تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اشتباه میکنیدا:w20:صفحه ی 154 جلد 2 تقوی رو ببینید
کات ست باید از هر شاخه ای که میگذره حتما خازن داشته باشه میتونه عناصر دیگه هم داشته باشه مهم اینه که خازن داشته باشه
اما توی حلقه خازنی باید فقط خازن ومنبع ولتاژ داشته باشیم
همیشه کات ستا گره نیستن برا همین گاهی مجبوریم بگیم کات ست:smile:

به نظرم این تحلیل شما اشتباست چون اونجوری میشه تو هر مدا کلی کاتست خازنی پیدا کرد ،در کل به نظر من تو این شکل فقط یه کاتست داریم ، البته منم به شک افتادم:que:

.V A H I D.

عضو جدید
به نظرم این تحلیل شما اشتباست چون اونجوری میشه تو هر مدا کلی کاتست خازنی پیدا کرد ،در کل به نظر من تو این شکل فقط یه کاتست داریم ، البته منم به شک افتادم:que:
اینقد شک نکنین منم به شک افتادم
شک نکن،یکی داره;)

ehsan0641

کاربر بیش فعال
اینقد شک نکنین منم به شک افتادم
شک نکن،یکی داره;)
سلام
من هم همون اول گفتم یه دونه کات ست خازنی بیشتر نداره. کات ست خازنی گره ای هست که از طرف تمام شاخه ها به خازن یا منبع جریان محدود بشه. موفق باشید.

ghazal8043

عضو جدید
اولا در شمردن فرکانس طبیعی ها منابع بی اثر میشن .
دوما منظورم از خالص یا ناخالصش اینکه اگه گره خازنی بود ، اون گره نباید شامل هیچ عنصری دیگه از جمله سلف و مقاومت باشه. و اگه حلقه سلفی بود اون حلقه باید فقط شامل سلف باشه . که این دوتا چیز واسه شمرن فرکانس طبیعی های صفر بکار میان و بهترم هست مدارو ساده نکنیم چون ممکنه حلقه سلفیا یا گره خازنیا رو دور بریزیم ، اگه ساده کردیم باید درست ساده کنیم . اما برای شمردن فرکانس طبیعی های غیر صفر این جمله رو هیچ وقت یادتون نره ( به قول اقایه تقویه) تا جان در بدن داریم مدار رو ساده میکنیم ، یادتون نره فقط واسه فرکانس طبیعی غیر صفر مجاز به اینگونه ساده سازی هستیم.
یه چیز دیگه اینکه من زیاد از لفظ کاتست خوشم نمیاد ، وقتی میگم کاتست انگار سوال یه چیزی دیگست ، همون گره رو بکار ببرید درسته، چون کارمونو را میندازه .
درضمن تو اون سوال که شما با دو رنگ کاتستا رو مشخص کردین ، اگه توجه کنید اون ابیه یه سر مقاومتم داخلشه که نباید باشه تا کاتست خازنی محسوب بشه .

اگه این طور باشه که شما میگید اون وقت اون کات ست قرمز هم کات ست خازنی خالص نیست چون داخل شاخه خازن سمت راست اون کات ست هم یه مقاومت سری شده
درسته که یک مقاومت داخل شاخه قرار گرفته اما با توجه به اینکه سری شده ما اگه فقط خازن رو در نظر بگیریم در کات ست مورد نظر با ز هم در شرایط کات ست یعنی دو قسمت کردن مدار صدق میکنه
از توجهتون ممنون

ghazal8043

عضو جدید
خازنی خالص یکی داره اما کات ست خازنی هر دو مگه نمیشه؟
طبق کتاب تقوی که خوندم حلقه باید سلف یا خازن با منبع ولتاژ باشه
اما کات ست باید توی تمام شاخه ها خازن(سلف )وجود داشته باشه
منم شک کردم :D هر دو تاش کات ست خازنی حساب میشن خالص و نا خالص برا چی میگید؟لطفا بگید منم بفهمم شاید اشتباه میکردم نا الان:que:
من خودمم کاملا با شما موافقم
این سوال حتی استارو هم به شک انداخته نگران نباشید بالاخره جواب درستو پیدا میکنم در اختیارتون میذارم
این حل کامل منه
IMAG0934.jpg

