تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

M.U.G.K

عضو جدید
سلام M.U.G.K عزیز .
من پروژه مانیتورینگ سیگنال در حوزه زمان و فرکانس با استفاده از نرم افزار matlab رو پبشنهاد می کنم ، البته سیگنال رو هم باید از طریق یه میکروکنترلر و یه واسط وارد PC کنی .

امیدوارم که بتونی پایان نامتو با موفقیت انجام بدی
;)

ممنون که راهنماییم کردی حتما بهش فکر می کنم

M.U.G.K

عضو جدید
سلام
از دوستان تقاضا داشتم کسانی که با arm کار کردن رفرنسها و کتابهایی که می توان باهاشون شروع کرد رو معرفی کنند(فارسی و انگلیسی)

ممنون

AhmadR3za

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز

فرض کنید من دوتا آرمیچر دارم. میخوام مداری براش ببندم که مثلا هر 4دقیقه(میتونه تغییر کنه) یکی خاموش بشه اون یکی روشن بشه.میشه کمکم کنید درستش کنم ؟ و در ضمن آیا به میکرو احتیاج هست ؟ مرسی

و چندتا سوال کوچولوی دیگه :
ولتاژ ورودی میکرو چنده؟ خروجی چطور؟
از کجا بفهمم ولتاژ ورودی آرمیچرها چنده ؟ ( البته فک کنم حدود 5-6 باید باشه !)
در مورد aC و DCموتور هم یه توضیح کوچولو بدید چون من هر چی سرچ کردم بیشتر گیج شدم !
با تشکر

bme_352

عضو جدید
سلام

برای گزارش کار الک 1 و الک 2 باید با متلب و اورکد کار کنم ,هر جفتشو در حد مبتدی بلدم.
ممکنه اگه کسی کتابی در این زمینه میشناسه یا اگه فایلی چیزی داره , بذاره ؟
خیلی ممنون

رسول فهیم

عضو جدید
پسورد بایوس دل 6500

پسورد بایوس دل 6500

سلام به همه دوستان . من یک لب تاپ دل مدل 6500 دارم که روی بایوس پسورد خورده ومن پسوردش رو فراموش کردم ممنون میشم هرکدام از دوستان اطلاعاتی در مورد داشته باشند راهنمائیم کنند . یا اینکه مستر پسوردش رو از کجا وچطوری میتونم پیدا کنم ممنون .

peyman3525

عضو جدید
سلام دوستان
من احتیاج به دیتا شیت فارسی برای میکروهای PIC دارم ، اگه همراه چندتا مدار عملی ساده باشه هم بهتره . لطفا کمک کنید .
ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من احتیاج به دیتا شیت فارسی برای میکروهای PIC دارم ، اگه همراه چندتا مدار عملی ساده باشه هم بهتره . لطفا کمک کنید .
ممنون
سلام
برای دیتا شیت که کافیه در موتور گوگل تایپ کنید
pic data sheet
و یا به سایت alldatasheet.com
مراجعه کنید و مورد جست و جو را بنزنید pic
آموزش ها و مطالب مربوط به این میکرو را هم می تونید در اینجا پیدا کنید

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

در مورد اثر خازنی شانت(shunt) توضیح کامل می خواستم که متاسفانه به زبان فارسی چیزی پیدا نکردم حتی توی گوگل، ممنون میشم اگه مهندسین عزیز توضیح بدن یا لینک قرار بدن.
موفق باشید.
سلام
شنت به معنای موازی هست
در رابطه با اثر خازن های موازی مطالب زیاده
نمی دونم منظورتون در قدرت هست یا الکترونیک
به طور نمومه اینجا توضیحاتی داده
کافیه در موتور گوگل سرچ کنید اثر خازن موازی
موفق باشید
با سلام خدمت دوستان عزیز

فرض کنید من دوتا آرمیچر دارم. میخوام مداری براش ببندم که مثلا هر 4دقیقه(میتونه تغییر کنه) یکی خاموش بشه اون یکی روشن بشه.میشه کمکم کنید درستش کنم ؟ و در ضمن آیا به میکرو احتیاج هست ؟ مرسی

