تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوالم سخت بود یا کسی وقت نداره یا نباید اینجا می پرسیدم.راهنمایی کنید
سلام
سوال شما سخت نبود
بلکه شما کافیه خودتون کمی به شکل ها نگاه کنید تا جوابتون را ببنید !
بالای هر کدام از آی سی ها اسمشون نوشته شده !
به طور مثال شکل دوم شامل یه ات مگا 8 هست و یه تایمر 555 یه مقاومت 12.5 کیلو و ....
فقط کافیه خودتون بهش نگاه کنید
همین دو شکل را هم پرینت بگیرید و ببرید مغازه قطعه فروشی و بگید همه این قطعات را می خوام براتون می زارن
ولی بهتون پیشنهاد می دم اول خودتون با اجزا آشنا بشید و بدونید این مدار چی هست و چه کار می کنه
برنامه به چه نحو نوشته شده و اجرا می شه
خودتون برنامه را ران کنید
و بعد که کامل از طرز کارکردش مطمئن شدید شروع به ساخت کنید
این که حتی قطعات را نشناخته بخواید دستگاه را بسازید و انتظار کار کردن هم داشته باشید کمی دور از ذهن هست
چون به هر حال در هنگام ساخت به مشکلاتی بر می خورید ( مثلا خوب متصل نشدن قطعات ، قطعی ها ، اتصال کوتاه ها و .... ) که اگر دلیل وجود هر کدام از قطعات و چگونگی کارکردشون را ندونید به مشکل برخواهید خورد
موفق باشید

gg5

عضو جدید
[h=2]دوستان من مي خوام يك بيل مكانيكي بسازم كه فقط در قسمت برنامه نويسي و AVR آن گير كرده ام... فقط يك سوال دارم. اونم اينكه آيا مي شود مثلا طوري برنامه نويسي كرد كه دسته بيل 2 دقيقه به سمت راست... سپس 1 دقيقه به سمت بالا و سپس 20 ثانيه به سمت پايين و راست حركت كند؟[/h]

mohsenel

عضو جدید
سلام اگه کسی درباره ماژول راه انداز 220 ولت واین که دقیقا کجا استفاده میشه وانواع وقیمتاش بهم اطلاعاتی بده ممنون میشم ببخشید این اولین چیزی بود که مینوشتم نمیدونم چطوری باید سوالم رو مینوشتم فقط همین راه رو پیدا کردم *پاسخ به یک نقل قول*اینم اگه واسم بگین ممنون میشم

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من مي خوام يك بيل مكانيكي بسازم كه فقط در قسمت برنامه نويسي و AVR آن گير كرده ام... فقط يك سوال دارم. اونم اينكه آيا مي شود مثلا طوري برنامه نويسي كرد كه دسته بيل 2 دقيقه به سمت راست... سپس 1 دقيقه به سمت بالا و سپس 20 ثانيه به سمت پايين و راست حركت كند؟
بله این کار به راحتی انجام میشه
فقط دقیق تر بگید می خواید چکار کنید و تاالان چکار کردید؟

سومیتا

عضو جدید
سلام به تمامی مهندسان عزیز ببخشید میشه برام توضیح بدین که درس کنترل صنعتی با درس کنترل مدرن چه تفاوتی داره"و اینکه گرایش من الکترونیکه و من میخوام یکی از این دو تا رو برا درس اختیاری بردارم به نظرتون کدومش مناسبتره.لطفا سریع تر راهنماییم کنین ممنووووووووووووووووون:)

sina_anis

عضو جدید
کاربر ممتاز
خبر فوق العاده و مهم برای قبول شدگان کاردانی به کارشناسی
حذف قانون 24 واحد

پیوست ها

• 121212.jpg
    121212.jpg
    16.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yarzadeh

عضو جدید
سلام دوستان . من یه مدار میخوام طراحی کنم البته واسه اختراعم.چون من هیچی در مورد الکترونیک نمی دونم فقط در حد دبیرستان و میخام که حتما خودم مدار رو طراحی کنم این شد که از شما پرسیدم لطفا کمک کنید که چه کتابی و چگونه بخونم چی کار کنم حرفه ای یاد بگیرم .و اگه خودتون چیزی می دونید که بدردم بخوره بگید .در ضمن چقدر طول می کشه؟ ممنون

mar.1980

عضو جدید
control

control

سلام دوست عزيز ، اگه رشتتون الکترونيکه بهتره درس کنترل مدرن رو برداري . کنترل صنعتي براي دانشجوهاي کنترل مناسبه اما براي شما کارايي نداره (البته آگاهي از هر شاخه ي علمي بدرد ميخوره ) .*** پيروز باشي دوست من ***

yarzadeh

عضو جدید
سلام دوستان . من یه مدار میخوام طراحی کنم البته واسه اختراعم.چون من هیچی در مورد الکترونیک نمی دونم فقط در حد دبیرستان و میخام که حتما خودم مدار رو طراحی کنم این شد که از شما پرسیدم لطفا کمک کنید که چه کتابی و چگونه بخونم چی کار کنم حرفه ای یاد بگیرم .و اگه خودتون چیزی می دونید که بدردم بخوره بگید .در ضمن چقدر طول می کشه؟ هیچ مداری رو تا حالا مونتاژ نکردم و فقط به اندازه همون خازن و مقاومت دبیرستان بلدم.ممنون

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
امروز استادمون سر کلاس میگف در داخل دیودها به دلیل وجود میدان اختلاف پتانسیل وجود داره ولی نمیتونیم با ولتمتر اندازه بگیریم یعنی به دو سر دیود بزنیمو ولتاژشو اندازه بگیریم.کسی از دوستان دلیلشو میدونه؟

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز ، اگه رشتتون الکترونيکه بهتره درس کنترل مدرن رو برداري . کنترل صنعتي براي دانشجوهاي کنترل مناسبه اما براي شما کارايي نداره (البته آگاهي از هر شاخه ي علمي بدرد ميخوره ) .*** پيروز باشي دوست من ***
اگه کنترل مدرن رو بردارید.باید کنترل خطی و جبر خطی سطح بالایی داشته باشید.
اما مهمترین مزیت کنترل مدرن کمک به افزایش درک شما از کنترل خطی بوده که برا ارشد میتونه خیلی بهتون کمک کنه
موفق باشید

ms.b

عضو جدید
تبدیل ولتاژ بیشتر به کمتر

تبدیل ولتاژ بیشتر به کمتر

سلام یک شارژر دارم روش نوشته output : dc5.7v/800ma برای تبدیل ولتاژ این شارژر برای استفاده در ساعت های قدیمی ( آونگ دار ) که دوتا باطری بزرگ مصرف میکنه باید چکار کنم ممنون لطفا به زبان ساده جواب بدین بازم ممنون:cry:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یک شارژر دارم روش نوشته output : dc5.7v/800ma برای تبدیل ولتاژ این شارژر برای استفاده در ساعت های قدیمی ( آونگ دار ) که دوتا باطری بزرگ مصرف میکنه باید چکار کنم ممنون لطفا به زبان ساده جواب بدین بازم ممنون:cry:
سلام
معمولا از شارژرها بعنوان منبع تغذیه استفاده نمیکنند چون برای این کار طراحی نشده اند بهترین کار خرید یک منبع تغذیه 3 ولت با جریان خروجی حداکثر 200 میلی آمپر است ولی اگر اصرار به استفاده از شارژر را دارید بنظر من 4 عدد دیود مثلا 1N4001 را با خروجی آن سری کنید تا حدود 2.5 ولت از ولتاژ خروجی کاسته شود .

ms.b

عضو جدید
کاهش بهای برق

کاهش بهای برق

سلام دوستان کنتور های دیجتال که الان مد شده هم kw و هم kvar رو حساب میکنن آیا راهی وجود داره که kvar رو از بین ببریم تا بهای برق مصرفی کمتر بشه :cry:

ms.b

عضو جدید
فلکس

فلکس

سلام دوستان میخواستم بدونم فلکس چیه به چه دردی میخوره مثلا اگه من بخوام یک خازن رو عوض کنم در چه مرحله ازش استفاده کنم قیمتش حدودا چنده با تشکر:surprised:

mar.1980

عضو جدید
سلام دوست من ، بهاي برق براساس ميزان کيلووات (توان اکتيو) برق مصرفي محاسبه ميشه و ربطي توان راکتيو(kvar) نداره عزيز . کنتور راکتيو تنها براي کنترل ضريب قدرت و اينکه مصرف کننده بانک خازني رو در مدار قرارداده يانه استفاده ميشه . کلا خازن براي کاهش توان راکتيو و تامين ضريب قدرت موردنياز سيستم بکار ميره دوست من . پيروزباشي

fififd

عضو جدید
نیمه هادی

نیمه هادی

سلام
امیدوارم سوالم به این تاپیک مربوط بشه
میخواستم بدونم که کسی هست بتونه
"شکاف انرژی در نیمه هادی های نوع n و نوع p " رو بررسی کنه؟
مربوط به بحث دیود ها...

sina_anis

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من ، بهاي برق براساس ميزان کيلووات (توان اکتيو) برق مصرفي محاسبه ميشه و ربطي توان راکتيو(kvar) نداره عزيز . کنتور راکتيو تنها براي کنترل ضريب قدرت و اينکه مصرف کننده بانک خازني رو در مدار قرارداده يانه استفاده ميشه . کلا خازن براي کاهش توان راکتيو و تامين ضريب قدرت موردنياز سيستم بکار ميره دوست من . پيروزباشي
عزیز باید بگم بهای برق به توان راکتیو هم بستگی داره
توضیح این مطلب خیلی طولانی و تخصصیه اما فقط این رو بدونین اگه با استفاده از مدارات خاص بتونین توان راکتیو رو کاهش بدین بهای برق شما کمتر میشه که البته چون این مسئله در مصارف خانگی زیاد محسوس نیست کمتر کسی به این مسئله توجه داره اما در کاخانه ها توان راکتیو رو برای کاهش هزینه ها کاهش میدن

sina_anis

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
امیدوارم سوالم به این تاپیک مربوط بشه
میخواستم بدونم که کسی هست بتونه
"شکاف انرژی در نیمه هادی های نوع n و نوع p " رو بررسی کنه؟
مربوط به بحث دیود ها...
من تحقیق میکنم اگه چیز بدرد بخوری پیدا کردم میذارم واست

• Like
واکنش ها: sh85

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
با سلام
درمورد ,natural sampling ,impulse sampling ...یک توضیح مختصر و کامل میخواستم

ms.b

عضو جدید
سلام دوست من این سوال رو من مطرح کرده بودم آره به بها ربط داره یکی به من تو شهرمون این جواب رو داد نمی دونم تا چه حد درسته گفت باید یه خازن 5kvar( آیا چننین خازن یا یه چیز دیگه ای وجود داره ؟) ببندی فقط موقع روشن کردن کلر باید وصلش کنی و موقع خاموش کردن کلر هم باید قطعش کنی گفت آخه این قطعه خودش هم یکم برق مصرف میکنه . با تشکر
عزیز باید بگم بهای برق به توان راکتیو هم بستگی داره
توضیح این مطلب خیلی طولانی و تخصصیه اما فقط این رو بدونین اگه با استفاده از مدارات خاص بتونین توان راکتیو رو کاهش بدین بهای برق شما کمتر میشه که البته چون این مسئله در مصارف خانگی زیاد محسوس نیست کمتر کسی به این مسئله توجه داره اما در کاخانه ها توان راکتیو رو برای کاهش هزینه ها کاهش میدن

sina_anis

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من این سوال رو من مطرح کرده بودم آره به بها ربط داره یکی به من تو شهرمون این جواب رو داد نمی دونم تا چه حد درسته گفت باید یه خازن 5kvar( آیا چننین خازن یا یه چیز دیگه ای وجود داره ؟) ببندی فقط موقع روشن کردن کلر باید وصلش کنی و موقع خاموش کردن کلر هم باید قطعش کنی گفت آخه این قطعه خودش هم یکم برق مصرف میکنه . با تشکر
در همین اندازه بگم که حداکثر توان در حالت تشدید رخ میده یعنی مقدار سلفی با مقدار خازنی برابر باشه پس باید ببینین چه مقدار سلف داریم و به همون میزان خازن تولید کنین
امیدوارم متوجه شده باشین

smagolii

عضو جدید
سلام دوستان

من یه سوال از درس فیزیک 2 دارم که اگر جواب بدید ممنون میشم.

یه قرص فلزی به شعاع R داریم ( فرضا سکه ای به شعاع R ) ، این صفحه ی فلزی دارای بار Q میباشد که در تمامی سطح ان به صورت مساوی پخش شده است.

بار الکتریکی که به نقطه ای بر روی مرکز صفحه و به فاصله ی P از ان وارد میشود چقدر است؟؟؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من یه سوال از درس فیزیک 2 دارم که اگر جواب بدید ممنون میشم.

یه قرص فلزی به شعاع R داریم ( فرضا سکه ای به شعاع R ) ، این صفحه ی فلزی دارای بار Q میباشد که در تمامی سطح ان به صورت مساوی پخش شده است.

بار الکتریکی که به نقطه ای بر روی مرکز صفحه و به فاصله ی P از ان وارد میشود چقدر است؟؟؟
سلام.
یک کتاب یا جزوه الکترومغناطیس پیدا کنید، اونجا می تونید حلش رو پیدا کنید.

• Like
واکنش ها: sh85

Pro Gamer

عضو جدید
دوستان سلام. مفیدترین زبان برنامه نویسی برای یک مهندس الکترونیک و کنترل چیه ؟
پاسکال یا C ؟؟

ICE-G

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی کتاب " مدارات پالس دیوید بل" داره؟!!
اگه دارید میشه برام بذارید.ممنون میشم.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا