تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
همین دیگه طراحا به چیزایی توجه میکننکه ما نمیکنیم :D
نگران نباشید
قرار نیست همه ی اینارو بلد باشیم همونطور که نفر اول بلد نیست :smile:
امیدوارم دوستان از امشب نشینن هلپ متلب رو حفظ کنن :biggrin:

Armin-Z

کاربر ممتاز

redhat7

عضو جدید
نه، باید یکی قبل از سطر صفر و دوتا بعد از سطر صفر داشته باشه

مگه تعداد تغییر علامت های قبل از سطر صفر نشون دهنده تعداد ریشه های نامتقارن نسبت به مبدا نیست؟
چندتا ریشه نامتقارن نسبت به مبدا داریم؟ (دو تا نیست؟)
اصلا شکل کلی قطبا چطوری میشه؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
مگه تعداد تغییر علامت های قبل از سطر صفر نشون دهنده تعداد ریشه های نامتقارن نسبت به مبدا نیست؟
چندتا ریشه نامتقارن نسبت به مبدا داریم؟ (دو تا نیست؟)
اصلا شکل کلی قطبا چطوری میشه؟
6 تا ریشه متقارن داریم( از درجه معادله کمکی سطر صفر میفهمیم) 2 تاش رو که گفته روی jw هست میمونه 4 تای دیگه، از اون 4 تا دو تاش راسته دو تاش چپ
تکلیف 6تاش مشخص شد، 2تای دیگه هم نامتقارن هستن که یکیشون راسته و یکی چپ
پس در کل 2 تا راست متقارن و یکی راست غیر متقارن داریم

redhat7

عضو جدید
6 تا ریشه متقارن داریم( از درجه معادله کمکی سطر صفر میفهمیم) 2 تاش رو که گفته روی jw هست میمونه 4 تای دیگه، از اون 4 تا دو تاش راسته دو تاش چپ
تکلیف 6تاش مشخص شد، 2تای دیگه هم نامتقارن هستن که یکیشون راسته و یکی چپ
پس در کل 2 تا راست متقارن و یکی راست غیر متقارن داریم

ممنون از پاسخت.

اینو متوجه شدم.
ولی طبق توضیحاتت مگه 2تا قطب نامتقارن نداریم؟

پس طبق نکته زیر باید دو تا تغییر علامت پیش از سطر صفر داشته باشیم:

تعداد ریشه های غیرمتقارن نسبت به مبدا = تعداد تغییر علامت های پیش از سطر صفر (صفحه 137 کتاب آقای تقوی)

اما الان ( با فرض جواب گزینه 4 ) پیش از سطر صفر فقط یک تغییر علامت داریم (از a به b)

؟!

شایدم من دارم یه چیز ساده رو اشتباه میکنم :/

Armin-Z

کاربر ممتاز
ممنون از پاسخت.

اینو متوجه شدم.
ولی طبق توضیحاتت مگه 2تا قطب نامتقارن نداریم؟

پس طبق نکته زیر باید دو تا تغییر علامت پیش از سطر صفر داشته باشیم:

تعداد ریشه های غیرمتقارن نسبت به مبدا = تعداد تغییر علامت های پیش از سطر صفر (صفحه 137 کتاب آقای تقوی)

اما الان ( با فرض جواب گزینه 4 ) پیش از سطر صفر فقط یک تغییر علامت داریم (از a به b)

؟!

شایدم من دارم یه چیز ساده رو اشتباه میکنم :/

2تا نا متقارن داریم ولی فقط یکیش راسته

sghkh

عضو جدید
سلام به همه
ببینید چه ساعتی دارم ازتون سوال میپرسم این یعنی خیلی داغونم
میشه توضیح بدید چطوری نمودار نایکوئیست رو تکمیل میکنیم؟
مثلا سوال 23
IMG_0018.jpg
هرکی بخنده الهی سوسک بشه

یه برقی

عضو جدید
سلام به همه
ببینید چه ساعتی دارم ازتون سوال میپرسم این یعنی خیلی داغونم
میشه توضیح بدید چطوری نمودار نایکوئیست رو تکمیل میکنیم؟
مثلا سوال 23
مشاهده پیوست 194250
هرکی بخنده الهی سوسک بشه

برای تکمیل نمودار نایکوئیست شاید بشه از هر جایی شروع کرد...ولی من همیشه از فرکانس بی نهایت که قرنیش میشه فرکانش منفی بی نهایت شروع میکنم به رسم درست به قرینه محور حقیقی و ادامه میدم و طبیعتا جهت مسیر میشه در همون جهتی که رسم کردم و در نهایت به صفر منفی میرسیم تا این جاش واضحه ؟؟

بعدش برای وصل کردن از صفر منفی به صفر مثبت همیشه بسته به نوع سیستم که N باشه به همون تعداد نیم دور میزنیم واین جا هم سیستم نوع یک هستش و یک نیم دور زدیم و وصل کردیم

گزینه ی درست هم فکر کنم 4 بشه ...
http://upload7.ir/imgs/2014-02/56326693531617084896.jpg

یه برقی

عضو جدید
دوستان در رابطه با این سوال دکترای برق 91

سوال دیاگرام بد دکترای 91

با کمی دقت میشه به این نتیجه رسید که گزینه ی 2 یا 4 درسته... بعدش اینا طوری هستش که از نظر اندازه و فاز به نظر من یکسان عمل می کنند و دیگه نمیشه از بین این دو گزینه گزینه ی صحیح رو تشخیص داد

ازتون ممنونم میشم بگید چجوری باید متوجه بشیم از بین دو گزینه ی 2 و 4 گزینه ی 2 درست میشه ؟؟ (البته حل مدرسان رو من متوجه نشدم..ممنون میشم اگه کسی حل بهتری داره بگه )

3tare_87

عضو جدید
دوستان در رابطه با این سوال دکترای برق 91

سوال دیاگرام بد دکترای 91

با کمی دقت میشه به این نتیجه رسید که گزینه ی 2 یا 4 درسته... بعدش اینا طوری هستش که از نظر اندازه و فاز به نظر من یکسان عمل می کنند و دیگه نمیشه از بین این دو گزینه گزینه ی صحیح رو تشخیص داد

ازتون ممنونم میشم بگید چجوری باید متوجه بشیم از بین دو گزینه ی 2 و 4 گزینه ی 2 درست میشه ؟؟ (البته حل مدرسان رو من متوجه نشدم..ممنون میشم اگه کسی حل بهتری داره بگه )
به نظرم گزینه دو صحیحه چون فقط پیک رو به پایین داریم که ناشی از صفر مختلطه!! و زیتا قطب بیشتر از یکه!!

sghkh

عضو جدید
برای تکمیل نمودار نایکوئیست شاید بشه از هر جایی شروع کرد...ولی من همیشه از فرکانس بی نهایت که قرنیش میشه فرکانش منفی بی نهایت شروع میکنم به رسم درست به قرینه محور حقیقی و ادامه میدم و طبیعتا جهت مسیر میشه در همون جهتی که رسم کردم و در نهایت به صفر منفی میرسیم تا این جاش واضحه ؟؟

بعدش برای وصل کردن از صفر منفی به صفر مثبت همیشه بسته به نوع سیستم که N باشه به همون تعداد نیم دور میزنیم واین جا هم سیستم نوع یک هستش و یک نیم دور زدیم و وصل کردیم

گزینه ی درست هم فکر کنم 4 بشه ...
http://upload7.ir/imgs/2014-02/56326693531617084896.jpg
ممنون یه برقی
یه سوال دیگه اون قسمت سبز که کشیدی مشکلم اونه چرا از پائین نکشیدی؟؟؟
مثل این دو تا:
IMG_0019.jpg
من فقط میدونم اگه قطب خارج مسیر باشه یا اگه پاد ساعتگرد باشه دیاگرامی که ما میکشیم باید ساعتگرد باشه
چرا تو اولی از پائین کشیده دومی رفته از بالا کشیده؟؟
بحث من وقتی که اون دایره رو اصلا نزده باشه فقط قسمت موازی با محور حقیقی رو کشیده باشه ؟؟؟

