تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

3tare_87

عضو جدید
دوستان یه سوال ضایع :D

برای کامل کردن نمودار نایکوییست چه کار باید کرد ؟؟
منظورم اینه یه تو بعضی از نمودارها دیدم ادامش سمت راسته و بعضی ها سمته چپ مثلا مثل شکل زیر :

مشاهده پیوست 192750

نصفه شبی یادم رفته . ممنون میشم راهنمایی کنید :D
نقاط صفر مثبت و صفر منفي براي سيستم هاي نوع صفر با زاويه ٩٠ درجه ساعتگرد،سيستم هاي نوع يك با زاويه ١٨٠ ساعتگرد،سيستم نوع دو با زاويه ٣٦٠درجه ساعتگرد بهم متصل ميشن!!!

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
S^2 - 1 مگه Zeta=0 نیست؟ نباید پیک تشدید بی نهایت داشته باشیم؟

شما چرا فکرمیکنید باید پیک تشدید داشته باشه ؟ شما ریشه شو حساب کنی میشه S=+-1 و اگه اینجوری بنویسید که اصلا جز موهومی نداره که بخواد پیک بزنه ، به نظرم یکی دوتا مثال حل شده که نمودار بود و تابعشون معلومه رو نگاه کنید و خودتون متوجه اشتباهتون میشید .

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
در مورد منحنی فاز این سوالم میشه بگین چه جوری باید تغییر کنه؟

تو این سوال نکته ای که فرق فاز گزینه 3 و 4 رو مشخص میکنه فرکانس وقوع فیلتر تمام گذر هست، با توجه به اینکه این فیلتر فاز رو 180 پایین میاره، میبینیم که توی گزینه سه این تغییرات در انتهای نمودار رخ داده که مربوط به فرکانسهای زیادتر از 1 میشه، اما تو گزینه 4 تغییرات مربوط به فیلتر در حوالی فرکانس 1 (از یک دهه قبل تا یک دهه بعد) رخ داده، تغییرات ناگهانی فاز هم مربوط به قطبها و صفرهای مختلط هست

.V A H I D.

عضو جدید
این یکی از سوالهای آزمون جامع بینش هست، اگه دوست داشتین روش فک کنین تا در موردش صحبت کنیم:

مشاهده پیوست 193365

عکس با کیفیت بهتر
این شبیه سوال 9 دکترا 92 ه
نمی تونیم ببینیم با محور موهومی برخورد داره یا نه؟اگه داشت گزینه 3
معادله سطر 2 رو بنویسیم و K معادله F رو بذاریم؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
این شبیه سوال 9 دکترا 92 ه
نمی تونیم ببینیم با محور موهومی برخورد داره یا نه؟اگه داشت گزینه 3
معادله سطر 2 رو بنویسیم و K معادله F رو بذاریم؟
اون کار هم میشه کرد فقط حواست باشه به ازای یه بازه k روی محور هست ها، نه فقط یک k
در واقع اگه دقت کنی همه گزینه ها برخورد با jw رو دارن

Armin-Z

کاربر ممتاز
درسته
نظر خودت چیه؟
نقطه شکستم میشه چک کرد ولی نمیدونم چه جوری!
یه نکته ای که به ذهن میرسه اینه که سطر s^3 در ابتدا صفر بوده که از معادله کمکی مشتق گرفته شده و کامل شده( از خود راث معلومه از تقارن قطب ها در همه گزینه ها هم میشه به این پی برد)
پس معادله مشخصه کلا از سطر s^4 بدست میاد، میشه با محاسبه نقطه شکست به جواب رسید فک میکنم

.V A H I D.

عضو جدید
یه نکته ای که به ذهن میرسه اینه که سطر s^3 در ابتدا صفر بوده که از معادله کمکی مشتق گرفته شده و کامل شده( از خود راث معلومه از تقارن قطب ها در همه گزینه ها هم میشه به این پی برد)
درود بر تو;)
یه سوال بی ربط: جبرانساز مناسب واسه حذف نویز پله چیه؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
درود بر تو;)
یه سوال بی ربط: جبرانساز مناسب واسه حذف نویز پله چیه؟
من جبرانساز بسیار ضعیفم ولی اگه اشتباه نکنم برای حذف کامل خطا به پله جبرانساز PI و برای کاهش خطا به پله از lag استفاده میشه

یه برقی

عضو جدید

وای شما برای حل این تست این قدر وقت گذاشتید یاد امتحان پایان ترم افتادم !!!