آخرین ویرایش:

ghazal8043

عضو جدید
یعنی کاتست یا گره فقط شامل خازن باشه . مثلا اگه تو این سوال مقاومت سمت راست وجود نداشت یه کاتست خازنی خالص دیگه هم داشتیم . (منبع جریانم که بی اثر میشه)

ببینید لازم نیست شما مقاومت های سری شده با خازن رو توی کات ست شرکت بدید البته به نظر من

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودمم کاملا با شما موافقم
این سوال حتی استارو هم به شک انداخته نگران نباشید بالاخره جواب درستو پیدا میکنم در اختیارتون میذارم
این حل کامل منه
مشاهده پیوست 183142

به نظر منم حل شما درسته اگه به خاطر مقومت کات ست ابی قبول نیست پس بخاطر همون مقاومت کات ست قرمز هم قبول نیست
کلا باید وقتی داریم کات ست میکشیم تو هر شاخه از خازن بگذره یا منبع جریان واسه همین مهم اینه که تو هر شاخه عبوری از کات ست حداقل یک خازن داشته باشیم

ببینید

(نوشته های من مهم نیست به شکلای کتاب دقت کنید)

پیوست ها

• 29.jpg
    29.jpg
    7.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ghazal8043

عضو جدید
به نظر منم حل شما درسته اگه به خاطر مقومت کات ست ابی قبول نیست پس بخاطر همون مقاومت کات ست قرمز هم قبول نیست
کلا باید وقتی داریم کات ست میکشیم تو هر شاخه از خازن بگذره یا منبع جریان واسه همین مهم اینه که تو هر شاخه عبوری از کات ست حداقل یک خازن داشته باشیم

ببینید

واقعا ممنون :smile:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

ghazal8043

عضو جدید
دو تا کات ست داره که فرکانس طبیعی صفر ایجاد میکنه.
خالص و ناخالص رو نمیدونم یعنی چی ولی دو تا فرکانس طبیعی صفر داره

مشاهده پیوست 183154

کات ست قرمز درسته ولی صورتی نه شما باید بعد از انتخاب کات ست شرط کات ست بودن رو چک کنید الان اگه فرض کنیم صورتی کات ست خازنی باشه با حذف خازن 3 فاراد و خازنهای 1 فاراد سمت چپ مدار به دو قسمت تقسیم نمیشه چون توسط سلف و مقاومت موازی هنوز متصل است اینو فراموش نکنید

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیزم و با آرزوی سپری کردن روز های پر از انرژی و شاد برای همه

مزاحمتون شدم تا درباره روش حل این سوال نظرتون رو بپرسم:

مشاهده پیوست 182860

ممنون از توجهتون
;)
چون انتقال میخواد میتونیم مدار رو تو جاهایی که مشابه هست تکه تکه فرض کنیم و ماتریس انتقال هر تکه رو بدست بیاریم و اخر سر در هم ضرب کنیم
تو این مدار اول ماتریس انتقال تک مقاومت 1 اهم بعدش سه تا 1و 1/2 داریم یکیشو پیدا کن سه بار تو خودش ضرب کن(چون اون تکه سه بار تکرار شده) آخرشم تو ماتریس انتقال تک مقاومت ابتدایی ضرب کن
روش مستقیم طولانیه و غیر تستی
از این تستی تر اینه که فقط T21 یا همون C ماتریس انتقال رو که تو همه گزینه ها متفاوت هست رو بدست بیاریم که میشه i1/v2 وقتی i2=0 که با توجه به سادگی مدار به راحتی بدست میاد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