آخرین ویرایش:

Armin-Z

کاربر ممتاز
ممنون یه برقی
یه سوال دیگه اون قسمت سبز که کشیدی مشکلم اونه چرا از پائین نکشیدی؟؟؟
مثل این دو تا:
مشاهده پیوست 194259
من فقط میدونم اگه قطب خارج مسیر باشه یا اگه پاد ساعتگرد باشه دیاگرامی که ما میکشیم باید ساعتگرد باشه
چرا تو اولی از پائین کشیده دومی رفته از بالا کشیده؟؟
بحث من وقتی که اون دایره رو اصلا نزده باشه فقط قسمت موازی با محور حقیقی رو کشیده باشه ؟؟؟
سلام دوست گلم
به اون پست قبلیت خندیدم، ولی نه به سوالت، به اونجاش که نوشتی سوسک شید :D
نگاه کن، صورت سوال گفته مینیمم فاز یعنی ما هیچ قطبی رو نباید توی اون مسیرمون در نظر بگیریم، یعنی نیم دایره رو سمت راست میکشیم مثه حالت اولی که تو این عکس خودت گذاشتی، هر جهتی اون داشت ما در خلاف جهت اون دور میزنیم، چون اون پادساعتگرده ما ساعتگرد دور میزنیم، تازه اگه نیم دایره سمت چپ بود از پایین نمیومدیم که از همون بابا به صورت پادساعتگرد دور میزدیم(یعنی یه نیم دایره میشد تو نیم صفحه سمت چپ)

یه برقی

عضو جدید
به نظرم گزینه دو صحیحه چون فقط پیک رو به پایین داریم که ناشی از صفر مختلطه!! و زیتا قطب بیشتر از یکه!!

با نظر شما موافقم اینم نمودار گزینه 4:
مشاهده پیوست 194276

ممنون دوستای خوبم...
ارمین جان فکر نمی کردم این قدر تفاوت داشته باشه..
.
.
الان به صورت دستی میشه بگید بین دو گزینه ی دو چهار که مخرج یکی قطب مختلط هستش و یکی قطب حقیقی چطوری میشه تشخیص داد گزینه ی صحیح دو میشه ؟؟

اخه استدلال من این بودش که چون قطب حقیقی مرتبه ی دو هستش پس شیب منفی 40 میده توی فرکانش گوشه 2 از طرفی اون قطب مختلط هم شیب منفی 40 میده توی فرکانس دو و گفتم این طوری که نمیشه تشخصی داد و برای فاز هم چنین استدلال مشابهی توی ذهنم اومد...میدونم یه جا رو دارم اشتباه میکنم..

ممنون میشم یه راهنمایی بکنید.
با تشکر.

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون دوستای خوبم...
.
.
الان به صورت دستی میشه بگید بین دو گزینه ی دو چهار که مخرج یکی قطب مختلط هستش و یکی قطب حقیقی چطوری میشه تشخیص داد گزینه ی صحیح دو میشه ؟؟

اخه استدلال من این بودش که چون قطب حقیقی مرتبه ی دو هستش پس شیب منفی 40 میده توی فرکانش گوشه 2 از طرفی اون قطب مختلط هم شیب منفی 40 میده توی فرکانس دو و گفتم این طوری که نمیشه تشخصی داد و برای فاز هم چنین استدلال مشابهی توی ذهنم اومد...میدونم یه جا رو دارم اشتباه میکنم..

با تشکر.