این کلا حلش به نظر من کمتر از 15 ثانیه کار داشت... و ضمنا این تست مشابه کنکور دکترا 92 هستش و البته اون جا گزینه ها خیلی حرفه ای تر طراحی شده بود ...
این جا که مثل اب خوردن هستش...

Armin-Z

کاربر ممتاز
وای شما برای حل این تست این قدر وقت گذاشتید یاد امتحان پایان ترم افتادم !!!

این کلا حلش به نظر من کمتر از 15 ثانیه کار داشت... و ضمنا این تست مشابه کنکور دکترا 92 هستش و البته اون جا گزینه ها خیلی حرفه ای تر طراحی شده بود ...
این جا که مثل اب خوردن هستش...
میشه حلتون رو بگید دوستم؟

یه برقی

عضو جدید
میشه حلتون رو بگید دوستم؟

ببنید دوست عزیز مگه شرط این که ریشه روی محور موهومی داشته باشیم این نیست سطر اس به توان یک صفر بشه درست ؟؟
خب مگه از طرفی ریشه های اون ماعدله رو خود صورت تست نداده اون ریشه ها یعنی وقتی اون سطر صفر میشه و ریشه روی محور موهومی داریم و از طرفی هر دو ریشه ای که داده k داده توی تست دیگه هر دوش منفی هست و از طرفی مکان رو برای k منفی خواسته دیگه پس قابل قبوله و یعنی محور موهومی رو قطع میکنه که با نگاه به گزینه ها میبینم تنها گزینه ی سه با محور موهومی برخورد داره و جواب میشه همون

البته توی ازمون دکترا 92 دو گزینه بود که محور موهومی رو قطع میکردو طبیعتا اون جا باز باید بین دو گزینه ی دیگه زاویه خروج از قطب یا ورود از صفر به هر حال یه تفاوت دیگشونو تشخصی بدیم و گزینه ی صحیح رو بزنیم...
.
.
کلا این ایده ی برخورد با محور موهوموی که توی کنکور 91 هم اومد خیلی سریع میشه گزینه ها رو رد کرد و اتفاقا منظور طراح هم همینه...الان خداییش حلی که اون دوستمون گذاشتن چقدر طول کشیده مخصوصا با اون عددای عجیب و غریب پس مشخصه منظور طراح این نبوده...

.V A H I D.

عضو جدید
البته توی ازمون دکترا 92 دو گزینه بود که محور موهومی رو قطع میکردو طبیعتا اون جا باز باید بین دو گزینه ی دیگه زاویه خروج از قطب یا ورود از صفر به هر حال یه تفاوت دیگشونو تشخصی بدیم و گزینه ی صحیح رو بزنیم...
سوال دکتری 92 غلط نیست؟!(آرایش قطبا؟)

کلا این ایده ی برخورد با محور موهوموی که توی کنکور 91 هم اومد خیلی سریع میشه گزینه ها رو رد کرد و اتفاقا منظور طراح هم همینه...الان خداییش حلی که اون دوستمون گذاشتن چقدر طول کشیده مخصوصا با اون عددای عجیب و غریب پس مشخصه منظور طراح این نبوده...
اینجا رو میشه بیشتر توضیح بدین...

Armin-Z

کاربر ممتاز
ببنید دوست عزیز مگه شرط این که ریشه روی محور موهومی داشته باشیم این نیست سطر اس به توان یک صفر بشه درست ؟؟
خب مگه از طرفی ریشه های اون ماعدله رو خود صورت تست نداده اون ریشه ها یعنی وقتی اون سطر صفر میشه و ریشه روی محور موهومی داریم و از طرفی هر دو ریشه ای که داده k داده توی تست دیگه هر دوش منفی هست و از طرفی مکان رو برای k منفی خواسته دیگه پس قابل قبوله و یعنی محور موهومی رو قطع میکنه که با نگاه به گزینه ها میبینم تنها گزینه ی سه با محور موهومی برخورد داره و جواب میشه همون

.
.
دوست من شما خیلی ساده انگارانه به قضیه داری نگاه میکنی! بله میشه تو 15 ثانیه حلش کرد ولی روش شما غلط هست، کی میگه هر موقع سطر صفر داشته باشیم برخورد با محور موهومی داریم؟!
البته همون هم که گفتین اگه منظورتون ریشه مکرر باشه میشه یه فکری به حالش کرد، وگرنه همه گزینه ها روی محور موهومی ریشه دارند!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوست من شما خیلی ساده انگارانه به قضیه داری نگاه میکنی! بله میشه تو 15 ثانیه حلش کرد ولی روش شما غلط هست، کی میگه هر موقع سطر صفر داشته باشیم برخورد با محور موهومی داریم؟!
البته همون هم که گفتین اگه منظورتون ریشه مکرر باشه میشه یه فکری به حالش کرد، وگرنه همه گزینه ها روی محور موهومی ریشه دارند!