ببینید

کاری با اون سوال که پرسیدن ندارم چون همه نظراتوشونو دادن من تصویر سوالو واسه یکی از اساتید ایمیل کردم هر وقت جواب دادن ، منم اطلاع میدم اما در مورد این عکسی که گذاشتین و این برداشت اشتباهتون که در کاستت خازنی مقاومت و سلفم میتونه باشه یکم توضیح میدم ، چون من کلاس اقایه تقوی رو رفتم ، اون جلسه ای که فرکانس طبیعی رو گفتن این شکله رو یکی از بچها سوال کرد ، مثلا در اون شکلایه پایینی صفحه سمت راستی شما اگه تو شکل توجه کنید اولا منبع که بی اثر میشه هیچی، یه سر مقاومت به اون گره وصله بعدشم خازن باهاش سری شده ، شما اگه دقت کنید و جای اون خازن و مقاومته چون سری هستن عوض کنید یه گره (کاتست)خازنیه اما اگه اون خازنه نباشه و فقط مقاومت باشه دیگه گره (کاست)خازنی نیست. ((بد نیست جواب اقایه تقوی به اون دوستمون که سوالو پرسیدنم بگم ایشون در جواب گفتن : خازنه با مقاومت سریه دیگه)) به این خاطره میگم تحلیلتون اشتباست .

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دو تا کات ست داره که فرکانس طبیعی صفر ایجاد میکنه.
خالص و ناخالص رو نمیدونم یعنی چی ولی دو تا فرکانس طبیعی صفر داره

مشاهده پیوست 183154
مدار lc با یه مقاومت موازی شده پس نمی تونه فرگانس طبیعی باشه.
کات ست خازنی باید فقط شامل خازن و منبع جریان باشه.در واقع اگر ما بتونیم جریان یه خازن رو بر حسب جریان خازن های دیگه بنویسیم یه فرکانس طبیعی صفر ایجاد کردیم.
اما یه سوال:مدار LC سری یا موازی که به ترتیب به صورت موازی یا سری تو مدار بیان فرکانس طبیعی صفر ایجاد می کنن؟یا یکی از صفر های تابع انتقال شبکه هستن؟

Mahdi.EE

عضو جدید
دوستان من خودم با دکتر هدتنی ک طراح سوالات ارشد هستش درس دارم
کتاب مدار یکش فوق العاده اس ب نظرم
حتما ی نگاهی بش بندازین
;)

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان کلا مفهوم اینکه فرکانس طبیعی صفر چیه رو انداختین دور فقط با یه سری نکات تستی میخواین تحلیل کنین؟!
شرط اینکه یه فرکانس طبیعی صفر داشته باشیم اینه که تو پاسخ ورودی صفر یکی از متغیرهاش یه جمله DC ببینیم، یه راهشم اینه که به مدار در حالت ماندگار نگاه کنیم، اگه تو پاسخ ماندگار یکی از متغیرهای مدار یه قسمت غیر صفر (DC) دیده بشه نشونگر فرکانس طبیعی صفره
حالا علت اینکه میگیم کات ست خازنی یا حلقه سلفی این ویژگی رو دارن اینه که در حالت ماندگارشون یا همون حالت DC شون برای سلف یه جریان چرخشی ایجاد میشه که تو هیچ kcl ای دیده نمیشه و برای خازن یه ولتاژ ایجاد میشه که تو هیچ kvl ای دیده نمیشه(دیده نمیشه منظور اینه که مثلا یه جریان وارد و از طرف دیگه خارج میشه و هیچ اثری تو نتیجه kcl نداره)
تو این سوال همینجور که مشخص کردم تو شکل 4 خازنی که با ولتاژ V1 مشخص کردم در صورتی که یه ولتاژ V1 تو حالت ماندگارشون داشته باشن، این ولتاژ تو هیچ kvl ای از مدار دیده نمیشه، که این همون نشونه فرکانس طبیعی صفر هست در مورد V2 هم که فک میکنم همه هم نظرن :smile:
IMAG0929.jpg