من خودم این سوالو اینجوری حل میکنم : با نگاه به نمودار اندازه و این پیک رو به پایین گزینه 4 رو از همون اول رد میکنم ، حالا گزینه یک هم به دلیل اون w رد میشه ، بین گزینه 2 و سه چون گین نمودار بود منفی هست پس گزینه 2 رو انتخاب میکنیم/

یه برقی

عضو جدید
من خودم این سوالو اینجوری حل میکنم : با نگاه به نمودار اندازه و این پیک رو به پایین گزینه 4 رو از همون اول رد میکنم ، حالا گزینه یک هم به دلیل اون w رد میشه ، بین گزینه 2 و سه چون گین نمودار بود منفی هست پس گزینه 2 رو انتخاب میکنیم/

حمید خان ممنونم...من یکم گیج شدم...
اصلا الان یه سوال جدید برام پیش اومد !!!

مگه اول فرکانش گوشه صفر مختلط که یک هستش نباید به کار بیفته و نمودار اندازه بره بالا و بعدش توی فرکانس دو قطب رخ بده و اندازه بره پایین ؟؟
الان این شد یک سوال برام اصلا؟؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
دارم درس پس میدم!! این مبحث از شما یاد گرفتم!!:) شاگرد خوبی بودم :redface:؟؟

خواهش میکنم، بسیار خوشحالم که تونستم توی یادگیریتون کمکی کرده باشم :smile:

ممنون دوستای خوبم...
.
.

با تشکر.

خواهش میکنم، یه برقی جان تحلیلی که کردی توی نمودارهای مجانبی جواب میده اما توی نمودارهای دقیق که توی کنکور سالهای اخیر هم به این شکل بوده همیشه، این راه جواب نمیده یعنی باید دقت تحلیل رو بیشتر کنی، این قطبی که ما داریم اگه به صورت ساده باشه هیچ پیکی ایجاد نمیکنه اما اگر مختلط باشه و زتای اون از یک بر روی رادیکال 2 کوچکتر باشه حتما پیک ایجاد میکنه و این پیک در خلاف جهت تغییر اندازه معمول قطب و صفر هست

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حمید خان ممنونم...من یکم گیج شدم...
اصلا الان یه سوال جدید برام پیش اومد !!!

مگه اول فرکانش گوشه صفر مختلط که یک هستش نباید به کار بیفته و نمودار اندازه بره بالا و بعدش توی فرکانس دو قطب رخ بده و اندازه بره پایین ؟؟
الان این شد یک سوال برام اصلا؟؟

ببین اصلا نیاز به نگاه کردن به فرکانس گوشه ای و این چیزا نیست این عکسو چندوقت پیش گذاشته بودم در تاپیک الانم دوباره میزارم چون فکر کنم جوابتونو میگیرید :

12.jpg

ارتمیس فخری

عضو جدید
دوست من چرا فکر میکنید به سوالای یه نفر قراره بخندیم...خیلی از سوالایی که شما پرسیدید یه زمانی برای خود من هم سوال بود...
من سوالاتون رو جدا جدا جواب میدم...
.
.
در رابطه با سوال 8 برق 90 ببنید قبول دارید دیگه نهایتش ما 7 نقطه ی شکست میتوینم داشته باشیم درست ؟؟ ولی گزینه ی 2 و چهار 6 نقطه ی شکست حقیقی دارند که شما احتمالا اونا رو در نظر گرفتید ولی دو نقطه ی شکست مزدوج مختلط هم داریم همونایی که روی محور موهومی همدیگه رو به قرینه قطع کردند...
من خودمم این سوالا مشکل داشتم دوستان لطف کردن کمک کردند..عرفان خان و فردی جان و اقا ثمین و دیگه یادم نیست ولی خب دستشون دردنکنه...

بعدش برای انتخاب بین دو گزینه یک و سه میشه دو تحلیل رو انتخاب کرد
یا این که بگیم باید مکان کامل نسبت به ارایش صفر و قطب تقارن داشته باشه که واضحه اگه دو گزینه ی یک و سه توی هرکدوم بیاید اون دو شکلو ادغام کنید باید متقارن باشند که گزینه ی یک نامتقارنه و رد میشه