میشه این سوال آزمون دکتری که روش بحث میکنید رو ادرسشو توی صفحات بدید منم برم یه نگا بندازم یا اگه مقدور باشه روس سوال رو قرار بدید؟

یه برقی

عضو جدید
سوال دکتری 92 غلط نیست؟!(آرایش قطبا؟)
البته من چون پاسخنامه رو ندیدم روش دیگه وقت نذاشتم ..این تست ها مهم ایدش هست ادم یاد بگیره که اگه توی کنکور مشابهش اومد باید چیکار کنه...من همین که فهمیدم باید چیکار کنم دیگه ولش کردم...الان همین تست بینش خیلی تست خوبی هستش و درست هم هستش..

اینجا رو میشه بیشتر توضیح بدین...
دوست من اینو یادگاری مینویسم برای شما و هر کی به دردش خورد

ببنید توی تست های مکان تا دیدید توی گزینه ها گزینه هایی هستش که با محور موهوی برخورد داره و گزینه هایی هست که برخورد نداره سریع سوالی که باید بیاد توی ذهنتون این هست که ایا با محور موهومی برخورد داره یا خیر که در ادامه توضیح میدم سه حالت ممکنه رخ بده با محور موهومی برخورد کنه و در غیر این صورت با محور برخورد نداره و این طوری میتونیم حداقل یک گزینه رو حذف کنیم و یا در تستی مثل برق 91 گزینه ی صحیح رو کشف کنیم چرا که تنها یک گزینه با محور موهومی برخورد داشت درست مثل همین تست بینش

و اما این سه حالت :

حالت اول : توی چنین تست هایی بیاید سریع معادله مشخصه رو بنویسید و اون شرط برخورد با محور موهومی که باید سطر s به توان یک صفر شه رو بررسی کنید (البته برای سیستم های مرتبه ی دو و سه راث نمی نویسیم و از نکاتش که از روی ضرایب شرطشو بررسی میکنیم ولی برای 4 و بالاتر ناچاریم راث بنویسیم و ارزش حفظ کردن نداره و حالبه اکثرا توی کنکور مرتبه ی سه هستش ) بعدش مثلا شما بررسی میکنید می بینید که به ازای k های منفی این اتفاق می افته حال اگه توی صورت تست مکان رو برای k های منفی خواسته بود پس محور رو قطع میکنه ولی اگه برای k های مثبت خواسته بود پس قطع نمی کنه این حالت اول و تست های مشابهش مثل تست های کتاب اقای تقوی چاپ دوم تست 2 صفحه ی 216 یا تست 36 یا تست 41 (البته این تست ها با روش های دیگه توی کتاب حل شده ولی به طور کامل بررسی کنید میبنی دبا این روش ها خیلی بهتر میشه به جواب رسید و تست های اخیر هم دقیقا همین نکات داره تکرار میشه من از سال 68 گفتم تا 87 )

حالت دوم : حالت دوم وقتی هستش که بیایم شرط پایداری رو بررسی کنیم مشابه تست 5 صفحه ی 217 کتاب اقای تقوی چاپ دوم اون جا وقتی شرط پایداری رو بررسی کنید میشه a بزرگتر از منفی دو و از طرفی مکان رو در صورت تست برای a های مثبت خواسته لذا در این صورت سیتم همیشه پایداره و هیچ وقت مرز پایداری نداریم ویعنی هیچ وقت محور موهوی مرو قطع نمی کنه (البته این تست این جانیاز نبود با این روش حل بشه ولی من دارم حل کامل بهتون میگم )

حالت سوم : حالت سومی که میتونه رخ بده این هستش که مشابه تست برق 91 وقت شرط صفر شدن رو بررسی میکنیم اون K که بدست میاریم درسته از نظر علامت مثلا منفی هست و صورت تست هم به ازای K منفی خواسته ولی با کمی دقت با جایگذاری k توی معادله ی کمکی بالایی که توی راث نوشتیم ریشه هایی غیر موهوی داره و این طور میشه که اون هم غیر قابل قبول میشه

و از این سه حالت نمیتونه حارج باشه.امیدوارم کامل متوجه شده باشید.

یه برقی

عضو جدید
میشه این سوال آزمون دکتری که روش بحث میکنید رو ادرسشو توی صفحات بدید منم برم یه نگا بندازم یا اگه مقدور باشه روس سوال رو قرار بدید؟

مسعود جان بیخیال اون تست دکترا شو..همین تست بینش که همین دوستمون زحمتشو کشیدند توی چند صفحه ی قبل گذشاتند خیلی تست خوبی هستش...

ببنید من حل رو برای این تست گفتم و درسنامه که ندادم...حرف شما کاملا قبوله ....هر وقت سطر صفر رخ بده الزاما ریشه روی محور موهوی نداریم
ولی اگه قرار باشه ریشه ی موهومی روی محور داشته باشیم باید سطر صفر رخ بده و این یه رابطه ی یه طرفست

و این مواردو خیلی خوب و کامل اقای امین رضایی توی کتابشون کامل با مثال و مثال نقض توضیح دادند...به نظرم ادم از روی هرچی کنترل میخونه بخونه ولی اگه پایداری رو از روی کتاب اقای امین رضایی نخونه ضرر کرده و واقعا نقطه ی قوت این کتاب همین هست وخود ایشون هم در متن کتاب اشاره کردند که به پایداری خیلی علاقه دارند درست مثل خود من..
پایدار باشی...

Armin-Z

کاربر ممتاز
مسعود جان بیخیال اون تست دکترا شو..همین تست بینش که همین دوستمون زحمتشو کشیدند توی چند صفحه ی قبل گذشاتند خیلی تست خوبی هستش...

ببنید من حل رو برای این تست گفتم و درسنامه که ندادم...حرف شما کاملا قبوله ....هر وقت سطر صفر رخ بده الزاما ریشه روی محور موهوی نداریم
ولی اگه قرار باشه ریشه ی موهومی روی محور داشته باشیم باید سطر صفر رخ بده و این یه رابطه ی یه طرفست

و این مواردو خیلی خوب و کامل اقای امین رضایی توی کتابشون کامل با مثال و مثال نقض توضیح دادند...به نظرم ادم از روی هرچی کنترل میخونه بخونه ولی اگه پایداری رو از روی کتاب اقای امین رضایی نخونه ضرر کرده و واقعا نقطه ی قوت این کتاب همین هست وخود ایشون هم در متن کتاب اشاره کردند که به پایداری خیلی علاقه دارند درست مثل خود من..
پایدار باشی...
ممنونم ازت، شاید توضیحاتی که دادی درست باشه، ولی خوب هیچ دلیلی نیاوردی، یه حالت حفظی داره بیشتر، من هر چی خوندم که با منطق استدلال کنم به نتیجه ای نرسیدم
حالا امیدوارم با همین روش نتیجه خوبی بگیری :smile:

یه برقی

عضو جدید
ممنونم ازت، شاید توضیحاتی که دادی درست باشه، ولی خوب هیچ دلیلی نیاوردی، یه حالت حفظی داره بیشتر، من هر چی خوندم که با منطق استدلال کنم به نتیجه ای نرسیدم
حالا امیدوارم با همین روش نتیجه خوبی بگیری :smile:

دوست من بعد ها این پست من باشه ولی اگه متاب اقای رضایی رو خوندی صفحه ی 299 و 300 رو بخون و اون جا کامل توضیح داده بعدش همون پایین صفحه ی 299 یه مثل زده که گفته ببنید با این که سطر s به توان یک صفر شده ولی ریشه ی موهومی نداریم ودلیلش هم این هستش که وقتی توی معادله ی کمکی بالاش رو تشکیل بدیم واضح هستش که ریشه های مثبت و منفی یک خواهد بود و اصلا موهومی نیستش و دقیقا مشابه همین توی مکان برق 91 اومد که جز حالت سومی میشه که در چند پست بالا توضیح دادم..
.
.
به هر حال امیدوارم کنایه ای نگفته باشی با همین روش نتیجه ی خوبی بگیرم :smile:
چون که من 4 تست کنترل هم بزنم راضی هستم ...

بالا