samin_m

کاربر ممتاز
دوستان کلا مفهوم اینکه فرکانس طبیعی صفر چیه رو انداختین دور فقط با یه سری نکات تستی میخواین تحلیل کنین؟!
شرط اینکه یه فرکانس طبیعی صفر داشته باشیم اینه که تو پاسخ ورودی صفر یکی از متغیرهاش یه جمله DC ببینیم، یه راهشم اینه که به مدار در حالت ماندگار نگاه کنیم، اگه تو پاسخ ماندگار یکی از متغیرهای مدار یه قسمت غیر صفر (DC) دیده بشه نشونگر فرکانس طبیعی صفره
حالا علت اینکه میگیم کات ست خازنی یا حلقه سلفی این ویژگی رو دارن اینه که در حالت ماندگارشون یا همون حالت DC شون برای سلف یه جریان چرخشی ایجاد میشه که تو هیچ kcl ای دیده نمیشه و برای خازن یه ولتاژ ایجاد میشه که تو هیچ kvl ای دیده نمیشه(دیده نمیشه منظور اینه که مثلا یه جریان وارد و از طرف دیگه خارج میشه و هیچ اثری تو نتیجه kcl نداره)
تو این سوال همینجور که مشخص کردم تو شکل 4 خازنی که با ولتاژ V1 مشخص کردم در صورتی که یه ولتاژ V1 تو حالت ماندگارشون داشته باشن، این ولتاژ تو هیچ kvl ای از مدار دیده نمیشه، که این همون نشونه فرکانس طبیعی صفر هست در مورد V2 هم که فک میکنم همه هم نظرن :smile:
مشاهده پیوست 183187

خیلی ممنون از توضیحتون

متاسفانه من متوجه KVL ک گفتید نشدم! و البته حالت ماندگار ک فرمودید،اگ امکانش هست روی شکل حالت ماندگارش توضیح بدید ممنون میشم;):gol:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مدار lc با یه مقاومت موازی شده پس نمی تونه فرگانس طبیعی باشه.
کات ست خازنی باید فقط شامل خازن و منبع جریان باشه.در واقع اگر ما بتونیم جریان یه خازن رو بر حسب جریان خازن های دیگه بنویسیم یه فرکانس طبیعی صفر ایجاد کردیم.
اما یه سوال:مدار LC سری یا موازی که به ترتیب به صورت موازی یا سری تو مدار بیان فرکانس طبیعی صفر ایجاد می کنن؟یا یکی از صفر های تابع انتقال شبکه هستن؟

منم نگفتم فرکانس طبیعی صفر میسازه.واضح هست که قسمت صورتی فرکانس طبیعی صفر نمیسازه
جریان خازن یک فاراد (سمت چپ که با مقاومت سری شده) رو میشه بر حسب جریان خازنهای 2 و 3 فاراد نوشت. پس یک کات ست هست.
ولی من یه اشتباهی کردم مدار یه فرکانس طبیعی صفر داره.
یا علی

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از توضیحتون

متاسفانه من متوجه KVL ک گفتید نشدم! و البته حالت ماندگار ک فرمودید،اگ امکانش هست روی شکل حالت ماندگارش توضیح بدید ممنون میشم;):gol:
هر kvl که شما بزنی v1 حذف میشه.

Armin-Z

کاربر ممتاز
خیلی ممنون از توضیحتون

ببینید در حالت ماندگار دی سی خازن ها مدار باز میشن دیگه درسته؟ پس برای اینکه خازن ها بتونن یه مقدار غیر صفر داشته باشن باید یه بتونن یه مقدار برابر داشته باشن که قوانین kvl و kcl رو نقض نکنه
در مورد kvl، شما هر kvl ای توی مدار بزنید که شامل اون خازن هایی که مثلا با V1 مشخص شدن بزنید توی هیچ کدوم ولتاژ V1 اثر گذار نیست و ساده میشه

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
واسه فرکانس های طبیعی هر کتابی یه چیزی گفته واقعا با این همه اختلاف کدومو باید قبول کنیم:(

Armin-Z

کاربر ممتاز
واسه فرکانس های طبیعی هر کتابی یه چیزی گفته واقعا با این همه اختلاف کدومو باید قبول کنیم:(
اونی که منطقتون قبول میکنه، اونی که با استدلال بهش برسید
به نظر من واسه هر درسی قبل از رفتن به سراغ روشهای تستی باید مفاهیم اون بخش رو کامل بدونیم و علت استفاده از اون روش رو بفهمیم، از اونجا به بعد دیگه با خیال راحت از اون روش استفاده میکنیم و اگه یه حالت خاص بهمون بدن گیج نمیشیم که الان باید چیکار کنم

.V A H I D.

