.کسی میتونه کمک کنه؟؟
مدیر محترم تاپیک در صورت نیار اگه بخواین تاپیک مربوط رو ایجاد میکنم.میدونم این نیاز برخی از مهندسین کنترل ما تو صنعت هست.متاسفانه رفرنس فارسی مناسبی وجود نداره (یا شاید هم من ندیدم)
بله ، تا به حال چنین تاپیکی نداشتیم . لازم هم هست . رفرنس فارسی که نه اما مراجع اصلی که زیاده !. اصلا در همین اینترنت می توانید تحت هر استانداردی که بخواهید ، پیدا کنید ... با تشکر از دوست خوبمان .

samirhvac

عضو جدید
سلام
از این به بعد سوالات خود در زمینه کنترل را در این قسمت وارد نمائید .
با تشکر

با سلام : در صورت امکان مدار فرمان یک چیلر با کندانسور هوایی با ظرفیت 20 تن تبرید را ارسال و یا شرح دهید. منظور نظر من بیشتر وظیفه کنترل رله و تایمر رله میباشد .

با تشکر

الميرا

عضو جدید
لطفا يك نفر دقيق و كامل نام گرايشهاي كنترل در مقطع كارشناسي ارشد رو برام بگه. همچنين درسها و ضرايب انها در كنكور كارشناسي ارشد كنترل.ممنون:gol::gol::gol:;)

farizin

عضو جدید
بله ، تا به حال چنین تاپیکی نداشتیم . لازم هم هست . رفرنس فارسی که نه اما مراجع اصلی که زیاده !. اصلا در همین اینترنت می توانید تحت هر استانداردی که بخواهید ، پیدا کنید ... با تشکر از دوست خوبمان .
دوست عزیزم...مراجع زیادی هست..اما متاسفانه اکثرا پولی هستند
خود من NFPA 70 رو پیدا کردم (به طور کامل) ..ولی برای استانداردهای IEC اگه میتونین کمکم کنید.(انگلیسی باشه)

MAHSA3+*

عضو جدید
سلام من باید کامل چندتا کلمه ی مخفف رو پیدا کنم :
SPV
GTCMPS94
HCU
INFI
ODA
OIS
MKM
EMKL
COTK
SPTK
MNLK
MMU
CNTU
NIC
INCI01/03
راستی این کلمات بخش ها یا ویژگی هایی توی سیستم های کنترل گسترده DCS هستند. تا هرجاییش که میدونید رو بنویسید .. خیلی مهمه ..
با تشکر

pme

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام! كسي جواب اين سوالو مي دونه؟ جريان برق مستقيم و متناوب چه تاثيري روي بدن انسان مي گذارد؟ ( در مرگ انسان )

abolfazlhamzeh

عضو جدید
به طور خلاصه جریان مستقیم آثار سوختگی خیلی شدیدی رو ایجاد میکنه اما جریان متناوب به علت متناوب بودن باعث مشکل در سیکل ضربان قلب می شود وباعث ایجاد ایست قلبی میشود:heart:

یاس67

عضو جدید
با سلام
کسی میتونه در این مورد کمکم کنه؟چه کتابهایی در این مورد نوشتن؟
acrobot pendubot_a two planer robot

الميرا

عضو جدید
سلام.لطفا راجع به منطق فازي بشتر توضيح بدين.همچنين راجع به انواع شاخه هاي كنترل و كاربردهاي عمليش(مثل كنترل روباست كنترل مدرن)ممنون:gol:

mbsamani

عضو جدید
سلام .
1) می خواستم بدونم چه طور میشه تو Matlab فایل شبیه سازی شده (Simulink)را به فایل M-file تبدیل کرد .) ( کد M-fileو بده)

gelobal (2 کردن توی Matlab چه طوریه ؟

reza parvinnejad

عضو جدید
سلام
در مورد سیستمهای اعلان و اطفای حریق اطلاعات میخواستم
لطفا اگه کسی چیزی میدونه بگه
ممنون

مثلا چه نوعه اطلاعاتي ميخواي؟ من در اين مورد كار كرده ام. اگه دقيقا بگي چي ميخواي كمكت مي كنم.

samira123

عضو جدید
من یه پروژه کنترلی دارم می‌خوام با مطلب برام بنویسه یکی‌ الگریتمشو. مربوط می‌شه به کنترل بهینه که یه تابع هزینه باید مینیمم بشه از این حرفا. اگه کسی‌ هست که اینکا رو انجام بده می‌شه به منemailبزنه که من اون مقاله‌ای که ریاضی‌ الگوریتم توش هست رو براش بفرستم.
مرسی‌،
سمیرا
ایمیل: smrroshany@yahoo.com

r.meftahi.n

عضو جدید
درخواست راهنمايي دربارهpid control

درخواست راهنمايي دربارهpid control

لطفاكتاب ياجزوه اي درباره pid controlمعرفي كنيد

farizin

عضو جدید
از همه سرورانی که تو زمینه ابزار دقیق تجربه کار عملی دارند..سوالی میپرسم
نحوه اتصال شیلد کابل ابزار دقیق به زمین چطوریه؟؟آیا فقط از یک طرف باید شیلد رو زمین بکنیم؟؟؟یا باید دو طرفه باشه؟
اگه ممکنه با دلیل علمی توضیح بدین.چون میدونین که من پاسخ غیر مستند رو قبول نمیکنم.
اگه مقاله هم در این رابطه سراغ دارین..خوشحال میشم معرف کنین.
با تشکر- فرزین

Excalibur

عضو جدید
امیدوارم مکان مناسبی رو برای پرسیدن سئوالم انتخاب کرده باشم
Pradictive Control چیه؟
کلا من اطلاعاتی در مورد کنترل پیشگویانه و کنترل تطبیقی لازم دارم
اگه در مورد inverse-model-based control هم اطلاعاتی داشته باشین ممنون میشه اگه در اختیارم بذارین

اگه کتاب فارسی هم باشه در این موارد بهم معرفی کنین
راستش فرصت خووندن کتاب زبان اصلی رو ندارم
چون زمان زیادی واسه تکمیل پروژه م ندارم....

loyal knight

عضو جدید
سلام
من می خواهم روی بحث مانیتورینگ و دی سی اس داده ها و تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال کار کنم ولی هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم
کسی هست که یک کتاب خوب و جامع معرفی کنه؟