ودلیل دوم بر غلط بودن گزینه ی یک این هستش که مکان مثبت و منفی نباید با هم هیچ تقاطعی داشته باشند فکر کنم دقیق یادم نیست ولی به قول یکی از بچه ها که در جواب دوستمون پرسید چرا نباید تقاطعی داشته باشند ایشون گفتند که اگه تقاطع داشته باشه که اون وقت مشخص نیست جز مکان مثبت هستش یا منفی !!!
.
.
راجب سوال مکان هندسی 92 جالبه بدونید من اصلا تحلیلش نکردم اون جز سخت ترین سوالات کنترل بوده و دیدم یه نکته ی کاملا جدید داره و ترجیح دادم اصلا ذهنمو درگیرش نکنم ...اگه مشابهش توی کنکور بیاد جواب نمیدم...
.
.
راجب اون سوال محدود بودن برق 92 که هم 91 اومده و شاید باز مشابهش بیاد ... من توی همین تاپیک بحث کردم که خیلی راحت میشه زیر 30 ثانیه دو گزینه رو حذف کرد و گفتم اگه مشابهش بیاد و دو گزینه رو سریع حذف کنم دیگه شانسی بین اون دو تا یکی رو جواب میدم که حالا لینکشو بعدش براتون قرار میدم...
.
.
راجب اون سه حالت هم توی همین تاپیک بحث کردیم البته حالت دوم رو بی خیال شید مهم نیست ولی راجب اون دو حالت هم براتون باشه دوباره که برگشتم توضیح میدم...با مثال حل شده...
.
راجب تشخیص حلقه باز از روی نایکوئیست هم که من اصلا هیچی بلد نبودم !!! ولی از ارمین خان یاد گرفتم و ایشون اگه این پست منو خوندند ازشون ممنون میشم یه جمع بندی توی این حالت بکنند و بزارند ولی اگه ایشون این کار رو نکردند من خودم طی روزای دیگه براتون میزارم ولی در این حد بگم مشابه این تستا یا دیگه نمیاد یا اگه بیاد فکر نکنم از دو حالت خارح بیاد که گفتم یا کاملا نایکوئیست موهومی باشه یا کاملا حقیقی و همش چند تا نکته داره...
.
.
راجب این که از کجا بهمیم سره هستش ببنید توی نایکوئیست توی فرکانس های بی نهایت
اگه نایکوئیست به مبدا رفت یعنی درجه ی مخرج از صورت بیش تره یا سیستم اکیدا سره هستش
اگه نایکوئیست به نقطه ای روی محور حقیقی ختم شد درست مثل همون سوال دکترا (البته مشابه این تست توی برق 81 یا 82 هم اومده ) سیستم درجه ی مخرج و صورت برابره یا سره هستش

و اگه نایکوئیست به بی نهایت بره که تا حالا تست مشابهش نیومده یا حداقل من ندیدم سیستم ناسره هستش یا درجه ی صورت از مخرج بیش تر هستش.....

ممنون که وقت گذاشتن :)
تو سوال 8 کنکور 90 .من از رو تابع تبدیل حساب کردم اما نقطه شکست مزدوج بدست نمیاد!!البته تو کنکور که نمتیونم حسابشون کنم وقتگیر. s=-3.45,3.45,-2.4,2.4,-1.4,1.4با این حساب ما کلا 6 تا نقطه شکست داریم؟آیا؟
اگه بیایم ونقاط شکست مختلطم حساب کنیم واسه گزینه 1, 3 ;کلا 9 نقطه شکست وسه 2 و 4 کلا 8تا!که ما از تابع گفتیم حداکثر 7!! بالا هم 6 تا؟؟؟کلا در تناقضن
سوال دیگه اینه بین هر دو صفرویا دو قطب که روی محور حقیقی ان یه نقطه شکست وجود داره؟
نقاط شکست مزدوج تو چه شرایطی بوجود میان ؟منظورم اینه بجز مشتقگیری راهی برا حدس که وجود دارن نیس؟
میشه بگین کلا تو چه نقاطی احتمال نقطه شکست هستش؟؟؟

یه برقی

عضو جدید
حمید خان ..ستاره خانم...ارمین جان ...ازتون یه دنیا ممنونم منباز اشتباه همیشگیمو کردم !!! چون این جا خیلی اون پیک اومده بود پایین فکر میکردم یه چیز دیگه فکر میکردم !!!!

الان دیگه امیدوارم کامل متوجه شدم....ارمین جان نه الان شما وقتشو داری و نه صلاحه الان ولی انشالله بعد کنکور اگه عمری بود و شما وقت داشتی ازت این جریان یک تقسیم بر رادیکال و.. . .ازت میپرسم..
فعلا با همین روش هایی قبلی تونستم شکر خدا تست ها رو حل کنم توی این تست هم کلا یه اشتباه بد مثل همون اشتباه قبلیم که پرسیدم و شما داشپوت جان جواب دادیدکردم...
بازم از همه شما ممنونم...

یه برقی

عضو جدید
ممنون که وقت گذاشتن :)
تو سوال 8 کنکور 90 .من از رو تابع تبدیل حساب کردم اما نقطه شکست مزدوج بدست نمیاد!!البته تو کنکور که نمتیونم حسابشون کنم وقتگیر. s=-3.45,3.45,-2.4,2.4,-1.4,1.4با این حساب ما کلا 6 تا نقطه شکست داریم؟آیا؟
اگه بیایم ونقاط شکست مختلطم حساب کنیم واسه گزینه 1, 3 ;کلا 9 نقطه شکست وسه 2 و 4 کلا 8تا!که ما از تابع گفتیم حداکثر 7!! بالا هم 6 تا؟؟؟کلا در تناقضن
سوال دیگه اینه بین هر دو صفرویا دو قطب که روی محور حقیقی ان یه نقطه شکست وجود داره؟
نقاط شکست مزدوج تو چه شرایطی بوجود میان ؟منظورم اینه بجز مشتقگیری راهی برا حدس که وجود دارن نیس؟
میشه بگین کلا تو چه نقاطی احتمال نقطه شکست هستش؟؟؟

خواهش میکنم...کاری نکردم...
راستش من زیاد توی نقاط شکست تسلط ندارم ... ...راستش من نیومدم دستی حساب کنم و چون الان هم وقتش نیست ...اصلا می دونید چیه من توی تست های کنکور که به معادله ی درجه ی سه برمیخورم توی نقاط شکست از روی گزینه ها جایگذاری میکنم و میبینم اون نقطه صدق میکنه یا نه...شما نمیدونم چطوری و چقدر وقت گذشاتید همین شش تا ریشه رو هم حساب کردید هر چند خودتون هم گفتید هم وقت گیره و هم در این تست اصلا نیازی نبود...

ببنید واسه گزینه یک 7 تا نقطه ی شکست داریم که !! حتی اگه شما اون سمت راستی رودو تا هم حساب کرده باشید میشه 8 تا !!! ولی اون دونقطه شکست روی هم افتادند دقیقا و یک نقطه فکر میکنم حساب میشه ..فکر کنم شما اون قسمت هایی که برخورد کرده به محور موهومی رو هم میشماریدااا !!
توی گزینه ی سه هم شش تا داریم.....
.
.
بله بین دو صفر که حتی یکیش میتونه در بی نهایت هم باشه (که مشابهش توی دکترای 91 اومده و با همین نکته دو گزینه راحت زیر 15 ثانیه رد میشه )قطعا یک نقطه ی شکست داریم... و بین دو قطب متوالی هم که کنار همند یک نقطه ی شکست داریم..
.
.
راجب دو سوال اخر راستش من که نمیدونم مگه دوستان کمک کنند...
.
.
فقط بگم اگه توی کنکور مثل برق 91 تستی اومد که گفته بود که کی ریشه های حقیقی خاص هستند یا معادش سیستم میرای شدید هستش (و سیستم مرتبه ی 3 یا بیش تر بود )اصلا نیازی نیست حتی مکان رو رسم کنید..بیاید نقاط شکستشو حساب کنید فقط و وبه ازای k های مختلف بگید ریشه های کی حقیقی هستش اخه توی نقاط شکست هم ریشه ها از روی محور بلند میشند دیگه گفتم اینو بگم خالی از لطف نیست...اخه من فکر میکردم حتما باید مکان هم رسم شه ولی اصلا نیازی نیست...

Armin-Z

کاربر ممتاز
حمید خان ..ستاره خانم...ارمین جان ...ازتون یه دنیا ممنونم منباز اشتباه همیشگیمو کردم !!! چون این جا خیلی اون پیک اومده بود پایین فکر میکردم یه چیز دیگه فکر میکردم !!!!

الان دیگه امیدوارم کامل متوجه شدم....ارمین جان نه الان شما وقتشو داری و نه صلاحه الان ولی انشالله بعد کنکور اگه عمری بود و شما وقت داشتی ازت این جریان یک تقسیم بر رادیکال و.. . .ازت میپرسم..
فعلا با همین روش هایی قبلی تونستم شکر خدا تست ها رو حل کنم توی این تست هم کلا یه اشتباه بد مثل همون اشتباه قبلیم که پرسیدم و شما داشپوت جان جواب دادیدکردم...
بازم از همه شما ممنونم...

خواهش میکنم دوستم
راجع به اون رادیکال 2 که گفتم اینا میتونه کمکت کنه که قبلا هم گذاشته بودمشون:
اثبات
نمودار نسبی
کاربردی

یه برقی

عضو جدید
خواهش میکنم دوستم
راجع به اون رادیکال 2 که گفتم اینا میتونه کمکت کنه که قبلا هم گذاشته بودمشون:
اثبات
نمودار نسبی
کاربردی

ممنون ارمین جان خیلی اقایی کردی این چند روز...واقعا ازت ممنونم..
الان گرفتم چی شد...شما دیگه خییل دقیق حساب کردی ایول..من اگه توی تستی نیاز باشه این کار رو بکنم که تا حالا ندیدم نیاز بشه... میام زتا رو حساب میکنم اگه همون کم تر از 1/2 باشه پیک بالا داریم ابته توی قطب بعد هر چی این زتا کمتر باشه پیک بیش تره مثل همین دکترای 91 که زتا 1/20 هست و خیلی پیک داریم البته چون اون جا صفره بر عکسه دیگه پیک رو به پایین...دیگه فکر نمیکنم توی کنکور خداییش دقیق تر از این بخواد حساب شه....
.
بازم ازت ممنونم ..اینو بی تعارف میگم من پایه ی کنترلیم خوب بود ولی توی این مباحث تست کم زده بودم ازت یه دنیا ممنونم هم رفع اشکالت هم گذاشتن سولا....انشالله کنترل رو عالی تر از عالی بزنی...

ارتمیس فخری

عضو جدید
ممنون ...لطف کردین.
یه سوال دیگه ک واسم پیش اومده تو سوال 10کنک ور 90گزینه 3 و 4 هر دوتاشون دوتاشون درس میشناگه از دیاگرام اندازه حساب کنیم چون شیبش تقربیا -60 میشه سیستم نوع 3 پس 3 تا صفر تو مبدا هستش.گزینه 4 ام از رو نمودار فاز درسته چون تو فرکانس پایین از -90شروع شده پس ی قطب تو مبداس چون تو بینهایتم بازم -90 پس تعداد صفرا و قطب برابرن میشه گزینه 4!اگر تو راث ی صفر شه حتما ریشه رو محور موهومی داریم؟برا اینکه بدونیم ریشه رو محور چک کردن راث؟
•ممنون میشم برا اون حالت ایی که تو چند ص قبل توضیح دادین مثالم بذارین .کلا در گیرم نمیتونم تحلیلشون کنم.مخصوصا 2!!!!رو...
ممنونم که وقت میذارین و جواب میدن.

آخرین ویرایش:

یه برقی

عضو جدید
ممنون ...لطف کردین.
یه سوال دیگه ک واسم پیش اومده تو سوال 10کنک ور 90گزینه 3 و 4 هر دوتاشون دوتاشون درس میشناگه از دیاگرام اندازه حساب کنیم چون شیبش تقربیا -60 میشه سیستم نوع 3 پس 3 تا صفر تو مبدا هستش.گزینه 4 ام از رو نمودار فاز درسته چون تو فرکانس پایین از -90شروع شده پس ی قطب تو مبداس چون تو بینهایتم بازم -90 پس تعداد صفرا و قطب برابرن میشه گزینه 4!اگر تو راث ی صفر شه حتما ریشه رو محور موهومی داریم؟برا اینکه بدونیم ریشه رو محور چک کردن راث؟
•ممنون میشم برا اون حالت ایی که تو چند ص قبل توضیح دادین مثالم بذارین .کلا در گیرم نمیتونم تحلیلشون کنم.مخصوصا 2!!!!رو...
ممنونم که وقت میذارین و جواب میدن.

دوست من واقعا منو ببخشید ..گفتم حالت دوم زیاد مهم نیست به هر حال سوال توی سوال شد...الان بهتون میگم..
.
.
ببنید تست برق 70 یک سیستم داده مکانشو خواسته که فیدبک واحد منفی هستش و توی kG(s صورتش داریم s+2 و توی مخرجش داریم s+1 ضرب در s+a که مکان رو به ازای a مثبت خواسته حالا شما میخواید ببنید به محور موهومی برخورد داره یا خیر (هر چند توی این تست گفتم با توجه به گزینه ها نیازی نیست ولی خب برای دونستن بیش تر ) شما بیاید معادله ی مشخصه ی اون رو بنوسید که میشه s^2+(2+a)s+2+a که میدونید برای این که با محور موهومی برخورد کنه یا ریشه ی موهومی داشته باشیم باید 2+a برابر با صفر شه که میشه a=-2 که این جز همون حالت اول میشه و با شرط مکان که برای a مثبت خواسته در تناقضه پس قطع نمیکنه

ولی اگه بخواید در حالت دوم بحث کنید بیاید شرط پایداریشو بررسی کنید مگه شرط پایداری نمیشه a بزگتر از منفی 2 ؟؟!! درست از طرفی مکان رو برای a مثبت خواسته یعنی این سیستم پس همیشه پایداره و مرز ناپیداری یا ریشه ی روی محور موهومی نداره و میبینید این حالت دوم تقریبا چیزی جز همون حالت اول نیست..

شما همون حالت اول و سوم رو خوب بلد باشید کافیه...
.
.
راجب اون تست مکان هم توی اون یکی تاپیک صحبت کردیم حالا اگه پیداش کردم میزارم وگر نه توضیحشو براتون میگم..
.
بازم ببخشید دیر شد.

sghkh

عضو جدید
آقا آرمین من که به شما زحمت میدم یه کم دیگه هم یادم بده آخه من فکر میکنم هیچی بلد نیستم
یه سوال دیگه یه توضیح هم اگه زحمتی نیس در مورد این سوال ها بدید
سوال 59
مشاهده پیوست 193888
تو سوال بالایی او پیک شدید تو منحنی فاز چیه؟؟اون فرکانس ها هم یه کم رند نیس
اگه فکر میکنین سوالام خیلی ابتداییه ببخشید
مشاهده پیوست 193889
خوب دیگه من از استرس میمیرم کسی یه وقت جواب نده هاااااااااااااااااااااااااا

Armin-Z

کاربر ممتاز
یه سری سوال داشتم، دوستان اگه لطف کنن راهنمایی کنن ممنون میشم:

1.همینن سوالی که ستاره خانم مطرح کردن در مورد کنترلر، کلا کنترلر ضعیفم، این یکی رو که دیگه اصن نمیفهمم

2.سوال چهارم کنترل برق 92 ، گزینه ای که گفته تاخیر زمانی فرکانس گذر فاز رو کاهش میده، آیا همیشه اینطور هست؟!

3.توی سیستم های مکانیکی ممکن هست سوالی بدن که اثر وزن توش در نظر گرفته بشه؟ اگه آره چجوری باید این اثر رو اعمال کنیم؟

بالا