عضو جدید
دقیقا همینطوره
هر کتابی یه چیز گفته
البته رو این سوال که پرسیدن همونطور که قبلا گفتم به نظر من 1 کات ست خازنی(یک فرکانس طبیعی صفر) داره.
متاسفانه تو 4،3 تا تست کنکورم با هم اختلاف دارن
مثلا تست کنکور 73 پوران و پارسه گفتن یک فرکانس صفر داره(گزینه 2 )،راهیان گفته دو فرکانس صفر داره(گزینه 4 : هیچکدام)!
البته من جواب راهیانو درست می دونم
اگه از بچه ها کسی رو این مطلب کاملا مسلطه بیاد بگه تا همه براشون رفع ابهام شده
من خودم مثلا اشکالم اینجاست که می دونم برای فرکانس غیر صفر می تونیم مدارو تا حد امکان ساده کنیم ولی به تستی خوردم که 2 تا فرکانس غیر صفر داره(کلا 2 فرکانس داره) ولی بعد ساده کردن فقط یه فرکانس خودشو نشون میده!!!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
به نظر من واسه هر درسی قبل از رفتن به سراغ روشهای تستی باید مفاهیم اون بخش رو کامل بدونیم و علت استفاده از اون روش رو بفهمیم، از اونجا به بعد دیگه با خیال راحت از اون روش استفاده میکنیم و اگه یه حالت خاص بهمون بدن گیج نمیشیم که الان باید چیکار کنم

خیلی هم عالی میفرمایید.
بنظر شما این مدار چنتا فرکانس طبیعی صفر داره؟
استدلال شما میگه یکی یا دوتا؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
دقیقا همینطوره
هر کتابی یه چیز گفته
البته رو این سوال که پرسیدن همونطور که قبلا گفتم به نظر من 1 کات ست خازنی(یک فرکانس طبیعی صفر) داره.
متاسفانه تو 4،3 تا تست کنکورم با هم اختلاف دارن
مثلا تست کنکور 73 پوران و پارسه گفتن یک فرکانس صفر داره(گزینه 2 )،راهیان گفته دو فرکانس صفر داره(گزینه 4 : هیچکدام)!
البته من جواب راهیانو درست می دونم
اگه از بچه ها کسی رو این مطلب کاملا مسلطه بیاد بگه تا همه براشون رفع ابهام شده
من خودم مثلا اشکالم اینجاست که می دونم برای فرکانس غیر صفر می تونیم مدارو تا حد امکان ساده کنیم ولی به تستی خوردم که 2 تا فرکانس غیر صفر داره(کلا 2 فرکانس داره) ولی بعد ساده کردن فقط یه فرکانس خودشو نشون میده!!!
منم با شما موافقم، از نظر من هم اون سوال 2 فرکانس صفر داره
کلی ترین جمله ای که میشه برای فرکانس طبیعی گفت اینه:
فرض کنید x یک متغیر شبکه ی خطی تغییر ناپذیر با زمان باشه، عدد S1 رو فرکانس طبیعی متغیر شبکه میگن اگه پاسخ ورودی صفر x برای حالت اولیه ی معینی، جمله ای مانند(K.e^(S1.t رو شامل بشه (کتاب دسو)
که این جمله در حالت فرکانس 0 به شکل K در میاد که در حالت ماندگار مدار دیده میشه، پس شرط وجود فرکانس صفر اینه که این K صفر نباشه. این شرط فقط در حلقه های سلفی و کات ست های خازنی (و البته گاها منابع وابسته) رخ میده، و اگر غیر از این حالت ها باشه حتما اون K با توجه به شرایط مدار در حالت ماندگار صفر میشه و دیگه فرکانس صفر نداریم
اما اگه این حالت های خاص باشه، همونطور که تو شکلی تو پستای قبلیم نشون دادم این K میتونه مخالف صفر باشه و ماندگاری مدار رو به هم نزهنه و در واقع توی kvl و kcl های مدار دیده نشه
تو اون سوال سال 73 هم که فرمودین مشخصا دو تا سلف موازی میتونن یک جریان چرخشی K داشته باشن و دیده نشن که با ساده سازی مدار ما متوجه این چرخش جریان نمیشیم
مدار که خودش پیش خودش نمیگه این دو تا سلفم رو معادل بگیرم کارم راحت تره! :دی
اصن دلیل این که میگن واسه فرکانس طبیعی صفر و شمردن کل فرکانس طبیعی ها مدار رو ساده نمیکنیم همینه!
اینا اطلاعات من بود، امیدوارم بدرد بخوره :smile:

ghazal8043

عضو جدید
منم با شما موافقم، از نظر من هم اون سوال 2 فرکانس صفر داره
کلی ترین جمله ای که میشه برای فرکانس طبیعی گفت اینه:
فرض کنید x یک متغیر شبکه ی خطی تغییر ناپذیر با زمان باشه، عدد S1 رو فرکانس طبیعی متغیر شبکه میگن اگه پاسخ ورودی صفر x برای حالت اولیه ی معینی، جمله ای مانند(K.e^(S1.t رو شامل بشه (کتاب دسو)
که این جمله در حالت فرکانس 0 به شکل K در میاد که در حالت ماندگار مدار دیده میشه، پس شرط وجود فرکانس صفر اینه که این K صفر نباشه. این شرط فقط در حلقه های سلفی و کات ست های خازنی (و البته گاها منابع وابسته) رخ میده، و اگر غیر از این حالت ها باشه حتما اون K با توجه به شرایط مدار در حالت ماندگار صفر میشه و دیگه فرکانس صفر نداریم
اما اگه این حالت های خاص باشه، همونطور که تو شکلی تو پستای قبلیم نشون دادم این K میتونه مخالف صفر باشه و ماندگاری مدار رو به هم نزهنه و در واقع توی kvl و kcl های مدار دیده نشه
تو اون سوال سال 73 هم که فرمودین مشخصا دو تا سلف موازی میتونن یک جریان چرخشی K داشته باشن و دیده نشن که با ساده سازی مدار ما متوجه این چرخش جریان نمیشیم
مدار که خودش پیش خودش نمیگه این دو تا سلفم رو معادل بگیرم کارم راحت تره! :دی
اصن دلیل این که میگن واسه فرکانس طبیعی صفر و شمردن کل فرکانس طبیعی ها مدار رو ساده نمیکنیم همینه!
اینا اطلاعات من بود، امیدوارم بدرد بخوره :smile:

واقعا ممنون توضیحاتتون عالی و قانع کننده بود من تازه منوجه شدم جریان چیه

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز

منظورتون اینه که به این توجه کنیم که ملا حلقه ی سلفی جریانش گردشی بشه در مدار یعنی ما یکفرکانس صفر برای جریان سلف داریم؟
اگه درسته برای بقیه اش هم میگید؟
مرسی

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
منظورتون اینه که به این توجه کنیم که ملا حلقه ی سلفی جریانش گردشی بشه در مدار یعنی ما یکفرکانس صفر برای جریان سلف داریم؟
اگه درسته برای بقیه اش هم میگید؟
مرسی

سلام

مطالعت شود!!:)

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ارشناسی-ارشد-93/page237?p=6822768#post6822768

و

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ور-کارشناسی-ارشد/page24?p=5501142#post5501142

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی
دیشب نشستم پوران خوندم اشتباهمو فهمیدم:D
دقیقا همین که آقای ارشد1367 و آقا مهران گفتن درسته:)

تصمیمگرفتم فقط پوران بخونم

آخرین ویرایش:

hamedgho2000

عضو جدید
مرسی
دیشب نشستم پوران خوندم اشتباهمو فهمیدم:D
دقیقا همین که آقای ارشد1367 و آقا مهران گفتن درسته:)

تصمیمگرفتم فقط پوران بخونم

این اواخر که هی داره وقت کمتر میشه ترسم از این که نرسونم مدار رو بیشتر میشه
به نظر شما هنوزم می صرفه پوران رو خوند ؟
من 2 فصل آخر مدار 1 از رو اون خوندم اما خیلی حجیمه !
می ترسم نرسونم
(الان جلد 2 رو شرع کردم تازه )

بالا