و چندتا سوال کوچولوی دیگه :
ولتاژ ورودی میکرو چنده؟ خروجی چطور؟
از کجا بفهمم ولتاژ ورودی آرمیچرها چنده ؟ ( البته فک کنم حدود 5-6 باید باشه !)
در مورد aC و DCموتور هم یه توضیح کوچولو بدید چون من هر چی سرچ کردم بیشتر گیج شدم !
با تشکر
سلام
هم می تونید از تایمر استفاده کنید
هم از گیت های شمارنده که براتون زمان را حساب کنن
هم از میکرو استفاده کنید
البته اگر زمانتون ثابت باشه و نخواید بعدا تغییرش بدید تایمر استفاده کنید هزینه کمتره

منظورتون ولتاژ تغذیه میکرو هست یا ولتاژ پین ها ؟
همه این اطلاعات در صفحه ال دیتا شیت هر میکرو نوشته شده
ولتاژ و جریان آرمیچر ها هم بر اساس قدرتشون متفاوت هست و اون هم باز در برگه مشخصاتش ذکر شده
موتور های جریان متناوب و جریان مستقیم یه مبحث کامل از درس ماشین هست و به هر کدام از کتاب های ماشین که مراجعه کنید مطالب زیادی را می تونید پیدا کنید
به طور خلاصه بخوام بگم موتور های جریان مستقیم ساده ترین نوعش می شه همون موتور ساده ای که خودمون هم می تونیم درستش کنیم که کافیه یه سیم پیچ که از دو سرش امکان حرکت دارد را در یه میدان مغناطسیی ( به وسیله یه آهنربا ) قرار بدید و از اون جریان عبور بدید و این سیم پیچ شروع به حرکت می کنه ( ر.ج کتاب فیزیک سوم دبیرستان بخش مغناطیس) این ساده ترین نوع هست تا مدل های پیشرفته تر مثل استپر موتور که شما می تونید در اون زاویه حرکت را هم مشخص کنید ( مثل موتور مورد استفاده در ربات ها )
موتور های جریان متناوب هم که مشخصه این موتور ها به نحوی طراحی شدن که با جریان متناوب حرکت کنن به این نحو که در ساده ترین حالت شما می یاید از سه تا سیم پیچ در کنار و یک قسمت متحرک در مرکز استفاده می کنید تا وقتی برق متناوب وصل می شه این سیم پیچ ها باعث چرخش قسمت متحرک (روتور) می شن
مثل شکل

و نمونه های دیگه
ولی در اکثر کارهای دقیق مثل ربات ها و غیره از موتور های دی سی استفاده می کنن چون قابلیت کنترل سرعت و گشتاورشون بهتره

سلام

برای گزارش کار الک 1 و الک 2 باید با متلب و اورکد کار کنم ,هر جفتشو در حد مبتدی بلدم.
ممکنه اگه کسی کتابی در این زمینه میشناسه یا اگه فایلی چیزی داره , بذاره ؟
خیلی ممنون
سلام
فکر کنم برای الک همون پی اسپایس اورکد را می خواید استفاده کنید
بهترین مرجع هم برای اون به نظر من کتاب آموزش اسپایس آقای سپاس یار هست
متلب را هم اگر سیمولینک می خواید یه کتاب آموزش سیمولینک متلب ویژه مهندسی برق هست که متاسفانه اسمش را به خاطر ندارم ولی به کتایبفروشی مراجعه کنید حتما می بینید
سلام به همه دوستان . من یک لب تاپ دل مدل 6500 دارم که روی بایوس پسورد خورده ومن پسوردش رو فراموش کردم ممنون میشم هرکدام از دوستان اطلاعاتی در مورد داشته باشند راهنمائیم کنند . یا اینکه مستر پسوردش رو از کجا وچطوری میتونم پیدا کنم ممنون .
سلام
به تالار کامپیوتر مراجعه کنید

tahatesla

عضو جدید
سلام،ببین برای هر op amp بین ضریب تقویت و فرکانس کارش رابطه زیر هستGB=Av*F که Av همون ضریب تقویته و F فرکانس کار هستش.حالا اگر تقویت مهم نیست کار سادست،در غیر این صورت GB رو برابر 6^10برای 741 و F رو هم مقدار مورد نظر(100khz) بذار.

Aquaaaaaa

عضو جدید
سلام من واقعا به كمكتون احتياج دارم من يه پروژه براي درس اندازه گيري دارم اما هنو تو موضوع پروژه موندم ميخوام يه موضوعي انتخاب كنم كه حسابي جاي كار داشته باشه خودم دستگاه اسيلوسكوپ يا دستگاه اندازه گيري الكتروديناميكي رو انتخاب كردم اما در مورد موضوع دوم كه چيز زيادي مطلب پيدا نكردم درمورد اولي اميدوارترم اماحس مي كنم يه موضوع عالي واسه پروژه به نظر نمي رسه.فقطم تا فردا ظهر وقت دارم خواهش ميكنم اگه ميتونيد كمك كنيد.چون اين پروژه خيلي برام مهمه.

peyman3525

عضو جدید
سلام دوستان
من به چندتا پروژه ساده با pic نیاز دارم ، بطور کامل همراه با برنامش . اگه کسی میتونه کمک کنه .
ممنون

I am an engineer

عضو جدید
سلام
خوبين ؟
يه سوال از مدار منطقي ؟
براي مدارهايي كه تعداد متغيرهاشون زياد ميشن روش كارنو مفيد نيست ميدونيد روش جايگزين كارو براي متغيرهاي بيشتر چيه ؟/؟
alan mikhay ba functionet chikar koni daghighan?
minimizesh koni?
boolien algebra ham kheili jaha karbord dare ha!
albate age begi bara chi mikhay behtar toozih midam

آخرین ویرایش:

capitanfahime

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال درمورد کامپایل یه برنامه داشتم من یه برنامه ای رو از جایی گرفتم که مثلا سورسش کدویژن بوده ولی توی کدویژن یه خطا برای این تابع
<include <stdafx.h# میده که وقتی تابع رو پاک میکنم خطا میره روی خط بعد و به همین ترتیب تا آخر میره!!!!برنامه رو اینجا میذارم ببینید به نظرتون مشکل چیه؟
ممنون میشم اگه هرچه زودتر کمکم کنید

peyman3525

عضو جدید
سلام دوستان
من به چندتا پروژه ساده با pic نیاز دارم ، بطور کامل همراه با برنامش . اگه کسی میتونه کمک کنه .
ممنون
مثل اینکه کسی نیست کمک کنه ،
لا اقل چندتا پروژه ساده با avr های atmega 8,16,32,48,.... بهم بدین .
ممنون

o.behnam.o

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال درمورد کامپایل یه برنامه داشتم من یه برنامه ای رو از جایی گرفتم که مثلا سورسش کدویژن بوده ولی توی کدویژن یه خطا برای این تابع
<include <stdafx.h# میده که وقتی تابع رو پاک میکنم خطا میره روی خط بعد و به همین ترتیب تا آخر میره!!!!برنامه رو اینجا میذارم ببینید به نظرتون مشکل چیه؟
ممنون میشم اگه هرچه زودتر کمکم کنید

سلام. این برنامه با کدویژن کامپایل نمیشه. این برنامه به زبان ++c هستش و با ید با یک کامپایلر ++c مثل WinAVR کامپایل بشه.

B@control

کاربر بیش فعال
با سلام به همه مهندسان خوب سايت
نياز فوري به نوشتن يه برنامه AVR توسط بسكام دارم
متن برنامه اينجوريه: برنامه بنويسيد كه بازدن كليد نام و نام خانوادگي و با زدن مجدد ان نام دانشگاه و ساعت كلاس ازمايشگاه نمايش داده شود

خواهشا اگه كسي ميتونه بنويسه كمكم كنه .... خيلي فوريه

asdf4040

عضو جدید
سلام دوستان عزیز من یه برنامه گرفتم برای طراحی مدارهای دیجیتال اسمشhdl.works.hdl.design.EASEv7.4

ولی بلد نیستم با این کار کنم اگه لطف کنید منو تو این زمینه راهنمایم کنید ممنون می شوم(فایل ویدویی- pdf)

پیروز باشید:smile:

o.behnam.o

عضو جدید
سلام دوستان عزیز من یه برنامه گرفتم برای طراحی مدارهای دیجیتال اسمشhdl.works.hdl.design.EASEv7.4

ولی بلد نیستم با این کار کنم اگه لطف کنید منو تو این زمینه راهنمایم کنید ممنون می شوم(فایل ویدویی- pdf)

پیروز باشید:smile:

سلام. برای طراحی مدارهای دیجیتال توسط کامپیوتر باید از زبان های برنامه نویسی توصیف سخت افزاری (Hardware description language) یا به اختصار HDL استفاده کرد. دو نمونه از معروف ترین و پرکاربرد ترین این زبان ها VHDL و Verilog هستش. این برنامه برای راحتی کار برنامه نویسی توسط این 2 زبان ساخته شده است که مدار خود را به صورت گرافیکی در برنامه ایجاد کرده و برنامه به صورت اتوماتیک آن را به کدهای برنامه نویسی تبدیل می کند.
http://www.hdlworks.com/downloads/ease_docs.html

asdf4040

عضو جدید
سلام. برای طراحی مدارهای دیجیتال توسط کامپیوتر باید از زبان های برنامه نویسی توصیف سخت افزاری (Hardware description language) یا به اختصار HDL استفاده کرد. دو نمونه از معروف ترین و پرکاربرد ترین این زبان ها VHDL و Verilog هستش. این برنامه برای راحتی کار برنامه نویسی توسط این 2 زبان ساخته شده است که مدار خود را به صورت گرافیکی در برنامه ایجاد کرده و برنامه به صورت اتوماتیک آن را به کدهای برنامه نویسی تبدیل می کند.
http://www.hdlworks.com/downloads/ease_docs.html

ممنون از راهنمایتون:gol:

رضاکلاته

عضو جدید
سلام من تلویزیون 3DSONYمدلHX800دارم که فایلهای MKVوHDروکه روفلش میریزم قبول نمیکنه آیا راهی برای ارتقاءنرمافزاری اون وجودداره که بشه مثل سامسونگ این فایلهارو روی فلش ریخت ودید؟فقط فایلهای AVCHDبابسوندMTSوM2TSوMP4,وMPEG1روقبول میکنه برای تبدیل یک فایل 200مگ MKVبهAVCHDزمان حدود15ساعت لازمه این واقعا مشکل نیست ؟میشه مارو راهنمایی کنید؟

lovelyboy21

عضو جدید
سلام خدمت مهندس هاي عزيز...يكي بياد به ما هم كمك كنه!!!!دانشجوي رشته برقم...يه پرو‍‍‍‍‍‍‍‍‍زه روشنايي فني بايد تحويل بدم كه تو مدارش نوشته RFC=100UH!!!!!!
ميخواستم بدونم RFC همون سلف خودمون هستش يا داستانش فرق ميكنه با سلف...
تورو خدا فقط سريع...چيزي به پايان ترم نمونده هااااااا....بدبختم نكنيد...ممنون

sami 1369

عضو جدید
سوالی داشتم در زمینه طراحی برد ..
میخاستم بدونم میشه یه توضیحی در موردش بدین ؟؟
چه چیزایی لازمه برای طراحی برد ؟؟ چی چیزایی باید به عنوان پیش نیاز بلد باشم ؟؟

elnaz khosrozade

عضو جدید
درخواست تحقیق موضوع بانک های خازنی

درخواست تحقیق موضوع بانک های خازنی

سلام دوستان عزیز من دنبال یه تحقیق در رابطه با بانک خازنی ام اگه کسی میتونه بهم کمک کنه ممنون میشم

دوست عزیز ارسال ایمیل برخلاف مقررات سایت است .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

alib2000

عضو جدید
سلام
یه سوال در مورد ترانزیستور داشتم که ترجمه زبان تخصصی است
اشباع ناحیه ای از عملکرد ترانزیستور است که گین خیلی .................است
1-زیاد
2- کم
3- ثابت
4- متغییر

loknatesabz

عضو جدید
سلام
تورو خدا یکی به من جواب بده.من مداری با اورکد طراحی کردم که بعد از run کردنش ارور floatikg گره هامو بهم میده . چی کار باید بکنم ؟

sasan_m63

عضو جدید
سلام
تورو خدا یکی به من جواب بده.من مداری با اورکد طراحی کردم که بعد از run کردنش ارور floatikg گره هامو بهم میده . چی کار باید بکنم ؟

سلام دوست عزیز
من یکبار شما رو تو تاپیک خودتون راهنمایی کردم.
اونجا شکلش هم هستش
اینم آدرسش:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/336251-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B1-floating-%DA%AF%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D8%B1%DA%A9%D8%AF

شما حتما باید یه گره زمین برای مدارت تعریف کنی

• Like
واکنش ها: sh85

soleymanin

عضو جدید
سلام من یه پروژه دارم در مورد کیبورد بیسیم که فقط اعداد و بفرسته شبه سازی شده با avr تونستم گیر بیارم کسی میتونه کمکم کنه من باید سخت افزارش و ببندم اما قطعاتش نمیدونم چیه؟.ممنون میشم راهنماییم کنید
recive.jpgsend.jpg

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا